patrouille van Lepong in hevig ge- verdacht een spion van ons te zyn. vecht met den vyand, die de o.nrin-Volgens te Segli ontvangen berich- gende heuvels van het dal van Lam ten zouden vele voorname hoofden Tih had bezet. Ma het terugtrekkenvan het verzet, met name Panglima der patrouille tot de Kroeng Lam Tih Polim, T. Tjoet Toengkoeh, T. Ah deed de vijand tot drie malen toe opBaid e. a., zich thans met hun ge- den troep een aanval, welke telkens j zinnen te Padang Tidji in de VII werd afgeslagen. Intusschen was de moekims Pedir bevinden; ook Tengkoe bivakcommandant gewaarschuwd, dieHadji Mat Tahir Tjot Pliëng zou onmiddellijk de noodige troepen terzich daarheen begeven hebben, ondersteuning zond, waarna de pa- Noordkust. In de moekim Pakan trouille des middags te 4 uur in het Baroe-Pakan Sot werd voortdurend bivak terugkeerde. Aan onze zijde overleed aan bekomen wonden de le- luitenant. der infanterie A. A. van Mourik, sneuvelden zes militairen en werden gewond tien. Volgens ingekomen berichten had de vijand tien dooden en vijftien ge wonden; des nachts werden eenige hinderlagen gesteld; het bivak werd niet verontrust. In de Sagi der XXVI moekims kwam in (len politieken toestand geen veranderingook in de omstre ken van Kroeng Raja bleef het rus tig. Omtrent den in het vorig verslag vermelden tocht naar Lam Teba valt het volgende te vermelden: Den 25en Augustus werd liet bivak by de warme bronnen aan de Kroeng Raja betrokken, hetwelk des nachts op groot en afstand licht werd bescho ten. Aangezien de weg van daar naai* Lam Teba volgens ingewonnen be richtten hoogst bezwarend is, besloot de colonne-commandant Ha kompang Kroeng Raja naar Lam Teba op te rukkeii, en betrok den 26sten Augus tus het bivak te Aloer Djaloli, van waar den volgenden dag de hoogvlakte van Lam Teba werd bereikt, uadat de voorhoede even na het verlaten van het bivak een vijandige bende had verdreven, waarbij de le-luitenant der infanterie H. A. Gusdorp en een Amboineesche faselier licht werden verwond. Korten tyd na aankomst op de hoogvlakte bereikte ook een van Tjot Mantjang uitgezonden colonne, die te Mon Asé had'overnacht en slechts on- heteekenend wasbesehoten,Lam Teba. De Imam en mindere hoofden maakten hun opwachting bij de ci viel gezaghebbers, die de beide colon nes vergezelden, en betoonden een zeer vredelievende gezindheid. De geheele hoogvlakte maakt den indruk van vruchtbaarheid en wel vaart, groote uitgestrektheden sa- wahs worden bebouwd, en vele groote huizen treft men er aan. Den 2Ssten en 29sten Augustus werden besteed tot het doen van ver kenningen en opnamenen den 30sten Augustus keerde de colonne van Tjot Mantjang naar haar kampement te rug, 'terwijl de andere colonne zich in de richting van Selimoen in be weging stelde. Des avonds werd te Kepaja Doewa het bivak betrokkenden volgenden morgen by het afdalen naar Selimoen beschoten eenige vijanden op grooten afstand de colonne, waardoor een Ara- boimesch faselier werd gewond. Te Lepong Bajoe verecnigde zij zich met een troepenmacht van Gleiëng en keerde gezamenlijk met deze over Selimoen naar Gleiëng terug. Hierbij werd af en toe nog eenige overlast van den vijand ondervonden, waar door een Amboineesche fuselier werd gewond. Den 2den dezer was men teKota- Radja terug. De dekking van den opnemer en van de koelies, die met het verhar den van den weg van Gleiëng naar Selimoen bezig zijn, werd af en toe door enkele vijanden van den linker oever der Atjeh-rivier beschoten. Den 29sten Augustus werd daarby een Amboineesch fuselier gewond, even als op den 5den dezer. Ook een patrouille van Indrapoeri langs de Djeiir en over Tjot Atouh, Tjot Soebóei en Lam Panas ontving uit Lam Oedjong (Lam Loöt) eenige schoten, zonder dat wy daardoor ech ter verlies leden. De te Samahani gelegen brigades marechaussee doorkruisten by voort during het gebied der VII moekims Baidden 28sten Augustus gelukte het een viertal verdachte personen te door onze troepen gepatrouilleerd zon der eenige vyandige daad te onder vinden met het slechten der verster kingen werd geregeld voortgegaan. Den 5den Sept. begaf de gouver neur zich derwaarts en bezocht de door onze troepen bezette punten. Den 7den d. a. v. werd daarop ge noemde moekim aan T. Bintara Pinang overgegeven, op voorwaarde dat hy voor de rust, orde en veilig heid in dit gebied zal zorgdragen. Toelcoe Bintara Kemangan en T. Panglima Megoë hebben hun komst over eenige dagen toegezegd. T. Tjihik Pasangan heeft zich tot den gouverneur gewend met het ver zoek een beslissing in zijn geschil met Gloempang Doea te willen geven, waartoe hy T. Hadji Saleiman als zyn gemachtigde naar Telok Semawé zond. Hier ontving de gouverneur ook de vyf verbonden hoeloebalangs van Gloempang, Sawaug, Nisam, Tjoenda en Bajoe, teneinde hun de verdry- ving te gelasten van een bende kwaad willigen, die een benting te Blang Lantjang (Tjoenda) opgericht en zich niet ontzien heeft van het strand Hr. Ms. Batavia en den gouverne- mentsstoomer Havik te beschieten. Met verbeurdverklaring hunner hasil en andere maatregelen bedreigd, be loofden zy den lOen Sept. tot de verlangde verdrijving over te gaan. Oostkust. Het gebied van Bagoh wordt nog door een bende onder Nja Gading in Onrust gehouden, die de versterking van T. Bintara Moedate Oleh Gadjah trachtte binnen te drin gen, maar met eenig verlies werd af geslagen. T. Mohamad Arsad, een der voorname medestanders van T. Hoesin Oleh Gadjah, is in het gebied van Djolok Besar teruggekeerd, zon der daarbij door T. Bintara Pekan te worden bemoeilijkt. T. Moeda Dalam van Simpang Anas, die zich eenige dagen bij T. Tjihik Perlak heeft opgehouden, is naar zijn gebied teruggekeerd zonder vooraf te Ëdi voor den controleur te zyn verschenen. De oplossing der simpang-anassche zaken wordt daar door weder vertraagd. Gezondheids-toestand. In het mili tair hospitaal kwamen de navolgende choleragevallen voor a 3 Restant op 27 Aug. 11— Bygokomen. 2 Overleden 1 Hersteld1 Restant op 10 Sept. 11 Op de Pasar-Baroe, te Penajoeng en te Pantei Perak, déden zich mede eenige gevallen dézer ziekte voor. Ook te Lam Pasei en te Lam Lagan in het gebied van Panglima Mesdjid Raja werden eenige choleragevallen geconstateerd. Ziekte onder het vee. Ten gevolge van runderpest is, op slechts weinige dieren na, de geheele voorraad bali- neeseh slachtvee te Kota-Radja ge storven. Onder de van dezelfde lading af komstige dieren te Tjot Mantjang en Indrapoeri vertoonde zich mede deze ziekte. Het inheemsehe vee bleef tot nog toe gespaard. Beri-beri. Naar aanleiding van de artikelen van dr. Van Dieren over de genezing der beri-beri, vernam het Soer. Rbld. een feit, dat de theorieën van Cholera. Over het tydvak, loopende van den len tot en met den lOden September, geeft het oftieieele cholcra-rapport. der afdeeling Semarang de volgende cyfers: aantal lijders onder behandeling gebleven bij het begin van het tijd vak 35; bijgekomen 206; totaal 244; hersteld 45overleden 14nog ouder behandeling gebleven 51; afdeeling Kendal: aantal lijders onder behandeling bij het begin van het tydvak 20bijgekomen 221totaal 241hersteld 56overleden 157restant 28; afdeeling Demak; aantal lijders, onder behandeling geweest sedort het begin der epidemie, 5287bijgekomen 214totaal 5501hiervan goneeskun- dig behandeld 4968; van de genees kundig behandelden hersteld 1359; overleden 3043; van de niet genees kundig behandelden hersteld 63over leden 382; restant zieken op 10 Sep tember 654. Luidens een te Batavia ontvangen particulier bericht moet op Ternate de cholera in nogal lievige mate zyn uitgebroken. Hét bericht spreekt ook van vele gevallen met doodel ij keu afloop. Te Padang heerschen de pokken hevig. Er zijn huisgezinnen, waarin vier a vijf personen eraan lijden. (Bat. Rbld.) Letteren en Kunst. Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst looft, inge volge het besluit der Algemcene Vergadering van 6 Juli 1897, een gouden medaille of f 300 uit voor hem of baar, die het beste en op zich zelf voldoende werk in de Nederlandsche taal samenstelt over medische gedrags leer. De mededingers moeten voor 15 Maart 1899 hun werk ingeleverd heb ben aan het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur doet op de hem het meest geschikt voorkomende wijze beoordeeleu welke der ingekomen werken aan het gestelde doel beant woorden en kent in casu aan den schrijver van het beste werk de medaille of f 300 toe. Naar onze correspondent te Peters burg meldt, zal Mevr. Von Po lo wtsofs vertaling van Van Eeden's „Kleine Johannes" in twee gedeel ten verschijnen in de Jews. "Westnik. 't Eerste gedeelte is dezer dagen uitgekomen. De vertaalster heeft geen vcranderingeu in den tekst ge maakt. Maar de uitgever heeft om de kerkelijke censuur eene kleine wijziging zich veroorloofd in 't slot „doch deze verandering is zoo ge ring, dat zij niets afdoet aan den oorspronkelyken inhoud", verzekert onze correspondent. N. E. Ct. De directie van de N. Amst. deelde in het Maandagavond verschenen nummer mede, dat op verzoek van invloedrijke zijde de uitgifte van het blad voorloopig wordt voortgezet. Pasar Haméh te arresteerenby eennoemden geneesheer ten volle beves- patrouille op den 2den Sept. door de i tigt. De chef eener firma te Soera- aan den voet van het gebergte gele-1 baja, die vroeger aan het hoofd eener gen kampongs, bekwam zy uit degroote onderneming in Liberia heeft domineerende heuvels eenige schoten; i 'gestaan* deed daar dezelfde onder- de vijand werd spoedig verdreven. vinding op als te Batavia in de ge- Zekere Wakil Latif van Lam Boo-1 vangenis is opgedaan. De arbeiders noet werd door de volgelingen van worden reeds binnen weinige weken Panglima Hasan vermoord; hij werd na aankomst ziek, tengevolge van Sport en Wedstrijden. Jacquelin, die Zondag voor 't eerst na zyn diensttijd wederom is uitge komen, is in een 50 kilometers wed strijd door Bourotte met twee en een halve lengte geslagen. Dat 'cr hard gereden is, kan men nagaan als men weet, dat in 't uur 49 kil. 297 meter werden gereden. Jachtrijden. Men schrijft, uit Utrecht aan de N. R. CL Het is te verwonderen dat waar het publiek steeds zooveel belaug- het nuttigen van witte Siameesche j stelling zoo bijna geheel onthouden of Saigou-ryst, maar herstelden, nadatwordt aan het jachtrijden dat door zy gevoed werden met cassave (ke-officieren van de garnizoenen hier en tella pohon) en roode rijst. I te Amersfoort jaarlijks eenige malen nu eens in de Biltsche heide; dan weder in die te Soesterberg en dan, zooals heden, in de vlakte (by de hoeve der veeartsenijschool, zooals het heet) genaamd de Pais achter het landgoed des heeren Rutgers van Rozenburg, gehouden wordt. Want waarlijk, meer dan eenig hippisch, feest moet dit zoowel aan paarden liefhebbers als aan leeken op het ge bied van deze sport bevrediging scheu ken. Op een uitgestrekt terrein, met heuvelen omzoomd, en zooals vandaag, nu en dan uit een dicht bewolkte lucht met zonlicht overstraald, verza melen zich tegen het uur van aanvang koene ruiters die aan het jachtrijden zullen deelnemen en die men langs verschillende zyden ziet aankomen, eerst aan den horizon als kleine stip pen in de trillende nevellucht, al groo- ter wordend en eindelijk don woestcn galop plotseling stakend voor een dei- groepjes dames, die in keurige toiletten over het terrein wandelen. Een ziekenwagen en een bagage wagen komen aangereden en plaatsen zich met een aantal ordonnancen, die rijpaarden aan den teugel leiden, in de schaduw van een rij hoornen, die zich "kan de westzijde van het heide veld uitstrekt. Het wordt middclenvyl levendiger op het veld. Van alle kan ten komen troepjes ruiters en amazo nen over de bruine heide aanrennen en ook met het moderne rijpaard het rywïel komen vele heeren en dames over de vlakte aantrappen om getuige te zyn van de mach', die de ruiters over hunne fiere en krachtige paarden hebben. Midden op het donkere veld, door een enkelen zonnestraal beschenen, ziet men de manhafte figuur van ko lonel Froger, die met uitgestrekten arm aan zijn gezelschap nog eenige aanwijzingen doet en eindelijk stygen de deelnemers aan de jacht te paard. Aan het hoofd van een 25-tal on versaagde ruiters rent kapitein Knel, op het" gegeven signaal, vooruit. Niet geagiteerd, als bij een concours hip- pique maar al te vaak waarneembaar is tnsscben de opeengedrongen menigte toeschouwers, maar kalm stelt de stoet zich in beweging, al sneller en sneller, totdat zij in woeste vaart bij vier- en vijf-, hij tientallen tegelyk over den eersten hurdie springt een breede dam van op elkaar gestapelde plag gen. Voort gaat het in galop, tot zy gedeeltelijk achter laag struikgewas verdwijnen om eindelijk, heel ver, weer te voorschijn te komen op een heu velrug, dien met bliksemsnelheid af rennen om met een wilden sprong over een houten hek weor te komeu op het terrein waar de toeschouwers ver zameld zijn. Daar schieten zij als een bliksem straal overheen en verdwijnen in een hoek in het bosch waardoor zij over hurdles en andere hindernissen het jachtrijden voortzetten naar het kamp by Zeist. Daarheen worden zij langs anderen weg door ruiters en amazones, wielryders en rijdsters, rytuigen en wandelaars gevolgd, die allen getuigen willen zijn van den eindwedstryd,~die daar plaats heeft en waarby alle rui ters gezamenlijk eenige hondorden meters „om het hardst" afleggen. Ook heden liep die woeste ren weder zonder ongelukken af. Een aardig gezicht was het bij het verlaten der Palserheide een fraai ge zadeld paard zonder beryder te zien, dat aan zijn geleider ontsnapt, over het veld rende doch spoedig, blykbaar niet wetend hoe het een gepast ge bruik van zyne zoo onverwacht ge kregen vrijheid zou maken, zich weer by den troep kwam voegen. Bij goed weder is dit jachtrijden voor deelnemers en toeschouwers eene uitspanning, tot dusver werkelijk nog te weinig gewaardeerd. Van Beisenherz, Mulder, Weeek, Struth e.a., die ingeschreven heetten, vernemen wy niets. De wedstrijd te Roubaix is gewon nen door Mercier, tweede Nieuport, derde Piette. De afdeelingen er waren er acht werden gewonnen doorGou- goltz, Robertson, Mercier, Dernau- eourt, Deschamps, Piette, Caveanen Nieuport, terwyl Collomb als win ner der repèchage voor de beslissing in aanmerking kwam. Van onze landgenooteu wordt Leger en Vlooi De luitenants ter zee der le klasse jhr. H. L. "Wickers en H. M. van ötraaten, hehoorend tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de luitenant, ter zee le klasse W. Doyer, behoorende tot de rol van llr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis respectievelijk belast met het hevel over Hr. Ms. kanonneer boot Fret, en opnemingsvaartuigen Geep en Raaf, worden met 30 Octo ber a.s. eervol van dat hevel ont hoven; eerstgenoemde wordt alsdan op non-activiteit gesteld en de twee laatstgenoemden in commissie gesteld te 's Gravenhage voor werkzaamheden ten dienste van de militaire hydro- Vcrder worden met gemelden da tum de luitenants ter zee der 2e klasse J. C. van Itorsou en J. F. Obhes, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de luitenant ter zee 2e kl. A. Ouispel, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis en gedetacheerd aan boord van genoemde kanonneerboot en opne- mingsvaartnigen, de heide eerstge- noemden op non-activiteit gesteld en laatstgenoemde geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis. De luitenant ter zee der 2e klasse R. L. Dijkhuis, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor Cerberus, wordt met 30 October a.s. op non-activiteit gesteld en aan boord van gemelden bodem vervangen door den luitenant ter zee der 2e kl. jhr. E. B. J. Elias. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Seret,-17 dezer te Plymouth bin- ncngeloopen, en is Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden onder 'bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekel, 17 dezer van Colombo vertiokken. onder oorverdoovend gejuich zak elo het doek. Daarop drie cheer's vof i hare majesteit en het God save tl roi Het is waarschynlyk dat helbestaj M van de universiteit do belhamels z on' straffen, voegt het bericht er bij. L e I ten wy maar hopen, dat ze nietf- vinden zijn. Off erf stelling toont voor alles wat paarden- alleen vermeld de naam van Vrou- sport betreft, en ook de concours- wes, die in Merciers afdeeling met hippique zien altijd in een druk he- 10 lengten verschil op de tweede zoek mogen verheugen, die belang- -1" Even voor het station Oudenbos., werd de sneltrein van Parijs, die 3.i uur uit Antwerpen vertrekt., Maafer dag tot staau gebracht, daar de w teres van ecu overweg had bomer] dat een rail gebroken was. Dank i de waakzaamheid dier vrouw is déraillement van den in volle vaa m zynden trein voorkomen. it Te Florence heeft Zondagmiddi ep bij de begrafenis van een sodalis den letterzetter Vannucci, een vecjpï partij plaats gevonden tusschen politie en den begrafenisstoet, politie wilde een roode vlag in-besl fie> nemen, die door do socialistiscl fl1 roep van Vatano was ontplooid. 1 elc .ragers verzetten zich en werd a geholpen door hun kameraden. Weldfen was het een algemeen gevecht. zekere Maucini werd op den groi )e geworpen cn stierf kort daarop ai im een slagaderbreuk. in: rei Uit Madras werd Zaterdag g z)i( k Iiad seind, dat daar drie nieuwe geval van pest waren voorgekomen, e ajF een sterfgeval. fc E SEMEN GO HIEUWT De Belgische bladen melden dat Jan van Rijswijk, burgemeester van Antwerpen, benoemd is tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Een waagstuk. Een Engelschman, William Old ham, zal dezer dagen het waagstuk ondernemen, in een miniatuur vaar tuig, van 3 meter lengte en nog geen meter breed en diep, geheel alleen den Atlantisch en Oceaan over te ste ken. Het scheepje, dat geheel uit staal is vervaardigd, kan aan alle zyden lucht- en waterdicht afgesloten worden, zoodat de reiziger bij hevig stormweer zich rustig in zijn vaar tuig opsluit en zich om de golven niet bekommert. De noodige lucht wordt hem door eene automatische luchtpomp toegevoerd. Oldham heeft voor 50 dagen proviand by zich. maar hy denkt den afstand tosschen Liver pool en Newyork in korter tyd af te leggen, daar hy berekend heeft, dat zyn bootje een snelheid van 7 K.M. per uur heeft. De beweegkracht be staat uit een tweebladige schroef, die de reiziger door middel van pedalen, ongeveer als van een fiets, zelf in werking brengt. Kattentento onstelling tö Parijs. Aan de groote internationale kat tententoonstelling te Parijs, in het laatst van October, zal ook een wed strijd in het muizenvangen verbon den worden. Geen officieele onthulling. Te Montreal in Canada zou een standbeeld van koningin Victoria ont huld worden. Maar de studenten wa ren het wachten op de officieele plech tigheid moe geworden, en besloten de onthulling zonder plechtigheid te laten plaats hebben, 's Avonds, na een be zoek aan den schouwburg, trokken 500 studenten naar de plek waar het monument opgesteld wasvlak daar voor vormden zy eene pyramide, en de vlugste klom naar boven en maakte de touwen los die het omhulsel vast hielden. De klok sloeg twaalf en De kleinste man. De kleinste man op onze aardt en is onlangs ontdekt door een were toe reiziger op het eiland Anguilla, .ijëe' tot de Britschc bezittingen in We Indië behoort. Dit mannetje van kleur van ebbenhout is slechts duim groot; zijn gewicht bedra 40 pond. Deze kleine neger, (liet geveer 30 jaren oud is, verheugt zi w in de beste gezondheid. feei jn Gesneuvelde Grieken. De Akropolis maakt een offieiet lijst openbaar van de Grieksche ma schappen, die in den oorlog in Th salië gesneuveld of gewond zijn. "V gons deze opgave bedroeg hij de fanterie hetaantal dooden 2S3, van de gewonden 1082, bij de bei ?nr troepen (Euzonae) 60 en 239; bij F artillerie 19 en 116; bjj de cavak 15 en 41, hij de pioniers, den tr enz. 11 en 44, by het vreemdenlegiCw on de Garibaldianen 20 en 81 In a geheel komt men dus tot liet verb dend geringe cyfer („belachelijk ringfj zegt de berichtgever van Kölnische Ztg.) van 408 dooden 1604 gewonden. Van de officier,1 wordt niets gemeld. De verliezen dc „r het Grieksche leger in Thessalië leden, zijn naar verhouding zwaard maar iets zekers kan dienaangaan nog niet gemold worden. De commissie die den terugki van de uitgeweken Théssaliërs hun haardsteden moet regelen, Zondag naar Lamia vertrokken, met Ediiem Pasja onderbandeliosfp, aan te knoopen. 'jj' I! Uit de Engelsche arbeiders wereld. De Londensche ketelmakers hebt een schikking, die voorloopig hun afgevaardigden en de eigena Jf van werven aan de Theems geslo was. verworpen. Zij blijven hun eii om behoud van den achtuurswerkr r,, gestand. Diensvolgens hebben zij! werk gestaakt. Of de overige vak! van de Federated Trades," die in schikking betrokken waren, er noegen mee nemen, moet nog blijk In het eigenlijke raachinevak he het lock-out zich weer uitgèbri »a De Amalgamated Society of Eora neers heeft nu wekelyks ruim f300,( aan stakingsgeld noodig. Het oR breekt haar intusschen niefaaalit 'a' Vrydag ontving zy een f 16,000, f 6000 als derde bydrage van Duitsch Mctaalbcwerkersverb., f 2 - van het Deensche Macbinewerke Ff verbond, f6000 van de vereenig van Marine-machinewerkers, f f Yc van een kleermakersvereeniging Leeds. Chamberlain en de aartsbisscl] van Canterbury, wier bemiddeli was ingeroepen', hebben geantwoo dat zy geen heil zagen in tussclii komst hunnerzijds. Naar het scliynt hebben de patrol boot my opschrikte en ik bemerkte, dat ik mij aan den oever van de Theems bevond. Welken weg zou ik nemen? Waarom zon ik mijn tocht verder voortzetten, daar my toch niets dan licha melijke en geestelijke folteringen te wachten stonden. Het leven was voor mij veel erger dan de dood. Ik liep de trap af en stapte in liet water; mijn voeten hieven vastzitten, maar met een krachtige poging rukte ik ze los en waadde verder, totdat ik plotseling grond verloor en mij door den stroom voelde meesleuren. Ik tastte met mijn hand naar myn hals om me te overtui gen, of de ring van Taras er nog altyd hing. Plotseling verbeeldde ik my het edele gelaat van Taras voor me te zien. Mijn .ooren suisden, maar toch kon ik zyn stem duidelijk liooren. Wat hy zeide, ver stond ik niet, maar zyn woorden klonken my als een liefelijke muziek in de ooren. Toen verdween alles; maar op het laatste oogenblik, scheen het mij, alsof Taras my vriendelijk toelachte en mij toeriep „Vaarwel, kleine vriendin!" HOOFDSTUK VIL Ik begin een nieuw leven. Den volgenden morgen las Taras in zyn courant, dat een vrouw, goed gekleed, poging tot zelfmoord had gepleegd en op de hoogte van Greenwich zich in het water had geworpen. Hij zocht toen onder de rubriek „Rechtszaken" en las het volgende: „Een jonge vrouw die beschuldigd is zelfmoord te hebben willen plegen, is gevangen genomen; de akte van beschuldiging bevat geen naam of leeftyd enz. daar deze onbekend zijn. De gevangene heeft beslist gewei gerd de vragen, die haar gesteld werden, te beantwoor den en heeft van af den dag, dat zij in hechtenis werd genomen, nog geen woord gésproken. Men kan niet uit maken of dit stilzwygen aan onwil te wijten is of dat zij niet spreken kan, of haar ondervragers niet begrijpt. Het eenige kenmerk van nationaliteit is een lieereming van gesmeed ijzer, dien men om haar hals vond hangen. Men heeft den magistraat dezen ring ter hand gesteld, en deze constateerde dat er een Russisch opschrift in gegraveerd was, hetwelk luidde: „Mijn leven is aan u gewijd." ToeD hij zich in deze taal i,ot de gevangene wendde en haar verscheidene vragen stelde, kreeg hij niet het minste antwoord, maar toen de magistraat haar den ring ter hand stelde, scheen zy uitermate blijde te zijn. De inspecteur van politie deelt mede, dat op het oogen blik dat zy zich vrijwillig te water begaf, eenige be ambten van de Heli daar bevindende politiepost haar bemerkten. Dadelijk werd le reddingsboot uitgezet, maar toeu men haar ophaalde, was de gevangene reeds bewusteloos. Wy laten haar signalement volgen, voor het mogelijke geval, dat haar vrienden haar willen op- eisehen. Lengte, vyf voet, vyf duim; leeftyd waar schijnlijk een en twintig jaarhaar, donkerbruin; wenk brauwen en oogharen van dezelfde tint maar donkerder; bruine oogenvorm van gezichtovaal, fijne maarion- regelmatige trekken, waarop kommer en gebrek hunne sporen hebben achtergelaten. Zij is gekleed in een nette, gry'ze, wollen japon, die veel t.é wijd is voor zoo'n ma gere persoonde schoenen zijn ook veel te groot en behalve den ring draagt zy geen enkel sieraad." Taras spoedde zich naar het politiebureau en ik be grijp met welke haast, daar ik nu weet, dat iiij nooit een oogenblik verloren liet gaan. wanneer hij een onge lukkige kon helpen. Ik zat op den rand van mijn bed, met- de kin in myn handen, somber voor my uit te staren, toen ik de gren dels van de deur van mijn cel hoorde verschuiven. Ik was reeds meer ondervraagd en gevisiteerd, dan mij lief was; ook nu veranderde ik niet van houding, vastbesloten bij dit laatste onderzoek geen mond open te doen. Maar bij de woorden„Het moet haar wel zijnsprong ik op, want ik herkende de stem van Taraszelfs voor den rechter die my naar de gevan genis of een gekkenhuis kon sturen, was ik Diet be vreesd geweest, maar toen ik de deur hoorde openen om Taras binnen te laten, beefde ik over al mijn leden. Zou hy het ook als een misdaad beschouwen, dat men door zelfmoord een einde aan zyn ellende tracht te maken Zou by my mijn misdaad komen verwijten Ik boog het hoofd, uit angst myn vonnis op zijn gelaat te lezen. „Vriendinnetje 1" zeide hy. Ik sloeg de oogen op, en zag aan de teederc uitdruk king van zijn gelaat, dat by my vergafme niet lan ger kunnende bedwingen, uitte ik een kreet van vreugde, en greep zyn beide handen, die hij my toestak, j Hy wisselde eenige woorden met den cipier, waai i deze aarzelend vertrok en ons alleen liet. j Op godempten toon zeide ik tot Taras: I „Gy weet dus wat ik heli gedaan." „Alles wat ik wil weten." i „En het kan u niet schelen." „Ik geef er zoo weinig om, dat wanneer ik iets t[e! doen om u liet leven dragelijker te maken, ik mij uwer beschikking stel." „Ik zal het niet weer doen. als gy het mij verhit - Ik weet, dat ik veel zal moeten doorstaan? Zijtgéip komen om ray nog eens te zien i „Om u te zien Denkt g\j dan dat ik u hier i laten I „Ik weet het niet. Hebt gy een middel bedacht i te ontsnappen i „Dat zal niet veel moeielykheden opleveren." „Die man heeft de deur open gelaten en wanneer:*31 maar eens op straat ben Ik zweeg. Hy glimlachte en ik zag aan de uitdri king van zijn gelaat, dat hij op die wijze mij rc vrijheid niet wilde teruggeven. „Het is niet noodig "om te ontvluchten! De mas traat is een goed, gevoelig mensch. Ik zal hem a! zeggen wat ik van u weet Hij zweeg plotseling, toen hij den schrik zag, zijn woorden bij my teweegbrachten. Wordtvervolgd io. n£ iel

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2