erste Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Premie-Roman. J. C. Peereboom, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. |5e Jaargang. Zaterdag 16 October 1897, Mo 4335 HAARLEM'S JAQBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 (Geïllustreerd Zondagsblad, Yoor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post Van 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicité Etrangère G. L. 'DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adyertentiën van 1regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort. G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RU1JTER Beverwijk, J. HOORNSHiUegomA$IE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Met. het vorig nummer is de fraaie remie-Roman de Houtvester van argrabowo afgeloopen. Dé uitgave wordt voorbereid van in nieuwen en zeer boeien den Ro an, waarvan het eerste gedeelte de Igende week by de Courant zal rschijnen. Deze week verschijnt derhalve geen levering Premie-Roman. Directeur- Uitgever. By den Uitgever J. C. PEERE OOM is verschenen laarlemsche Schetsen Tien Teekeningen van P. v. Looy. 8 et byschriften van Fidelio. Pry's gecartonneerd f 1.—. Voorhanden by de navolgende Boek- mdelaars hier ter stede: JH. N. MUL. D. J. van der WILK. DE HAAN en ZOON. ERVEN LOOSJES. GE BR. VAN BREDERODE. P. KUIPERS. Firma J. F. van DOBBEN. P. van CITTERT ZONEN. Het Haarlemsch Advertentieblad V n 7 September j.l. zegt van deze tgave o. a.: ,De schetsen zijn: de Yleeschhal inde Meijer, de Orgeldraaier, Na Haarlemsche Kermisde Haar- Cche Paar denloterij, de Man met Baard, onze Bouwverordening en angstig óogenblik, Een lastig rbod, De Politie op het Rijwiel. Sommigen der schetsen bevatten gvrtrettenwaarvan enkele geslaagd ogen heeten. En dan verder: De bijschriften, soms wat moraal verbalenden vorm, soms geestig, ms wat ingehouden met iets van fc zou wel durvenmaar ik wil et," zijn wel waard als toelichting r schetsen gelezen te worden. No. 42 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Het bijvoegsel van dit blad dat lier dag avond oer schijnt zal bevatten: nder het lijkkleed. Haarlemmer Hal- L. CCLXL1I. Binnen- en Bui- nlandsche berichten. Varia. dvertentiën enz. Aan hen die daarop zijn ge- lonneerd, wordt hierbij verzonden Politiek Overzicht. Het ontbreekt de turksche regeering niet aan welwillendheid ten opzichte van hunne verslagen vijanden, de Grie ken. Hiervan' is het volgende een staaltje. De grieksche regeering heeft by de mogendheden aangedrongen op het herstel der grieksche consulaten, het terugkeer der grieksche onder danen naar Turkije, nog vóór het vredesverdrag zou zyn onderteekend. Hoewel het antwoord der mogend heden was, dat dit verlangen niet voor inwilliging van den kant der Porte vatbaar was, wyl art. 8 der vredesvoorwaarden het herstel der grieksche consulaten niet verplich tend stelt, toont de turksche regee ring groote welwillendheid door mede te deelen, dat deze quaestie misschien zou kunnen worden geregeld, zoodra de grieksche vertegenwoordigers te Konstantinopel zyn aangekomen. Bedoelde afgevaardigdenprins Ma- vrocordato en de oud-minifiter Stefano zijn juist Donderdag naar Konstan- stinopel vertrokken met hun volmacht voo; het sluiten van het defii",5o"° vredestractaat. Donderdagavond heeft te Parys het feestbanquet plaats gehad, aan geboden aan president Faure als een uiting van de vreugde, die in Frankrijk heerscht over zyn be zoek aan Rusland en het woorden resultaat daarvan. Er namen 750 per sonen deel aan het diner, dat op de Beurs werd gehouden, aangeboden door handel en nijverheid. In antwoord op een heildronk van Gay, president van het handelstribu naal te Parys, gewaagde Faure van de diepe ontroering, die hy onder vond toen Parys door zyne toejuichin gen zyn vaderlandslievende genoeg doening te kennen gaf over de woor den, die er te St. Petersburg gewis seld waren. Het is door de groote wijsheid en politieken geest zeide de president der Republiek dat de democratie zich verblijden mag over de verkregen uitkomsten. De republikeinscbe instellingen waarborgen den binnenlandschen vrede en verzekeren naar buiten een bestendigheid van meeningen en be leid, zonder welke niets blijvends kan tot stand komen. De president deed een warm beroep op den Fran- schen handel om de buitenlandsche markten te veroveren, en noodde Frankrijk op de groote samenkomst van 1900, waaraan de vreemde vol keren zoo'n ruim deel zullen nemen. Sir William Lockhart, do aanvoer der der Britscbe troepen aan de noordwestelijke grens van Engelsch- Indië, heeft tot de oproerige Afridi- en Orakzai-stammen een proclamatie gericht, waarin gezegd wordt, dat alle gunsten door de Britsche regeering toegestaan aan deze stammen tenge volge van hunne aanvallen op En- gelsehe troepen en forten vervallen zijn verklaard ei', dat de Engelschen uit het hart van hun land hun nieuwe voorwaarden zullen voorschrijven. Wanneer de stammen, zich terstond onderwerpen en weer goed maken wat zy bedorven hebben, zullen de Engelsehen lmn geen onnoodige schade toebrengen. De correspondent van de Times verwacht, dat de oneenigheden onder de stammen ten gevolge dezer pro clamatie zullen toenemen, maar de Afridis en Orakzais kunnen niet la ten stand te houden tegen de Engel schen. In de Malakand-streek nabij Jhar, waar Sir Bindon Blood met zijn troe pen manoeuvreert, is bet rustig. De Mohmands hebben zelfs hulp aange boden voor de gewonden. Een aanval van de Orakzai's op Sheiiawari wordt waarschijnlijk ge acht, maar generaal Yeatman Biggs moet daar sterk genoeg zyn om een aanval af te slaan. Ernstiger is het bericht, dat uit een ander deel van Indië. uit Man- dalay, de hoofdstad van Opper-Bur- ma in Achter-Indië komt. 25 Bur- manen, gewapend met lange messen, hebben plotseling een aanval gedaan op het fort by Mandalay, Fort Duf- ferin, waar een Engelsche bezetting ligt. Een paar Engelsche officieren en minderen werden gewond en acht van de aauvallers gewond of gedood. Is er verband tusschen deze nieuwe oproerige beweging en die in Voor- Indië? Het heeft er veel van alsof er een algemeene wind van ver zet tegen het Engelsche gezag waait in heel Azië. De Foss. Ztg. wijst er op, dan men in Engeland ongerust begin te wor den over den staat der Indische finan ciën. De laatste hongersnood heeft tien millioen pond gekost, behalve de vrijwillige bijdragen de veldtocht in het Noordwesten heeft nu reeds twee millioen verslonden. Engeland zal dus wel een subsidie moeten geven, want de minister van financiën in Indie heeft verklaard, dat er geen nieuwe belastingen meer kunnen worden ge heven. Een deel van de Londensche pers ziet dit in en spreekt reeds over een subsidie van het moederland. van men echter verwachten kan Zon dag ze ook bezet te zullen zien, daar a toch niet mag veronderstellen, dal Haarlem zou willen achterstaan by die andere plaatsen in ons land, waar het schitterend talent der groote tragédienne op zoo grootsche wijze, en wel in de eerste plaats door goed gevulde zalen, gehuldigd is. Jacques de Boer. Dinsdag 26 October a.s. zal de heer Jacques de Boer met het gezelschap der vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten, firma le Gras en Hassels, zyn afscheid van het Haarlemsche publiek komen nemen. Opgevoerd wordt dan l'Arronge's bekend blij spel „Dokter Klaus. Donderdagavond vergaderden be woners van de Gierstraat tot bespre king van de versiering op den Ko ninginnedag in 1898. Als bestuur werden gekozen de heeren A. M. Randoe, G. J. van Gasteren, J. Wil- lems C. Branns en A. F. Ker- rebyn. De bijdrage van de bewoners der straat zal worden berekend per strek- kenden meter. De commies der posteryen 3de kl. J. J. van Houwemnge is verplaatst van Gouda naar hier; de commies 3de kl. jbr. G. K. van den Santheu vel van hier naar Breda. De vrouwelijke tydelyke telefonist W. M. C. Cornelissen is verplaatst van Rotterdam naar hier. De le luit. jhr. E. W. van Panhuijs van den staf der genie alhier, wordt 1 December overgeplaatst by het korps genietroepen "te Utrecht. STADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 15 Oct. 1897. Schouwburg. Sarah Bernhardt. Omtrent de voorstelling a.s. Zondag door Mme. Sarah Bernhardt te geven kunnen wy mededeelen, dat de daar voor tot dusverre betoonde belang stelling groot is. Toch zyn er nog vele plaatsen in balcon, stalles, le loge en ook op gaandery (2e loge is reeds geheel en parterre nagenoeg geheel uitverkocht) beschikbaar, waar BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Overgeplaatst in zynen rang bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, de tweede luitenant G. L. N. Britt, van het korps genietroepen, met bepaling, dat de anciënniteit van dien officier, als tweede-luitenant der infanterie bij ge noemd leger, zal rekenen van de d teekening van genoemd besluit; Verplaatst de nagenoemde maga zijnmeesters der artillerie in rang en betrekking, als: naar Willemstad, de kapitein-magazynmeester W. J. G. van der Veur, thans te Geertrui- denberg; naar de stapelmagazynen, de eerste-luitenant-magazijnmeester H. W. van Byleveldt, thans te Wil lemstad naar Amsterdam, de tweede- luitenant-magazijnmeester F. D. de Witte, thans te Neuzen. Aan den heer M. Teffer, agent der Koninklijke Paketvaart-Maatschappy te Siboga is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der Militaire Orde van Jezus Christus, hem door Zyne Majesteit den koning van Portugal en der Al- garven geschonken. Benoemd in de commissie tot het examineeren van hen die het diploma van geëxamineerd en beëedigd land meter verlangen voor bet jaar 1897 tot lid en voorzitter, A. W. E. Kwist- hout, ingenieur-verificateur van het kadaster te Roermond, en tot leden, de heeren: dr. P. Zeeman Gz..hoog leeraar aan de Polytechnische School; H. J. Heuvelink, benoemd hoogleeraar aan de Polytechnische School; M, S. van Dnnnó, inspecteur der registratie en domeinen te Delft. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende, van 14 dezer gedagteekende, telegram van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, betreffende de gebeurtenissen in Atjeh „Trambaan naar Indrapoeri wordt morgen voor beperkt gebruik en in eerste dagen van November voor het verkeer geopend." De conversatie-lessen in de Fran- sclie taal, die H.M. de KoniDgin sedert eenigën tyd ontving van Mademoiselle S. Joannis, van Parys, zyn geëindigd. Mejuff. J. io weder naar Frankrijk teruggekeerd. Die luie Hollanders. Do Berliner Lokal Anzeiger is iu het bezit van een vertegenwoordiger, dr. Franz Violet, die „Ein Streifzug durch Holland" maakt. In zyn tweede artikel is dr. Violet in de Amsterdamsche schouwburgen, die er zes in getal zijn, groote na mely k. „In den nieuwen en smaakvol ge decoreerden Stadsschouwburg werd „De Jonkvrouw van Orleans" gege ven", vertelt dan verder de schrijver. „Ik was nieuwsgierig te weten, hoe dat wel zou gaan, want men bedenke eens, Middeleeuwsche, Fransche hel den volgens de opvatting van een Duitschen dichter, weergegeven door Hollandsclie tooneelspelers in Hol- landsche verzen. De opvoering was uitstekend; vooral gaf de vertegenwoordigster der titel rol kunstde decoraties waren ge volgd naar die der Meinïngers. Ook de vertaling van het stuk is goed. Maar één ding blijft toch bestaan de gemoedelijke breedte der Hol- landsche taal past niet goed bij het pathos van Schiller's verzenmen glimlacht onwillekeurig, wanneer Jo hanna vertelt, hoe Maria haar heeft toegeroepen: „Staa up, Johanna!" of wanneer de Jonkvrouw klagend uit roept: „Waarum musst ick hem in de Oojen sehen Terwijl enkele talen, byv. het Italiaanse!), op zich zelf reeds een poëtischen klank heb ben, ontberen andere zulks geheel en al en onder deze zou ik ook deHol- landsche willen rekenen. Het publiek kwam over het algemeen overeen met dat, hetwelk men gewoon is in elke grootere stad aan te treffen. Hollandsclie eigenaardigheden leert men hier niet kennen, of men moest als zoodanig willen aanmerken het feit, dat de heeren in de pauze „Eier-Cognac" (Advocaat, soms?)en de dames thee drinken. Ik heb vroeger reeds gezegd, dat men bier laat opstaat, maar een wan orde, zooals hier in (ie vroege uren heerscht, is ongehoord. In alle hui zen wordt geveegd, geborsteld en gepoetstdaarbij wordt alles wegens de zindelijkheid dit uitroeptee- ken is van dr. Franz Violet op straat gegooid. De straten bevinden zich daarom tot aan 10 uur in een ongelooflijken toestand. Ook waar hun eigen voordeel in aanmerking komt, zyn de lui in de morgen-uren verschrikkelijk loom; liever laten zy zich een verdienste ontgaan, dan hun gemakzucht op te offeren en daar tegen helpen geen berispingen, geen verzoeken, geen fooien. Zelfs de ochtendtreinen vertrekken niet zelden met groote vertraging en zyn overigens ook slecht bezet, zoo dat het den vreemdelingen aan te ra den, is, van deze treinen gebruik te maken." Nu weten de lezers van de Ber liner Lokal Anzeiger nauwkeurig, wat wy Amsterdammers waard zijn en waarom Amsterdam, zooals som migen beweren, achteruit gaat. Wy slapen er lang enwy begaan groote wanordelijkheden, want wy maken des morgens ons huis schoon. Wat zou er 's morgens met des doc tors kamer gebeuren? Tel. Een schadepost. In het begin van het vorig jaar bleek, dat de gemeente Amsterdam door frauduleuze handelingen van een ontrouw beamte dor stadsbank van leening, sedert overleden, eene schade had geleden van ongeveer f98,000. Deze beambte was belast met de taxatie van ter beleening aangeboden paarlen en juwcelen en fungeerde tevens als coutroleur'by du verkoopiu- gen. Door deze averechtsche combi natie van betrekkingen gelukte bet hem gedurende eene reeks van jaren een aantal panden, in waarheid louter waardeloos glas te beleonen als kost bare paarlen en diamanten. De stads- advoeaat, gevraagd, of de commissa rissen dor Rank aansprakelijk moch ten worden geacht voor do geleden schade, beantwoordde die vraag be vestigend; op initiatief van den ge meenteraad werd die vraag echter onderworpen aan het oordeel van drie rechtsgeleerden buiten Amster dam, mr. viielander Hein te 's-Gra- venhage, prof. Oppenheim te Leiden en jhr. mr. De Brauw te 's-Graven- hage. Eenstemmig waren deze heeren van oordeel, dat de grieven tegen commissarissen der bank in te bren gen betreffende onachtzaamheid by liet vaststellen der instruction, niet wyzen op grove schuld aan die zyde jen dat zelfs, schuld aangenomen, net I causaal verband tusschen het niet nemen van gewenschte maatregelen en de geleden schade niet is aan te j nemen. Op grond van dit advies stel- len B. en W. nu voor, de geleden Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK 1Y. De ontsnapping. j Hijgend en wanhopend aan mijn vrijheid, geloofde ik, v 'at ik onder de zware vracht zou bezwijken, toen Ta- £.&s, die al eenigen tyd naar de geluiden, die uit de pening kwamen, had geluisterd, mijn gesteun boorde, oist toen ik dacht dat het met my gedaan was. Hy vond op den tast de opening, zette zyn voet on- ger d en steen, en wentelde hem er af. r. Het was een onbeschrijfelijke verlichting voor my, gtten ik me van dezen last bevrijd voelde. Met een yfprong bevond ik my in den kelder, stak een lucifer au, en toen zag ik het edele, vriendelijke gelaat van 'aras voor mij. Hij herkende my niet dadelijk, en zijn verbazing was 'erkelyk grappig om aan te zien. Maar stel u ook voor: an het hoofd tot de voeten was ik een en al modder, geleek niet veel meer op een menschelyk wezen. Maar toen ik de kaars aanstak, zag hy, wie hij voor hadhy mompelde eenige onverstaanbare woorden van dankbaarheid, terwijl zyn oogen zich met tranen vulden. „We hebben nu geen tyd hierover te praten," zeide ik hem in de rede vallend. „Laten wy maken, dat wy hier vandaan zyn voordat de patroon komt. En wij moe ten ook om den vloed denken." Hij keerde zich om en toonde my zyn vastgebonden banden. Het touw zag zwart van gestold bloed, het bloed van zyn handen Dit gezicht vervulde my met woede tegen de schur ken, (lie hem zoo hadden mishandeld. „Ik heb een mes in mijn zak," zeide by. Ik vond bet en sneed het touw door, maar het duurde verscheidene minuten, voordat hij zyn gewonde handen kon gebruiken. Eindelijk keerde het leven er in terug. En gedurende dit fatale oponthoud, wist ik, dat het water ons den terugtocht kon afsnijdenmaar zelfs geen gevoel van angst of ongeduld maakte zich van my meester. Ik was by hem. „Alles is in orde!" zeide hy. „Moeten wij daar af dalen Ik knikte bevestigend en gaf het voorbeeld door my in de opening te laten glijden. Hy volgde my. Ik hield de brandende kaars in de hoogte, opdat hij kon zien. Het water was niet meer gestegenwy kwamen aan den uitgang van de „buis", juist toen de kaars was opgebrand. Taras had, daar hij zoo breed geschouderd was, moeite gehad zich een weg te banen. Ik klom naar bóven en stak een paar luci fers aan om ons eenig licht te verschaffen. Wy waren gered; maar om ons tegen elke vervol ging te vrijwaren, wierp ik de doos in het gat en Ta- ras plaatste er den steen boven op, dien hy met even veel gemak optilde als een blokje hout. Toen geleidde ik hem, terwijl ik zyn arm vasthield, naar het keldergat en nadat ik een lucifer had ontsto ken, toonde ik hem de opening, waar wy door moesten kruipen, als hy de overgebleven spijlen eerst wilde uit breken. „Myn lief vriendinnetje," zeide hy lachend, terwijl hu met de hand over zyn voorhoofd streek, „ik bet wy fel bet zeer, of myn hoofd er wel door zal kunnen." Hy had gelijk en deze onvoorziene moeilijkheid ont moedigde my een weinig. Alle deuren van het entre pot. waren van buiten gesloten. Wy zaten gevangen. Maar plotseling schoot my een ander middel ter ont snapping te binnen. Ik nam hem by den arm, leidde hem door de ledige zalen van het entrepot naar de vliering, waar ik logeerde. Daar bevond zich een deur, die met een grendel gesloten was. Ik opende deze. Ta- ras steeds bij den arm vasthoudend, want éen schrede verder, zou hy den dood hebben gevonden. „Waar komi deze deur op uit?" vroeg bij me. „Nergens; in de lucht, hier beneden stroomt de Theems." „Wilt ge, dat ik daarin spring?" vroeg hy op schert senden toon, „Neen. Gelooft gij, dat ik n zon wiüen dooden Zóó slecht ben ik niet Maar wacht een oogenblik." Ik stak myn laatste lucifer aau, en wees Taras een soort van katrol, waarin nog een ketting stak, terwijl ik hem zeide, dat ik hieraan dikwyls groote balen had zien ophijschen. „Als gij u aan de ketting vasthoudt, zal ik u laten zakken. Gij moet uw voeten op deze twee haken zetten." „En hoe komt gy er uit?" „Door het keldergat; ik kan er wel doorkruipen." Hy was nu tevreden eu zeide, dat by my buiten zou wachten. Zoo zacht mogelijk en zore dragend, dat de katrol niet piepte, begonnen wy alles voor zyn afda ling in orde te brengen. Zyn oogen gewenden zich nu aan de duisternis, die hem eerst zoo ondoordringbaar toescheen. Ik kon alles veel beter onderscheiden dan hy, daar ik met deze plaats bekend en aan de duister nis gewoon was. Ik kon hem duidelijk zien op het oogenblik, dat hy my toeriep„Ga je gang maar, myn kleine vriendin!" terwyl hy zich afzette en aan ae ketting hing. Nog voorzichtiger, dan wanneer myn eigen leven er van af had gehangen, begon ik de katrol zoo regelma tig mogelijk te laten alloopen, maar tegelijkertijd zoo schielijk, als in myn vermogen was. Ik voelde my verlicht, toen ik zyn hoofd en schou der niet meer zag, maar werd plotseling door een nieu wen angst aangegrepenn.m. dat hij de ketting had laten glippen en van 100 voet hoogte op de keien van de kade zou nederstorten. Een innige dankbaarheid vervulde myn ziel, toen ik de ketting slap voelde worden, en een zacht gefluit mij berichtte, dat hy beneden was aangekomen. Zonder een oogenblik te wachten, zelfs de deur open latend, rende ik de trappen af, óm my bij hem te

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1