liet Onmiddellijk bezette de vijand de bedienden konden de gerechten de hooge wanden van het dal of deniet ronddienen vanwege de menigte kom liever, waarin de maréchaussees opjien vloer liggende^ scherven. zaten en hield hen alzoo in de val „Door een Atjehschen gids, vol gens anderen weer door twee dwang arbeiders, die door den vijand wisten te sluipen, werd van den toestand be richt gezonden naar Loknga. Hier was toevallig eene compagnie van het 3e bataljon onder kapitein van Kes- tèren op raarsch naar Lepong om eene der daar gelegerde compagniën af te lossendeze compagnie rukte dadelijk uit tot ontzet." „Kapitein Yan Heerdt bad zich met zijne patrouille naar den anderen heuvel begeven en was plotseling ge- stooten op eene bende, die zich op hield voor de opening van een groote spelonkvriend en vyand werden dus plotseling door elkander verrast De vijand verzamelde zich voor den in gang, gaf een salvo en ontvluchtte onmiddellijk door eene opening aan de achterzijdewij attaqueerden. Toen luitenant Yan Greuningen sneuvelde door een schot in het hoofd en even eens twee Eur. en één Inl. fuselier, werden de Inlandsche fuseliers ter sterkte van pl.m. 50 man door een paniek bevangen, die nog vergroot werd door het vervaarlijk krijgsge schreeuw der Atjehers. Officierenen Europeanen hielden echter moedig standéén Europeesch fuselier liep zelfs onversaagd den vijand in de grot achterna, doch alleen zijnde, werd hij natuurlijk getjintjangd. De vijand heeft gelukkig aie paniek niet be merkt, anders was er niets te recht gekomen noch van den kapitein, die slechts een schot kreeg door zijn jas, noch van de overigen. "Wat zal men nu met die laffe Kromo's aanvangen, die zeiden geschrikt te zjjn door het gejammer der Atjehers en zich daar door verbeeldden den berggeest te hooren. Natuurlijk heeft een het sein tot vluchten gegeven en zijn de an deren gevolgd, wat begrijpelijk is. Kon men nu maar dien eene of meer deren aanwijzen, dan moest men hen op staanden voet ophangenin allen gevalle, hoopt men dat het kader zal gedegradeerd worden en de overigen in de 2de klasse gestopt Die grot, waar het ongeluk plaats had, is zeer diep; de achteropening nog al klein en uitkomende op de in den aanhef dezer bedoelde „djalan oeloe" naar Lepongals van' Heerdt had kunnen vermoeden dat de bende zich in die door ons zoo dikwijls bezochte grot schuil zou houden, dan had hy zeer zeker de achteropening doen bezet ten en den ingang op voorzichtige wijze genaderd": maar wio had op zoo'n schijnbare domheid van onze vriendjes gedacht en op zulk eene lafhartigheid onzer soldaten, naaide schitterende overwinningen van den laatsten tijd Ridderfeest te Kota Radja. Oemar H schrijft over een te Kota- Radja gevierd ridderfeest aan het Soerdb. Hdbld Bij de officieele uitreiking der koninklijke belooningen, verleend voor de krijgsverrichtingen tot November 1890, besloten de makkers op insti gatie van een paar hunner om aan de nieuwbenoemde ridders, zoowel der Militaire Willemsorde, als van den Nederlandschen Leeuw en de Oranje-Nassau orde, een kameraad schappelijk diner aan te bieden in de sociëteit om 9 uur 's avonds, dit was op den lOen September j.l. Het zou bestaan uit plm. 150 couverts en ik moet zeggen, de commissarissen heb ben er alle eer van gehadborden, glazen, enz. waren volkomen in orde en volgens de regels geplaatst; de danszaal was sierlijk met groen en bloemen getooidop de lange tafels lagen guirlandes;n één woord het zag er keurig uit Jammer dat het verloop niet gere gelder is gegaan; velen toch waren nog al erg après boire waarschijnlijk tengevolge van de 's morgens ge schonken champagne en het den ge- heden dag door bljjven fuiven. Reeds na het ronddienen der soep en nadat overste Holwerda in een zeer geestige rede ..een smakelijk eten'' had toe- gewenscht, begon het lieve leventje: borden werden stuk geslagen, scho tels met eten op den grond glazen na een toost Tegen 12 uur wilden eenige ver eerders van overste Yan Heutsz voor dezen defileeren; dit ging natuurlijk niet, maar geen nood, stoelen, tafels met al het servies daarop, werden omvergeworpen, de ruiten der glazen deuren stukgetrapt, tafels met mar meren bladen omvergegooid en daar door het sein gegeven tot algemeene vernieling; het was een ware beeld stormerij en janboeleon bijzondere wijze toch om geestdrift te toonen voor een kranig veldoverste! Toen werd begrepen, waarom zoovele gas ten en gastheeren waren gekomen met hun oudste en vuilste plunje, maar prettig voor degenen aie uit eerbied goed gekleed waren was 't zeker niet, hunne goede kleeding be dorven te zien. Te betreuren is het, dat een met zulke goede bedoelingen aangericht festijn op dergelijke bal dadige en brooddronken wijze moest eindigen. Mevrouw Van Kol heeft publiek gemaakt,dat haar echtgenoot een motie zal indienen tot instelling eener com missie, welke moet uitmaken hoe de Atjeh-oorlog beëindigd kan worden. De commissies, waartegen hij vroeger wel eens is uitgevaren, vinden dus nu genade in de oogen van het socialis tisch Kamerlid. Aldus schrijft het Soer. Hbld., dat niet kan begrijpen hoe een ernstig man die zaak commissioraal kan ma ken, tenzij de lust om van zich te doen spreken den heer Van Kol drijft tot zulk een voorstel. Enquête-commissies in krijgszaken, vervolgt het blad, hebben nog nooit iets uitgewerkt, geen slechter stelsel is er dan die (krijgs zaken) te brengen onder de macht van een onverantwoordelijke commis sie, die van niets afwetend, een ge dragslijn zal moeten voorschrijven aan een op verren afstand handelend leger. „Onze eigen geschiedenis leert waar toe inmenging van onbevoegden in zaken van oorlog leidt: wij hebben tot onze schade en schande gedepu teerden te velde gehad. En bovendien, waartoe zou zulk een commissie moe ten dienen Om te constateeren wat iedereen weetnl. dat de Atjeh-oor log alleen door krachtig optreden onzerzijds tot een einde kan worden gebracht? Of om te wroeten in het verledene, maar dat is niet genoeg gedaan? Moeten soms opnieuw repu taties worden afgebroken of opge bouwd „Nogmaals versterking van het leger en voortgaan op den nu ingeslagen weg, dan komen we er, ook zonder commissies en zonder algemeen vrou wen-petitionnement opgezet door me vrouw Marie van Kol." Naar aanleiding van hetgeen in het Koloniaal Verslag wordt gezegd betreffende de werving van Europe anen voor het Indische leger, schrijft de J.-B.: Men leest tusschen de regels van dien cyferdoolhof dat de minister Bergsma de waarheid sprak toen hij verklaarde dat het ondanks alle goo cheltoeren niet mogelijk is meer dan 1800 a 2000 Europeesche recruten 'sjaars uit te zenden ter aanvulling vau het Indische leger, en het zou onverantwoordelijk zyn de handgel den en premiën ten laste der koloniale begrooliug nog meer op te voeren. De legercommandant, die roeien moet met de riemen die hy heeft, tracht nu het incompleet, dat steeds drei- fender wordt tengevolge van de ge urende de laatste zestien maanden in Atjeh gevolgde methode van krijg voeren, te bezweren door het Arn- boineesche en inlandsche element by de troepen in dat gewest uit te brei den. Zoo is onlangs het 9e bataljon infanterie met een Europeesche com pagnie verminderd, zoodat ditnu uit 1 Europeesche en 3 inlandsche compag nieën bestaat, terwijl het omgekeerde geschiedde met het in een vredesgar- nizoen gelegerde 11e bataljon. Dan wenscht de generaal Swart met de indienststelling van uitsluitend uit Amboineezen bestaande bataljons een nieuwigheid in te voeren. Het heilige moeten zal den legercommandant wel odwingen zoo te handelen en niet an- zoodat van het lekkere eten niet veel J ders, maar met de feiten van zeer zijn officieren het oorlogspad op tejty, oud 32 jaar en hun drie doch- zenden met inlandsche soldaten, die i niet minstens zes jaren dienst hebben. Sport en Wedstrijden. Nationale schietwedstrijd te Utrecht. 7 Nov. Zilveren draagmedaille voor den hoogsten schutter van den dag (flobert-buks) behaald door den heer W. P. van den Brink te Utrecht met 97 nunten. Zilveren draagmedaille voor den hoogsten schutter van den dag (cvlin- dergeweer) toegekend aan den heer G. H. Huetinck te Haarlem met 57 punten (12.11.12 na). In de korpswedstrijden werden be haald Flobert-buks. Afdeeling Nederl. Schutterij kaderbond te Amsterdam, 414 punten„Door Oefening Beter" te Zaandam, 413 p.Weerbaarheid te Utrecht, 407 p.„Yoor Vaderland en Koning" te Haarlem 389 p.„Ge neraal van Merlen", idem, 381 p. Bond van Oud-Onderofficieren te Amsterdam, 375 p.idem te Haar lem, 367 p.„Koning Willem Hl" te Hilversum, 349 p.Bataillon Schut terij te Haarlem, 341 p.„Krugers Vrienden" te Rotterdam, 315 p. „Trou moet Blycke te Weesp, 293 p. Cylindergeweer. Weerbaarheid te Utrecht 257 punten „Door Oefening Beter te Zaandam 250 p.Bond van Oud-Onderofficieren te Amsterdam 235 p.„Generaal van Merlen" te idem232 p.Bond van Oud-Onder officieren Haarlem, 231 p.; Bataillon schutteryidem 224 p.„Voor Vader land en Koning", idem219p.; „Trou moet Blycke te Weesp, 208 p. GEMENGÖ NIEUWS. De diamantwerkers te Antwerpen. De werkstaking van de Antwerp- sche diamantwerkers, die Maandag haar einde scheen te naderen, is met nieuwe kracht herleefd, doordat ver scheiden patroons plotseling van mee ning veranderd zyn, en aan de werk lui die Maandag te werk kwamen verklaarden, dat ze den ouden stand van zaken (drie-en-zestig uur in de week) wenschen te handhaven; de werklui liepen toen natuurlijk weg Er zyn nu by de tweeduizend werk stakers. De Brusselsche tentoonstelling is Maandag definitief gesloten. Zy is dezen zomer door ougeveer zes mil- lioen kykers bezocht. De tentoonstel ling van Tervueren werd door 1,800,000 personen bezichtigd. Uit de engelsehe arbeiders wereld. Men schynt te weten, dat het ver bond van machinefhbrikanten nu ge negen is, met. het bestuur der A. S. of Engineers samen te komen en tot zekere hoogte behandeling van den werktijd toe te laten. Het blijft ech ter een onzydigen voorzitter van de samenkomst afwijzen en het wil de ontslagen werklieden niet in dienst nemen zoolang het geschil niet vol komen beslecht is. Barnes heeft intusschen Zondag nog eens op een vergadering gezegd, dat de machinewerkers na achttien weken stryd het nog wel achttien weken konden volhouden. Wat hem betreft, hij zou de wapens niet neerleggen voor de achturendag veroverd was. In October is de uitvoer vau machi nerieën uit Engeland met f 5.580,000 afgenomen. Men herinnert zich, dat verleden week de katoenspinners van Lan cashire vierkant geweigerd hebben in de loonsverlaging van 5 pet., door de fabrikanten aangekondigd, te berus ten. Het bestuur van de vakvereeni- ging heeft nu echter besloten, de man nen voor te te stellen om de zaak aan een scheidsgerecht te onderwer pen. Zooals men weet hebben de pa troons zich daartoe van den aanvang af bereid verklaard. Zelfmoord. In hun woning in de avenue Mar- ceau te Parijs zyn Maandag ochtend werd bemerkt en de meesten met recenten datum op Atjeh voor oogen,de financier Dreyfus, oud 40 jaar, - - «aam knïn ..i I »nI linf ViAm L/IaI -.11.1 T-r.ll TIT ITühArOn ITTA \.'l 11 (l' M AAllfir. tertjes van 7{ 11 en 13 jaar, gestikt gevonden. Zy hadden zelfmoord ge pleegd door middel van kolendamp. Men is natuurlijk begonnen met deze zaak in verband te brengen met het geval van den ex-kapitein. De zwager van dezen heeft echter ver klaard dat de gestorvene, voorzoover hy weet, niet van dezelfde familie is. En een brief aan de Temps, dien Dreyfus kort voor zijn doodgeschre ven heeft, heft allen twijfel op. Volgens de verklaring van zyn com pagnon, verkeerde Dreyfus, Loewel hij niet rijk was, in ruime geldelijke Omstandigneden. Zyn zaak ging vrij hy bezat een villa te Marny waarvoor hy juist een bod had geweigerd. Wel had hy dikwijls aan zyn compagnon zyn ver achting voor het leven te kennen ge geven en wist deze te vertellen dat Dreyfus bittere teleurstellingen had ondervonden en treurige ervaringen omtrent personen opgedaan, die hem somber van aard gemaakt hadden. Noodig. Een goede, noodige maatregel is in het Oostenryksch Huis van Afge vaardigden genomen; de deksels der lessenaars zyn weggenomen. Zooals men weet, vervulde een groot deel der afgevaardigden zyn taak als volksvertegenwoordiger door lawaai te maken met de lessenaardeksels, zoodat geen woord der redevoeringen te verstaan was. Zooals men aan kinderen lucifers en andere gevaar lijke voorwerpen ontneemt, schijnt men aan de Oostenryksche afgevaar digden alles te moeten wegnemen waarmede spectakel gemaakt kan worden. Hongersnood. Uit het noorden van Rusland ko men ontzettende berichten omtrent een daar heerschende hongersnood, die het voor die streken rampzalige jaar 1891 in de herinnering terug voeren. Onder de Kalmukken n.l. in de groote steppe van het gouvernement Archangel is de hongertyphus uit gebroken, die veie offers vraagt. De ongelukkigen moeten er ver schrikkelijk uitzienzy zyn wande lende skeletten, de hootden zyn dik wijls tot de grootte van een emmer opgezwollen. Met de nu beginnende koude zal de toestand nog erger worden. Het gebruik van vaste spijzen is den meesten reeds onmogelijk gewor den, het eenig mogelijke voedsel is thee, voor zoover die nog voorhan den is. Berichten van doctoren, die naai de hongerende streek gezonden zijn, feven allerlei treurige bijzonderhe- en. Een bergtoerist verongelukt. Op den Wetterhorn (by Grindel wald in Zwitserland) is een bekende bergtoerist, de 22-jarige Wiber Lindt, uit Bern, die met twee vrienden zon der gids den 3708 meter hoogen berg beklom, door een afvallenden steen getroffen, zoodat zyn schedel in splin ters sloeg. De twee andere jongelui, die rechts en links vlak naast hem waren, bleven ongedeerd. Op dezelfde plaats is deEngelsch- man Penhall, met zijn gids Maurer, in het jaar 1882 door een lawine ver pletterd. Spaansche anarchisten. De Parysehe politie heeft mede- deeling ontvangen dat een aantal anarchisten, voor het meerendeel Spaansche, in Frankrijk trachten bin nen te dringen. Zy zyn uit Spanje verjaagd en naar Engeland, Italië en België gevlucht, van waar zy zich uaar de Republiek willen begeven. Aan de grenzen zal een nauwkeurig toezicht worden gehouden. Van de Britsch-Indische grens. Volgens een telegram uit Sandain het Kurram-dal ontdekte men Zon dag na een verkenningstocht, dat 36 Sikhs op het appèl ontbraken. Men vreest, dat zij onderweg van den troep gescheiden geraakt en allen ge dood zyn. Het stoomschip Idahovan Chicago zonken. Van de een en twintig op varenden verdronken er negentien. De Vesuvius in werking. De krater van Atrio del Cavallo, die in 1895 by een uitbarsting van den Vesuvius is gevormd, werpt reeds enkele dagen een breeden stroom gloeiend lava uit, gemengd met asch en steenen. De lava vloeit langs de zuidwestelijke helling in de richting van Vitrana naar beneden. Goud. Te New-York is een Central News ontvangen, waarin de ontdekking ge meld wordt van goudvelden aan de Kojukuk-rivier, in Alaska.Dit nieuwe Klondike zou even rijk aan goud zyn als de districten aan den Cana- deeschen kant van de grens, naar 't gerucht wil. Vogelmoord. Nabij Bozen (Tirol) worden groote hoeveelheden zangvogels, voornamelijk door Italianen, gevangen en dan of ten deele levend verkocht, of gedood om er de vederen van te verkoopen. Een dezer dagen verzette een groot deel dei- Duitschsprekende bevolking zich tegen deze wreede industrie. Een volksoploop ontstond, de Italiaansche kooplieden werden verhinderd hun doode waar te verkoopen en de le vende vogels uit de kooien bevrijd. Tal van gelukwenschen Z.Eeriv. ten deel, terwijl door dei J. L. Zegers, directeur van des ting „Meer en bosch", die 'sai in de gehouden wordende godsdi oefening voor ditmaal als spreki trad, het feest in welgekozen den werd herdacht. Gemeenteraad. Velsen. Vervolg Stadsnieuws De ter elfder ure aangekondigde opvoering van de opera „Carmen" door de Noord- en Zuid-Nederl. Operavereeniging in de groote con certzaal der sociëteit „Vereeniging", had daar een vierhonderd toehoorders saamgebracht. De hoofdrollen waren in handen van mej. Callemien (Laura) en den heer De Busscher (Don José). Vooral eerstgenoemde voldeed zeer aan het publiek, dat zich dankbaar toonde. Het mag niet ontkend wor den, dat de heer De Busscher nogal detoneerde en dat de samenzang der solisten niet altijd onderling en met het orkest stemde, 't Jongenskoor kweet zich goed van zyn taak en ook de mannenkoren waren bevre digend. In het eerste bedrjjf voldeed ons zeer goed de zangeres, die de rol van Micaela vervulde. De heer Florissen (Escamillo) an ders een zanger van beteekenis, vol deed in de tweede acte minder, doch haalde later do schade in. Blijkens rapport van den Heer N. van der Sleen was de gemiddelde samenstelling der melk, geleverd door de Haarlemsche melkinrichting, ge durende de maand October jl. als volgt: Soortelijk gewicht (15° c.) 1.0306. Gehalte aan vaste stoffen 11.74°/0. Gehalte aan vetstoffen 3,24°/0. De gisteren alhier gehouden jaar- lyksche collecte ten bate van de armen der gereformeerde gemee aan de Ged. Oudegracht heeft opge bracht een som van f 520.01'/2- KANTONGERECHT. De kantonrechter, heden uitspraak doende in de zaak van den barbier en sigarenmaker Aussem, arbeidswet overtreding, werd vrijgesproken. In de zaak van den fabrikant van gedroogde groenten, Cadovius te Beverwijk die in zyne fabriek ge wichten bad, die niet geykt waren, luidde het vonnis10 maal f 0.50 oi 10 maal 1 dag. —Wegens baldadigheid werden ver oordeeld M. A. Dreos, Bouman en Stoffers elk tot eene geldboete van f 0.50, of 1 dag. Zandvoort. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering in het hotel „l'Océan" is het iniatief genomen eene liefheb- bery-comedie op te richten. Tot voor- loopig bestuur werden gekozen de hoerenO. Reintz, A. Bakels, G. v. Toombergen Sr., W. Schelfhout Jr. en E. B. J. Luitink. een leege maag naar huis gingenzal het hem zeker veel zorg baren zijn vrouw, geboren gravin O'Hecuer- naar Buffalo, is in het Èrie-meerge- meente. Heemstede. Heden vierde de WelEerw. Heer Ds. J. Kuylman, zijn 25-jarigjubileum als predikant by de Ned. Herv. ge- Dinsdag vergaderde onze gen teraad. Na opening werd mej. den Pauwert op haar verzoek ingang van 1 Januari 1898 ws gezondheidsredenen eervol ontsla onderwijzeres aan de gemeentesi gegeven. Medegedeeld word no? Ged. Staten vrijstelling voor dij van 5 jaar hadden verleend van de en ordeoefeningen. Aangaande d. van het onderwysrapport rak het meer uitgebreid lager ondet werd na eene korte geheime 2 besloten in afwachting van de richten Christelijke School, de in den loop van 1898 nograaa! rake te brengen. Langdurige besprekingen lokt een voorstel van B. en W. of de genegen zou zyn een ged( wegen van IJmuiden te bestr waarvan de kosten op f 1600 1 geraamd, daarvoor eene leeniüg 1 1200 te sluiten en de rest uit de onderhoud wegen te betalen. De Clarion wilde eerst de begrootic handelen om te zien hoe het m financiën was; de heer Versluis entegen, dat de Raad besloot leening te sluiten voldoende 01 zg. korte eindjes straat te bestr en aanvaardde de f 1800 doa Maats. IJmuiden aangeboden helft der bestrating van de Ni nusstraat, ten einde die straat dig te bestraten. Daar er verschil bestond of de Clarion alleen een opmerking gemaakt of een voorstel gedaan, dit eerst door stemming uitgemi De Raad besliste met 6 tegen 5 s men tot het eerste. Daarop weri voorstel-Versluis met 7 tegen! men aangenomen. Goedgekeurd werden debegra gen van het schaalarmbestuur bedrage van f 3474.45, met subsidie uit de gemeentekas van het R. K. armbestuur bedrag f 5190.50, waaronder f 3250 sub uit de gemeentekas; die van de contracteerde wegen werd tot volgende vergadering aangeh De zitting werd daarop van uur geschorst. In de heropende zii kwam de begrooting in behande Met de uitgaven werd het eerst gonnen. By dc behandeling va jaarwedden van den burgeme en van den secretaris, deed de 1 zitter mededeeling van een doo en W. voorgestelde verhooging, 1 tevens dat hy van zijn kant van: verhooging f200 aan de ambten ter secretarie wilde geven. De heer Clarion, die naar aanlei hiervan het woord voerde, zette, bezwaren daartegen uiteen, er 0. wyzende, dat de Minister in zijne 1 van Toelichting had gezegd, dat de jaarwedden goed waren, de toe in de gemeentekas konden vloeit dat, al zou hy de verhooging misgunnen, men toch ook op financieelen toestand, die niet rooskleurig is, moet letten en niet al de belangen van Burge Secretaris te behartigen. De Voorzitter daartegenover meening uiteenzettende, we dat al zyn de jaarwedden toch niet goed voor de diensten het rijk bewezen, zyn geregeld, was de bedoeling met de uitkee die diensten te betalen. Na nog eenige bespreking werd slotte, naar kortelyk is gemeld voorsiel van den heer Clarion 01 zaak aan Ged. Staten ter rege over te laten met 9 tegen 2 stem aangenomen. De heeren Verslui v. d. Berg stemden tegen. Een voorstel om de jaarwedden wethouders met f 100 te verhoo werd met 5 tegen vier stemmen worpen. Tegen stemden de h« Van Tuyll, Clarion, Roggeband, den Berg en Versluis. Gedurend bespreking over deze zaak verlii de beide wethouders de vergadei een oogenblik. Een verzoek van den ontvac der gemeente om zyne jaarweddi verhoogen, werd met tegenstemn Bc de de de di men, ik nauwelijks tijd had myn gedachten te verza melen en myn hoed en mantel op te bergen, voordat de oude vrouw binnentrad. „Wat," zcide zji fluisterend, terwijl zy op my toetrad, „is mijnheer ziek?" „Hij, is erg laat thuis gekomen," stamelde ik, niet wetende, welke uitlegging haar te geven. „Mijnheer Kavanagh vond het beter hem hier te laten liggen, totdat hn ontwaakte." „Mijn nemel l dat is vreemd," mompelde zy, met een angstige uitdrukking op het gelaat, de divan naderend. Nadat zy eenige oogenblikken Taras stilzwijgend had gadegeslagen, begon zy te schudden van het lachen en riep op vroolyken toon uit: „Gelukkighet is niet wat ik dacht. Ik zou het niet geloofd hebben als ik het niet met myn eigen oogen gezien had. Het is toch dwaas!" Zy begon opnieuw te lachen, maar toen zy zag hoe ongerust ik haar aanzag, werd zy ernstig. „Arme Miss, gy zyt zelf ziek. Gij hebt den ganschen nacht gewaakt en u bezorgd gemaakt over niéts. Myn heer zal wel weder gauw opgeknapt zijn. Hn heeft een glas te veel gedronken, dat is alles! Nu. ieder zyn beurt; ga nu maar spoedig slapen, ik zal wel voor mynheer zorgen. Hy zal hier blijven liggen, tot by ontwaakt, en leg u nu maar ter ruste, tot ik u roep. Ik sliep den gebeelen morgen doortoen ik beneden kwam, begon juffrouw Lucas weder te lachen, maar Taras zag er verdrietig uit. „Ik kan my niet verontschuldigen," zeide hy, „maar het spijt me zeer, dat ik u zooveel schrik en onrust bezorga heb." „Odat is al voorbijik heb trouwens nu uitgesla pen", zeide ik zoo vroolyk mogelijk. „Wanneer gij maar weer geheel in orde zyt, dan bestaat er geen reden meer om spijt te hebben." „Ik schaam me te zeggen, dat ik me eigenlijk nooit zoo goed gevoeld heb. Kavanagh heeft me thuisgebracht, zoo vertelt juffrouw Lucas me." „Jawel." „Ik herinner me volstrekt niet wat er met me ge beurd is; ik weet alleen, dat ik in do club gedineerd heb, opgestaan ben om naar huis terug te keerenen nu ben ik bier wakker geworden op de sofa. Ik denk, dat ik niet eerder inlichtingen zal krygen voordat Kava nagh komt. Wy zaten nog te ontbijten, toen Kavanagh binnen trad. Hy was mét zyn gewone zorg gekleed, en droeg zelfs een orciiidee in het knoopsgat. Zijn geheele ma nier van doen was zoor natuurlyk en drukte alleen be zorgdheid uit voor de gezondheid van zyn vriend, waar naar hy kwam informeeronmaar zijn loodkleurig gelaatj zyn holle oogen en scherpe trekken waren voor my blijken van een slapeloozen nacht, gevoegd by een vreeselyke onrust, die ik mij maar al te goed kon ver klaren. In een oogwenk had hy zich verzekerd, dat ik myn belofte van stilzwijgendheid gehouden had en de zucht van verlichting, dien by slaakte, was niet alleen het gevolg van de herstelling van zyn vriend. Daarop zeide hy „Het is vreemd. Gy hebt, meen ik, toch minder ge dronken dan gewoonlyk." „Dank je wel", zeide Taras lachend. Maar ik wil deze verontschuldiging toch niet aanwenden. Want al mijn kennissen, die wel eens een beetje te diep in het glaasje hebben gekeken, beweren den volgenden dag altijd, dat zy minder hebben gedronken dan ge woonlijk." Kavanagh stemde met zyn lachen in. „Maar in ieder geval is de whisky, die men in die club te drinken krijgt, afschuwelijk." „Er was een vreemde smaak aan," stemde Taras toe; „maar ik geloof, dat dit ook al weer een dronkemans fewoonte is. Ik hoop, dat ik me niet al te belachelijk eb aangesteld." „Niet in 't minst. Gy kondt je alleen niet meer be wegen. A propos, dit is bepaald uit je zak gegleden." By deze woorden legde hy den sleutel van de voordeur op tafel. „Myn koetsier heeft hem in de coupé gevonden. In dien ik er aan gedacht had hem daar te laten zoeken, zou ik mejuffrouw Aura een grooten angst bespaard hebben. Het is volstrekt niet grappig om te twee uur 's nachts opgebeld te worden. U heeft er toch geen schadelijke gevolgen van ondervonden, hoop ik", zeide hy, het woord tot my richtend. Ik beweerde om Taras geen achterdocht te geven, dat ik volkomen normaal was. „Een van de voorname redenen van mijn komst hier is om u te vragen, of gy lust hebt de chrysanthemum- tentoonstelling te gaan zien. Deze dag is gereserveerd voor de verslaggevers der couranten; ik moet er een artikel over schrijven en buiten het genoegen, dat me uw gezelschap zal verschaffen, zal myn artikel door uw medewerking belangrijk winuen." Hij draaide Taras aen rug toe, onderwijl by deze diei gé woorden sprakmaar ik begreep uit zyn blik, my van terzyde toewierp, dat ik om een beiangri reden zijn invitatie moest aannemen. Ik zag Taras vragend aan. „Wel zeker, ga gerust," zeide deze. Terwyl ik my kleedde, om Kavanagh te vergezel vroeg ik mij zelf af, of hy nu reeds een middel gevonden hebben om de Russische politie op een dw spoor te brengen. Zelfs het vermoeden, dat hij gé iets anders in den zin kou hebben, kwam niet my op. Het plan van Kavanagh. De coupé van Kavanagh stond voor ons huis; evenwel een andere koetsier dan den vorigen avon* den bok. „Ik heb slecht nieuws ontvangen," zeide Kavani toen wij het Lambeth-paleis voorby waren gerei „Lees dit eens," zeide hy, mij een brief aangevi welken hy uit zijn portefeuille naaide. 'SWordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2