'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. Dinsdag 2 Kovembei* £897, Ho. 4399 ^rSCDltT^Tjirtv^IIilTTS^JRTrj-S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ,per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Directeur-Uitgever Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE AJDVrE3E,TBlSrT3ZEIEsr: -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze Agentei en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer j 0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en Schoten. P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij d© tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHiïlegomi ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Ifficieeie Berichten. Sargemëester en Wethouders van larlem, )oen te weten, dat bij hunne be- likking van 21 Oct j.l. aan A. Kremer vergunning is verleend uitbreiding van eene koffiebran- rij door plaatsing van een gasmotor d achttien paardekracht ter ver- Dging van den bestaande, in het rceel aan de Kromme Elleboog- «g no. 10. ïïaarlem, 30 Oct. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Politiek Overzicht» De opvolger van generaal Weyler Cuba, de spaanscbe maarschalk laneo, is reeds te Havana aange- imen en beeft het bewind aanvaard. Do by de overdracht verwachte geregeldheden, schijnen geen groo- ii omvang te hebben aangenomen, 1 de berichten hierover kort en inig beteekenend zyn. In een dé- he uit Key-West wordt gemeld, t te Havana manifestatiën plaats idden by Weylers vertrek, die aan manifestanten zou hebben verklaard zijne vervanging geschiedde naar wensch der opstandelingen en der ereenigde Staten. In verband met geruchten over ine ziekte van koning Alexander Servië wordt de laatste dagen naam van zijn vader, koning Mi- n, dikwyls genoemd. Verschillende bladen in Weenen eweren, dat koning Milan heeft ver jaard, dat de jonge Alexander om ezondheidsredenen naar buiten moet geneeskundige experts te kunnen ladpiegen. Milan zal den titel van Koning- ader aannemen en zich te Belgrado estigen. Er worden nog steeds onder- andelingen gevoerd tusschen hem den metropolitaan.; Een uit Belgrado ontvangen tele- ram verzekert, dat koning Milan koninklijk besluit zal worden be- iemd tot mede-regent van het oninkryk." Het is echter zeer waarschijnlijk, dat it bericht evenals zoo vele andere rer koning Milan valsch is. Aan de rankfurter Zeitung wordt tenminste emeld uit Belgrado, dat de geruch- in van een mogelijk optreden van oiling Milan als regent, gedurende afwezigheid van koning Alexander het buitenland, van zijn voorne- D6Q om een kerkelijke echtscheiding verkrijgen en de toestemming tot et sluiten van een nieuw huwelijk, senvoudig moeten worden beschouwd praatjes. De „Times" verneemt uit Johan nesburg dat de Volksraad het voor stel van Wolmarans, om voor nood lijdende boeren 50,000 p. st. voor schot uit de schatkist toe te staan, heeft verworpen, niettegenstaande president Kruger er voor had ge sproken. De progressisten hopen op een gunstige beslissing in de dyna- miet-quaestie; zy willen de regeering dwingen de zaak voor het rechtshof te brengen. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 1 Nov. 1897. Schouwburg. Nederl. Tooneel. Als 2e voorstelling van het abon nement geeft a.s. Donderdag de Kon. Vereeuiging „Het Nederl. Tooneel" Eerloosdrama in drie bedrijven door W.G. van Nouhuijs, door eene vroegere opvoering door het Rott. Tooneelge- zelschap hier bij velen welbekend. By deze gelegenheid zullen wy naast den heer Louis Bouwmeester, die de rol van Frits Halma, den vader, ver vult, den heer Chrispijn voor het eerst met dit gezelschap zien optreden en wel als Karei Halma, de zoon. De voorstelling wordt besloten met de opvoering van het blijspel in éen be drijf De Muis. Nederl. Opera. Hun, die de vorige maal bij het niet doorgaan der voorstelling zich zeer teleurgesteld zagen, zal het ongetwij feld genoegen doen te vernemen, dat Donderdag 11 November a.s. de Ned. Opera, directie C. v. d. Linden, eene opvoering zal komen geven van Gou nod's Faustmet de heeren Pblippeau en Orelio als Faust en Mephisto en naar alle waarschijnlijkheid mevrouw Engelen—Sewing als Margaretba. Kantoor van inklaring. Hoewel de houw van een kantoor van inklaring op het terrein Yan de 'Holl. Spoor alhier, bij het station, reeds eenigen tijd geleden werd aan besteed, is tot dusver nog geen spade in den grond gestoken. Men was na melijk m botsing gekomen met de haarlemsche bouwpolitie, daar het de bedoeling was een geheel houten loods te bouwen. Naar wy vernemen is de moeilijk heid nu nit den weg geruimd en zul len er halvestecnsmuren worden gezet. Do kippobrug. Het kippebruggetje over den over weg aan den Kruisweg had den 15en October reeds opgeleverd moeten zijn. Ter elfder ure heeft de Holl. Spoor, naar wy vernemen, evenwel ingezien, dat er nog iets aan de brug ontbrak, 't Gevaar was namelijk groot, dat de vonken uit daaronderdoor gaande lo comotieven de brug in brand zouden steken Dies heeft men gegolfde platen ge galvaniseerd ijzer onder den vloer van 't bruggetje gespijkerd. De brug is nu voor brandgevaar beveiligd. Maar als de vonken nu eens over de leuning vliegen? Waarmee worden dan dë menscben die er overgaan beveiligd? Men zou aan beide kanten van het bouwwerk een agent van politie kun nen posteeren, die elk die er over ging, voor en achter een kachelplaat om "den hals zouden moeten hangen, bijwijze van een kuras. Deze "be schermende platen zouden dan aan den anderen kant weer kunnen wor den afgegeven. De Haarlemmers benoorden de rails mogen in elk geval hun per soon wel tegen brandschade verze keren. En wat de agenten van politie bovenbedoeld aangaat, hunne tegen woordigheid zal toch noodig wezen, aangezien men de brug nu. overlangs in tweeën heeft verdeeld, waarmee het gelukkige gevolg is bereikt, dat zoo een voetganger links gaat inplaats van rechts, op den small en overgang een opstopping zal ontstaan van be- Nederl. Vereeniging van Spoorweg-Ambtenaren. Zaterdag-avond had de eerste ge zellige bijeenkomst in dit seizoen van de afdeeling Haarlem der bovenge noemde vereeniging in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" alhier plaats. De voorzitter, de heer K. Bakker, heette allen welkom en wees op den steeds toenemenden bloei der vereeniging. Hierna trad de heer J. C. van der Grijp van 's-Gravenhago op met verschillende aardige voor drachten, zoowel dramatische als hu moristische. Onder de dramatische muntten vooral uit „Een roepstem", Een naclit in 1870, en „De ledige Stoel". Ook de humoristische vielen zeer in den smaak. De bankbreuk van Octave Pradels, hoewel niet juist nieuw zijnde, werkte toch zeer op de lachspieren der aanwezigen- Een zeer geanimeerd" bal, dat tot laat in den nacht voortduurde, besloot deze gezellige bijeenkomst. Het be stuur kan dan ook met voldoening op dezen goed geslaagden feestavond terugzien. Hardloopen. De heer Joh. Swets Jr. te Amster dam blijft nog steeds in 't bezit van het record Amsterdam—Haarlem en terug of omgekeerd in 2.34,48. Reeds eenige Zondagen heeft men pogingeu aangewend dit te verbeteren, doch zonder resultaat. Zoo ook Zondag vertrok met dit doel de heer J. Schotanus alhier ten 12 uur van de Amsterdamsche Poort. Zjjn tyd was 2 uur 49 minu ten 30 seconden, dus nog 4!/s min. langer dan de tyd van den heer v. d. Spek, die naar alle waarschijnlijkheid zjjn tyd by deze gunstige weersge steldheid (geen wind) aanmerkelijk had kunnen verbeteren. De belangstelling van het publiek blijft nog steeds groot. By vertrek en aankomst te Haarlem en Amster dam, alsook aan de tusschengelegen dorpen waren tal van nieuwsgierigen opgekomen. De heer J. B. Ausum Jr., die ten 2 uur van hier vertrok, gaf het on derweg op. Naar men ons meldt, zal bij gun stig weder, a.s. Zondag, de heer P. J. van Bodegom, wonende alhier, het record van den heer Joh. Swets Jr. van Amsterdam (2.34.48) trachten te verbeteren. De heer v. B. zal te 12 uur precies afgaan van de Amster damsche Poort. De liefhebberij neemt dus steeds toe. Op 3 November e.k. des avonds ten 8 ure, zal in het café Neuf. Groote Houtstraat, door de afdeeling Haarlem der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst eene vergadering gehou den worden, ter behandeling van: Ingekomen stukken, Verslag Afge vaardigden Alg. Vergadering, Mede werking van de Kroningsfeesten cn Lezing van den Heer J. C. Kruscman. Door het Gemengd Koor „Jan Albert Ban" van de R. K. Lees ver eeniging, zal op den llden Nov. e.k. ten gehoore worden gebracht. 1. Die Sieben Krenzworten van Jos. Hay dn. 2. Drie a Capella nummers. 3. Die Flucht der H. Familie van Max. Bruch; en in den loop van den win ter zullen er drie lezingen gehouden worden, en wel door Pater J. V. de Groot op 16 Dec., Joseph Th. J. Cuypers en Justus van Maurik op later te bepalen data in 1898. 8ENNENLAND, HAAGSCHE BRIEVEN. De gemeentehegrooting der resi dentie sluit met een bedrag van 51/; millioen, rekent men daarbij F/2 mil- lioeu van de gasbegrooting, dan komt men op 7 millioen. Waarlijk geen bagatel 1 Toch had 't best kunnen gebeuren, dat de behandeling der heide begroo tingen in een paar uur tyds was af- geloopen. En als men niet had willen praten Ik wil dan maar zeggen, dat de bekende „oudste inwoner" zich niet herinneren kan, dat de behandeling der begrooting ooit zoo „dun" was. Voor een deel lag dit aan het uitstel van het debat over de „stinkende grachten" tot een volgende vergade ring; voor een ander deel aan de omstandigheid, dat men den burge meester, die toch al niet op rozen zat en zich een paar malen uit onwe tendheid bezondigde, de gelegenheid wilde schenken om „in" de brandende quaesties te komen. Er zyn pessimisten, die beweren, dat dit zyn Edelachtbare vermoede lijk nimmer gelukken zal. Maar afgezien van deze voor 's bur gemeesters intellect weinig vleiende verwachting, kan moeilijk ontkend worden dat het debat, voor zoover het dien naam verdiende, goede lei-' ding ontbeerde, wat den voorzitter moet gebracht hebben tot het be wustzijn, dat er een kardinaal ver schil is tusschen een dorp als Baaru en een stad als Den Haag. We do grand zooals de Engel- schen zeggen. Dit bewees ook 's Raads beslissing over bet crediet voor de kroningsfeesten. Geen f 24000, zooals een spreker wilde; geen putten uit „onvoorzien", geljjk een ander be geerde; neen mynheer, de Raad der residentie voteerde een blanco-crediet. Vorstelijk, royaal! Maarging de royaliteit niet een beetje verloren door net feit, dat men er eerst een uur lang over twistte? We ao grandArme residentie! Wat gemeenten van den vierden rang reeds hebben, zoo byv. dag-gas voor industrieel gebruik, wy krijgen het niet. Het groote, het grootsche zit hem by ons alleen in belastingbe taling. Want de Raad heeft de zon derlinge verordening op de heffing der honderd opcenten aangenomen, durfde er zelfs geen verandering in brengen, omdat dan een Wethouders crisis dreigde. Gelukkig, evenwel, dat oen minister op het bekende „torentje" zetelt. En men mag dan ook aannemen dat de voorstemmers dit doden, voor een groot deel althans, met do intieme overtuiging, dat deze verordening tóch niet zal worden goed gekeurd. Het Scheveningsehe haven-vraag stuk is een een nieuwe phase ingetre den door een schrijven van den Min. van Waterstaat aan den Gemeenteraad, houdende inededeeling, dat zijn ambt genoot van oorlog met zal staan op den eisch van een fort, mits de aan te leggen haven uitsluitend voor hom men toegankelijk zy en niet dieper dan 2 M. beneden Amsterdamsch peil. Nu weten mijn trouwe lezers, dat steeds van Scheveningsehe zyde is vernomen: „aan eenhommenhaventje hebben we niemendal." Men droomde zich daar reeds een haven als die van Ostende of van Antwerpen, om niet te zeggen van Rotterdam. Nu schijnt de Scheveningsehe publieke opinie eieren te kiezen voor haar geld en klinkt de lenze„liever een hommen- haventje dan in het geheel geen". Maar nu komt ook van andere zyde de vraag weder op, die ik vroeger te berde bracht, of een verouderd sys teem van visschery, dat met bommen, schier overal door kielvaartuigen (loggers) worden vervangen, en be stemd schnnt om te verdwijnen, de in elk geval belangrijke kosten van een kleine getyhaven rechtvaardigt. Als het gety verloopt, moet men de bakens verzetten. Dit oude spreek woord wordt thans te Scheveningcn toegepast. Voor de toepassing daarvan waren echter niet te vinden de leden onzer Koninklijke Militaire Kapel, alias „de Grenadiers en Jagers", het geroemde, eenmaal onder Dunckler ook beroemde muziekkorps, dat buiten #*fenzen des lands lauweren behasWe. ïk heb vroe ger reeds medegedeeld, hoe velen dier heeren, weigerachtig om te gehoorza men aan den nieuwen leider, den heer Bonman,die hen meer als militairen dan als musici wilde behandclen.de gelede ren verlieten.Men raag ongetwijfeld van een. militair musicus vergen, dat hy ook militair zij, maar iu de eerste laats dient by toch musicus te zyn. >e dirigent schijnt dit uit het oog te hebben verloren. Menscben die 20 jaren en langer, onder strenge diri genten als Dunckler, hebben gediend, willen nu eenmaal niet behandeld worden als miliciens. En het gevolg is geweest, dat gaandeweg de beste krachten hun ontslag namen, laatste lijk de solo-pistonist. een beslist artist op zyn instrument. Dit vooral heeft do aandacht getrokken, oiydat deze ontslag-aanvrage kwam, nadat de be doelde solist tydens een repetitie een zenuw-aanval had gekregen, gevolg, naar beweerd wordt, van onheusche behandeling. Nu is door den korps commandant een commissie ingesteld om den toestand der kapel te onder zoeken en men denkt, dat den diri gent zal beduid worden, dat hij voor taan mot. een stokje en Diet met een bajonet leiden moet. H. A. GANUS Jr. P.S. Den lezer in uw blad, die de bijzondere aandacht vestigde op eenige onder do straatjeugd gebruikelijke uit drukkingen, kan ik mededeolen, dat zy, af komstig uit het z.g. Bargoenseh, oorspronkelijk zyn afgoleid uit het Hebreeuwsch op den klank af na tuurlijk. De oorspronkelijke He- breeuwsche woorden worden echter ook gebezigd om westersche munt soorten aan" te duiden, ook de Neder- landsche. Uit do „Staatscourant". Besluiten en benoemingen. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by do kantonge rechten in het arrondissement Tiel, voor de kantons Tiel en Geldermal- sen, ter standplaats Tiel, mr. H. H. A. Sluis, thans kantonrechter-plaats- vervanger, advocaat en procureur te Meppeltot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Leeuwardenmr. J. Tjebbes, advo caat en notaris aldaar, en mr. C. Beekhuis, advocaat en procureur, thans kantonrechter-plaatsvervanger aldaar, tot kantonrechter-plaatsver vanger in het kanton Bolsward, jhr. J. F. van Beyma tlioe Kingma, ont vanger der registratie en domeinen te Bolsward; tot burgemeester der gemeente de Werken en Sleeuwjjk G. P. C. baron Mulert. Verleend eervol ontslag als lid van het bestuur van het fonds „Welda dig en Zorgvuldig" aan mr. A. J. Roest en benoemd tot lid van het bestuur, van dat fonds jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, burgemeester van 's-Gra- venhage. Verleend eervol ontslag als direc teur van on leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Winterswijk, aan R. E. de Haan; als kantonrech ter-plaatsvervanger in het kanton Bolsward aan C. W. C. T. Visser. Verlengd: de duur van de deta- FEUILLETON. l(Bewerkt naar het Engelsch.)\ HOOFDSTUK XVL Het onweder barst los. l9) „Mooi en hef, beide l" riep Gordon opgewonden uit, erwijl hii tot achter zyn ooren kleurde. „Gy moet haar lepaald leeren kennen. Ik heb baar het een en ander fan juffrouw Aura- verteld en zy verlangt zeer eens [ennis te maken." „Zoo, zoo l" zeide Taras. „Zn is een fan de liefste meisjes, die ik ken. Maar dat doet hier niets ter zake. Het voornaamste is, dat Ie kolonel en ik een contract hebben gesloten. Hy heeft mijn voorstel aangenomen, wel te verstaan, dat ik risico voor myn rekening neem." Taras maakte een beweging, alsof zulk een overeen komst niets ongewoons was en vroeg Gordon, wanneer hjj op dit idéé was gekomen. „Denzelfden dag, waarop die onnoozele fabrikant het contract tusschen n en hem verbrak. Gij verklaardet toen, dat het naar uw meening zeer moeilijk zou gaan weer een ander te vinden. Door een toeval hoorde ik dien zelfden middag, dat Perry, op den hoek van deze straat, zyn fabriek ging verkoopen." „Die kruikenfabriek vroeg Taras met een ongedul dig gebaar. „Ja, maar ge begrijpt, dat we alles nieuw inrichten, een grooten oven laten bouwen en de beste werklui, die er te krijgen zyn, in dienst zullen nemen. Ik heb er nog aan niemand iets van gezegd, uit vrees dat myn plan zon mislukken; maar gisteren avond zijn Bell en ik het eens geworden en hebben den koop gesloten. Zoodra gij je groep voltooid hebt, kunnen de werklie den den vorm gereed maken, middelerwijl kan dan de oven gebouwd worden en zullen we tot het bakken overgaan, als gij ons ten minste met je klandizie wilt begunstigen, oude vriend I" „Ik verlang niets meer, dan een geschikten oven en bekwame werklui," zeide Taras. „Beide zult ge hebben, dat verzeker ik je. Met geld kan men veel in de wereld gedaan krijgen en ik ben zeer bly een nuttig gebruik van het myne te kunnen maken. Gy weet aat ik zeer veel sympathie voor je werk gevoel. Daarom alleen zou ik my reeds tot je beschikking stellen, maar denk eens aan, welk een on derscheiding onze fabriek te beurt valt. We maken een enorme reclame I" Taras drukte Gordon stilzwijgend de band, welk stil zwijgen meer dankbaarheid uitdrukte voor zyn edel moedigheid, die het motief van 2\jn onderneming was geweest, dan woorden zouden gedaan hebben. Wy zagen Gordon de volgende week verscheidene malen. Zaterdags had Taras een lang onderhoud met twee bekwame werklieden, om over hot gieten van het beeld te spreken, dat nu geheel voltooid was. Er werd beslóten, dat men er 's Maandags aan zon beginnen. Taras vertelde my dit, toen ik hem in zijn atelier Hy stond met de armen over de borst gekruist voor het meesterstuk. Na eenige oogenblikken, waarin we beiden zwegen, zeide hy met vuur „Dat is het mooiste, wat ik ooit van myn leven ver vaardigd heb, Aura. Ik ben trotsch op myn werk." Ik was ook trotsch, maai- meer op den kunstenaar, die het meesterstuk geschapen had, dan op het beeld zelf. Ik stak myn hand door zyn arm en leunde tegen hem aan. „Waarom moet hy nu juist zoo'n kunststuk gemaakt hebben," dacht ik, opnieuw door den angst aangegre pen, dat het hem het leven kon kosten. Wy begaven ons den volgenden dag naar Kew en wandelden in het park totdat het gesloten werd. Tegen onze gewoonte waren we zeer stil, want beiden dachten we aan de groep, die den volgenden Maandag de moeielijke kunstbewerking zon ondergaan. Ik stond dien dag vroeg op. Dadelijk begaf ik mij naar het atelier en vond Taras met voorover gebogen hoofd op den drempel staan, terwijl hy iets beschouwde, dat in het midden van het vertrek stond. Toen hy mij hoorde aankomen, hief fcy het hoofd op en keerde zich om. Zyn gelaat drukte zoo'n wanhopige verslagenheid nit, en hy keek me zoo starend aan, aat ik mij zelf afvroeg, of hij me wel u.. „Taras!" riep ik uit, van schrik onder aan het trapje stilstaand. Zonder iets te zeggen, beduidde hy me, in het atelier te komen. Toen ik naast hom stond wees by naar het midden van het vertrek. Ik ontstelde zoo, dat ik ter nauwernood een kreet van afgrijzen kon uiten. Zyn meesterstuk, de prachtige groep, waar hij maanden lang onvermoeid aan gewerkt en die hem zooveel hoofdbre kens gekost had, lag verbrijzeld op den vloer. Alleen het yzerdraad was overgebleven en vormde een belache lijk geraamte! Een oogenblik geloofde ik, dat hy zyn meesterwerk in een aanval van krankzinnige ^woede zelf had ver nield. „Was het te vochtig vroeg ik, wetende met hoe veel zorg hy eiken avond het natte laken uitwrong, alvorens het over het beeld te hangen. Hij schudde ontkennend het hoofd. „Wie heeft het dan gedaan?" „De Czaar. Zyn macht is groot" „Maar minder groot dan de uwe!" riep ik diep ver ontwaardigd nit" „Gy moet n niet laten afschrikken, want eindelijk zult ge slagen. Het beeld dat gy vervaardigd haat; kunt ge opnieuw maken, even mooi en grootsch als het vorige. Het is maar een quaestie van tyd." „Moedig vriendinnetje!" zeide hjj, zyn hand ontroerd op myn schouder leggend. „Gy geeft my den moed terug- Dit ongeluk zal my niet ter neder slaan. Wat betee- kenen een paar maanden Het geraamte heeft men my tenminste gelaten," voegde by er by op de ijzeren sta-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1