By de begrooting van waterstaatmeikaas, die van onderen het licht I nataurljjk, dat het slechts zal gebmikt zyn dit jaar een reeks van staten overgelegd, waarin cijfers gegeven worden omtrent de kosten van het b'taatsnet Wij vinden daar een totaal bedrag tot 1 Juli 1897 genoemd van f269.695.413 en nog 26 V2 cent, waar van echter f4.311.433 moet worden afgetrokken als bedrag der „baten" vooral voortgekomen uit weder ver kochte „overnoeken" van te veel ont eigende gronden. SfiDe overblijvende 265 millioen zijn besteed voor 1141.5 kilometers, zoodat elke lijn gemiddeld bijnaf 195.000 p. K.M.heeft gekost,zeker een boogstaan- zienlijk bedrag. Bij de verschillende lijnen zijn de uitgaven echter zeer uiteenloopend geweest, wat natuurlijk vooral afhankelijk was van de streek waar onteigend moest worden, en van de kunstwerken die noodig waren. Naar volgorde van de bedragen is voor den aanleg, wat de onderdeelen betreft (na aftrek der baten) besteed in ronde cijfers: Kunstwerken f 50.594.000 Werken van bijz. aard 47.954.000 Bovenbouw 43.685.000 Onderbouw 37.249.000 Onteigening 34.529.000 Stations 30.758.000 Algemeene kosten 9.306.000 Overgangswerken 3.864.000 Bewaking en afdeeling 3.037.000 Toezicht op de werken 2.254.000 Beveiliging 2.114.000 Seinen 40.000 Totaal f265.384.000 Wij vinden voor de voornaamste bruggen opgegeven de volgende som men: Brug over: Hollandsch Diep Waal (Bommel) Lek (Kuilenburg) Waal (Nijmegen) Maas (Rotterdam) Maas (Dordrecht) Merwede (Baanhoek) Rijn (Reenen) Rijn (Arnhem) Maas (Crevecoeur) Maas (Venloo) IJsel (Zutfen) Maas (Heumen)# Kunstwerken. f5.274.000 3.095.000 2.824.000 2.716.000 1.769.000 1.675.000 1.589.000 1.564.000 1.446.000 1.094.000 826.000 763.000 581.000 Totaal f 25.217.000 De onteigening heeft 34 V2 millioen gekost en was natuurlijk het duurst in de vruchtbaarste streken en in en bij groote steden. Op de sectie Kui lenburg—Bommel is daarvoor dan ook f 100.000 per K.M. betaald, op de sectie Rotterdam-Willemsdorp f 89.000 besteed, Arnhem-Nijmegen f60.000, terwijl het gemiddelde slechts f 24.000 was. Het kleinste op de sectie Til- burg-Breda, nog geen f 8000 per K.M. Van de werf „Concordia" van de heeren Huygens en van Gelder, aan de Oosterburgervoorstraat 29 te Am sterdam, werd hedenmiddag te halfdrie unr met goed gevolg iu tegenwoor digheid eener talrijke menigte te water gelaten het stalen fregat Europa Met groote meerderheid hebben de brooddepothouders van Den Haag zich verklaard vóór behoud van nacht arbeid, tot welks afschaffing de bak kersgezellen hebben besloten. Verlichting onzer kamers. In de Haagsche Ct. kwam onder eenige hygiënische raadgevingen on langs 0. a. de volgende voor: „Daar de avonden langer gaan worden en men dus langer bij het kunstlicht zal moeten vertoeven, is het, vooral voor kinderen, noodig, dat men voor bet behoud der oogen zich gewenne aan het gebruik van een lampekap; groen en blauw zyn het zachtst voor de oogen." Blijkens een schrijven in het blad van eergisteren, acht dr. W.Druif, oog arts te 's Gravenhage, dien raad niet goed. Wanneer wij onze vertrekken, dus deelt hij mede, vooral die, waarinde oogen voor werk op korten afstand zien moeten inspannen, kunstmatig verlichten, dan moet er in de aller eerste plaats aan de volgende voor waarden voldaan worden: De licht bron moet zóó hoog geplaatst zyn, dat men, aan tafel zittende, niet er in kan zien en zjj het hoofd zoo weinig mogelijk verwarme. Verder moet de brander omgeven zyn van een glazen cylinder en ge- foh'aeï afsluit: z.g. vleermnisbran- ers zyn te verwerpen. Op dergelijke wijze ingericht, moet de lichtbron het geheele vertrek gelijkmatig ver lichten. Onder deze omstandigheden is kunstmatige lichtsterkte nooit van dien aard, aat zy voor een gezond oog schadelijk zal zyn. Wanneer men nu een lampekap over den ballon hangt, dan is het met de gelijkmatige verlichting (hierop komt het vooral aan) gedaanhet meeste licht wordt geconcentreerd op de tafol en in het vertrek heerscht duisternis. Het contrast tusschen licht en donker, dat hierdoor ontstaat, is zeer nadeelig, zoowel voor gezonde als voor zieke oogen; 't kan alzoo onder geen enkele omstandigheid goed zijn. Iedereen weet bij ervaring, hoe onaangenaam het oog wordt aange daan en hoe slecht men ziet, als men uit de duisternis plotseling in het licht komt of omgekeerd. Wanneer de oogen nu, gedurende de winter maanden, eiken avond by den arbeid aan zulke contrasten zijn blootgesteld, dan zouden zij zonder twijfel hiervan de nadeelige gevolgen ondervinden. Een gezond gezichtsorgaan behoeft, zooals gezegd, zulk een beschuttings- iniddel niet, en voor een oog, dat om de eene of andere reden niet gezond is, zyn geen algemeene regels te ge ven inzake kunstverlichtingmaar in geen geval kannen lampekappen dienstig zyn. Ook de aanbevolen kleuren groen en blauw schijnen mij niet gelukkig gekozenvooral wat het blauw be treft, ga men met voorzichtigheid te werk. B.v. bij electrisch licht zou het gevaarlijk kunnen zijn, een blau wen bril op te zetten. Grauwgeel ware dan boven de genoemde kleuren te verkiezen, omdat deze kleur de voor een gevoelig oog schadelijke lichtstralen 't meest tegenhoudt. De Scheveningsclie haven- quaestie. In de Dinsdag gehouden gemeente raadszitting te 's-Gravenhage deed de burgemeester eene mededeeling, die, naar hy zich vleide, alle voorstanders van een haven te Scheveningen zou verblijden. De raad had nl. van den minister van waterstaat een schrijven ontvangen, uit de voorlezing waarvan het volgende bleek: De minister van oorlog neeft aan zyn ambtgenoot van waterstaat thans medegedeeld dat het landsbelang by den aanleg van eene voor loggers geschikte haven op de kust bepaaldelijk de oprichting van een fort vordert, doch tevens ver klaart van dien eisch af te zien, in dien werd besloten tot den aanleg van een haven van niet -grootere diepte dan p. m. 2 M. onder A. P en bovendien de maatregelen welke moeten strekken om de haven on bruikbaar te maken voldoende zjin. Terwyl de minister den raad met dit resultaat van het gehouden overleg in kennis stelt, heeft hy, alvorens verdere stappen te doen, den raad uttgenoodigd hem mede te deelen of in het belang van het visschersbedrijf te Scheveningen,eene haven als boven bedoeld,die dus alleen geschikt zal zijn voor de bomschuiten, wordt gewenscht en zoo ja op welke wijze zij volgens 'sRaads meening zal moeten worden ingericht en tot stand kunnen wor den gebracht. De zeehaven-commissie heeft ten einde burg. en weth. in aat te stellen de door den minister adane vragen te beantwoorden, den raad voorgesteld haar een crediet van voorloopig f 5000 te verleenen, gelijk de voorzitter er bijvoegde, teneinde eene technische commissie te benoe men die zal hebben te adviseeren bij het beantwoorden dier vragen. De heer Van Liefland maakte tegen dat crediet bezwaar uit vrees, dat daardoor in beginsel zou worden be slist tot het maken van een ondiepe ha ven, onvoldoende voor Scheveningen. De vrees van den spreker werd ech ter gedeeld noch door den burgemees ter noch door de heeren Polak Da- Liels, Schroot en Bodaan, die betoog den dat de raad zich door het toestaan van dit crediet niet bond tot het ma ken van een kleine haven, doch in tegendeel uitlokte een onderzoek naar de vraag of zulk een haven, door den heer v. Liefland een caricatuur op waterbouwkundig gebied genoemd, voor Scheveningen voldoende geoor deeld wordt. Met 35 tegen 3 stemmen stond de worden voor de bekostiging van het deskundig onderzoek. Een nuttig gebruik van fooien. Een alleraardigst geval, dat allicht zou willen rekenen tot het fin-de-siècle, heeft zich te Amersfoort voorgedaan. By een familie waren in den laatsten tyd nog al feesten en logés geweest. Als gevolg daarvan had de dienstbode een vry aardig extra-potje gemaakt Toen zy, zoowat een jaar geleden „van buiten" in het gezin kwam, droeg ze nog haar eenvoudige maar mooie boerscne drachtthans gaat ze uit met een hoed vol pluimen, een japon vol strikken, een mantel, enz. Uit de extra-inkomsten heeft zij zich echter een.valsch gebit aan- Men meldt uit IJlst De door de Sneeksche Kamerver kiezing thans zoo bekend geworden kiezer W. Cnossen alhier, die zich op 25 Juni zonder oproepingskaart op het stembureau aanmeldde, ver- eenigde alle eigenschappen in zich om hem hier zoo goed als onbekend te doen zijnnog maar een jaar of wat woont hy hier buiten de kom der plaats op een verwijderde hoeve, die hy slechts by hooge noodzakelijkheid verlaat Toen hy zich dan ook op dien gedenk waardigen 25en Juni op het stembureau vertoonde, was er niemand van de op dat oogenblik aan wezige leden van het stembureau, die den man kende of herkende, wat hier niet de minste verwondering baart. Daar nu voor de juiste beoordeeling van het hier gebeurde dit feit zeker niet zonder beteekenis is, hebben de leden van liet stembureau alhier, welke op bedoeld noodlottig oogen blik zitting hadden, Dinsdag besloten zich alsnog per adres tot de Tweede Kamer te wenden, teneinde deze om standigheid zooveel en zoo goed mo gelijk toe te lichten. Er was Maandag veel oponthoud met het voeren van intercommunale gesprekken. De oorzaak daarvan moet, naar men van bevoegde zijde mede deelt, gezocht worden in het opzette lijk vernielen in de Watergraafsmeer van niet minder dan vyf der zes lijnen van het intercommunale net. Het her stellen zal vermoedelijk een paar dagen vorderen. Koloniën Lombok. Een correspondent van de Soer. Ct. schryft uit Lombok „Wy zijn hier thans wezenlijk aau het opereeren op militair gebied, moge het dan ook al. naar het heet, de verdrijving van kwaadwilligen gelden. Wy hebben thans drie ben- tings genomen. Gelyk reeds bericht werd, sneuvelde luitenant Nuunink, by het nemen van de grootste en met hem verloren wy een Europeeseben en twee inlandsche fuseliers. Over de expeditie, die bestaat uit40Euro- peesche en 80 inlandsche soldaten, heeft kapitein Platt de leiding, ter wijl de luitenants Nieuwland env. d. Sande hem zijn toegevoegd. Acht dagen lang vergezelde de ass.-resi dent de troepen, doch Woensdag 15 Sept, is hy teruggekeerd. Het bivak is opgeslagen op een heuvel, vanwaar men de omliggende sawahs goed kan overzien. Door de goedgezinde bevol king werden paden gekapt in het bosch, waarin ae opstandelingen zich schuil houden, doch dit openkappen geschiedt alleen ouder behoorlijke dekking. Dit bosch, dat in vroegere berichten ook reeds een groote rol vervulde, moet, zoo beweert de be volking, een ravyn bevatten, waar een totnogtoe aan ons onbekend pad heenleidt. In dat ravyn hebben de kwaadwilligen ban vrouwen en kin deren in veiligheid gebracht. Patrouil les werden des daags uitgezonden, ter opsporing van de weerspannigen, tot nogtoe zonder resultaat. Sisi wordt als bestuursplaats wel dra vervangen door Selong, 3 a 4 paal meer landwaarts, waar dan ook eenige nieuwe gebouwen moeten wor den gesticht. De resident is alles be halve te spreken over de houding van de bevolking. Het is nauwelijks drie maanden geleden, dat op zyn verzoek de bezetting van Praja werd opgeheven en thans zijn de troebelen daar opnieuw in vollen gang. Hadji Ali, een der indertijd in dit blad ge- sedert niet meer zien. Én aan zyn goede bedoeling mag men gerust twij felen. Het is niet waarschijnlijk dat de rust spoedig zal worden hersteld. Immers de voorraad van den oogst begint op te raken en dan komen roof en diefstal meer dan ooit aan de orde. Nadat een mandoer, bozig met opmetingen voor den tramaanlegver moord werd; heeft de ingenieur Rich ter zich met zyn personeel naar Am- penan begeven, het, zeer verstandig, niet raadzaam achtende, onder zulke omstandigheden met zyn werk voort te gaan. Hy zelfs haa aanvankelijk zyn verblijf op Narmada gevestigd, het bekende lustoord van den radja, doch ook daar achtte hy zich niet langer veilig, wat nu wellicht van wat ai te veel voorzorg getuigt. Ondertusschen is wat omzichtigheid niet overbodig in dit land van rust en vrede." SpoorwegongeJ uk. Uit Bondowoso is aan de J.-B. ge schreven, dat tusschen de stations Kalisat en Bondowoso een ernstige botsing heeft plaats gehad tusschen twee in volle vaart rijdende treinen. De nit de richting Djember ko mende trein bestond uit een directie wagen vóórop met een locomotief en een personenwagen, die van Bondo woso komende was een zandtrein. In den directiewagen waren gezeten de chef der exploitatie Lindo. de chef van den aanleg Wyss, de sectiechef Wijnmalen en de heeren Von Hege dus. Van Beek en Van Stenis. De heer Van der Meulen had eenige staiions te voren den voortgeduwden directiewagen voorzichtigheidshalve met den achter de locomotief geplaat sten personenwagen verwisseld. An dere Europeanen waren in dezen extratrein niet aanwezig. Een hoek omrijdende bespeurde de heer Lindo op nog geen zestig meter afstand vóór zicb, den iu volle vaart van Soekowono komenden, de helling afrijdenden zandtrein. Hij had de tegenwoordigheid van geest zyn medereizigers in alierjjl toe te roepen van den wagen te springen, waartoe hij zelf onmiddellijk het voor beeld gaf, dat door allen, den heer van Hegedus uitgezonderd, werd gevolgd. Hieraan hebben de heeren hun leven te danken gehad. De laatstgenoemde bezat den heldenmoed naar de rem te grijpen en te trachten door krachtig remmen hef ongeluk af te wenden, waarin hy niet mocht slagen. De botsing was niet meer te voorkomen. Wat er met den heer Von Hegedus in dat oogenblik gebeurd is, kan nie mand zich verklarendoor een won der is ook hij aan den dood ontsnapt. Na de botsing werd hy in bewuste- teloozen toestand, zwaar, doch ge lukkig, volgens de meening van den geneesheer alhier, niet gevaarljjk, ge kwetst en verwond van tusschen de rails verwijderd. De remmer der locomotief van den directietrein werd op de plaats- dood gevonden en te Soekowono ter aarde besteld. De heeren Lindo en Van Stenis zyn er met ernstige, doch ongevaarlijke kneu zingen, de heeren Wyss en Wijnma len met minder beteekenende kwet singen, de heeren Van Beek en Van der Meulen met den schrik afgeko men. Een aantal inlandsche geëm ployeerden zijn minder of meer ern stig, doch geen van allen levensge vaarlijk verwond of gekneusd. De plaats van het onheil biedt een overweldigenden aanblik aan. De directiewagen en daarbij behoorende locomotief zijn letterlijk aan splinters geslagener is van den directiewagen geen stuk van meer dan een meter lengte heel gebleven. Het onderstuk is onder de locomotief van den zand trein geschoven, de houten bovenbouw daaroverheen geperst en zit als een reusachtige vleermuis over de machine heen gespalkt. De schuld moet worden gezocht by den machinist van den ballasttrein, die tegen het bevel de halte Soeko wono heeft verlaten, aleer de te ver wachten extratrein de halte was ge passeerd. De opening der lijn Djember—Pa- naroekan en de daaraan verbonden feesten te Bondowoso op 30 Septem ber gaan door. Leger en Vloot Eene wapenschouwing in 1898. De minister van oorlog heeft zich Dinsdag naar Eede begeven, verge zeld van de generaal-majoors Kool, en de adjudant van den Minister, kapi tein Doorman, naar alle waarschijn lijkheid voor terreinopneming tosschen Eede en Amersfoort voor een militaire wapenschouwing, ter gelegenheid der troonsbestijging van de Koningin te houden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt ae copij niet aan den inzender terug- gegeven. Haarlem25 Oct. 1897. WelEdele Heer! Zou 't onderstaande ook een plaatsje in uw veel gelezen blad mogen vin den? U zoudt daarmee éen uwer trouwste lezeressen zeer verplichten. Het heeft mij al lang verwonderd, dat Haarlem zoo achterblijft by andere plaatsen waar 't geldt het benoemen van dames als leden van de plaatse lijke schoolcommissie. Waarom wordt toch verondersteld, dat alleen mannen belang stellen in de vorderingen, die de jeugd op de lagere scholen maakt? Tot mijn vreugde zie ik nu, dat ook anderen, met name de dan bestuurderessen der Wilbelmina-naai- school met mij van 't zelfde gevoelen zijn. Zy ook willen dames, die toezicht houden op 't onderwijs, speciaal op de lessen in de handwerken, en dat kan natuurlijk niet anders, dan door benoe ming van eenige dames tot ledeuder schoolcommissie. Het is toch immers hare bedoeling niet, een „aparte" commissie van toe zicht op 't bandwerkonderwijs Die zou alleen reden van bestaan hebben, wanneer voor elk vak afzonderlijk zoo'n commissie was benoemd, en er alleen voor de handwerken één ont brak. Neen de schoolcommissie uitgebreid door de benoeming vau eenige damesleden. Doch het moet mij van 'thart, dat ik ondanks de vreugde over den by val dier dames, teleurgesteld ben, door de reden die zij voor haar verzoek aan den Gemeenteraad opgeven. Zy zeggen„alleen vrouwen kunnen over 't al of niet toereikende van 't bandwerkonderwijs oordeelen." Dat is natuurlijk waar, maar 't zijn immers ook vrouwen, onderwijzeressen, die in dat vak les geven en men mag aannemen, dat juist die onderwijze ressen, wel wetende van hoe groot nut de handwerken voor de meisjes zjjn, baar onderwijs inrichten naar de eischen, die het latere leven ih dat opzicht aan hare leerlingen stelt. Zij onderwijzen daarombreion, merken, naaien, stoppen, mazen en meestal gaat 't knippen van alle klee- dingstnkken, japonnen uitgezonderd, met 't naaien gepaard. My dunkt iedereen zal toestemmen, dat hier van ontoereikend geen sprake kan zyn. Het onderwijs in de handwerken op de L. S. is, wanneer 'ttot het eind toe gevolgd wordt, niet zoo min. Hoe is 'tdan te verklaren, dat de meermalen genoemde dames 't zoo onvoldoende vinden? Het is my be kend, dat als leerlingen van de W. N. meisjes aangenomen zijn, die pas in de 4e of 5e klasse van een L. S. zaten. Eu de meisjes, die ik daar van persoonlijk ken, behoorden bovendien niet tot do vlugsten met de handwer ken. Hebben misschien die leerlingen aanleiding gegeven tot de klacht over 't onvoldoende der lessen aan de lagere scholen Het is toch niet billyk. zulke meisjes in aanmerking te laten komen by de beoordeeling van 't geheele onderwijs. Al moet ik, om 't onjuiste der voor stelling de redenen betreuren, die de damesbestuurderessen der W. N. ge bracht hebben tot haar verzoek aan den Gemeenteraad, wanneer !t resul taat vau dat verzoek is, dat de school commissie wordt uitgebreid door de benoeming van eenige dames als leden, zal niemand zich daarover meer ver heugen dan ik, daar er dan juist kans bestaat, dat de onjuiste voorstelling, die men zich van 't handwerkon der wijs maakt, wordt weg genomen. Een onderwijzeres aan een openbare lag ere school. TELEGRAMMEN, ATHENE, 27 Oct. (R O.) Uit De Kretensische volksverga leri; 7 zal een memorandum opstellen waar n zy haar dankbaarheid aan de mogen! heden te kennen geeft en onderwe n ping belooft aan haar besluiten. Maj t zy verklaart dat elk stelsel waar handhaving der Turksche garnizo a nen is begrepen, de autonomie illuso ei zou maken en nieuwe onlusten zo veroorzaken. De vergadering wjjj met allen eerbied dien zij aan i0 mogendheden verschuldigd is, op noodzakelijkheid dat de plechtige b lofte die de admiraals zoo dikwf jj gedaan hebben, worde uagekome 1 Een economische crisis is op Krei 1 onvermydelyk. ïl MADRID, 27 Oct. (R. O.) De pari die voor Cuba een constitutioneé a curie wenscht, zal zich langs wettig! k weg tegen de autonomie verzette ei De autonomie zal te gelijker tb tig worden toegestaan aan Cuba en P01 id torico. GEMENGD NIEUWS. Gestrafte moordenaars. De „N. R. Ct." heeft gemeld, d r in eene terechtzitting to Rome de jui ii Vittori, den moordenaar van wflli tl den correspondent van dit blad aldaa dr. Modderman, levenslang tot de g la leien heeft veroordeeld en zijn med l< plichtige Fiore tot een galeistraf \i a zes jaren. De correspondent van dit blad ii Rome schrijft over het verloop va 10 deze zitting het volgende:^ sj Ie Het is nu Zes maanden gelede dat Herman Modderman 's avoD huiswaarts keerend, op een eenzaa la plein van de hoofdstad door de do 31 vau een laaghartigen dief en moe denaar den dood vond. Zaterdag hee het assizenhof alhier het vonnis g veld over de twee personen die da 1. de jury als de schuldigen waren aa Rekening houdend met de belang stelling en afschuw die deze gruwi lyke misdaad in de Hollandsche, Dui sche en Italiaansche pers toenmaa u heeft gewekt, acht ik het niet 0 l dienstig iu korte woorden het ve loop van het proces mede te deele Voor een onpartijdig beoordeela Jj was al na het aanhooren der eers getuigen geen twijfel aan de schu] der beklaagden mogelijk. Diep' indruk maakten vooral de omstandig uiteenzetting die de inspecteur va L politie Antonis Sgadari gaf omtrei e de in den nacht van den aanslag ze door hem gedane nasporiugen, welk ten gevolge hadden, dat binnen 12 ui na den aanslag reeds de moordenaa en zijn 14-jarige handlanger in hai den der justitie waren, en dat bovec1 dien alle mogelijke bewjjzen van d6 schuld der beklaagden geleverd wareD: Het juiste inzicht en het doo16 tastend optreden van dezen amb] jD naar verdient allen lof. Door zj] "6 logisch combineeren van de gegeven die hem door den gewonde verstrel waren en door het handig gebrui maken hiervan, was hij in staat i it een paar uur zes personen die zesde bezwarende getuigenissen ten last 01 van zekeren vagebond Vittori en ei so 14-jarigen knaap Fiore aflegden, va IC deu rechter van instructie te va zamelen. Deze vaardigde daarop e« bevel tot inhechtenisneming van c beide verdachten uit, en kort daarop bevonden beiden zich veilig en vr in bewaring. De veroordeeling vjjjj Vittori, den voornaamsten verdach; en Fiore, den medeplichtige, leek dl n ook zeker. Toch wisten gedureaigt het proces hun advocaten door slimn vi wendingen en strikvragen en door alia D lei vèrgezochte aantijgingen (door b: voo. beeld de getnigen als door 1 ve politie omgekocht voor te stellen) <te uitslag een oogenblik in gevaar In brengen. Twee warme en toch strikt zie m op de feiten baseerende redevoert l* gen vau den advocaat Giovanni Pozi die de familie van den armen Mo derman vertegenwoordigde, neutral di seerden echter den voor een oogeDlii blik ontstanen twyfol der jnry.|f te Het slot van een dezer rede va fe ringen, in der haast opgeschreven i h< de gerechtszaal, wil ik hier vertaal weergeven. „En uu, burgers-gezworenen, vóóvt ik myu taak nederleg heb iknogee bede tot u te richten. Gij die m( zulk t.en aandacht en oplettendhei dit proces in al zyn phases gevolg hebt, gy zult liet geduid hebben m -- i, - L1- noemde beruchte hopfdeu, bood wel Gysberti Hodenpyl, kolonel Pantha-Kanea is hier het volgende bericht'oog voor een korten tijd aan te hoorei emPer" o°or eeD ballon van mat- of Raad het crediet toe m de gedachte zyn onderwerping aan, doch liet zich leon, baron Van Eek, majoor Sabron ontvangen dat van gisteren dateert:'Hof is niet om wraak dat ik u vr HOOFDSTUK Xm. Een zonderling dagboelc. In myn kamer staat een tafel, waarin zich een lade bevindt, die met een sleutel gesloten kan worden. He den ligt die lade nog half vol met allerlei voorwerpen, die ik zorgvuldig heb bewaard, daar zy me elk voorval uit myn nieuw leven herinneren. Ik zal eens vertellen, wat zy alzoo bevat: Het eerste pak ik eenige stuivers-romans op, waarvan de kleurige omslag my had aangetrokken. De prenten, waarop de helden en heldinnen in de meest tragische omstandigheden staan afgebeeld, kunnen my zelfs nu nog boeien. De gedachte aan den gcheimzinngen vyand van Taras vervolgde my overal, cu weken lang" droeg ik de revolver, die ik den eersten dag gevonden had, by mn, om wanneer de gelegenheid zich voordeed, den schurk neer te schieten. Nu glimlach ik om myn naïve teit, maar toen was ik ter goeder tronw en nam het gevaar) yke wapen overal mede. Ziehier het eerste schrijfwerk, dat or eenigszins lees baar begon uit te zien en door Taras goedgekeurd was; een tramkaartje roept my onze heerlijke avondwande lingen voor den geestdan viel my het geluk te beurt myn vriend na een dag van onvermoeid werken, voor mn alleen te hebben. De beteekenis van verkreukeld, half verbrand papier, waarop de letters door myn tra nen uitgewischt zyn, is diep in myn geheugen gegrift. De Fransche woorden, die ik van juffrouw Lucas had geleerd, had ik opgeschreven, precies zooals zy ze uit sprak. Toen ik dit meesterstuk aan Taras toonde, stond hij het een oogenblik stom van verbazing te beschou wen, en schaterde het daarop uit van laenen. Ik rukte hem het papier uit de handen, wierp het in 'tvuur en verklaarde woedend, dat ik nooit meer iets zou doen om hem genoegen te veroorzaken. „Gy denkt niet by wat gy zegt, Aura" zeide hy zeer ernstig, het blad met de schaar no£ uit de vlam men trachtend te redden„gy geeft u niet eens reken schap of het myn bedoeling was u te kwetsen." Ik liep de kamer uit, de deur achter my dichtslaan de. Maar zulk een kinderachtige bui duurde nooit lang. De gedachte, dat ik mijn eenigen vriend beleedigd had en zyn vriendschap hierdoor kon verliezen, vervulde mij met zoo'n berouw, dat ik in tranen badende, naar hem toeging en zeide: „Vergeet als 't u blieft, wat ik gezegd hebik dacht er niet by. Ik meende het in het geheel niet en zal zooveel mogelyk mijn best doen, zelfs al lacht gy om my." „Lief vriendinnetje!" zeide Taras, zichtbaar ontroerd. Hy maakte een beweging, maar bedacht zich en legde zyn hand op de leuning van een stoel. Deze onbedui dende twist gaf aan myn gevoel voor hem een andere richting. Toen ik hem 's avonds als gewoonlyk voor het naar bed gaan, de hand gaf, kreeg ik een vurig ver langen, myn armen om zyn hals te slaan. De blos, die naar myn wangen steeg en de schaamte, die my terug hield, waren een bewys dat er een sterkere (hartstocht dan vriendschap in myn hart ontstaan was. Dit groote mes doet my denken aan den dag, waarop ik besloot het in plaats van mijn revolver in den zak te steken. De gerustheid van Taras en de vriendschap die zyn bezoekers hem bewezen, deden myn bezorgdheid een weinig verminderen. Eu ook begon ik te begrypen, dat wanneer men met zulke vyanden als de zynen te doen heeft, list beter te pas komt dan krachtdadige midde len. Ik studeerde 's avonds in myn eigen kamer, tot dat ik de klok van de Westminsterkerk twaalf uur hoorde slaandikwyls begaf ik my niet voor twee of drie uur naar bed. Mijn zucht naar kennis openbaarde zich op allerlei wijzen, en als een kind deed ik alle vragen, die my maar voor den mond kwamen. Taras lachte dikwyls om me, maar zyn vroolykheid kwetste mij niethy gaf my meestal een zeer interes sante uitlegging van hetgeen ik vroeg en veelal deed ik een vraag om zoo'n gezellig gesprek uit te lokken, Eens op een avond nam hy my mede naar de opera; ik was nog nooit in een schouwburg geweest Het stuk, dat men speelde, maakte een onbescbryfelyken in druk op my. Taras verraste my den volgenden morgen juist, toen ik een van de aria's, die ik m\j nog herin nerde, nazong. mm> ia „Heel goed!" nep hy verbaasd uit. „Hebt ge die me lodie onthouden Dan moet je gehoor wel zeer scherp zyn en toch heb ik je nooit hooren zingen." Ja, het was werkelijk de eerste maal in myn leven, dat ik lust gevoelde om te zingen. Deze gescheurde zakdoek herinnert my aan zeer ver schillende aandoeningen. Op een avond dat George Gor don Taras kwam opzoeken, en een oogenblik later Ka vanagh met twee andere vrienden verscheen, heb il hem met de tanden stuk getrokken. 8Ë8&S Wanneer Taras visite kreeg, bleef ik meestal in mij eigen kamer, want ik volhardde by mijn besluit allee met Taras Engelsch to spreken, daar ik nauwelyi met juffrouw Lucas in het Fransch een gesprek ko voeren. Dikwyls bleven die vreemden tot twee uur in de nacht een spelletje kaarten. Terwyl ik op de trap zal kon ik hun stemmen vernomen en met een brandend jaloezie in het hart en een woedend gelaat, stamptei telkens ongeduldig met myn voet., als de vroolyke, har telyke lach van Taras myu oor bereikte. Wanneer de anderen vertrokken waren, liep ik d naar beneden onder voorwendsel hem goeden nacht willen wenschen, maar met het geheime doel myn need ri slachtige stemming te laten bl ijken. a Hij dwoDg my te gaan zitten, zette zich tegenovï mij en alsof het niets ongewoons was op dat uur t keuvelen, begon hij mij gerust te stellen en deed m inzien hoe ongerijmd en egoïstisch myn dwaze jaloezi la was. Na hot eerste bezoek van zyn vrienden nam i deze les ter harte. Met iederen dag werd ik verstand V ger en beter, dank zy den onwederstaanbaren iavloeffl dien Taras op my uitoefende. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2