Twbü SMjoipis. E0UWT2ERSIN. Kamers ScbiuiwburgHaar em. H0LL4NDSCH TOOMLUEÏELSIHAP. Dienstbode. DIENSTBODE, Tató. Sipreo, Ma en Thee. ret Het yzer is na eenigszins ge scheiden van den omringenden steen en wordt naar een molen gevoerd, waar de scheiding verder plaats heeft de ijzerdeeltjes, die nog niet geheel zniver blijken, blijven over; 02 pc. jjzeroxyde is na afgescheiden. Om het ijzeroxyde nn in rui mer mate af te zonderen dient het tweede stel magneten. Weder wordt het grnis gevoerd naar de bovenste rij magneten en weder laat men het val len. Er is aan het einde reeds 75 pc. ijzeroxyde afgescheiden. Nu wordt het nog eens vermalen, en passeert bet 3 stel magneten, dat het krach tigst is, de ijzerphosphaten er uit haalt en er alzoo staal van maakt. Het percentage is dan gestegen van 85— 87 pc. Het alsnu gezuiverde metaal wordt naar een magazijn vervoerd dat 25,000 ton kan bevatten en verder wordt naar gelang van behoeften dit in ovens be werkt tot de bovengenoemde staal- 8chijven. Dit geschiedt in een afzon derlijk gebouw. Automatisch wordt alzoo alles verricht en slechts een klein personeel is noodig om de werk tuigen te bewaken. Men rekent op eene voortbrenging van 5000 ton per dag. De ton wordt verkocht a f 1,95. De grootte der door Edison ge kochte bergrotsen is van zulk een omvang dat er 200,000,000 ton aan ijzeroxyde voorhanden is. Het kapitaal, hieraan door Edison besteed, is 2,000.000 doll., geheel en onbezwaard, en geeft eene nettowinst van 15 pet. Daar de ijzermarkt zoo te zeggen, onbegrensd is, evenals de voorraad, zoo kan men op een lan gen duur dezer reuzenonderneming rekenen. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. De gasquaestie te Amsterdam. Woensdagmiddag en ook des avonds werd in den Amsterdamschen Ge meenteraad de gasquaestie behandeld, die. naar bekend is, daar reeds lang hangende is, Woensdag kwam het echter nog niet tot eene beslissing, Heden, Donderdagmiddag, zal de zaak verder worden behandeld. De voordracht van B. en W. aan gaande de gasquaestie hield in De onderhandelingen met de I. C. G. A. over eene nieuwe con cessie af te breken, de schadeloos stelling wegens intrekking der con cessie, te berekenen op de wijze, om schreven sub van art. 29 der con cessie, de gasfabrieken in eigen exploi tatie te nemenB. en W. uit te noo- digen een voordracht te doen voor directeurmet de I. C. G. A. in over leg te treden omtrent de overneming der op het tijdstip van overdracht aanwezige materialen; te zyner tijde een voordracht te doen omtrent de gevolgen der te sluiten geldleeuing. Deze voordracht bedoelt geen dade lijke verlaging van den gasprys. Wordt zij aangenomen dan meenen B. en W. dat deze althans voorloopig moet blij ven negen centen. Verder werden daarbij behandeld de verschillende adressen als: lo. van de I. C. G. A. die de voordracht van B. en W. weerlegt en een nieuw con tract wil sluiten voor 21 jaren om dan het gas te gaan leveren tegen zeven cent; 2o. van de Raadsleden mr. M. J. Pijnappel c.s, om de voor stellen van de L C. G. A. te beant woorden met een tegenvoorstel; B. en W. uit te noodigen zulk een tegen voorstel te ontwerpen; B. en W. te machtigen in verband met de onder handelingen, den termijn van naasting nader te regelen; in verband daar mede de voordracht van B. en W. aan te houden; 3o. voorstel der hee- ren mr. Caroli c.s. om aan de drie deskundigen op te dragen, bijgestaan door een financiëel expert, de be zwaren der Imperial tegen hun rap port in te brengen en B. en W. op te dragen, bijaldien zij daarna bij hun voordracht volharden, deze toe te lichten met een exploitatie-begrooting in verband met de mogelijkheid dat de Gemeente het branderproces ver liest en tevens een gemotiveerd voor stel te doen tot verlaging van den gasprijs4o. voorstel der heeren Ka- merlingh Onnes c.s., bevattende de grondslagen voor een tegenvoorstel zooals de heeren Pijnappel c.s. dit bedoelen. Eveneens nog een adres van de ver- eeniging van Eigenaren van Diamant slijperijen, houdende verzoek, om bij het nemen van eene beslissing in zake de al of niet overneming der gasfa brieken der Imperial Continental Gas- Association, het daarheen te willen leiden, dat voor het gas voor licht- verbruik geen hoogere prijs dan 7 cent per M3 en voor het werkgas een lagere, nader te bepalen prijs zal worden be rekend, met adressen van „Amstels Middenstand"; van de Directie der Imperialvan het bestuur van den 1. N. D. B. de quaestie betreffende. De heer Pijnappel opende dealge- meeno beraadslagingen. Hij wees er op, dat wanneer" men wil onderhande len, de eene partij een voorstel moet doen en de andere een tegenvoorstel indienen. De Imperial nu deed een voorstel. Acht men dit onaannemelijk, dan dient een tegenvoorstel te volgen en komt men dan niet tot overeen stemming, dan is spr. bereid tot eigen exploitatie, die hij niet a priori aan neemt. Op dien grond was sprekers voorstel gedaan, van B. en W. wor den dan grondslagen verwacht. Ook was op verschillende punten het noo- dige licht niet ontstoken en zoolang dit er niet is, mag niet worden beslist De heer Kamerlingh Onnes zijn voorstel verdedigende, zet uiteen, dat het in de bedoeling lag waar B. en W. geen geschikten vorm konden vin den om met de Imperial te onderhande len er den leiddraad van aan te geven. De gasfabriek dient voor een tijd, bijv. 75 jaar te worden gegeven de Imperial zal eene vaste bijdrage betalen niet lager dan in 1896 genoten, en een hooger bedrag voor grootere gasbereiding na 1 Januari 1898, zoodat de gemeente in de voordeelen deelt; een maximumprijs van 7 ets. voor lichtgas en 6 ets. voor gas tot andere doeleinden gebruikt. De heer Caroli zijn voorstel verde digende, zette voorop, dat hij in be ginsel voorstander van gemeentelijke exploitatie is en van conce>siën tegen stander. Waar nu de groote oppositie tegen de conoessiealtijd haar oorsprong heeft gevonden in den exorbitanten nrijs te Amsterdam, achtte men aze nog eens een klein onderzoek noodig, waar de voordracht van B. en W. niets ovor den prijs zegt. De heer Muller zette in den breede uiteen, dat hij bjj het verkregen licht de zaak thans ryp acht voor beslis sing, daar men niet meer over meer dere gegevens zal kunnen beschikken, dan men nu heeft, welke door spr. uitvoerig werden nagegaan. De grond slagen, die noodig zijn, noemde de heer Pynappel niet op en de cijfers door den heer Kamerlingh Onnes genoemd zijn z.i.volkomen onaannemelyk.Verder deed hij zich kennen als een voorstander van gemeente-exploitatie tot welke z. i. de gemeente niet anders dan kan overgaan. Zich op de cijfers van de Imperial baseereude en aannemende dat de gemeente jaarlijks f450.000 had af te lossen, concludeerde hij, dat eigen exploitatie gedurende 21 jaren, drie millioen voordeeliger dan eene concessie zal zijn. Daarby komt nog dat men bij een concessie steeds ge dwongen zal zijn tot een gasprys van 7 cent, terwijl de gemeente steeds den prijs zal kunnen veranderen. Dit is voor spr. afdoende reden om een con tract, op de basis als in de stukken aangegeven, onaannemelijk te achten. De heer Van Eeghen zijne stem voor het voorstel-Pr/wa#peZ toelich tende, legde er den nadruk op, dat de pensioenen zullen gevonden moeten worden uit de winsten van het bedrijf, dat de loonen geheel anders zullen zijn, dan eerst berekend werd, omdat de Imperial niet heeft 470 arbeiders, zooals de deskundigen aannemen, doch 606; dat de cijfers der Imperial blijkbaar juist zijn eu dat men de voorstellingen van de Imperial wel met cijfers had mogen beantwoorden, alle cijfers, welko z. i. de voordeelen voor gemeente-exploitatie zeker niet gunstiger maakten. De heer Fabius zeide in de avond zitting zich te verwonderen, als men nu nog niet kon beslissen en zette verder uiteen, dat de bewering van de Imperial dat van gemeente-exploita tie een onbevredigend resultaat is te achten, ongegrond is.Elders toch zijn de gaspryzon Dij eigen exploitatie verlaagd eu hier niet. Ook te Hannover waar de Imperial exploiteert, is het gas duur. De Imperial zegt dat zij sedert 1890 verlaging aanbood, maar door de concessie is er juist niets van ge komen. Nergens leidde gemeente-ex ploitatie tot ongunstige resultaten. In Duitschland is het grootste deel der fabrieken in handen der gemeente, in Engeland komt men er meer toe, ook te Triëst geschiedt het, en overal zijn de resultaten gunstig. De heer Mijnssen zette uiteen teleurgesteld te zyn, dat men tot op zegging der concessie wilde overgaan zonder een vast plan te hebben en had liever gezien eene nieuwe voor- deelige concessie, dan over te gaan tot kostbare naasting. De wethouder Bh.oher, die daarop aan het woord was en het voorstel van B. en W. verdedigde, legde de verklaring af, dat B. en W. eenstem mig van oordeel waren, dat de ge meente-exploitatie thans noodig is en dat, die uitspraak zeker nog meer ge wicht heeft, waar het tegenwoordige college van B. en W. zeker niet a tout prh is voor gemeente-exploi tatie, niet bestaat uit radicalen. Na hem verdedigde de wethouder Van Leeuwen de voordracht, die er op wees, dat het voorstel tot gemeente exploitatie is gedaan, omdat B. en W. dit voor de gemeente de eenige juiste oplossing dezer brandende quaestie achtten. Enkele punten in de berekeningen der Imperial aan nadere beschouwin gen onderwerpende wees hy er op, rlat de cyfers betreffende de uitkeering aan de gemeente niet geheel overeenko men en dat de opofferingen, die de Im perial beweert te doen bij verlaging tot 7 cent, zoo groot zym bestrydt spr.; in 21 jaar zal zy opofferen f 11,760,000, doch vraagt terug f 12.484.412. J>e Imperial heeft tot het laatst de be langen der gasverbruikers verdedigd, laat ray nu zeggen: Der Mohr hat seine Schuldioheit gethander Mohr kann aehen De laatste spreker, de heer Heine- kenzeide o. m. dit: Er is niet anders mogelijk dan de concessie op te zeggen en verder on zen eigen weg te gaandat men heeft willen onderhandelen is gebleken uit het benoemen der commissie der des kundigen. En waar het Dagelyksch Bestuur, dat gevoeld beeft wat de Imperial wilde, eenstemmig de naas ting aanbeveelt, daar kan de Gemeen te alleen zorgen voor de belangen der burgerij door tot gemeente-exploitatie te besluiten. De vergadering werd daarna ge schorst tot heden Donderdagmiddag te VU uur. Vervolg Stadsnieuws Brug by de Conrad. De Comm. van onderzoek van de brug by de werf Conrad heeft, naar het schijnt, haar rapport reeds lang ingeleverd wel vreemd, dat in de Raadsvergadering van gisteren noch B. en W., noch een der Raadsleden, blijk gaf daarvan op de hoogte te zyn. Aan deze Commissie bestaande, naar men weet, uit de heeren A. L. van Gendt, G. J. de Jongh en Th. Lim- pergs zyn drie vragen gesteld, n.l. le Is de brug, zoowel wat den on derbouw als wat den bovenbouw be treft, sterk genoeg te achten, voor een belasting van 400 K.G. per M2, waar op de brug werd ontworpen Deze vraag werd ontkennend be antwoord. De tweede vraag is deze: Is bovenbedoelde belasting al dan niet overdreven of volkomen gerecht vaardigd te achten, wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat daarover moet kunnen passeeren a. eene opdringende menschen- b. eene gereden last van 4000 K.G. gerekend zonder de paarden. Op deze vraag antwoordt de comm. dat deze belasting niet overdreven en volkomen gerechtvaardigd is te achten. De derde vraag handelt over de verbeteringen, welke de comm. advi seert en wordt door de comm. uit voerig beantwoord. Wy nemen een en ander over uit de H. C., daar de vertegenwoordiger van den heer Goedkoop in gebreke is gebleven te voldoen aan zijne ons gedane belofte, om ons het rapport toe te zenden. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 11 No vember 1897. Heden zou zich voor onze recht bank verantwoorden Th. Kleinen- broich, buisvrouw van A. van Dijk alhier, beschuldigd van overtreding der art. 289 en 297 van het Wetboek van Strafrecht. De zaak zou met ge sloten deuren behandeld worden. Ge noemd artikel 289 houdt in: „Hij, die opzettelijk en met voorbedachten rade een ander van het leven berooft, wordt als schuldig aan moord, gestraft met levenslange gevangenisstraf of tijde lijk van ten hoogste twintig jaren" terwijl op het in het andere artikel gemelde feit een straf van ten hoogste vier jaar en zes maanden is gesteld. De beklaagde is gedagvaard onder beschuldiging van liet met voorbe dachten rade van het leven berooven van een pasgeboren kind en wel in verband met avortissement. De dag vaarding voor beschuldiging aan dit laatste feit is eerst drie dagen gele den beteekend. Met het oog daarop is de verdediger der beklaagde mr. H. Ph. de Kanter opgekomen tegen den eisch van het O. M. de beide zaken te voegon, en ze heden te behandelen. De rechtbank heeft den eisch van voeging toegestaan maar thans gelast de behandeling dezer zaak tot den 16en dezer uit te stellen. Van de Woensdag aan den gemeen teraad gedane mededeeliugen en inge komen stukken, vei melden wy nog de volgende Ingekomen is: een adres van H. T. Bak en Zonen alhier, inhoudende ver zoek tot verplaatsing van het urinoir in de Paardensteeg een adres van Jan Smit C.Jz. al hier, tot het maken van een lossteiger in het Spaarne eu het leggen van klein spoor daarop eu over den Spaarn- dammerweg een adres van J. Heilig e. a., be treffende de ligplaatsen voor de vaar tuigen aan de groen tenmarkt. De voorzitter stelt voor deze 3 stukken te stellen in handen van B. en W. ter afdoening een adres van R. V. van derMije e. a. alhier, in zake het voorstel van den heer mr. A. A. vau derMersch. betreffende bet schoolgeld op de Bur gerscholen te stellen in handen van B. en W om advies; de begrooting van ontvangsten en uitgaven der Ambachtsschool voor 1898isSÈÉrjs een schrijven van de commissie van beheer van het Koloniaal Museum, inhoudende dankbetuiging voor het verleende subsidie; een schrjiven van elk der heeren J. Sabelis en A. F. Kreraer, dat zij hunne benoeming tot lid en plaats vervangend lid van de commissie van aanslag, bedoeld by art. 12 1, lett. b der wet van 2 October 1893 (Stbl. no. 149), aannemen; b. Ingekomen is om in een volgen de vergadering te worden behandeld een voorstel van B. en W. tot ver koop van boomen en hakhout; e. ingekomen is: lo. een schrijven van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 27 October jl. no. 6, tot vaststelling van het eerste sup pletoir kohier der plaatselyke directe belasting, dienst 1897 2o een schrijven van dezelfden, ten geleide van bet door hen genomen besluit tot vaststelling van de reke ning en verantwoording van ontvang sten en uitgaven der dienstdoende schuttery over 1897.""1 B. en W. stellen voor om in ver band met de omlegging van de Brou wersvaart in 1898 de huur van den grond daarlangs gelegen en in gebruik bij G. de Muonik tegen 1 Juni 1898 op te zeggen. Goedgekeurd. Aanbesteding Politiebureau. Heden, Donderdagnamiddag, werd alhier door B. en W. aanbesteed het bouwen van een hoofdbureau van politie met bybehoorende gebouwen op een terrein aan de Smedestraat alhier. De inschrijving geschiedde a zon der en b met bepalingen van mini mumloon en maximum arbeidsduur. Ingeschreven werd door: J. M. Pinxter, Amsterdam, f 40,000. J. P. A. Nelissen, Haarlem, a. f41950, b. f42170. J. Giebels en v. Servellen, Haarlem, f34430. H. J# Geyl,J.Cz, alhier a f38490 b f38590: G. D. v. Doorn, alhier a f41300, b f42600. J. Miezerus, alhier a f 39850 b f 40400. .T. R. Meekers, Amsterdam f 39500. H. London, alhier a f 38840 b met 10% verhooging. B. Hagen, Haarlem, a f 38860, b f39100. Yan Liemt, Amsterdam, f40630. J. v. d. Braak, Apeldoorn a f 43200, b f43700. De gunning wordt later medege deeld. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: le. Het verbroeden van het Noord zeekanaal tusschen de bocht by Vel- sen en die by Buitenhuizen. Raming f 85000. Van de 3 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van A. Volker Lz. en P. A. Bos te Slie- drecht en Gorinchem het laagst voor f76900. 2e. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewerken m Noordholland. Raming f7750 per jaar. Hiervoor kwamen 17 biljetten in waarvan dat van A. C. Swart te Terschelling het laagst voor f5104 per jaar, en vanwege het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken mede aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur bovengenoemd Het uitvoeren van eenige werken aan het Rykskrankzinnigen-gesticht te Medemblik. Raming f21000. Van de 12 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van W. N. Vlaming te Medemblik het laagst voor f19733. Bij Koninklijk besluit zyn benoemd: tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep voor de perso- neele belasting, bedoeld by art. 58 der wet van 16 April 1S98, te Am sterdam^. Coninck Westenberg, al daar; te Haarlem, G. J. van Dieren Bijvoet, aldaar; te Alkmaar, mr. F. G. van der Hoeven aldaar, en te Hoorn, J. H. Calkoen, te Edam. Heemstede. Jubileum ds. J. Kuijlman. Dit feest, hetwelk wy 'reeds in ons no. van gister korteljjk mededeelden, werd in allen eenvoud, doch met niet minder sympathie herdacht. Reeds aes voormid. ontving Z.Eerw. de ouderlingen en diacenen van de ge meente, die hunne gelukwenschen brachten, daarna de kerkmeesters en vele gemeentenaren, vrienden enz. Den geheelen dag door werd onafgebroken de jubilaris met dezen dag geluk- gewenscht. Tengevolge van gedaan verzoek werden geene stoffelijke blijken van belangstelling aangeboden, doch prach tige bloemenmanden en druk bezoek konden toch ruimschoots doen zien, boe deze dag lang niet onopgemerkt voorby zoude gaan. Zooals reeds werd medegedeeld, werd in welgekozen bewoordingen door den heer"J. L. Zegers, die des avonds voor de gemeeute optrad in de Herv. Kerk het jubileum van ds. Kuijlman die daarby met zyne familie tegenwoordig was herdacht. Na afloop dezer godsdienstoefening waarbij spreker tot tekst had ge kozen Lucas 7 40 le ged. meende spreker in den geest van alle aan wezigen en van hen die verhinderd waren dezen avond ter plaatse tegen woordig te! zyn, doch er zeker mede zouden instemmen te handelen in dien spreker den leeraar der gemeente met volle instemming des harten, ge luk te wenschen met dezen dag en te hopen dat niet alleen deze, maar ook de volgende dagen mogen zyn tot liefde voor het woord, reeds 25 jaren lang verkondigd, iets wat lang niet als een gemakke ijke taak te beschouwen valt, en dat de jubilaris er de vruchten van moge aanschouwen. Staande deze bijeenkomst werd den jubilaris toegezongen het laatste vers van Psalm 134, waarna met dankge bed werd gesloten. Bennebroek. Te Bennebroek en omstreken schynt het een goed terrein te zyn voor aardappeldieven. Onophoudelijk ko men hier groote en kleine diefstallen daarvan voor. De verschillende aardappelkuilen worden brutaal weg geopend en wan neer het soort minder goed wordt bevonden, verder onaangeroerd ge laten. De betere soorten schijnen daaren tegen meer aftrek te vindende die ven gaven daarvan in den afgeloopen nacht tenminste weer blijk. Kort by eene woning is een kuil geopend, waaruit een flinke hoeveelheid is ontvreemd, welke op een wagen is geladen om zoo te worden vervoerd. Beverwijk. De inschrijvingen voor het Nationaal Huldeblyk aan H. M. de Koningin Regentes hebben in deze gemeente opgebracht f 280. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Wy hebben niets meer te zeggen, laat het publiek hooren en oordeelen morgenavond 13 Nov. treden Ds. VAN LOENEN MARTINET, H. VAN KOL lid van de 2e Kamer en J. A. BERGMEIJER op in Felix Favor*. Dat èn publiek èn personeel belang stellen in hunne en onze zaak. C. B. „S. V.u TELEGRAMMEN, PRETORIA, 11 Nov. HavasDe Volksraad besloot aan de Regeering te vragen, tegen de volgende zitting een financieel ontwerp voor te berei den voor de onderneming van den Delagoabaai-spoorweg die thans eigen dom is eener Maatschappij, waarvan de Z. A. Republiek een derde der aandeelen bezit Waarschijnlijk zal de onteigening eerst over eenige jaren mogelijk zyn. BURGERLIJKE STAND. Onde trouwd10 Nov. P. Bos en A. Roskam. P. Groenendaal en W. J. de Bruin. Getrouwd11 Nov. C. Otter en A. Kokkelkoren. J, A. v. d. Brug ge en C. W. Ebeler. P. de Berg. en J. M. C. Speelmans. Bevallen10 Nov. K. de Klerk- Piek d. M. v. Eyk—v. Opzeeland d. A. de Wilde—Ketelaar d. 11. J. M. Kemps—Dekker z. Overleden: 10 Nov. C. de Graaff 05 j. Burgwal. C. Steyers 74 j. Ha- gestraat. N. v. Dijk 18 j. Gasthuis vest. Familieberichten. Getrouwd3 Nov. P. Pauw en C. J. A. den Hertog, Gouda. 7. Hk. Schmidt en A. J. de la Fertée, Ben- ningbroek. 9. Tb. Boekholt en A. Willemsen, Amst. A. Prins en A. R. Jacobson, Amst 10. G. D. Harmsen en R. R. Looman, Deventer. Bevallen7 Nov. G. J. van Stee nis—Van Baaien z. Eriehem. A. E. Haeck—Westerveld d. Zaandam. 8. D. van Persyn—Feikema z. Nieuwe- diep. A. C. W. Post—Van Gastel z. Scheveningen. 9. E. J. Pilger—La Bastide d. Amst. 10. Boissevain Pynappel d. Amst Overleden: 6 Nov. W. H. Richard Schilpp 40 j. Amst Wed. M. Wulp- Visser 79 j. West-Terschelling. J. Gerritsz 78 j. Amsterdam. 7. W. F. Wassink 77 j. Amsterd. S. Zoot— Muller 66 j. Amst, M. Reyn 88 j. Hilversum. 8. Wed. W. C. Th. Troost —De Vries Robbé 87 j. Nijmegen. G. Timmerman—Hartog 48 j. Graft. Wed. P. H. Douglas—Van Dyk 96 j. Amst. Wed. M. L. Verschuer— Muller 71 j. Breda. H. Voet jd. 72 j. Amst. L. W. Gallée jd. 38 j. Vor- den. 9. G. M. Gude—Oosterbaan 39 j. Amst. M. B. A. Kok jd. 29 j. den Haag. 10. G. B. T. Wiggers van Kerchem 75 j. den Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Wülem 111 arriv. 10 Nov. van Paramaribo te Amsterdam. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Batavia, vertr. 10 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Smeroe. van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Nov. van Marseille. Het stoomschip Oedé, van Java naar Roeterdam, vertrok 10 Nov. van Perim. Het stoomschip Oengarati, vertrok 10 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Alexander, van Amst. naar Batavia, arriveerde 10 Nov. te Genua. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., pass. 10 Nov. te 1 u. voorm. Dungeness. Het stoomschip Veendam, van de Holland Amerika Lyn, arriv. 10 Nov. van Newyork te Rotterdam. VARIA Toontje V. een eerzame gasfitter te D., een kleine gemeente, waar onlangs een comedietroep optrad moest voor zyn patroon achter de coulissen eenig werk aan de gasbuizen verrichten. Eensklaps terwyl hy aan 'tsoldeeren was, wordt by door den directeur van de troep by den arm genomen. Och, vriend, help ons even, een der acteurs is er nog niet. Hier doe gauw dat wambuis aan en ga dade lijk op het tooneel kom, kom, het zal heel goed gaan, je hoeft alleen maar dit te zeggen „Kapitein, de vijand nadert de stads poorten 1" Zeg het eens na. Toontje lei zyn soldeerbout op de doove kolen en zei: „Kapitein, de vyand nadert de stadspoorten Uitstekend wacht nog even juist nu, nu is 't tyd. De fitter stapte, in zijn wambuis, op de planken. Kapitein, riep hy zoo hard, alsof hy braud moest roepen kapitein, de vyand nadert de stadspoorten Do acteur, die voor kapitein speelde, deed twee passen achterwaarts en schreeuwde, zooals zyn rol voor schreef woedend Je liegt, dat kan niet. Scheer je weg, ongeluksbode, of ik ryg je aan myn degen Zeg, sprak Toontje, zonder een voet te verzetten, maakt oe nou mar nie dik. 't Is ommers mar gekheid! Kwaad is ie nieriep een stem van den engelenbak, en deheelezaal barstte in schaterlachen uit. MARKTNIEUWS. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, makelaars, Amsterdam, 6 Nov. De Amerikaansche Petroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuter's telegram: New-York 5.40. 5.40, 5.40, 5,40,5.40, 5.40 ct per gallon. Philadelphia 5.35, 6.35, 5.35. 5.35, 5.35, 5.35 ct. p. gall. Ruwe Olie 05—, 65—, 65—, 65—, 65—, 05— c. p. vat. De totale uitvoer uit alle havens van Noord-Amerika bedroeg van 1 Januari tot 23 Oct: 1897 1896 18,699,300 vaten. 18,125,000 vaten. Amerikaansche Disponibel8,10 Cons. Levering Sept/Dec. Entr. ADVKRTENTiËPi. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Broe- de-, Behuwdbroeder en Oom, den Heer H. M. KERSTEN, betuigen wij hiermede onzen opreebten dank. Namens allen: J. H KERSTEN. Vt. KERSTEN. DireetieA. VAN LIER Zondag 14 Nov-:mb3r 1S97 35e Opvoering van (Le« deux Goeses). Drama in 2 afd. of 7 tatr. Aanvang 7l/t uur. Balcon 1.25; Staüeien 1- Loge 1.Parterre 0,75; 2e Loge 0.60Gaanderij ƒ0 30. Sfostsrximsn Boekhouden NI 0. Heden slaagde een mijner leer lingen voor het Staatsexamen M O. Tevens slaagden 2 leerlingen voor examen Boekh. «Vooruit*. Bij het voorjaar» examen slaagden even eens twee. L VAN DAM Jzn., Lseraar-Boekhouden M. O., Ged. Voldersgracht 57. Terstond gevraagd een flinke AdresAnegang 12 {boven). Wegens ongesteldheid der tegen woordige, wordt terstond gevraagd eene flmke, nette van goede getuigen voorzien. AdresSpaarne 54 Wordt {jovraav,d: Een w?l bespraakt, actief Persoon als AGENT voor een Verkoophuis op Crediet, goed bekend in de om streken van Haarlem, liefst een ge pensioneerde. Salaris f250 en prov sie. Brieven onder No. 1205 bureau dezer Courant. Gevraagd voor een uur per week een geroutineerd Boek houder, offerte met opgave van verlangd salaris per maand, eu referentiën onder letter M.'. A. J., bureau van dit blad. 100 vierk M. Bouwterrein 'I E KOOP gevraagd. AdresH.'VELTHUIJSEN, Tim merman en Aannemer, Spaarnwou- iteratraat 39 Wlnlxolliul» TE HUUR, Spaarnwouder«traat 56. AdresJ A. WENNEKES, Pa- pentorenvest 78. Wegens vertrek naar elders wordt ter overname aangeboden een Z&ak in Brieven franco onder lett. A. K aan het Bureau vau dit Blad. Post zegel voor antwoord word* verwacht. Gemeubileerde IV Huur aangeboden, bij een nette familie TWEE GEMEUBILEER DE KAMERS, op den meoisten atand wan Haarlem. Adrae bureau wan dit jblad.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3