weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. Se Jaargang. Zaterdag 23 October 1897. No 4391 HAARLEMS DAGBLAD J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.2© Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheel#. Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.373 ,v Directeur-Uitgever J±JD V JiLE^TnnsTTIËiT: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauxKleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg MorUmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoori en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij d© tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNSHülegomARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. bijvoegsel van dit blad dat rdagavond verschijnt zal bevatten: einde van de wereld. Haarl. Hal- CCLXL1I1 Binnen- en Bui- che berichten, Varia. ■tentiën enz. f Aan hen die daarop zyn ge- Jneerd, wordt hierbij verzonden j43 van het Weekblad voor de m No., groot 8 bladzijden, bevat [van fraaie, gekleurde platen en Ivoor kinderen alleraardigsten 1 De prijs per 3 maanden is slechts mts.) ficieele Berichten. femeester en Wethouders van uen te weten, dat van heden op werkdagen, van des voormiddags ot des namiddags 4 nnr, tot 4 e.k., 's namidd. ten 2(7*) ure, ter A eente-secretarie ter visie zijn ne- ilegdde ingekomen verzoek- ften met de bijlagen van W. Worst fergunning tot oprichting van eene en banketbakkerij in het per- aan de Zijlstraat no. 9, en van roon om vergunning tot oprich- van eene kleerenwasschery en erii aan de Oranjeboomstraat 1356, en dat op den veertienden na heden, zijnde 4 Nov. e. k., lamidd. ten 2(7*) ure op het Raad- der gemeente de gelegenheid zal en gegeven, om ten overstaan van 'emeente-bestuur bezwaren tegen .[oprichten dezer inrichtingen in te gen. vfjarlem, 21 Oct 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. 'olitiek Overzicht. q telegram uit Weenen meldt. de Oostenryksche Kamer van vaardigden, na tal van stemmin- ,de beraadslaging heeft aanvaard 5 het voorstel om de ministers in s i van beschuldiging te stellen reffende z.g. onwettige regeerings- - delingen). Wanneer wij denken de woelige zittingen, welke deze ner achter zich heeft, kan het geen verwondering haren, dat der^elnk onderwerp als nu aan lig is de heftige elementen in de ■per weer doet losbreken. De Bdzitting van Woensdag heeft urvan weer een treurige proef ge- T(en. Daarover lezen wy het vol le: avondzitting eindigde door een ndstreich" van den Poolschen •president Abrahamovicz, in een ig tumult. Om half vier had voor de dertiende maal de naamafroeping plaats gehad, waarna de' president Kathrein den voorzittershamer over gaf aan Abrahamovicz, opdat deze zou kunnen antwoorden op een vraag van den Duitschen vooruitstrevenden afgevaardigde Funke. betreffende de juistheid van het stenografisch ver slag. De heer Abrahamovicz gaf toe, dat twee plaatsen, welke betroffen voor vallen, die onder zijn presidium had den plaats gehad, verbeterd dienden te worden. Hierop wilde de beer Funke we derom een stemming met afroeping der namen, terwijl bovendien de Pool Winkowski den president nog een vraag wenschte te doen, waarop de heer Abrahamovicz antwoordde „Mijne heeren, wy gaan over tot de orde van den dag, tot voortzetting van de behandeling der aanklacht tegen de ministers. Ik geef het woord aan den heer Her old." Onmiddel lijk gaf de linkervleugel blyken van heftig verzet. Funke verlangde het woord, doch de voorzitter gaf daar geen acht op! De Jong-Czechen om ringden hun woordvoerder Herold, die begon te spreken, zonder dat on der hét algemeen lawaai een woord van hem werd verstaan. De linkerzijde bleef voortdurend schreeuwen en begon met de bladen van haar lessenaars te klapperen; eenigen snelden naar de tribune van den president en hielden Abrahamo- Yiez de regeling der werkzaamheden onder de oogen, om er hem opmerk zaam op te maken, dat hy deze schond elk minuut nam het tumult toe. „Daad van geweld! Ongehoord!" hoorde men roepen. Plotseling zag men den Jong- Czech Krumbholz toestormen op den heer Tnerk. partijgenoot van Schöne- rer (Duitscner) en trok dezen het dek sel van den lessenaar uit de handen. De „Schönerianer" Wolf, de Duit- sche Boheemer Steiner en nog een afgevaardigde der linkerzijde ijlden Tuerk te hulp en er ontspon zich een heusch gevecht; spoedig was de bank der Schönerianen omgeven door een zich woest bewegenden kluwen. Krumbholz rukte ook nog andere deksels van de lessenaars af, doch deze werden bem ontnomen. Er ont stond een angstwekkend heen en weer dringenmen hoorde het geroep „Er uitEindelijk werd Krumbholz door de dichtst bijzijnden naar buiten gedrongen. Niet minder werd de toestand van den president bedreigd, die door af gevaardigden der linkerzijde omringd werd. De Duitscher Prade sloeg voortdurend met de vuist op den lessenaar van den president, anderen volgden zijn voorbeeld en het gedrang nam steeds toe; weliswaar kwamen afgevaardigden der rechterzijde toe snellen om den president te bescher men, maar elk oogenblik had het den schyn, als zouden de president en zyn lessenaar omver worden geworpen. Toen het tumult zijn hoogste punt bereikt had, snelde Kathrein naar het presidium en liet Abrahamovicz heengaan, waarop de linkerzyde in een donderend gejuch losbrak. Presi dent Kathrein riep daarna uit: „Ik schors de zitting" en verliet onver wijld de zaal. lntusschen duurde de opgewonden heid voortaan alle kanten hoorde men bedreigingen tegen Abrahamo vicz. Nog voor den afloop der zitting had de heer Herold reeds zyn rede gestaakt ofschoon anderen beweer den, dat hy zijn rede in haar geheel ten einde gebracht had. Het is wel een droevig teeken, dat zoovele volksafgevaardigdennietschy- nen te begrijpen welke verplichtingen zy in deze functie tegenover hun mandaat hebben, wat hen voor kwa jongensstreken moest behoeden. De berichten van het eiland Kreta luiden de laatste dagen niet gunsti ger. De spanning tusschen de twee vijandige deelen der bevolking neemt toe. Nu weer wordt gemeld uit Kan dia, dat afgelegen bezittingen van christenen leeggeplunderd zyn. De overheid is Liet bij machte de orde te herstellen, daar het noodige per soneel ontbreekt. De pogingen om de gendarmerie te verbeteren zyn ook al mislukt tengevolge van geldgebrek. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat te Johannesburg Donderdag eene ver gadering zou worden gehouden door degenen, die het rapport van de com missie uit den transvaalschen Volks raad betreffende de mynnyverbeid veroordeelen. Volgens berichten uit Transvaal heeft de staatsprocureur als zyn mee ning kenbaar gemaakt, dat het in de macht der regeering ligt de dynamiet- concessie in te trekken. Naar het heet, verklaart de dynamietmaat- schappij zich bereid, op den prys van het dynamiet meer dan 5 shilling per kist te laten vallen. BINNENLAND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. By Kon. besluit is aan A. C. van Wijngaarden op zyn daartoe gedaan verzoek met 19 Dec. a. s. eervol ont slag verleend als notaris te Rotter dam. Ridderorden. Bh kon. besluit vai 19 Oct. is aan Z. D. H. van de Wete ring. aartsbisschop van Utrecht, ver lof Verleend tot het aannemen van het eerekruis van de eerste klasse der Hohenzollernsc-he Huisordeby kon. besluit van 20 October is aan den dirigeerenden officier van gezondheid der 2e klasse van het leger in Neder- landseh-Indië, L. E. P. Vincent, ver gunning verleend tot het aannemen aer decoratie van officier der orde van de Kroon van Siam. Ned. Christ. Geheel-Ont- houdersbond. In de Noorsche Zeemanskerk op de Prins Hendrikkade te Amsterdam werd Donderdag de 15e algemeene vergadering van de vereenigmg „Ne- derlandsche Christelijke Geh.-Onthou- dersbond" voortgezet» Woensdagavond was ze in hetzelfde gebouw begon- Voorzitter was de heer G. Velt- hnyzen Sr., van hier, die de verg. met een kort welkomstwoord aan alle aan wezigen opende. Voorlezing werd gedaar. van een drietal brieven der commissarissen der Koningin in Utrecht, Noord-Hol land en Groningen, als antwoord op aanschrijvingen der vereeniging. om maatregelen te nemen, dat met de loting voor de militie de drankver koop zooveel mogelijk tegengegaan zou worden. De antwoorden luidden in dien zin, dat er reeds vroeger dergelijke maatregelen waren geno men en dat men in denzelfden geest dacht door te gaan. Van de andere commissarissen was nog geen antwoord ontvangen. Vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Zwolle, Terschelling, Utrecht, Hoorn, Zaandam, Amsterdam, Haar lem en Weesp, benevens de Ver. tot Afschaffing van Sterken Drank, de Ned. Vrijlandvereeniging, Ned. On- derwijzers Propaganda-Club,de,(Goede Tempelieren en de Vereeniging Spreu ken 24 vers 11. (Zustervereeniging.) Uit het verslag van den secretans, den heer P. C. Tyssen, bleek, dat de toestand van de vereeniging gunstig is te noemen. Gewonnen werden af- deelingen te Breskens, Harderwijk en Deventer. In het geheel zyn er tbans 14 af deelingen. Aangenomen werd een voorstel om een telegram van hulde aau H. H. M. M. de Koninginnen te zenden. Ir plaats van Mej. W. Berg, werd als bestuurslid gekozen mej. A. G. P. Schreuder te Helloo. De heer J. Visser Jr. werd als be stuurslid herkozen. Omtrent het maandblad De Chris- ten Geheél-onthouder werd meegedeeld, dat elke maand een 2000-tal num mers uitgegeven werden. Het gaat niet voordeelig, doch men kan toch ziehzelf bedruipen. Hierop kwamen aan de orde vragen en voorstellen. Afd. Haarlem: „Wat is het werk der nationale propaganda-commissie Men wilde duidelijk zien aangegeven wat baar werk is en wat niet, en of zy openlucht-meetings vanwege den Bond belegt of dat zulks aan ande ren behoort te worden opgedragen. Dit in verhand met den Onthouders dag op Velserbeek, waarvan de orga nisatie door bet 'hoofdbestuur met twee leden der propaganda-commissie geschiedde. Gewezen werd er op, dat wegens de statuten het werk der progaganda-commissie is, progaganda te maken voor de beginselen der ver eeniging op plaatsen waar nog geen afdeelmgen gevestigd zyn. Openlucht-meetings kan zij even goed als het hoofdbestuur enz. beleg gen. Op een vraag van deze zelfde af- deeling„Kan de Bond zich niet een gemakkelijk te vervoeren linnen tent aanschaffen voor openlucht-samenkom sten", werd geantwoord dat men er in beginsel voor was. Aan de pro paganda-commissie werd opgedragen een volgend jaar met duidelijk gefor muleerde voorstellen te komen. Het laatste voorstel van deze af- deeling was: „de Bond geve telken jare een geïllustreerd propaganda nummer van De Christen-Geheelont houder uit, evenals in 1896." Dit werd goedgevonden. Vastgesteld werd dat dit nummer tegen Pascben zal verschijnen. Toegezegd werd door de aanwezi gen een 1100-tal te nemen. Een wandelaar. Dinsdagavond kwam in Rotterdam aan de heer Victor Cointet, komende van Roosendaal. Hy wendde zich na aankomst direct tot de politie om zijn pas te laten viseeren. De heer Cointet is een 29jarig Franschman die met den heer Collon- bey, bij wien hij als tuinman in be trekking was, om 200,000 francs de weddenschap aanging, dat bij te voet de wereld rond zou loopen. Hij is beneden het middelmatige van ge stalte en schraal, doch opgewekt en vol vuur om zyn weddenschap te winnen. Zyn bagage bestaat hoofd zakelijk uit eenige jassen van ver schillenden snit, die hy over elkander draagt en een macht van legitimatie- en andere papieren. Den 2en Maart 1895 vertrok hy uit Parijs met één franc op zak. Zyn eerste gang was naar Marseille en van daar ging het door Italië, Oos tenrijk, Servië, Bulgarije, Turkye (Europeesch en Aziatisch), Arabië, een deel van Afrika. Op het vaste land van Europa teruggekeerd, be reikte by nu door Frankrijk en België ons land, om vervolgens zyn weg te vervolgen door Denemarken, Zweden en Noorwegen, Rusland, China, Ame rika enz. In hot jaar 1901 denkt de heer Cointet te Parijs terug te zyn. Heden wandelde hij naar 's-Gra- De commissaris der Koningin in Gelderland ontving van den particulier secretaris van Hare Majesteit de Ko ningin Regentes het navolgend draad- bericht Baron Mollerus, Commissaris der Koningin te Arnhem. Hare Majesteiten dragen mij op Uw Hoog WelGeboren te berichten dat Hoogstdezelve met groote voldoening terug zien op het feest van U. Zater dag en Hare erkentelijkheid herhalen voor de hartelijke ontvangst der Sta ten van Gelderland. De Secretaris der Koningin Regentes, DE RANITZ. Aan de leden der Staten is hiervan mededeeling gedaan. Letteren en Kunst. Voor de Huldebetooging der ge zamenlijke Nederlandsche Liefheb berij-Muziekgezelschappen (Harmo nie- en Fanfare-corpsen) bij gelegen heid der a.s. Kroningsfeesten hebben zich tot heden reeds meer dan 200 gezelschappen tot deelneming aange meld. Eene vergadering der voorzit ters dezer gezelschappen zal binnen kort te Utrecht of Arnhem plaats hebben. Alsdan zal een definitief be stuur worden gekozen en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wyze de betooging zal plaats heb ben. In geen geval kan dezelve op den feestdag zelve gehouden worden, daar dien dag de gezelschappen ia hun eigen gemeente noodig zullen zyn tot opluistering van te houden festi viteiten. Zooals men weet wordt deze groot- sche Huldebetooging op touw gezet door den heer M. J. H. Kessels te Tilburg, die in '95 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noord-Bra- bantscne Muziekcorpsen inrichtte bjj gelegenheid van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Tilburg. UIT AMSTERDAM Opera Italiana. Henry Murgers' aangrijpend werk „la vie Bohème" is door Giacosa en Illica verwerkt tot een zeer verdien stelijk drama, dat echter als libretto voor de opera weinig geschikt is. De opera eischt zeer speciale onderwer- Sen en de tragi-koraische levensloop er zes bewoners van bot Quartier Latin en het droevig uiteinde vau Mimi leent zich daartoe eigenlijk aiet. Het werk van Puccini geeft dan ook ondanks zyn zeldzame verdiensten qua opera, weinig gelegenheid aan ae vertolkers der hoofdpartijen om hunne buitengewone gaven tot hun volle recht te doen komen, met uit zondering van de laatste scène van het derde deel, waar Signa Gübont (zy was het thans inderdaad) en de heer Lombardi luide toejuichingen oogstten met een duo, dat zeer hooge eischen stelt, waaraan beiden ten volle wisten te voldoen. De heer Morgheu gaf blijken niet alleen tot het admi- nistreeren als directeur der onderne ming in staat te zyn, maar ook een zeer fraai geluid te bezitten, terwijl de heer Lunardi, de als Méfistofele zoo zeer befaamd geworden bas, wel zyn fraai geluid had te doen hooren, maar daar zyne party (Colline) zeer klein is, slechts weinig daarvan te genieten gaf. Het orkest was vooral in de heide laatste akten te prijzen, terwijl de weinige koren, die in het werk voor komen, bovendien, vooral wat de vrouwenkoren betreft, verre van zui ver waren. Men prees het décor zeerhet was my evenwel onmogelijk dit zelf te constateeren, daar een aantal vogel- cadavers, die te zamen een dames hoed moesten vormen, mij allen uit zicht op het tooneel hebben ontno men. Bepalingen omtrent het dragen van hoeden, bestaan in het „Paleis" nog; niet en men heeft hier gelegen heid te zien. dat het niet altijd de heeren der schepping zyn, die aan leiding geven tot klachten over onbe leefdheid. B. De directie van de N. Amsf. be richt nu weder „Aan het ons gedaan verzoek „tot tijdelijke voortzetting voldaan FEUILLETON. Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK IX. Mijn debut in mijn nieuw huis. Verlangt ge dat juffrouw Lucas met u zal mede- n?" vroeg Taras. Als gy denkt dat zij beter weet wat ik noodig heb iik zelf?" Ik vind het verkieselijker dat gij uw zaken zelf be- idelt, en op eigen beenen leert staan." igreep de bedoeling van deze woorden. Werke- eek net er veel op, alsof ik nu eens begon te in*en nog moest leeren loopen als een kind. .Gij hebt er ook geen begrip van, wel? Het kan u t schelen, wat ik aan heb iWel zeker," zeide hij lachend; „ik zou u niet graag [lompen gekleed zien. ■LWelnu, ik zal zien!8 zeide ik na een paar maal in [grootste verlegenheid myn hoofd te hebben geschud, k zal doen, wat ik —fes. K—*- jgp-T Ik ging uit, maar voordat ik de aangeduide straat bereikte, nad ik wel twee of drie maal stil gestaan om te overleggen, wat ik toch koopen zou. Zelfs toen ik de straat met de winkels insloeg had ik nog geen be sluit genomen. Een hoedenwinkel trok het eerst myn aandacht, en wetende dat Taras van mooie dingen hield, viel myn oog op een hoed met omgeslagen, donkerroode, pluche randen, waarover twee groene en violetkleurige veeren biDgen. Ik zou dezen hoed ongetwyfeld gekocht heb ben, toen ik my herinnerde, dat ik een dergelyken wel door jonge meisjes in Shadwell had zien aragen. Ik moest dus tot iets geheel anders besluiten. Met dezelfde moeilijkheid had ik te kampen, toen ik voor een der magazijnen hel gekleurde zyae en een fluweelen man tel, met gitten gegarneerd, zag liggen. „Maar wat moet ik dan koopen dacht ik wanho pig, toen ik den laatsten winkel bereikte. „"Welke kle dingstukken worden er dan niet te Shadwell ge dragen Toevallig viel myn oog op een meisje van myn leeftyd, dat in de tram steeg. Zij zag er keurig uit, en zoo had ik nog niemand gefieed gezien. Dat was een uitkomst voor my. „Nu ben ik er! Ik moet my als een dame uit de groote wereld kleeden." Zonder verder na te denken trad ik het magazyn in en naderde eene winkeljuffrouw, die zeer elegant ge kleed was. -Ik wil zoo'n dergelyke japon zien als gy daar aan heDt," zeide ik. Z| nam me van het hoofd tot de voeten op, ver waardigde zich niet my eenig antwoord te geven en verwüderde zich. Na even gewacht te hebben ofzy misschien nog terug zou komen, wendde ik my tot een heer, die my van terzyde gadesloeg. „Is hier niemand om mij terecht te helpen?" „Wat is er van uw dienst, beste meid zeide hy op beschermenden toon. „Dat heb ik al aan de winkeljuffrouw gezegd. Ik moet van het hoofd tot de voeten gekleed worden. En ik ben goed voor het geld, want als er niet genoeg m deze beurs is, dan zal het ontbrekende, by net thuis bezorgen aan dit adres, aan den brenger betaald worden." Na het adres gezien te hebben, riep hy op gebieden den toon: „Miss Hopkins? Wilt gy al uw attentie aan deze jonge dame wyden." Rood van schaamte kwam Miss Hopkins terug en vroeg me met een vernietigenden blik. wat ik wenschte te koopen. „Ik neb het u reeds gezegd, ik wenschte my te klee- den zooals ct. Om te beginnen moet ik boordjes en manchetten nebben zooals gy daar aanhebt, drie paar en van de beste qualiteit." „En verder?" „Zoo'n japon." „Die moet naar de maat vervaardigd worden, en dat behoort niet tot myn afdeeling." „Het gy dan niets klaar, aat ik oogenblikkelyk aan kan trekken?" „Laat de juffrouw eens de japonnen zien, die in de paskamer hangen," zeide de chef droogjes. Miss Hopkins toonde my een lichte, rose zy den japon, genre Watteau, terwyl ze my verzekerde dat zy in elk geval paste, want dat de laatste hand er nog aan ge legd moest worden. Mnn hart sprong op van vreugde, die nog verhoogd wera, door het denkbeeld nog nooit een dergelyke gezien te hebben. „Is dit nu een japon, waarin men in gezelschap van een heer kan wandelen?" vroeg ik. „Neen, deze kan alleen in huis gedragen worden." „Ik koop haar toch." Zij liet my daarna eenvoudiger kleedjes zien, maar die er toch ook keurig uitzagen, en bovendien nog een rok van donker laken, die by een iersey gedragen moest worden en als wandelkostuum dienst kon doen. „Ik denk, dat gy nu wel klaar zyt," zeide miss Hop kins naar den stapel kleedingstnkken ziende, die ik gekozen had. „Wacht even! wat trekt gy aan, als gy 'swinters uitgaat „Ik draag een bonten mantel," antwoordde miss Hop kins waardig. -Laat my eens zien." De deftige chef van het magazyn toonde my zelf een dusdanigen. Stom van verbazing streelde ik het zachte bont. „Hy kost," zeide de chef met een lichte aarzeling, -vyftien guinea's, met de toque, die er by behoort in begrepen. „Laat my die „toque" eens zien," zeide ik, dit vreemde woord zoo goed mogelijk trachtende uit te spreken. Het aardige bonten mutsje bracht my in verrukking.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1