weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. e Jaargang. Zaterdan 13 November (897, Mo. 4403 HAAHLEM'S DAGBLAD JLB03STZ^ECMrE2srTSI3ÏLIJ'S: Voor. Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is ikom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3. maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden0.30 de omstreken en franco per postOR?1/? Directeur-Uitgever JL1D VTZEIH/TEnsr TIB2ST /an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer (22. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etra/ngère G. L. DAXJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Keclamee betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tolSpaarndamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUI J TER Beverwijk, J. HOORNSHülegom, ARTE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. hijvoegsel van dit blad [dekt. Haarlemmer Hal- CCLXL VI. Binnen- en Bui- ndsche berichten. Varia. rtentiën enz. Aan hen die daarop zijn ge lieerd, wordt hierbjj verzonden van het Weekblad voor de i i No., groot 8 bladzijden, bevat fraaie, gekleurde platen en voor kinderen alleraardigsten ,De prijs per 3 maanden is slechts lente.) TADSNIËUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 12 Nov. 1897. Part. Arbeidsraad. Particuliere Arbeidsraad heeft aanleiding van eenige hem door I. den Minister van Waterstaat, iel en Nijverheid gestelde vra- in zijne vergadering van 3 Nov. besloten, onderstaande circulaire mden aan de Vakvereenigingen en Haarlem en aangrenzende ge iten, en, mocht die circulaire door ;e vereeniging niet ontvangen ze voor haar verkrijgbaar te stel- 'j den secretaris van den Arbeids- den heer C. G. Koen, Zylstr. 62. Minister van Waterstaat, Han- Nijverheid heeft den Particu- Arbeidsraad voor bouw- en aan- rante vakken alhier nitgenoodigd, Excellentie antwoord te zenden t e volgende vragen in Uw gemeente de behoefte ebleken, om voor een of meer be- ryven een Kamer van Arbeid op ;e richten, en is een behoorlijke samenstelling daarvan mogelijk? a bij toestemmende beantwoording: Welk bedrijf of welke bedrijven zullen in die Kamers vertegen woordigd moeten zyn? Zonden de eventueel in Uw ge meente op te richten Kamer of Kamers van Arbeid zich over meerdere, naburige gemeenten be- hooren uit te strekken? Hoeveel leden zouden in die Ka- of Kamers zitting moeten a? Welke personen, werkzaam in een bedrijf, zÜn wegens den aard hun ner werkzaamheden met patroons gelijk te stellen Velke personen, werkzaam in een bedrijf, zÜn wegens het hun op gedragen gezag over anderen of wegens den aard hunner werk zaamheden niet onder werklieden begrijpen Arbeidsraad besloot, alvorens beantwoording van die vragen te gaan, op de ruimste schaal te plegen met de hier ter stede en in aangrenzende gemeenten reeds bestaande Vakvereenigingen, zoowel Patroons- als Werkliedenver- eenigingen. Wij noodigen U dus beleefdelijk uit, zoo spoedig mogelijk een verga dering van Uw Vereeniging te beleg gen, en daar te kiezen éen, hoogstens twee afgevaardigden, met wie wjj kunnen spreken en voor zooveel mo gelijk vaststellen wat aan den Minister zal geantwoord worden. Het zal daarvoor noodig zijn, dat Gij Uw afgevaardigden voorziet van een volmacht of geloofsbrief, opdat zij namens Uw vereeniging in onze te houden bijeenkomst kunnen spre ken en bésluiten. WK verzoeken U voorts, bericht van de namen der door U benoemde afgevaardigden te willen zenden, uiter lijk 1 December a.s. aan het adres van onzen Secretaris, den heer C. G. Koen, Zijlstraat 62. Zoo spoedig mogelijk zullen daarna die afgevaardigden door ons ter ver gadering opgeroepen worden. Uw bericht vóór of op den gestel den datum van 1 December 1897 zal ons het bewijs zijn, dat Uw vereeni ging een Kamer van Arbeid verlangt en daarin wenscht vertegenwoordigd te worden. De Particuliere Arbeidsraad te Haarlem, J. W. G. DROSTE, President. C. G. KOEN, Secretaris. Chr. Hist, kiezersbond. Donderdag hield de Weleerw. Heer Ds. Swaan alhier in een vrij druk bezochte vergadering van de afdeeling Haarlem van den Christelijk Histori- schen kiezersbond eene lezing, waarin hij eene zeer interessante levensschets van Marnix van St. Aldegonde gaf; uiteenzettende wat deze voor ons land heeft gedaan en hoe hij de vrienden rechterhand van Willem van Oranje was, aan wien hij vele en gewichtige I diensten op velerlei gebied bewees. Met aandacht werd het gesprokene aangehoord. Daar de Weleerw. Heer i Swaan deze lezing, Zondag 24 Jan. 11. ook voor de Haarlemscb Jonge- lingsvereeniging hieldzullen wjj 'nu niet in bijzonderheden treden; maar verwijzen naar bet destijds ge- gevene uitvoerig verslag. Kees Witteveen. Bij den Burgerlijken Stand staat hij bekend als Cornelis Witteveen, maar de wereld kent hem niet anders j dan als Kees Witteveen, kortaf ge naamd Kees. De trouwe bezoekers van de Amsterdamsche wielerbaan wisten allen wie er bedoeld werd, wanneer ze elkaar vertelden, dat Kees zon rijden zijn sportviienden duiden bem niet anders dan bij dien naam i aan. De verkorting van het deftige Cornelis tot het luchtige Kees vindt bij allen zijn oorzaak m de persoon lijkheid van Witteveen zelf. „Kees", zei dan ook de steller van dit stukje, toen h\j Witteveen dezer dagen op zocht, „ik kom je nu eens èn règle interviewen." 't Was in het rijwielmagazijn van de firma Augustinus en Witteveen, waarin Kees deelgenoot is, hoek Kei zersgracht en Vijzelstraat Kees zat aan een schrijfbureautje, met zijn jas aan, twee honden aan zijn voeten, een gekleurde bouton van een van z\jn rijwiel-agenturen in 't knoops gat en die kalm-glimlachende uit drukking op zijn gezicht, die hem tot zoo'n echten, gemoedelijken Hol lander stempelen. „Vraag maar op," zei Kees, toen ik hem verteld had, dat ik bij ge legenheid van zijn afscheid aan de wielersport, wel eens een en ander over zijn racersloopbaan weten wou. „Een Haarlemmer van geboorte ben ik niet, maar 'k heb er nu toch al twintig jaar gewoond." „Hoe oud was je dan, tuen je er kwam?" vroeg ik, maar Kees zag het strikje, dat ik hem spande en antwoordde ruiterlijk„Ik ben nu zeven en twintig. In 1888 ben ik gaan rijden, dat wil zeggen heb ik voor 't eerst op een flets gezeten. Dat was nog in den tijd van de so lids, dat begrijp je ik reed toen een Burgers de tijd toen Pim* en Wackwitz en Pander de lui waren op de baan. Het jaar daarna ben ik gaan trainen en in '90 deed ik mee in een nieuwelingenwedstrijd op de baan achter het Rijksmuseum. Dat was een 2 K.M. wedstrijd en ik kwam eerste aan, met een voorsprong op de anderen van een halve baan. Willem Muiier reed daarin ook." „Maar waar gebeurde die training? Toch niet op de baan?" „Neen, op den Spaarndammerweg, voorbij net Kikkertje. Daar kwamen Pander en Houtman ook. Ik was toen hij notaris Joekes op 't kantoor, maar veel had ik er niet te doen. De can- didaat moest natuurlijk alle stukken opmaken en daar ik niet meerderjarig was, kon ik zelfs niet als getuige fungeeren bij het opmaken van acten. Ik had dus nogal veel vrijen tijd. Maar 't vak beviel me niet erg". „En hoe dacht je familie erover?" „Mijn vader vond tet wel aardig, maar mijn moeder was er niet erg voor, uit vrees voor ongelukken. In dat eerste racejaar dan ben ik in ver schillende nieuwelingen—wedstrij den uitgekomen (want iemand bleef toen een heel jaar nieuweling) en won ze allemaal. In 't najaar was ik te Keulen eerste in een scratch en tweede in een handicap. Heel gauw behaalde ik in den Bosch het kam pioenschap van den Bosscher Wiel rijderskring, dat voor mij Pander ge wonnen had. In mijn tweede jaar behaalde ik acht en dertig prijzen de meesten met wegwedstrijden. Pim was de bijnaam van E. Ki- derlen. Pander was Klaas, die later op de schaats veel lauweren behaalde en nu met succes meubelen verkoopt in de Kruisstraat; Wackwitz, is de tegen woordige eigenaar van een grutterij op 't Verwolft. Red. „Wat is aangenamereen haanrace of een wegwedstrijd?" „O, langs den weg is't veel plezie riger. Er is meer afleiding aau, je ziet telkens wat anders heelwat prettiger, dan als een molenpaard op een baan rond te draaien. Nu. 'in dat tweede jaar sloeg ik te Scheve- ningen Protin. die toen ook pas uit kwam, Roosdorp en Rademaker.i Het record over de Engelsche mijl was toen 2.45x\s, nu is het omstreeks een minuut minder. Of ik ooit op de hooge ben uitge komen? Neen, ik trainde mij er wel op, maar 'k heb er nooit op geraced." „Eu hoe is 't nn eigenlijk gesteld met het gevaar van het racen? Heb je wel eens een ernstigen val ge daan?" Hier begon Kees zoowat te lachen. „Meer dan eens," zei hij. Ik herin ner me, dat ik in 1893 een harden val heb gemaakt met Houtvast, door het coupeeren van Merry. Later ben ik nog vaak gevallen, o.a. ook eens te Gent, maar gevaarlijke wonden kreeg ik er nooit mee. 't Geeft wel schrijnende wonden, die heel pijnlijk kunnen wezen, maar ze zijn gauw weer beter en gewoonlijk kan die den eenen Zondag gevallen is, den vol genden wel weer meerijden. In '95 was ik tweede in de Wereld kampioenschappen te Keulen; Cor- dang was toen eerste en Henie, die wereldkampioen was van 1894 derde. In 't begin van dat jaar reed ik ook Bordeaux—Parijs en kwam aan als vierde. Dat was een reis vol pech." „Van pech gesproken is het wer kelijk waar, dat je altijd zooveel on gelukken gehad hebt? „Ja, dat is zoo," zei Kees en glim lachte welgemoed. „Wanneer er een stuk glas op den weg lag of een spij ker, dan reed ieder ander er onge hinderd over, maar mijn band pikte het op. Toen indertijd in 1895 de houten wielerbaan klaar was en wij die zouden probeeren, kreeg ik een lek van den voorband door een spij- ker, die niet goed erin getimmerd j was. Er werd toen naar nog meer spijkers gezocht, en de anderen zei- den laat Kees de haan maar rond- rijden, die vindt ze wel," maar er was er geen een meernatuurlijk was ik weer tegen dien eenen opgetornd." „En hoe ging het gewoonlijk met de training? „Vroeger was die serieuser dan tegenwoordig", was het antwoord. Alcohol drinken was toen streng verboden en werd ook nagelaten, zelfs rooken was niet geoorloofd. Tegen woordig wordt het daarmee zoo nauw niet genomen. Cordang rookt groote sigaren, evenals Jaap Eden. Al de Franschen die hier dezen zomer ge reden hebben, rookten en dronken met smaak een glas bier. soms ook wel een „ouwe klare." „En waarom ga je nu de wieler sport vaarwel zeggen?" „Ik krijg er langzamerhand genoeg van", zei Kees openhartig. „In den tijd toen er nog amateurs waren was het aardiger dan tegenwoordig, nu iedereen die in den rijwielhandel is, professional heet. De sport is wel verminderd sinds het om geld gaat. De baan directies trachten de rijders zoo goedkoop mogelijk te koopen en de rijders van hun kant zooveelgeld mogelijk er uit te kloppen. Ik heb altijd in het professionalisme ama teurtje gespeeld en steeds zelf mijn gangmaking betaald." „Wat kosten goede gangmakers voor een afrtandsrit?" „Gewoonlijk tien gulden per man voor 50 K.M. en f 12.50 als het meer was, behalve natuurlijk reis- en ver blijfkosten, wanneer ze buiten de stad gingen. Aan een 50 K.M. race heb ik evenwel soms een paarhon- derd gulden schoon verdiend." „Wat is nu wel de som, die door baandirecties aan bekende rijders wordt gegarandeerd „Dat is heel verschillend. In Am sterdam bijvoorbeeld heeft de haan- directie meer kans op toeloop van't publiek wanneer Jaap Eden, dan als Protin komt rijden. In België trekt Protin weer meer dan Jaap." Maar vijfhonderd galden wordt hun buiten den prijs dien ze kunnen verdienen, al licht gegarandeerd." „En hoe lang ben je nu in handel „Sinds vier jaar maar in karren schacherde ik al vanhetoogenblik af, dat ik leerde rijden. Binnenkort ga ik weer naar Haarlem, naar de affaire in de Zijlstraat en dan komt er een vertegenwoordiger in deze zaak." Daarna nam ik afscheid van Kees, hem dankende voor de gegeven inlich tingen, en erover peinzende, dat met hem een van onze aangenaamste figuren in de sportwereld de baan gaat verlaten. Kees is altijd een eenvou dige, bedaarde en loyale racer ge weest, zonder kunsten of trucs, eer lijk tegenover zijn mededingers, bescheiden in de overwinning, kalm bij de nederlaag, ver van de nijdige geldjacht der tegenwoordige beroeps rijders gelijk hij het zelf zoojuist uitdrukteeen amateur in het profes sionalisme. Zyn gezondheid heeft er niet door geleden; in weerwil van zijn eigen aardige gelaatskleur is deze uitstekend in orde. En zijne talrijke tropheëen, die zijn moeder te Utrecht zorgvuldig bewaart en met niet onbegrypelyken trots pleegt te vertoonen, zullen hem een aangename herinnering zijn aan zijn racers-tijd, die hem talrijke ken- j nissen en vele menden heeft bezorgd, j omdat zooals ik zeide, men hem heeft j leeren kennen als een jong man met 'een goed hart en een loyaal karakter. Onze burgemeester is verloofd met Jonk vrouwe C. M. van Weede I Nij kerk. j Bij vonnis van de Arrondissements I Rechtbank alhier, dd. 11 November 11897 is P. van Oest, koopman en i winkelier te Haarlem, verklaard in staat van faillissement, i Rechter-Commissaris Mr. J. de Clercq van Weel. Curator Mr. C. G. ivon Èeeken, advocaat en procureur te Haarlem. Door den rechercheur van Halst zijn aangehouden Cornelis Krikke, oud 48 jaren, en diens zoon Jan Krikke, oud 14 jaren, beiden zonder vaste woonplaats, die zich onder Halfweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude hadden schuldig ge maakt aan diefstal van vier eenden, die zij alhier hebben verkocht. Eerst genoemde is naar het Huis van Be waring overgebracht. Donderdag slaagde onze stadgenoot de heer L. Tollenaar voor het staats examen Boekhouden. Naar men oos mededeelt heeft genoemde heer züne opleiding genoten bij den heer L. van Dam Jzn., Leeraar Boekhouder M.O. alhier. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Met 71 tegen 17 stemmen besloot Donderdag de Kamer tot toelating van den heer Van Gilse, als afgevaardigde van Sneek. (Wegens een verzuim is hot bericht betreffende dezen uitslag in een ge deelte van ons vorig nummer niet op genomen. Red.) Omtrent het debat kan ik kort zjjnhet dreigde weer lang te wor den en aangezien de Kamer dit nete lige onderwerp moe was, nam zij met graagte een motie tot sluiting van ar. Schaepman aan. De reden waarom de commissie voor de geloofsbrieven, by monde van den heer Lohman, het voorstel had gedaan om den heer Van Gilse toe te laten, was voornamelijk gelegen in de omstandigheid, dat naar iiaar oor deel de beroemde Wiebe Cnossen (ondanks zijn nader adres aan de Kamer) zijn identiteit niet bewezen had. De commissie wilde voor het overige niet alle biljetten „waar een vlekje aau was" van onwaarde ver klaren zij wilde de wet liberaai op vatten. Maar zij stelde toch de vraag of de techniek der kieswet, de wjj ze van stemmen ook, geen verandering behoeft. Dit laatste was ook de opinie van den heer De Ras, die echter den IJlster stemopnemers verweet, dat zjj de wet niet kendeD, terwijl de heer Troelstra meer bepaaldelijk den in ziin oog onheuschen burgemeester onder handen nam. Terwijl de heer Troelstra de meening verdedigde dat men de kieswet niet formeel te inter- preteeren had, maar naar de bedoe ling der kiezers te vragen op grond waarvan by zelfs een nieuwe verkiezing wenschelyk achtte, stelde dr. Kuyper zich op het zuiver for- meele standpunt. Hy bekeek dus, by manier van spreken, de 185 quaes- tieuse briefkens, maar kwam dau toch tot de conclusie dat de heer Van Gilse gekozen was. Maar ook hij drong aan op verandering van de wyze van stemming. De interpellatie van den heer v. d. FEUILLETON. (Bewerkt naar het Engélsch.) HOOFDSTUK XXIII. Het plan van Kavanagh. ludersdorf zal hem in het gezicht uitlachen. Alle angenen ontkennen altijd hun identiteit. Men zal zyn ieren vragen te zien. Een Engelschman draagt zyn ieren nooit by zich en de onmogelijkheid, waarin don zich bevindt ze zich te verschaffen, zal direct in cie oogen van een Russischen politie- Qt schuldig verklaren, daar deze met onze gebrui- niet op de hoogte is." "Een oogenblik vergat ik Taras en dacht aan Gordon, zoo plotseling van de zijnen uit den werkkring, waar zich zooveel van had voorgesteld, zou worden weg- >t iki Arme Gordon 1" mompelde ik. n Daar Kavanagh begon in te zien, dat hy door tegen- aak verder zou komen dan door overreding, her- „Arme GordonEen man die nog nooit eenig levend wezen kwaad heeft berokkend 1" „Wat doet dat er toe!" riep ik opgewonden uit. „Hy heeft niets meer voor de menschheid gedaan dan anderen. Zoo zijn er wel duizenden mannen, maar er is maar één Taras!" „Gij hebt gelijk. Maar ik vind het toch wreed, om iemand die zóó onschuldig is te doen lijden. Dat is niet mooiNeen ik wil niet voor verrader spelen, ik moet er nog eens over nadenken. Ik „Zyt gij er wel zeker van, dat men hem niet zal dooden „Ja," zeide Kavanagh glimlachend, maar zyn gelaat nam dadelijk weder een ernstige uitdrukking aan en hij voegde er hij„Misschien houdt men hem eenige maanden gevangen!" „Maanden!" riep ik uit, verbaasd over zoo'n lichte straf. „Dit veronderstel ik," zeide Kavanagh, die myn ver wondering eerkeerd begreep. Het kan ook wel zyn, dat men hem reeds na eemge weken in vrijheid stelt. Het zal er van afhangen hoe lang het duurt, eer de per soonsverwisseling aan het licht zal zyn gebracht. De minister kent Taraswanneer hy dus Gordon ziet, zal by de vergissing bemerken." „Eenige weken, een paar maanden misschien, dat beteekent Diets." „Voor u." „Neen ook voor hem. Een man met een minder goed karakter dan Gordon, zou dit gaarne voor zyn vriend over hebben, wanneer brj hem hierdoor het leven kan redden. Gordon zal het plan goedkeuren, dat weet ik." „Dat geloof ik ook wel, maar ongelukkig genoeg kun nen wij hem deze plannen niet meedeelen. Hy kan niet goed veinzenwanneer hy zich ook maar even ver raadt, zal de achterdocht van Rudersdorf worden op gewekt en dan zou alles verloren zyn." Ik knikte toestemmend met het hoofd, want ik wist maar al te goed, hoe onhandig Gordon was. Maar ik kon my volstrekt niet verklaren, waarom Kavanagh nog aarzelde een besluit te nemen. Ik zeide het hem, waarop hij antwoordde: ?Er zyn zooveel dingen die vrouwen niet kunnen be grijpen en daaronder behoort ook de loyauteit tnsschen vrienden. Maar dit is het niet alleen wat my doet aar zelen," vervolgde hy scherp, „maar gij vergeet, dat ik öf levenslang verbannen ot ter dood veroordeeld zal worden." „O ja, daar dacht ik niet. Nu begrijp ik u. Maar de nihilistische vereeniging zal u toch wel genade schen ken, als gij Taras redt Hy schudde treurig het hoofd. „De vereeniging wykt nooit van haar voorschriften af en staat volstrekt niet toe, dat er aan een der leden kwaad berokkend wordt, al heeft dit ook de redding van een ander ten gevolge. En bovendien," voegde hy er dadelijk by, om te voorkomen, dat ik hem zou zeg- fen, dat ik deze wet zeer anti-nihilistisch vond, „myn me eleden zouden het als een middel beschouwen om aan de straf voor myn andere daden te ontkomen. Ik be hoef me zelf met geen valsche hoop to vleien. Wan neer ons plan gelukt vlucht ik denzelfden dag, dat Gordon weaer terugkeert uit Engeland." __Wy zwegen beiden. ïk voelde dat een dergelijke opoffering vrijwillig gebracht moest worden. „Dit plan bevalt my bijzonder, omdat we zoodoeude alle verdere maatregelen van de politie voorkomen," her nam Kavanagh op tuchtigen toon. Als Gordon terugkeert en het voorgevallene bekend maakt, zullen de couranten zoo tegen de Russische politie uitvaren, dat zy geen poging meer zal durven wagen, Taras naar Rusland te transporteeren. Ruders dorf, die de dupe wordt, zal tot straf een betrekking in Archangel krygen, waar hy zijn leven lang moet blijven en Taras kan verder in vrede leven." „Gy zult dus dit offer brengen?" „Ja, maar ik moet er nog over nadenken. Kom, wij moeten naar huis terug." Onder weg zeide hy tot my „Het doet my genoegen, dat wjj eens samen hebben kunnen praten Men ziet de zaken geheel anders in, wanneer men een ander ook nog eens zyn oordeel hoort uitspreken." Toen de coupé voor ons huis stilhield, voegde hy er als gevolgtrekking by „Morgen zal ik een besluit nemen en het u kunnen meedeelen." Ik verlangde vurig, dat hy zyn plan ten uitvoer zon brengen, en het was meer dan waarschijnlijk, dat hijj zich zooveel moeite had gegeven, om dezen wens a. by my op te wekken.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1