Damast-Zijde 65 cent 14.65 p. Meter, alsmede zwarte, witte en kleurige Henneberg- van 35 ct. tot f 14.65 p. Meter, effen, gestreept, geruit, ge- damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, ns enz.), „franco en vrij van invoerrechten in huis." Dubbel porto naar Zwitserland. Sjde-Fabrieken G. HENNEBERG, (k. u k. Hoflever.), Zürich. jeft het publiek belang by een landige vereeniging van Spoor- ersoneel. de publieke verkeersmiddelen niet alleen een middel tot [maken zyn, or staan ook aDdere igen op 't spel. Het algemeen be- vereischt, dat ook lietspoorweg- 1 een woordje mee spreekt. e vereeniging van is „S.V." met „een onderwijzeres", dat een lissie zooals zy zich voorstelt, beter zou zyn. ar verder zjjn we 't niet geheel baar eens. Zy zest, dat zy, als rwyzeres aan een lagere school, ook onderwijzende de nuttige werken, oordeelen kan of dat wys, vooral met 't oog op het leven der leerlingen, voldoende )lgens onze meening is 't niet ikend, natuurlijk in 't algemeen menelke regel heeft zyn uit- iring, zoo ook hier. Door ver ende omstandigheden zal het werkonderwys op de eene school kunnen zyn dan op de andere, im 200 meisjes werden sinds de hting tot de Wilhelmina Naai- il toegelaten. Daaronder zyn ieidenen, die de lagere school bezoeken en van 5—7 bij ons n. Zouden hare ouders haar ons in en het voor sommigen zoo arende schoolgeld betalen, indien iet handwerkonderwjjs op de e scholen geheel voldoende acht- Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. Fransch. Duitscb, Engelsch, de wis kunde, het teekenen en de gymnas tiek. Er zijn 6 leerjaren aanvan gende met het 4e leerjaar eener ge wone, lagere school en dus komen deze 6 leerjaren overeen met de 9 leerja ren der scholen voor moer uitgebreid lager onderwys der le en 2e klasse. Het aantal leerlingen per onderwij zer is nagenoeg even groot op al deze scholen van uitgebreid en meer uit gebreid lager onderwys. Alliance Francaise. De ruiterljjko erkenning van onge lijk waarop ik uitzicht gaf, is door de Redactie van het Predikbeurten- blad met een hernieuwde waarschu wing tegen de „Alliance" beantwoord. Ce n'est pas de bonne guerre. My rest te bevestigen, dat mijn per tinente verklaring de" Nederlandsche Comités der Alliance Francaise stél len geen sommen beschikbaar tot steun van Jezuiten scholendoor het P.B. niet is weerlegd en dat das de verdachtmaking van het Haarlemsche Comité door het P.B. uit moeilijk naspeurbare beweeggronden ontstaat. F. SMIT KLEINE. Bestuurslid van het Haarlemsche Comité der Alliance Frangaise. haarlem, 9 nov. '97. meting zyn dan de leden van het sterke geslacht en men zou dus zeg gen Komt er op het hoofd van me nige dame een hoed, dan heeft ze ongeveer dezelfde afmeting als haar echtgenoot. Bovendien bestaat het hooge der dameshoeden tegenwoordig hoofdzakelijk in hooge strikken. Oen kom, mijnheer Fidelio, zoo'n strik neemt niet veel plaatsruimte in; het hoofd een beetje op zij en u kan uit stekend zien. Maar toch ofschoon ik deze klacht eenigszins overdreven vind zou ik het toejuichen als alle dames besluiten konden haar hoeden en mantels in de vestiaire te laten, of wanneer zy tegen dien last opzien, naast zich neer te leggen. Wat blieft u, mevrouw Vindt u het jammer van uw beeldigen, nieuwen winter hoed. Och, u kan die 's middags op de wandeling genoeg vertoonen en heusch, ik geloof dat de meeste hee ren het met my eens zullen zyn, als ik zeg, dat uw gelaat zonder hoed veel voordeeliger uitkomt. De meeste dames flatteert een hoed niet en dan het maakt op mij veel gezel liger indruk, wanneer binnenshuis de mantel en hoed is afgelegd, boven dien bewaart het u misschien voor een verkoudheidomdat ge straks weer in de koele avond lucht komt, nog daargelaten, dat vele dames last hebben van een lichte hoofdpijn, wanneer ze den geheelen avond haar hoed tot last gehad heb ben. Daarom zou ik alle dames-ingeze tenen van Haarlem willen toeroepen Laten wy van onzen kant den heeren hun zin geven wat betreft die lastige hoeden, maar laten zy dan ook de beleefdheid hebben ons hetrookenop een mooi concert te besparen. Een Dame. Mijnheer de Redacteur Als getrouw lezer van uw blad, las ik het bericht omtrent request van de „Haarlemsche Handelsvereeni- ging" aan den burgemeester inzake lenals 's avonds krijgen wy ook het veranderen van den St. Nicolaas- 0—4 leerlingen van de meeste dag, en dezen in plaats van Zondag ■e scholen. Sommigen kwamen op Maandag te doen plaats hebben, e -le of 5e klasse by ons; velen Als reden geeft de H. H. V. op rel die in bezit zijn van een „Zondagrust". Myns inziens is dit gschrift, dus de geheel e school verzoek comediespel. Of het is het len. Waarlijk ons oordeel gron- bestuur te doen, een yjj niet op ervaringen opgedaan den burgemeester te krijgen, of het e eerstenook niet alleen bij de is een „steek onder water" aan het er vluggendat vooral zou zeker adres van voornoemden heer. De eer onbillijk zijn. Wij oordeelen H. H. V. toch was het, die het meest t algemeen en dan blijkt 't het plan \an den burgemeester „Her dat meisjes die de geheele ziening van de Zondagswet" dwars- 'e school afliepen, en na eenigen boomde. En dan heeft volgens mijn idéé, de burgemeester, daar het St. Nicolaasfeest geen publieke vermake lijkheid is, niets aan het al, of niet op Zondag plaats hebben van dit feest te veranderen. Hoogachtend. Wy maken den geachten inzender er op opmerkzaam, dat in ons bericht nog een tweede motief werd aange geven en wel: de belangen der win keliers. De ervaring heeft, zoo zeide mea ons, geleerd dat de winkeliers méér verkoopen wanneer de St. Nicolaas- dag op een werkdag, dan op een Zon dag valt. Red. Gaarne betuig ik mjjne erkentelijk heid voor de aandacht, die de inzend ster aan mijn laatste Zaterdagavond- praatje heeft geschonken en vooral voor hare conclusie, die strekt tot het afzetten der hoeden in zalen. De klacht over bet rooken op de ledenconcerten in de Soc. Vereeniging is naar my dunkt, ietwat overdreven. Een groote zaal als die der Sociëteit is volstrekt niet vol rook, wanneer er na de eerste af deeling met rooken wordt begonnen wei indien het, wit zooals bÜ de Populaire concerten, den wit voetje Dy heelen avond geoorloofd is. Maar daar van is natuurlijk by de ledenconcer ten geen sprake. FIDELIO. tot onze goede leerlingen behoo- bjj hare komst slechts weinig de nuttige handwerken weten, u „een onderwijzeres" zichzelve willen komen overtuigen en onze il bezoekenZy zal ons hartelijk om zyn. Het wisselen van ge- kan niet anders dan der zaak voor wy, ieder 4op zijne wijze, amen, ten goede komen, vriendelijk dank zeggende voor mamo dezer regelen Het bestuur der Wilhelmina Naaischool. Onderwijs. ar aanleiding van het in uw blad latste artikel geteekend „Lib. nist", verzoek ik U 't onder- ide omtrent de openb. scholen uitgebreid en meer uitgebreid onderwijs te Rotterdam op te Jl m heeft in Rotterdam 8 scholen voorbereiding voor 't middenbaar ymnasiaal onderwys. Die scholen verdeeld in 5 scholen 2e Mijnheer de Redacteur! Hiermede verzoek ik u een plaatsje uw geëerd blad voor een minder aangenaam voorval, hetwelk my Zon dag 1.1. bij den brand van den heer Dahlhaus overkomen is. In de eerste plaats moet ik eenigen van het corps der politie hulde brengen voor het beleefde optreden tegen het publiek. Ondergeteekende stond te kijken ter hoogte van de drukkery van den heer Ruigrok, toen na welluidende beve len (zoo ongeveer „douw dat schorem achteruit" enz.) van den adjunct, het publiek met zeer nette woorden ach teruit werd geduwd, waarna ik vroeg of dit niet op een netter manier zou kunnen gebeuren. Hierna werd ik plotseling door een agent by de keel gegrepen en daarop raakte myn bloed aan 't koken en voegde ik hem een weliswaar minder vriendelijk woord toe (wie zou dat niet in zulke om standigheden gedaan hebben), waarna ik plotseling door een stuk of 4 agen ten het publiek uit getrokken, en als Waarde Redactie! Een poosje geleden las ik in uw blad een ingezonden stuk van een passagier van de Bloemendaalsehe ware afs misdadiger naar het bureau tram, die zich^beklaagtdat de staan- gebracht werd. Hier werd ik onder- en zitplaatsen buiten op, dezen zomer yraagd en, nadat er proces-verbaal j bijna uitsluitend door dames waren was opgemaakt, kon ik vertrekken scholen le klasse. Drie der o.ingenomen. ..'met de schrale troost mij in het ver- len 2e klasse zyn jongensscholen, Direct kwam toen de gedachte by my voj„ aljes maar te jaten welgevallen, zjjn meisjesscholen. Twee van de op, dat de heeren zich daarover noch I om m« later te komen beklagen. Dat lolen lste kl. zyn jongensscholen moeten verbazen, noch zich er aan voorval een voorbeeld zij 'voor e derde is een meisjesschool. Er'ergeren. I anderen at geen verschil in den omvang j Sinds vele dames zich genoodzaakt beleefd dankzeggende voor de 't onderwys en de verdeelmg der i hebben gezien ter wille van bezig- door Lr verieen(ie plaatsruimte ver en op deze scholen, maar uit- heden buitenshuis, door weer en wind ^lijf ik md verschil in schoolgeld. Op de te gaan, is het niet te verwonderen, en le kl. bedraagt het schoolgeld dat zij afgeleerd hebben in een altijd alden per leerling zonder korting eenigszins benauwde tram te zitten, meer leerlingen uit één gezin en Mij dunkt meer reden tot veront- !e scholen 2e klasse 40 gulden, waardiging heeft onze sexe, nu er eens zonder reductie. Men noemtdoor het bestuur der sociëteit „Ver otterdam deze scholen van voor- j eeniging" is besloten na de pauze ding voor H. B. S. en gymnasium,het rooken toe te_ laten op de leden- bi voor uitgebreid lager onder-concerten van Kriens. Voorts heeft men te Rotterdam Het is even goed als wilde dat penbare scholen voor Meer uit- zeggen„Dames worden na de pauze id lager onderwijs n.l.: geweerd." Scholen le klasse (2 jongens en j Ik meen zelve niet tot de meest isjesscholen) met een schoolgeldverwende dames te bohooren. Welnu, 60 gulden zonder reductie. Aan .éénmaal heb ik een concert bjjge- scholen zyn 9 klassen en 't on- woond in een zaal waar gerookt werd |js omvat behalve de vakken van en toen meteen myzelve beloofd, dat woon lager onderwijs, de vakkenhet mij nooit weer zou overkomen. Engelsch, Duitsch, Wis-j Weet een der heeren van dat be- H. P. achtend BREEUWER, Coiffeur Kleine Houtstraat 46. Vervolg Stadsnieuws De voorstelling, welke het Specia liteiten-gezelschap onder directie van den heer Frits van Haarlem, Zon dagavond in de Soc. „Vereeniging" gaf voor het publiek, had veel succes en werd door een talrijk publiek by gewoond. Aan afwisseling ontbreekt het op 't programma niet. Daar zijn de Du i I nedins, fiets-acrobaten, de Caroma e, (alleen voor jongens) teekenen stuur wel wat het zeggen wil ineenj^ muzikale clowns, Immam, met ramastiek, besloten ruimte te zyn, waar veel ge-gedresseerde rashonden, Herm. Terley scholen 2e klasse (2 jongenssch rookt wordt, zonder er zelf aan mee §ie beroemde Nederlanilschc personen tengdesch. 5 meisjesscholen) met te doen ^beeldt, de Doneguns, kunst-schaat- «hoolgeld van 30 gulden zonder I Houdt het bestuur zich aan dat senriiders en zoo voorts ïtie. De omvang van 't onder-snoode plan, dan staan or voor ons. Hedenavond is er voorstelling voor is gelUk aan dat op de scholen dames maar twee wegen open1.1 de leden en hunne dames. lasse, zoodat er ook 9 klassen zyn. zelf mee te gaan rooken (hetgeen ik; M Asen.): niet aan zon raden), H. of ten minste1 Scholen 3e kl. ^gemougue ovu.j mei aan /.vju laucii/, ui tuu iuuioh. schoolgeld bedraagt 15 gulden het tweede gedeelte weg te blijven, j Kwartet „uaei. jaar by vooruitbetaling te vol- Of de heeren met het eerste mge- i Met niet minder succes dan den oin de 3 maanden; minvermo- nomen zouden zyn? Vraag er den eersten keer trad het Humoristische en betalen de helft, onvermogen- heeren van uw kennis eens naar. En j Qnartett „Udel" hier Zaterdagavond niets. Aan de betalenden wordt het tweedeOch, après tout kunnen nogmaals op thans in de boven dien nog reductie verleend voor j ze ons tocb niet missen, al was het zaal der Vereeniging, wat beslist in leerlingen uit een gezin. De maar omdat de concerten dan niet het voordeel was van concertgevers angsklassen der scholen voor gestoffeerd en daardoor ongezelligen auditorium. De eersten konden in uitgebr. lager onderwijs der 3e zullen zyn. i de kleine, gezellig gevulde zaal hun e zyn toegankelijk voor die kin- En nu heeft Fidelio in zyn Zater- toehoorders gemakkelykerbeheerschen waarvan na gehouden onder- dagavondpraatje weer een ander teer: en deze laatsten hadden nog meer is gebleken, dat zy de eerste punt tegen ons dames aangeroerd, gelegenheid het viertal in alle „lijnere klassen van openbare scholen Het is hetzelfde waarover men tegen-nuances" van zyn voordracht te vol- gewoon lager onderwijs metwoordig in Parys zoo pruttelt, n.l.'gen. Het programma was geheel nieuw it hebben gevolgd, of dat ze inde hooge dameshoeden in schouwbur- j uitgenomen de Solo-Vorirag van ikkeling met zulke kinderen ge- gen en concertzalen. Dat die last zooprof. Udel en stond by dat der taan. Ook op deze scholen wordt heel groot zou zyn kan ik my moei- eerste uitvoering volstrekt niet ach- Ive in de vakken van het lager lijk voorstellen, omdat de meeste vrou- ter. Bizonder pakten o.a. de Rhino- sang een dichterlyk-muzikale Wag- ner-carricatuur Outer Grund en misschien wel het meest het „Grosses Oratorium" Der Handschuh, waar muzikale voordracht en mimiek om het allerdolst samenwerken tot het meest uitbundige en meest onbedaar- lyke Iachsuccès, waarvan het deftige bovenzaaltje misschien ooit getuige was. De heeren Stigler, Udel, Hör- beder en Weiss en niet minder hun kranige accompagnateur Karl Kittel hebben zich ook ditmaal meesters in hun genre getoond. Wy zullen ons hnn;aanstekelyken, weldadiger humor maar ook hun voorbeeldig samen werken nog lang met genoegen her inneren. PHILIP LOOTS. De heer W. Ten Boom, die vorige jaren met de leerlingen zyner Zou- dagsschoolklasse een uitstapje naar Bloeraendaal maakte, maar dat dit jaar niet deed, zal nu Vrydagavond voor hen in de groote zaal van Felix Favore eene voorstelling met de too- verlantaarn geven. Tot bijwoning daarvan zyn ook uitgenoodiga de kin deren van het Gereformeerde Wees huis, terwyl belangstellenden tegen eene geringe entrée de uitvoering ook kunnen bijwonen. Zondag is opnieuw een poging ge daan om het record van den hard- looper Swets te verbeteren. Ditmaal was het P. J. van Bode- gom, van hier, die de proef zou nemen en te twaalf uur uit Haarlem ver trok. Wegens den hevigen tegenwind en de onvoldoende gangmaking gaf hy het honderd meter voorby Lieae op. Zyn plan is, het den volgenden Zondag by goed weer opnieuw te be proeven, wanneer althans de Athle- tische Bond hem goede gangmakers verschaffen kan. Onze Eleetrische trams. Het uitstel, dat de Gemeenteraad alhier heeft verleend aan de conces sionarissen voor een eleetrische tram naar Zand voort, de heeren Yan den Arend en van den Steur, heeft onge twijfeld by velen de vraag doen rij zen wanneer zullen de eleetrische trams gereed zyn? Op deze vraag valt nog met zeker heid niet te antwoorden. Wel is het een feit, dat de tram naar Zandvoort in het volgende zomerseizoen niet ge reed zal zyn. Het uitstel van de con cessieaanvrage door den Zandvoort- schen Gemeenteraad is daarvan de oorzaak. Eerst na December komt de zaak in dat college weer ter sprake en voor de vervaardiging der motoren is reeds acht a tien maanden noodig. Er is dus kans, dat de ceintuur baan alhier eerder gereed zal zyn. De Raadscommissie, die met het on derzoek van dit plan belast is, werkt met lofwaardigen spoed. Intusschen is er ook voor den Raad nog een be langrijk werk aan te verrichten en wel het bepalen van de voorwaarden, die aan de concessie zullen worden verhonden. Waarschijnlijk zal bij deze voor waarden ook wel ter sprake kooien de eleetrische verlichting van delyn. 't Zou geen geringe verbetering van onze straatverlichting wezen, wanneer langs de geheele ceintuurbaan, om streeks vijf en een halven kilometer laDg, op korte afstanden booglampen konden worden aangebracht Uiteen technisch oogpunt zal daartegen wel geen bezwaar zyn: moeilijk is de vraag, wie zich de kosten daarvan zal moeten getroosten. De gemeente alleen zeker niet, haar convenieert het allerminst en wat de concessionaris sen aangaat, hun kan de Raad natuur lijk gemakkelijk deze verplichting op leggen, maar loopt dan gevaar, dat zij de concessie niet aanvaarden. Mis schien is derhalve een compromis mogelijk. Het tot stand komen van het lnntje naar Bloemendaal (denkelijk wel het voordeeligste van de drie) hangt met een en ander samen. Brand in de Kleine Houtstraat. Gisteren, Zondagmorgen, ten 71/» ure is een felle brand uitgebroken ten huize van den koek- en banket bakker L. P. A. Dahlhaus, woonach- t.g aan de Kleine Houtstraat no. 59, vermoedelijk ontstaan in de bakkerij of in de binnenkamer, gelegen tus- schen den winkel en de bakkerij, alwaar een vulkachel brandde en waarop een pan met honing. Toen de brand uitbrak bevond Dahlhaus zich op de slaapkamer der kinderen, die met moeite met hulp der huishoudster zyn gered. Dahlhaus is sedert Juni van dit jaar weduwnaar. Het benedenhuis is gedeeltelijk en het bovenhuis, bewoond door den schilder J. Bierboom, geheel f uitge brand. De schade is vry belangrijk maar alles was verzekerd. Verschil lende spuiten hebben water gegeven. Vele autoriteiten waren aanwezig ook de Burgemeester. Nader vernemen wij over dezen brand het navolgendeToen de brand klok werd geluid, was al heel spoe dig de brandweer ter plaatse. Stroo men water werden in het brandende perceel geworpen, waaruit de vlam men zeer fel opsloegen. Aanwezig waren de slangenwagen der politie, de ladderwagen, die zeer goede dien sten bewees en de spuiten 10 A en 10 B. De geleden schade is geheel door verzekering gedekt, uitgezonderd die welke geleden wordt door mejuffrouw F. J. C. van Maas, die in het per ceel eene kamer bewoonde. Hare in boedel was niet verzekerdde piano, die uitgedragen is, behoorde aan den Voor de eerste maal deed de infan terie dienst als brandpiket Deze nieuwe regeling voldeed echter niet om de eenvoudige reden, dat er maar acht man met een sergeant waren onder een luitenant, lang niet ge noeg om de vier toegangen (Ge dempte Oade Gracht en Kleine Houtstraat aan beide zyden) behoor- lyk af te zetten. De politie deed dan ook het grootste gedeelte van het werk en wanneer men by volgende gelegen heden voldoening van de infanterie hebben wil, dan mag het brandpiket wel verdrievoudigd worden. Ten slotte een opmerking, ons door een der officials van de brandweer gemaakt Het publiek wilde, toen de menschen er al uit en de vlammen hevig waren, nog een en ander uit den winkel redden, niet bedenkende, dat daardoor do trekking heviger werd en de vlam moest worden aan gewakkerd. Zooals uit achterstaande adverten tie blykt is by de gehouden inschrij ving voor de 2!/j pCt obligatieleening van f50,000 voor de Maats, totexpl. van Staalwaterbronnen tot heden in geschreven voor ruim f27,000. Tot 15 dezer blyft de gelegenheid tot inschrijving nog opengesteld. Volgaarne onderschrijven wy de woorden waarmee deze leening in do advertentie wordt aanbevolen aan Haarlem's iugezetenen, geldende het hier oen Haarlemsche zaak in Haar lems belang. Naar wy vernemen is voor het examen boekhouden van de vereeni ging „Vooruit" geslaagd de heer L. N. C. de Groot alhier. Voor dit examen was de heer de Groot voorbereid door den heer J. Faber, alhier. Morgen, Dinsdagavond, wordt in de concertzaal van de sociëteit „Ver eeniging" opgevoerd Bizets opera -Carmen" door de N. en Z. Ned. Operavereeniging, directie J. G. de Groot, met volledig orkest. Slechts voor het luttele bedrag van f 0,50 kan men deze opera hooren. Voor verdere bizonderheden verwijzen wy naar de advertentie. By welslagen zullen dergelijke opera-voorstellingen verder maande lijks worden gegeven. "Wy vernemen dat is benoemd tot Hoofd der Nassauschool alhier de heer D. Been. De le-luit. jhr. E. W. van Pan- huys, van den staf der genie alhier, wordt 1 December overgeplaatst by het korps genietroepen te Utrecht. Wegens plaatsgebrek blijven eenige verslagon tot een volgend nummer liggen. Examens in de vrjje- en ordeoefe ningen dor gymnastiek8 Nov. 1897. 6 candidaten. Geslaagd de heeren: A" Kroes, Nieuw Vennip. B. Lavoo, Velsen. J. Over, D. Weeshoff, Haarlem. Heemstede. Het parochiaal armbestuur alhier, zal gedurenden den a.s. winter zijne soepkokery weder ten dienste stellen van de particuliere liefdadigheid en, evenals in de laatst verloopene jaren, twee dagen in de week, op vertoon van kaartjes, soep uitreiken aan iedereenzonder onderscheid van godsdienstige belijdenis, terwyl het R. K. armbestuur drie dagen per week soep uitdeelt aan zjjne bedeel den. Het bestuur noodigt by circulaire de ingezetenen uit, ter ondersteuning dit doel, tot het geven van git ten en het koopen van kaartjes voor uitdeeling, teneinde het den armen en mingegoeden mogelijk te maken, zich des winters met warme en ver sterkende spijzen te voeden. Woensdagavond half zeven predi king in de Herv. Kerk alhier, door den heer J. L. Zegers, directeur van 't gesticht „Meer en Bosch." De aan de huizen der ingezetenen dezer dagen gehouden collecte voor de armen der Ned. Herv. Gemeente alhier, bracht op de som van f579.30. Hillegom. De heer H. H. van Waveren, sedert vele jaren wethouder dezer gemeente, heeft zijn ontslag als zoodanig ge vraagd. De begrooting dezer gemeente voor 1898 werd in de jongste raadsver gadering vastgesteld op f30064.40'/a de tractementen van burgemeester en secretaris thans bedragende f 1000 en f750 zullen met het Vt worden verhoogd. Op de personeele belasting zullen worden geheven 50 opcenten, op de grondbelasting 40 en 10, terwyl de hoofdelijke omslag bedraagt f5100, evenals het vorige jaar. Zandvoort. Zaterdagmiddag werd alhier publiek verkocht een huis en erf, gelegen in Noordbuurt, toebehoorende aan wed. Terol, voor de som van f 875 aan W. Paap. IJmxiiden. Door de politie is alhier aangehou den zekere W. J. A. V., matroos op een viermastschoener, die den 3den Maart 1896 te Kaapstad gedeserteerd J in de vakken van het lager lijk voorstellen, omdat de meeste vrou-ter. Bizonder pakten o.a. de Rhino- kerd had. Dahlhaus w; ■wijs, onderwys gegeven in 't wen toch heel iwat kleiner van af- eer os-Ballade, net W-vollerWeihge-1 neringschade verzekerd. heer P. Groet, die de pianino verze-is van het Nederlandsche oorlogs- kerd had. Dahlhaus was ook tegen 1 stoomschip Koningin Emma der Ne- 11 derlanden. Beniiebroek. Zekere C. v. d. A. een jongemau van 28 jaar is in den nacht van Za terdag op Zondag jl. kort naby het station ogelenzang te water geraakt en verdronken. Te veel gebruik van sterken drank is de oorzaak van het ongeluk. Ten één uur baalde de politie net lyk op. De le zitting van den Militie-raad voor deze gemeente zal ..orden ge houden Zaterdag 18 December a. s. des morgens ten 10 uur op don Doe len te Haarlem, en de 2e zitting op den 15n Jan. 1898, op hetzelfde uur en de zelfde plaats. Leiieren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. Het was Zaterdagavond vol in he* „Paleis v. Volksvlyt", het was er stampvol, het was er zoo vol, dat de tourniquets en het zich daarachter bevindende personeel door den aan drang van het publiek werden weg gedrongen. In de groote concertzaal bevond zich éen groote menschenmassa, eene massa, die zelfs de beide galerijen vulde. Men zag niet meer het vuil, dat in Sarphatis stichting zich in den loop van jaren in de hoeken heeft opgehoopt, men zag niet meer het vervelooze van deuren en moren, men zag niets dan menschen en nog eens menschen. Alleen de van ouds herin het „Paleis" residcerende tocht was niet weg te krygen. Het lste opera concert van de ltaliaansche Opera is een enorm succes geweest en als natuurlijk gevolg (by dit gezelschap) daarvan hoorden wy inplaats van ue aangekondigde 15 nummers er niet minder dan 22. Wat schoons te bedenken was, was in het programma opgenomeu. Lunardi zong de proloog en Colazza het bekende recitatief en lied uit „Pagliacci" en gaven daarmede een klein voorproefje van al het schoons dat wy by de eerste opvoering dezer opera op Maandag 8 dezer zallen te genieten krygen. De toejuichingen waren overweldigend. De door „Me- fistofele" vermaard geworden bas Lucenti onthaalde ons op een aria nit Meijerbeer's „Hugenoten" terwyl Sigra Cappellaro de „Variations" van Proch en Signa Carnielli het „Ave- Maria" van Gounod ten gehoore brach ten. Het in korten tyd zoo bemind geworden gezelschap heeft gisteren avond wederom nieuwe lauweren ge voegd by de vele, die het reeds be haalde. B. Leger en Vloot Te 's-Gravenhago is overleden de gepensionneerde schout-bij-nacht W. C. Klis. Na zyne studiën als adelborst op het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Medomblik werd hy in 1842 benoemd tot luitenant ter zee 2e ki. Vervolgens doorliep hy do verschil lende rangen, werd in 1870 bevorderd tot kapitein tor zee en in 1879 eervol uit den zeedienst ontslagen met den titulairen rang van schout-by-nacht. Gedurende zyn langen diensttijd as zeeofficier Klis geplaatst op on derscheiden bodems, en herhaalde malen werden hem speciale diensten opgedragen. Onder meer was hy in 1857 lid van de commissie voor het adelborst-examen lid van de com missie voor het afnemen van het examen van 2e luitenant der mari niers; in 1871 president van de com missie, belast met eene algeheele her ziening der dag- en nachtseineu en van net algemeen seinboek, en in hetzelfde jaar werd hem het bevel opgedragen over het wachtschip te Willemsoord. Als kapitein-commandant van Zr. Ms. stoomschip Leeuwardenwerd hem een paar malen het bevel opge dragen over divisiën bestaande uit genoemden bodem en de CorneUs Dirks en Prinses Marie. In 1854 verwierf de toenmalige luitenant ter zee le kl. Klis do Mili taire Willemsorde 4e kl. wegens zyn flink gedrag in de wateren ter Wes- terafdeeling van Borneo. Ook was hy gerechtigd tot het dragen van het eereteeken Westkust van Borneo. In 1874 werd de overledene benoemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De begrafenis zal Dinsdag te Arn hem plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. Bevallen6 Nov. Z. W. Bakker- van Strien d. A. M.Slenders—Stam mers d. A. Verzylbergen—v. Os d. 9. T. Beugeling—Schuit d. A. W. v. Dam—Jansen d. Overleden6 Nov. J. v. Gasteren 66 j. Wagenweg. C. F. van der Lin den—v. d. Valk 70 j. L. Hofstraat. A. I.eusen 55 j, Gr. Houtstraat. J. Pecht C m. z. Krom. H. Wr. M. Goeden 4 j. d. Sophiastraat. Stoom vaariberichien. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, vertrok 6 Nov. van Perim. Het stoomschip Bromo, vertrok 6 November van Rotterdam naar Ba tavia. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Bataria naar Amst., pass. 5 Nov. Gibraltar. Het stoomschip Javavan Amst. naar Batavia, passeerde 5 November Perim. Het stoomschip Prins Alexander van Amst. naar Bataria, passeerde 5 November Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Prins Hendrik van Amst naar Batavia, arr. 6 Nov. te Padang.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3