NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. Vrijdag S November 1897. No. 4402 HAABLEM'S DAGBLAD AB03STIiTHi3VnEQSrTSE3I5,IJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 .AX)"'VBaTEM"TIElT: Van 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en 'Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèpe G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—o regels f 0,75, elke regel meer j 0,15Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloeviendaai, Sandpoort en Scholen, P. v. d. RAADT. SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandcoort, G. ZWEMMER; Veken, W. J. RUI J TER Beverwijk, J. HOORNSRillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Offficieele Belichten» Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Roepen bij deze op, de ingezetenen die verlangen als vrijwilliger bij de nationale militie op te treden, om zich daartoe voor het einde van de afge- loopen maand aan te melden, ten Raadliuize dezer Gemeente, (afdeeling Militie en Schutterij) van des mor gens 10 tot des namiddags 4 ure. De bewijsstukken over te leggen door hem die als vrijwilliger bij de militie wenseht op te treden zijn de rolgende Een getuigschrift, af te geven door ;n Burgemeester der woonplaats. Het bewijs, van aan zijne verplich tingen ten aanzien van de militie te hebben voldaan, bedoeld bij art. 11 der wet. Een bewijs van ontslag en het ge tuigschrift van den bevelhebber van het korps waarbij bij beeft gediend, bedoeld bij art. 13 der weten ein delijk, voor zooveel een minderjarige betreft, een bewijs van toestemming van zijr vader of voogd. Eindelijk wordt nog ter kennis van Qflde belanghebbenden gebracht, dat "vóór het einde dezer maand op eiken werkdag van 10 tot 4 ure ten Raad- huize dezer gemeente, onder overleg- -ging van stukken, aanvraag kan ge schieden ter bekoming van het door den Burgemeester af te geven getuig schrift. li Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 18 Nov. e.k., 's namidd. ten 2(3/4) ure, ter jjemeente-secretarie ter mie zijn ne- flergelegd, de ingekomen verzoek schriften met de bijlagen van Ritsema Co., om vergunning tot oprichting van eenen gasmotor met exhauster in de koffiebranderij in het perceel aan de Zoetestraat 48; van L. C. Smit, om vergunning tot oprichting van eene smederij hi het perceel aan de Mag- dalenasteeg 6van J. de Nys, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Barecd- sestraat 35r.; van H. N. Sweerts, om i I vergunning tot oprichting van eene sigarendrogerij op den zolder van het perceel aan de Lange Veerstraat 21, en dat op den veertienden dag na heden, zynde 18 November e.k., des namidd. ten 2ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem2 Nov. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht» Mag men Chamberlain gelooven, dan zijn op het oogenblik de betrek kingen van Engeland met Zuid-Afrika meer bevredigend dan zij in lang zijn geweest De engelscje minister heeft dit verklaard in eene redevoering te Glasgow gehouden. Spreker meende, dat het vooruitzicht van een werkelijk vereenigd rijk eene quaestie werd van practische politiek. Uit Johannesburg wordt aan de Times gemeld, dat men daar verbaasd is over Kruger's bewering in den Volksraad, dat hij adressen heeft ont vangen vau voorname vertegenwoor digers der mijnindustrie, verklarend dat men tevreden was met die her vormingen, welke de commissie uit den Volksraad voorstelt. De Kamer van Mijnbouw verzekert, dat zij niets van dergelijke adressen afweet, men zegt dat ze wel afkomstig zullen zyn van onbeteekenendc firma's. Do Beer heeft in den Volksraad een rede gehouden, waarin hy zeide dat de geheele beweging uitgaat van Johannesburgsche kapitalisten die men na Jameson's tocht had moeten dood schieten, en dat Rhodos erachter zit. De nota, waarmee de spaansche regeering do nota van den ameri- kaanschen gezant beantwoordde, en van welker inhoud wy een en ander mededeelden bestaat uit drie deelen en is 28 folio-bladzijden groot. In het eerste gedeelte wordt het betoog van de Amerikaansche regee ring punt voor punt gevolgd. Het tweede gedeelte handelt over devrij- baitersexpeditiën uit do Vereenigde Staten. De Spaansche regeering be spreekt uitvoerig de verschillende ge vallen en uit de hoop, dat de toestand in dit opzicht zal verbeteren en dat de Vereenigde Staten zullen trachten, nieuwe schending van het volken recht te voorkomen. Op het aanbod der regeering te Washington, om tusschenbeide te ko men tot herstel van de orde op Cuba, geeft de Spaansche regeering geen rechtstreekseh antwoord, maar zy zegt te verwachten dat de Ameri kaansche regcermg op loyalo en cor recte wyze Spanje's pogingen om den opstand te dempen zal ondersteunen, vooral nu Cuba zelfregeering krijgt in vrijzinnigen geest. Dit laatste punt wordt dan nog uitgewerkt. De Imparaal te Madrid heefteen telegram uit Havannah ontvangen, een en ander over den toestand op Cuba mededeelende. In de provincie Pinar del Rio staan duizend opstan delingen, gewapend met Remington- geweren maar gedecimeerd door ziekte. In antwoord op ondervragingen door Amerikaanschojournalisten verklaar de maarschalk Blanco dat Spanje, na een hernieuwd onderzoek, oprecht de nieuwe staatkunde zal invoeren. De nieuwe gouverneur hoopt dat hij het eiland geheel en definitief zal bevre digen, zoo niet dan zal hij op den oorlog met oorlog antwoorden. Hy zal hen aie den vrede willen met open armen ontvangen. Maar schalk Blanco ontkent dat hy het afgekeurd en verzekert dat er geener-1 f Juli f—Aug. f- lei overeenkomst bestaat tusschen i Oct. f -, Sept f de Vereenigde Staton en Spanje en dat de nieuwe staatkunde niet aan dit ryk werd voorgeschreven. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 4 Nov. 1897. Aan het onlangs gehouden examen in vry'e- en ordeoefeningen werd deel genomen door 21 leerlingen der kweek school voor onderwijzeressen alhier, die allen slaagden. Het Bestuur der Haariemsche Han- delsvereeniging heeft besloten, zich te wenden tot den Burgemeester, met het verzoek, om op de wyze dieZ.È.A. de meest geschikte voorkomt, te wil len bevorderen, dat hier ter stede het St. Nicolaasfeest dit jaar niet den 5den, maar den 6dcn December zal worden gevierd. De vyfde valt namelijk op Zondag en het Bestuur de H. H. V. meent, dat verschuiving van een dag wen- schelyk is, zoowel in het belang der Zondagsrust, als ten voordeole van do winkeliers. Het standbeeld voor Frans Hals. By dcu penningmeester van 'bet comité ter oprichting van het stand beeld voor Frans Hals alhier, Jhr. Teding van Berkhout, is de som van dertigduizend gulden ontvangen van den particulier, die onlangs verklaard heeft deze som te willen beschikbaar stellen. De uitcoodiging van het comité aan de kunstenaars, om als bewijs van ingenomenheid met deze gift iets van hun hand af te staan, is reeds van vele kanten, zoowel uit ons land als uit België en Frankrijk, beantwoord. Het comité zal nu spoedig kunnen overgaan tot het beramen van plan nen voor de uitvoering. Onze lezers zullen hebben begre pen, dat niet op den hoek van de Hondensteeg maar op den hoek van de Boerensteeg, een gevel is ingestort door het leggen van de pijpen der waterleiding. Als administrateur der Haariem sche Handelsvereniging, in de plaats van den heer P. A. Roelofs, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, is benoemd de heer Scbeltema, ser geant-majoor aan de Mil. School al hier, die eerstdaags met pensioen Yoor brood en levensmiddelen: November f 488,23'/a, Dec. f550.47, Januari f526,64, Febr. 633,01, Maart f 427,85Vi, April f311,89, Mei f353,17, Juni f311,33Vi. Juii f229,15'/i, Aug. f257.16. Sept. f253.48. Oct. f 292,04'/2, totaal f4634,44'/2. Voor brandstoffen: Nov. f25,94, Dec. f202,95, Jan. f 112,48, Febr. f206,50, Maart f 16,76, April f5,28, Mei f 1,38, Juni f 0,92, J uli f 0,—. Aug. f 0,—. Sept. f 1.11, Oct f 8,15, totaal f581,47. Voor ligging en kleedingstukkcn November 137,16, Dec. f 55.91, Jan. f 94,58 Va, Febr. f 53,34, Maart f 17,35, April f20,95, Meif—Juni f2,90, Juli fO.—Augustus f4.20 SepL f 12,50, Oct. f 10,10, totaal f 308.99Vj. In geld: (rentelooze voorschotten). November f 1053,75, Dec. f 801,90, Januari f852,84, Februari f 1103,27 Va, Maart f 584,05, April f 628,45, Mei f733,65. Juni f767,05, Juli f391,25, Aug. f517,70, Sept. f477.17, Oct. f 170,90, totaal f8080,98'^. Verplegingskosten en diversen: Nov. f Dec. f 50, Jan. f 25, Febr. f 50, Maart f 0,80, April f Mei f—Juni f—Juli f 12,50, Aug. f Sept f 50, October f totaal f 188,30. AdministratiekostenNov. f Dec. f 70, Jan. f 130,35, Feb. f 116,10, Mrt f 116,65, April f 70, Mei f 93,87 Juni f68,20, Juli f90, Aug. f81,50. Sept. f450, Oct. f 91, tot. f 1462,67 TotaalNovember f 1690,08'/a, Dec. f 1731,23, Januari 1741,89% Februari f 2161,22% Maart f 1163,46'/a. April f 1036.57, Mei f 1182,07 Va, Juni f 1150j40,/aj Juli f 722.90 Va» Aug. f 860,56, September f 1244,26. Oct. f572,19Va, totaal f15256,87. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen le vensmiddelen, kleedingstukken, brand stoffen enz. uitgereikt. Ontvangsten: Contributiën en gif ten November f 4936,50December f 1475, Januari f 2171, Febr. f 3509,83, Maart f 1117,93Va, April f 1225, Mei f88.95, Juni f47,25, Juli f22, Aug. f—Sept. f—Oct. f 12,50, totaal f 14605,97. Diversen en terugbetalingenNov. f38, Dec. f2,50. Jan. 28,44 Febr. f 8, Maart f 8, April f 5, Mei f 40,42, Juni f33,17, Juli f24,12'/a, Aug. f6,25, Sept f61,16, Oct. f 16, totaal f271,06Va- TotaalNovember f 4974,50 Va, Dec. f 1477,50, Januari f 2199,44, Februari f3517,83. Maart f 1125,931/2, April f1230, Mei f 129,87, juni f80,42, Juli f 46,12% Aug. f6,25, Sept. f61,16, Oct. f28.50, tot f14877,03'/a- Nadeelig saldo f 379,88% Weldadigheid naar Vermogen. Maandelyksch Overzicht van do vereeniging „Weldadigheid naai* Ver mogen", boekjaar 1 November 1896— 31 October 1897. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffing: November f Dec. f Jan. f Febr. f plan van generaal Weyler zou hébben I Maart f—April f—Mei f Juni BINNENLAND, Het Hof heeft heden den lichten rouw aangenomen voor den tyd van drie dagen, wegens het overlijden van de hertogin von Teek. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten Aan den met rang van kolonel ge- pensionncerden lniteuant-kolonel der cavalerie F. do Bas belast met het toezicht op de krijgshistorische naspo- ricgen, den titel verleend van direc teur van het krijgsgeschiedkundig archief van den generalen staf. Pensioen verleend aan Jacob van Ouwcrkerk, machinist by een Ryks- stoomgemaal, f355; aan Benjamin Bos, sluisknecht, f340. Dieven? Eene juffrouw in do Korte Leid- schedwarsstraat te Amsterdam, kreeg Woensdag bezoek van drie heeren, die zich bekend maakten als gemeen te-ambtenaren. Hun bezoek stond in nauw verband met de hondenbelas ting. Maar de juffrouw wist wol be ter. Van zulke voorwendsels had zij al gelezen. Dioven waren het en inbrekers ook. Maar zy zou hun te slim af zyn. Met sprong zy de kamer uit, wierp de deur dicht en sloot de hee ren op. Trotsch op deze daad van zeldzame beradenheid komt zy triom- feerend by den politie-commissaris. Drio gevaarlyke dieven had zy ge knipt I Maar jawel, toen de rechercheurs met de gevangenen in aanraking kwamen, bleek het maar al te daide- lyk, dat de drie dieven wel degelijk gemeente-ambtenaren waren. De juf- trouw keek leelyk op haar neus, vooral toen de beleedigde heeren eisebten, dat zy vervolgd zou wor den wegens vryheidsberooving. Twee kinderen verbrand. Omstreeks 12 uur heeft te Amster dam Woensdag een uitslaande brand in de Westerstraat gewoed, waarbij twee kleine kinderen van 3 en 5 jaar zyn omgekomen. De vader, Van Buren genaamd, en de moeder zyn beiden in dienst van het dagblad De Echo voor het rond brengen der courant Zy waren juist op hun dagelykschen loop, toen het onheil plaats greep. Van hunne vyf kinderen waren de twee oudste nog in schooldrie waren er thuis zon der toezicht. Twee kleinen lagen te bed in eene tot slaapstede ingerichte muurkast. Het oudste dezer kinderen, een knaapje, kwam bedremmeld beneden beduidde den bewoner van het onder huis, een bierhuishouder, dat er wat ergs gebeurd was, daarbij een ver wonde hand toonende. Do bierhuishouder begaf zich naar boven, waar zich nog een andere buurman by hem voegde. De achter kamer der derde verdieping, waar Van Buren woont, vonden zy vol rook. Toch zou redding der kleinen nog mogelijk geweest zyn, als de man nen gedacht hadden aan de mogelijk heid, dat er nog kinderen op ae ka mer kondon zyn. Zy kwamen echter niet op die gedachte en holden de straat op, de een naar de brandweer, de ander naar de politie. Met drie spuitwagens rukte de brandweer aanhet vuur was spoe dig gebluscht. In de bedstede vond men do beide kinderen in den rook gestikt. Langdurig werd beproefd het leven nog op te wekken, maar vrachteloos. In dekens gehuld zyn de beide lijkjes met een rijtuig wegge bracht het knaapje, dat eenigc brand wonden aan de hand had bekomen, werd in het gasthuis verbonden. Toen restte nog de moeilijke taak, de ouders op te sporen en voor te bereiden op net bericht van de ramp, die hen getroffen had. De derde verdieping is uitgebrand. Het huis werd door vyf gezinnen bewoondalleen de bewoner der voor kamer op de eerste verdieping had zyn boedel togen brandschade verze kerd. Eon moord op den Wester toren. Dinsdagavond omstreeks 5 uur, zoo tusschen licht en donker werden de omwonenden van den Westertoren te Amsterdam door een angstig geschrei van den toren naar buiten gelokt. Spoedig verzamelden zich honder den om den toren hot hoofd in den nek met diep medelijden naar den bo vensten trans starende waar men dui delijk den moordenaar bezig kon zien met zün slachtoffer. Do menigte gaf op welsprekende wijze hare afkeu ring to kennen en schreeuwde den moordenaar de lieflijkste woorden toe. Sommigen poogden do toren binnen te dringen doch tevergeefs. De torenwachter scheen nog niet op zyn post te zijn, waarvan de moor denaar blijkbaar gebruik gemaakt scheen te hebben. Intusschen bleef het geschrei aan houden en werden de zenuwen der toeschouwers voortdurend geschokt, totdat de moordenaar zijn slachtoffer losliet en dood liet vallen. Spoedig had men do vermoorde opgebeurd en terwijl de nieuwsgierigen de hoofden by'een staken, klonk net met innige veracbtiDg„'t Kreng heeft 'm heele- maal uitgezogen", terwijl hy de ge havende en geplukte duif den omstan ders liet zien. „'t Stomme dier"? mompelde een oud vrouwtje, „'t Zyn zalke krengen die sperwers, maar as ie bij mij op 't plat durft komen, byt 'k 'm den kop af", verzekerde een opgeschoten jon gen. die een duiven plat bezit. Vol van medelijden met het arme vermoorde duifje en vol afschuw voor den moordenaar, den sperwer, den meest verachten en meest gevreesden vogel van de duivenplatbezittende Jordaners, verspreidde de menigte zich. (A. C.) De „Prins van Oranje." Er is. zegt de Haagsche Ct., een bedenkelijke omstandigheid by de liquidatie van de Ijzergieterij „de Prins van Oranje", een omstan digheid, die althans aanleiding tot veel ongerustheid geeft. Voor het personeol der fabriek be staat een pensioenfonds. En nu vreest [(Bewerkt naar het Engelsch.)] HOOFDSTUK XVIH. Een oud vijand. 22) Tusschen acht en negen uur is het in de wyk „Lam beth" zeer eenzaam. Het had dien middag gestortre- en slechts enkele geluiden verbraken zoo nu en de stilte van den avond. Nu eens hoorde ik het geratel van een tram op de ijzeren spoorbrug, dan weer net flniten van een stoomboot, terwijl ik my snel over de voile straten voortspoedde. Plotseling meende ik iemand achter me te hooren. Verbeeldde ik het mij of was het werkelijk zoo? Om ttj^hiervan te vergewissen keek ik even om. Een man menschen juist denzelfden kant uit moesten en even hard liepen. Ik vertraagde mijn tred, maar de geheimzinnige persoon achter mij deed hetzelfde en toen ik omzag was hy geen stap nader gekomen. De gedachte door iemand vervolgd te worden, deed my onaangenaam aanik sloeg den hoek van de „Lam- beth-Road" om en besloot, wanneer de persoon my uit het gezicht had verloren, myn pas te versnellen; maar toen ik een tram hoorde aankomen, kwam ik op het idéé het verdere gedeelte van myn weg rijdende af te leggen, om my zoodoende van den man te ontslaan. Juist op het oogenblik, dat ik in de tram steeg, sloeg de man den hoek van de straat om, versnelde zyn tred, sprong achterop de tram en klom het trapje op naar boven. Het licht van de lantaarn viel even op zyn ge zicht. Ik kon my niet vergissendat gele gelaat met dien zwarten baard en vooruitstekende jukbeenderen, ik maar al te goed Het was Drigo HOOFDSTUK XIX. De vervolging. Toch duurde het eenigen tyd voordat ik tot deze conclusie kwam. Op het oogenblik dat by in bet licht stond kwamen zyn trekken mij bekend voor, maar toen ik mijzelf begon af te vragen, waar ik dien man met zijn gebogen rug meer had ontmoet, herinnerde ik mij pas, hem in den kelder van de herberg het laatst te hebben gezien. Maar was hy het wel? Bedroog ik mij niet? Hoe kon ik dit te weten komen? Ik was nog niet zeker van myn zaak, toon ik voor de woning van myn naaister stilhield en uitsteeg. De tram reed door, maar terwijl ik haar nog nakeek zag ik de bewuste persoon haastig het trapje afkomen. Hy had gewacht totdat ik de straat was overgestoken. Ik zag mijn vermoeden bevestigd: het was Dngo; hy ver volgde my en er bestond slechts éen kans om hem te ontkomen. Wanneer ik n.m. de dear snel achter mij dichtwierp, kon hy my, terwyl by het trapje afdaalde, uit het gezicht verliezen. „Groote hemelMiss, wat scheelt n ?B vroeg de naai ster my, zeer verwonderd over myn driftig binnentre den en zenuwachtigheid. „Een man heeft my van „Lambeth" af nageloopen." „Dat is recht onaangenaamMaar een lieve, jonge dame zooals gij, moet zich voor zulke avonturen wachten." Zy lachte daarby schalks. Maar ik wist wel, dat an dere redenen de oorzaak waren van deze vervolging. Myn eerste gedacht was, dat Drigo my wilde over rompelen nit wraak over het kwaad, dat ik hem be rokkend had en ik moet bekennen, dat by dit idéé myn moed my in de schoenen zonk. Myn geest was veel te veel vervuld met het denkbeeld denzelfden tocht weder alleen te moeten aanvaarden, om eenig genoegen in het passen van mijn japon te vindenik liet de garneering aan den smaak van de naaister over, om toch maar spoedig klaar te rifo-ITr"" Ik was gereed om weer te vertrekken en keek naar bnitentot mijn groote verlichting bemerkte ik niemand, die op Drigo geleek. Hieruit maakte ik op, dat hy my nit het gezicht verloren had en de verkeerde richting „Het regent zachtjes, wilt u myn parapluie niet mee nemen?" vroeg de naaister. „Neen dank u, ik geloof dat ik de tram maar zal nemen, dan kan ik dicht by huis afstappen." Toen ik de tram zag aankomen, wenschte ik de juf frouw goeden avond en liep naar het midden van de straat, om den koetsier een wenk te geven stil te hou den. Juist op het moment, dat ik in de tram steeg, dreigde myn nart van schrik stil te staan want ik ont dekte myn vyand, die vaq achter een muur te voor schijn trad. Ik nam binnen in plaats en hoorde hem naar boven klimmen. Het was evenwel geen tram voor Lambeth, maar voor Westminster. Om niet weer die lange straat behoeven door te loopen, steeg ik by „Hercules Buildings" uit Hierdoor kwam ik myn vervolger een eindje voor, want hy kon niet weten, welke rienting ik zon inslaan, al vorens ik mji op straat bevond. Ik zag zyn mismaakte figuur over de balustrade heenboigen, om te zien, wie de tram verliet Zoodra by my herkende, kwam hy langzaam naar beneden. Zonder een oogenblik te dralen liep ik op een her berg toe, om, wanneer Drigo my te dicht op de hielen kwam, een geleide te vragen, daar ik my liever niet wilde blootstellen de rest van den weg alleen af te leggen. Ik was nu overtuigd dat de vyand van Taraa m| nit den weg wilde ruimen.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1