VA RTA7~ Het biedt de hand aan alle Gods diensten en Godsdienstige lichamen, vier pogingen gericht zyn op de rein- making der gedachten der mehschen en het verbeteren van hun leven, en verklaart zich in harmonie daarmede. Het zal aan alle wetenschappelijke vereenigingen en individueele zoe kers naar wijsheid op welke gebie den en door welke rechtvaardige middelen ook beproefd, dankbaar zjjn voor elke ontdekking en ont vouwing van de waarheid, die zal dienen om een wetenschappelijke basis voor de zedenleer te vormen en te bevestigen. En ten slotte noodigt het tot lid maatschap uit al diegenen, die een hooger leven zoekende, het pad zou den willen leeren kennen, dat daar heen voert. De Lohengrin-Loge, als vertegen woordigster in Haarlem van het T. G. m E. noodigt belangstellenden -uit zonder onderscheid van rang of 3 stand, ras, geloof of sexe, hare ver gaderingen te komen bijwonen, die 'ehouden worden ter plaatse en op Ie dagen en uren als aangegeven in achterstaande annonce. j een advertentie plaatsen, er toch l vooral niet op te schrijven, want het kon hun wel juist zoo gaan als met mij. Dankende voor uwe plaatsruimte noem ik mij F. J. GOZELING, Heemstede, n/b de IJzeren Brug C 93. Eenigen tijd geleden verscheen bij den heer W. A. Eisma Gz uitgever te Leeuwar den. een bundeltje Friesche gedichten van de hand van den heer Dr. J. B. Schepers alhier. De dichter heeft gemeend, ee.ie toorrede aan zijne gedichten te moeten laten voorafgaan, om te verklaren, waarom hij juist nu dit boekje in het licht heeft gegeven. Hij maakt ons echter bekend mot het doel en het karakter zijner gedichten Deze voorrede luidt vertaald als volgt: Een woordje vooraf. Als men zijne gedachten in zijne verzen beeft neergelegd, mag eene voorrede haast overbodig heeten, maar over de reden, rom mijn bundeltje gedichten nu in het licht zal komen, moet ik toch even iets zeggen. 't Is eerstdaags 100 jaar geleden, dat onze Friesche dichter, Dr. E. Halbertsma, 1 geboren werd en die dag mag niet ver geten worden, want een volk, dat zijne groote mannen in eere houdt, heeft recht op bestaan. En wij willen blijven bestaan als een volk, dat eigen taal en zeden heeft, ook al vormt het geenen .staat Evenals men nu op eenen verjaardag met een rijmpje aankomt, laat ik vooi dien dag dit bundeltje verschijnen. De meeste gedichten zijn ge boren in hetzelfde waterland, aan dezelfde peeroevers, op de/elfde blauwe meien, waaraan »Dokterom« (Dr. E. Halbertsma) 161 lijn hart hoeft opgehaald en ook al zijn zij ver daar vandaan geschreven, dan spreken lij toch alle van hun liefde voor dat mooie lit( land. En wie hield daar meer van dan onze Grouwster dichter? Maar nu hebben lij nog een doel. Zij zijn meteen een op- meping aan andere Friesche dichters, orn toch niet langer te zwijgen, zooals zij tot nu toe al te veel hebben gedaan. O mocht ik vooral onzen Pieter Jelles (Mr. P. J Troelstra) hiermede kunnen overhalen, weer zijn geluk, zijn leed te uiten, zooals hij dat in de welluidendste van alle talen, die ons beiden immers zoo na aan het hart ligt Mocht hij zich te midden van zijn zwaren leventaak weer eens laten drijven op zijne dichterzee, voortzweven naar ons tsii mooie waterland en mocht hii dan de zangen, die van zelf in hem opwellen, ons spoedig weer te lezen geven Wat zou mijn hart opengaan en welk eene schoone toekomst lag er voor mijne oogen uitgespreidMaar ook anderen wilde ik zoo gaarne aan het zingen hebben Moeten wij maar neerzitten bij de pakken, omdat 't ons land niet goed gaat Mogen wij zwijgen, als wij leed zien. leed mee- 0! voelen En waar blijven zij dan, onze dichters, want er is leed in Friesland, al <j behoeft men nog niet een lantaarntje, het geluk ook te vinden Dit u dan en laat ons weer met elkaar i0 strijden on. onze zoete en toch krachtig! ®fïVipsrTi fel! km iiei o ;el Friesche taal weer in orde te brengen. Ik heb het voorbeeld hiermee gegeven en mijne diepste gedachten in deze gedichten 0 ontvouwd. !Z! Een ander zal het wel anders doëïi en W( mogelijk weer aanleg hebben, om zijn volk gfl| weer eens aan het lachen te brengen, maar ik heb mij gegeven, juist zooals ik wasin dien anderen dat ook doen. dan krijgen wij eene letterkunde, die het gsheele Friesche menscherileven van dezen tijd weerspiegelt En daar moeten' wij heen. Dat is ons recht, maar ook onze plicht.® Het is uit deze voorrede reeds duidelijk, dat het hart van den dichter warm klopt voor zijn Friesland, dat mooie waterland en vooral, dat hij eene gloeiende liefde koestert voor de Friesche taal. In de 47 gedichten, die het boekje bevat, vinden wij dezen karaktertrek telkens terug. Hij wordt niet moe, den lof te zingen der schoone Friesche natuur in lente of zomer en doet de machtige bekoring gevoelen, die Frieslands blauwe meren op een voor na tuurschoon ontvankelijk gemoed uitoefenen moeten. Maai- ook Haarlems schoone om geving namelijk het duin, evenals het strand te Wijk aan Zee, geven aanleiding tot eene dichterlijke ontboezeming, Volgens het tSlotwoord® van den schrijver nligt in zijn boekje een stukje leven in eigen klanken gezegdhij heeft daarin zijn hart voor Friezen opengelegd.Zoo vinden wij in het eerste gedicht van het bundeltje «Aan mijne Vrouw® als Breinen Herzenserguss» de* dichters innige liefde voor vrouw en kinderen Dergerlijke juweeltjes zijn eron- 'scheidene aan te wijzen. Voeg nu hier bij. dat er cok eenige gedichtjes van Heine zijn vertaald, waarvan vooral »Do bist wie eine Blume® uitstekend geslaagd mag worden genoemd, dan geloof ik als .mijne meening te mogen uitspreken, dat bet boekje eene kennismaking overwaard lOfit en dat wij onzen stadgenoot dankbaar moeten zijn voor zijnen arbeid. P. FRISIÜS DE HAAN. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen, Detail-MagazynAn eg an g 8. Zooeven is verschenende 8e Jaargang van myne fraai geïll. Naj aars-Prijscourant, die op aanvrage gratis en franco verkrijgbaar is. Bloemen-Fournituren in de grootste sorteering. Geprepareerde Natuurplanten, Kunstbloemen in enorme ver scheidenheid, Zeer billijke prijzen. Opvullen van eigengchaakte Bloemmandjes van af 30, 40, 50, 60, 75, 100 Cent en hooger. P. L. ENGELENBERG. Mijnheer de Redacteur Ondergeteekende verzoekt beleefd plaatsing in Uw veelgelezen blad. Onlangs schrijvende op een Adver tentie voorkomende in de Spaarnebode waarin de Heeren van der Horst Dames. Bloemisten te Lisse, een werk man vraagden, ontzien die Heeren zich riet hun antwoord te zenden aan mijn patroon, de Heeren Polman Mooy om volgens hun zeggen mij in de achting die Heeren te doen dalen. Hier- e, mynheer de Redacteur, geef ik het oordeel aan eiken bloemist- hecht, als die Heeren weder eens Vervolg Stadsnieuws Overtreding der Boterwet. Den 31sten Maart 1.1. werd dooi den kantonrechter alhier behandeld een klacht tegen Cornelis van der Spek, boter fabrikant te Rotterdam, wegens de levering aan G. Kranen burg alhier van surrogaat onder den naam van natuurboter. De ambtenaar van het O. M. requireerde toen een geldboete van f20ü, subs. 40 dagen hechtenis, en publicatie van het von nis in drie bladen. Uitspraak werd toen niet gedaan, maar de behandeling van de zaak wegens ongesteldheid van den rijksveldwachter Los te Lei den, die de bekeuring gedaan had, uitgesteld. Heden, Woensdagmorgen, werd de zaak voortgezet. Na het hooren der getuigen bleef de ambtenaar van het O. M., vooral wat liet publiceeren van 't vonnis betreft, volharden bij zijn eisch. De gemachtigde van v. d. Spek, Mr. A. Waszink uit Hilversum, refereerde zich wat de materieele z\jde van dé zaak betreft, aan het oordeel van den kantonrechter, maar kwam tegen de publicatie van het eventueele von nis op. Hij wees er op, dat bij de eerste behandeling van deze zaak daarover groote stukken in de dag bladen hadden gestaan, zoodat er reeds publiciteit gonoeg aan de zaak was gegeven. Pleiter keurde het af, dat dit geschiedde tijdens de behan deling van een zaak en dat men niet tot na de uitspraak wachtte. De ambtenaar van het O. M., mr. A. Tak, kwam op voor het goed recht der verslaggevers van de pers, om mede te deelen, wat er in een terechtzitting wordt verhandeld. Overigens stelde Z.E.G. daarom zoo veel prijs op publicatie van het von nis, omdat deze als het ware het cachet is, dat de kantonrechter op de zaak drukt. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. Zooals wij reeds vroeger meldden heeft Van der Spek reeds twee ver oordeelingen achter den rug: éene van het kantongerecht te Rotterdam d.d. 11 Febr. 1896 (f25 boete) en eene van het kantongerecht teSeha- gen op 9 April 1896 (f50 en publi catie van 't vonnis in aeht couran ten). K. S. Jansen die aan een jongen beneden een leeftijd van 16 jaar voor 18 cents sterken drank had verkocht werd heden door den kantonrechter veroordeeld tot f 10 of 5 dagen. De ambtenaar van het O. M. had geëischt f20 of 20 dagen. Stukken van den Raad. Subsidie Koloniaal Museum- Directeuren van de Nederl. Maats, van Nijverheid dringen bij den Raad aan op handhaving der subsidie van f 1000 aan liet Kol. Museumdie, naar men weet, door B. en W. was voorgesteld tot f500 te verminderen. Wijzende op het nut der instelling en de behoefte, die deze aan de vroe gere subsidie heeft, doet adressant ook opmerken, dat, daar het Provin ciaal subsidie zich regelt naar dat der gemeente, de vermindering van f 100Ó tot f 500 door de gemeente,- het Museum feitelijk op een verlies van f 1000 zou komen te staan. Electrisehe trams. Naar aanleiding van ingezonden teekeMngen van de ceintuurbaan in deze gemeente, en de lijnen naar Bloemendaal en Zand voort, waarvan concessie is verleend aan de heeren D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur, bericht de commissie voor de tramplannen, dat zij tegen het tracé der ceintuurbaan geen be zwaren heefteenigen barer leden zagen moeilijkheid in de richting van de" lijn bij de brug over de Pieter Kiesstraat. De deskundige ambtena ren der gemeente zullen over een en ander, meent de comm., hun oordeel moeten geven. De ontworpen lyn door het Heeren hek naar Zandvoort beantwoordt geheel aan de wenschen der commis sie. Alleen zou de commissie meer uitgewerkte plannen wenschen voor den bouw van de door concessiona rissen over de Leidschevaart ter hoogte van den Koniginneweg ont worpen brug. Verder stelt de comm. voor den concessionarissen op bun verzoek zes maanden verlenging te verleenenvan den termijn, waarop zy met de werk zaamheden moeten; aanvangen en dien termijn derhalve te bepalen op 1 April 1898. Voordracht voor lid der Comm. van Toezicht op bet Middelb. Onder wijs, in de plaats van mr. F. H. de Veye J. L. Dufour. A. J. Over de Linden. B. en W. stellen voor den heer G. Mulder, op zijn verzoek te be noemen tot makelaar in paarden, rij tuigen en aanverwante artikelen. Een by de Kamer van Koophan del bestaand bezwaar is thans n.l. uit den weg geruimd. Examens in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek; 20 Oct. 1897. Geslaagd de dames Mej. H. Bier enbroodspot, Hoorn. Mej. A. J. Boos- man, Koog a/d Zaan. Mej. J. Carbaat, Aalsmeer. Mej. F. J. C. Cremer, Hillegom. Door de politie alhier is aangehou den en naar het Huis van Bewaring overgebracht J. Mizerius,oud 70 jaren, zonder huisvesting, die van een vracht wagen staande aan de Groote Markt een doos met zes paren kinder schoentjes had ontvreemd. Hy heeft vroeger meermalen ter zake van diefstal gevangenisstraf ondergaan. Door de politie is in beslag geno men een blijkbaar valsch kwartgul denstuk, voerende de beeltenis van Koningin Wilhelmiua en het jaar tal 1890. De heer Mr. Joh. Spoor alhier vond in het Nieaws van den Dag van 18 October tot zyn niet geringen schrik eene advertentie, waarbij bet overlijden werd gemeld van zijn zwa ger. Dr. J. W. Kolff te Nijmegen. De annonce bevatte de juiste namen en den leeftijd van Dr. Kolff. Daar Mr. Spoor van ongesteldheid van zijn schoonbroeder niets afwist, begreep hij van de toedracht niets, vooral niet daar de advertentie door zijn moeder, mevrouw Spoor geb. Hooyer, was onderteekend. Eerst nadat hij de droeve tijding aan een lid der familie had overgebracht, ver nam Mr. Spoor door middel van den telephoon, dat Dr. Kolff niet alleen niet overleden was, maar zelfs zich in de beste gezondheid mocht ver heugen. De advertentie is blijkbaar het werk van een laaghartige, die op deze verachtelijke wijze de familie schrik heeft willen aaujagen. Maatschappij tot verbetering der huisvesting van minvermogenden te Haarlem. In het afgeloopeu boekjaar is het deze Maatschappij niet mogen geluk ken eenig perceel aan te koopen, om het, overeenkomstig het doel der Maatschappij, te kunnen verbeteren: "Wel heeft zy getracht drie perceelen aan den Burgwal, die publiek ver kocht werden, in eigendom te ver krijgen, doch dit mocht niet gelukken, daar zij voor een hoogeren prijs, dan de vereenigiug meende te kunnen be steden, in eene andere hand over gingen. Verder was door de vereen, nog besloten tot aaukoop van drie wonin gen aan de Lauge Heerenvest, geheel omsloten door de fabriek van de Gebr. Fruytier, doch de vereen, gaf vooraf dezen heeren in overwegiug, zelf de bedoelde woningen, ware krotten, aan te koopen, om die af te breken en het terrein by de fabriek te trekken. Dit is dan ook geschied en daardoor, zij het dan ook slechts middellijk! het doel der Maatschappij bereikt. Het tegenwoordige jaar zal gun stiger uitkomsten oplevereu, daar het der vereenigiug onlangs is mogen gelukken naar men weet, eenige perceelen aan te koopen, die tot goede woningen zullen worden verbouwd. Het zijn huisjes aan de Hondensteeg die door den aannemer A. F. Captein verbouwd worden tot ruime, goed ingerichte boven- en be nedenwoningen. De Vereenigiqg tot bevordering der Volksgezondheid schonk ter bestrij ding der kosten van oprichting der Maatschappij eene bijdrage van f 100. De lieer S. Roog verplichtte de vereen, meermalen met zyne deskun dige adviezen. Volgens rooster treedt af als Be stuurslid de heer Jbr. Mr. F. W. vau Styrum en als Commissaris de heer Mr. F. R. Crommelin. Het batig saldo der winst- en verliesrekening is f681.28, waarvan het Bestuur voorstelt 3 pet. aan de aandeelhouders uit te keeren van 't door hen gestort kapitaal en 't overige in het reservefonds te bren gen. Naar wy vernamen heeft de Vereen, nu onlangs drie woningen aangekocht, het voormalige hofje de Dubbelde Muts tusschen Nassaustraat en Zoete- straat ^Harddraverij -V er eeniging ,'tTOude .Slot", ^iWte Heemste,de. Begunstigd door goed weer hadden op de baan van „'t Oude Slot", he den harddravernen plaats, die het volgend verloop hadden. Opertingsprijs(aangespannen voor Ponny's, niet hooger dan 1.45), prys f60.—, 1ste premie f 25,—, 2de pre mie f 10,—, 3ae premie r 5,—inleg- geld f3.-jrasser Voor dit nummer, dat hedenmorgen te half elf ure verreden werd waren de volgende ingeschreven Riga, mevr. E. v. W. Crommelin, Heemstede; De Zwaluw, H. Vrven- hoek, Schiedam Emma, J. J. Grif fioen, N.-AmstelJeanette, A. H. v. d. Akker, LeidschedamMarie pi, stal „Kennemerland," Beverwijk Lietze n, J. Erkelens, Nieuwveen; Lietze, W. Verboom, Haastrecht Franz, Rozenstal. HaarlemBoerhave, H. Zaat, VoorbiirgKamakru, D. A. v. Stralen, Haarlem; Sjouk, A. War- tena, N.-Amstel; Koning, F. Verwer, Noord wijk; Hercules IT, W. H. J. Brom, Utrecht; Juno, J. A. Hens, Leiden; Keesj S. Witteveen. Harend- molen Daisy, D. A. v. Stralen, Haar lem Ida, F. de Jong, den Haag Tom Pouce, H. v. d. Steen, Frank fort a. M.Plona, C. van Holst, Rot terdam Prins H, J. D. Houtman, HaarlemBram, A. Wynands, Heem stede Poppie, A. Pauwen, Lobith Johanna, A. Wynands, Heemstede; Rose Marie, C. de Goey, Gouda. 5 paarden van de ingeschre.enen kwamen niet uit. De uitslag was I. Johanna. 2. Riga. 3. Kamakru. 4. De Zwaluw. H. Meer-prijs. (1 uur). Heat hard draverij, handicap voor poneys van alle landen en rassen, niet hooger dan 1.45. Aangespannen, toebehoorende aan Nederlanders. Minimum afstand ongeveer 1400 M. Prijs f 40. De 2e aankomende in de beslissende heat ontvangt f 10, de 3e f 5, de 4e aan komende ontvangt zijn inleggeld terug. Inleggeld f 3, geheel rouwgeld. Ingeschreven 32 hitten. Opgekomen 20 hitten. In de eerste heat overwon Johanna, van den Heer A. Wynands te Heem stede. In de tweede heat was Johanna de tweede na Lietze II, van den heer J. Erkelens te Nieuwveen, die ech ter gedisqualificeerd werd, daar er een andere berijder achter zat. Ook Bis van J. Koster werd wegens ren nen gedisqualificeerd. Johanna won dus den prijs. III. Heat-prijs. (2 uur). Heat-hard draverij, handicap. Aangespannen voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlan ders. Minimum afstand 1600 M. Prijs t'200. De 2e aankomende in de be slissende heat ontvangt een mand Champagne, uitgeloofd door de heeren Doyen Co., te Reims. Inleggeld f 15, geheel rouwgeld. Swaska H, Eig. H. de Vrieze, Wildervank. 1600 M. Tarax, Eig. D. A. van Stralen, Haarlem. 1600 M. Ninus, Eig. J. Roodenburg, IJpol- der. 1625 M. Lali Brien. 1650 M. Mak, Eig. D. A. van Stralen, Haarlem. 1650 M. Lena Medium, Eig. W. van Die ren Bijvoet, Bloemendaal. 1650 M. Caesar H, Eig. J. En sing, Bor- gercompagnie 1675 M. Wilhelm HI, Eig. F. C. Hemmes, Amsterdam. 1675 M. Lucy, Eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem. 1700 M. Ideaal, Eig. S. Snoeck, Alkmaar. 1700 M. Porodny, Eig. W. A. Ockhorst, Rotterdam. 1740 M. Jersey, Eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem 1760 M. Sokol, Eig. Th. Dop. Hilversum. 1800 M. Isabella, Eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem. 1800 M. Wim, Eig. Joh. de Mol, 'sGra- venhage. 1825 M. Rejected, Eig. Stal „Trio", Soest. 1825 M. Redpath, Eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem. 1850 M. Lucille, Eig, J. W. Sehuyl. Utrecht 1850 M. Hirye, Eig. A. Stork, De Bilt, 1875 M. Niet opgekomen waren Tarax, Max, Lucy en Wim. In de eerste heat was eerste Wil helm III, in 3 min. 4 sec. Dezelfde was eerste in de 2de heat in 3 min. 32/s sec., zoodat hij over winnaar was. De mand champagne viel ten deel aan Isabella in 3 62/s. IV. Verkoops-prijs. (3 uur). Hard draverij, handicap voor poneys van alle landen en rassen, niet hooger dan 1.45. Aangespannen, toebehoorende aan Nederlanders. Minimum afstand ongeveer 2600 M. Poneys voor f 100 te koop gesteld 2600 M., voor elke f 10 boven f 100 5 M. meer. Prys f 75, le premie f 50. 2e premie f 15. 3e premie f5. De 5e aankomende ontvangt zyn inleggeld terug. Inleg geld f 3,50, geheel rouwgeld. Ingeschreven 31 poneys. Opgeko men 19. Eerste was „Lietze" iu 5.392/5 2. -Johanna" in 5.40'/s3. „Mie" van F. J. J. baron van Heemstra, deu Haag in 5.422/54. „Bis" in 5.54. V. Öctober-prijs. (3 |/a uur), 2e klasse harddraverij, handicap. Aan gespannen voor paarden van alle landen en rassen, die geen beter re cord hebben dan 1,53, toebehoorende aan Nederlanders. Paarden zonder record die door den handicapper snel ler geacht worden dan 1,53 zijn uit gesloten. Als minste snelheid zal 2 min. per K.M. aangenomen worden. Minimum afstand 2200 M. Prys f 150, le premie een nieuw sulkey- tuig (merk Fiebrand Co.) uitge loofd door den secretaris der ver eeniging, 2e premie f25, 3e premie f 10. Inleggeld f 10, geheel rouwgeld. Constefnée, Eig. L. W. v. Dob- ben Haarlem. 2200 M. Telefoon. Eig. E. L. W. v. Dob- ben, Haarlem. 2200 M. De Tromp, Eig. J. de Vlieger, Haarlemmermeer. 2200 M. Constantyn, Eig. W. v. Dieren By- voet, Bloemendaal. 2200 M. Jonge Gravin, Eig. J. Lijnkamp. Halfweg. 2200 M. John Ball, Eig. C. de Boer Jzn., Zaandam. 2200 M. Fol Amour, Eig. D. A. van Stralen, Haarlem. 2200 M. Beauty, Eig. C. de Boer Jzn., Zaandam. 2200 M. Swaska n, Ejg. H. de Vrieze, Wil dervank. 2200 M. Mr. Auguste, Eig, S. Snoeck. Ber gen. Jnno, Eig. H. G. Derksen, Lobith. 2230 M. Ninus, Eig. J. Roodenburg, IJpol- den. 2240 M. Louise, Eig. W. A. Ockhorst, Rot terdam, 2240 M. Caesar H, Eig. J. Ensing, Borger- compagnie. 2240 M. Shadeland Nutjean, Eig. W. H. J. Brom, Utrecht. 2260. Mak, aft. vosruin, Eig. D. A. van Stralen, Haarlem. 2280 M. Lena Medium, 2280 M. Wilhelm IH, Eig. F. C. Hemmes, Amsterdam. 2300 M. Bles, Eig. A. de Ridder, IJpolder, 2300 M. Camelia, 2300 M. Lucy, Eig. A. A. v. d. Berg, Haar lem. 2320 M. Richard, Eig. L. de Haas, Rotter dam. 2360 M. Niet opgekomen Consternée, Con- stantijn, John Bull, Fol Amour, Beauty, Juno en Lucy. Uitslag: 1. Bles in 4.102.Shade land Nutjean, 4.153/5; 3. Mak in 4.18s/s; 4. Wilhelm ÏH in 4.18,/5. Zandvoort. Door den heer Ph. L. R. v. F. is aan de armen alhier een som van f 100 geschonken. Bennebroek. Brand in een boerenhofstede. Hedenmorgen omstreeks negen uur is een zware brand uitgebroken op de boerenhofstede bewoond door J. Vertegaal te Vogelenzang. By het afzenden van dit bericht was de brand nog niet gebluscht. Het vee stond gelukkig nog niet op stal. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Heden trok een alleraardigste stoet door ons dorp. Ter gelegenheid van het aanstaand hnwelijk van L. M. Ph. Baronesse van Ittersum met den heer II. Meinesz dat over eenige dagen zal worden voltrokken, werd heden een sjeespartij gehouden. Byna allen die daaraan deel namen waren op een oud hollandsche sjees gezeten. I)e paarden waren zoo origineel mogelijk ingespannen, de dames voor zien van een mandje met bruidsui kers waaruit zy met milde hand strooidenen de heeren hadden elk een versierde zweep. Het geheel zag er keurig uit, en zal zeker veel aandacht hebben ge trokken. De tocht was naar „Vel- serend". VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Kwartgulden-V ereeniging. Onder voorzitterschap van den voor zitter van de Oranjebond van Orde, jbr. J. Hora Siccama van de Hark stede. hield Dinsdag de Kwartgulden- Vereeniging (ten behoeve van den Oranjebond) hare derde jaarvergade ring, ten huize van hare presidente, mej. B. L. W. van der Hucht, te 's-Gravenbage. Uit het jaaroverzicht en de mede- deelingen blijkt. dat de vereeniging jaarlijks op f 4000 vaste bijdragen kan rekenen. Het ledental steeg in het vorige jaar van 6604 tot 7132, en de geldelijke bydragen van f4,008.14V" tot f 4119.88. De golden wrerden bijeengebracht in 46 plaatsen, waar 37 kring-comi tés en 19 correspondentschappen der vereeniging gevestigd zyn. By een bezoek in Augustus aan het Ilofveld en het Hattemsche Veld, zagen de velden er over 't algemeen goed uithet gewas stond welig, en zelf waren aan de vruchtbooraeu hier en daar de vruchten overvloedig. Voor ieder huisje zyn perken met bloemen, vol en welig bloeiend, en bijna in iederen kolder was een inmaak-voor- raad, voldoende om gedurende den winter in het onderhoud van het gezin te voorzien. De indruk, op de Erica-stichting verkregen, was zeer goed, met uit zondering van de proef boerderij. Byna alle bewoners getuigen van vooruit gang. Iu 1898 zal bij Assen een nieuwe stichting tot stand worden gebracht. Er is een stuk heidegrond van onge veer 10 H.A. aangekocht, en hierop zal de Oranjebond zes woningen bouwen. Het verslag wydde een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van de groothertogin van Saksen— Weimar, in wier belangstelling de Kwartgulden-vereeniging zich mocht verheugen. Sedert hare oprichting in 1894 be droegen de ontvangsten der vereeni ging f 12,375.78. Door de vergadering werd, ter ver vanging van mej. Engelbregt, die be dankt had, in het bestuur gekozen mej. Van Beminden van Leiden. In de salons van mej. van der Hucht waren eenige gewassen, gewonnen op do Erica-stichting en Bescheiden Heidegeluk, de stichtingen van den Oranjebond van Orde, tentoonge steld. Keizer Wilhelm. Op het Schillerpleiu te Wiesbaden is Maandag op den verjaardag van keizer Friedrich een gedenkteeken voor hem onthuld. Het standbeeld van Schiller dat op het plein stond, is verplaatst en op de opengekomen ruimte is het beeld van den popnlairen vorst, ten voeten uit, nedergezet. Te vens is het plein omgedoopt in Kai ser Fricdrichplatz. De plechtige onthulling had plaats in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin, de Keizerin-weduwe en een groot aantal prinsen en prinsessen. Een koor van 500 zangers droeg een hymne uit „Judas Macabaeus" voor. De plechtigheid word gevolgd door de onontbeerlijke parade. Des avonds was cr feestmaal in het koninklijk slot, waarby natuurlijk de keizerlijke redevoering niet achterwege bleef. Keizer Wilhelm zette in den breede uiteen, wat wijlen zijn vader voor het Duitsche volk is geweest en hoe hy voor zyn hoogste idealen heeft gestreden en gewerkt; hy verzekerde dat ook hy zou werken voor de idealen van zyn vader. Vermeldende dat de Saaiburg by Homburg voor keizer Friedricb steeds een groote aantrek kelijkheid bezat, zeide de Keizer dat hy besloten was den Saaiburg te laten herstellen. Naar de planncn van den Keizer zal deze burcht als museum voor oudheden worden ingericht. Keizer Wilhelm besloot zijn toe spraak met een Hoch op keizerin Frie drich. Denzelfden dag werd te Karlsruhe een standbeeld van keizer Wilhelm I en te Leipzig een van Bismarck onthuld. Dinsdag heeft, de Duitsche keizer met zyn gemalin een bezoek gebracht aan den '/aar die zich thans met de Czarina (een Hessische prinses) te Darmstadt bevindt. Heden is dat bezoek te Wiesbaden door den Czaar en zyne gemalin be antwoord. Sioomvaartherïchfen, Het stoomschip Oengaranvan Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Oct. te Padang. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Oct. te Marseille. Het stoomschip Rotterdamvan de Holland Amerika Lyn, arriv. 19 Oct van New-York te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd20 Oct. P. Strijder en G. Braaf. H. Koper en D. Noot. J. Molleraa en G. T. Kamstra. A. L. F. Gigcngack en E. M. Vietor. C. v. d. Linden en H. W. Gubbels. P. N. Vorkork on E. G. Jung. Getrouwd20 Oct. J. Bel en G. Hendrikse. II. J. Homan en O. P. v. Dyk. J. F. v. Maanen en M. M. v. Nicuwcnhoven. J. A. Geerlings en M. W. Heynsbcrgen. J. Koster en P. de Ruig. D. v. Nimwegen en S. S. C. Seders. C. W. Bouma en N. Schotvanger. Bevallen18 Oct. J. Otger—Mey- link z. 19. M. de Zwart—Slicker z. K. Poelman- Witte d. M. Klaver— Trakscl z. A. Kruyenaar—Bruyn d. 11. G. A. Lind—Vonk z. end.beiden 11.20. A. M. Huykraan—de Vries d. A. Bruijn—Hilarius d. Overleden19 Oct. M. G. Buur man— Ellerbcck 65 j. Kerkstr. D. W. Dreijer 2 j. Ged. Raamgr. O RGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Oct., 1897 des na middags van 2—3 uur, door den lieer W. EZERMAX. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Bach. 2. Andante Niels W. Gade. o a. Allegro maestoso. 3' b. Andante MatUy. 4. Nachspiol Rinck. 5. Aria„Est ist ge- nug," uit Elias. Mendelssohn. MARKTNIEU WS. Haarlem, 20 Oct. Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 41 stapels, uit makende 5675 kazen, wegende 10770 Kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. G. f25.— Op de veemarkt alhier zyn aange voerd 12 Koeien f175 H f130; 0 Vette Kalveren f 0 - a0— Grask. f 00 a 00. 42 N. Kalveren f 11,— k f 8.— 56 Schapen f 19.— 12.—. 28 Lammeren f 9 a f 7. Speculeeren. Toen wylen baron Karei Van Roth schild eens met een vriend de beurs bezocht, deed deze hem de vraag: waarin toch eigenlijk het geheim be stond, om door den handel in fondsen ryk te worden. Aan de beurs han delen immer steeds dezelfde lieden met elkander, zoodat op den langen duur winst en vorlies toch tegen elkander op moeten wegen. De geM- baron gaf daarop ten antwoord: „tel nu eens de lui, die hier de ergste spektakelmakers zyn. ik geloof, dat er veertien zyn. Goed, over veertien dagen zullen wy weder eens telleu." Dit gebeurde ook, maar toen waren er nog maar elf van de soort, die zoo ijverig met handen en voeten gesti culeerden. Ziet gij wel? sprak Rothschild tot den oningewijde: de drie, die wij missen, zyn in dien tusschentyd door de anderen verslonden. Maar hoe moet men het toch ma en om goed te speculeeren? wierp •de onervaren vreemdeling daartegen in. Evenals in liet Russisch damp bad: suel er in en snel er uit

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3