we ede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AJB02<r3<TB3VCB3Sr J"S Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. e Jaargang. Vrijdag 12 November >897!: Ho. 4408 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in clen omtrek --vaar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.80 Franco door het geheele Rijk,* .per 3 maanden..1.65 Afzonderlijke nummersö.©5 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371; AZD VEnELTHÖST aPIEOST: -5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. -nnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstra;u 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het, Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangire G. L. DAVBE Co. JOHN F. JONES, Succ.f Parijs Slbis Faubourg Hontmartre. Met uitzondering^van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels f0.75. elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel r'0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloem endaal Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoorlG. ZWEMMER; J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSRille gom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien aan. W. Ificieeie Berichten. irgemeester en "Wethouders van riem. jen te weten, dat van heden op «■erkdagen, van des voormiddags ot des namiddags 4 aur, tot 25 e.k.. 's namidd. ten 2C/2) ure, ter ente-secretaiie ter visie zijn ne- elegdde ingekomen verzoek- ftec met de bqlagen van A. Yos vergunning tot vernieuwing van oven in de bakkerij in het perceel ile Spaarnwouderstraat no. 53; F. Kooy, om vergunning tot op ting van'eene slachterij en rookery et perceel aan de Korte Jansstr. 4, van de firma van Diesen tebjjn om vergunning tot oprich- van eene machinale glasslypery irfmalerij in de Lange Annastr. 24 lat op den veertienden dag na en, zynde 25 November e.k., des ;dd. ten 2('/s) ure op het Raad- der gemeente de gelegenheid zal den gegeven, om ten overstaan van jeroeente-bestuur bezwaren tegen oprichten dezer inlichtingen in te gn. ttarlem, 11 Nov. 18Ö7. Burgemeester en Wethouders ■voornoemd, BOREEL. JDe Secretaris, C. M. RASCH. NABETRACHTING uit den EMEENTERAAD. CXYU. meente-ambtenaar, by eiken stap dreigen, ietwat brusk soms in zyn manieren, maar goedhartig au fond.j Ik zal niet napieiten. !t Dient tot niets om ie vragen, of men aan den j anderen kant niet wist. of niet weten kon, dat de vereischte Raadsvergnn- ning aan den architect niet was ver- j leend. 't Heeft almede op dit moment: geen zin, er de aandacht op te ves- j tigen. dat blijkbaar door den architect1 voor zyn werk niets is genoten: de. erkenning van zyn ongelijk ligt daar; en valt niet te veranderen Evenmin ga ik voorspellen. Iedere beschouwing over de tweede enquête die B. en W. zullen instellen, kan de zaak slechts bemoeilijken. De loop der omstandigheden heeft al reeds -e veel aan de daarover geplaatste stuk ken in de dagbladen een polemisch karakter gegeven, al waren de op merkingen in dit blad altijd van veel onpartydiger strekking, dan dat van anderer beschouwingen kan worden e pijnlijke gewaarwording, die Nabetrachter bekruipt bij het ren van eene beschouwing over latste Raadsvergadering, behoeft; waar niet breed te worden nit-| Kranen. Ieder, die het Raadsver- i in het vorig nummer dezer Cou-1 gelezen heeft, moet daarvan in( 'dere of mindere mate iets gevoeld 1. erkentenis van den gemeente-, litect, dat by wel degelijk als iculier architect voor den direc-, van de werf Conrad is opge- j eu by den bouw van diens brug en Spaarndammerweg, zon in de: te plaats de Redactie van dit - 1 kunnen nopen tot een hittere j erking over de onbetrouwbaarheid informatiën, die haar vroeger.' die zaak zyn verstrekt. Maar: liever dan dat te doen, zal de actie het oog gevestigd hou- op de bijzondere geaardheid; den gemeente-ambten aar, in j fistie ietwat luchthartig en van vertrouwen in weer- j van jarenlange ervaring somtijds naïi onbewust van de gevaren, hem, meer dan eenig ander ge De gemeente-architect is onvoor zichtig geweest. Dat staat vast en hij heeft het zelf erkend. Maar daar mee en met de wotenschap, dat B. en W. daarover hun ongenoegen heb ben te kennen gegeven, had ik de zaak zoo gaarne zien afloopen. De heer van Genderen Stort is met algemeene stemmen herbenoemd als gemeentelijk oogheelkundige. Het spreekt vanzelf, dat niemand iets an ders verwachtte, dan dat de Raad dezen bekwamen opthalmoloog voor de onbemiddelde ooglyders zou be houden. De heer Stort maakt deel uit van de geneeskundige armencommissie en zyne herbenoeming doet my terug denken aan de vraag, door eenige leden by de begrooting gedaan, of namelijk, nu de polikliniek in't Gast huis zooveel menschen trekt, het aan tal (interne) armendoktoren niet met een zou kunnen worden verminderd. In afwachting daarvan is er nog geen voordracht gedaan ter voorziening in de vacature van Dr. Haremaker. Ik geloof niet, dat het onderzoek van B. en W. zal leiden tot het doel, dat men zich voorstelde. Allicht zelfs zou een ingrijpend onderzoek tot de conclusie leiden, dat het aantal ge meentedoctoren eer uitbreiding, dan inkrimping noodig heeft. De gemeente gaat van jaar op jaar in zielental vooruit en het aantal der stadsdokto- ren is sinds jaren onveranderd geble ven. Sommige wijken bevatten een zeer groot aantal patiënten deze worden gewoonlijk aan het jongste lid der commissie toebedeeld. Wil men nu een geheelcn wijk nog verdeelen onder de" medici, die nu in functie zyn, dan wordt voor hen allen de arbeid te moeilijk, zooals nu de zoo- geheeten „groote wyk" veel inspan ning van den jongsten medicus vergt. Politiek Overzicht. Was het aan het Oostenryksche Huis van afgevaardigden gelukt de vorige week eene vrjj kalme zitting te houden, Woensdag was het weer mis. Er kwamen zulke rumoerige tooneelen voor, dat de ondervoorzitter de vergadering moest sluiten. Het rumoer ontstond toen het Huis ten aanzien van den eisch om het minis terie in staat van beschuldiging te stellen besloot over te gaan tot de orde van den dag. Frans Kossuth interpelleerde de Hon- gaarsche regeering in de Hongaarsche Kamer Woensdag over de verklarin gen van den Oostenryksehen minister van financiën Bilinski voor de begroo- tingscommissie en vroeg wat de hou ding van de Hongaarsche regeering zal zyn indien de Oostenryksche re geering artikel veertien toepast. Hel scbynt echter dat dit artikel verkeerd begrepen is, want Bilinski heeft het noodig geoordeeld in de zit ting der begrotingscommissie de wer kelijke strekking van het bewust arti kel nog eens weer te geven. Twaalf artikelen van het vredes verdrag tusschen Turkye en Grieken land zyn nu geteekeud, en over de schadeloosstelling aan particulieren is men het by 11a eeus, maar over an dere punten wordt nog beraadslaagd. De berats aan Bulgaarsche bis schoppen zyn nog niet verleend. De berichten, door de Times uit Johannesburg ontvangen, dat Portu gal en Transvaal een overeenkomst gesloten zouden hebben betreffende den aanvoer van inlandsche mijnwer kers, blyken voorbarig geweest te zyn. Portugal wil niets doen alvorens de Transvaalsche regeering het des betreffende reglement openbaar maakt, terwijl elke nieuwe overeenkomst de bekrachtiging vereischt van de re geering te Lissabon. Kruger heeft gezegd dat destaats- procureur bezig is met het onder zoek van alle stukken, het dvnamiet- monopolie betreffende. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 11 Nov. 1897. Bouwkunst. Op de prijsvraag: „Meubilair eener Arbeiderswoning." uitgeschreven door de afd. Haarlem en Omstreken der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, zijn ingekomen 6 ant woorden twv. Ie Motto„Arbeid." 2e „Tehuis." 3e „Burgerlijk." 4e „Pax." 5e „Zum Hause." 6e „Arbeid." (B) Deze antwoorden zijn den 9den Nov. in handen gesteld van eene.jury, welke bestaat uit de heeren: J. Wol- bers, P. van Thiel, J. Baron, A. J. Scherpenhnizen en H. Scholten. Na de uitspraak van deze jury zul len de verschillende teekeningen, op nader tehepalentyd en plaats, tentoon gesteld worden. strijkorkest van het Haarlemsch Mu-1 ziekkorps Zondag 14 November in de Ycreeninging zal zich mej. Mina! Yerhage als zangeres uii 's-Graven- li age doen hooren. De heer Jac. Doorn- bos muziekdirecteur aldaar, schrijft over haar„Deze artiste beschikt over eene zeer fraaie alt-stem, gepaard aan een uitstekende voordracht, met duidelijke uitspraak, waardoor haar J vroeger optreden met groot succes iwerd bekroond. Het orkest speelt onder meer de G. Mol Symphonie van Mozart. De Matinée's beginnen half drie precies terwijl voor de goede orde, onder het musiceeren de deuren gesloten zullen blijven. De solisten treden alleen in het eerste gedeelte op, waarin niet gerookt mag wordeu, Naai' wy vernemen heeft onze Bur gemeester, naar aanleiding van het adres der Haarl. Handelsvereeniging, zyne medewerking beloofd tot hei be vorderen van de viering van het St. Nicoiaasfeest op Maandag 6,inplaats van op Zondag 5 December. Als eene bijzonderheid voor dezen tijd van het jaar verdient vermelding, dat de watermolens in de Oostelijke en Zuidelijke omgeving der stad de geheele maand October tot heden niet behoefden te malen. Menschen op leeftijd herinneren zich niet zoo'n droog, gunstig najaars- wedor van dien langen duur. Steeds Voorwaarts. De propaganda-tocht op a.s. Zater dag georganiseerd door den Nederl. Boud „S. Y." in overleg met de alhier gevestigde propaganda-club, af dee ling van voormelden bond, belooft goed te zullen slagen. Zooals men weet bedoelt deze tocht de aandacht van 't publiek te vestigen op den over- matigen langen werktijd, gemiddeld 16 uur per dag voor machine-, trein en stationspersoneel, en de huns in- zieus verkeerde loonregeling, het pre miestelsel in al zijn vormen, benevens het publiek in kennis te stelleD met de meest urgente punten van het programma van „S. V/' nl. den 12- urigen werkdag voor machine-, trein en stationspersoneel, afschaffing der premiën met loonsverhooging en instel- Op de Matinée te geven door het ling van scheidsgerechten. De volgende vereenigingen nemen door het afvaardigen van de deputatiën aan den optocht deel Chr. Geb. Onth. Bond. Yol kskiesvereeniging. Alg. Ned. Werkl. Verb. Ned. Yer.tot Afs. v. Sterken Drank. Bakkersgezellenbond. Socialistenbond. Vereeniging „Excelsior". Beh. en Stok. Bond. Studadoorsbond. Sociaal Dein. Arbeiders Party. Alg. Ned. Typ. Bond. Kleermakersvereeniging. Timmerlieden-vereeniging „Eensge zindheid". Alg. Ned. Timmerl.bond „D. E. V." Allen te Haarlem. Benevens de afdeelingen Zwolle, Haarlem, Amsterdam, Ziitfen, Arn hem, Rotterdam, Breda, Hengelo en Tilburg van de „S. Y." en depu-1 tatiën van spoorwegpersoneel uit j Utrecht en Leiden. Het regelings-comité verzoekt onsi te melden, dat te 7.15 uur aan de Amsterdamscke Poort de stoet zich zal opstellen, en het publiek dat be lang stelt in de zaak van het spoor wegpersoneel zich tusschen den vier den. vjjfden en zesden transparant zal opstellen in marschorde opdat het verkeer niet gestremd en de goede orde niet verstoord worde: terwijl voor nadere bizonderheden blijkens achterstaande advertentie verwezen wordt naar de vanwege het regelings comité uitgegeven definitieve regeling, welke verkrijgbaar is by den Secreta ris, Spaaruwouderstraat 67, alhier. BINNENLAND Hot portret van Koningin Wilhelmina. Men weet, dat professor Rud. Stang, hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten, in opdracht van de firma Buffa en Zonen, een por tret etst van H.M. Koningin Wilhel mina, dat bestemd is tegen de kro ningsfeesten in den handel te worden gebracht. Nieuwsgierig naar de vorderingen van het portret, waarvan wy reeds zooveel goeds hadden gehoord, heb ben wij professor Stang een bezoek gebracht. De beminnelijke kunste naar vergunde ons met de meeste wel willendheid een blik op zyn werk. Ylak voor het raam van zijn hoog atelier, op een podium, stond het por tret in teekening. Daarnaast, op een hoogen ezel, de koperen plaat, waarin de artist de duizenden lijnen en lijn tjes krast, die zijn geteekend model hem aangeeft. De ets is voor een groot gedeelte gereed binnen twee maanden hoopt professor Stang de eerste proeven te trekken. Uit den aard der zaak valt echter van de plaat zelf nog weinig to zeggen. Brengen wij dus liever nog eens de teekening in herinnering waarvoor, naar men weet, H.M. zelf eenige malen geposeerd heeft. Het portret (kniestuk) stelt de Koningiu voor in den prachtigen, met leeuwen versierden koningsmantel, zwart met wit hermelijn omzet, han gend met langen sleep van de schou ders der jeugdige Vorstin. H. M. draagt een wit zyden kleed met enkele figuren bestikt, dat de schouders doet zien, die straks een zoo zwaren last zullen hebben te dragen. Om den hals slingert zich een collier van paarlen en op het hoofd prijkt de koninklijke diadeem. De gelijkenis is in deze teekening treffend en het was eene opmer king van ons, die den kunstenaar uit het hart was genomen wy herkenden in het gelaat der Vorstinne de trek ken van wijlen Haren koninklijken vader. Vol bewondering voor deze schep ping des begaafden kunstenaars, kwa men ons van zelf eenige vragen over den mond aangaande de wording van het portret. Professor Stang deelde ons mede, dat toen hem de eer was verleend H.M. naar het leven te mogen teeke nen, de Koningin op „Het Loo" eenige malen in staatsiegewaad voor hem heeft geposeerd. „Met eene be minnelijkheid voegde de kunstenaar er aan toe, „die niet te beschrijven is. Men zag zoo doidelyk, niet dat de Koningin bemiunelyk wilde zijn, maar dat Zy niet anders kon, dat 2!y niet anders is". Met geestdrift ver telde de hoogleeraar ons, hoe H. M. belangstelde in zyn werk, hoe Zij op zyne vraag of Zy het niet onaange naam vond te poseeren, glimlachend ten antwoord gaf, dat Zij daar wel aan gewoon was. „Als men zich een oogenblik verbeeldde geene Koningin voor zich te zien, moest men," zeide professor Stang, „erkennen tegenover liet liefste meisje te staan, dat een schilder ooit portretteerde". Geen wondor dan ook, dat de kun stenaar, waar zyn koninklijk model zoozeer aan zyne talenten tegemoet kwam, er in is geslaagd in zyn por tret uitdrukking te geven aan konink lijke majesteit on maagdelijke bekoor lijkheid tevens. Wij zien met belangstelling de vol tooiing van het portret tegemoet, dat uiterlijk in Mei voor reproductie ge reed moet zyn. Ned. Daqbl. In een der zjjzalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is Woensdagmiddag een kleine liöfda- digheidshazar geopend ten voordeel der bewaarschool voor Nod. Israëlietie sche minvermogenden aldaar. Uit den Amsterdamschen Gemeenteraad. In de raadszitting te Amsterdam van Woensdag kwam ter tafel een adres van Frans Anderheggen enL. Y. Xeumeyer, houdende om spoedig eene gunstige beslissing op hunne 14 April jongstleden ingezonden con cessie-aanvraag voor een electrische tramly11, deel uitmakende van de door hen ontworpen lijn Amsterdam- Haarlem— Zandvoort. Op voorstel des 'voorzitters zal dit adres behandeld worden als dc tramzaak aan de orde wordt gesteld. De voordracht tot verkoop van ge meente-bouwterreinen aan de Raad huisstraat aan een combinatie, die er winkels met overdekte gaanderij wil len bouwen, werd goedgekeurd. Naar aanleiding der voordracht om van het kapitaal der Bank van lee ning af te schrijven eene som van f94,500 wegens schade door fraudu leuze handelingen van eon sinds over leden beambte, diende de heer Worm- ser eene motie in om door deu rechter te doen beslissen in hoever commis sarissen der bank voor het tekort aansprakelijk kunnen worden gesteld. Aangezien deze motie tot langdurige gedachtenwisseling kon leiden, werd de behandeling verdaagd, met het jBewerkl naar het_Engelsch.) HOOFDSTUK XXI. JDe bekentenis van Kavanagh. ontvouwde hemhet was dun, blauw gelinieerd er, waarop in den linker bovenhoek een zwarte d met uitgespreide vleugels en in den rechter een s in mij onbekend schrift stond gedrukt. keek den brief door, maar zonder er iets van te Kpen, want by was in de Russische taal gesteld; i tweede pagina las ik echter verscheidene malen naam Rudersdorf, die in Romeinsche letters ge- even was. Wat beduidt dat?" vroeg ik. „Ik begrijp er niets jaar gij kent toch Russisch 2en paar woorden, maar niet genoeg om geschreven fit te lezen." Q nam my den brief uit de hand, en las hem nog eens een sombere uitdrukking op het gelaat door. Toen hernam by, terwijl hij recht voor zich uit staarde „Deze brief is geschreven door den minister van justi tie te Petersburg. Hy bevat goede en slechte tijding. De minister schrijft me wel is waar zeer welwillend, maar biedt mij toch eervol ontslag aan. Hy zegt, dat ik de opdracht, die my gegeven was, niet goed ten uit voer heb gebracht, en geeft my te kennen, dat hy een ander in mijn plaats zal zenden. Kunt gjj begrijpen wien „Rudersdorf Kavanagh knikte bevestigend met het hoofd en las verder „Wij hebben vernomen dat Borgensky (Taras zooals gij weet) maatregelen heeft genomen om te Parijs en te Londen een groep ten toon te stellen, waarvan de voorstelling zeer grievend voor den Czaar is. Zijn woe de zal op myn hoofd nederkomen en de tentoonstelling van die groep zal ongetwijfeld myn val tengevolge hebben. Reeds twaalf maanden geleden werd er bevel gegeven, Taras te verhinderen met zijn werken voort te gaan. In elk geval moet hij nu onschadelijk wor den gemaakt, desnoods ten koste van zjjn leven en uw goede diensten. Tot myn grooten spijt, dit zult ge wel begrijpen, heb ik Rudersdorf heden de noodige aanwijzing gegeven, om zich met deze zaak te belasten." Hij zweeg; ik hield mijn adem in, ik was veel te ontsteld om een woord te kunnen uiten. Kavanagh ging voort: „Als gy iets in het werk kunt stellen om Taras te readen, dan weet ik, zult gy dat doen, en gjj moogt dan op een goede belóoning rekenen. Te dien einde heb ik Rudersdorf zeer ernstig op het hart gedrukt, u eerst te raadplegen, alvorens te handelen. By zijn aankomst zal hjj u dadelijk komen bezoeken om met u te be spreken, welke maatregelen er genomen moeten wor den, om Borgensky aan boord van de „Yolga," te bren gen. Maar indien gij hem geen middel aan de hand kunt doen (dat wil zeggen, als ik niet weet op welke manier Taras aan boord te brengen) dan zal Ruders dorf vry zijn te handelen, zooals hij goed oordeelt hy zal Borgensky onschadelijk maken op een wijze, welke hem het best voorkomt en dan zyt gij van de verant woordelijkheid dezer zaak bevrijd." Hij zuchtte en borg zonder verder iets te zeggen den brief weder in zyn portefeuille. „Wanneer kan Rudersdorf aankomen?" vroeg ik, de benauwde stilte verbrekend. „Hij is denzelfden dag vertrokken, toen deze brief geschreven is; misschien is hy reeds hier." „Yandaag reeds," riep ik uit. „Wellicht zit hij op dit oogenblik op mij te wachten om myn inlichtingen te ontvangen." Myn hart bonsde zóo luid. dat de woorden in myn keel bleven steken. „Wat zyt gy van plan te doen?" stamelde ik. „Hem zoo lang mogelijk te ontwijken." „Verlaat gij Londen." Hy sehudde ontkennend het hoofd. „Elk oponthoud vermeerdert het gevaar. Wanneer Rudersdorf my vandaag of morgen niet thuis heeft ge vonden, zal hy den minister schrijven en mêedeelen, dat ik den dag. nadat ik den brief ontvangen heb, myn kamers heb verlaten." „En dan „Dan zal de minister hem waarschijnlijk bevelen nog een paar dagen te wachten alvorens te handelen en daarna aan Rudersdorf telegrafeeren, die maatregelen te nemen, welke hem het beste schijnen." „Gij zoudt hem kunnen ontvangen en zyn pogingen zooveel mogelijk vertragen." „Ja, dat zal een poosje duren, totdat het den mi nister begint te vervelen, en dit oponthoud zal de bloed dorstigheid van dien speurhond nog aanwakkeren. Want Rudersdorf is niet anders dan een speurhond, die voor niets terugdeinst, om liet wild, dat hy moet najagen, te vangen. Stel u voorhjj heeft Taras nooit ontmoet, déze heeft hem nooit op de een of andere manier be- leedigd en toch van den eersten dag af, dat er bevel werd gegeven onzeu vriend onschadelijk te maken, heeft die man besloten hem te vermoorden!" „Waarom „Enkel en alleen uit bloeddorstigheidhy is een bloedhond, begaafd met menschelyke scherpzinnig heid." De coupé hield stilhjj opende het portier en steeg uit. Ik was zóo ontsteld, dat ik geen kracht had om op te staan. „Waarom zullen we nu nog naar binnen gaan," vroeg ik boos, toen hy me zyn hana aanbood, om mjj bjj het uitstijgen behulpzaam te zjjn. „Wat kunnen me nu no.,' die bloemen schelen?" „Kom, het moet wel," zeide Kavanagh zachtjes tot mjj. „Niemand moet ons ook maar eenigszius kunneu verdenken. Onder al de lui die in myn dienst zyn,

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1