j(. dat het linkerbeen buitengewoon op- et «zwollen was. Een hernieuwd onderzoek toonde ian, dat ook de linkervoet gebroken m was. Een politieagent droeg het kind 1; naar het politiebureau. Onderweg ró werd hy zoo aangegrepen door het jammerlijke schouwspel, dat de ge martelde kleine bood, dat de man in «nikken uitbarstte. Op straat uitte >X een verbolgen menigte de verschrik te kelykste bedreigingen tegen de ont aarde moeder. Op het bureau van den commissa- r ris werd de kleine martelares gewas- schen en voorloopig verbonden, waar bij de toeschouwers hun smart niet konden bedwingen. Een krachtige soep, die onmiddellijk door de vrouw j van den concierge werd bereid, werd door het arme schaap met de oogen Ij verslonden. Het kind was echter te Tl zwak, om er iets van te kunnen ge- 10 bruiken, zoodat men in het hospitaal Trousseau langs kunstmatigen weg den honger van het slachtoffer moest n stillen. De armen van het ongeluk- 0] kige meisje zullen opnieuw gebroken moeten worden om de vergroeiing tegen te gaan. o: De kosten der wereldtentoonstelling die in 1900 te Parijs zal worden ge houden, zjjn geraamd op niet ver be lt neden 107 millioen francs, waarvan reeds 7 millioen z\jn uitgegeven. De s aanbestedingen, die tot dusver heb- ben plaats gehad, zijn belangrijk mee- pa gevallen, zoodat men verwacht dat, Oi trots het bijwerk dat onvermijdelijk zal binken, de raming niet zal worden overschreden. Een spoorwegongeluk. Een sneltrein van de New-York Central Spoorwegmaatschappij viel van den oever in de Hudson-rivier. 28 personen kwamen bij het onge- luk om. Het ongeluk is waarschijnlijk ver- 5 oorzaakt door het instorten van een j zijmuur, die den spoordijk steunde, deze schijnt door het water onder- di mijnd te zyn. Verscheiden personen zijn gered door een van de passagiers uit het gedeelte van den trein dat op le den weg was blijven staan; hy zwom met een bijl naar de waggons, die in 2 de rivier lagen, en hakte een van de wagens open. Twee slaapwagens be st hoorden tot het deel van den trein ?3 dat in de rivier stortte. Er kwamen dadelijk lieden uit den omtrek met schuiten te hulp, vandaar dat nog 6 veel personen gered zijn. Maar 26 gewonden zijn naar Poughkeepsie en D Peekshill, daar in de buurt, overge=. tj bracht, en het aantal dooden bedraagt 'g waarschijnlijk 28. Een Sarasata-museum. De Spaansche violist Sarasata heeft Si aan zijn vaderstad Pampelona een kostbare verzameling aangeboden, be- staande uit de geschenken die hem '1' in zijn kunstenaarsloopbaan zyn ten 31 deel gevallen van de vorsten der lan- 'a den welke hij bezocht heeft. 'rc Deze geschenken die een waarde van - meer dan 100,000 francs vertegen woordigen,, zullen den grondslag vor- I men voor een Sarasata-museum dat de stad zal inrichten. Hoofdzakelijk bestaau zij in sieradiën; zoo zijn er q drie kostbare ringen van keizer Wil li helm I, een horloge van Napoleon Hl van blauw email met het. keizer- lyk wapen, een groote diamanten ring van Dom Pedro H, verschillende kleinodiën en een portret in goud van a; keizerin Augusta van Duitschland. De Regentes van Spanje dieSarasa- 6 ta's liefhebberij voor wandelstokken n kende, zond hem een geheele verza- meling daarvan, waaronder een waar 1 prachtexemplaar is met een diaman- ei ten knop. Koningin Victoria schonk den kunstenaar een paarlsnoer en ko- ning Alfonso XII van Spanje een if kostbaar diamanten garnituur. u Cigarettenkokers zyn in alle moge- Ie lyke vormen vertegenwoordigd. De dasspelden zijn niet te tellen, verder zjjn er albums met rijk geciseleerde zilveren banden, zilveren en gouden lauwerkransen, een gouden palmtak, die Sarasata van het conservatorium van Madrid ten geschenke heeft ge- kregen. De beroemde violist wilde niet dat deze merkwaardige verzameling na zyn dood verstrooid zou worden en •e; gaf ze daarom aan zijn vaderstad ten a geschenke. Uit Transvaal. Het Handels-Advertentieblad, van Pretoria, schryft: „Het feit dat dr. Leyds een erf op Arcadia heeft aangekocht, wettigt eenige verwachting dat hy nietvoor- 1 nemens is, spoedig naar Europa terug e te keeren. Hangende het vinden van 31 een geschikt opvolger, die daarbij'de 3 keuze van den Volksraad verwerft, 0 is 't dan ook nog al onnuttig zich te 11 verdiepen in de persoonlijke wenschen van den staats-secretaris, die zelfs de eerste is om het eerst te doen wat de regeeringstaak het dringendste "eischt. 2 „Als mogelijk opvolger van dr. Leyds, indien deze als gezant naar Europa zou gaan, wordt in de laatste dagen nogal genoemd ex-president Q Reitz. Dit gerucht kan intusschen 'l lichtelijk geen grond hebben, aange- zien president Reitz voor gezondheids- redenen het presidentsambt als zijnde te bezig, heeft neergelegd. En zon der fout, het hoofd van den Vrijstaat heeft niet die zee van besognes, die hier op den staats-secretaris neerko- u men." gjËsS Ook twee Schotten, Sir Henry Littlejohn, en dr. Smart zullen, naar het heet, in Zuid-Afrika de runder pest komen bestudeeren Te Johannesburg zal men binnen kort een Hollandsche krant, de Jo hannesburg Bode, uitgeven, „in het belang der industrie." De Volksstem deelt een verhaal van schnndood mede. Op weg naar het kerkhofj zou de gewaande doode ontwaakt zyn en tegen de kist ge klopt hebben. De dragers hoorden het, en het slachtoffer kwam er nog levend af. Dit zou reeds de derde maal zyn, dat deze man by na levend begraven was. Zuid-Afrikaansche metereologie. De Express, van Bloemfontein, schryft: „Men zegt dat de menschen van Steynsburg er ernstig aan denken hun halven vacantiedag op Donder dag te nemen, omdat het weder Woensdags in den regel ongunstig is. Hetzelfde verschijnsel werd hier ook weieens opgemerkt." Een hulde aan WiUem III. De kanonneerboot Dolfijn, welke deze maand is belast geweest met het toezicht op de visscherij in de Noordzee, heeft de vorige week een bezoek gebracht aan Huil. De officieren en de bemanning wer den aldaar zeer harteljjk ontvangen, waartoe niet weinig bijdroeg dat de Nederlandsche consul, de heer Ring- rose, zich beijverde het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Zelf ontving hij den commandant, kapt. t. z. Noorduyn, en de officieren luis terrijk op zyn buitengoed „Sutton upon Hull". Na het afleggen van de offieieele bezoeken, volgden tal van uitnoodi- gingen o.a. door het bestuur van het bekende „Trinity House" en tot deel neming aan eerï feestmaal, door den sheriff van Huil, den heer Owbridge, aan de leden der groote jury, vóór de opening der terechtzittingen, in het stadhuis aangeboden. Kapt. Noor- dnyn had de eereplaats aan tafel naast den sheriff, die een hartelijken dronk wijdde aan H. M. Koningin Wilhelmina en de hoop uitsprak dat hare regeering even langdurig en voorspoedig moge zijn als die van koningin Victoria. Kapt. Noorduyn betuigde zyn dank voor deze woor den en voor de toejuichingen waar mede zij begroet waren. Verder werd een bezoek gebracht aan de uitgebreide dokken van Huil, waar de voorzitter van het dokcol lege de vreemdelingen rondleidde. Zijnerzijds beantwoordde de com mandant de ontvangen beleefdheden, door de autoriteiten met hun dames aan boord te uoodigen tot een „after- noon-tea." i De burgemeester, de heer Morrill, de sheriff en de militairebovelhebber kol. Dibb en anderen, allen in ambts gewaad, behoorden tot de gasten. Alvorens te vertrekken, hief de bur gemeester van Huil zyn glas op om te driuken op de gezondheid van H. M. de Koningin der Nederlanden, afstammelinge van dat groote vorsten geslacht, waaraan ook Engeland zoo veel verschuldigd is. Hy wees er op, hoe de geschiedenis van Engeland en Holland zoo lang eigenlijk dezelfde was geweest; hoe Holland wasvoor- gegaan in het denkbeeld van vrijen handel eD vooral in den strijd voor geloofsvrijheid. Hoewel het meester schap der zee beide natiën dikwijls had verdeeld, waren zy, Engelschen er trotsch op ten slotte gezegevierd te hebben over zulk een tegenstander, die eens zelfs met zyne oorlogsvloot de Medway opzeilde en schrik en ontsteltenis" zaaide in Londen. En dan gelyk een Willem van Oranje Holland redde van het Spaansche juk, zoo was het eveneens een Willem van Oranje, die het Protestantsche En geland verlosle uit de hand van ge loofsvervolging en despotisme. „M. H., vervolgde hij, als gij hier komt op de marktplaats van Huil zult ge het vergulde ruiterstandbeeld aanschouwen van uwen grooten stadhouder Willem III, onzen koning met de inscriptie „To the memory of William III, Prince of Orange, our great deliverer". Hij eindigde met den wensch uit te spreken dat de regeering van de laatste telg uit het huis van Oranje even voorspoe dig voor Nederland moge zijn als die van Victoria voor Engeland. In deze toespraak vonden de offi cieren aanleiding tot een betooging welke hun vaderlandsch hart eer aandoet. Betreurende dat nergens in het vaderland een gedenkteeken is opgericht voor den grooten stadhou der, die tevens koning van Engeland was, besloten zy aan de nagedachte nis hulde te brengen in de Engel- sche stad, waar wel een standbeeld is verrezen. 's Morgens tegen 10 uur begaf de commandant met de meeste zyner of ficieren en een deel der bemanning zich naar het marktplein, waar reeds een groote lauwerkrans gereed lag, die, met vergunning van den burge meester, door eenige der matrozen om het standbeeld werd opgehangen, terwyl allen het hoofd ontblootten en het eeresaluut brachten. Een groote menigte belangstellen den was getuige van deze hulde, waarmede de bevolking blijkbaar zeer ingenomen was, en waarvoor de offi ciereu en bemanning van de Dolfijn aanspraak hebben op den dank van hun landgenooten. U. Vervolg Stadsnieuws Duinwaterleiding. B. en W. hebben, in overleg met de Rechtsgel. Comm. en de Comm. van fabricage en van financiën eene overeenkomst ontworpen tusschen de gemeente Haarlem en de gemeente Amsterdam, betreffende de duinwater leidingen der beide gemeenten. Gedeeltelik is dit voorstel het ge volg van bepalingen indertyd gemaakt bij de onteigeningswet van duinen voor Haarlems waterleiding. Het dient tot regeling van den overgang der exploitatie der waterleiding binnen Haarlem en in 't algemeen om te voor komen, dat de beide gemeenten in 't verkrygen van water door elkander werden gehinderd. De overeenkomst komt hierop neer, dat op een nader aan te wijzen datum de toevoer van water naar Haarlem en Bloemendaal uit de Amst. water leiding zal worden afgeslotendat op dienzelfden dag Amsterdam aan Haar lem het geheele buizennet binnen Haarlem in eigendom overdraagt, met de daarop betrekking hebbende ver gunningen, voor een som van f 39200 die Haarlem heeft te betalen. Yan dezen datum af komen de baten van de waterlevering, voor zoo ver deze geschiedt uit de overgenomen buizen, aan Haarlem. Wanneer die overdracht niet plaats vindt op 1 Februari, 1 Mei, 1 Augus tus of 1 November, zullen de voor Amsterdam geldende tarieven nog blij ven gelden: voor de abonnenten van gewoon huiselijk verbruik tot aan 't einde van 't kwartaal en voor hen, die het per meter ontvangen, tot het einde der loopende maand. Haarlem verleent vergunning aan Amsterdam, voor zoolang dezè ge meente dit voor hare watervoorzie ning noodig acht, tot het hebben en houden van de twee hoofdbuizen, die zij thans in Haarlems grondgebied heeft; voorts wordt Amsterdam toe gestaan, om meerdere buizen te leggen en te houden, ter plaatse en op de wijze, door Haarlem goed te keuren, een en ander tegen eene recognitie van tien ets. per strekk enden meter. Voorts vergunt Haarlem aan Amster dam het gebruik van tal van gedeel ten grond en water voor hetzelfde doel. tegen recognitie van f 1.— per vergunning; o. m. ook tot het bouwen van een vaste brug over de Leidsche- vaart by het pompstation. Meent Haarlem, dat de in deze overeenkomst genoemde buizen hin derlijk zijn voor eenig werk, dan zal Amsterdam verplicht zijn, die tijde lijk of definitief te verleggen, op de wijze, door Haarlem aan te wijzen. Behalve eene bepaling van het ge bied, waar noch Amsterdam, noch Haarlem werken tot het verkrijgen van duinwater mogen aanleggen, ver bindt Haarlem zich de werklieden, die op den tijd der overneming in dienst van Amsterdam waven ten be hoeve van de waterlevering in Haar lem en bier wonende, in dienst te nemen en te houden, zoolang zij zulks door goed gedrag en geschiktheid verdienen. Geen der partijen kan ontbinding der overeenkomst vorderen, zoodat niet anders dan nakoming en schade vergoeding kan worden geëischt. Door de H. IJ. S. is aanbesteed de levering van 1634 Ms viorkaut besla gen eikenhout voor wissels, ingeko men 13 biljetten. Minste inschryvei de heeren J. Smit Co. alhier f40 per M3, Hardloopen. Het record over den weg Amster dam—Haarlem en terug schijnt een benijdenswaardig bezit te zyn. Zon dag 17 October is de beer van Swets te Amsterdam er de gelukkige eige naar van geworden. Zondag 24 Oct. doet de heer v. d. Spek van hier.eene niet geslaagde poging hem dat récord te ontnemen, en nu zal naar men ons meldt, de heer J. B. Ausum Jr. op Zondag 31 October eene poging daar toe wagen. Des namiddags 2 uur ver trekt hij van hier. Uit een bericht, dat wy lezen, moe ten wy opmaken, dat op denzelfden dag, dat van der Spek den Amster- damschen straatweg langs rende, de beroeps-hardlooper Snoek van Am sterdam op denzelfden weg zyne talenten als hardlooper heeft tentoon gespreid, maar daarbij ook niet geluk kig was. Op zyne terugreis van Haar lem is hij dicht by Sloterdyk op den weg neergevallen en voor dood opge nomen in een rjjtuig, dat daar juist voorbijkwam. By Den Brond te Slo- terdijk ingebracht, was hy eerst nog geruimen tyd bewusteloos. Later eenigszins bijgekomen, werd hij op een raderbaar naar Amsterdam ge bracht. Zooeven vernemen wij nog, dat ook de heer J. J. Schotanus van hier Zondag 31 dezer het record van den heer Swets zal trachten te verbeteren. Concert Royal Hand Bell Ringers. Maandagavond waren we in de ge legenheid kennis te maken met de klokkenspelers, die onder bovenstaan- den titel een concert gaven in de groote zaal der Soc. „Yereeniging". Ver schillende nummers werden begeleid op orgel en piano, wat een zeer goed effect maakte, zoodat sommige zelfs werden gebisseerd. Er werd dan ook zeer verdienstelijk gewerkt en de uit voerenden gaven doorslaande bewij zen van muzikaliteit Behalve met de klokken werd ook gespeeld op het Resonating Dulcipho- niumeen instrument, bestaande uit vaste klokken welke werden gesla gen (als pauken b.v.). De begeleiding op de piano was hier en daar naar proportie te sterk, zoodat hiervan wel iets verloren ging. Ook kwamen aan de beurt de Canadeesche slede- bellen, die nu juist niet nieuw zyn, maar hier als afwisseling zeer wel kom waren. De bespeler (dezelfde als van het Resonating) had de beleefdheid het oude Wilhelmus ten gehoore tc bren gen, wat staande werd aangehoord en nog meer dan de andere nummers werd geapplaudiseerd. Dan verdient ook nog vermelding bet vocaal kwartet, en de baryton- solo, welke mede hoogst verdienste lijk werden uitgevoerd. By vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem d.d. 26 Oct. 1897 is in staat van faillissement verklaard Arie Geurts, tuinman te Haarlemmermeer (Klinkelveer). Rechtei-Commissaris, Mr. J. de Clercq van Weel. Curator Mr. H. Ph. 't Hooft, advocaat en procureur te Haarlem. School voor Kunstnijverheid. Bovengenoemde school heeft zich per uitvoerig adres gewend tot den Raad, om dit college te bewegen de subsidie van f3000 te verleenen, die voor die school gevraagd wordt On zen lezers is het bekend, dat in de afd. de ingenomenheid met de ver hooging van deze subsidie tot f3000 niet algemeen was. De le afdeeling achtte die niet voldoende toegelicht en de 3e, benevens do Comm. van Financiën, achtte f2500 voldoende. Na een uitvoerige beschouwing over het doel en inrichting van het onderwijs, zegt het bestuur der school o. m. het navolgende Het Bestuur der school kan er op wijzen, dat niet alleen een zeer groot aantal Haarlemsche jongelieden op het oogenblik loonende en verdien stelijke betrekkingen in verschillende kunst-indnstrieele ondernemingen ver vullen, doch ook leerlingen uit tal van andere plaatsen in ons land, die den cursus met goed gevolg doorloo- pen hebben, ondervinden de gunstige gevolgen van het bezoek der school daar de geldelijke 'opoffering hun ruimschoots werd vergoed door de goede positie, die zij zich hebben weten te veroveren. Thans wordt de school dan ook bezocht door een groot aantal leerlingen uit andere plaateen, waaronder uit steden, waar eveneens inrichtingen voor het kunst ambacht gevestigd zyn, een bewjjs dat het onderwijs der Haarlemsche school naar waarde wordt geschat. Het zou ons te ver afleiden, indien wij hier de plaatsen wilden aanhalen van waar éen of meer leerlingen naar Haarlem kwamen om van het onder wijs gebruik te maken, alsook om de oud-leerlingen {te noemen, die zich door hunne talenten eene goede positie hebben weten te verwerven. Slechte voor enkele gevallen willen wy hier een uitzondering maken. Een der meest verdienstelijke deco ratieschilders, in Wiesbaden geves tigd, is een Haarlemsche jongen, die op de school zyne opleiding heeft ge kregen. In Leeuwarden en Hindelo pen zijn meubelmakers en houtsnijders gevestigd, dien het bijzonder goed gaat. Op de werkplaatsen voor dócora- tieschilderen, voor kunstaardewerk, voor glasschilderwerk, voor beeld houwkunst, voor kunstsmeden, voor meubelmakers, voor lithografeu en photografen zijn tal van oud-leerlin gen in ons land werkzaam, terwyl enkele oud-leerlingen loonend werk hebben gevonden in Antwerpen, Brus sel, Parijs, Keulen, Karlsruhe en andere plaatsen in het buitenland. Op het oogenblik bevinden zich drie oud-leerlingen in Londen, die er niet alleen een leerzamen, doch tevens een zeer vruchtbaren arbeid gevonden hebben. Tot zoover het adres. Wij doen daarbij opmerken, dat het daarom voor de school nog van grooter be lang is dat het gevraagde bedrag wordt verleend, omdat Prov. Staten een ge lijke subsidie hebben toegezegd als die Haarlem gaf. Ten slotte een woord van aanbe veling. Wy hebben niet als de leden van den Raad inzage kunnen nemen van de stukken, betrekking hebbende op het beheer en kunnen dus over de vraag of de subsidie bepaald nood zakelijk is, niet oordeelen. Maar wèl kunnen wij waarschuwen tegen over dreven zuinigheid. Waar men deze f500.— op de subsidie beknibbelen wil, dient men zich wel ernstig de vraag voor te leggen, of de aldus uitgewonnen guldens wel opwegen tegen het nadeel, dat men daarmee toebrengt aan een inrichting waar van (dit erkent ieder) het nut eu de hooge waarde sinds hing niet meer behoeven te worden verdedigd. Ook door de Ridderstraatbewoners, is op eene vergadering van 21 October besloten om met de aanstaande kro ningsfeesten de Ridderstraat te ver sieren. Door het Bestuur der Bewaarschool werd voor dat doel dit lokaal wel willend afgestaan. Na verschillende besprekingen werd eenparig besloten, dat een commissie zou worden benoemd, ten einde zich met de uitvoering te belasten. Daar toe werden benoemd de heerenH. Huikman, voorzitter, J. V. Rusconi, penningmeester en C. Schoon, com missaris. Begin van brand. Hedenmorgen te circa 11 uur ont stond in h9t perceel, Noorder School steeg 6, in de woning van J. Post, terwyl de moeder afwezig was en de kinderen alleen thuis waren, in den hoek van het vertrek een be gin van brand. De slangenwagen der politie was er dadelyk bij, maar behoefde geen dienst te doen, daar het begin van brand met behulp van een paar em mers water werd gebluscht. Ook was spuit 10a er. Heden Dinsdagnamiddag t«n l'/4 ure heeft eene vry hevige schoor steenbrand plaats gehad by den wa ter- en vnurverkooper G. Piers aan de Tulpenstraat no. 51, ontstaan door het vuurratten van aangeladen roet. De brand is gebluscht door den zoon van Piers met behulp van de agenten van politie van der Lely en van Baren. Door den heer Commissaris der Koningin in Noord-Holland zijn be noemd tot zetters voor's Rijks directe belastingen te Beets de heer J. Spaander, te Egmond Binnen de heer J. Apeldoorn, te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude de heer P. S. v. Schie, te Heemstede de heer F. Smit, te Nieuwendam de heer A. Pauws, te Oosthuijzen de heer A. Meijer, te Onder Amstel de heer J. Houweling, te Ransdorp de heer J. Mager, te Warder de heer J. Vis ser, te Watergraafsmeer de heer J. A. Huij, te Winkel de heer J. Tim merman. Examens in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek26 Oct. 1897. 6 candidates Geslaagd Mej. E. M. Heilbron, Haarlem. A. M. E. Hissink, B. J. Mulder. A. M. Wesseling. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 26 Oct. hebben zich de volgende personen aangemeld 67 voor werkvrouw. 5 voor strijk ster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 8 voor naaister. 2 voor breister. 3 voor koet- sier. 47 voor los werkman. 26 voor loopwerk. 3 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. Ivoor op passer. 1 voor broodbakker, l voor baker. 5 voor pakhuisknecht 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier, t voor tuinman. 1 voor portier. Van 1 Nov. tot 26 Oct. zijn de vol gende personen geplaatst: 51 voor werkvrouw. 4 voor naaister. 3 voor noodhulp. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 6 voor loopknecht. 2 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gé bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bh den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd met ingang van 1 Novem ber 1897, tot burgemeester van Utrecht, B. Reiger, en tot burgemeester van Hoogeveen, J. Pottinga Szn.; met ingang van 2 November 1897, tot: burgemeester van Dommelen, H. By- nen, secretaris dier gemeente; met in gang van 9 November 1897. tot bur gemeester van Made en Drimmelen, ïhr. A. R. Ph. V. de Girard de Mie- let van Coehoorn, en tot burgemeester van Vriezeiiveen, J. C. Bouwmeester, secretaris dier gemeente; met ingang 1 November 1897, benoemd tot lcer- aar aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, N. Kranenborg Jesse, thans leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Warffum, met toe kenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking. Een koe op hol. Maandagavond bracht te Hilver sum eene koe groote ontsteltenis teweeg. Zij wist uit den stal van den slagerede Wit aldaar te ontvluchten en rende de straat op en vervolgens de katholieke kerk binnen. Met veel moeite gelukte het eindelijk het woe dende dier, dat in de kerk over de banken sprong en een beeld in haar vaart omwierp en vernielde, uit de kerk te verdrijven, waarna het op straat doodgeschoten werd. Tegen huismuizen. Fyn gesneden, met meel bestoven bittere amandelen dooden zoowel rat ten als muizen zeker en snel. Het bestrooien der amandelen met suiker is aan te bevelen, omdat suiker de eenige lokspijs is, die de suoep- grage huismuis niet weerstaan kan. (Huisvrouw.) Het staat nu tamelijk vast, dat Vacher, do „herderdooder", ten minste negentien moorden van jongelingen en meisjes bedreven heeft, meest met de gruwelijkste mishandeling van de ly- ken gepaard. Twaalf heeft bij er kend. TELEGRAMMEN. De invoerrechten in Trans vaal. LONDEN, 26 Oct {Reuter). De Times verneemt van gisteren uit Pretoria, dat de Volksraad de voorstellen van het rapport der sub-commissie omtrent verhooging van invoerrechten op weelde-artikelen heeft aangenomen, behalve de voor gestelde verhooging van het recht op thee. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven Mijnheer de Redacteur! Een getrouw lezer van uw blad zynde in dc gemeente Zandvoort, heb ik dikwyls opgemerkt, dat uw ver slaggever hier ter plaatse schaarsch is met gebeurtenissen mede te deelen die dikwijls voor het lezend publiek boeiend en nuttig zouden zyn. Daarom verzoek ik u voor een enkelen keer eens eene kleine plaats ruimte voor my af te staan. Zondagmorgen dan hield onze Eer waarde predikant eerst eene zeer schoone godsdienstoefening, waarin hy zich zelf vergeleek by Ezra en den Edelachtb. Heer Beekman, onzen burgemeester, by Nehemia. En na afloop van deze voor de goê gemeente stichtende rede, hield Zijn Eerwaarde zich nog circa 20 minuten bezig, met het opsommen van de goede hoeda nigheden van den Heer Beekman, als burgemeester en van de minder goede hoedanigheden van de twee pas be noemde raadsleden. Jammer echter, dat de prediker zijne toehoorders ge durende die 20 minuten eene staande houding Het aannemen, daar dit by enkele geloovigcn eenige ergernis ver wekte. Daarom zou het naar mijne mee ning wenschelyk zyn, als Zijn Eer waarde in het vervolg weer eens een politieke rede houdtdat hij Zyne Gemeente eene gemakkelijke houding laat aannemen. U, mynheer de Redacteur, dankzeg gende voor dc verleende plaatsruimte. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Blaasziekten. zyn altijd zeer langdurig en eischen lange en zorgvuldige t>ehaudeling. Toch moeten de moeilijkste geval len voor Warner's Safe Cure wijken, daar dit dc natuurlijke wer king der nieren herstelt, ontsteking geneest, vorming van bedorven vocht tegenhoudt, do urine in natuurlijken toestand houdt en verzameling van zuren verhindert, die ontsteking en bederf van de slijmachtige vliezen der urincbuis veroorzaken. Verkrijgbaar byG. I. R. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's Gravenhage M. CLEBAN Co., Heiligenweg 42, Amsterdam. VARIA. Een flink soldaat. Officier. Wanneer by een voorge nomen aanval oj) den vijand, geroe pen wordt: „Vrijwilligers voor 1" wat aoet dan een flink soldaat? Recruut. Plaats maken, opdat de vrijwilligers ongehinderd kunnen aan treden. De kermis was afgeloopen. Aan de tent vóór welke den dag tevoren nog veel drukte heerschte en waarin, blijkens de geschilderde uithangbor den, allerlei monsters en vreemde din gen te zien waren geweest, is het stil. De eigenaar staat, geleund tegen de deur een pijp te rooken. Is het spul dicht? vraagt op eens een jonge boer met twee stevige boerinnen van melk en bloed aan de armen. Ja, knikt de spullebaas. Dat spiet ons. Wc kommen van B. wel drie uur van stad. Zooals ik zeg, spreekt de spulle- baas, het is dicht. Mar, jongl zegt het boertje we willen wel wat meer <'euven as-je van avond speulen wil. Wil-ie is opsteken. De spullcbaas merkend dat de luidjes neelcmaal niet weten dat de kermis den dag te voren is geëin digd, antwoordt, terwyl hy de aan geboden sigaar aanneemt en in den vestzak steekt, met een meewarig gezicht Onmogelijk, lieve menschen, het kè.n niet. En waorom dan niet, vrind? Omdat onze mummie dood is! Ocherim, riep een der blozende boerinnen dat begriep ik dat oe niet speulen wil; eerbied vcur de dooien, Klaas! En zy trokken af, nadat Klaas den spullebaas stevig de hand gedrukt had, met een welgemeend: „Sterkte, jong!" Drukfout. De maaltijd was geëindigd. Reeds stemde het orkest de instrumenten. Alles rees van tafel op. Op een wenk verscheen een schaar rjjk uitgedoste bedienden en Zekten in alle stilte de tafel af. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Assen deed Maan dag uitspraak in de zaak van Hen drik K. en Geuchien S., woonachtig te Beilen, tegen wien door het O. M. in de vorige week eene gevangenis straf van 4 maanden was gevorderd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3