lioen franken, waarvan 196 millioen voor de seizoen-hotel. Sedert 1890 is j deze waarde verdubbeld. De kosten per bed zyn iE een vreemdelingen hotel gemiddeld 5985 fr, per jaar. In 1894 werd in de hotels voor toeristen ontvangen 114 millioen, uitgegeven 82 millioen franken. Op de 100 fr. per bed verdient men per nacht 3.32 fr. De winst in een seizoen-hotel be draagt slechts 1 a l'/i pet. van het kapitaal boven de kapitaalrente. De keuken kost de helft der totaal uitgaven een logeergast kost per dag gemiddeld 4.28 fr., en wel aan vleesch 1.48 fr., gevogelte 66 centimes, visch 37 centimes, brood 28 centimes, boter 24, melk 18 centimes. Vallende sterren. Het tijdstip, dat de aarde zich door het groote meteorenzwerm zal bewe gen, waardoor de buitengewone prach tige zoogenaamde „regens van val lende sterren" in 1799, 1833 en 1866 veroorzaakt werden, nadert weer. Dit zal geschieden in den nacht van 13—14 Nov. 1899, en moet on getwijfeld gepaard gaan van indruk wekkende hemelverschijnselen als in genoemde jaren. Zelfs verbreidden enkelen de ongegronde voorspelling, dat hierdoor de aarde aan een cata strophe zal blootgesteld worden, die voor haar verder bestaan gevaarlijk kan zijn. Hiervoor behoeft natuurlijk geen vrees gekoesterd te worden. Zelfs is het mogelijk, dat van de myriaden meteoren, die op genoemden avond het luchtruim zullen doorklie ven, geen enkele de aarde bereikt. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het verschijnsel thans niet zoo schit terend zal zijn als in 1833 en 1866, wijl het thans samenvalt met volle maan, waardoor de minder heldere meteoren niet zichtbaar worden. Die hoofd wolk van meteoren heeft waar schijnlijk nog een kleinere bijwolk van dezelfde lichamen voor en achter zich. De waarnemingen in 1864, toen in den morgenstond van 13 Nov. zoo wel in Europa als in Noord-Amerika talrijke meteoren werden gezien, ge ven hiervan het bewijs. Op dien grond is het niet onwaarschijnlijk, dat dit jaar in den nacht van 13—14 Nov. een grooter aantal vallende sterren zullen gezien worden, dan gewoonlijk in die nachten het geval is. De voor uitgaande zwerm van meteoren zal echter in den morgen van den 14en November niet geheel door de aarde op hun baan ontmoet worden, doch de aarde moet op een iets verder ge legen punt de baan der meteoren snijden, zoodat het aantal vallende sterren minder talrijk zal zyn dan in 1864, tenzy sedert dien tijd de meteo renzwerm zich meer ontwikkeld heeft. De meeste vallende sterren kan men dit jaar waarschijnlijk in den morgen van >4 November in Amerika zien. Bij ons zal de maneschijn ongunstig zijn voor het waarnemen van het ver schijnsel in zyn volle pracht. Toch is het van belang dat de astronomen op den 14, 15 en 16 Nov in de vroege morgenuren hun aandacht schenken aan de vallende sterren. De meteoren van den hoofdzwerm komen uit het sterrenbeeld van den grooten Leeuw, nabij de ster Gamma. Dit sterrenbeeld komt eerst om ongeveer 11 uur des avonds op, en staat om drie uur in den morgen op tamelijke hoogte boven den oostelijken horizonde waarne mer moet dus zijn blik naar dat punt wenden voor de beschouwing van het verschijnsel. een donkere kleur, zoodat het niet! gemakkelijk sporen van aanraking; opneemt dan zou oi. het bezwaar j voor een groot deel zijn opgeheven. Daarbij zoa men kunnen laten ver vallen de bepaling van art 77 aL 2, volgens welke het stembiljet, voor dat het in de stembus wordt gesto ken, aan den voorzitter van het stem bureau moet vertoond worden een formaliteit die weinig doel heett en in kleine gemeenten allicht het ge heim der stemming in gevaar brengt. H\j geeft bovendien nog de vol gende wijzigingen in overweging: 1. Ieder stembureau opent thans de stembiljetten en maakt den ge deeltelijkeu uitslag bekend. Dit levert een dubbel bezwaar op. Vooreerst zal men nu in sommige gevallen kun nen nacijferen hoe zekere groepen van kiezers gestemd hebben. En tweeden s kan de geldigheid der bil jetten naar zeer verschillenden maat staf beoordeeld worden. Bij het over brengen van alle stembussen naar éen stembureau vervallen die bezwa ren. 2. Volgens art. 93 der Kieswet moet het hoofdstembureau daags na de verkiezing eene zitting houden tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing. In vele gevallen zal dit wel onnoodig tijdverlies zyn b.v. in kleine gemeenten by de verkiezing van gemeenteraadsleden. 3. Voor de controle zou het mis schien aanbeveling verdienen wat de samenstelling van het stembureau be treft de Belgische wet te volgen. Volgens deze kunnen door de candi- daten personen aangewezen worden om deel nit te maken van het stem bureau. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. 8e Jaargang. SALON-KALENDER 1898 Met tekst van Titia van der Tuuk. Uitgave van P. L. ENGELEN BERG, HaarlemAnegang 8. De schilden van deze Salon kalenders zijn alle fraai gegar neerd met de fijnste Kunstbloe men van Satijn en Fluweel, som mige met kunstig nagemaakte vruchten. tUT Zeer geschikt tot ca deau met het oog op de a. s. feesten. Ook alom in den Boekhandel verkrijgbaar. Per» Overzicht. Een nieuwe wijze van stemmen. De moeilijkheid van een richtige controle bij de stemming is duidelijk aan het licht gekomen by botonder zoek der geloofsbrieven van den heer Van Gilse en al wat daarmede in verband staat. Men is het er over eens dat het werk, door minister van Houten geleverd, alles behalve vol maakt is, en men doet nu allerhande middelen aan de hand om het te ver beteren. Dr. Nolens geeft in de Venl. Ct. het volgende plan ten beste. Men zou b.v. op het stembiljet voor de namen der candidaten de zwarte vierkanten kunnen weglaten en deze vervangen door strookjes pa pier, driehoekig van vorm voor het gemak van afscheuren. Met dien verstande dat voor iederen naam zich bevindt een driehoekige vlakte, waar van de basis geperforeerd aan het biljet verbonden is. De kiezer zou dan niets anders te verrichten heb ben dan voor den naam van zyn can- didaat dit driehoekje af te scheuren en zün biljet dicht te vouwen. Gebruikte men dan tevens voor het stembiljet eenigszins grof papier, van Vervolg Stadsnieuws Uitvoering R. C. Gem. Koor. „Jan Albert Ban." Onder leiding van den heer N. H. Andriessen gaf bovengenoemd koor Donderdagavond zyne gewone jaar- lyksche uitvoering. Als solisten werkten daarby mede de dames: A. Lütkeman, sopraan, en Joh. Plomp, alt (de eerste in de plaats van Mej. Maria Helder, die door ongesteldheid verhinderd was) benevens de heeren Cari Phlippeau, tenor, en L. Baarman, bas. Daar de solisten slechts in Haydn's Kruis woorden medewerkten en niet zelf standig optreden, behoeven we om trent hun optreden niet in bizonder- heden te treden en vermelden alleen dat zij zich verdienstelijk van hunne taak hebben gekweten. Een oogenblik liet in het 4de Kruiswoord de gelijkheid wel iets te wenschen over, doordien de bas bet tempo versnelde. We denken hier aan het. solo-gedeelte: „deiner Hande Werke, und deine Lieb, o Herr, hat uns erlöst." Het koor had by deze uitvoering het grootste deel voor zijne rekening en heeft zich in menig opzicht van zijne taak loffelijk gekweten. Gesteund door eene kwartet- en pianobegeleiding kwamen de Kruiswoorden vrij goed tot hun recht, en kon men opmerken, dat de Directeur en het koor met crost zich hadden voorbereid. Toch zoude een meer bezet orkest by eene uitvoering als die der Kruiswoorden, meer afwisseling hebben kunnen aan brengen, en veel van het eentonige hebben kunnen wegnemen, waarvan eene wyze van uitvoering als deze niet is vry te spreken. De totaal indruk was zeer bevredigend, al willen we nog aanstippen dat de tenoren wat bescheidener haddon kuunen optreden; vooral in de forto's was hun krachts ontwikkeling meermalen hinderlijk. Die Fiucht der H. Familie van Max Bruch is een bevallig toonwerk, van kleinen omvang, dat Diet nalaat op den hoorder eenen aangenamen indruk te maken. Het genoot eene juiste vertolking en vormde een waar dig slot voor dezen avond. Behalve genoemde werken bestond het programma uit 3 kleinere toon werken, waarvan 2 voor klein koor a cappeda „Ave verum" van Mozart in Super flumina Babylonis van Or lando de Lasso, beuevens een koor voor klein koor met accompagnement van pianoLe Vendredi Saint van Gounod. Het. eerste werd zeer zuiver en met de vereischte nuanceering gezongen, het 2de kon ons minder bekoren, wel licht omdat de styl zoo hemelsbreed met dien der eerstgenoemden ver schilt. „Le Vendredi Saint" van Gounod werd met toewijding gezongen, en liet niet na, een diepen indruk op de hoorders achter te laten. Of het ach terwege laten van de pianobegeleiding dien indruk niet zou verhoogd heb ben, willen we in het midden laten. Onze totaal indruk van deze uit voering is zeer zeker gunstig, en Directeur en leden en allen, die aan het welslagen daarvan hebben bijge dragen, kunnen met welgevallen op hun werk terugzien. S. Standbe9ld Sweelinck. Door het Haarlemsche sub.-comité geassumeerd aan het Hoofd-Comité voor de oprichting van een stand beeld voor Jan Pieterszoon Sweelinck zyn gisteren een groot aantal circu- laire's hier ter stede rondgezonden, bevattende eene opwekking om bij te dragen tot de som die men bijeen wil krijgen om een standbeeld op te richten voor genoemden Nederland- schen toonkunstenaar uit het laatst der 16de en begin der 17de eeuw. Als minimum bijdrage is vastgesteld f 1.—, terwQl een som van f 20,000 voor het doel noodig wordt geacht Het Hoofd-comité vormen de heeren Mr. S. A. Vening Meinesz, Bur gemeester van Amsterdam, Eere- Voorzitter. Jacques Hartog, Alge meen Voorzitter, L. P. J. Michiel- sen, Algemeen Secretaris, C. D. Reich Jr., Algemeen Penningmeester, A. Averkamp, Henri Brandts Buys, Mr. G. Keller, Dan. de Lange, C. van der Linden, W. Mengelberg, S. van Milligen, P. A. L. van Ogtrop,J. B. de Pauw, Dr. E. D. Pyzel, Prof. dr. H. C. Rogge, Julius Röntgen, J. A. Verheijen, A. C. Wertheira en Bern. Zweers. Het comité van uitvoering bestaat uit de heeren: Jacques Hartog, Voorzitter ;L. P. J. Michielsen,Secretaris, C.D.Reich Jr., PenningmeesterAnt. Averkamp; Dan. de Lange; W. Mengelberg; S. van MilligenDr. E. D. PyzelJulius Röntgen. Het Haarlemsche comité bestaat uit de heeren: J. K. Tadema, VoorzitterO. D. Emrik, Secretaris; W. Robert, Pen ningmeester; J. W. Enschedé; Mr. W. Jager Gerlings Dr. J. Nienwen- huyzen;KrusemanL. A. LaureyPb. Loots :"H. Savrij; Leander Schlegel. Men wordt verzocht de ingevulde circulaire terug te bezorgen bij den heer W. Robert, Donkere Spaarne, alhier. Ned. Opera. Donderdagavond ging in onzen Schouwburg,voor een zoogenaamd„uit- verkocht" huis, de opera Faust met Phlippeau in de titelrol, mevr. Madier de Montjau als Margaretba en Orelio als Mephistopheles. By do onderschei dene Faust-voorstellingen die ik bij woonde heeft my de held van dit drama nooit zóó voldaan als hier het geval was. De heer Phlippeau heeft met zyn niet al te groote stem won deren verricht en de geheele uitbeel ding was boeiend van 't begin tot het einde. Mevr. de Madier Montjau heeft mij een dergelyken indruk gegeven als den vorigen keer in Julia. De stem is in liet midden-register bepaald mat en haar zangkunst kon mij ook ditmaal niet in extase brengen, maar erkend moet worden, dat de geheele persoonlijkheid zich doet kenoen als een artiste van groot, zy het dan ook niet absoluut muzikaal talent. Over den heer Orelio als Mephis topheles te spreken is wel geheel overbodig. Alleen zy dus gezegd dat wj hem Donderdagavond èn als zan ger èn als acteur in zijn volle kracht mochten bewonderen. Maar buiten deze drie hoofdrollen werden ook de nevenkarakters bizon der verdienstelijk vertolkt. Vooreerst in de Siobel-rol mej. A. Söhns, die ook nu door haar frissche stem en het goede gebruik dat zy daarvan weet te maken, aller harten won en zich nu en dan levendig zag toegejuicht. Valentyn heeft zich oou wel eens met een mindereu interpreteur moeten be helpen dan thans want de heer P. P. Dorens, die deze rol vervulde, deed zoo ongeveer geheel vergeten dat hy dit seizoen voor 't eerst op de planken is gekomen. Hy heeft een warm en nobel baritongeluid en aan zijn zin gen is de goede leiding te bemerken. Als ik een kleine aanmerking zon willen maken zou het zyn op zyn al te groote zorg voor duidelijke uit spraak die vooral by woorden met een d of t als slotletter de aandacht trok. Mevr. Cnlp-Kiehl gaf een verma kelijke (das goede) Martha en de heer Alexanders een niet minder ver dienstelijken Wagner. De koren achter de schermen klon ken niet zuiverop de planken ging het beter; maar mooi en klankvol is toch nog anders. Het orkest werkte uitstekend een paar minder reine akkoorden der blazers niet meegerekend. Het was goed van klank en er werd onder de talentvolle leiding van den heer J. A. Kwast met groote toewijding ge werkt. Het geheel van deze voorstelling ook de monteering en de costumes gaf omtrent het krachtig cn verdien stelijk streven der Ned. Opera en de daarvan verkregen zeer te waardee- ren resultaten, de beste indrukken die aan een volgend optreden van dit gezelschap ongetwijfeld zullen ten goede komen. PHILIP LOOTS. Bilj art- Concours. In het Café-restaurant „St. Jan", eigenaar de heer W. A. J. van de Kamp, wordt Zondag 14 November een biljart-concours gebonden, waar voor 25 zeer fraaie medailles zyn uit geloofd, waaronder vooral uitblinken de 3 fantasie eere-medailles uitgeloofd voor den vryen wedstrijd. Ook zyn door bovengenoeraden heer als pry zen beschikbaar gesteld 12 horloges, zijnde 4 gouden, 4 zilveren met goud en 4 zilveren. De 4 zilveren eere-kruizen moeten gewonnen worden door de 4 spelers, welke op de in dit concours vallende Zaterdagen het hoogste aantal punten behalen. De 2000 partyen zullen op 3 nieuwe biljarts gespeeld worden. Naar wy vernemen zal door dr.B. J. Kouwer, in combinatie met dr.P. M. Heringa, leeraar aan de H. B. S. alhier, hier ter stede eene inrichting geopend worden, ter onderzoeking van patiënten door middel van X-stralen, in gevallen waarin dat noodig is. By kon. besluit is op verzoek eer vol ontslag verleend aan P. Piepen- brink, als le luit-adjudant met den personeelen rang van kapitein bij de a.d. schutterij alhier, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan dien rang verbonden, te blijven dragen, en is benoemd tot 1ste luitenant-adjudant H. A. Balabrega, thans adj.-onderoff. Zandvoort. Raadsvergadering- In de Donderdag gehouden open bare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort, waarbij &Ue leden tegenwoordig varen, werden na opening der vergadering door don voorzitter, den heer J. Beeckman, burgemeester, de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de vroedvrouw W. J. ter Smitten, huisvrouw van J. van den Bosch, werd op verzoek voor het jaar 1897 eene gratificatie, groot f 100 verleend, met het oog op het verleenen van hulp by armen. Aan aen heer G. J, vanWaveren werd op verzoek, tvegens vertrok uit de gemeente, 2 maanden afschrijving verleend van zijnen aanslag in den hoofdelyken omslag. Daarna werd tot onderwijzer by het openbaar lager onderwijs alhier op eene jaarwedde van f 500 benoemd de heer G. Braaksma te Haarlem, met ingang van 1 December a. s. Met den benoemde stonden op de voor dracht de heeren C. Brassee te Rhynsbnrg en A. de Vos te Zwarte- waal. Aan de orde was de benoeming van eene schoonmaakster aan de bur gerschool. De heer Teekman wenschte de be noeming aan te houden en eerst eene instructie voor het schoonmaken der burgerschool te maken, waarbij ook de froote schoonmaak geregeld zon wor- en. Dienovereenkomstig werd be sloten en werd de jaarwedde van f 80 op f 100 gebracht. Een nieuwe oproeping van sollici tanten zal worden gedaan. Besloten werd aan heeren Gede puteerde Staten machtiging te vragen voor het betalen van 5 vorderingen uit den post voor onvoorziene uitga ven, bedragende te zamen f 92,32 'faj Aan den inspecteur van politie.-de twt.e gemeente-veldwachters en den alhiergestationeerden Rijksveldwach ter werd ieder eene gratificatie, groot f30, verleend op voorstel van den heer Slagveld. B. en W. hadden voorgesteld f30 gratificatie voor de drie gemeente- politieambtenaren en f 10 voor den Rijksveldwachter. Het 2de suppletoir kohier der hon denbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 11.50, zooals bet door B. en W. was opgemaakt. Daarna werd eene geheime zitting gehouden. Na heropening der openbare ver gadering werd het suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag vastge steld tot een bedrag van f 883.10. Nog werd aan verschillende inwoners, op verzoek, vergunning verleend tot liet houden van varkenshokken of verza melplaatsen van mest en vuilnis, met inachtneming van het bepaalde bij art. 89 der Algemeeue Politieveror dening. Daarna werd de vergadering ge sloten. Sloten. Op de tweede najaaismarkt waren 133 rundereu aangevoerd; handel stugprijzen van f 65 tot f 125. Haarlemmermeer. Op de markt te Haarlemmermeer zijn Donderdag aangevoegd: 20 paarden, 12 hitten, 10 koeien 2 vaarsen en 12 de heer M. H. C. baron du Tour, op zyn verzoek, met ingang van 1 Dec. 1897, eervol ontslagen uit zyn betrek king van technisch ambtenaar le kl. by het aan het departement van ko loniën verbonden technisch bnrcau. Chrysanthemum - tentoonstel ling. leden is in de zalen van „Artis" te Amsterdam de Chrysanthemum tentoonstelling officieel geopend, welke Donderdag reeds toegankelijk was voor de leden der Ned. Chrysanthe- mumclub en de pers. De grootte en het gehalte der in zendingen zijn zeer te roemen Morgen 13 November roept het bestuur der club allen Cbry&anto- phielen tot een „reünie" op, in Artis- Na een wandeling door de tentoon stellingszalen en een gemeenschap pelijke lunch, wordt daarna in een besloten vergadering de 'werkzaam heid der club voor een volgend jaar vastgesteld. Maandag 15 en Dinsdag 16 Novem ber, 's morgens van 8—9'/a uur, wordt aan de kinderen der hoogste klasson van de openbare en bijzondere scholen, mits onder leiding hunner onderwijzers, kosteloos toegang tot de tentoonstelling verleend. De bouquetten-wedstrijd voor Maan dag aangekondigd, vervalt en wordt vervangen door een wedstrijd in het opmaken van bloemenmanden. Maan dag te half twee w orden negen dames- liefhebsters en afzonderlijk nog twee beroepsbloemenbindsters voorzien van 8 witte, 8 gele en 8 bruine bloomen, verder 24 ijzerdraadjes, een schaar en 2 meter lint Zij hebben dan éen uur den tyd, om ieder haar corbeille, reeds met mos voorzien, in orde te maken. De jury. bestaande uit de dames Vening Meinesz, Van Hallen Blooker, waaraan als secretaris de heer C. C. A. Dudok de Wit is toe gevoegd, zullen daarop hebben uitte maken, wie den prys in dezen kamp van smaak en schoonheidszin zal Een gemengde groep van Chrysan themums. ie prys Groenewegen Co.; Amst2e pr. H. A. Gerritsen, Rott. 3e pr. J. J. Vis, Amst. 3 manden met Chrysanthemnm- hloeraen gevuld, le prys naaml. venn. schap Corona, Amst.2e pr. A. en Adr. Smit, Hilversum. Een fautasiestnk van Chrysanthe mum-bloemen. le prys naaml. vebn.sch* Corona, Amst. 3 kransen opgemaakt met Chry- santhemum-bloemeii. le prys Corona, Amst. 10 Chrysanthemums, le prys Groe newegen Co.; 2e pr. mevr. Lampsing v. d. Velde—v. d. Bosch. Premie voor den tuinbaas van f 10 en f5; 3e pr. Jul. G. Bange. 10 afgesneden bloemen van Chry santhemums. le.pr- Groenewegen Co,; 2e prys J. D. Onderwater.Pre mie voor den tninbaas van f5 en f2.50. 3e prys mevr. Lampsing v.d. Velde—v. d. Bosch. 10 eenjarige Chrysanthemums, lo prijs. J. D. Onderwater; 2e prys dezelfde. Premie voor den tuinbaas van f 10 en f5. 3e prys J. Jurriaanse. 1 Chrysanthemum, le prijs J. D. Onderwater, Heemstede; premie van f 2.50 voor den tuinbaas G. Blanken- steyn. 3 Chrysanthemums, le prijs mevr. Lampsing—v. d. Velden, s Bosch; 2e pr. dezelfdepremie voor den tuin- las van f 10 en f 5. 10 afgesneden bloemen van Chry santhemums, le pr. Joh. G. Bunge; 2e prys J D. Onderwater. Premie voor den tuinbaas van f 5 en f 2.50, 3e pry's J. Jurriaanse. 5 eenjarige Chrysanthemums, le pr. niet toegekend2e pr. A. M. van Schaik, Hilversum. BestuursDrjjzeii toegekend aan den heer Anatoie Cordonnier te Bailleox, Frankrijk; de firma Hirsch Co.te Amsterdam den heer Walter Klapp, te id., en A. A. Los, tuinbaas van Artis. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 11 Nov. 1897. Witte tarwe f 7.60 a f 8,15, Rogge f5,— a f5.30, Haver f6.40 a f6.75, Chevaliergerst f 0.— a f 0.—Winter- gerst fo.— afO.— Groene erwten f 5.25 a f 6.50 op kook f 0.—. Kar- weizaad f 9,75 a f 10.—. Zomer ris- tarwe f 0.— a f 0.— Capucijners f 0,— a fO.— Roode wintertarwe fO.— a f0.—. Duivenboonen f6—, f6.25, Paardenboonen f 5.50, f 5.75, Bruine boonen f7.—, a f7.90, Kanariezaad f 5.25, a f 5.50, Jarige tarwe f 0. Roode Duivenboonen fO,— a fO.— VERVOLG EHEUW§T9JBB39GEBi. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau T. M. Looman, voor zitter van de „Vereeniging tot ver breiding der Waarheid", te Amster dam P. G. J. Joosten, civiel-inge- nieur te Venloo, benoemd tot plaats vervangend lid van den geneeskun digen raad voor Limburg en Oostelyk- Noord-Brabant en is hem verguud dat lidmaatschap gelijktijdig waar te nemen met de betrekking van dis- tricts-inspecteur der spoorwegdiensten in Limburg. Benoemd tot burgemeester der meente IJselmuiden, Wilsum en Graf horst, H. Yisscher, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Oldemarkttot burgemeester der gemeente Gramsbergen C. J. van Riemsdijk. Bevorderd tot officier van gezond heid der le klasse de dirigeerende officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht dr. A. F. Verschuur en de officier van gezondheid der 2e klasse by de zeemacht H. van der Voo. Aan N. G. H. Kleyn v. Willigen, op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als notaris te Delft Op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan H. D. de Haas als heem raad van het polderdist de Marsch, Lede en Oudewaard, prov. Gelderland; Staande voor het groote bloemperk in het midden der zaal, Dam te 10 uur de Heer Ouderwater het woord om. in een kring van genoodigden en le den der „club" en van „Artis" de tentoonstelling met een kort woord te openen. Spreker, na een oogenblik te heb ben stilgestaan bij de oprichting der Nederlandsche Chrysanthemum Club in het voorjaar van '97, brengt hulde aan het bestuur van het Kon. Zoöl, Genootschap „Natura Artis Magistra" dat gratis zyn ruime lokalen aanbood en daardoor de jeugdige vereeniging zeer verplichtte. (Applaus). Spreker brengt daarop den dank der club aan het uitvoeroud comité, aan de inzenders, aan de jury, die zoo volijverig optrad, dat reeds he denmorgen de bekroningen kouden worden gepubliceerd, en ten slotte aan de pers, die voor de noodige publici teit zorg droeg en meermalen een warm woord ter aanbeveling sprak. Ten slotte spreekt de redenaar de hoop uit, dat deze tentoonstelling de kweekers en liefhebbers moge op wekkeu steeds mooier te kweeken, opdat men door het zien van steeds meerder schoons, ook steeds meer moge gaan gevoelen voor die bloem, die op deze tentoonstelling in zoovele harer variaties is geëxposeerd. Na deze rede die met applaus be groet wordt, verkrijgt de heer de Bosschère het woord tot het houden zijner wandelende voordracht. Wy zyn hierbij tot de overtuiging gekomen, dat deze soort voordrachten weinig nut zulle.i kannen stichten dan voor de bezoekers die in de ge legenheid zyn in de onmiddellijke nabijheid van den spreker te verwij len voor ons, die ver van hem ver wijderd waren was de deskundige Zuid-Xederlander niet te volgen, niet alleen door het gedrang, dat om hem ontstond maar ook door het lawaai, dat de bezoekers telkenmale maakten, wanneer de spreker zich naar eene andere inzending begaf. Wel vernam en wy nu en dan iets over den oorsprong en de cultuur der j chrysanthema en wy noteeren ten slotte de zeer behartenswaardige wenk van den heer de Bosschère, die met zyn ietwat vlaamsch accent den in zenders op het hart drukte niet an ders dan zeer bijzondere bloemen te exposeeren, daar z. i. op eene expo sitie een resumé moet worden gege ven van uitsluitend het schoonste, dat in dit vak denkbaar is. Hedenmiddag na de lunch verga dert de „Nederlandsche Chrysanthe mum Club" iu eeu der zalen van „Artis". B. A. B. Lijst der bekroningen. 20 eenjarige Chrysanthemums, le prys J. J. Vis Amst.2e pr. G. J. Bier, Nieuwerkerk a. d. LJsel3e pr. Rott. ledeu der Cbrys.club. 10 eenjarige Chrysanthemum, le pr. J. J. Vis, Amst; 2e pr. H. Roozen- beek, Rotterdam. 20 eenjarige Chrysanthemums, le prys T. E. Houtvester, Utrecht, 2e pr. dezelfde. 10 eenjarige Chrysanthemums, le prys J. J. Vis, Amst.2e prys Joh. van Baaien. 30 afgesneden bloemen van Chry santhemums. le prijs Groenewegen Co.2e prys dezelfde3e prys J. J. Vis. 10 afgesneden bloemen van Chry santhemums. le prys G. J. Bier, Nieuwerkerk a. d. IJsel2e pr. H. Horn8veld, Baarn. 25 afgesneden bloemen van Chry santhemums. le prys J. J. Vis, Am sterdam 2e pr^js Groenewegen Co. Amsterdam. INGEZOKOEVü. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Zoudt U rny genoegen willen doen, door de volgende regelen in Uw blad op to nemen? Gaarne wenschte ik eens de aan dacht tc vestigen van betrokken ambtenaren op bet kleine, nijdige draaibrugjo over de Nieuwe Gracht by de infanteric-kazorne. Naar ik verneem, is er over dit oogdoorntje van velen reeds geklaagd bij öc Hee ren Leyh, Piepen brink c.a. evenwel zonder eenig resultaat A Is 's mor gens om negen uur het klokje van gehoorzaamheid slaat voor velen, in zonderheid voor de schoolgaande jeugd by den Heer de Koek, op de Friesche Varkensmarkt, vindt men in den regel bovengenoemd brugje zoo open als 't maar kan, om door gang te verleenen aau oen acht a negental aancengckoppelde buiten gewoon groote zandschuiten, waarin ae meeste gevallen minstens tien mi nuten mee heen gaan. Nu is mijn vraag, zou cr bepaald niets aan te docD zyn, dat dat brugje 't welk nu strijk en zet geopend is van vijf mi nuten vóór tot vijf minuten over negen uur, aan die zandschuiten doorgang verleende om negen uurprecies?dan waren de jongens op schooi, en on- dergeteekénde op zyn kruk. Misschien komt dit schryven onder de oogen van hen die hieraan iets kunnen ver anderen, en werkt het méér uit dan een mondelinge klacht aan bovenge noemde Heeren. Geeft net evenwel óók niets dan moet ondcrgeteekende er in berusten, dan zal hy zich en velen met hem de overtuiging trach ten op te dringen, dat net beslist niet anders kan. U dankzeggende Mynheer de Re dacteur, Uwe dienstwillige L. JANSEN Fzn. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 4 tot en met 10 Nov. '97. Eon wollen kinderhaQdschoentje. Een doosje met gedenkpenning. Een handwagen. Een paar glacé hand schoenen. Een porteraonnaie met eenig geld. Een dito zonder geld. Een ko peren H.G. Een lederen muilkorf. Een daraesboord. Een kinderschoentje. Vier contributiekaartou. Een roze- krans. Een fantaisie-armband. Een kip. Een schrabber van een schilder. Een hondonhalsband. Een lorgnet. Een damesportefouille. Een bont schort. Eenige sleutels. Achtergelaten in de wagens der H. T. M.Twee paar glacc-hand. schoenen. Eeu portemonuaie me* eenig geld. Een gouden vingerhoed VARIA. „Ulk" geeft een goede „Uit de Oos- tenryksche Kamer." Boerenjongen, op de tribune het kabaal beneden gadeslaand, stroopt werktuigelijk zyn mouwen in de hoog te, mompelend: „Sapperloot, als ik oens mocht mee doen aan de openbare beraadslaging !M

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3