lil bopen nog altyd op de aankomst van 11 booten met levensmiddelen, maar de i Yukon-rivier staat zoo laag, (het be richt is van September gedagteekend) dat slechts de kleinste schepen haar fcunneu bevaren. De voorraad in de r winkels is uitgeput en bekendmakin gen zijn aangeplakt, waarin kort en ij goed wordt verklaard, dat voor nie- Oj mand zorg kan worden gedragen. Er jal een poging worden gedaan om levensmiddelen op sleden over de bergpassen aan te voeren, maar deze weg is uiterst gevaarlijk. •f] Nog vierduizend menschen zijn op li weg naar Dawson, tusschen Hyeaen deze stad. Van hen is slechts een tiende deel voorzien van levensmid- it delen voor den tijd van een jaar st de overigen hopen bij hun aankomst )i overvloed te zullen_wmden 1 jt Een gouddelver Ellis, die in Juli a naar Klondyke was gegaan, maar li onderweg is teruggekeerd, heeft aan b deü New-Yorkschen correspondent i van de Daily News een verhaal ge in daau van zyn lotgevallen. Het is niet I zyn lijdensgeschiedenisnoch die 0 fan de velen die hij heeft zien verhuizen die het meest treft, maar 1 de wanhoop, de teleurstelling die spreken uit de verzekering dat zij. die al hun bezittingen verkocht d hebben om goud te zoeken met ledige vi banden zullen terugkeeren wan neer zy niet hun eenige woonplaats nijgen in het onbekende land dat uit de verte een zoo groote bekoring heeft uitgeoefend. Ellis verklaart pertinent, dat de be richten van goudvondsten in dedag- b bladen schandelijk overdreven zijn. :o Hij verzekert dat aan boord van de •I Cleveland, die naar het heette te St. Michael terugkeerde met een ton goud, ?2 niet meer dau voor duizend dollars )i fond was. Hy heeft menscheu gespro- keu in het Yukon-district, die er vijf, a cht en tien jaar gegraven hadden eri a se hadden nauwelijks geld genoeg om X aar huis terug te koeren. Zij zeiden sem dat de verhalen over den rijk- d lom der streek in Dawson City zeer óverdreven waren. Voor zoover zij gezien hadden werden alleen de pro- ipectors rijk, maar in den grond zat teen rijkdom, g Toen de heer Ellis te St. Michael e lankwam op de terugreis, vond hij laar 360 gouddelvers die op een ge- v tegenheidwachtten om naar San Francisco te gaan. Zij waren hevig verontwaardigd over de verkeerde >0 voorstellingen die hun van het goud- iïi and waren gegeven, en de meesten as van hen verklaarden dat zij zich pooit weder zouden laten overhalen hi ot zulk een onderneming. Het groot te ste bedrag dat de heer Ellis, bij éen ■rlnan zag, was een som van'2000 io dollars. Ie j! - Clous voor do Parijsche bi tentoonstelling. n Ouder de vele plannen, die voor de )l aanstaande tentoonstelling te Parijs worden voorgesteld, behooren nog II teeds een aantal nieuwe clous. Een ondernemend man heeft aan- feboden een lucht spoorweg aan te leggen, die in staat is 51,732 reizi gers met een snelheid van 2,7 meter per seconde te vervoeren over een omtrek van 4 kilometer straal. Een ander wil een reuzen-ballon aan een ir schuit voor 18 tot 60 personen. De ballon zal 600 meter kupnen stijgen - en op het taf zullen de twaalf maan den met olieverf worden geschilderd. Een derde wil den Eiffeltoren j iverbodig maken, door middel van 2 oj spion-spiegelséen aan den top en néen aau den voet van den toren. De t'j bovenste spiegel weerkaatst het ge- ij' beelo panorama dat men van den top G ziet in den ondersten, en iedereen zal, p beneden, het heerlijk schouwspel e kannen genieten, en niet behoeven te je klauteren of zich laten heen en weer ij zwiepen op de bovenste verdieping •j van dezen y'zeren hengelstok. Nog een ander heeft voorgesteld, een heel café-chantant in spiraalbe- ireging langs den toren te laten op stijgen, zoodat de'bezoekers op elke verdieping, geen oogeiibïik'hun lust behoeven te bedwingen liefelijke inu- ziek te genieten bij een „bock" of een „café noir." En een concurrent zoekt zijn geluk in plaats van in de hoogte, in do diepte: hij stelt voor ion restaurant, als een reusachtige duikerklok te laten zakken in de Seine, 3Ï zoodat men, behalve andere aantrek kelijkheden, tusschen de peer on do kaas de vissclien in den natuurstaat kal kunnen gadeslaan. Casimir-Perier. Casimir-Perier is een geweldig wiel- e. ryder. Zyn liefste uitspanning is o ^morgens vroeg kilometers te "ver blinden en dan zoo heel eenvoudigjes o: in een willekeurig herbergje te gaan lejeuneeren. Een dag of wat geleden kwam de fl-president van de Fransche Repu- ek met zyn zoon, niet ver van ampignysur-Yonne, ineen kroegje de la Gare verzeild, waar j zjj de waardin een ontbijt bestelden. >r „Sardines en eieren" zei de vrouw - „anders heb ik niets." [t „Geen kans om aan biefstuk te )t komen ,0, daarvoor zou ik naar 't dorp eten, en dat is een heel eind, zeker e€a half uur. Ten minste, als u niet met die machine. 5 „De biefstuk ging balen?" „Wel waarom niet?" Casimir-Perier klimt glimlachend 4» zyn zadel, en gaat in Champigny by den slager de boodschap doen voor de herbergierster. Den volgenden dag eerst hoorde de vrouw met wien zy te doen had ge- W.ÜHKE8; ssueisse. De voortbeweging van schepen. Ons gewordt uit Aberdeen een uit knipsel uit een Engelsch blad, waarin een uitvoerige beschrijving voorkomt van een uitvinding van een Neder lander. Wy laten uit dit artikel de hoofd zaak volgen: Te Aberdeen vertoeft thans een Hollandsch werktuigkundige, de heer Cornells do Vries van Amsterdam, die een mechanisme heeft oitgevonden voor het voortbewegen en sturen van vaartuigen, datliy thans te New-Castle tentoonstelt. De uitvinding geeft een middel aan de baud, om vaartuigen voort te bewegen, te doen stilhouden, te sturen en booten, bestemd zich ouder den waterspiegel te bewegen, met meer kracht te doen onderduiken, dan tot dusver het geval is. De heor Do Vries heeft zyn denk beeld ontleend aan do bowegings- werktuigen van een visch en vervangt by zijne uitvinding de gewone schroef door een reeks platen of vinnen, in paren door scharnieren verbonden aan een staaf of metalen lyst en aan den boeg, achtersteven of de zyden van het schip aangebracht. De staaf is zoo ingericht, dat men er door handkracht of door middel van een werktuig van uit het vaartuig mede kan manóeuvreeren en de be- wegingshoek van de vinnen kan zoo danig gewyzigd worden, dateenonder- zeescbe boot, naar believen er mede beneden de oppervlakte van den water spiegel gebracht of opgeheven kan worden. De vinnen zijn zoodanig, dat zij in éen richting haar geheele oppervlakte aan het water bieden en in de andere richting opgevouwen kunnen worden, en zoodoende, als het vaartuig door hét water snijdt, slechts een gerinsren weerstand te overwinnen geven. Eeni ge veeren dienen om ze weder te ope nen en beletten geheele sluiting. Om een voortdurende beweging te verkrijgen, kan meer dan éen stel vinnen"" worden aangebracht, zoodat een of meer vinnen het schip voort stuwen, terwijl de andere door de vee- ren in den vcreisehten stand voor een nieuwen slag worden gebracht. Om het schip te sturen mogen slechts de vinnen van éene zijde, of ook die van stuurboord of bakboord om beur ten, gebruikt worden. Om met de vin nen te kunnen opereeren, is een ope ning in de zijde van het vaartuig ge maakt, waarby evenwel de noodige voorzorgen voor waterdichtheid zijn genomen en de regeling van den hoek wordt toegelaten, waaronder het schip wordt voortbewogen. Als de boot een aanzienlijke snel heid heeft bereikt, kan men, door het bewegingswerktuig in omgekeerde richting te brengen, een oppervlakte aan het water bieden, waarbij groote weerstand overwonnen moet worden en zoodoende de vaart van de boot spoedig stuiten. De heer De Vries heeft zich in verbinding gesteld met de autoritei ten van de Admiraliteit, daar zijne uitvinding bijzonder geschikt is om op oorlogsvaartuigen toegepast te wor den. Ook is hy van plan octrooi aan te vragen voor zijne uitvinding, welke hy onder de aandacht wenscht te brengen van allen, die by den scheeps bouw betrokken zijn. Tot zóóver het Eugelsche blad. De heer De Vries, die zich een eenvoudige werkmauszoon, geboren in Friesland in 1854, noemt, en verklaart volstrekt geen werktuigkundige te zyn, schrijft daarbij het volgende: Ik wil zooveel my mogelijk is u een uitlegging van myn uitvinding geven. Ziet, met myne uitvinding heeft men in tijd van oorlog alleen kleine booten noodig. Stel u voor een boot van 10 meter lang, 8% meter diep, 2 meter breed, de wanden van plaat ijzer 2 Ned. duimen dik. Deze boot heeft den vorm van een visch. Nu heeft deze boot niet raderen of schroeven, maar mijne constructie, namelijk aan iedere zijde een vin. Deze worden gedreven met een kleine dynamo-machine. Van binnen in de boot kan ik de werking dier vinnen regelen naar believen, zoodat ik in een tyd van 3 minuten 5 meter onder den waterspiegel ben, en vice versa weer op den waterspiegel. Op den waterspiegel kan men een snel heid van 40 tot 45 ltnoopen maken. Wat ik nu noodig heb in tijd van oorlog, zyn eenvoudige bommen. Deze kunnen gevuld worden met glycerine of dynamiet. Zij hebben den vorm van een ei. De eone helft is van me taal, gevuld met de ontplof bare stof: de andere helft is van gomelastiek, gevukl met samengeperste lucht. Wat men nu met deze booten in tijd van oorlog te doen heeft, is alleen van het eene vijandelijke schip naar het andere te gaan, om ze te vernietigen. Zoo doende hebben ook de netten, welke tegenwoordig een boot tegen de tor pedo's beschutten, geen „trek" meer. Het is zeker aangenaam te ervaren, dat Neêrland's zonen ook heden ten dage nog onzen ouden roem op't ge bied van wis-, natuur- en werktuig kunde trachten op te houden. Opmerking verdient hierby, dat de Friezen van oudsher bekend'zijn, we gens hun voorliefde voor de exacte wetenschappen. De heer De Vries, die zich in alle bescheidenheid een eenvoudige werkmauszoon noemt, ver loochent dus zyn stam niet. Tel Aan. de Benedenhaven. Heden, Vrijdagavond gaat m de Nederlandsebe Opera Van der Lin den de nieuwe opera van Nicola Spinelli Aan de Benedenhaven, die op eens beroemd geworden scnynt te zyn. Althans in Weenen heeft ze een groot succes behaald. Een overzicht van den tekst en enkele fragmenten van de muziek zyn opgenomen in No. 22 van de Opera- ids. Op den omslag staan zes juffrou wen in grieksch costuum en met be kranste hoofden, alsof ze pas een prys behaald hadden op een concours. Want deze dames beoefenen de mu ziek drie spelen op een soort van trechters, die waarschijnlijk fluiten moeten voorstellen, de twee anderen, met een boekje in de hand, zetten een open zingmond, maar heel eventjes, alsof ze verkouden zyn en niet door den neus kunnen ademhalen. De zesde juffer staat er voor, in dirigeerende houding 't zal dan ook waarschijn lijk een heele kunst wezen, om met drie fluitistessen en twee zangeressen een harmonisch geheel tot stand te brengen. Aan den voet van den omslag staat een vet gedrukte regel. Men zou zoo denken, dat deze de verklaring geeft van het griekschc dames-orkest er boven; neen. deze regel luidt: Von dels giftvrije inktenIu hoeverre die inktsoort nu eigenlijk verband houdt met de opera Aan de Benedenhaven hebben wy niet kunnen ontdekken. Misschien moet er uit afgeleid wor den, dat de ziel van een van (le hoofd personen zoo intens zwart is, als de Vondelsinkt. Want dat verhaal over de beneden haven is er een om van te griezelen. De toon, waarop de personen zich met elkaar onderhouden, is door gaans ver boven de gewone gespreks- notenbalk. „Gjj verworpene!" zegt Cicillo tot Maria en deze antwoordt „ik lijd helsche kwalen." Maar zoo- vei* zyn we nog niet. De uitgever van den Operagids heeft ingezien, dat hy het publiek maar niet zoo opeens in de gruwelen mag zetten en gezorgd voor een advertentie aan de binnenzijde van den omslag van Hm welings Limonades en Mine raalwater. Zoo'n frissehe teug doet goed. We kunnen nu de ijselijkheden aan de benedenhaven met meer kalmte te gemoet zien en werpen dus een blik op de derde pagina van 't boekje, waar een mansportret op staat afgedrukt. By den eersten oogopslag denkt de arglooze lezer allichtdat zal de directeur van de Mineraalwater-fabriek wezeu of een van de commissarissen pardon, dat behoort nu weer bij de opera, 'tls het portret van den lieer Orelio, wiens naam in deze Italiaan- sche opera lang niet kwalijk klinkt. ,-,Ziezoo". denkt men, „nu zyn we klaar, en zal aanstonds de tekst van de opera beginnen." Maar do volgende pagina brengt ons weer. uit de opera in de thee van Brandsma natuur lijk daarna wordt ouzo aandacht ge vestigd op Myrrhe tandpoeder, met goud eu zilver bekroond (wat blief éindelijk moeten we nog over de Am- sterdamsche Stoomdrukkerij heen en ten slotte zijn we aangeland bij den tekst van de opera. Nu komen het mineraalwater en de thee goed te pas. Al dadelijk begint Luigino met te vertellen dat hy zich hij H spel verstrooien wil. Hoe liy dat gedaan krijgt, met het oog op zyu armen en beenen, die dan toch aan zijn romp vastzitten, zegt hy er niet bij. Later wordt hy duidelijker, hoewel niet veel zuiverder van taal. Hij zingt namelijk tot zijn zuster op verbitter den toon „Dat gij den man bemint dien wij diep [haten, „Kunt gij niet loochenen en toch moet [gij hem laten. „Duivelsche plannen verbergt hy, [zint op verraad. „Doch wees gerust, zie deze dolk [verhindert de daad. De zuster, Seseiia, schijnt er dau ook vrij gerust op te wezen en ant woordt: „Dank uat in myn boezem nog een hart slaat." Aan wie die dankbaarheid geadresseerd is, hangt in de lucht, maar de erkentelijkheid op ziehzelve dient- te worden ge waardeerd, in aanmerking nemende, dat Seseiia rijmen moest op daad en derhalve ook niet vrij was in de bepaling van de lengte van den regel. Aan 'teïnd van dit eerste bedrijf komt er een heer aanstormen, Pascalc, en roept: „Men nam een der onzen gevangen Niet waar, dat roep je zoo, wanneer de politie een van je kornuiten iu do doos heeft gestopt. Maar het fraaiste maakt her. Maria, van wie wordt bericht: „Na oen iunerlijken strijd gevoerd te hebben wil zij in huis gaan, waar ze met 'n gil voor de deur neervalt." Ik gaf er een kwartje voor, als ik wist hoe deze inwendige veldslag door de zan geres, die deze rol za! vervullen, aan het publiek zal worden vertoond. In het tweede bedrijf wordt weer, evenals in 'teerste gedobbeld. Een van de helden geeft den ander een oorveeg, Er ontstaat byna een gevocht en de oorvegen-uitdeeler betoogt, dat de ander ben verraadt. Juist denkt de lezer bij zichzelven: „ik wou nu wel weer eens op adem komen", of daar blijkt hem, dat de uitgever van den Opera-Gids er al voor gezorgd heeft. Daar op eens namelijk verschijnt een advertentie van Heinekens GU&enteasscherij, een weldadige herinnering aan plassen water, die men onwillekeurig toe- wenscht aan de drukke acteurs in het drama. Een ferme douche zou dezen Cicillo en Luigino goed te pas komen. Maar we begeven ons weer naar de benedenhaven. Nadat Cicillo van Luigino heeft gezegd, dat deze hen verraadt, vertrekken ae samenzweer ders met de woorden: „tfe knaap leve niet langer In 't dagelykscn leven zou men zeggen: „hy gaat er om koud," of: „we zullen hem ver moorden" maai- italiaansche samen zweerders hebben meer taalgevoel en geven hun indruk weer met een on berispelijke aanvoegende wys enkel voud. Onder dramatische omstandigheden wikkelt dit bedrijf zich verder af. Een van de dames in het stuk Signora Seseiia, die ook al niet koelbloediger is dau de rest, roept de samenzweerders, die naar 't schijnt altyd om een hoekje staan, voor den dag en vertelt hun, dat niet Luigino, maar Cicillo de verrader is cn voegt er op 't taalkundig voor beeld van de eedgenooten, by„hem treffen smaadEen, twee drie, in einem Handumdrehen wordt Luigino opgedragen, Cicillo dood te schieten en aan 't eind van 't bedrijf valt 'Maria wéér bewusteloos neer by de deur. Nu dat 't mensch die emoties niet uithoudt, zal niemand verwonderen. fn het derde bedryf wordt er al weer in Maria's binnenste gevochten afschuw en liefde houden zich daarmee bezig. De afschuw wint het in deze bakkeleipartij en Maria stoot Cicillo een mes in den buik, (brrrl) aau welke behandeling hy komt te overlijden. „Waarschijnlijk is by deze laatste scene liet licht op 't tooneel wat lager gedraaid. Is er schooner gelegenheid voor een gasornamenten magazijn om zich aan te bevelen? Immers Deen. Hierna wordt den lezer nog de lec tuur van een studie van het vegeta risme aangeraden (waarschijnlijk om te kalmeeren van de pikante kost van zooeven) en hierna volgt een annonce van een beddenmagazijn die bij zonder van pas komt. Dat Cicillo, Luigino, Seseiia en Maria hun niet" in den droom verschijnen (Aanvoegende wijs). Een dure nul. Een telegraphische order tot aan koop van zekere aandeelen bevatte het cijfer 3200, maar dit kwam aan met een nul er bij, dus als 32,000. De lasthebber kocht nu voor 32,000 mark aandeelen, tot groote verbazing van den lastgever, die nu by den ver koop der te veel gekochte 651 mark schade leed. Bij onderzoek bleek dat het telegram over Kassei was verder geseind en dat een telegraaf beambte daar bij vergissing een nul te voel had overgeseind. De afzender vroeg vergoeding van de administratie der posterijen en telegrafie,die antwoordde dat de beambte zich vergist had, evenals een tweede die met het na lezen belast was geweest, disciplinair waren gestraft, en dat die ambtenaren ook voor de schade aansprakelijk wa len. Met den nalezer traa de afzeil dei- in een schikking, wat de andere be ambte echter weigerde. Deze werd nu iu rechten aangesproken en de rechtbank te Kassei veroordeelde hem tot betaling van de helft der schade, mot de kosten. Een kringstorm in den Phil- lippijnschen archipel. De eilanden Leyte en Samar zyn door een kringstorm verwoest. De plaatsjes Curigara en Burugo liggen in puin. Te Nipa en te Cana staan de velden onder water, de gebouwen zijn verwoest door een machtige vloedgolf. Yele dorpen zyn verdwe nen. Te Tacïoban zijn duizenden be woners, allen inlanders, ongekomen. Het plaatsje Hernaui is geheel ver woest. Het geheele aantal veronge lukten is nog niet bekend. STAOSKIEU WS. Haarlem, 22 Oct. 1897. De Nederlandsebe Opera van van der Linden speelt Donderdag 28 dezer in den schouwburg alhier „Romeo en Julia" van Gounod met mevrouw Etta Madier de Montjau cn den Heer Frangois Pblippeau in de titelrollen. De toestand van den heer Gerard Zalsman blijft steeds bevredigend. Een jubileum. Morgen, Zaterdag, is het 25 jaar geleden, dat de Maatschappij van Schroefstoomböotdienst te Haarlem werd opgericht. Als directeur trad daarbij op de heer J. vau der Tang, die in 1878 werd opgevolgd door den heer ~W. Bus. welke laatste tot op den huidigen dag de zaken dirigeert. In do jaren gedurende welke de heer Bus het beheer voerde, is dank zij zijner energie en activiteit, de Maatschappij zeer in bloei toegenomen. In 1872 met 3 booten begonnen bezit zij er thans niet minder dan veertien, welke geregeld in de vaart zyn. Een druk vervoer vooral van vrachtgoede ren en vee onderhoudt de Maats, naar Amsterdam, Rotterdam. Gouda, Lei den, Utrecht, Purmereud eu tusschca- gelegen plaatsen. Ongelukken of be langrijke schade behoorden in deze jaren tot de groote zeldzaamheden. De dienst is zóo druk en levendig dat dikwijls geen enkele boot aan do wal ligt. Ten slotte een paar cijfers om den bloei der Maats, te bewijzen. Bn hare oprichting werd wekelijks aan aroeids- loonen f 52.— uitbetaald, terwijl tegen woordig per week een som van i' 1000.— aan loonen wordt uitgekeerd. Het per soneel bestaat dan ook uit niet min der dan omstreeks 90 man. Gerechtvaardigd is dan ook dc wensch, dat deze goed georganiseerde Maatschappij in de toekomst nog steeds in bloei zal toenemen niet enkel om haai- zelve en haren yveri- gen Directe ar, maar ook ten gerieve van het publiek. Examens in de vrije- en ordeoefe-! ningen der gymnastiek; 22 Oct. 1897. 6 jcandidatèn. Geslaagd de dames: J. M. Grullemans, Baarn, M. A. de Haas, Buiksloot, A. Kóssen, Koog a/d Zaan, M. v. d. Heust, Haarlem. Heemstede, t In een onbewaakt oogenblik ge raakte bet 2jarig kind van den stal houder vau Sen. al spelende in een waterput, op het erf aanwezig. Het kind was nog e\ en boven, toen de moeder het zag en het kind vau een wissen dood by'tyds redde. De knecht was met het ledigen der diepe put bezig, doch had zich even verwijderd en vergeten het deksel op de put, die zeer diep is, te leggen. Zandvoort. Yan de 35 lotelingen dezer gemeente voor do lichting 1898 hebben 13 re denen van vrystelling opgegeven en wel 5 als eenigen wettigen zoon, 6 wegens broederdienst en 2 wegens lichaamsgebreken. Haarlemmermeer. Op de paardenmarkt te Hoofddorp waren op heden aangevoerd: 385 paarden en veulens, 22 hitten, 4 koeien en 8 biggen. Er waren veel vreemde kooplieden aanwezig. By vluggen handel varieer den de pryzen van 70 tot 500 gulden. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 21 Oct. 1897. Witte tarwe f 7.25 a f 7,90, Rogge f5 a f5.25, Haver f6.25 a f6.75, Chevaliergerst f 0.— k f 0.—. Winter- gerst fO.— afO.— Groene erwten f 0.— a f 0.—op kook f 0.—. Kar- weizaad f 10,— a f 10.50. Zomer ris- tarwe f 0.— a f 0.— Capueyners f 0.— k fO.— Roode wintertarwe fO.— ri f0.—. Duiveuboouen f6—, a f6.25. Paardenboonen f 5.25, a f 5.60, Bruine boonen f 0.—, a f 0.—, Kanariezaad fO.—a fO.— V^SVOLG MIEUWSTMCi&SEfti. By de loting voor de nationale mi litie "te Kollmu trokken drie broeders (drielingen) allen een hoog nummer. Een idioot trok No 11De hila riteit der aanwezigen werd echter door den stumpert niet begrepen, hij lachte zelf mee. Donderdagochtend is te 's-Graven- hago gearresteerd de ontslagen brie venbesteller K., die Woensdag door een particulier op heeterdaad werd betrapt by het lichten van brieven bussen. Hij was in uniform als brie venbesteller gekleed. dat de banden volmaakt schoon moe ten wezen. Yeronderstellen wy dus, dat uwe handen ruw cn rood zyn. Begin eerst met ze duchtig schoon te maken in lieete zeepsop, zoo heet. als ge maar verdragen kunt, waarin een kopje vol fijn zand en een lepel oatmeel zyn gemengd. Zyn er vlekken op do vingers, snyd dan een aardappel mid dendoor en wryf ze af met dc bin- nenzyde van den aardappel. Een ci troen, op dezelfde manier aangewend, is een uitsteken! middel, maar dit moet. niet te vaak gebruikt worden, omdat anders de huid geel wordt en berst. Wio citroen gebruikt, moet daarna altyd do handen eerst in lauw en daarna in koud water afspoelen. Nadat, aldus, allo vuil volkomen vau de handen verwyderd is, moeten dezen goed worden afgedroogd, iets wat voor een bohoorlyke behandeling zeer noodzakelijk is. Terwijl ze nog vochtig zyn kan een zoogenmaade „havermoutbal" in de handen wor den rondgedraaid. Deze bal wordt vervaardigd door honig en toilet- lanoline in gelyke hoeveelheid met een vierde van de hoeveelheid ara- bische gom en de dooiers van drie eieren goed te vermengen, deze zoo men wil te parfumeeren, daarna in havermeel rond te rollen, er een bal van te maken en dezen twaalf uur te laten liggen voor hy gebruikt wordt. Eenvoudiger is het nog, de handen flink af te wrijven in een kom ge vuld met zemelen en fijngewre ven styfsel, in de verhouding van twee tot een. Intusschen verdient het aanbeve ling, de handen bij koud weer niet te vaak te wassclien. Dit is ook overbodig, wanneer men er maar voor zorgt handschoenen aan te heb ben by vuil werk. By het wasschen moet er vooral ook op gelet worden, dat geen hard water wordt gebruikt Wil racn des nachts (le handen inwrijven om het springen van de huid te voorkomen, dan is daarvoor een eenvoudig eu onschadelijk middel een mengsel van een lepel honig cn twee lepels havermeel, geklopt met twee eier dooiers en tot een pasta gemaakt met lanoline. 't Beste is, om dit mengsel dan flink over de handen te smeren cn daaroverheen reinheids- halve een paar oude handschoenen aan te trekken. En nu ter; slotte raad ik dames, die roode bandon bobben, ten strengste af, nauwe handschoenen te dragen, want daar worden ze nog maar rooder van. TELEGRAMMEN, MADRID, 21 Oct, (B. O.) Het antwoord op de nota van generaal Woodford is vervat in beleerde maar krachtige bewoordingen. De heerSa- gasta beeft het antwoord goedgekeurd maar gaf als zyn meèning te kennen dat men moest wachten met haar te overhandigen, tot de aankomst van maarschalk Blanco te Havana. D« opstand in Britscli-Indië. LONDEN, 22 Oct. B.ODe mor genbladen kevatten een telegram uit Simla, waarin slaat dat in het gevecht by Dorgai verleden Woensdag drie officieren gedood en vijf gewond wer den van de manschappen zyu er 156 gedood of gewond. De terugkeer naar Thessalië. ATHENE. 21 Oct. (B. O.) Dc Turken hebben er in toegestemd, dat de inwoners van Thessalië langs ver schillende wegen naar hun land te rugkeeren. Rubriek «oor Dames. Bewerkt door eene Dame. LXXII. De inzender iu dit blad, die naar aanleiding van myn vorig stukje be weert, dat in dc Bloemendaalsche Tram de dames zich altijd van de beste plaatsen meester maken, is dunkt my al te zwartgallig geweest. Ik wil niet ontkennen, dat in den zomer de achter- en voor-balkonplaatsen veelal door dames worden in beslag genomen, maar bij den impériaal is dat toch het geval niet. Bovenop zie ik ten minste bijna uooit anders dan heereu. En dat in warme dagen dames weinig lust hebben om in een dichten wagen te verpuffen, is tocli waarlyk geen won- dor. By dergelijke vervoermiddelen is het oude gezegde van pas„wie eerst komt, eerst maalt." En mag dan de klacht ten opzichte van de Bloemendaalsche Tram een weinig overdreven zyn geweest, bij de Haar- lemsclie Paardentram is zij het zeker niet. De tyd komt weer, waarin vele vrouwen tobben met hare handen. Vele dames moeten haar huiselijke bezigheden, geheel of gedeeltelijk, zelf doen en daarbij is het zeer moei lijk, altyd zachte, gladde handen te houden. Toch kan iedere vrouw die hebben, wanneer zy zich daarvoor maar do noodige moeite geeft. Misschien kom ik later nog eens op de zoogenaamde „winterhanden" terug, maar dezen keer zal ik alleen iets zeggen van de roode en vunze handen. Op den voorgrond mag wel eens gezegd worden, dat niet welge vormde, blanke handen met mooi groei ende, smalle nagels hebben kan; ik" voor mij vind een flinke, ruwe hand, ook al is die wat rood van kleur volstrekt niet leelyk. Evenwel onder eene voorwaarde en dat is deze, "Wanneer men een nieuwe pit in een lamp brengt, moet er wel opge let worden, dat die goed past enden bodem van het reservoir bereikt, als mede, dat dc pit voor die wordt aan gestoken, goed van olie doortrokken is. Zout is eon goed middel om eeu schoorsteenbrand te blusschen daarby is het zeer geschikt om inkt vlekken (mits ze nog vcrsch zyn) uit een tapyt weg te maken. "Wanneer men zijn haarborstel schoonmaakt is het goed een weinig ammonia in liet water te doen. De borstel moet flink gewreven wor den op een harden handdoek en daarna rechtop in de zon gezet wor den om te drogen. Ten slotte de gebruikelijke recep ten. Appelgelei. Kook eenige fijn gesneden stukjes zuren appel met heel weinig water tot moes, doch zonder to roerengiet het zonder drukken of persen door een zeef en neem bijna hetzelfde gewicht aan suiker als men sap heeft. Weegt de sap byv. 7 ons. neem dan 5 ons suiker. Kook dat te zamen tót het gebonden is en een roode doorschij nende kleur heeft aangenomen. Om een mooie kleur te krijgen, kookt men er wel oen stukje appelschil door. Appélen met brood. Zure appels worden mot veel suiker en een weinig water tot moes gekookt. fcïneedjes brood aan beide kanten met boter besmeerd en in wat melk geweckt legt men laag om laag met het moes, zoó dat hot brood boven ligt. Laat het daarna in den oven bruin worden. BURGERLIJKE STAND. Bevallen. 19 Oct. L. v. d. Meulen Corporaal, z., 20 M. M. Kcnbeek Ademmer, z., 21 A. M. Handgraaf— Fust, d., J. M. Dekker—Iluifrok,d., A. v. d. Pol—Nieuwets, z., 22 A.E. Langeveld—Schreiider, z., C. War mer— Leeggaugers, z. Overleden. 20 Oct. L. Vermeer, 32 j. Burgwal, 21, H. Smit, 73 j. Papentorenvest, J. \V. A. Olthoff, 2 j. d. KI. Houtweg. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Drenthe, van Rot terdam naar Java, pass. 21 Oct PODta da Guia. Het stoomschip Spaamdam,ian de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar Newyork, pass. 21 Oct des av. 6 u. 20 "m. Lczard. Het stoom^jhip Ohdam, van de Holland Amerika Lyn, vertr. 21 Oct van Newyork naar Rotterdam met 1100 vn. margarine. Het stoomschip Koningin WtUiélr ruinavan Batavia naar Amsterdam, pass. 20 Oct Kaap Roca. Het stoomschip Mcragi, van Rot terdam naar Java, vertr. 21 Oct van Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3