weede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. 'RINS BORGENSKY. |5e Jaargang. Dinsdag 16 November 1897, No. 4411 HAARLEMS DAGBLAD Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37J/s JLXJXTEIR-TiEIlTTIIEIISr: -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiert worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <k Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering£van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. )pgedragen aan het Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZand voort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNSHülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. TADSNIEUWS. lerste en derde pagina. Haarlem, 15 Nov. 1897. Schouwburg. et drama „de twee straatjongens", fj| Amsterdam en Rotterdam vele d met succes opgevoerd, werd TeDavond ook in onzen schouw- gegeven en wel door hetgezel- p Van Lier. Het is een stuk dat vooral voor den Zondagavond 75 ekend eigent. In zyn soort is het mooi drama en hoewel wy met joort stukken niet byzonder kun- dweepen moeten wy de waarheid e doen door te constateeren, dat I eel veel goeds, heel veel boeiends 'dit drama ligt. Geen enkel van even tafreelen, waaruit het stuk samengesteld, of liet is onderhou- '.Van het begin tot het einde houdt de toeschouwers in spannende j®acht. Jammer was het echter, B' het laatste tafereel, dat in Am- Mrtjdam en Rotterdam zoo bijzonder aandacht trok, hier niet anders C omgewerkt kon worden gegeven, et spel der opvoerenden was voornamelijk dat van de beide itjongens. Alleen Zephirite was goed. De vertolking van deze was in de hoogste mate dégou- Aan mej. Eggers, die de rol Fanfan vertolkte, werd een bou- aangeboden. s Kinderfeest. an jaar tot jaar wordt het kinder- dat de Sociëteit Yereeniging t. drnkker. Nauwelijks is het zes of ouders en kinderen komen er liïoomen, hoewel de pret pas te ia uur begint. En terwyl de oude- leen goed plaatsje zoeken aan de dien, krioelt in 't midden van de ■het jonge volkje dooreen, dat de chouwer zich afvraagt, of er wel te brengen zal zijn in dien chaos. i nauwelijks verheft de heer Mar- zjjn stem, of het gelach en ge- el wordt zachter, ieder luistert wat de heer Martin aankondigt een oogenhlik later is het eerste mer van 't programma begonnen, ret hebben ae kinderen gehad, dat t vast. Pret in soorten. Er is ge it, met al de animo en gratie, die toekijkende ouderen zoo aange- q aandoet; met den plechtigen t, die ons doet glimlachen. Wed- ien waren er ook, met door de irmoeibare firma Martin en Zonen onnen nieuwigheden en tot afwis- ig kon men eens hoven naar de enkast gaan kijken en naar de erlantaren. Jjg alsof het nog niet genoeg was. -den de kleine gasten onthaald op voorstelling door negerclowns, I zoo uitstekend in elkaar zat, dat fceps-negerclowns het niet zouden ren verbeterd. De een speelde met zyn viool op zyn strijkstok, de ander i In de tweede plaats, dat de direc- hamerde op een flesschenrek een tour der 's Gravenhaagsche Brood- en schoone melodie en ten slotte gaf het Meelfabriek getracht heeft zijn hou- heele gezelschap blijken van spring- j ding tegenover het publiek te verant- kunst, die kleinen en grooten nooptenwoorden. tot een hartig applaus. Inderdaad] Dat was verstandig gezien. Want hebben deze amateurs (eenige leden j alleen door de toepassing van het van Sparta) eer van hun werk gehad. I audi et alteram partem, kan de rech- Met de bestorming van een fort ter, hier de publieke opiöie, een bil- nam het kinderfeest een eind en het j lyk en rechtvaardig oordeel vellen, bal voor de grooten een begin. Hoe Als men nu de mededeelingen van laat het geworden is, weet schrijver den directeur vergelijkt met aie, van dezes niet precies, aangezien hij om- de gezellen uitgegaan, en door hem streeks half drie de zaal heeft ver- niet betwist, dan is men aan den laten. Maar op dat oogenblik was alles eenen kant geneigd den industrieel nog in vollen gang. gelijk te geven, die, stoornis vreezende voor den gang van zyn bedrijf, dit Zondagavond omstreeks 6'/i uur liep eene 84-jarige vrouw, weduwe Mertens,wonende Tulpenstraat 38rood, die eenen brief op de post wilde bren gen ter hoogte van de Bakkerstraat in het Z. B. Spaarne. De heer J. Viets, firmant der firma Viets&Van Leeuwen, slaagde met behnlp van een paar jongens er in haar met veel moeite spoedig tegen den steilen kant op te trekken en heeft haar daarna met een paar toegeschoten mannen naar hare woning gedragen. Door de spoedige hulp is zy gelukkig met den schrik er afgekomen. De concerten, die het orkest van den heer Kriens des Zondags geeft, vallen zeer in den smaak, getuige het drukke bezoek, dat daaraan ten deel valt. De matinee van gisteren was weer flink bezocht en wjj kwamen juist vroeg genoeg, om Mej. Yerhage, eene jonge zangeres, met een goede voordracht en lieve stem een drietal liederen te hooren zingen. Het or kest gaf een programma met veel af wisseling. Des avonds was er populair con cert. Daaraan werkte een duettisten- paar (Johan en Marie Montré) mede, dat veel succes had. Kegelconcours. Ter gelegenheid van het 1 jarig bestaan der kegelclub „de Vliegende Hollander" zal Zondag 28 November een onderling concours worden ge houden op de banen van Gebr. Brink- mann. BINNENLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. De bakkers und kein Ende Aangezien ik onderstellen mag, dat myn lezers behalve hun plaatselijk dagblad wat de plicht van een goed Haarlemmer is ook nog wel een of ander der groote organen onder de oogen krijgen, die aan de Haagsche bakkers-quaestie, meteen typografen- term gezegd, „lappen" wijden zal ik hier niet uitvoerig uiteenzetten wat sedert myn vorigen brief in zaak is geschied. trachtte te voorkomen. Doch op de modus quode wyze waarop, komt het aan. En wanneer men dan bedenkt, dat de directeur der fabriek reeds bezig was personeel van elders aan te wer ven, toen er van gisting onder zyn werklieden nog geen sprake wastoen nog het denkbeeld van werkstaking vóór 17 Jan. (den vastgestelden datum) niet was opgekomen; toen de werk lieden nog in de meening verkeerden, dat een vreedzame oplossing der quaestie mogelijk zou zyn dan, ja dan kan men beweren dat de schaal naar den anderen kant gaat overhellen. Hoe het zy, de bakkers-beweging heeft heel wat monden en pennen aan het werk gezet en menig schrijver van „ingezonden stukken" giet thans de fiolen van zyn toorn uit over de hoofden van het dames-comité, dat met de nobelste bedoelingen het denkbeeld van afschaffing van den nachtarbeid heeft gepropageerd. Men haalt er van alles by, dat met de quaestie niets heeft uittestaan en versmaadt zelfs het middel van insinuaties niet. Het vermakelykste is echter wel, dat som migen dezer gelegenheids-correspon denten het als een sociale ramp zou den beschouwen, indien de wenschen der gezellen werden vervuld. Stel u de wereld voor, 's ochtends, zonder warme kadetjes! Is 't niet alsof ons een revolutie bedreigt Inderdaader zjjn menschen die 't zullen voelen, indien het ver bruik van versch brood afneemt Dat zynde geneesheeren en de apo thekers De enkele relletjes die de bakkers beweging vergezelden, hebben aan leiding gegeven tot het optreden der politie, geweldadig optreden. En nu is men het er over eens, dat weer opnieuw van de grootst mogelijke onhandigheid, van absoluut gebrek aan tact en kalmte is gebleken. Een mijner kennissen, een man van levend geworden bedaardheid, wan delde aan de overzijde der gracht waaraan de broodfabriek is gelegen, toen hij plotseling een agent met op geheven stok vóór zich zag en een bulderend „uit mekaar!" vernam,een eisch waaraan hy, by gebreke van een dynamietpatroon onmogelijk konvol- J-~i. Dit is een staaltje uit vele van Tweeërlei is te constateeren. In de onbekookt en onbesuisd optreden, eerste plaats, dat de patroons weinig A qui la fauteNiet aan de slecht geneigd schynen om de door den heergedisciplineerde, nog slechter betaalde Kerdyk aangeboden bemiddeling te j en door een onmogelijke dienstrege- aanvaarden. ling eigenlijk afgejakkerde politie dienaren, bovendien gerecruteerd uit een verkeerde laag van de samenle- i ving.^ De groote fout schuilt in de hoogëre rangen, waar slechts nepo- tisme en favoritisme heerschen e.i op bekwaamheid en geschiktheid niet1 gelet wordt. En dan is er nog iets geen studie elders, geen commissaris, die, als de Rotterdamsche, te Londen gaat kijken wat hij van den straat- dienst kan leeren. Neen, geloof in eigen voortreffelijkheidDaar brengt en het ver mee. Nu is onze nieuwe burgemeester een politiespecialiteithy maakt stu die van de zaak. Reeds hy drie ach tereenvolgende orders is gehandeld over de distinctieven op de uniform van den hoofdinspecteurby den eenen j order werd de vorige herroepen. Dit j bewijst dat er met ernst onderzocht wordt. De hoofdcommissaris confereert dagelijks met den burgemeester. Als men het nu maar eerst eens is over deze en dergelijke belangrijke onderdeelen van de poütie-organisatie, dan zal men ook wel eens gaan den ken aan de toenemende onveiligheid in de buitenwijken, vooral des nachts; aan betere dienstregeling en bezoldi ging der agenten, aan het instellen van matige examens voor de inspec teurs, klerken enz.aan algeraeene uitbreiding van de getalsterkte der politie, aan het opheffen van eenon- noodig groot aantal vaste posten, die door den wachthebbenden agent niet mogen worden verlaten, al wordt op tien "passen afstand wet en gebod overtreden en aan dergelijke klei nigheden meer. Op kunstgebied genieten wy al even weinig rust, als gij, arme Haarlem mers, met dit verschil, dat bij ons het aantal „vaste" gelegenheden van ver maak nog wat grooter is. Wy worden letterlijk overstroomd door concert- gevende artisten en door conférenciers en er is geen Haagsche beurs te vin den die tegen dergelijke ongeoorloofde aanvallen bestand is. Nu krijgen we Zang will, den Engel- schen auteur, „the Yewish Dickens", die ons zijn Ghetto-verhalen komt voorlezen. In de afgeloopeu week genoten we Maurits Wagenvoort (-Vosmeer de Spie", den auteur van „Felicia Beve- ridge", die van de Muzelmannen, hun zeden en gewoonten sprak. Het de buut was niet gelukkig. Wagen voort spreekt slecht en leest nog slechter. Toch was er veel aantrekkelijks in zyn causerie, veel warmte ook voor dat Oosten, vanwaar het licht komt Ex Oriante lux! H. A. GANUS Jr. üit de „Staats-Courant' Kon. besluiten. Benoemd: met ingang van 23 No vember 1897 tot burgemeester van 's Gravenmoer, J. Loeff, secretaris dier gemeente; van Oude Tonge, J. van Schouwen, secretaris dier ge meente; van Nieuwe Tonge, A. J. de Graaff; van Bennebroek, P. N. van Doorninck, en van Heemstede, mr. D. E. van Lennep, met ingang van 1 December 1897, tot burgemees ter van Hilversum, J. E. C. Scbook. Ingetrokken de bij koninklijk be sluit van 26 Oct 1897 gedane be noeming van J. M. Janssen tot voor zitter van den militieraad in het 2e militiedistrict van Limburg voor de lichting der nationale militie van 1898, wegens diens ongesteldheid, en be noemd voor de lichting der nationale militie van 1898 in het 2e militiedis trict van Limburg: tot voorzitter mr. P. M. O. H. Beerenbroek, lid der Prov. Staten, bij koninklijk be sluit van 26 October 1897 no. 18 be noemd tot plaatsvervangend voorzit ter van dien raad, en tot zyn plaats vervanger C. Honben, lid der Prov. Staten. Aan mr. W. C. J. Alpherts, te Arnhem, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Bra bant. Vergunning verleend: aan jhr. G. M. Yerspyck, gep. luitenant-generaal adjudant-generaal van H. M. de Ko ningin, kanselier der Nederlandsche orden, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van ridder der le klasse der Kroonorde van Siam; aan mr. F. S. K. J. graaf van Rand- wyck, ceremoniemeester van H.M. de Koningin, tot het aannemen der on- derscbeidingsteekenen van ridder der 2e klasse der Kroonorde van Siam; aan J. B. H. Silvergieter Hoogstad, inspecteur der exploitatie by de Maats, tot exploitatie van Stc.at:£poor- wegen, wonende te Arnhem, en G. F. Schadd, chef der afdeeling „Be weging" by de Holiandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, wonende te Amsterdam, tot het aaü nemen van het ordeteeken van ridder 4de klasse der orde van de Kroon van Siam, hun door den koning van Siam ge- geschonken. De schatkist. Blijkens den October-staat der rijks middelen is de totaalopbrengst nage noeg dezelfde geweest als verleden jaar f 13,753,500, tegen f 13,767,800. Dit wil echter niet zeggen dat er onder de afzonderlijke groepen die het eindcijfer vormen, geen belangrijke afwijkingen zijn. Bij de gezamenlijke directe belastingen vindt men eene lagere opbrengst van f 1,511,700by de accyuzen eene hoogere opbrengst van f 1,366,700by de indirecte be lastingen een vooruitgang van f146,600. Natuurlijk ligt wat de directe belas tingen betreft de oorzaak van de on gewoon groote afwijking bij het per soneel. Verleden jaar kwam daarvan f2,346000 binnen; ditmaal slechts f936,500 (waarbij evenwel opgemerkt worde dat de raming met f 1.5 ton overschreden is). En zooals ook voor de hand ligt, bij de accy'Dzen is het hoogere totaal te danken aan de sui ker, die f 2,624,000 heeft opgebracht. Zooals men weet, werd in de vorige maand medegedeeld dat in October 2,167,000 opvorderbaar was tot aan zuivering van de op 1 Sept. jl. afge sloten rekeningen der beetwortelsui- kerfabrikanten en raffinadenrs, be doeld bij art 96 der Suikerwet. Aan nemend dat die som geheel binnen gekomen is, dan heeft de accüns nog ruim 4'/a ton daarboven opgebracht. Wat het hoogere totaal der indirecte belastingen aangaat, dit is hoofdza kelijk het gevolg van het ruimer vloeien van de successierechteu f887,300. of f129,100 meer. Zonderen wy het personeel, deu suikeraccijns en het successierecht af, dan blijft voor alle overige mid delen te zamen eene vermeerdering over van f 156,300. Die, welke hier voornamelijk toe hebben bijgedragen, zyn de loodsgelden (f6000), de pes terij (f21,000), de telegrafen (f3900); de accijnzen op wijn, op zout, op bieren en azynen, en op het geslacht (f28,700); de zegelrechten (f 17.800) enz. Bij de loodsgelden is de vermeer dering niet groot, slechts 3 pet.by de telegrafen is zij in zeker opzicht slechts schijnbaaronder de opbrengst zyn nml., nu met 1 October de inter communale telephoondienst in handen van het ryk is overgegaan, ook op- fenomen de telephooninkomsten ten edrage vau f5677 voor intercommu nale en f 1033.12'/2 voor internatio nale gesprekken, By het geslacht staat de vooruitgang gelijk met by na 10 pet. Van de middelen die in October bepaald achterlük gebleven zyn, trek ken het meest de aandacht de accijns op het gedistilleerdf 114000 minder en de invoerrechtenf 54000 minder. Dit laatste vertegenwoordigt een ach tor uitgang van 6.8 pet. Ver moedelijk is niet zonder eenigeu in vloed gebleven de omstandigheid dat er in October ditmaal een Zondag meer gevallen is dan ten vorigen jare; welko invloed eveneens in de matige stijging der loodsgelden kan worden teruggevonden. Sedert deu len Jan. heeft de schat kist nu f 97,598,300 ontvangen dat is f 3,732000 minder dan verleden jaar op ulto. October. Intussclien is er, wat het nadeelig verschil met de ra ming aangaat, eene flinke verbetering gekomenhet is nu gedaald tot 2.2 pet.en hierbij houde men in het oog dat bij de personeele belasting alleen reeds het verschil tusschen de werkelijke opbrengst en het raming- cijfer f3,6 millioen is. Handelsreizigers. Men deelt ons mede dat door de hotelhouders in alle plaatsen van Nederland couponboekjes zullen wor den uitgegeven, tegen vasten geredu- ceerden prys, waarvan iedere coupon recht geeft op een nachtverblijf, ont bijt, middag- en avondmaal. Het groote belang van dezen nuttigen maatregel voor alle handelsreizigers ligt voor de hand. Welk een ideaal toestand in de toekomst! De patroons hebben alsdan hun reiziger by zyn vertrek slechts een spoorwegabonneraent mede te geven, beuevens zooveel hotelcoupons, als !iy dagen te reizen heeft en kan dan daarbfi per dag 1 coupon van de Ned. Kiosken My. voor een broodje met kaas, 1 bittertje of 1 glaasje XBewerkt naar hei EngelschJ HOOFDSTUK XXIV De laatste kans. M ij zweeg en het was my ook niet mogelijk een woord if uit te brengen. Het geluk maakte my egoïstisch redachte, dat Taras gered zou worden, vervulde mij een onuitsprekelijke vreugde, die elk gevoel van iljjden verdrong. ijn geest hield zich voortdurend met Taras bezig, t hoewel ik Kavanagh om zijn heldhaftig besluit 'onderde, gevoelde ik toch een zekere antipathie n hem, waardoor ik zijn diensten niet genoeg kon fdeeren. was er van overtuigd, dat het plan van Kavanagh geluk en. Ik zou hem nu zooveel mogelijk trachten te staan, hoewel hij zonder mijn hulp ook wel ge- gd zon zijn. Mijn eenige vrees was, dat hp nog van fi zon veranderen, maar spoedig bemerkte ik, dat hij jn besluit volhardde. Den volgenden morgen trad Gordon met een buiten gewone ernstige uitdrukking op het gelaat binnen. Ik begreep dat Kavanagh hem ingelicht had omtrent het gevaar, waarin Taras verkeerde. „Juffrouw," vroeg by my toen juffrouw Lucas ver trokken was, „kunt ge mij verstaan als ik Engelsch spreek „Ik geloof van wel." Terwei hij eenige oogenblikken zyn zakdoek aan dachtig bekeek, vervolgde by zenuwachtig lachend. „Om u de waarheid te zeggen, valt het my zelfs moeielijk het u in het Engelsen te vertellen, juffrouw. Maar in korte woorden zal ik u zeggen, waarom ik hier kwam. Ik heb gisteren iets vernomen, dat my rust noch duur laat en ofschoon ik wel bang ben u te ver ontrusten, vind ik het toch beter, dat ik u op de hoogte stel van hetgeen er voorvalt. Barry Kavanagh raadde my dit ook en men kan zich gerust op hem ver laten, dat weet ge!" „Wanneer het onzen vriend Taras betreft," zeide ik op gedempten toon in 't Fransch, „wees dan zoo goed my niet langer in het onzekere te laten en zeg my alles." „Ja, het is een zaak, die Taras aangaat,0 antwoord de George. „Gij weet dat hy door de Russische politie vervolgd wordt 1° „Dat dacht ik wel. Reeds tweemaal heeft men po gingen in het werk gesteld hem op te lichten." ^Kavanagh heeft my dat verteld en ook dat gij hem beide keeren uit de handen der politie gered hebt De Rus sische vrouwen spelen een groote rol in dezen politie- ken strijd. Uit het stilzwijgen van Taras heb ik op gemaakt, dat gij om de een of andere reden uw moedig gedrag geheim wilt houdengy kant ook op myn be scheidenheid rekenen. Hebt u wel eens over een ze keren Rudersdorf hooren spreken „Ja, zeker, meermalen. Wat is er met hem? Is liy in Londen." „Kavanagh heeft hem gisteren gezien. Gelooft gij ook, dat zijn komst een naderend onheil voor Taras voorspelt „Ongetwijfeld." „Moeten wy Taras waarschuwen? „Waartoe zou dat dienen? Wanneer gij aan Taras zegt, dat Rudersdorf hem op de brug opwacht, zal hij er zich dadelijk heen begeven om het gevaar te trotseeren." Gordon knikte toestemmend met het hoofd. „Dat geloof ik ook. Maar zooals Kavanagh zegt, wy kunnen, zonder dat onze vriend het weet, hem voor het gevaar behoeden. Wanneer wy er met hem over spreken, bezorgen wy hem noodeloozen angst en storen hem in zijn werk. Het is veel beter de plannen van Rudersdorf te trachten te verijdelen. Kavanagh heeft van morgen een paar geheime politieagenten in het werk festeld. Misschien zal het Rudersdorf hinderen voort- urend door eenige personen achtervolgd te worden, als zy zijn spoor ten minste kunnen vinden. Gy weet wel, dat ik alleen niet by machte ben veel uit te rich ten juffrouw, maar als ik u op de een of andere ma nier helpen kan, ben ik tot uw beschikking." „We kunnen niet veel meer doen dan op onze hoe de te zyn. Ik zal voortdurend een oog in het zeil houden." „En ge zult het my dadelijk laten weten, wanneer er iets voorvalt, niet waar? Wanneer gij my noodig hebt kunt ge me, als ik niet in de fabriek of op myn kantoor ben, altijd op myn kamers aan het Adelpni- olein vinden; ik zal eiken avond even aankomen, om te hooren of ik u ook met iets van dienst kan zijn." Op dat oogenblik hoorden wy Taras in de gang aan komen. Voordat Gordon zich had kunnen herstellen, was hy reeds binnengetreden. Men zou zich geen slech ter komediant kunnen bedenken dan die eenvoudige, goedhartige jongen. Zijn onhandige manier om zich zoo gewoon mogeiyk voor te doen en zijn gedwongen vroolykheid gaven hem het voorkomen van iemand die bezig is kwaad to doen. Wanneer Taras hem niet zoo door en door ge kend had, zou hy zeker eenige achterdocht hebben opgevat. Éen geheimzinnig lachje speelde om zyn mond, toen hy George de hand schudde en hem gelukwenschte met zijn gezond uiterlijk. Het was een moeilijk oogen blik voor den armen George, maar trots do vrees, dat Taras hem weer in verlegenheid zou brengen, hield hij woord en kwam eiken dag even aan, en altyd op een unr, dat Taras zich in zyn atelier bevond. Juffrouw Lucas was verrukt, want zij veronderstel de, dat haar hoop nu toch eens eindelijk verwezenlijkt zou worden. Zy plaagde mij en gaf mü dikwijls te kennen, dat zy zeer goed begreep, dat de bezoeken van Gordon alleen mijn persoon golden. „Hij vraagt altijd of mijnheer in het atelier is en krijgt een kleur van genoegen als hij hoort, dat gy

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1