hun eischen te formuleeren o; a bekend te maken. Dit kan een tl rondslag tot onderhandelingen wor- 3d. Maandag zouden te Grimsby 400 z ontonwerkers het werk staken, als Ije patroons hun, onder andere pun- eo van minder belang, geen tien- arswerkdag als maximum toeston- eD. De patroons hebben hun werk- Jolk al willen tegemoetkomen met i erhoogd loonmaar het aantal l rerkuren verklaren zij niet te kunnen l ast stellen. jiefstallen in Johannesburg. Met de veiligheid in Johannesburg ia chynt het niet bijzonder gunstig ge- ;old, blijkens de volgende berichten it de Volksstem van Woensdag 22 Te Johannesburg heeft gistermor- ïli en in het „Grand National Hotel" I en allerbrutaalste diefstal plaats ge- I ad. 's Nachts laat meldden zich twee heeren" aan, betaalden hun logies ei d betrokken hun kamer. Kort daarna lelden zy den nachtportier om'water, dl n toen de man met het gevraagde d erscheen, werd hij plotseling gebon- en en gedreigd met een revolver, oi Ie bestuurder van het hotel, de heer ai imon, was afwezig, maar te drie ure mis komende, werd hij eveneens verrompeld en gebonden. Men ont- Ooofde hem de sleutels der brandkast, ij (jn gouden horloge en 50 p. st. aan aar geld. De dieven maakten zich daarop leester van het in de brandkast aan- rezige geld en de in bewaring gege- en kostbaarheden der 'gasten. Door U b laten bezoeker van het hotel ge el [oord, moesten zij echter een groot deel van het geroofde achterlaten, o list eren werden, dank zy de ijverige ogingen der speurpolitie, de beeren Johnson Brothers. Rodepoort", zoo- is zij zich in bet hotelboek hadden g [geschreven, in de personen van Alcx en Frank S. Newman, gearres- ierd in het American Hotel, voor en deel nog in 't bezit der gestolen oederen. Een brutale diefstal heeft te Joban- esburg plaats gehad. De heer Ünwin. en winkelier uit Heidelberg, had iii en koffiehuis in de Commissioner- haat een kamer gehuurd. !s Nachts i1 'erd hy wakker, doordat hij voelde, at men hem aan zyn bed wilde vast Hy sprong overeind en zag vee kerels, de een met een revolver, e andere met een groot mes gewa aid. Men dreigde hem te vermoor- en als hy alarm zou maken. De oovers haalden toen onder zyn hoofd kussen zijn vest weg, waarin 400 pd. l t, aan banknoten en 80 pd. st. aan oud was. 'c 24 uur vooraf schriftelijk hiervan aan het Gemeentebestuur kennis te heb ben gegeven, en kent voorts aan het Gemeentebestuur het recht itoe, om zulk eene collecte te stuiten, onder recht van appèl voor de gestuite instelling op de kroon. Het gemeente bestuur is alzoo geheel vrij in zijne beslissing, doch het loopt gevaar, dat de kroon den slagboom, dien het vallen deed, weer opwipt; indien het college stuit op niet in het ministe- rieele oog te verdedigen gronden. Dit keurt het blad af. Art. 13 moet wor den veranderd. „Niet veranderd in dien zin," zegt het blad, „dat alle toezicht wegvalle, noch ook, dat stuiting onmogelijk worde gemaakt. Egoïstische bede laars, die het sierkleed der welda digheid aantrekken, moeten onscha delijk worden gemaakt. En ook dient gezorgd te worden, dat bij elke col lecte duidelijk en op staanden voet voor elk ingezetene blyke, voor welk doel gevraagd wordt. Maar wat ver andering behoeft is het arbitrair karakter van het stuitingsrecht dat thans het gemeentebestuur bezit. Dat stuitingsrecht behoort aan vaste regelen te worden gebonden, en die regelen moeten stuiting alleen mogelijk maken ter afwering van mis leiding en bedrog." Uitsluiting. In de Standaard wordt geconsta teerd, dat uit de onderscheidene com missies, die in het land, in de pro vincies, en in de gemeenten gevormd zijn voor de' kroningsfeesten en het huldeblijk, de anti-revolutionairen zoo goed als uitgesloten zijn en ge vraagd wat nu de anti-rev. moeten doen, nu er in deze van nog niet één kant redres schijnt te komen. De anti-rev. kunnen zich niet opdringen maar moeten zij zich dan afzonder lijk organiseeren. De Stand, durft liet voorshands nog niet aanraden, daar elke afzonderlijke organisatie afstand van liet nationaal karakter doet. Of dan ook dit krenkende on recht maar weer zal moeten worden ver geten, vraagt het blad verder en het antwoordt: allicht, mits duidelijk in onze organen uitkome, dat het onrecht bestaat en dat het gevoéld wordt. Juist om nationaal te zijn, besluit het blad, moet al zulk optreden een optreden zijn van mannen uit alle provinciale, sociale, kerkelijke en po litieke groepen. Twee heeren ontdekten 's morgens zeven uur in de Saratoga Avenue Johannesburg een man, die hen feedeelde, dat hij door vier geinas- terde personen overvallen was, die em niet alleen zyn paard, maar ook illes wat hij by zich had, afgenomen ïadden. Goud uit Klondyke. Uit New-York wordt geseind, dat d< iet stoomschip Doria te Sitka, Alaska if uit Sitka is aangekomen met- een wartmillioeti goud uit Klondyke. jDe opstand in' Britseh-Indië Uit Kai wordt geseind De divisie an generaal Yeatrnan Biggs joeg een terke troep opstandelingen uiteen bij jk lhagrukotal, ten westen van fort 1C ïulistan in het Samana-gebergte. i |sTadat den geheelen dag hevig gevuurd fas, trokken de 'opstandelingen terug, e Gordon Highlanders en de Ghur- o tas bestormden het plateau van Mar ti, waarby vele gewonden vielen. Vvijheidsberooving. Naar aanleiding van het feit, dat te Groningen iemand door een burge meester, hulpofficier van justitie werd aangehouden op vermoeden van een schandelijk misdrijf en dat later, toen het bleek, dat by volkomen onschul dig was, het geleden kwaad hem niet werd vergoed, vestigt het Ned. Dag blad nog eens de aandacht op de preventieve hechtenis. Dat de voor- loopigehechtenis niet kan worden gemist, stemt het blad toe, maar het i is niet noodig, zegt het, dat alles aan het inzicht van een ambtenaar wordt „dat verzoek te véél? Zouden de „patroons werkelijk ongenegen bly- „ken, met ons het nut eener zaak te „bespreken, die zóo nauw samen hangt met aller welzijn? Wy kun nen het nog niet gelooven." Hoewel de boekdrukkerspatroons ons geen mandaat gaven om uit hunnen naam te spreken, zoo meenen wy toch op deze vraag van de commissie te kunnen antwoorden„neen." Zeker zyn de patroons niet ongenegen (wy zeggen niet tot algemeene loonsver- hooging) maar tot bespreking. Het is dan ook niet uit gebrek aan wel willendheid, dat zij op de vorige bij eenkomst zyn weggebleven, maar alleen uit diep besef, dat er van een loonsre^eliug als die door de com missie in hoofd trekken is aangegevon, niet komen kan. Regeling van het loon naar leeftijd en bepaling van het aantal werklieden, dat dezen en dien leeftijd moet hebben bereikt zyn voorwaarden, waarop wij ons niet kunnen voorstellen, dat een pa troon zou kunnen ingaan. Immers, bij loonsbepaling naar leef tyd zal men altijd gedwongen zyn tot de groote onbillijkheid, dat de slechte en de goede even hoog wor den betaald. Hoe de goede werk man dat zelf zal kunnen verdragen, is ons een raadsel. Hem moet het ook tegen de borst stuiten, als hij ziet, dat de onbekwame en luie ka meraad, zoodra hij maar 23 jaar zal zyn geworden, gelijk loon geniet als hij. En op het vak zelf zou deze maat' regel een moordenden invloed uit oefenen, omdat liy den ijver om uit te biinken teneinde beter loon te kunnen bedingen, aan kant heeft ge zet. 't Zal er dan niet meer op aan' komen, wie de beste is, de knapste, de handigste: de werkman heeft niets te doen, dan zich op zyn gemak oud te laten worden. Op zyn 23ste jaar bereikt hy het maximum van zelf! Wat de bepalingen aangaande den leeftijd van de werklieden betreft, waarin vermeld staat, dat niet meer dan zoo en zooveel procent zoo jong mogen zijn en zooveel procent zóo oud wenscken wy te vragen of het gezond verstand niet al dadelijk derge lijke verdeeling onhoudbaar actit. Gezwegen al van den krassen dwan;., die daarbij op den patroon wordt uitgeoefend ten aanzien van de keuze zijner werklieden, springt het toch duidelijk in 't oog, dat het zeer licht kan gebeuren, dat bij een vacature in het personeel die aangevuld moet worden, iemand van denzelfden leeftijd op dat oogenblik niet te krygen is. Misschien staan er dan zes jongeren voor de deur, maar deze zou do patroon met het oog op de leeftijdsbepalingen, niet mogen nemen! En zoo zou hij dan geduldig moéten wachten op een caudidaat van den bepaalden leeftijd ook al had'hij overmaat van werk ook al loopen die zes jongere werklieden leeg, om dat zij op dat moment overcompleet N G E Z O N D E 3 foor den inhoud dezer rubriek stéil de redactie zich niet aansprakelijk. fUïm ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. j overgelaten. Iedereen toch is feitelijk aan de willekeur-van de betrokken [ambtenaars overgeleverd, daar pre- jventieve hechtenis o. a. mogelijk is. op grond van eenige gewichtige re den "van maatschappelijke veiligheid, i Inzonderheid zou het Ned. Dagblad iweDsehen een meer nauwkeurige om- j schrijving van de gevallen, waarin 'iemand preventief kan worden gevan- gen gezet; eene groote mate van ver antwoordelijkheid voor den ambte naar en meer kans voor een burger om een ambtenaar wegens misbruik van macht tot straf of schadevergoe ding veroordeeld te zien. Dan wil het blad nog, dat er mogelijkheid zal zijn van ontslag uit de preventieve hech- i tenis tegen borgstellingmogelijkheid 1 van bewaking in de eigen woning recht op schadevergoeding bij ontslag i zonder veroordeoling en recht op eene betere behandeling te genieten dan de gewone gevangenen. I Haarlem, 19 Oct. '97. Mijnheer de Redacteur! Mag ik zoo vrij rijn U even attent Ie" maken op een kleine fout in uw forslag betreffende een vergadering 1 van Spoorwegpersoneel jl. Zondag ilhier in de sociëteit „de Kroon" ge- louden vanwege de Propaganda-club ,S. V." Dit verslag vermeldt de te- ;enwoordigheid van verschillende ver- j; eenigïugen van Spoorwegpersoneel, terwijl officieel geen enkele vereeni- ging tegenwoordig was, maar alleen van de door u genoemde vereenigin- gen eenige leden, zonder eenige ver antwoordelijkheid aan hun vereeni- ging of bestuur. Deze verbetering van het verslag is m. i. noodzakelijk, daar deze ver gadering nog maar een eerste en zwakke poging was om te komen tot ,r samenwerking van alle vereenigingen "nn Spoorwegpersoneel. Dankend voor de plaatsing H. Pers Overzicht. Vervolg Stadsnieuws Het Kwartet Robert, dat Dinsdag f 26 Oct. alhier zijne eerste séance i geeft in dit seizoen, zal Zaterdag 23 October eene soirée geven in Ödèori i te Amsterdam, waarop kwartetten van Sam. de Lange, Sraetana en Beet hoven tengehoore worden gebracht. Wij brengen in herinnering, dat lijsten, ter inteekening op de vier séances, die te Haarlem zullen wor den gegeven, liggen bij den heer P. van Ooij aan den Kruisweg en de firma Met Meylink, Begijnestraat. De uitstekende qualiteiten van dit kwartet, dat naai- men weet bestaat uit de heeren Robert Sr. en Jr., Tak en de Maaré, waarborgen het de be langstelling van het haarlemsch pu bliek. Loonregeling in de grafische vakken. Onze lezers zullen zich herinneren dat een Commissie voor de „toonbe weging" in de boekdrukkerij, boek- bindery enz. de patroons in die vak ken onlangs uitnoodigde tot een be spreking over die quaestie, te houden op den 22en September. Die bijeenkomst viel in duigen. Slechts twee patroons waren er ver schenen en een had schriftelijk van zich doen hooren. De vereenigde typografen nu hebben de Commissie verzocht, nog een tweede vergadering uit te schrijven en wel op Woensdag 27 dezer. „Is," zoo vraagt de Commissie in haar rondschrijven aan de patroons, Want en dit is ons derde be zwaar zoodanige verdeeling naar leeftijd brengt ook den werkman in een moeilijk parket. Is de verhouding zooals die door de Commissie is opge maakt, berekend naar de verhouding der leeftijden van het personeel in de graphische vakken, zooals dit thans bestaat in zijn geheel Deze statistiek is evenwel zoo omvangrijk, dat wy het er voor meenen te kunnen houden, dat de verhouding door dc Commissie aan geduid eenvoudig een taxatie is,zonder meer. Dat deze schatting, hoe goed ook bedoeld, reeds op dit oogenblik totaal foutief kan wezen en het in de toe komst zeer stellig moet worden, springt in 't oog. Aan het slot van het door ons be doelde rondschrijven der Commissie lezen wy o a. „Nog een enkel woord. By elke „arbeidsbeweging, die tot noodlottige „stappen voert, wordt steeds gezegd, „waarom is niet getracht, langs min nelijken weg tot verbetering te ge naken?" Welnu Heeren Patroons, „wy voelen zulks meer dan ooit. Wy „allen weten, dat de noodlottigste „stap, „de werkstaking" een twee snijdend zwaard is. Alles wat in ons „vermogen is, willen wij doen, om „den werkman zulk een uiterste te „besparen, doch wij verzoeken U „daarom beleefd, werk daartoe mede. Door samenwerking kan iets tot stand komen." Ligt hierin een dreigement Wy vertrouwen van neen, maar in elk geval meenen wy met bovenstaande opmerkingen te hebben voldaan aan het verzoek om samenwerking. Wil de Commissie, op bezadigde wijs, hare denkbeelden nader uiteenzetten en de onze trachten te weerleggen, dan staan wij daarvoor gaarne eenige plaatsruimte af. Nog lang niet genoeg is het be kend, dat de Yereeniging tegen het mishandelen van Dieren een asphyxi- atio-inrichting bezit, wa°rin houden, en katten snel en pijnloos worden ge dood. Heden morgen kwamen jongens ergens uit de buurt van de Witstraat en wierpen een kat, in een doek ge bonden, te water. Daar er geen zwaar voorwerp in zat, bleef de doek dry ven en wurmde de kat er zich ten slotte uit. Nu begonnen de knapen het arme dier mei steenen te gooien, dat de kop bloedde en een van de oogen gekwetst werd. Volwassen mannen keken er naar, zonder zelfs te trachten die wreedheid te belet ten. Ten slotte vischten andere jon gens aan den kant van den Singel het beest op en 't geschreeuw, dat loen van de Vestzyde opging, geeft weten het dier er zou hebben heen gebracht. Laat ons hopen van ja, want deze asphyxiatie-inriehting is een hoogst nuttige instelling. Het Bestuur daar van verheugt zich in steeds klimmende belangstelling van de zyde van 't publiek en ontving bijvoorbeeld nog onlangs een schrijven van een onzer Raadsleden, den heer S. Roog, voor de goede zorg, waarmee zyn hond in het toestel was afgemaakt. Een tegenvaller. Maandagmiddag werd door eene dienstbode op het belastingkantoor de door haar heer verschuldigde in komstenbelasting betaald, een bedrag van pl. m. f200 vertegenwoordigende. Het trok de aandacht van de aan wezigen, dat het meisje nadat zy het gequitteerde biljet had terugontvan gen, nog bleef talmen en een wensch scheen te hebben, dien zy niet onder woorden durfde brengen. Eindelijk nadat reeds eenigen na haar hunne belastingpenningen hadden geofferd, trok zy de stoute schoenen aan en wendde zich tot een der ambtenaren van het belastingkantoor met de vraag; „of zy niet voor iederen betaalden gulden 1 cent fooi kreeg Want dat was toch de gewoonte." Dat de amb tenaar verbaasd over deze vraag was en het antwoord ontkennend luidde spreekt van zelf. Teleurgesteld ging het meisje heen. waarschijnlijk van meening, dat het stedelijk belastingkantoor haar f2,— had tekort gedaan. Bij vonnis van de arrondissement rechtbank alhier d.d. 19 October 1897, is P. H. Peters, loodgieter en zinkwerker te Haarlem, verklaard in staat van faillissement. Rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel. Curator mr. \\r. F. van Slooten, advocaat en procu reur te Haarlem. Bij vonnissen der arrondissement^ rechtbank te Haarlem d.d. 19 Octo ber 1897 zyn gehomologeerd 1. het accoord in het faillissement van Geertruida Balkenende wed. Theodoras Schrama, winkelierster in manufacturen te Lisse (35 pet.). 2. het aceoord in het faillissement van P. A. H. Hoppe, gedomicilieerd te Purmerend, verblijvende te Kam pen (30 pet.). Bond van Ned. Onderwijzers. In de 1.1. Zaterdagavond gehouden vergadering van de Af deeling „Haar lem" van den Bond van Nederl. On derwijzers trad, naar wij reeds meld den als spreker op de heer Dr. H. J. Calkoen, leeraar aan de H. B. 8. met öjarigen cursus alhier, met het onder werp „Iets over de betrekkiüg t-us- schen bloemen en insecten Uit het rijke onderwerp koos spr. het aandeel, dat de insecten hebben in de kruisbevruchting der planten. Tot slot behandelde spreker eenige zeer interessante, gecompliceerde wij zen van bevruchting door hulp dei- insecten. Spreker's voordracht, die door een tiental mooie platen werd verduidelijkt, werd door de talrijke aanwezigen blijkbaar met groote belangstelling gevolgd. De 2e luitenant kwartiermeester B. J. Verbrugh van het 4e bataljon 4e regiment infanterie is met ingang van den 20en dezer overgeplaatst by het 3e bataljon van het korps te Haarlem, ter vervanging van den le luitenant kwartiermeester Vosmaer. Kegelwedstrijd. De Kegelwedstrijd op Zondag 24 October zal niet gehouden worden in de Soe. „de Kroon", maar op de banen van Café BrinkmanL. Men schrijft ons In de laatste Rubriek voor Dames in het nummer van Zaterdag 16 dezer leest men het volgende „Er gaat een klacht, dat dc hoffe lijkheid tegenover de vrouw afne mende is. Zie maar eens, zoo zeggen „zy die daarover klagen, hoe dikwijls „in de paardentram en in den omnibus „van Bloemendaal. heeren rustig bin- „nen blijven zitten, wanneer dames „buiten moeten blijven staan. „Ik geloof wel, dater grond is voor „de klacht, maar of het niet een weinig „de schuld van de vrouw zelve is?" Dit vraagteeken, M. de. R., geeft my aanleiding uwe Redactrice te vragen, of bet haar wel bekend is, daC in den Bloemendaalschen omni bus de buiten zit- eu staanplaatsen door de dames en vrouwen in den zomer worden beschouwd als uitslui tend voor haar te zijn bestemd. Myns inziens is dan ook juist het omgekeerde van wat de Redactrice zegt, het geval: namelijk, dat de heeren wel binnen moeten gaan zit ten, omdat de dames de plaatsen buiten hebben bemachtigd. Dit gaat zóo ver, dat dames en meisjes zich getroosten om, geruimen tijd voor het uur van vertrek, naar de plaats van afrit te wan delen en het is dan ook een zeer gewone zaak, dat, reeds een kwartier voor het vertrek de buiten-, zit- en staanplaatsen op den nog in de remise staanden wagen, zijn inge nomen door dames. Alleen als gunst worden deze plaatsen bij regen of ander slecht v eer genadiglijk aan de heeren over gelaten. Hier is nu, zou ik meenen, nog iets meer dan gelijkstelling van de vrouw met den manlaatstge noemde wordt er m. i. mee achteraf gezet en dat te meer, omdat in den wagen het rooken verboden isDe mannen mogen dus niet buiten zitten lyk in de Bloemendaalsche Tram onhoffelijk is, de vrouw of de man. EEN OPMERKER. Bloemendaal. Zondagavond omstreeks half zes ontstond er een begin van brand in de badkamer van de villa van me vrouw Huijsser te Bloemendaal. Er wera onmiddellijk alarm ge maakt, maar vóór dat de spuiten water konden geven, was het vuur door de huisgenooten al gebluscht. Er zijn wonderlijke menschen op de wereld! De man, dien wy nu speciaal op 'toog hebben, had de lief hebbery om Zondagsavonds een herberg in de Schoolsteeg te bezoeken en daarna heen te gaan, zonder zyn gelag te betalen. Dat vond de eigenaar van 'tcafé niet plezierig en toen de insoliede klant Zondagavond weer verscheen, zond men om de politie, die hem meenam. Hy liet dat kalmpjes be gaan en trok met zyn gehelmd ge zelschap naar het óureau. Men zegt, dat hy daar een hem aangeboden glas water weigerde, om dat water niets kost en er dan ook geen aardigheid aan is, het niet te betalen. Voor de waarheid van deze bijzon derheid staan we echter niet in. Zandvoort. De collecte voor de Unie „School met den Bijbel" heeft alhier opge bracht de som van f 17,16. Post- en telegraafkantoor te IJmuiden. Maandagmorgen wapperde te IJmui den de vaderlandsche driekleur vau het vereenigde post- en telegraaf! toor aldaar. "Weken lang hebben de ambtenaren zich moeten redden in een houten hulpgebouw en nu is Maandag het gerestaureerde en vergroote kan toor,'thans tevens ingericht voorden intercommunalen telefoondienst, gebruik genomen. CORRESPONDENTIE. Miss A. te Overveen. Het zal Uwe aandacht hebben getrokken, dat de gaskroon in de zaal weggenomen is. Uwe tweede opmerking is gebracht ter kennisso van het Bestuur. Red. Burge ndi Bevallen18 Oct. J. M. Klooster— van Roodeu z. A. G. Paauw—Del- chambre d. OverledenIS Oct. J. Kempen 3f Koningstraat. aanleiding tot de vraag, of de jongens en ook niet rookenik zou van ook wanneer ze van 't bestaan de Redactrice der Dames-Rubriek VERVOLG M3EUW5T2JDIHGEB2. Wij ontvangen het eerste nummer van Vredeonder redactie van J. K. vau der Veer alhier. In zijn voor woord geeft de Redactie blyk van een zeer donkeren kyk op de heden- daagsehe toestanden. Hij noemt deze wereld er een vol haat en onrecht en verdrukking en lijden. Daartegen te ageeren en de liefde tot den naaste te bevorderen, is het doel van dat nieuwe blad. Voorloopig verschynt het blad om de veertien dagen, daar gedurende eenigen tijd de uitgever al het werk verbonden aan redactie, expeditie, zetten, drukken enz. alleen verrichten moetvan Januari af verschijnt het wekelyks. Voor het abonnement kau ieder zelf bepaleu wat liy geven wil. De uitslag der races op de Baarnsche baan, Zondag gehouden is als volgt: No. 1. 10,000 Meter scratch amateurs: lc Engbersen, Breda; 2e Bergman, Utrecht, 14-/53e Riviere, Amster dam. Tijd 14 min. 2/s sec. No. 2. 12 Kilometer wandelen: le „Victoria" W. Sutherland, Den Haag; 2e O. E. Mulder, Utrecht. No. 3. Match wielrijden over 25 K.M. tusschen Greve—Koolbergen le Koolbergen. Tyd 342/5 min. Greve hield na eenige ronden op. Hij was niet in conditie, terwijl ook de gang- making onvoldoende was. Koolbergen was in goede conditie. Hy had met betere gangmaking stellig record ge reden. No. 4. Match hardloopen tusschen Biiff en Hagenaar over 10 K.M. le Büff in 46 minuten. Keuringen. Onderscheidene afkeuringen van h'er te lande voor Indië geleverde en hier goedgekeurde goederen heb ben by ae Indische Rekenkamer twij fel doen rijzen, of die keuringen wel steeds op eene behoorlijke wyze plaats hebben. In haar jaarverslag over 1896 ko men dienaaugaande de volgende mede- deelingen voor: Eene geheele partij grein voor kleeding vau politie-oppassers enz. werd onbruikbaar gevonden en afge keurd de stof was van zeer inferieure quualiteit, geleek meer op katoen dan op grein, en de kleur was bovendien niet frisch en helder. Eene party van 8000 kilo groene erwten ten dienste van het leger werd bedorven bevonden en afgekeurd. De bovenste lagen bestonden uit erwten fens waren de vaten gevuld met be- orven erwten. Eene andere party van 10.547 kilo groene erwten, eveneens ten dienste van het leger, word, als van slechte qualitcit, afgekeurd. De erwten had den eene doordringend muffe lucht. De party bestond verreweg uit oude verschrompelde erwten, die van bin nen niet aroog waren, vermoedelijk omdat zy onrijp (te jong) waren ge plukt De qualitcit. nam af, naarmate men den bodem der vaten naderde. Eene party van 1294 meters sin gelband, ten dienste van de artillerie werd, als voor geonerlci doel te be nutten, afgekeurd. Het band was veel te los geweven en daardoor kon het weefsel mot geringe krachtsin spanning in de richting der breedte uiteongetrokken worden. Voorts kwamen nog een paar af keuringen voor van goederen, die waarschijnlijk vochtig ingepakt wa ren; van een paar bezendmgen hem den wordt medegedeeld, dat ze slor dig afgewerkt en slecht genaaid wa ren affichepapier was van veel don kerder kleur, en ander papier woog per riem minder, dan was aange vraagd; weer ander papier was van minder goede qualiteit en kwam niet met het monster overeen; voorvolks- spys had men van hier uit zooals later verklaard werd, wegens het spoedeisehendc der vraag oude blikjes van het departement van Marine gezonden, die onbruikbaar aankwamen; een groot deel van het by vuurmonden gezonden materieel was, als van af»v'ijkend of vervallen mo lel, onbruikbaar bevonden, waar omtrent later werd meegedeeld, dat het niet was aangevraagd, maar door den fabrikant bijgeleverd, deels als paknüddel en voor een ander deel osn te dienen b\j de keuring en ook uit gewoonte.' wat de Rekenkamer terecht eeu vreemde wijze van handelen vond en haar de mogelijkheid deed onder stellen, dat er rekening mede gehou den was bij liet bepalen van depry- zeu der geëischtc artikelen, in welk geval de onbruikbare artikelen dan toch door het land zouden betaald zyn. De macht der gewoonte. Een jongen uit Loosduinen, die Maandag voor de Haagscbo recht bank als getuige werd gehoord, ant woordde op eon vraag van den pre sident der strafzitting heel gemoede lijk „jawel baas". INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Galsteenen zijn steenachtige aangroeiïngen, die zich in de galblaas of de galkana- len vormen. Ze zijn eene ontsteking in deze organen, (he de verwijdering der gal onmogelijk maakt deze verdikt zich eri versteent; dit is de vorming dor galsteenen. Kenteeke- neu dezer ziekte zynPijn in de rechterzijde, neiging tot braking van zuurachtige stoffen. Slechts War ner's Safe Cure met daarbij aan- geduiden leefregel geneest dezen kwaal. Verkrijgbaar by: G. I. R. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's GravenhageM. CLEBAN &Co., Heiligenweg 42, Amsterdam. van 't asphyxiatie-toestel hadden ge- i wel eens willen hooren, wie nu eigen- j van zeer goede qualiteit, maar overi- Familieberichten. Getrouwd15 Oct. J. M. Peeren boom en A. A. C. de Jongh, Haar steeg Hedikhuizen. Bevallen13 Oct. G. de Groot— Eecen z. Barsingcrhoin. 15. W. Weellink—Van den Enden z. Does burg. 16. A. Renaud—Broekhuysen Voorburg. G. van Kuyk—Wol- dringh z. Amst. II. Soetcrs—Huen- der "d. Arnhem. C. P. Jonker—Mul ler z. Gouda. 17. C. II. Vermey—De Waal z. Soest. 18. A. P. Roest— Hemmingson d. den Haag. Overleden: 14 Oct. \Vcd. A. H. Hooybergh—BcKking 78 j. Amst. 15. W. Groot 44 j. Purmerend. Th. van Lingen—Bogaart 67 j. Amst. E. H. van Veelen 52 j. Heteron. 16. G. W. Daems 84 j. Oldcmarkt. H. Zwaar demaker 59 j. Rhenen. A. J. Augus tijn 56 j. Geertruidenberg. G. Barue- veld—Zoet 83 j. Zaandijk. 17. Jhr. P. S. Borg, Amst. 18. W. G. Schrij ver 65 j. Windcsheim. Wed. G. C. Brouwers—Craauen 73 j. den Haag. Stoom vaartherichten« Het stoomschip Salakvan Rot terdam naar Java, verfcr. 17 Oct. v. Periin. Het stoomschip Soembingvan Ba tavia naar Rotterdam, pass. 16 Oct. Sagres. Het stoomschip Koningin Wilhel- minavan Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Oct. van Genua. Het stoomschip Prins van Oranje van Amst. naar Batavia, vertr. 15 Oct. van Camaran. Het stoomschip Obdamvan da Holland Amerika Ljju, van Rotter dam naar Newyork, arriv. 17 Oct. te Newyork. Het stoomschip Prins Willem II, van Amsterdam naar Paramaribo, pas seerde 16 Oct Dover. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, arriveerde 18 Oct te Suez! VARIA. Mej. Oud. Wat vreemd draagt ga het haar. Mej. Jong. Dat kan wel zyn, maar ik draag het voortdurend.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3