oog op de gas zaak, die op de agenda voorkwamen en meer spoed eischtte. Hierna kwam de gasquastie in be handeling, waarover elders meer uit voerig. Twist tusschen vader en schoonzoon. By een twist in de Accolyesstraat te Amsterdam, Dinsdagavond tusschen een vader en zyn schoonzoon ont staan, door inmenging in huiselijke aangelegenheden, brecnt de vader zyn schoonzoon een gevaarlijke messteek toe, zoodat deze in het gasthuis moest worden opgenomen. De vader werd in hechtenis van kapitein Platt is daarom te Sedah Dinsdagmiddag werd te Anna- Pau- lowna op ongeveer 10 graden west waarts van de zon een bijzon waar genomen. De bakkers te 's-Gravenhage De heer Kerdjjk heeft zyn bemid delingsvoorstel in zake de nachtar beid van bakkers te 's Gravenhage geformuleerd.Hetberust op den grond slag van een onpartijdig commissoriaal onderzoek liefst in den zin van een scheidsrechtelnke uitspraak. De di recteur der Haagsche fabriek vol hardt inmiddels bij de uitsluiting der ontslagen werklieden. Koloniën, BATAVIA, 12 OCTOBER. Atjeh. Onze bezetting op Kroengraja is in den laatsten tyd herhaaldelijk door Atjehers beschoten, zoo schrijft de Soer. Ct. „Het schijnt dat een invloedrijk bendehoofd, Toekoe Nja Amat, daarin voornamelijk de hand heeft gehad. Het is thans den commandant van die stelling, kapitein Van Geuns, gelukt dit hoofd in handen te krijgen. Zijn gevangenneming heeft op listige wjjze plaats gehad. De gouverneur van Atjeh is met dit feit zeer ingenomen." De Pegu. Naar de Pinang Gazette verneemt, is een van de roovers en moordenaars van kapitein Ross, te Edibesar op den öden October 11. opgehangen. Hy heette Nja Abbas. Nog een ander dier roovers bevindt zich aldaar in de gevangenis en heeft van zyne misdaad bekentenis afgelegd. Volgens hem zoude de voorberei ding tot den moord vier dagen te voren zyn geschied. Ze waren met hun dertienen. De hoofdman en twee handlangers waren aangewezen kapitein Ross te vermoorden. Een der laatsten is de gehangen man. De overigen waren verdeeld over het schip, drie voor de brug, twee op het achterdek enz. Er zyn 15 zakken met geld mede genomen. waarvan er drie werden begraven op de plaats waar de roovers aau wal stapten. Met de overige gel den toog men naar de plaats Toenkoe di Boea, behoorende tot Kerti. Het hoofd dezer plaats nam het geld onder zyue berusting, doch kon het niet behouden, want de roovers wisten het hem weer te ontnemen en ver deelden het onderling en hebben zich daarna tot eene blijvende bende ver- eenigd van ongeveer 200 man sterk. Het Nederlandsche bestuur en de radja van Kerti zullen hun best doen deze bende in handen te krygen, die den bewusten hoofd-moordenaar van de Pegu tot chef hebben gekozen. Het zal een stryd op leven en dood worden. (Deli-Ct.) Lombok. De J.-B. kan uit „vertrouwbare" Sarticuliere bronnen nog mededeelen at de resident van Bali en Lombok thans tot het inzicht is gekomen dat de onlusten in de nabijheid van Praja wel degelyk politieke betoekenis heb ben. „De bende uit het bosch Ela Djoe- reng is weliswaar door de mobiele colonne onder kapitein Platt uiteen gejaagd, maar nu reeds hebben zich elders andere benden gevormd en het is zeer wel mogelijk dat bet verzet frootere afmetingen zal aannemen. )e leider, Hadji Ali, dien men te kwader ure vroeger met rust heeft gelaten, heeft blijkbaar aanhangers in alle deelen van het eiland. De colonne „De groote moeilijkheid om ver trouwbare berichten omtrent broeiend verzet te bekomen, schijnt in de om standigheid te schuilen, dat de Sasaks niet dan voor betrekkelijk zeer hooge sommen te vinden zyn voor het ver richten van spionnediensten. Dit strekt hun tot eer, maar is voor onze ambtenaren even moeilijk als kostbaar.' In de Sum. Ct. van 14 October leest men: „De gevolgen van de zware regens der laatste dagen zyn niet uitgebleven. Gisterennamiddag omstreeks vier uur viel de regen weder met stroomen neer en de buien hebben met korte tusschenpoozen schier den geheelen voornacht aangehouden. Dat de lager gelegen buurten van Padang oudergewoonte weer over stroomd zyn geworden, soedahlah daaraan is Padang gewoon geraakt. Maar dat de in bewerking zynde rijst velden in de Ommelanden voor een gedeelte mede overstroomd en met rivierzand overdekt zyn geworden, terwijl de waterleidingen andere rich tingen hebben genomen, is van meer beteekenis en voorspelt wederom geen ryken oogst. „Jaren achtereen is er op gewezen, dat er iets behoort gedaan te worden ter afdoende verbetering van den wa terafvoer ter hoofdplaats Padang en in de Ommelanden. Jaar in, jaar uit herhalen zich de bandjirs en richten groote schade aau zoo elders als hier; maar de arme bevolking van de Om melanden betaalt het gelag. „Nogmaalser dient iets gedaan te worden ter voorkoming van herha lingen van dergelijke ongevallen. Dit is geen critieb, het is een dringende beae." Volgens besluit in eene bestuurs vergadering van de Vereen, tot bevor dering van de belangen van Soerabaja genomen zijn, volgens het Soer. Hbld., op 6 October telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin-Regentes en aan den minister van koloniën, ten behoeve van eene spoedige beslissing in zake de drink water-voorziening. De heer Bartelds, hoofdredacteur van het Soer. Hbld., heeft in Septem ber een reis gemaakt door het „Goud land van Celebes". ïïy beschrijft die reis in een reeks artikelen in zijn blad. Onderstaand een paar grepen daaruit: „Het bekende goudland van deMina- hassa ligt in de afdeeling Belang op den berg Totok, die een zeer zeldzaam type van een ertsvindplaats is. De daar aanwezige erts bestaat uit kalk, waarin talrijke zeer dunne ertssnoer tjes voorkomen, die goud bevatten, dat somtyds met de loupe zichtbaar is. Op enkele punten ziet men ook pyriet, dat in de ertsen van Paleleh veel voorkomt. Voor de exploitatie moet de geheele kalkmassa met de kwartssnoertjes worden gewonnen. De mijnbouw schynt daar in den eersten tijd althans geheel op de wijze eener steengroeve aan de oppervlakte te kunnen worden gedreven en het ge heele goudgehalte moet door amalga- matie zyn te winnen. Ofschoon het idgehalte veel geringer is dan dat van de overige ertsgangen van Noord- Celebes kan de ontginning door hare eenvoudigheid zeer voordeelig zyn. „Het is echter te betreuren dat men ook op Totok weer met moeilijkheden heeft te kampen gehad." „Naast de Europeesche ontwikkelt zich in de Minahassa ook eene In- landsche mijnindustrie. Toen het be kend werd dat het land edele metalen bevatte, werden door de bevolking op uitgebreide schaal nasporiugen gedaan. Langzamerhand vormden zich onder haar vereenigingen, die met overleg prospecteerden, Europeesch kapitaal wisten te trekken en reeds succes op haar werk hebben, er zyn nl. goud vindplaatsen in de Minahassa ontdekt en er is zink in gedegen toestand in veelbelovende afzettingen gevonden. Dank zy den wijzen maatregel van de regeering en resident Jellesmaom de gronden, waarop de bevolking recht heeft, van de verleende vergun ningen tot mynbouwkundig onderzoek uit te sluiten, blyft deze laatste in het genot barer rechten en zal ook de Minabas.:er voordeel kannen trekken van de schatten, welke zyn bodem bevat." Leiteren en Kunst. Anton van Rooy te Londen. De Londensche correspondent der N. R. Ct. seint do. Woensdag Het debuut van Van Rooy gister avond in Queens' Hall is schitterend geslaagd. De zaal was overvoli gedistingeerd pnbliek, waaronder de meest bekende musici van Londen en tal van Nederlanders riepen den zan ger zeven-, en achtmaal terug. De ochtendbladen van heden bevestigen myn indrukken. De limes schryft: Marie Brema zong de Brünnhilde-party met al haar dramatisch talent, en haar stond Van Rooy ter zyde, die dezen zomer te Bayreuth een zoo groot succes heeft behaald: zyn stem heeft een groote kracht en een zeer ryken toon, een even individueel als sympathiek tim bre. Van Rooy zingt met groote intel ligentie en smaakvol, zoowel het be roemde Wotan's Abschied als het lied uit Hans Heiling. De Standard laat zich als volgt uit: Van Rooy zong de aria uit Hans Heiling flink, maar wellicht met overdreven nadruk. Hy bezit een prachtige stem, meer baryton dan diepe bas, en zyn uitspraak voldoet aan de hoogste eischen. Dat by onder de eerste Wagner-zangers mag wor den gerekend, bewees zyn indruk wekkend zingen van Wotan's Ab schied. De Daily Chronicle schryft aldus Van Rooy s eerste optreden was de voorname gebeurtenis van den avond. Hy had zyn merkwaardig gelyk ge vormde eu ryke stem zoo volkomen ter beschikking en zyn styl was zoo geacheveerd, dat niemand de con certzaal heeft verlaten zonder den indruk te hebben ontvangen dat in Londen van Wotan's Abschied nooit zulk een gevoelvolle interpretatie is gegeven. Het was prachtig. Van Rooy mag tegen de komende lente op een warm onthaal alhier rekenen. Alle plaatsen waren bezet, en de meesten bleven tot na elven om Wo tan's Abschied te hooren. Het debuut van den Hollandsehen baryton-zanger is inderdaad de groote gebeurtenis van den avond geweest. Jammer, dat Van Rooy pas zoo laat begon (zóó laat? en jammer? Red.). Vele zaugers die te Bayreuth geprezen werden, hebben te Londen jammer lijke teleurstelling gevonden, waar de opvatting van kunst by publiek en critiek strenger heet te zyn. Maar het prachtvol geluid van Vau Rooy spreekt voor zich. Men beweerde, dat hy gisterenavond niet al te bost by stem was, maar hij gaf in elk geval genoeg om zijn aanspraak op den naam van degelyk kunstenaar te staven. Uit de Daily Mail: Toen Van Rooy begonnen was met liet lied uit Hans Heiling, besefte iedereen dat een groot zanger tot ons gekomen was. "Zyn stem heeft een merkwaar dige diepte, is ryk aan klanken van geestdrift en hartstocht die kunstvol beheerscht blijven. Andere dagbladen laten zich van middag even gunstig over onzen be gaafden landgenoot uit. Leger en Vloot Wiggers van Kerchem. f De gepens. generaal-raajoor van het Indiche leger G. B. Th. Wiggers van iKerchem, een:oud opperofficier, by zyne kameraden en vrienden alge meen bemind, door zijne minderen zeer geacht, is Woensd. iu den ouder dom van 75 jaren in Den Haag over leden. Wiggers van Kerchem, die als een voudig soldaat zyne loopbaan begOD, had een hoogst eervolle militaire loop baan achter zich. Op den lleu Sep tember 1842 vertrok hy per Admiraal Evertsen naar Indië, alwaar hy drie jaren later, 1845, tot 2e luitenant werd benoemd en reeds in dien rang by den generalen staf werd geplaatst, waar hy bleef ook als le luitenant kapitein. In 1862 benoemd tot majoor en in 1865 tot luit.-kolonel, werd hy tevens militair-commandant van de Wester- afdeeling van Borneo en daarna plaat selijk commandant te Batavia. In 1872 bevorderd tot kolonel trad hij achter eenvolgens op als commandant der 3e militaire afdeeling op Java en als commandant der 2e brigade bij de tweede expeditie tegen Atjeh in Sept. 1873. Vervolgens werd hem hotcom- mandement opgedragen in de 3e mili taire afd. op Java, en daarna in 1874 het mil. commandement op Sumati a's Westkust en onderhoorigheden, tyde- lyk belast met het militair gezag, te vens civiel bevelhebber te Atjeh in 1875, uit welke betrekking hy in October van dat jaar onder by zondere dankbetuiging der regeering werd ontheven om tydelyk op te treden als chef der 2e afd. by bet departement van oorlog. In 1876 werd de generaal-majoor Wiggers van Kerchem (15 Januari 1876 als zoodanig bevorderd) benoemd tot militair en civiel bevelhebber te Atjeh met ontheffing als chef der 2e afdeeling by het D. v. O. Den 4n April 1879 volgde het eer vol ontslag uit 's lands dienst met aanspraak op pensioen. Omtrent de krygsbedry ven van den overledene kan nog het volgende wor den medegedeeld: In 1866 werd hem de dank van den gouv.-goi eraal be tuigd voor verplichtingen en opera tion in het stroomgebied der Melawie (Res. Westerafd. van Borneo). In 1859 nam hy deel aan de expeditie tegen Boni en in 1874 werd hij licht gewond by de 2e Atjeh-expeditie. By de tweede Atjeh-expeditie in October 1871 verwierf hij het ridder- -kruis der Militaire Willemsorde 4e kl. en in 1876 als generaal-majoor dat der 3e klasse, wegens het vol tooien van de door den generaal Pel ontworpen linie Tonga (hoord) Lam- joeng Silang Tjeddeh. By den aanval op de versterkte kampongs Lemba en Langgoegoep werd Yan Kerchem gewond. RECHTSZAKEN. Valsche bankbiljetten. Voor de arroudissements-rechtbank te Maastricht werd Dinsdagnamid dag voortgezet de behandeling der zaak tegen M. Gierlich, beschuldigd van het uitgeven van valsche bank biljetten. Als getuigen en deskundigen wer den in die zitting gehoord mr. J. en mr. Ch. Enschede, die beiden de hun vertoonde bankbiljetten voor valsch verklaarden. De verdediger, mr. Rays de Beeren- brcuck, verzocht de verdere behan deling te willen verdagen, tot hy de noodige inlichtingen zal hebben inge wonnen over het verleden van be klaagde, waarvan tot heden zoo wei nig bekend is. De rechtbank stond het uitstel toe en bepaalde de voortzetting der zaak op Maandag 13 December e. k. De beklaagde hield zich ook thans gedurende de zitting als wezenloos. ontslagen handelsreiziger. Dinsdag werd voor de rechtbank te 's Gravenhage gepleit in de zaak van een vroegeren handelsreiziger contra de maatschappij „I)e Fielterij" aldaar. Door den eiseher was genoemde Maatschij. gedagvaard eu gesteld dat hy op 1 September van het vorige jaar zou zyn aangesteld als handels reiziger op een salaris van f 1200 ,s jaars en hem met Januari 1897, met enkele dagen opzegging, zyri ontslag was gegeven"waarmede eiseher geen genoegen nam. De geheele quaestie liep over het feit of eiseher viel onder het zoogen. vaste personeel of wel zou zyn aangenomen op proef gelyk ged. be weerde. Eiseher meende dat uit het feit, dat hij was ingeschreven in het zie: ken- en pensioenfonds, viel af te leiden, dat hij wel degelyk in vas ten dienst was; daarenboven kon men in geen geval eenzijdig 't con tract verbreken: er was derhalve gedagvaard tot schadevergoeding subsidiair tot onbinding der overeen komst. Ged. hield echter vol dat eiseher niet onder 't vaste personeel was in dienst genomen en dat in ieder geval hier een verhouding bestond van mandaat en men dus easo quo een opzichte van partyen onderling, geen sen naar het plaatsje in New-Yi sprake is by den handelsreiziger. 'Edison genaamd, om de reus3< Yoor den eiseher trad op mr. H. j werken te aanschouwen, die de Ranitz, voor de ged. mr. S. J. Ent- tot dat doel zyn aangelegd, hoven. Stel n voor een wild bergdii bezet met een reeks groote enl gebouwen, reusachtige krane: molenwerken, die door een oc doovend gedruisch hunne we aankondigen. Uit een dezer gebouwen, een graanelevator steekt eene groote tuit, om bel delyk uit te drukken, en die braakt onophoudelijk ronde scü zoo groot als biscuits, maar gen van Bessemerstaal, als het ein duct van het gewonnen ijzer, sehyven worden opgevangen in gens, die ze onmiddellijk ven- naar de gietovens in Pennsylvat, Toen het denkbeeld bij Ediso rypt was, en kundige mannen e gelachen hadden, toog hy aai werk ora de fabricage in het kif beproeven, en toen deze proevei lukten, volgde onmiddellyk di het opsporen van ijzerhoudends sen. Met de magneetuaald gews vond hy lagen van gneis 4'r lang en 1600 voet breed. Deze gueispilaren want vertoonden zy zich haddeni: berg een verticalen stand, wares breed en liepen tot 2 mijlen bei den grond. Elk dezer lichamen' 28 pet. ijzeroxyde. Hy kocht di sen op, over een lengte van 3{ len, en begon in de nabijheid machinerieën aan te leggen, zó: alles automatisch verricht kon GEMENGD NIEUWS Een veteraan uit het Duitsche leger. Alweder heeft het Duitsche leger een zjjner kranigste veteranen ver loren door het overlijden van den generaal der infanterie v. Schacht- meyer. Reeds in 1833 trad hy als tweede-luitenant in dienst by de Pruisische garde te voet. Aan den veldtocht van 1866 nam hy deel als bri gade-commandant en kreeg in een der gevechten een schot door zijne rech terhand; ook moest hy toen onder zyn gedood paard vandaan gehaald wor den. In den oorlog tegen Frankrijk was hy aanvoerder van de 21ste divisie infanterie. By Wörth begon hy reeds vroeg zonder direct bevel van zyne chefs met zijne brigade het gevecht, omdat hy den Fran- schen niet hét voordeel van den Duit- schers by Gunstett den pas af te snij den, meende te moeten gunnen. Na den slag omarmde de Kroon prins den dapperen divisie-gene raal voor het front der troepen. In 1888 kreeg hy, naar aanleiding van zyn 50-jarig dienst-jubileum, de orde van den Zwarten Adelaar. Drie jaar later trad h\j uit den actieven dienst. Zaterdag had generaal v. Schachtmeyer zyn 81ste jaar vol tooid. Een cheque gestolen. Terwijl een bediende van de Ber- lyosche firma Meiszner Co. in een der lokalen van het bankgebouw van Julius Bleichröder en Co. zat te wach ten op een cheque voor 100,000 mark, die door de klerken in gereedheid gebracht werd en in de Rijksbank moest uitbetaald worden, nam zekere Löwy, die naar het schynt lang op eene gunstige gelegenheid geloerd had, de cheque in ontvangst. Toen de bediende zelf na eenige oogenblik- ken vroeg, of de cheque al klaar is, werd het bedrog ontdekt. Men zette den bedrieger dadelijk na en smaakte de voldoening hem te arresteeren op het oogenblik dat hy de cheque wilde innen. Quarantaine tegen de pest. De Semaine médicale heeft een reporter gezonden naar het quaran- tamestation te Bassorah, aan de Per zische golf, om na te gaan of dit inder daad iets beteekent'als een bolwerk voor Europa tegen de pest. Quarau- taineiurichtingen staan in slechten reuk en Turksche in het bijzonder en zoo kan het dan ook niet verwon deren, dat de toestand hier alweder geheel onbevredigend was. De onge lukkige passagiers, die er twee wexen in quarantaine moeten blijven, vinden er vyf kamertjes zonder eenig meubel en moeten als zy willen eten, zelf een kok aanstellen, die dan een le vendig verkeer met de buitenwereld onderhoudt. Het linnengoed wordt als dat van ieder ander in de stad ge- wasschen. De desinfectie-oven was defect en werd blijkbaar niet gebruikt. Als bewakers op de schepen waren sjouwerlui aangesteld. In denvorigen winter kwamen er twee zieke vrou wen en de doctoren constateerden pest. Zy seinden naar Konstantinopel, maar verder ging alles zyn gewonen gang, totdat de vrouwen stierven en bij de sectie geconstateerd werd, dat zy geen pest hadden gehad. Toch werd er zoo goed als het ging ontsmet, en de Ge zondheidsraad teKonstantinopel bleef by de diagnose pest en verkondigde dat bij Europa had gered. Eene belangwekkende industrie. Men behoeft den naam van Edison slechts te noemen, of onmiddellijk komt iedereen voor den geest wat deze buitengewone man zooal heeft uitgevonden en daargesteld. Yan groot belang en uitgebreide toepassing zyn al zyne vindingen geworden, maar acte had moeten instellen op grond zeker is het grootste werk dat hy dat de lastgeving ontijdig was opge-tot heden heeft daargesteld, het win- zegd. j nen van ijzer uit ijzerhoudende rot- De eiseher beweerde daarentegen I sen, door toepassing van magneten, dat de rechtsverhouding tusschen i Ongelooflijk als dit by den eersten partijen in deze was huur van dien-1 aanblik schynt, en toch verwezenlijkt, sten, en van lastgeving, althans ten Men behoeft zich slechts te verplaat- Om een beknopt overzicht te6 volgen wy de bewerking op den Eerst wordt door springen eenl gemaakt met het formeeren vat groeve, waaruit dan de bic gneis gehaald worden, die het moeten leveren. Eene reusac 200 voet lange kraan, werkend gons het trolley-systeem, grijp: hare klauwen een blok gneis, groot doet er niet toe (stukken 4 ton komen voor), en legt d: eene groote vlakke bak. D: wordt het blok gebracht bove: groot en molen. Deze heeft vo lensteenen 2 glashard ijzeren ders van 6 voet middellijn, en bewegen met eene snelheid as oppervlakte van 1 myl per mii Wanneer men dit voor het ziet, namelyk het verbrijzelen het blok tusschen die rollen, men, dat de geheele fabriek in zelomenten vliegt, zoo vreeseljj oorverdoovend is het geraas j mede dit gebeurt. In korten tj het groote blok verdeeld in stut die niet meer dan 45 cM. middi hebben, en van daar gaan die stul naar een tweede, waar zij veii worden tot 20 cM., naar' een d waar zy tot 8.7, een vierde, wa tot 5 cM. en naar de vijfde of la waar de stukken tot 2.5 eM. gei ceerd zyn. Van dezen laatsten molen ga: gneis naar een verzamel toren, de stukken gedroogd worden op te platen, tot een bedrag van 5 per minuut. In den bodem v toren is eene serie openingen, uitloopen op een overbrenger, in vorm van een reeks potten bew langs een ketting zonder eind. vervoeren het materiaal naar eet. len, waar het zoo fijn wordt, gen: als speldeknoppen. Verder y het door pijpen en zeven gevoerd een gebouw, dat zeer hoog is waarin de magneten zyn opges Iu dat gebouw bevinden zich 3 len magneten, een van 74, een 320 en nog een van 320 stuks. Die magneten worden in rijen vyf onder elkaar geplaatst met verstande, dat de bovenste de zws zijn en ze naar beneden sterker den, zoodat by het le stel tiende ry de sterkste magneten Die magneten worden in rijen vyf onder elkaar geplaatst met verstande, dat de bovenste de zi ste zyn en ze naar beneden ste worden, zoodat by het le ste! vijftiende ry de sterkste magn heeft. Men laat het. gruis nu boven langs de magneten vallei hier heeft het verrassend feit pi: dat het omringende steen door magneten wordt losgemaakt, dat evenwel het ijzer aan de ma ton blyft kleven. Het gruis, vallc langs de magneten, valt dus set wordt meer by de magneten gel ken, totdat het by de onderste gekomen, zich ombuigt en ziel eeu halven cirkel op de vloer bevinden zich een massa spionnen. En," voegde hy er by my nogmaals de hand biedend, „men let juist op ons, wanneer we het 't minst vermoeden." Wy bezichtigden de bloemen, maar ik was veel te veel met andere gedachten vervuld, om hun schoonheid te kunnen bewonderen ik zag niets dan roode vlekken, in allerlei tinten. Daarna liepen wy den tuin in. Het was ongeveer eind October, maar de wolkeD. die de zon belet hadden te schijnen, waren uiteengedreven, en het scheen alsof de zomer weder teruggekeerd was. De zon kleurde den hemel purperrood, terwyl die ha telijke kleur in allerlei nuances iu de Theems weerspie gelde. Overal bloedIk zag niet anders „Hier zullen wy ongehinderd kunnen spreken," zeide Kavanagh in een afgelegen gedeelte van den tuin by een bank stilhoudend. „Wanneer wy tenminste nog iets te bespreken hebben," voegde hy er ontmoedigd by. „Kunnen wy niets doen vroeg ik wanhopig. Hy aarzelde met zyn antwoord, alsof hy het voor en tegen van zyn plan woog. "„Het allereenvoudigste is Taras voor het gevaar te waarschuwen. Dat zal ongetwijfeld zyn leven geen uur verlengen, want by kan het zwaard dat hem boven het hoofd zweeft, toch niet afwenden maar wanneer het 't eenige middel is „Ik dacht dat gy een plan badt, toen gij vannacht vertrok t „O, ik heb al zooveel plannen gemaakt en ver worpen." Hy haalde de schouders op. „Maar is er niet éen, dat misschien gelukken kan vroeg ik smeekend. „Jawel, maar... Welnu, om u dan de waarheid te zeggen, schaam ik my eigenlijk het eenige middel, dat kans van slagen heeft, te bekennen, omdat bet my zöo tegen den borst stuit dat ik op het oogenblik veel lie ver sterven zou, dan het ten uitvoer brengen." „Dat begrijp ik niet. Leg het mij eens uit." „Luister," antwoordde hy met 'vaste stem. „Ik zie geen andere kans om u van uw belofte te ontslaan en mij zelf te redden, dan dit land te ontvluchten." „Waar zou dat toe dienen?" riep ik ongeduldig uit. „Wat kan het mij schelen wat gy gaat doen, als Taras daardoor niet gered wordt." „Wanneer we hem waarschuwdoo, zou hy ook kun nen vluchten." „Taras een gevaar ontvluchtenNooitdan kent gij hem slecht!" Te midden van al mijn vrees, voelde ik .my toch trotsch op de onwrikbare geestkracht van myn held. „Ik weet hoe genegen bij u is en dacht misschien dat gij door uw invloed „Ik zou door geen woord of traan hem aao zyn be grippen ontrouw willen maken. Het zou trouwens niet baten." „Wat wilt ge dan beginnen?" „Gij moet iets anders verzinnen. Hadt ge nog een an der plan?" „Ja, maar ik durf het u niet zeggen." „En toch wilt gij uw leven voor hem wagen zooals gij beweert 1 Dat is ongerijmd 1 Ik geloof dat gy meer aan u zelf, dan aan Taras denkt. Waarom durft gij my het middel, om hem te redden, niet meedeelen Ik zou er trotsch op zijn. Spreek dus!" „Ge hebt gelijk. Ik denk meer aan myn persoonlijke gevoelens dan aan zyn bevryding." Hy zweeg, keek eerst om zich heen, ten einde zich te verzekeren, dat niemand ons kon beluisteren, en ver volgde toen op zachten toon „Hebt gij wel eens opgemerkt, hoe sprekend Taras en Gordon op elkaar gelyken?" Taras was uaar myn idéé zoo ver verheven boven alle andere mannen, dat het gezegde van Kavanagh my zeer verwonderde. „Ik doel op hun uiterlijk," vervolgde Kavanagh. „Gordon beantwoordt bijna tot in de kleinste bijzonder heden aan het signalement van Taras: groot, breedge schouderd. blauwe oogen, blond haar; leeftijd dertig jaar, eenigszins nonchalant gekleed." „De vorm en de uitdrukking van hun gelaat is ge heel anders." „Met uw verlof, dezelfde innemende uitdrukking ze telt op beider gelaat. En daarby, ik heb ook niet ge zegd, dat zy zoo sprekend op elkaar gelyken, dat men ze niet kan onderscheiden." „Neen dat is waar. 'tDoet er ook weinig toe. Vertel verder." „Ik zeide u reeds, dat Rudersdorf Taras nooit gezien heeft. Hy kan alleen op het signalement van de politie afgaan, om hem op te sporen. Yoor het overige moet ik hem inlichten." V erder." „Welnu, als ik hem eens een verkeerden persoon liet gevangen nemen?" „Dat is onmogelijk. Hoe zoudt gy dat kuc doen „Wel, heel eenvoudig. Wanneer ik hem Gordon; wys en zegdat is Taras, zal hy me onvoorwaa lyk gelooven." Na ik zyn plan goed begreep zonk my de moe de schoenen. „Maar dan zal hy Gordon vermoordenstameld "De hemel beware my Zelfs al kon ik er Taras redden, dan zou ik toch voor niets ter wereld m plichtig willen zyn aan den moord van Gordon." „Neen, de minister schryft, dat Rudersdorf myn ders moet opvolgen cn aansprakelijk is voor het lt van zyn gevangene. Hy zou zyn eigen belangen te schaden, als bij zijn chef ongehoorzaam was." „Maar wat zal er dan gebeuren?" „Gordon zal eenvoudig in plaats van Taras naar! land gevoerd worden." „Maar wanneer men Gordon in hechtenis neemt, men dadelijk inzien, dat men zich vergist heeft." Hoe zoo?" „Wel, Gordon kent geen woord Russisch en zijn I nis van de Fransche taal is ook gebrekkig. Hy zal tuurlflk dadelyk in 'tEngelsch zeggen, dat men verkeerden persoon voor heeft." K Wordt iivervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2