wesde Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. |5e Jaargang. Don4erdar? 21 October 1897, ■o 4389 HAABLEM'S BABBLAB Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„1.80 Franco door het geheele Rjjk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 10.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per postO.-S?1 Directeur-Uitgever ADV JEÜJ^TZEDJSTTIIElSr j regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruii Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. mnementen en Advertentie» worden aangenomen dooi' onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangbre G. L. DA UBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adyertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. t>E LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN "het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adyertentiën van 1o regels f 0,7-5, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpooitHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tolSpaarndamC. HARTENDORPZandvoorl, G. ZWEMMER; VelsenW. J. RU1JTER Beverwijlc, J. HOORNSUitleg omARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Adyertentiën aan. PREMIE AAN DS T^abon eerden )oor een contract met een goed ende firma zijn wij in staat dd. onzen Geahonneerden een fraaie Premie aan te bieden, lelijk eene oriretvergrooiing, formaat 38 by 28 c.M. )e prys van deze keurige ver loting, waarvan er twee voor se vensters zijn geëxposeerd lechts VIJF GULDEN vooruitbetaling. P van levering 14 dagen, en ontvangt het als model gege- portret onbeschadigd terug, i ons Zaterdagavond verschijnend amer zal een Bon worden opge- n, tegen inzending waarvan men met bijvoeging van Portret en van de ontvangst dezer fraaie mie kan verzekeren. Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. insdag zijn de fransche Kamers penei, welke opening echter door s bizonders is gekenmerkt. Er geen presidentieele boodschap, rijl er niets gebeurde wat dè ver- ling waard is. 'aar ook weinig van te melden is de kabinetscrisis die in Servië ïts grijpt. Het ministerie-Simits i zijn ontslag aan koning Alexan- aangeboden, hetwelk is aange- ien. )p den algemeenen politieken toe- Bfcd zal deze ministerie-verwisse- stellig geen belangrijken invloed lenen. et verslag van de commissie uit «ring en Volksraad der Zuid- ikaansche Republiek in zake de rstellen van de eerste industrieele missie, is Dinsdagochtend bij den Éten Volksraad ingediend. Dit lag, dat waarschijnlijk ongewy- aangenomen zal worden, deelt e, dat de dynamietmaatschappij verlaging van 5 shilling per kist lamiet aanbiedt, en de regeering zins is 5 shilling invoerrecht per te laten vallen, zoodat de prijs kist 10 shilling minder wordt, een jaarlijksche verlaging van 000 pd. st. m het geheel, aange- men het aantal kisten, die jaar- door de gondmyn-industrie ver- et worden, op 200.000 pd.st schat. Op de spoorwegvrachten wordt een verlaging van jaarlijks 200,000 p. st voorgesteld, hetgeen voornamelijk zou ten goede komen aan de artikelen, die ue goudindustrie behoeft; voor de inlandsche arbeiders wordt het tarief op de sporen tot een derde verminderd. De aanvoer van steen kool zal groote gemakken verkrijgen, door verschillende kostbare bepalin gen af te schaffen. De regeering is bezig in onderhandeling te treden met naburige koloniën, om de door- voerreehten, die jaarlijks 320,000 p. st bedragen, af te schaffen of te ver lagen. De verlaging, die reeds op den in voer van levensmiddelen toegestaan is, zal gehandhaafd worden; maar het invoerrecht op zekere artikelen als piano's, champagne, alcohol, geest rijke dranken, zal verhoogd worden. De onderhandelingen met Portugal om den aanvoer van inboorlingen uit Mozambique naar de mynen te ver- gemakkelyken, zullen voortgezet wor den, en er zullen by alle regeeringen van Zuid-Afrika pogingen aangewend moeten worden om gelijkluidende wet ten betreffende de naturellenarbeid vast te stellen. De Volksstem oordeelt gunstig over het verslag, maar meent, dat het pu bliek zich niet aan buitensporige geestdrift over de onmiddellijke ge volgen van de voorgestelde hervor mingen zal overgeven. ring ervan in de vorige maand zulk een enorm succes behaalde, zoo zelfs dat meermalen de ruime schouwburg zaal van het Paleis voor het toe- stroomende publiek te klein bleek, j zal op zyne thans aangevangen tour- i née door ons land, ook Haarlem aan- doen en er morgen en Vrijdag twee opvoeringen van „De Levende Brug" komen geven. Te vermelden valt nog dat de heer Jan Maandag, de be kwame decorateur van het Paleis, voor deze reis in de provincie een geheel nieuw stel décors heeft ge maakt. Doopsgezind zangkoor. In eene der drie dezer dagen ge houden algemeene vergaderingen van het Doopsgezind Zangkoor heeft het geheele bestuur zyne function neerge legd, op grond van het met meerder heid van stemmen verwerpen van een motie van vertrouwen door het be stuur voorgedragen. Deze motie werd STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 20 Oct. 1897. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn Dinsdag alhier geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de heeren H. Oosterhuis, van Appel; J. P. F. Dicke, M. Dijk stra, P. J. Bol en K. Dekker allen alhier. De heer F. Fries, onderwijzer 2de klasse aan kostelooze school F. alhier, is benoemd tot onderwijzer le klasse aan een der openbare l&gere scholen te 's-Gravenhage. In het 3de kwartaal van 1897 werden in de Stuiversspaarbank van den Volks- bond. ingebracht 2175 posten tot een fezamenlijk bedrag van f 4366.31. Uit- etaald werden 222 posten tot een bedrag van f3979,19. Het kapitaal van die spaarbank bedroeg op 1 Oct. f25501.61. Er werden 96 nieuwe boekjes uit gegeven. Schouwburg. De Levende Brug. Het wereldberoemde sensatie-drama „De Levende Brug", naar het En- gelsch „The Span of Life," het groote successtuk van nu drie winters ge leden, zal men dezer dagen ook weder hier ten tooneele zien brengen. Het Hollandsch Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, dat met de wederopvoe- gesteld op grond dat de directeur, de heer J. de Nobel, geen directeur meer zou willen zijn op de voorwaarden door het bestuur aangegeven, door nl. niet te willen wachten tot Januari om zyn salaris-quaestie in behande ling te nemen, wanneer alsdan be kend zou zyn of een vernieuwde subsidie van de Doopsgezinde ge meente al of niet zal zyn verleend. De Penningmeester had het voor stel gedaan om het salaris van den Directeur te verhoogen, omdat er een batig saldo in kas was van ruim f 100 en al werd de subsidie niet verleend de vereeniging toch de ver hooging van dat salaris zou kunnen dragen. Hij stelde dus voor het salaris te verhoogen met f25 en het alzoo te brengen op f 150 's-jaars. Op grond van een en ander nam dus het bestuur ontslag. Thans is het bestuur samengesteld als volgt: E. Liera, Voorzitter. W. Misset, le. Secretaris. W. Frijn, 2e. Secretaris. E. A. v. Bilderbeek, Penningm. H. Boekhoven, Bibliothecaris. Mej. Zonneveld. Mej. Seholten. De beer J. de Nobel werd met meerderheid van stemmen benoemd als directeur. Ook werden stemmen uitgebracht op de heeren E. F. Bruyn- steen, C. J. G. Rühl en W. Swart. God is mijn lied. De christelijke zangvereeniging van dezen naam heeft Dinsdagavond hare krachten beproefd aan een meester stuk van Mendelssohn—Bartholdy, het bekende oratorium Paulus. Zeer gelukkig dit zij hier reeds dade lijk gezegd is die proef geslaagd. Het is den geheelen avond geble ken, dat de vereeniging hare krach ten niet heeft overschat. Wy wezen er trouwens reeds vroeger op, dat by deze vereeniging een voortdurend streven is om iets beters te leveren en dat zij vooruitgaat. Is dit voor een groot deel te dan ken aan de degelijke leiding van den driectenr, den heer E. S. Loranook de lust tot studie en de volharding der leden dragen het hunne er toe by, dat deze vereeniging onder de zangvereenigingen onzer stad geen slecht figuur maakt. Eene zangeres van naam heeft on langs tereent gezegd, dat men eerst dan iets goeds ten gehoore kan bren gen. wanneer men gevoelt en begrijpt wat men zingt. Zoo laat zich begry- pen dat het oratorium Paulus voor eene christelijke zangvereeniging een uitstekend werk ter vertolking is. „God is mijn lied" heeft dan ook inder daad juist vertolkt den vollen rijkdom der klanken, die in deze compositie ligt opgeslotennu eens jubelende en dan weder klagende en smeekende, om te eindigen in één luiden juich kreet „O, welk een diepte des rijks- doms, der wijsheid en der kennis van den Heere!" Zy deed ons bewonderen het schep pingstalent van Mendelssohn—Bar tholdy. Verdienen daarvoor de zangers, de solisten vooral niet te vergeten, lof, hulde komt ook toe aan de hee ren, die zich bereidwillig hadden be schikbaar gesteld om het orgel te bespelen; inzonderheid aan den be jaarden predikant, Ds. E. Wei.es. Van dezen predikant—componist, bracht „God is myn Lied" bij den aanvang ten gehoore zijne nieuwste compositie psalm 116,, voor welke compositie, de heer Ds. Jonker, die aan het einde der uitvoering een kort woord sprak, den componist zyne dankbare hulde bracht. „God is mijn Lied" mag op dezen avond met genoegen terugzien. Zy heeft door haar zang ieder geboeid, die Dinsdagavond in de Janskerk te genwoordig was. Men schrijft ons De vereeniging „Archimedes," zie ken- en ondersteuningfonds aan de Werkplaatsen der H. 8. M. te Haar lem, hield Dinsdag 19 Oct. '97 hare jaarvergadering. Zy telt 761 ledenen had aan dezen over het afgeloopen boekjaar f4124.145 aan ziekengelden uitgekeerd. Ër was op 12 Oct. 1896 in kas f 3086.40V2, en nu op 19 Oct. 1897 f 2871.40, een nadeelig saldo aldus van f 215.34'/j, dat ontstaan is de door bui tengewoon vele zieken in 't2e kwar taal 1897 n.l. de maanden Januari, Februari, Maart, maar weder door voordeelige saldo's gedeeltelijk gedekt. Zy voorzag dus in alle die gevallen van ziekte in een werkelijke behoefte. Naar ons wordt medegedeeld, zal onze stadgenoot, de heer Cornells v. d. Spek Zondag 24 October by gun stig weder het record van den heer Joh. L. Swets Jr. te Amsterdam, over den weg Haarlem—Amsterdam en terug, trachten te verbeteren. Ten 2 uur zal hij van de Amsterdamsche Poort afgaan en keeren by 't, café „Een honderd roe" hij Amsterdam. BINNENLAND. Op de internationale tentoonstelling van hygiène te Stockholm, is het eere diploma hoogste onderscheiding* toegekend aan de Ned. Fabr. van' Geconcentreerde Voedingsmiddelen te 's Gravenhage, voor het Hygea- Kindermeel. Geharrewar te Klaaswaal Het „Nbl. van de Hoeksche Waard" geeft een verslag van de jongste zit ting van den gemeenteraad te Klaas waal. Het volgende is daaraan ont leend: De zitting wordt te 12 uur geopend. Voorzitter de heer D. Klnifhoofd, burgemeester. Tegenwoordig al de leden. Ingekomen is een brief van Ged. Staten over het armwezen. Deze brief wordt door den Voorzitter gelezen en strekt, om, zoo de Raad nog stuk ken of toelichtingen in zake de be handeling van de begrooting van het Burgerlyk Armbestuur, dienst 1898, noodig keurt, deze dan te willen inzenden aan hun college vóór 15 Oct. a. s. Op voorstel van den heer L. van der Beek wordt met 5 tegen 2 stem men (die der wethouders) besloten tot afzending van een brief aan Ged. Staten, die niet alleen omschrijft de geheele behandeling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, doch gewaagt vau het „hatelijk drijven", dat hier van wege den Burgemeester nog meer dan van den kant van het Burgerlijk Armbestuur, in het spel is, om de subsidie te verhoogen. De heer J. Herweijer Azn. stelt alsnu voor, dien brief staande de ver gadering te teekenen en te verzenden, waarop de voorzitter antwoordt: „dat doe ik niet, want dit is eene be stuurshandeling," even later echter er toe overgaande zeggende„Ik kan het;.ook wel doen, want het kost toch geen geld." Aan de orde komt het lezen der notulen van de vorige vergadering. De voorzitter stelt voor, deze notu len vast te stellen, waartegen zich de heer L. v. d. Beek verklaart, omdat achter een ontwerp-besluit de woor den „met vier tegen twee stemmen, die der wethouders" geschreven staan. Besloten wordt met 5 stemmen (de wethouders houden zich op voorstel des voorzitters buiten stemming) te rooieeren de bijvoeging, eigenhandig aangebracht door den burgemeester op het besluit van het Burgerlijk Armbestuuronder bepaling dat hier van kennis zal worden gegeven aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, wien het besluit reeds is toegezonden. De voorzitter zegt nu, dat de secre taris het notulenboek van den Raad niet alleen aan spreker doch ook aan de vergadering van burgemeester en wethouders weigert af te staan. De heer L. van der Beek diende het navolgend ontwerp-besluit in De Raad der gemeente Klaaswaal Overwegende, dat de heer D. Kluif- hoofd, burgemeester, het bewijs heeft gelevérd eigenhandig in te schrijven onware raadsnotulen en die verder te onderteekenen als waren die deug delijk en wettig vastgesteld; Overwegende, dat do burgemeester tot het maken der notulen geheelen al is onbevoegd, omdat die werkzaam heden zyn opgedragen aan den ecre- taris, overeenkomstig artikel 16 .yner instructie Overwegende, dat de Burgemeester op geen enkelen grond kan vorderen, dat hem wordt gegeven het notulen boek van den Raad; Besluit den Secretaris op te dragen, zonder onze machtiging den Burgemeester, onder wat voorwendsel ook, niet meer af te staan het notulenboek van den Raad, met opdracht, wanneer de Bur gemeester tot het uitoefeuen vau werk zaamheden genomen besluiten van den Raad mocht noodig hebben, deze dan bij extract of uittreksol uit de notulen van den Raad te ver strekken. Met 5 tegen 2 stemmen, die der wethouders, wordt het voorstel van den heer L. v. d. Beek in zyn geheel aangenomen, zoodat nu op den grond van dit besluit het notulenboek van den Raad niet meer wordt afgestaan. Yoorts wordt besloten met 5 tegen 2 stemmen, die der wethouders, uat de Secretaris de raadsbesluiten niet mag onderteekenen, dan ingeval deze die verzendt. Ook werd besloten, de secretarie op een nader te bepalen dag te inspec- teeren, zullende in eene later te hóuden raadszitting daarvan verslag worden uitgebracht. Leiteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Ned. Opera v. d. Linden. Men moge in onzen tyd vele klach ten hooren omtrent „slechte tjjden", velen mogen met schrik achteruitgang in hunne zaken constateoren, deze décadence is zeker niet merkbaar in de lokalen, waar de vier operagezel schappen, waarmede wy gezegend zyn, optreden. De Opera de Groot zal zich zeker wel iets voller zalen wenschen, doch de Italiaansche, de Fransche en de Nederlandsche Opera van der Linden, treden telkens voor een dichtbezet „huis" op. Ook Dinsdagavond was het in den Stadsschouwburg, waar de laatste „Mignon" opvoerde, weder schier uitverkocht Wy bespraken de tallooze opvoe ringen van Thomas' bekende opera door dit gezelschap reeds zoo vaak, dat wy dit thans gevoeglijk achter wege kunnen laten, daar de bezetting voor het grootste gedeelte dezelfde is gebleven als ten vorigenjare. Mevr. Engelen—Sewing zong wederom de party van Philine, Mevr. Tyssen— Bremerkamp wederom die van Mi»- non; daverend applaus viel haar tel kenmale ten deel. Velen die zich Tyssen's uitnemende créatie van het vorig seizoen van de rol van Wilhelm Meister herinneren, zullen zich by deze opvoering, waarin de Hr. Fr. Phlippeau deze party zong, een wei nig teleurgesteld hebben gevoeld. Echter in aanmerking nemend^ (Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK VH. Ik begin een nieuw leven. Vindt gy het niet goed Bet kan me niet schelen. Doe wat gij wilt, ik niet om genade smeeken. Maar de rechter zal my verontschuldigen; er is dus geen enkel middel er! Misschien weet gij als vreemdeling niet, dat ik k alle waarschijnlijkheid opgehangen zal worden." Vat I" riep hy lachend rnt, „een kind ophangen, »t het zich van het leven heeft willen berooven eenige oogenblikken, waarin wy beiden zwegen, nam ik lk dacht dat gij alles wist, maar het schijnt van Ik dacht dat myn misdaad in alle couranten stond rokt en iedereen er reeds over sprak. Ik heb het u «ljjk willen zeggen, maar ik durfde niet uit vrees k nw verwijten. Nu zal ik u alles meedeelen, want *il voor u, die zoo goed voor me zyt, niets verzwij gen. Maar gij zult niet te boos op my zynwel En ge zult me toch nog eens komen opzoeken, voor het met mij gedaan zal zyn „Zeg me spoedig, wat dit alles beteekent, vriendin netje," zeide hy met een angstige uitdrukking op het gelaat. „Ik heb u van die twee kerels voor goed bevrijd en niet op de manier zooals ik u zeide. Ik heb dien vreemdeling met den steen doodgegooid en nadat ik den kelder in brand had gestoken, heb ik ze in de „buis" opgesloten. Dat is de zuivere waarheid." Toen vertelde ik hem precies wat er gebeurd was, nadat ik hem aan de ketting naar beneden had laten zakken. Hy luisterde met stomme verbazing naar mijn ver slag, terwijl er geen spier van zyn gelaat vertrok maar zyn oogen zagen me medelijdend aan, zoodat, toen ik myn verhaal had geëindigd, ik den moed had hem by den arm te grijpen en te vragen: „Gn zult my toch niet verachten, niet waar, want ik hen het gedaan, zonder te weten, dat gy het niet goed zoudt vinden." „God beware my daarvoor!" zeide hy mfi de hand toestekend. „Ik ben verantwoordelijk voor deze daad, en zal het grootste gedeelte van de straf op my nemen, als zy tenminste strafbaar is." Terwijl hy nog steeds myn hand vasthield, bleef hy eenigen tyd nadenken. Daarop stelde hy my eenige vragen, waarna zyn gelaat ophelderde en hy tot my zeide: „Ik heb nog hoop, kleine vriendin! Zoo'nmongoolsch hoofd is veel te hard om door een vallenden steen ver brijzeld te worden; de lamp, die gy op den vochtigen keldergrond hebt omgegooid, kan onmogelijk de ver trekken daarboven gelegen, hebben aangestoken. Wan neer de herberg was afgebrand, dan zouden de lijken van de twee schurken zijn gevonden en zoo'n drama zou dadelijk in alle couranten gedrukt staan, zoodat ik of mijn vrienden het had moeten lezen. Ik zal dadelijk gaan informeeren, hoe alles is afgeloopen. Wanneer de Beide mannen dood zyn, zal ik my dadelijk als de dader aangeven, want ik ben gedeeltelijk aansprakelijk voor dien moord; wanneer zy nog leven en welvarend zyn, dan zult gy nog voor van middag in vrijheid worden. In elk geval zal ik u spoedig wederzien." De cab, waarin hy was gekomen, stond voor het politiebureau te wachten. Hy steeg in en beval den koetsier hem naar de „Pommiersstraat" te rijden. Toen hij de kade in het gezicht kreeg, zag hy zyn hoop bewaarheid. „Matrozenvrengde" stond er nog; alle luiken van de herberg waren gesloten. Hy liet de „cab" stilhouden en weinige oogenblikken later stond hy op dezelfde plaats, waar hy een paar nachten te voren overvallen was. Juist zooals hy had gedacht, vond hy den herber gier achter zyn toonbank staan, met den arm in een aoek en een verband om het hoofd. Buiten deze kwetsuren, was Putty er anders heel huids afgekomen. Toen hy den forscn gebouwden Ta- ras op zich af zag komen, nam zijn gelaat een smee kende uitdrukking aan. „Gy zyt toch niet van plan my weder in dien kelder op te sluiten, mynheer. Het is myn schuld niet ge weest Ik wist volstrekt niet, wat zy met n wilden doen, en ik hen er genoog voor gestraft, dat ik my in zulke zaken heb gemengd. Myn oog gekwetst, mijn arm bjjna gebroken, en dan spreek ik nog niet eens van de Brandwonden, die ik heb opgeloopenmyn klee deren zyn onbruikbaar en ik kon vannacht niet slapen van de pijn in al mjjn ledematen. En dit alles, zon der er eenige vergoeding voor te krijgen. Ik zou er, ik weet niet wat voor geven, als ik dien leelyken bochel nooit gezien had." „Waar bevindt hy zich nu?" vroeg Taras ernstig. „Gy vraagt my meer, dan ik u zeggen kan, myn heer als ik kon, zon ik hem, zoo waar als ik hier sta, trachten op te sporen, want hy heeft me geen cent schade vergoeding betaald, zonder van de som te spreken, die hy my beloofd had. Dat komt er van als men zich met zulke spionnen inlaat en de domheid begaat niet de party van een mijnheer, zooals gij zyt, te kiezen. Gy zult zoo'n armen drommel als ik ben, ook wel niet te hard beoordeelen. Maar het troost mij toch te we ten, dat zijn hoofd door dien vallenden steen gekwetst is; dat hebt u hem netjes geleverd. Ik zal tenminste eenigen tyd van hem verstoken blijven, want zyn brand wonden waren veel erger dan de mijne en ik heb hem daarbij nog eens goed afgerost. Gij weet niet in welk een ellendigen toestand we ons bevonden, toen wy in die gang zaten opgeslotenhalf verdronken en door den rook gestikt, ik weet nog niet hoe wij eruit zijn gekomen!" Taras luisterde niet verder. Hy keerde Putty den rug toe en verwijderde zich? tot groote vreugde en voldoe ning van den vreesachtigen herbergier.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1