ven op de hem gestelde vragen en geen belangstelling te toonen in het geen om hem en met hem gebeurde. De beide geneesheeren dr. Vrij ens en dr. Ruland, die hem in de gevan genis hebben geobserveerd, verklaar den ter terechtzitting, dat Gierlick niet krankzinnig is, maar komedie speelt. Deze deskundigen achten dan ook eene nadere observatie in een krankzinnigengesticht onnoodig. Het verdere getuigenverhoor liep over de arrestatie van beklaagde, de bjj hem gevonden en de door nem uitgegeven valsche biljetten. De behandeling der zaak werd daar na verdaagd tot over 14 dagen, als wanneer nog eenige getuigen over de valschheid der biljetten zullen gehoord worden. GEMENGD NIEUWS. Werkstakingen in Engeland. Ofschoon patroonsbond noch werk- liedenbond iets bekend willen maken van hun antwoord op het voorstel van den Board of Trade, is uitgelekt, dat beide het plan tot een samen komst hebben aangenomen, ofschoon daaraan over en weer voorwaarden zijn gesteld, die niet met elkaar over een zijn te brengen. Volgens de Times zoeken de werklieden naar een behoorlijken vorm van terugtocht, die hun nederlaag zou verbloemen. Hun weerstandskas zou nl. welhaast leeg zon, ondanks de bijdragen van buiten ai. Van de 300,000 pd. st, die oor spronkelijk in kas waren, is nml. al 250.000 pd. st verteerd. Mode-artikelen. In Engeland zijn onder de aristo cratie tegenwoordig allerlei dieren „in de mode". De heeren der Schepping stellen er geen eer meer in de schoonste rijpaarden te hebben lord Rothschild had o. a. een vierspan van zebra's, lord Melville een tweespan van herten, de hertog van Devonshire een span dschiggelais wilde arabische ezels waarmede zij opzien verwekken. De dames doen natuurlijk in dit op zicht niet onder. Sarah Bernhardt, die vroeger naar men weet er een getemd tygertje op nahield, hield zich later meer met slangen als „schoot hondjes" bezig en menigen bezoeker beving een rilling van schrik, wanneer hij deze groene gedierten in een hoek van haar salon zag liggen. Haar voor beeld heeft bij de excentrieke Engel- sche dames navolging gevonden. De schoone lady Dudley draagt levende slangen om den bals en vindt de aanraking met deze koudbloedige reptiliën bijzonder aangenaam. De hertogin van Marlborough houdt er als noviteit kleine alligators, aan zil veren kettingen liggend, op na; lady Doile mooie" leppards (groote, groene Amerikaansche hagedissen), en zelfs de koningin houdt zich met dergelijke liefhebberijen bezig. Andrée's ballon. Reuter seint uit Vardö De kapitein van den walvischvaar- der Fiskeren van hier, heeft Dinsdag, voor den rechter verklaard dat hij den 23en September bij Prins Kareis Voorland in den IJsford bij Spits bergen een mijl van de kust een groot roodbruin voorwerp had zien drijven, dat hy toen voor de kiel van een om geslagen schip hield. Maar nu meen de lfg, dat het Andrée's ballon wel geweest kan zijn. Manschappen van een ander schip beweren op denzelf den dag en nog een week later nood kreten te hebben gehoord van een plek aan den ingang van den IJsf jord. Anderen verklaren dat het geen menschelijke kreten, maar geschreeuw van vogels is geweest. De hertogin van Teek. f De hertogin van Teek is Woensdag morgen te Richmond overleden. Mary Adelaide, hertogin van Teek, geboren prinses van Groot-Britannië en Ierland, is een zuster van den hertog van Cambridge. Zy werd in 1833 geboren en trad den 12en Juni 1866 te Kew bij Londen in het huwe lijk met Frans van Teek. Hun doch ter, prinses Victoria, is gehuwd met den hertog van York. De hertogen die zeer bemind was, stierf door zwakte na eene operatie van een beklemden breuk. Het stadhuis te Hamburg. Hamburgs oude stadhuis is in 1842 by den brand die een groot gedeelte der stad vernielde, verwoest. Eerst Dinsdag is een nieuw Raadhuis inge- wjjd, de groote handelsstad waardig. Tien jaren heeft de bouw geduurd en meei' dan 10 millioen mark zyn er aan ten koste gelegd. Het is ge bouwd op de plek vfaar in vroegere eeuwen de Alsterburg stond, waar van men by de grondwerken nog overblijfselen heeft ontdekt. Daar de bodem ten deele moerassig is, moes ten 4000 palen geheid worden, waar op een betonlaag van een meter dikte werd gelegd. De onderbouw is van graniet, het bovengedeelte van zand steen. De vloeren zyn van marmer, steen of cement, waarop een eiken houten parket. Alle trappen zyn van graniet of marmer, op enkele na die van eikenhout zyn. De verwarming geschiedt door toevoer van stoom langs buizen uit de electrische fabriek De gevels zyn rijk met beeldhouwwerk versierd en Lopen uit in een toren vau 105 meter hoogte. Ook inwen dig is de versiering zeer ryk; alleen de groote feestzaal is nog niet ge reed en zal eerst in 't volgend jaar afgewerkt zijn. Toch werd daar reeds eergisteien het: inwijdingsfeest ge vierd. Dubbelgangers. Hoe oneerbiedig 't moge schijnen, het is eeu feit, dat ook vorsten dubbelgangers hebben, of dat er lieden zyn die de vermetelheid zoover dry ven van op hen te gelijken. Zoo moet zekere Signor Siena te Napels, een jepensioneerd kapitein, sprekend ge- feken hebben op Victor Emmanuel, een gelijkenis, die eens tot een kluch tig voorval te Milaan aanleiding heeft gegeven. Een koetsier wilde volstrekt met zijn rijtuig een poort van die stad binnenrijden, welke men, om de passage niet te hinderen, slechts uit mocht rijden. De politie-agent verbood het dus, waarop de koetsier hem wenkte en in het oor fluisterde„Ik heb den koning in mijn rijtuig." De agent keek, herkende den vorst, liet het rijtuig doorgaan en verspreidde het nieuws door de stad, die in een oogen- blik in opschudding was. De autori teiten kwamen op de been; toebe reidselen tot ontvangst werden op het stadhuis gemaakt; de vlaggen wer den uitgestokende klokken bromden of speelden. Intusschen kwam Victor Emmanuel niet opdagen, maar was spoorloos verdwenen; de gouverneur en de burgemeester vonden het wel vreemd, dat zy niet van 's konings komst waren onderricht, maar daar verrassingen van hem niets ongewoons waren, bleven zij tot 's-avonds laat in groot kostuum op den uitkijk zit ten. Toen begonnen ze te gelooven, dat zy het slachtoffer waren geweest van een grap, stelden een onderzoek in envonden Signor Siena in plaats van Victor Emmanuel, die, toen hij het auiproquo vernam, harte lijk moet hebben gelachen. Uit Soedan. De Britsche expeditie in Soudan maakt weinig voortgang. De troepen zijn in Berber gelegerd, waar de Sir dar zyn hoofdkwartier heeft geves tigd. De voornaamste arbeid van het Engelscli-Egyptisehe leger is thans de doortrekking van den spoorweg tot Berber en daarmede komt men flink voort. Een dezer dagen wer den niet minder dan 4900 myl gelegd. De lijn zal waarschijnlijk nog voor het eind van deze maand tot de ri vier gereed zyn. Verder worden door de Britsche kanonneerbooten verkenningen ge daan, den Nijl op tot de stelling der Derwishen. Deze is bijzonder sterk. Elk fort wordt nog beschermd door loopgraven aan weerszijden. Het kamp der Derwishen ligt diep in de woestyn achter een heuvelrug. De verkennende booten werden hevig door den vijand beschoten, maar stoomden niettemin zonder noe menswaardige schade te lijden langs het flank der stelliDg. Uit woede over hun nederlaag te gen den Djaulin-stam hebben de Derwishen een verschrikkelijke wraak genomen op de bevolking van het land tusschen den linkeroever van den Nijl en Metemneh. De geheele streek is ontvolkt, alle mannen die zy konden vinden zyn door de troe pen van den Khalifa vermoord, de vrouwen zijn medegevoerd en honderd vijftig van de schoonste, jouge meis jes zijn aan den Khalifa gezonden. Vele vrouwen en kinderen werden in de rivier verdronken. Een vluchteling uit Metemneh heeft den Sirdar verteld, dat de bevelhebber van deze plaats,generaalMahmud,bevel heeft gekregen om het Egyptische leger tegen te houden. Generaal Mah- mud heeft aanzienlijke voorraden graan, maar zyn mannen mogen daar van niet gebruiken zij hebben be vel gekregen bij de bewoners graan te requireeren. Grieksclie vrijwilligers. De vrijwilligers uit Turkije, die het Grieksche vaderland redden zou den, worden nu tot last. De menschen zitten zonder middel van bestaan en weten niet hoe zy leven moeten. Een paar honderd van hen hebben ie Athene huisgehouden in bakkerswin kels en bij kleermakers om zich brood en kleeding te verschaffen. De politie moest een eind aan het opstootje maken. Gelukkig heeft de regeeriug zich met de zaak bemoeid en gedaan wat ze reeds lang had moeten doen, name lijk gezorgd voor nachtkwartier en on dersteuning. Want wat heeft de regee ring gedaan toen de oorlog was afge- loopen? Zy heeft eenvoudig de men schen ontslagen met een plaatskaartje naar hun Avoonplaats en tien drachmen bezoldiging. Doch zij konden niet naar Turkije terug vóórdat de vrede gesloten was, en nu weet men hoe lang dat duurde, en men weet niet hoe lang dat nog duren zal. Het schijnt, dat de sultan van geen amnestie weten wil en de terugkeerende vrij willigers gewoon voor den krijgsraad gebracht worden. Thans begrijpt echter het irieksch vaderland zijn plichten, en de Griek sche weldadigheid helpt eeu handje aanleiding van een tiental patroons, die zich hadden bereid verklaard met de Commissie te onderbandelen, maar in besloten kring, werd besloten later zulk eene bijeenkomst te houden. Men zal tevens trachten, dat eerst de patroons eene vergadering houden opdat er eenzelfde toestand als te Amsterdam kome, waar eene patroons- vereeniging en eene van gezellen is. Naar wy vernemen, wordt morgen hier ter stede begonnen met het in circulatie brengeD, onder sportlief hebbers, van eene lijst, ter inteeke- ning voor een huldeblijk te vereeren aan den popnlairen wielrenner, den heer C. Witte veen, hem aan te bie den ter gelegenheid dat hy het racen vaarwel zegt. IJsclub. Vervolg Stadsnieuws Heden werd door mr. A. Waszink, advocaat te Hilversum, appèl aange- teekend tegen net vonnis, gisteren gewezen inzake Cornelis van der Spek voor overtreding der boterwet. Loonregeling der typografen. Woensdagavond werd de aange kondigde vergadering gehouden van de looncommissie der typografen, waarop ook do patroons waren uit- genoodigd, die echter huishoudelijk was. -Wy vernemen evenwel, dat, naar Woensdagavond vergaderde alhier de IJsclub Haarlem en Omstrekeu. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat bet ledental toenemende is en dat, tegenstaande geen gevolg was be hoeven gegeven te worden aan een ten vorigen jare genomen besluit om eene leening van f400 te sluiten voor verrichtingen aan de ijsbaan, de kas toch met een ruim voordeelig saldo sluit. Door den president Jhr. W. Pli. Teding van Berkhout werd medege deeld, dat het inmalingsgebouw zal worden verplaatst, naar den N. W. hoek, waardoor de oppervlakte der kinderbaan grooter zal worden en dat de ijstent met Haarlems telefoonnet zal worden verbonden. Tot bestuursleden werden gekozen in de plaats van de heeren Mr. W. van Hulst, die voor eene herbenoe ming had bedankt en den heer luite nant De Bruiju, die naar elders was vertrokken, de heeren ritmeester van Tienhoven en H. Fokker. De Haarlemsche justitie heeft de hand gelegd op zekeren Kelderman, die tot een oplichtersbende in Am sterdam behoorde. Deze mannen ver schaften zich jaarverslagen van wel dadigheids-vereenigingen. die gewoon lijk "ook ledenlijsten bevatten, en presenteerden den leden dan lid- maatschaps-quitanties, die zij zeiven vervaardigd hadden. Ook te Haarlem hebben zij deze oplichterij gepleegd. Vooral 'deze Kelderman was het, die de quitantiën schreef en toekende. Hij wordt in preventieve hechtenis gehouden en is heden door den rech ter van instructie gehoord. Tegen den 14-jarigen J. de B. is procesverbaal opgemaakt ter zake verduistering van een bedrag van f 18, die hij voor zijn patroon, den winkelier G. aan de Koningstraat, had ont vangen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van lieden Donderdag 28 October 1897. Zekere Miezerius heeft een zeer be wogen leven achter zich. Indertijd in den dienst, werd hy door den milt tairen krijgsraad tot 5 jaar veroordeeld en later door onze rechtbank her haaldelijk wegens diefstal en landloo- peryj. Toen kwam hij aan de gemeer reiniging en daarna in het armenhuis. Hier had hij zijn ouden dag rustig kunnen slijten, had hy zich niet aan den drank te huiten gegaan, tenge volge waarvan hy werd weggejaagd. Daarop nam hij in de maand October van een vrachtwagen een paar schoe nen. Deswege hoorde hij heden 6 maanden tegen zich eischen. —De 2üjarigeD.Teeg,met een houten been, die verklaarde nooit een am bacht te hebben geleerd, hoorde we gens bedelarij tegen zich eischen 2 dagen hechtenis en 6 maanden op zending. Tegen Willem Kuyk luidde de eisch wegens landlooperij te Koog aan de Zaan in de maand October: 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. De zaak Bredius. Heden Donderdag, deed de- rechtbank uitspraak in de zaak van den heer A. Bredius, afsluiting van het Schotervoetpad. Overwegende o. m., dat de afsluiting op last van den patroon door de ondergeschikten was geschied; dat de getuige van Schie, oud-wethouder gedurende 00 jaar heeft gezien, dat het voor eeu openbaar voetpad wordt gebruikt en dat het op de landerijen duidelijk zichtbaar is en dat hij, dat voetpad heeft geschouwd als zittende in eene raadscommissie en dat hy get. zich herinnert, dat de heer Bredius inder tijd aan den Raad heeft verzocht ia liet pad eene afgraving te mogen maken en dat de Raad die vergun ning heeft verleend; dat de getuige Berghuis heeft verklaard dat hy de versperring op last- van zijn pa troon heelt geplaatst, op de wyze zooals deze hem dat had bevolen, meenende dat zyn patroon daartoe recht had, en dat er bordjes „Verbo den toegang" op het land stonden; dat getuige Hoogland,dit eveneens ver klaarde; dat de getuige Loners het voetpad niet heeft geschoawd, omdat dat niet de gewoonte wasdat bekl. heeft erkend, dat het pad is afgeslo ten op zyn last, zonder vergunning van B. en W. van Schoten, doch overtuigd is, dat dit niet nood'igwas, daar het verkeer op dat voetpad alleen werd gedoogd; dat wettig en overtuigend is bewezen ter terecht zitting, lo. dat beklaagde zonder ver lof van B. en W. van Schoten op zyn last heeft doen versperren op 31 Oct. en 3 Nov. hot voor openbaar vorkeer bestemd voet pad te Sehoten;2o. dat de get. Van Schie en Nelissen hebben verklaard, dat het pad sinds menschenheugenis voor openbaar voet pad is gebruikt; 3o. dat het het voetpad is, dat door de gemeente moest worden geschouwd4o. dat bekl. indertyd verlof had gevraagd aan B. en W. om door te graven een stukje van het paddat uit een en ander bleek, dat bekl. lang wist, dat B. en W. van Schoten het pad als een openhaar voetpad onder hunne hoede hadden; dat onder het bevoegd gezag in de dagvaarding B. en W. aer gemeente werd verstaan, gelijk bekl. het ook had opgevat; dat het derhalve in den zin aer strafwet als een openbaar voetpad staat bekend, dat het alleen de vraag is of bekl. een strafbaar feit heeft gepleegd, welke vraag moet worden bevestigend beantwoorddat bekl. heeft overtre den art. 427 W. v. Str., tweemalen; veroordeelde hem tot twee boeten van f 5 of 2 maal 1 dag hechtenis. Een neuzenbijter trad daarna in het bankje der beklaagden, Men herinnert zich, dat op den len Augus tus in de Omvalspoort herrie was ge weest. Zekere J. A. Nieinau was ontstemd, omdat er iets vau zyne moeder was gezegd eu liet zich daar omtrent nog al luidruchtig uit. Ge volg van een en ander was dat D. Mulder met Niemau onaangenaam heden kreeg, in drift ontstak, hem aangreep en hem leelyk in den neus beet; zelfs zoo dat er eeu groot stukje afviel, de neusvleugel, die later, uaar een der getuigen opmerkte met een lampje werd opgezocht. Mulder van zyn kant verklaarde dat hy reden had gehad tot zyne handelwijze, daar Nieman zijn, Mulder's vader, had ge slagen. In het getuigenverhoor bleek van de waarheid dezer bewering ech ter niets, wel dat een zekere Visser ook in deze quaestie iets heeft ge daan; nl. voortdurend Nieman uit getart om te vechten. Verder, dat beklaagde later ook nog iemand an ders had bedreigd. Van het afbijten van den neus wist beklaagde zich nu niets te herinneren: hoewel hij vroeger het aan den rechtercommis saris had erkend. De eisch was 4 maanden. Tegen C. v. d. Mey werd wegens verzet tegen de rijksveldwachters v. d. Marck en Frank, toen dezen hem we gens dronkenschap [zouden arrestee ren, geeischt 3 weken gevangenisstraf. Tegen H. Gosewehr, wegens het stelen van een tablet chocolade van 25 ets. uit den banketbakkers winkel van mej. Asmussen op de Ged. Oude Gracht, 14 dagen gevangenis straf. Tegen den 17 jarigen W. M. Drey er wegens diefstal van een paal schoenen ten nadeele van P. Wisker 4 maanden, daar hij al eens meer wegens diefstal was veroordeeld. J. v. Amersfoort had zich te Beverwijk verzet tegen den rijks veldwachter Van Achterberg op den 7en September, toen deze hem wegens dronkenschap zou arrestreren, door dezen te schoppen en in een der vingers te bijten. Met behulp van een korporaal was beklaagde naar het arrestantenhok gebracht, terwijl het verzet lang had aangehouden. Deswege werd tegen beklaagde, die herhaaldelijk wegens strooperij en wederspannigheid had terechtgestaan, geëischt3 maanden gevangenisstraf. H. van Riessen en G. Hommes, beiden tuinders te Wjjk aan Zee, ston den terecht, dat zij aldaar W. H. Koelman hadden aangegrepen, ge slagen eu op den grond geworpen. H. van Riessen werd daarenboven nog beschuldigd dat hy J. Koelman had geslagen. Beide beklaagden ontkenden de feiten. Het bleek, dat op den avond van den 12en September by Koelman aan de deur herig was gescheld. Men ging toen naar buiten; een der be klaagden werd aangehouden en de bovengemelde feiten hadden plaats. De eisch luidde: tegen den len be klaagde 45 dagen en tegen den 2en 1 maand gevangenisstraf. Dat het netsrijden niet zonder gevaar is, blijkt zoo nu en dan voor de rechtbank. Heden weer had G. Dil zich te verantwoorden ter zake, dat hy den wielrijder Booker een duw had gegeven te Oostzaan, waar door deze iu eene sloot was geraakt en circa f 5 schade aan zijn wiel had gekregen. Beklaagde beweerde, dat hy zelf van een ander een duw had ge kregen en een der getuigen, dat Dil, daar hy dronken was tegen den fiets rijder was geslingerd. Volgens anderer getuigenis was Dil echter niet merk baar dronken. Tegen hem werd ge ëischt 14 dagen gevangenisstraf. S. Rond te Wormerveer had aldaar uit een slagerswinkel een worst van 6 ons ontvreemd en toen de veld wachter Oudakker hem deswege zou aanhouden, dezen beleedigd. By ver stek werd tegen hem geëischt 4 maan den gevangenisstraf. Dat er onaangenaamheden door de kinderen ontstaan is geen zeld zaamheid. Te Monnikendam zag men het dezer dagen weer. De zoon van J' v. Dijk had nabij den hooiberg van G. Geurs een vuurtje gemaakt/Toen deze het uitmaakte haalde de knaap eeu mes uit den zak om Gears te steken. Deze nam het af en nu gooide de knaap hem met een steen. Geurs gaf hiervan by de politie kennis en deponeerde aldaar het mes. Deswege werd J. v. Djjk, de vader zoo kwaad, dat. hij den 63-jarigen Geurs eeu klap op het hoofd gaf. De eisch luidde tegen J. v. Dijk, die wel eens meer wegens mishandeling is veroordeeld, il maand gevangenisstraf. Wegens bedelary werden heden door de rechtbank veroordeeld K. E. Karsema, L. Beljaars en K. Bragman respectievelijk tot 2 dagen hechtenis en 29 mnd. opzending en 2 dagen hech tenis en 17 m. opzending. Wegens mishandeling, H. vau Gelder, J. Smit, C. Nat, P. Klokke- raeier, D. Smit eu K. Smit, respec tievelijk tot f 3 of 1 dag14 dagen f5 of 5 d.45 dagen2 maanden en 14 dagen gevangenisstraf. De jongens, die een paar peren van een boom hadden afgeslagen, tot f5 of 5 dagen elk, Arie van der Lee, wegens ap pelendiefstal tot f 10 boete of 10 dagen. K. Koeman wegens het niet be talen der hondenbelasting tot f 6 of 1 Er is in Haarlem weer een nieuw blad aangekondigd, de Nieuwe Cou rant, die Dinsdag- en Vrijdagavond verschijnen zal en gratis worden ver spreid. De uitgever, de heer H. van Zand voord, zegt in zyne aankondiging o. a. „Te beweren dat er te Haarlem be hoefte aan een advertentieblad he lstaat, zou wel wat te veel gezegd „zijn." Dit zyn wy volmaakt met hem eens. Er bestaat echter, zoo meent de heer v. Z., wèl behoefte aan een goedkoop Advertentieblad. Dit zijn wy nu niet met hem eens. Natuurlijk zal deze onze meening den heer Van Zandvoord niet terug brengen van de zyne en wy zien dan ook de verschijning van bet blaadje tegemoet, constateerende, dat wy voortaan als haarlemsche bladen, klein en groot, zullen zynmet z'n achten. De heer Gerard Zalsman is thans in zooverre hersteld, dat hij by mooi weer eens buiten komt. Binnenkort gaat hy, tot verder herstel, naar het zuiden van Frankrijk. Examens in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek28 Oct. 1897. 6 candidaten. Geslaagd Mej. S. Meyer, Haarlem. M. S. C. E. Nix, A. E. Oudt, E. Rijnveld, Lissc. C. Stolp, Hoorn. J. J. van Straten, Beverwijk. Toen vóór eenige jaren de gemeente de bestaande gasfabriek kocht en in eigen exploitatie nam, werden belang rijke verbeteringen aangebracht. Het gasverbruik, ook door belangrijke uitbreiding der gemeente, vermeer derde sterk jaarlijks werden vrij be langrijke sommen besteed aan verbe teringen en uitbreiding. Toch was dat alles ver van voldoende, zoodat de gedachte aan een geheel nieuwe fa briek op een vrij terrein, waar de oude midden in de stad stond en voor geen verdere uitbreiding vatbaar was, op kwam by de gascommissie, die be greep, dat met de oude fabriek niet aan de gestelde eischen kon worden voldaan. In een uitvoerig rapport werd in de vorige raadszitting de zaak uiteengezet, hetgeen tengevolge had, dat aan B. eu W. met de gas commissie opgedragen werd de zaak te onderzoeken. Dit had tengevolge, dat Dinsdagavond in beginsel is be sloten tot den bouw eener nieuwe fabriek, die ongeveer f 70,000 zal kosten," ingericht naar het advies vau een deskundige. Met 7 tegen 4 stem men werd dit besluit genomen. De tegenstemmers wilden wachten of er misschien geen wijziging in de gas- fabricatie zou komen, door fabricee- ren van watergas, en wilden nog een afwachtende houding aannemen, voor zy hunne stem gaven voor zoo'n groote uitgave. O. H. Cl. Bennebroek. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bennebroek, gehou den den 27en October 1897. Voorzitter de heer P. N. vanDoor- ninck, burgemeester. Tegenwoordig allo leden. Na opening der vergadering wer den de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd artikelsgewyze behandeld de begrooting van ont vangsten en uitgaven, dienst 1898. Ontvangstenvroeger was reeds besloten om 25 opcenten te beffen op de Personeele belasting, waar voor is uitgetrokken eene som van f955,621/:;. De hoofd, omslag blijft bepaald op f 1800. De ryksuiikeering, ter vervanging van het 4/s, is uitge trokken op f2368. De tegemoetko ming in jaarwedden van "burg. cn secret, bedraagt f125. Verder kwa men voor de gewone vaste sommen en werden de "ontvangsten met alge- meene stemmen vastgesteld tot een bedrag van fS0S5,50. Uitgavenmet betrekking tot de zeer onvoldoende jaarwedde van bur gemeester eu secretaris, werd met algemeene stemmen besloten, Ged. Staten te verzoeken, deze billijk te regelen. By de behandeling van hoofdstuk 6, zynde de kosten voor het O. L. onderwijs, deelde de voorzitter mede, dat de 1 1000, den burgemeester door mevrouw de wed. Willink van Ben nebroek ter band gesteld, om die op de meest nuttige wyze te besteden, zullen worden aangewend voor de O. L. school. Deze nu zal worden geschilderd, en worden voorzien van banken, kachels, enz. enz., terwyl ook de speelplaats in orde zal worden ge bracht. Op voorstel van don heer G. Stam, werd met 4 stemmen vóór en 3 tegen besloten de jaarwedde van het hoofd der O. L. school met f 100 te ver meerderen. Verder werd by accla matie besloten eene dankbetuiging te zenden aan de schenkster der f 1000. Enkele andere posten verhoogd met het oog op aan te brengen verande ringen cn verbeteringen, werden zoo als zy zya voorgedragen, vastgesteld. Na ©enige ondergeschikte bespre kingen werden de uitgaven vastge steld tot een totaal bedrag vau f8085.50; zoodat de begrooting tot dat bedrag in ontvang en uitgaaf werd aangenomen. Vervolgens deed de Voorzitter, door cyfers gesteund, eenige mede- deelingen aangaande den gunstigen financieelon toestand der gemeente. Volgens spr. verdient het zeker ver melding, dat gedurende eenige jaren e schuld der gemeente met f4000 is verminderdde gemeente verschil lende bezittingen rijker is geworden vertegenwoordigende een bedrag vau f 11000. en dat de aanslagen in de:: Hoofd. Omslag gedurende de jarea 1894—96 en '97 respectievelijk 10—20 en 5 pCt. zyn verlaagd. Ten slotte worden vastgesteld d8 Suppl.Kobieren van denHoofd.Oraslag en Hondenbelasting, dienst 1897 tot een klein bedrag. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij werd besloten den opzichter van den Rijksstraatweg te wijzen op eene verzakking van dien weg by „Bagatella", sloot de voorzitter de vergadering. Belemmering in het telefoon verkeer. Naar aanleiding! van het afsnijden der telefoondraden voor den iater- communalen dienst in de Haarlem mermeer, schryft het Hdbl. nog het volgende „Het is reeds herhaaldelijk voor gekomen dat besturen van water schappen hinderpalen in deu weg hebben gelegd aan het maken vau telephonische verbindingen op hun gebied. Zoo wordt nu weder gemeld, dat de zes lijnen die door de Haar lemmermeer loopen, zo3 niet op last dan toch met medeweten van het hoogheemraadschap zouden zijn door gekapt. Het ligt voor de hand dat zulk eeu toestand" onhoudbaar is. Een alge meen verkeersmiddel inag niet wor den belemmerd door een plaatselijk bestuur, zeker niet wanneer de wer ken, er voor benoodigd, van hoogst onschuldigen aard zijn. Het is moei lijk in te zien welk gevaar of bezwaar het plaatsen van palen en spannen van draden voor een polder opleve ren. Indieu de bestaande wetgeving den polderbesturen de macht geeft het telephonisch verkeer te belemmeren, is het dringend noodig dat die wet geving worde gewijzigd." Wy vernemen nog: Dinsdagavond is de verbinding her steld onder beveiliging van een twaalf tal Rijksveldwachters, langs telegra- fischen weg op last van den procureur- generaal gerequireerd. De herstelde verbinding wordt nog geregeld door Rijkspolitie bewaakt. Sloten. De raad dezer gemeente stelde de begrooting voor 1898 vast in ontvangst en uitgaaf op f76131.475; de tracte- menten van burgemeester en secreta ris zijn met lU (Rijksbijdrage) ver hoogd en gebracht op f 1500 en f 750. De hoofdelijke omslag is met. f 600 verminderd en gesteld op f 12000. TELEGRAMMEN, PRETORIA, 27 Oct. HavasDe Volksraad kwam heden niet byeen. Men acht het waarschijnlijk dat de Volksraad de Regeering zal uitnoo- digen rekening te houden met de wettelijke mogelijkheid om voor het gerechtshof een actie in te dienen tegen de dynamietconcessionarissen en. ingeval een gunstige afloop daar van is te voorzien, een eisch tot op heffing van de dynamietconcessie in te dienen by het Hooggerechtshof. JOHANNESBURG, 27 Oct. (Ha vas). Er is hier eenigé agitatie tegen de voorgestelde wijziging van do in voerrechten, die ten doel heeft arti kelen van woelde te treffen en de Transvaalsche industrie te beschermen. Eenige kooplieden trachten zekere buitenlandscne regeeringen in deze aangelegenheid te mengen. Men hecht echter weinig gewicht aan de agitatie. Het gerucht' gaat dat dr. Leyds hoogstwaarschijnlijk tot diplomatiek vertegenwoordiger in Europa zal wor den benoemd. LONDEN, 28 Oct (R.O.) Eeu telegram uit Johannesburg aan de „Times" meldt dat de Duitschers deu Duitschen consul te Pretoria hebben verzocht aan zyn Regeering te seinen dat de belangen der Duits, geschaad worden doorliet tegenwoordig optre den der Reg. en van den Volksraad met betrekking tot het rapport der industrieele commissie. MADRID, 28 Oct, (R.O.) De heer Nunez Arië is benoemd tot gouver neur van de hypotheekbank. In den ministerraad verklaarde de minister van financiën Puigcerver dat de financieele toestand niet zoo ern stig is als men gelooft. Generaal Weyler heeft aan de re geering zijn steun toegezegd. Hy meldde dat hy elke betooging zou verbieden. Familieberichten. Overleden22 Sept. H. Deubner, Madioen (Java). 20 Oct, G. O. Mul ler, Geisa. 21. C, Koeman jd. 21 j. Berkhout. 22. Wed. E. A. G. Schot- Op der Heyde 46 j. Arast. 23. Wed. J. M. Bruinier—-Bonebakker 94 j. Wageningen. J. M. O. Zwaneveld— Hubers; 42 j. Amst. G. Gerritsen 70 j. Arnhem. S. Pauws 51 j. Zunder- dorp. 24. Wed. J. Smelt-v. Vliet 84 j. Amst. D. Ph. Schults 57 j. Amst, 25. W. F. G. L. Gouwe 67 j. Alkmaar. A. Krook 69 j. Broukelcn. L. Otto 66 j. Ouderkerk a/d Amstel. 26. Wed. L. Goudsmit Azn.--The- maus. Amst,

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3