weede Editie, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. -A.BO isrnsrEGMiEnsr Tsi'KyX er s Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. e Jaargang. Maandag 25 October 1897, Ho. 4392 HAARLEM'S DAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37i/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESSucc.Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels CO,'75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijp;: Bloemendaal, So.ndpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaamdamC. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHülcgomARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nmmer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. flicieeie Berichten. Burgemeester van Haarlem, bij deze ter kennis van de in lenen dezer Gemeente, dat de den 20en Oct. j.l. executoir ver- rde kohieren no. 15 en 16 op do ryfs Belasting dezer Gemeente, ist 1897/98, op heden aan den ont eer der directe belastingen zijn ter gesteld. rordende de ingezetenen tevens nnerd. dat de belastingschuldigen ilicht zijn hunnen aanslag op den de wet bepaalden voet te voldoen. karlem., 22 Oct. 1897. He Burgemeester voornoemd, BOREEL. 'oSitiefe Overzicht. ooais reeds is gemeld, is het ant- ird van de Spaansehe Regeering den Amerikaanse!] en gezant te irid betreffende het geschil over ia. in hoffelijke maar toch krach bewoordingen gesteld. Het is ter nog niet overhandigd want minister-president, die het ant- ird goedgekeurdheeft, gaf den raad it de aankomst van maarschalk dco te Havana af te wachten, die eraal Weyler vervangen zal. e vervanging zal echter niet en zonder moeielijkheden ge- ieden. De New. Yorlc Herald t tenminste te vertellen, dat gene- Weyler, van wien men reeds dat hij zeer ongaarne het opper- zou neerleggen, zoover is ge- om te weigeren zyne functiën zijn opvolger over te dragen, ffijl toch de orders van deSpaan- e Regeering beslist luiden ten op- ïte van zyn ontslag. Volgens ge- md blad moet zelfs kans bestaan ffe insubordinaire generaal het bij een persoonlijk, kortstondig itest zal laten, maar rekenende op e troepenmacht van 30,000 welge kende vrijwilligers de Spaansehe eering zon tarten. "eyler is reeds begonnen met gene- Jiminez Castellanos, die het m zou waarnemen, tot de op- r van den bevelhebber was aan komenden toegang te weigeren het paleis van den gouverneur, e weigering geschiedde natuurlijk behoorlijken vorm, maar evenzeer de meest besliste termen. De bevelhebber is dus nog tamelijk tig. Zyn persorgaan te Havanna, Nucha, is het natuurlijk niet min- Het blad bevatte dezer dagen artikel, trillend van oorlogsdrift fenover de groote republiek van nerika. Dergelijke publicaties laten t na op Cuba indruk te maken,! meer daar in het bijzonder té ivanoa de aanhang van den ont troonden militairen gouverneur vrij groot is. Bij zijn vertrek wacht hem een warme demonstratie. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de mogendheden bet eens zijn ge worden betreffende de keuze van een gouverneur-generaal voor Kreta. Deze is gevallen op den luxemburgsehen kolonel Schaffer. Wanneer de turksche regeering nu ook deze keuze maar goedkeurt. Anders is men nog niet veel verder. STADSNIEUWS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 23 Oct. 1897. Gemeen te-begrooting. De afdeelingen van den Gemeen teraad hebben vergaderd over de be grooting voor 1898. In alle drie de afdeelingen oor deelde men het beter, de peristyle in den tuin van bet Prinsenhof bever te doen afbreken, dan die met groote kosten te herstellen. B. en W. en de Comm. van fabricage achten het niet wonschelijk, dat oude monument, dat goed in de omgeving past, te ver wijderen. In de eerste afd. betoogen eenige leden de wensehelijkheid, om de Kleverlaan desnoods aan ééne zijde, met boomen te beplantenvoorts om door fraaier aanleg het Florapark een meer aantrekkelijk uiterlijk te geven. Op deze laatste opmerking antwoorden B. eo W. dat het park h. i. alleszins sierlijk is en dat fraaier en meer plantsoen veel zou kosten. Dezelfde afd. brengt samen smelting der opleidingsscholen ter sprake, die doof B. en W. naar zij mededeelden, wederom wordt over wogen. De afd. wensebt nadere in lichtingen over de verhooging met f 1000 van de subsidie voor de School voor Kunstnijverbeid en wenscht die voor het Koloniaal Museum te hou den op f 1000. In de derde afd. wil men algemeen f500 meer [aan Kunst nijverheid geven en de subsidie aan het Koloniaal Museum laten, zoo die thans is. Hiermee stemt de Comm. van financiën in. B. en W. stellen nu voor, de subsidie van f 1000 aan het Kol. Museum te bandhaven en laten de beslissing inzake die van de School voor Kunstnijverheid, aan 'sRaads oordeel over. Voorts werd in de le afd. nog ge vraagd, of voor bet gebruik van open bare gronden voor de buizen de Duin waterleiding niet meer aan de gemeente vergoeden moet dan f 5000. Dergelijke vraag werd ook in de 2e afd. gedaan. B. en W. antwoorden, dat dit de ra ming is over achtmaanden, daar men zonder tegenspoed met 1 Mei de ex ploitatie hoopt te kunnen beginnen. Antwoordende op een aanmerking in de 3e afd. gemaakt, dat n.l. de be grooting der duinwaterleiding ondui delijk is en onvoldoend toegebebt, antwoorden B. en W. dat de raming uit den aard der zaak slechts bij be nadering1 kon geschieden en niets praejudicieert. Enkele leden der le afd. betoogen do wensehelijkheid van gelijkheid der schoolgelden op de twee burgerscho len. B. en W. wijzen er op, dat de eerste Burgerschool, in weerwil van haar hooger schoolgeld, 50 leerlingen meer beeft dan de tweede. Gaat men daar dus het schoolgeld verlagen dan krijgen vele ouders een ongevraagd cadeau. Meent de Raad, dat aan alle aanvragen tot plaatsing op de 2e Bur gerschool moet worden voldaan, dan dreigt bet gevaar, dat de gcedkoóperc de duurdere ontvolkt en dan zouden B. en W. gelijkstelling van het school geld aanbevelen. Ten slotte wijzen leden der eerste afd. op ds wensehelijkheid van ver pachting bij inscJiryving van de staan plaatsen op de kermisook in de 3e afd. werd dit punt behandeld. B. en W. antwoorden, dat de zaak by hen m overweging is. In de tweede afd. achtten enkele leden de ramiDg van den opbrengst der tol aan de Kloverlaan (t'200) te laag. B. en W. antwoorden, dat die raming verband houdt met den op brengst. De wensehelijkheid wordt uitgesproken om een bedrag uit te trekken voor presentiegelden dei- leden van den Raad, welke mecnii-.g door anderen wordt gedeeld. B. en W. in bun antwoord, verklaren, dat van hen dergelijk voorstel niet te verwach ten is. De vraag werd gedaan, of men niet liever bet Wed aan den Gast huissingel zou laten vervallen, dan daaraan betrekkelijk booge reparatie kosten te betalen, welk denkbeeld men ook in de 3e afd. bad. B. en W. stellen dan ook voor, bet Wed op te ruimen. De meerderheid van afd. II wilde de jaarwedden der inspecteurs en adjuncten van politie verhoogen, inplaats van de tot nu toe bestaande gratificatiën. B. en W. berichten, niet van gevoelen te zijn veranderd, doch de beslissing aan de vergade ring over te laten en vragen tevens f 1000 meer tot uitbreiding van 't aantal agenten 4de klasse. Eon van de leden der 2e afd. vroeg, of met het oog op de polikliniek in het St. Elizabeths-Gasthuis, bet aantal ge meente-geneeskundigen niet op vijf kon blijven gehandhaafd (er zijn er nn vijf en een vacature). Deze vraag zullen B. en W. nader overwegen. Enkele leden der 2e afd. meenen,dat, enkele posten, o. a. vernieuwing van de brug in den Aerdenhout, niet uit buitengewone, maar uit gewone mid delen moeten worden bestreden. B. en W. kunnen dit niet toegeven. In de 3e afdceling wenschte men algemeen verplaatsing van bet hulp- bureau van politie in de OraDjeboom- straat naar bet Leidscheplein, en meende, dat daardoor geen uitbreiding van het aantal agenten zou noodig wezen. Bij wijze van proef willen B. en W. die verplaatsing doen ge schieden, maar meenen, dat dit niet afdoet aan de uitbreiding van het korps agenten. In deze zelfde afd, achtte een der leden de som, uitgetrokken voor uit dieping der Nieuwe Gracht, te gering. Indien dit zoo is, zeggen B. en W., dan kan de uitdieping van andere wateren gedeeltelijk achterwege blij ven en de Nieuwe Gracht behoorlijk op diepte worden gebracht. Een van de leden hield de kosten vac ontsmetting van woningenvoor te laag en meende, dat die ontsmetting in 5t algemeen niet voldoende wordt uitgevoerd, waarvan het voortdurend voorkomen van sporadische gevallen van sommige besmettelijke ziekten in deze gemeente een gevolg is. B. en W. zullen dit overwegen, maar wijzen er op, dat aan verzoe ken om kostelooze ontsmetting steeds onmiddellijk wordt voldaan. Dit zijn de voornaamste opmerkin gen in de afdelingen gemaakt Rap porteurs waren de heeren Leupen, jhr. Speelman en Winkler. B. en W. stellen uit zichzelven nog voor, aan de Yereeniging tegen het mishandelen van Dieren voor bare aspbyxiatie-inriehting opnieuw eènö subsidie van f75 te verleenen, voorts de jaarwedden voor den assis- tent-leeraar in do gymnastiek aan do Hoogere Burgerscholen van f 650 te brengen op f 600 en oventueele ver hooging daarvan te verminderen van f200 op f 100. Yoorts deelen B. en W. mede, dat in Oct., Nov. en Dec. aan de Burgeravondschool les'wordt gegeven in rekenen en vormleer dooi den heer E. L. Brouwer en in hand- teekenen door den heer P. van Looy, beiden op f 50 per cursus-uur. Gemeentelijke opcenten op de Personeele belasting. Dv Comm. vau Fin. stelt voor de navolgende regeling van de heffing der opcenten voor de gemeente op de hoofdsom der personeele belasting: Wanneer de belastbare huurwaarde hooger is dan f100.—doch blijft benedenf200, 50 opc. boven f200. doch onder f 250, 55 -250, -300, GO - 300, - 350, 65 -350, -400, 70 -400, -450, 75 -450, 80 De Comm. hoopt en verwacht, dat ook in de eerstvolgende jaren niet meer dan 80 opcenten zullen behoe ven te worden geheven. Naar wy vernemen zal de heer F. U. Schmidt, algemeen voorzitter van de Nederlandsche Onderwijzers pro- pagandaclub alhier Dinsdag a. s. in bet Nutsgebouw eeno lezing houden over „onze jeugd en de drinkgewoon ten," voor de afdceling Haarlem van deze club. Tot bijwoning dezer ver gadering zy'n uitgenoodigdsebool- autoriteiten, leeraressen, onderwijze ressen, leeraren en onderwijzers. Yoordraclit voor onderwijzer aan de Eerste BurgerschoolJ. jSturm, Oudkarspel, J. van Riemsdijk. Schie dam en H. H. Piasmans, Roosendaal. Museum van Kunstnijverbeid. Zondag zullen op bet Museum van KunstDijverheid tentoongesteld zijn eenige teekeningen, kinderportretten en kijkjes op Oud Haarlem, alsook eenige geschilderde impressies van den Heer C. R. H. Spoor Jr. Tevens zal in de Raadzaal een borduurwerk te bezichtigen zijn in Chineesch werk, dat aan beide zyden bet zelfde is en vervaardigd werd door Mej. C. M. Keijser. oud-leerling der School voor Kunstnijverheid. Zondag is de toegang vrij. In de laatstgehouden vergadering in een der zalen der Sociëteit „de Kroon" hebben de bewoners der Ri- viervischmarkt de teekeniug van de firma J. Ruijsenaars, Kampersingel alhier, betreffende de versiering van die buurt, bij meerderheid vau stem men als de beste gekomen en aan die firma dan ook de versiering derRï- viervisehmarkt, ter gelegenheid vau -aosjaande Kroningsfeest in 1898, opgedragen. Dames in de schoolcom missie. De wenk, gegeven in onze Nabe trachting van den Gemeenteraad dat men nameljjk het toezicht op het on derwijs in de handwerken aan de scholen zou opdragen aan eene com missie van dames, heeft weerklank gevonden. Het Bestuur der Wilhelmi- na-naaischool, de dames Gallenkamp, Brusse, van Oorde en van Ylade- racken, hebben zicb met het verzoek tot benoeming van zulk eene com missie tot den Raad gowend, op grond ten eerste: van hare ervaring opge daan in de Wilhelmina-naaischool. waaruit blijkt, dat door te weinig leertijd het onderwijs in handwerken op de lagere scholen veel te wenschen overlaat, on ten tweedeomdat alleen vrouweo bevoegd zyn over het al of niet toereikende van het onderwijs te oordeelen. 't Eerste argument kunnen wy niet beoordeelen, maar 't tweede achten wij volkomen juist. Onzes inziens zai de Raad dan ook goed doen. met op het denkbeeld in te gaan. Elders heeft een dergelijke commissie meer malen bewezen, dat zy reden van bestaan heeft en nuttigen invloed uit oefent. Den 26en October a. s. zal voor de arme Israëlieten alhier weder als ge woonlijk de jaarlyksche turfeollecte gehouden worden. Dat ruime giften uit de beurzen onzer weldadige stad- genooten moge vloeien, opdat het Ncd. Israël. Armbestuur in staat gesteld worde eene flinke bedeeling van turf aan zijne armen te kunnen geven. De levende brug. Dit overbekende drama a grand spectacle ondervond bij de 2 weder opvoeringen van Donderdag en Yry- dag niet die groote belangstelling waarop do vertooners zeker wel had den mogen rekenen. Op beide avonden was de zaal maar matigjes bezet, wat te betreuren is, omdat aan eene opvoe ring hier ter stede enorme kosten verbondon zyn. Twee spoorwegwa gens, vol geladen met decoratief, wa ren noodig om bet stuk tot zijn recht te doen komen. Het stuk bad by de aanwezigen eenter weer bet oude succes. De span nende tooneeltjes, bet mooie decor en ook bet spel van de medewerkenden brachten bet publiek, dat in dit soort voorstellingen behagen schept, in de rechte stemming. Die vroege; „de levende brug" al eens gezien bobben weten er trouwens van mee te praten, dat men daarin van alles en nog wat te zien en te hooien krygt. Op de te A msterdam gehouden ver gadering van den Ned. Chr. Geheel- onthoudersbond, waarvan wy reeds melding maakten, is nog besloten hier ter stede de volgende algentcene ver gadering te houdeQ. Tegen oud 46 jaren en A. \Y. oiid 34 jaren, is door de po litie alhier proces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van twee hectoliter aardappolen, die zij moesten vervoe ren van eene schuit, liggende in het 5p&irne Daar de woning van den koopman K. B. aan de Brouwers straat. Zjj hebben reeds vroeger ter zake diefstal gevangenisstraf onder gaan. Op een bankbiljet van f 25.— dat wij heden in handen kregen staat geschreven Soyez salué, bon ami. Au revoir, vous étes toujours lobienvenu. (Wees gegroet goede vriend, tot weerziens. Gij zijt mij altijd welkom.) Voor 't geval, dat een Haarlemmer of iemand uit den omtrok doze ver zuchting heeft geslaakt, doen wij hem bij dezen koud, dat liet bankbiljet tot zyn dispositie is altijd, in ruil voor guldens of rijksdaalders. Op de vierde pagina van hot eerste Blad dezer Courant vinden de lezers den Bon voor de aangeboden portret- vergroot in», groot 38 by 28 c.M., tegen betaling van slechts f5, in en f 5.25 buiten Haarlem. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden, jhr. mr. Laman Trip, thans president der arrondissements rechtbank te Zutfen tot reserve-tweede-luitcnant by het wapen der infanterie, en wel by het 8e regiment de vaandrig I. H. Mis set, van genoemd regiment Tot rid der in de ordo van den Nederland- schen Leeuw de gepensionneerde Oost- Indische hoofdambtenaar J. H. Schuy- lcnburg, voorzitter der Commissie, in gesteld om den minister van koloniën van advies te dienen omtrent betgeen gedaan zou kunnen worden tot ver betering van den toestand van de ko lonie Curasao, inzonderheid van hare financiën en van bet rechtswezen op de onderhoorige eilanden. Verqunning verleendaan de na te noemen personon tot het aannemen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: Baron H. A. Clifford, te 's-Graven- bage, kamerheer in buitengewonen dienst en hofmaarschalk van H. M. de Koningin, en {{Bewerkt naar hei EngdscJi.) HOOFDSTUK X. Ik maak kennis met Kavanagh. 3) Bevend opende ik de deur van de kamer. Zy werd rlicht door een zestal kaarsenTaras las, maar toen me hoorde aankomen, legde by zyn boek neder, >ng op en riep op verbaasden toon: „AuraEenige igenblikken beschouwde hy me stilzwygend, van ver- ondering geen woord kunnende uitbrengen. ■Vindt gy mij niet netjes?" vroeg ik, denkende dat myn kleeding afkeurde. Jntegendeel, ik sta verstomd. Zoo iets had ik nooit iryen droomen." ,Hy voegde er nog eenige woorden by over een vlin- jer, die op bet punt staat zijn vleugeltjes uit te sprei- jen, maar ik begreep deze toespeling niet. i.nDus gy zyt tevreden zeide ik, aangemoedigd door eurenden toon. „Zeker 1 Gy ziet er allerliefst uit, en vervroolykt deze kamer door uw tegenwoordigheid." „In Shadwell ziet men de menscben nooit zoo gekleed gaan. (Ik keerde my om, ten einde my aan alle kanten te laten bewonderen.) Alleen myn baar zit nog niet netjes." „Ik hoop dat gij er geen verandering in brengt, want ik zou niet weten, welk kapsel u beter zou staan." „Het doet me plezier, dat mijn japon in uw smaak valter liggen boven nog een. massa andere, maar ze zyn geen van alle goedkoop. Er is o. a. een bonten mantel, handschoenen met ontelbaar veel knoopjes en nog veel andere zaken." „Bravozeide hy, zich lachend in de handen wry- vend. „Het is altyd liet beste zulke zaken maar in eens af te doen, als men toch bezig is." Een ander zou waarschijnlijk nadat hy aan myn gril len bad toegegeven, van aeze gelegenheid geprofiteerd hebben, om mij de volgende les te gevendat n.m. het uiterlijke met het innerlijke bi overeenstemming moet zyn. Maar Taras was veel te edelmoedig om myn genoe gen te bederven, en ik zou zyn voldoening alleen toe geschreven hebben aan het plezier van my niet meer in lompen gekleed te zien, als zyn laatste woorden my niet herinnerd hadden, dat myn geheele innerlijke wezen moest herschapen worden. „En myn schoenen?" vroeg ik in het licht tredend en 'myn japon een weinig optillend, zoodat de glimmen de puntjes te zien kwamen. „Loopen zjj gemakkelijk „LoopenIk heb wel lust om te dansen, zoo licht voel ik mg. Ik leef als in een droomalles komt my zoo wonderlijk voor! Somtijds bekruipt me de vrees dat ik op de vliering van het entrepot weer zal ont waken." „Keer den zin omgij zyt nu ontwaakt en uw droe vig verleden is een droom, waaraan gy niet meer den ken moet." Ik probeerde my met deze gedachte to vereenzelvigen, maar myn hart en verstand bezweken onder deze poging. „Het is te veel opeenszeide ik zenuwachtig. „Het is meer dan ik kan verdragen. Spreek even niet tegen my, anders word ik weder dwaas." Hy zweeg; ik keerde my om en beet op myn lippen om niet in tranen uit te barsten. „Daar heb je 't al weer," zeide ik, terwijl ik trachtte te glimlachen„bet komt niet door al die japonnen die gy mij gegeven hebt, maar uw goedheid is er oorzaak van. Ik ben dat niet gewend. Nu huil ik al voor de tweede maal Ik keerde my korzelig om, boos over myn eigen zwak heid. „Ik zal zorgen, dat het niet weer gebeurt 1 Ik beloof bet u, dat ik voortaan verstandiger zal zyn." Taras knikte toestemmend met het hoofd en een stoel naderby schuivend, ging hy naast my zitten. „Hier is uw beurs terugik beb er alleen de schoe nen uit betaald." „Behoud haar maargy zult nog wel meer bood schappen hebben te doen. Gy wilt misschien wel eenige ornamentjes koopen, die op een kamer van een jong meisje zoo aardig staan." „Ik beb toch ook iets, dat ik u kan geveD, omdat Geen verontschuldiging vindend, reikte ik hem stilzwy gend den ring over, dien ik hem ontnomen had. Myn gelaat drukte de grootste verlegenheid uit. Hy nam hem glimlachend aan en voegde cr by, dat wanneer ik den ring terug verlangde, hy hem my later zou geven, maar uit den toon, waarop hy sprak, maakte ik op, dat dit gezegde meer beteekende, dan ik nu begreep. Juffrouw Lucas trad intusschen met de soep binnen, en baar uitroepen van bewondering over myn nieuwe japon, gaven aan myn gedachten een andere richting. Zy zette den schotel, dien zy vasthield op tafel, en ging met de banden in de zyden een pas achteruit om my eens goed op te nemen, terwijl zij zoo nu en dan baar verbazing in woorden lucht gaf. Ik verstond alleen de woorden „elegant" en „netjes", die myn ydelheid zeer streelden. „Zy vindt me elegant en netjes, maar wat nog meer vroeg ik aan Taras. „Om de complimentjes van juffrouw Lucas te begrij pen, moet gjj eerst Fransch leeren," antwoordde Taras lachend. „Kom, laten wy eens zien of het diner ons smaakt" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1