Musea. De Staatscourant bevat de volgen de opgaaf van liet aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het derde kwartaal 1897Het Ko ninklijk Kabinet van Schilderyen te 's-Gravenhage 23,511het Museum Meermar.no WcstreeDianum te 's-Gra- venhage 37; het Koninklyk Penning kabinet te 's-Gravenhage 368; het Ryks-Museum te Amsterdam 80,281 het Ryks-Museum van Oudheden te Leiden 2.731het Eyks-Ethnogra- phisch Museum te Leiden 80-1; het Kyks-Kabinet van Prenten te Leiden 19de historische zaal in het Priusen- hof te Delft 4.335de Gevangenpoort te 's-Gravenhage 12,566; het Muider- slot 2,090; de Ruïne van Brederode 6,206; het Monument te Heiligerlee 2,124 bezoekers. Tweede Kamer. De uitslag der Verkiezing te Enk- hnizen is: Uitgebracht6946stemmen, geldig 6810. Daarvan verwierf de heer Raat (kath.) 2625, Kool (lib.) 2308, Gerritsen (rad.) 1386 en Sluis (a.-r.) 491. Derhalve herstemming tusschen de heeren Raat en Kool. De commissie uit de Tweede Ka mer betreffende de geloofsbrieven van den afgevaardigde voor Sneek, mr. Van Gilse, hield Woensdag zitting tot hervatting van het onderzoek. Voorts kwam Woensdag byeen de commissie van rapporteurs overHoofd- stuk VII (marine) der staatsbegroo- ting voor 1S98. Commissarissen van Politie in Nederland. De heeren J. Terpstra en W. H. Doorman, commissarissen van politie resp. te Hoorn en te Zaandam, had den hunne ambtgenooten opgeroepen tot eene samenkomst op Woensdag middag te twaalf' uur in het hotel „Palais Royal" te Amsterdam. Doel der samenkomst was het be ramen van middelen om verbetering te brengen in den toestand waarin vele commissarissen van politic ver- keeren. Men wilde door samenwer king verkrygenverbetering van aller positie en van de toekomt der wedu wen on weezen. De vergadering was drukker be zocht dan men had durven hopen en wel door 24 personen uit zeer ver schillende oorden des lands. Er werd besloten om een bond op te richten, die zich met de zaak zal bezig houden. Ehld. "Vervuiling. In de duinen onder de gemeente Loosduinen staat een eenvoudig, on ooglijk huisje. Of er een vloer in is, moet nog blyken. Wel bedekt een laag vuil, hooi en stroo den grond, waarop een paar kreupole, verteerde stoelen het huisraad uitmaken, ter wijl een hoek van het vertrek dienst doet als bergplaats van alle faecaliën. Te midden van die verpestende om geving leefde „Dolf1, de zonderlinge om zijn originaliteit bij oud en jong bekende Dolf. Daar, op die vloerbedekking, sliep hy ook, terwyl men later op zolder een flink, ongebruikt bed vond. Met veel moeite hebben zy'n naaste be trekkingen hem uit dien mesthoop en in liet r. k. ziekenhuis te 's-Gra venhage weten te krygen, waar hy nn de vorige week overleden is. Bij het opruimen in zyn huis vond men, in den grond verborgen, vele con tanten en ook sieraden, gouden hor loges e. d., terwyl het bekend is, dat velen in de gemeente geld van den zonderling ter leen hebben. Een milde dame. 't Zijn met altijd neefjes en nicht jes, die gefortuneerde oude dames of heeren te vriend houden't zijn ook niet altijd suiücrooms en suikertan tes. die nog tydens hun leven ge dienstige bloed venvan ten ruim beloo- nen voor elke attentie. Te Nijmegen doet zich, volgens de Geld., het zeld zame geval voor, dat eene oude, alleen-wonende dame haar fortuin be steedt aan ieder, die haar voor zich weet in te nemen. De politie staat bijzonder goed bij haar aangeschreven. Niet zonder re den trouwensdag en nacht wordt haar buis bewaakt door een agent, die haar beschermen moet tegen inbraak en tegen de vermeende be zoeken van een pretendent naar heur hand, die alleen bestaat in haar ver beelding. Van een bescherming barer welgevulde beurs schynt geen sprake. Dat ondervonden gedurende do kermis de draaiorgelmuzikanten, die voor elke reis, dat zy haar vergast ten op ccn aria uit de „Cavalleria" van Mascagni of op een andere me lodie, twee of drie gulden opstaken. Dat ondervond ook een ingezetene, reeds in goeden doen vorkecrende, wien zy by schenking haar huis ver maakte; dat ondervonden allee, die niet zonder belangelooze bedoelingen haar vertrouwen zochten te winnen. Alleen haar dokter en de beheer der barer goederen, wien zy even eens een huis had toegedacht, hebben niet willen profiteeren van deze zeld zaam gemakkelijke gelegenheid om zich te verrijken. .■Lis zeker Noorsch geleerde, die zijn handen waschte met zand, grie zelt mevrouw van schrobben eii schu ren en duldt geen druppel water in huis. De politieagent, die aanvankelijk met zijn gezin linisde in het sous terrein, vond daarom op den duur een verblijf io die ondergrondsche woning minder aanlokkelijk en heeft thans, evenals de collega's, die hem aflossen, in de gang post gevat. 'tls gelukkig voor de oude, half kiudsche ziel, die geheel alleen staat op de wereld, dat zij eindelijk op eigen verzoek onder cnrateele is gesteld. Volgens de lurf- en Sieenindustrie zal voor den bovenbouw van de brug te Westervoort 6.000.000 K.G. staal en ijzer noodig zyn, waaronder ruiin 5.000.000 K.G. getrokken ijzer. In het jaar 1898 moeten daaraan nog vermetseld worden 5.000.000 Waalklinkers. Treurige toestanden. Ds. Boerma te Hollandscheveld schrijft in de Hoogev. Ct Dezer dagen kwam iemand my vragen om zyn schoonmoeder te be zoeken, omdat zy gevaarlijk ziek was. Tot myn blijdschap kon ik dadelijk met hem gaan. Op een afstand van ongeveer 20 minuten van Hoogeveen bracht hij mij bij een groot hok aan het Kra keel. Binnen gegaan, zag ik den vloer met plassen water bedekt. Dat water was daar gekomen niet door het lekken van het dakhet hok had geen dak. Dit verblijf wordt bewoond door zeven personen, van wie de oudste, wed. Filegant, zeventig jaar is en de jongste vijf maanden Werkstaking. Men meldt uit Zwolle Van de omstreeks 50 werklieden, werkzaam aan de beenzwartfabriek der firma G. J. Krol Co., tevens fabrikanten van kunstmeststoffen al hier, hebben Maandagmiddag 19 (losse werklieden) bet wérk gestaakt. Zy eischten, dat hun loon, evenals dat der vaste werklieden mét 50 cent per week zou worden verhoogd. Daar een der firmanten uit de stad was, werd hun eisch niet toegestaan, en het hun tot dien middag toekomende loon werd uitbetaald. Elf stakers hebben Dinsdagnamiddag het werk tegen het oude loon hervat. De politie zorgde er voor dat zij daarin niet door de overigen werden verhinderd. De meeste werkzaamheden, laden en lossen,zijn bij tarief vastgesteld, en de werklieden kunnen daarmede van f7 tot f 12 per week verdienen. Een grap. Te Sloten (Fr.) stond Dinsdagmor gen een boerenwagen op den nok van eene hooge schuur. By wyze van grap hadden eenige jongelieden by nacht den wagen uit elkander genomen, de gedeelten naar boven gebracht en daar in elkander gezet. Daar het dak by die evoluties gehavend werd. heeft de eigenaar van de schuur een klacht bij de politie ingediond. Overreden. Omtrent het omkomen van een spoorwegreiziger te Groningen meldt men nader De reiziger was ten ongeveer acht uur aan de halte aldaar in den trein gestapt. Aan het station Sauwert misten de medereizigers hem. Er werd naar de halte getelegrafeerd, men ging de lyn op en vond op ongeveer 100 pas van het station 't lijk van den man. De wagens waren blijkbaar midden over liet lichaam gegaan. Men heeft do identiteit van den persoon Dinsdagavond niet kunnen vaststellen. De jas die de man droeg, was ge merkt S. J. B. en grys Van kleur, evenals de demisaison. Hij droeg voorts een lichtgrijze pantalon, lage schoenen, donkerbruin gebreid onder goed, een wit Engelsch hemd, gewo nen fantaisiehoed, een overhemd met staanden boord, een strik en een gouden horloge met ketting en me daillon. Voor 't overige luidt het signalement aldus: lang 1.70 meter, zwart, kort geknipt haar, geen baard of knevel, kleine mond, middelmatige neus, hoog voorhoofd, Het lyk is naar 'het academisch ziekenhuis overgebracht. zoeken, het haakje met een wurm be-1 boekje, en dat heette te zyn wegge-j dekt. Links en rechts, over kruis, over i raakt Leiteren en Kunst. A.s. Zaterdag en Zondag zullen in den Parkschouwburg te Amsterdam door de N. en Z. Nederl. Operavor- eeniging weder opvoeringen worden gegeven van „Cavalleria Rusticana" en „Paljas". Het is juist vier jaren geleden, dat beide toonwerken gelyktydig werden ten tooneele gebracht. Zoowel aan de instudoering als aan de tooneelschik- king is alle zorg besteed. Nagenoeg alle solisten werken in deze Opera's mede. Teneinde de voorstelling, met het oog op het stéllen der decoratie, niet laat te doen eindigen, wordt de Opera „Paljas", in tegenstelling van voorheen, vóór „Cavalleria" opge voerd. Het heengaan van den heer Wol- ters als concertmeester heeft geen andere oorzaak, dan dat de Directie niet meende te mogen toegeven aan zijne begeerte, om ook als Dirigent op te treden. Zangwedstrijd „OrpRéon" te Amsterdam. Naar men mededeelt, zal de heer Peter Benoit, directeur der Ylaam- sche Academie voor Muziek te Ant werpen, dc feesten door „Orphéon" te geven, den 20n en 21n November e.k., in het Paleis voor Volksvlijt, met zijn tegenwoordigheid vereeren. Sport en Wedstrijden* Voor hengelaarsSncek- penren. In De Ned. Sport schrijft „Korrie- pikker" het volgende: Snoekpeuren Velen zullen zeggen aalpeuren wel, maar snoekpeuren, dat liegt ie. We zullen zien Van tijd tot tyd laten mjjne werk zaamheden my toe een dagje uit te knijpen. Hengelen is nu eenmaal mijn geliefkoosde sport en dus hengel ik in die vrye dagen. Nn eens op de pier, waar ik dik wijls weinig vang, enkele malen mid delmatige zooitjes, en van tijd tot tyd, bijzonder in de maanden Augustus en September, verbazende zakken vol visch; te veel om te dragen, gullet jes. pietermannen, mooie meisjes, cog- nakkies of buiten jammen, paling enz., enz. Zoo'n dag vergoedt dan vele an dere dagen van dagscheer. Andere tijden, en dit is de hoofdhen- gelarij, wordt baars gevangen in 't blanke water. Een hengelaar, die dan met 25 wa terbaarzen te huis komt, heeft geen zuur gezicht te wachten van moeder de vrouw, want die waterbaarzen uit liet IJ, Oosterdok, Entrepotdok of de Vecht zyn wat lekker, hoor! En vet als modder! Wie die niet lust moet al van heel voorname afkomst zyn. Eene visschery die verbazend spor tief is, is het hengelen op kroos. In de kristalheldere slooten tusschen de weilanden, wier blank water met eene lichte laag kroos bedekt is, kan men heel veel cn zeer mooie baarzen aanheffen. En die te verschalkenZie dat is de kunst. Je kanus op den rug, je wurmbakje op den buik en een paar vetlaarzcn aan (tegen de natte voeten), een licht hengelstokje in de hand, waaraan een kort snoer met een mooi, licht plomb- liaakje En daar ga je de kroosslooten op- het kroos gestreken, zoodat er min of meer een lichtstreepje doorheen schemert, dan op het middenpunt van dit kruis even den wurm door hot kroos laten zakken. En bonk, daar hangt-ieHangt-ie is de geykte term voor den baars die ingepikt wordt en soms met moeite diep uit het water getrokken moet worden. De vraatzuchtige diertjes zwemmen, hoog tegen het kroos, azend of zy er ook eenig insect vinden; wanneer ze dan eenige beweging zien, schieten ze toe, en niet merkende dat er een ijzerdraadje in die pier zit Je hangtEen wurm met. een yzerdraadwat periidieen hij gaat ter kanus, waar reeds eenig gezel schap op nieuwe slachtoffers ligt te wachten. Opnieuw over het kroos gestreken, doch op eenmaal, je zoudi er van schrikken, wordt je warm gegrepen en gaat met een vaart, van heb ik jou, daar naar den kelder. Een snoek Hé een snoek, mijn heele tuig is naar de maan Ja, lezers, in die slooten gebeurt het dagelijks, dat op die manier snoe ken worden gevangen, als ze maar hangen. Maar de onze is or van door! En toch zullen wij trachten hem te krij gen want wy weten dat hy voor een klein geruchtje niet vervaard is en ter plaatse blijft waar hij een kansje gehad heeft wat te smullen te krij gen honger heeft hy als een wolf. Eene fleur hebben wij voor 't oogen- blik niet bij de hand; die mogen"we overigens zonder akte niet gebruiken; en dit is nog het ergstede kordemeier is in de buurt. Dus blijft niots anders over dan de snoekenpeur, die echter enkel door de uitgeslapenste hengelaars gehan teerd wordt. Is Jan Hagocrt in 't ge zelschap, dan wordt Jan geroepen en die zal't-em lappen. Nn zoudt ge, waarde lezer, gaarne weten hoe hy-t-em lapt, en dat wilde ik u juist mededeelen. Uit een der kanussen wordt een klein levend baarsie gezocht, in welks ruggegraat kort by den staart, de haak van een gewoon snoer zoo sterk wordt ingewroet en vastgemaakt, dat zij een fermen ruk kan verdragen. Dan wordt ter plaatse waar men den snoek vermoedt, dit visch je, met zyn kop vooruit, door het kroos ge dompeld. Meestal neemt de snoek het direct vast en vertrekt naar de diepte, maar Jan heeft hem gemerkt, alhoe wel hij maar eventjes met de voor tanden het baarsje vast heeft. Dan wordt eerst heel zacht eenige tegenstand gegeven, zoodat de snoek zyu mondje vaster dicht klemt en met een geleidelijken doch stevigen rak komt "meester snoek uit de sloot schieten; ie hangt hoor je niet roepen, want het gaat t-e vlug. En gelyk de paling met zijn tanden in het wollen garen der aalpeur blijft hangen, dat door de wurmen geregen is, hangt onze snoek niet aan den haak, maar met zijn tanden achter de ste vige,stroeve schubben van het baarsje. Voordat hij zyn mond open lieëft en zijn tanden los heeft kunnen maken, ligt hy aan Jan's voeten op het land. Of gij het gelooft, lezer, moet gy zelf wetenik geloofde het ook niet, maar nu heb ik het gezien en bijge woond. Gy zult ook die proef eens willen nemen en eerst het kunststuk door Jan zien verrichten, maar ik zal u niet zeggen waar jan woont, want dan ware ik uwe concurrentie in die prachtige hengelslooten te wachten, en daar dank ik voor, want aan con currentie is ook by het hengelen geen gebrek. De fraude kwam uit, toen een be zoeker van de school een rywicl kocht bij genoemde firma, als wan neer het gobruikelyk was, dat hij de gelden voor het leeren rydeu betaald, terug ontving. Bekl. zegt dat het couponboekje is weggeraakt op het kantoor,- en dat hy "juist steeds heeft aangedrongen op afrekening. Hy heeft "zelfs een staat ingediend van alles wat er ont vangen was, hoewel de heer Vrolik beweert, dat dit op zyn eisch is ge beurd. Eerst toen de afrekening steeds door de heeren van het kantoor werd uitgesteld, eu bekl. in nood zat voor huur en belasting, zou hy het geld hebben aangesproken, f70 is zeker weggeraakt. Als getuigen waren de bezoekers en bezoeksters der school opgeroepen. Het O, M., waargenomen doorrnr. Baart de la Faille, requireerde met het oog op bekl.'s volledige bekente nis en zyn gunstig verleden een ge vangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over S dagen. REGHTSZ&SCE&Ï» De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Dinsdag den brutalen be drieger, die twee arme gezinnen op lichtte, door zich voor te doen als een reeds lang doodgewaande zoon, tot 2 jaren gevangenisstraf. Verduistering. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht zekere M.. beklaagd als chef van de ryschool voop fietsers van de firma Vrolik en Timperley, van de bezoekers dier school gelden ontvangen maar niet verantwoord te hebben. Bekl. had voor de afrekening een quitantie- GEZHZBIG3 EVIEUW& De brusselsche tentoonstelling. De plechtige bekendmaking der onderscheidingen ter zake van de internationale tentoonstelling te Brus sel is Woensdag om half elf ge schied in een feestelijke bijeenkomst, waarby de Koning, prinses Clémen tine, de graaf van Vlaanderen en prins Albert aanwezig waren. De feestzaal was versierd met een rijk dom van gewassen en vlaggen en krioelde van de menscbeu. Er waren vijfduizend uitnoodigingon gedaan. Het corps diplomatique was rechts van de koninklijke tribune gezeten en de leden der regeering en minister's van staat zaten links. Overigens was de zaal bezet door hooge waardig heidsbekleders en de exposanten. Nadat door de muziek der grena diers een nummer was uitgevoerd, hield de minister van nijverheid en arbeid Nyssens een redevoering, waar in hij het beloop der tentoonstelling naging. Er waren 11,000 deelnemers, van wie 4000 Belgen. By de 8000 onderscheidingen zijn toegekend, waar van 550 grootc prijzen, 929 ëeredi- ploma's, 1936 gouden medailles, waar bij nog komen de belooningen, voor schoone kunsten, voor den landbouw en voor den tuinbouw. De belooningen voor desiderata zyn nog niet vastge steld en zullen op een bijzondere prij zenlijst worden bekend gemaakt. De minister eindigde met een zeer warm toegejuichte hulde te brengen aan de medegedongen hebbende landen. Graaf d'Oultremont, algemeen re- geeringscommissaris, léést daarna de aantallen onderscheidingen op. door elke natie verkregen. De commissa rissen-generaal defileeren voorbij den Koning, die hen gelukwenscht en de minister van nijverheid stelt aaaieder hunner een exemplaar van de naamlijst met de bekroningen ter hand. Dt heer Den Tex neemt de gelukwen- schen des Konings voor Nederland in ontvangst, welk land met 116 deel nemers 14 eereprijzen.16 eerediploma's, 28 gouden, 35 zilveren, 16 bronzen medailles en 8 eervolle vermeldingen ontvangt, tezamen 117 onderscheidin gen. Nadat de muziek zich opnieuw had laten fcooren, eindigde de plechtigheid en vertrokken de "Koning en de ko ninklijke familie. Nog zij vermeld, dat de heeren Taco Mesdag en De Jager, leden van de Nederlandsche algemeene commissie, tot officier in de Leopolds-orde be noemd zyn. Moord te Padang. Uit Padang-Pandjang schrijft men, van 8 Sept. aan de Sem Ct.: Gisterenavond omstreeks tien uur hebben wij hier wederom eenmoord- perkara gehad. Mevrouw de weduwe Van Horn hoorde n.l. bij haar naaste buren gillen en om hulp roepen. Deze kranige ambtenaars-weduwe zond da delijk haar bedienden er op af, om te vernemen wat er gaande was. De bedienden kwamen onverwijld terug, schreeuwende: „Nnonja, orang men- gamok, toetoep pintoe", maar onze weduwe liet zich daardoor niet af schrikken, doch begaf zich met haar bedienden naar de woning van de in nood verkeerende buren. Onvervaard trad zij die woning binnen en vond de huishoudster, dochter 'een meisje van 13 jaar de huisbediende van den heer Krjjfifav man, griffier bij den Rapat alhier ilet te Kajoe Tanaw (die als zooda chi ter laatstgenoemde plaatse was), i een dend in hun bloed op den grond «rii gen; zy waren voornamelijk aan !io ZÜ én aangezicht verwond. ec Volgens verklaring van de hi fcra houdster, is zekere Si Madjit, een a van den toeankoe van Soempoer leerling van den heer Krijgsman, g0, moordenaar. vaD Of deze verklaring juist is, laai ,jao in het midden; doch liet schynt tw feit te zijn, dat onze kranige assiste w resident er ook zoo over dachtw Si Madjit werd dienzelfden av ingerekend, terwijl zijn kleedot &e aangezicht en handen nog met bli bevlekt waren. tog Op de vragen van den djaksa, te in deze zaak. naar ik hoor. niet t we heeft gehandeld, moest Si Madjit 2 pri heel leuk hebben gedragen; hij a De woordde ontwijkend en Jen slotte; elfe telde hy, dat hy te vermoeid was de alles te vertellen, maar dat by $slo volgenden morgen alle tot hem richten vragen naar eisch en plii zou beantwoorden. Natuurlijk wordt deze perkara di het publiek ook weer in verband bracht met de in de Bovenlan heerschende onrust wegens de op tapijt gebrachte belasting- en re ganisatieplannendoch ik meen juistheid van dit verband in twj te moeten trekken. De toeankoe i Soempoer is een oude bekende en trouw aanhanger der politiek van chef (en dit wil zeggen, dat zijn kinderen staan of vallen met gezag der Nederlanders op Sumat van wiens kaoem men geen vyj schap tegenover ons kan verwacht De verwonden zijn in het hospit opgenomen en worden goed verzoq Naar ik hoor .is de 1 misbediende het ergste aau toe. De hoeden-quaestie in schouwburgen. In vele Franselie schouwburgoi wordt nog tevergeefs stryd gov -: m tegen de" hoogbeladeu damesbod) R die het uitzicht op het tooneet nemen. Een der burgeraeestors he getracht het pleit te winnen door bepalen, dat alle dames boven 30-ja gen leeftijd de hoeden op mogen lid den! Die van Lyon heeft, toen der Raadsleden er over interpeileei zich ervan afgemaakt met deopm king dat er belangrijker onderwerp op "de agenda stonden. De burgi vader van Montpellier heeft het anai aangelegd. Hy heeft de volgen „uitnoodiging" doen aanplakken„I Burgemeester heeft de eer beleef) lijk "de dames uit te noodigen hl jj hoeden af te geven in de bewa plaatsen welke daarvoor zullen wj den beschikbaar gesteld. Hij hoo dat zij zich vrijwillig zullen scliikk in dezen maatregel, die ten doel hei elke betooging te voorkomen waarde de rust in" den schouwburg kan wi den gestoord." Zingende een reis om de wereld. tos hc Twee liedjeszangers van den Pat schen Chat Noir hebben om 20,0 francs een weddenschap aangegai dat zy in een jaar tyds, uitgega zonder een cent op zak, een i door de wereld zonden doen en dien tocht 10,000 francs uitdeel aan de armen. De Zwerverslust, méér dan de zekerheid van alto wel een stuk brood te vinden. Verleden Zaterdag hebben zij alls wat zy bij zich hadden, op het bure van La Réforme te Brussel aft geven. Zondagavond traden zij op het Théatre des Nouveautés. Dinsd waren zy te Antwerpen, daarna Gent, Namen en Luik aan de beult Onze vroegere landgenoot, de he Matthien Hoefnagels" zal zich te Lu bij hen aansluiten en hen op tocht als manager terzij staan. Van Luik gaat de reis naar Duitse land, Zwitserland, Italië, Egypte, ei In April a. s., hoopt het drietal Nederland te zyn; om van daaro; Engeland naar Amerika te vertrekke 17 October 1898 moeten ze te Bru sel terug zyn. lil ellende. Te fSt. Michael, in Alaska, door een walvisc-hvaarder veert? man binnengebracht, die men van et Z! „Ik zal alles doen wat gy me zegt. Maar o! ik ben zoo dom." „Dat moet nog bewezen worden." „Ik kan niet eens schryven." „Met uw lange vingers zult gy dat spoedig leeren." „Maar waar moet ik al dien tyd, dat ik leer, van leven „Daar zullen wy op ons gemak over praten, wanneer wij weten, in welk werk gy het beste slagen zult. Juffrouw Lucas zal altyd wel wat te eten en te drin ken voor u hebben en boven is wel een kamer in te richten." „Werkelijk 1" riep ik uit. „Ik mag hier dus altijd blyven." „Zoolang gy wilt." Toen kon ik my niet langer goedhouden. Dit plotse ling geluk overstelpte my en de tranen welden in mijn oogen op. Ik keerde mij om, opdat Taras mijn ontroe- roering niet zou bemerken, en deed alsof ik de kamer eens ging bezientoen ik myzelf weder meester was, zeide ik „Ik zal wel keurig netjes moeten zyn om in zoo'n mooi huis te mogen wonen." „Ik geloof wel dat juffrouw Lucas hier zeer op ge steld is." Ik stond nog altyd met myn gelaat van hem afge wend. „Enik zal wel lief en goed moeten zyn (een snik belette my voort te gaan) als ik uw vriendin «dl worden. Het zal ook wel lang duren voordat ik knap genoeg ben." „Het is zoo moeilijk niet. Ga van dit beginsel uit als gij goed wilt wordenrijk en arm, geleerde en lee- ken, in éen woord iedereen kan het ter harte nemen. Het lnidt: wees eerlijk en behandel andere menschen op dezelfde wyze als gij zelf gaarne behandeld wordt." Is dat alles dacht ik. Is dat voldoende om een goed mensch te worden? Het heeft langen tijd geduurd, voordat ik begreep, dat men, door dit, enkele principe na te volgen", ziel) bij allen beminnelijk kan maken. „Welnu vriendinnetje", zeide hy. zijn pijp opnieuw stoppend, „wy zyn nu wel zoover, dat wy de bijzonder heden kunnen gaan bespreken. B.v. wat zult gy van avond doen, om eens weer te beginnen „Ik zal alles beproeven te doen, wat gij mij zegt, mijnheer." „Noem my Taras, zoo heet ik." Ik hoorde zijn naam voor de eerste maalhy klonk my even vreerad en nieuw in de ooren, als alles wat ik hoorde en zag dien dag. „Taras!" herhaalde ik. „En hoe zult ge mij noemen?" „Ja, dat is waar; ik moet een naam voor ubedenken." Na even nagedacht te hebben hernam hy ^Als gij 'tgocd vindt, zal ik u Aura doopen. Dat klinkt aardig en 't heeft een lieve beteekenis." Nu weet ik dat Aura een verkleinwoordje is voor „nimf" en ook de naam is van de pop eener vlinder, die op liet punt staat uit de cocon te kruipen. HOOFDSTUK IX. Mijn début in mijn nieuw huis. „Gij moet beginnen met kleederen te koopen Aura," zeide Taras, toen ik mijn goedkeuring aan dezen nieu wen naam had gehecht. „Gy hebt een geheel uitzet noodig." „Maar ik bezit geen geldzeide ik, geheel van streek gebracht dooi' de eerste moeilijkheden, die mijn nieuwe leefwyze medebrachten. „Gelukkig heb ik wel iets," antwoordde hy in zyn zak voelend„O, daar is ze." „Het zal wel vee! geld kosten," merkte ik op, terwyl hy nazag hoeveel geld er nog in zyn bears was. '„Daar hebt ge gelyk in. Maar in het geval dat deze som niet voldoende" is, moet gij de rekening aan myn adres laten sturen." Ik nam de beurs van hem aanzij bevatte meer geld, dan ik my ooit herinnerde bij elkaar te hebben gezien. De grootste som, die ik ooit bad opgespaard, was een shilling geweest, en niemand had my ook ooit meer geld toevertrouwd. Ik legde de beurs neder met een gevoel alsof ik misbruik van de edelmoedigheid van Taras maakte. Hy wilde iets zeggen, maar ik voorkwam hem en zeide: „Wacht even, laat, my nadenken; ik ben het niet met my zelf eens of ik dit geld van u mag aannemen, ja dan neen." 0|„Zeer goed. Maak dat maar met u zelf uit; neem het aan of weiger het; doe, zooals gy denkt d goed is." Ik drukte mijn elbogen in de zijden, haalde dii adem en trachtte mijn gedachten te verzamelen, mij nogal moeilijk viel, daar het niet myn gewoon was. Taras rookte rustig met een ernstig gelaat doe dat volstrekt niet verraadde, hoe hij zich metmiju legenheïd amuseerde. „Taras," zeide ik eindelyk. „ik zal het geld vi aannemen, omdat wanneer ik ryk was en gij arm waai ik het prettig zou vinden, dat gy van myn aanbod bruik zoudt maken." „Bravo, AuraGy hebt mijn woorden van zoo stra goed begrepen. Ga nu spoedig uit om uw inkoopen doen. Zy't gij hier in deze wyk bekend?" „Neen, maar wanneer gij mij zegt, waar zich de gazijnen bevinden, zal ik wel .terechtkomen. Ik ben vertegen en durf gerust naar den weg vragen." „De eerste straat voordat gy aan de kerk komt, li naar de Westminsterbrug en in die buurt zijn winkels." Ik knikte bevestigend met het hoofd, ten teekend ik hem begreep, maar zeide niets. Ik had er niet minste idéé van, welke kleeding nu voor mij het schiktst was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2