'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. Woensdag 17 November 1897. ■o. 4412 HAAHLEH'S DAGBLAD "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 -A_3DVTEÏK;Tm2srTXË!2Sr Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Ad\ertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arropdissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel C0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUI J TER Beverwij li, J. HOORNSHülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien aan. fiicieele Berichten. largemeester en Wethouders van riem, toen te weten, dat bij hunne bo kking van 11 Nov. j.l. aan G. Heek vergunning is verleend tot ichting van eene slachterij in het ceol aan de Warmoesstraat no. 22. loen te weten, dat bij hunne be- ikking van 11 Nov. j.l. aan J. ts van Leeuwen vergunning is leend tot uitbreiding van bnnne tdery in het perceel aan den Zyl- no. 67c. laarlem13 Nov. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. )e Russische regeering heeft er Tnrkschen Saltan op minder aan- ame wyze aan herinnerd, dat zy vergeten heeft, dat Turkije nog ids een achterstallige oorlogsscbat- te betalen beeft. De Russische lassade moet nml. hebben ver- ird, dat deze oorlogsschatting on- dellyk zal worden opgeeischt, in de Sultan de oorlogsschatting, ke Griekenland heeft te betalen ruikt tot versterking der weer- lelen. eze verklaring moet in diploma kringen een sterken indruk jen gemaakt. rant het is hekend, dat Turkye rnemens was, de marine te reor- seerenverschillende werven, ronder de Duitsche werf „Ger- toebehoorende aan de firma ipp, waren daaromtrent reeds met regeeriug in onderhandelingdoch al de plannen zal, indien Rusland bij stuk houdt, weinig komen, [et is wel treurig, zegt de Times Rusland op dusdanige wyze zyn ht kan laten gevoelen, maar de ksche regeering zal zich waar- nlijk moeten onderwerpen, et liei vaststellen der nieuwe isregeling tusschen Griekenland rurkije is men gevorderd tot Lar- fegens bet invallen van den win- zyn de werkzaamheden gestaakt bet volgende voorjaar. de Grieksche Kamer heeft Maan de verkiezing plaats gehad van voorzitter voor de Kamer, oma, de Delyannistische candi- t, verkreeg 83 stemmenConto- 'olos, de candidaat der anti-Delyan- 6d, kreeg cr 64. Er waren 8 stem- etten in blanco. Drie ministers iden niet. lenige Delyannisten stemden voor na. Het resultaat wordt als on gunstig voor de Delyannisten be schouwd, die 112 stemmen hoopten te verkrijgen. Zooals gemeld is zijn de officieele candidaten voor de verkiezing van een staatspresident in de Zuid-Afrikaan- sche Republiek Kruger, Joubert en Schalk Burger, die zich dus niet ternggetrokken heeft. Men zegt dat Kruger reeds 15000 stemmen op zich vereenigd heeft en Schalk Burger 8000. Do Kölnisclie Zeilung verneemt uit Berlijn, dat een klein eskader Duitsche kruisers in de Bocht van Kiantsjang troepen aan wal heeft gezet, om pressie te oefenen bij de Cbineescbe regeering. dat spoedig op voldoende wyze worde toegegeven aan de eischen van Duitsche zijde naar aanleiding van het verwonden van twee Duitsche zendelingen en het vernielen vaneen Duitschen zendingspost, gesteld. Hoewel het niet gemakkelijk zal gaan genoegdoening van China te verkrygen, zoo is het toch niet zeer waarschijnlijk, dat er eene ernstige quaestie uit zal voortvloeien. STADSNIEUWS. eerste on derde pagina. Haarlem, 16 Nov. 1897. Reclame-Kalender. Yan den heer J. T. Mathot, Kruis straat 40, ontvingen we een fraaien scheurkalender. Het met kleuren be drukte, uitgewerkte schild, waarop de firmanaam gedrukt is, ziet er zeer smaakvol uit. Deze kalender wordt als reclame, zoolang de voorraad strekt, gratis gegeven aan allen, die bij bovengenoemden heer iets koopen, veel of weinig; al zou men er slechts voor f 0.10 koopen, toch ontvangt men zulk een kalender. Voor hetgeen de heer Mathot ver koopt zie men achterstaande adver tentie. Ned. R. C. Volksbond. Maandagavond vergaderde de af deeling Haarlem van den Ned. R. C. Volksbond. De heer G. J. van Gas teren, een oude bekende der afdeeling, had weder zeer welwillend aan de uitnoodiging van het bestuur voldaan, om een paar stukjes voor te dragen. De stukjes en de wyze van voordragen vieleu zeer in den smaak, getuige het luide applaus, dat den heer Van Gas teren telkenmale ten deel viel. Het bestuur der afdeeling bewandelt een goeden weg door niet alleen de sociale quaestie te doen bespreken, maar ook bijeenkomsten als die van Maandag avond te doen organiseeren, daar ook zy beschavend en veredelend werken. By de opening der vergadering was nog medegedeeld, dat de heer Van Roode zyne benoeming tot bestuurs lid niet had aangenomen. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Ahhekerk, K. Zijp Jzn.; by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der lste klasse, de offi cier van gezondheid der 2de klasse C. C. Vermaas, van dat personeel met ingang van 1 December 1897, tot officier van iustitie by de arron- dissements-rechthank te Amsterdam, mr. E. M. von Baumhauer, thans officier vau justitie by de arrondisse- ments-rechthank te Groningen. De generaal-majoors G. F. W. Bo- rel, van den grooten staf, inspecteur vau het militair onderwijs, en H. J. G. Renschop, commandant der 3de divisie infanterie, op hunne aanvrage met ingang van 1 Januari 1898, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald voor den gene- raal-majoor Borel op f2900, en voor den generaal-majoor Benschop op f2700 'sjaars. Tevens wordt aan ge noemde opperofficieren Harer Maje- steits dank betuigd voor de goede diensten door hen gedurende hunne veeljarige militaire loopbaan aan den lande bewezen. Benoemd by den grooten staf, tot inspecteur van het militair onderwijs, en zulks met ingang van 1 Januari 1898, de generaal-majoor C. P. van Pommeren, thans commandant der lste divisie inf.; by den generalen staf, tot luitenant-generaal, de gene raal-majoor A. Kool, chef van dien staf; by het wapen der inf., tot in specteur van liet wapeD, met ingang van 1 Jan. 1898, do generaal-majoor C. O. van Kesteren, thans comman dant der 2e divisie van het wapen; de luitenant generaal Kool voornoemd met ingang van 1 Januari 1898, op de meest eervolle wyze ontheven van de waarneming der functiën van in specteur der infanterie. De officier van gezondheid 2e klasse J. H. M. van Dortmond, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, met ingang van 3 Dec. a.s. op zyn verzoek voor den tijd van één jaar op nonactiviteit gesteld, bui ten bezwaar van de schatkist. Aan den kapitein P. G. Weuringh, van het 7e reg. infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen der ordeteekenen van de 4e kl. der Kroonorde van Siam, hem door den Koning van Siam geschonken. De heer mr. P. N. Engelberts, griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 De cember 1897, op zyn verzoek, we gens physieke ongeschiktheid, eer vol mt 's-lands dienst ontslagen, met vrijlating om zyn aanspraken op pensioen te doen gelden. Oorlogsbegrooting. De vraag is in de afdeelingen der Tweede Kamer geopperd, of eene ver gelijking met andere landen niet toont, dat, in verhouding tot de ge talsterkte van ons leger, de kosten daarvan te hoog zyn. De indertijd overgelegde vergelijkende staat, aan wijzende de kosten per militair inde verschillende landen, scheen dit te bevestigen en eene vergelijking van ons budget met liet Belgische leidde tot dezelfde slotsom. De volgende cijfers werden ten bewijze van deze meening aangevoerd. Plaatste men tegenover elkander do bedragen op de Belgische begroo ting voor 1896, onder de hoofdstuk ken 2—5 en 8—10 uitgetrokken, en de sommen op ons budget over dat jaar onder de afdeelingen II—VI. IX—XIII en XIV, art. 82—86, aan gevraagd, dan komt dit voor België op fr. 43,431,291.50 te staan tegenover een totaal van f 14,783,596 ten onzent, of, om het Belgisch bedrag tegen fr. 20,80 1 10 te herleiden tot guldens, als f20,880,428 tegenover f 14,783.496. Deze vergelijking scheen geoorloofd, omdat in deze bedragen uitsluitend en volledig de gelijksoor tige uitgaven voor het personeel zijn begrepen, natuurlijk zonder bijbere kening voor de kosten van het wa pen der marechaussee, dat iu België niet onder het departement van oor log ressorteert. Voor deze bedragen nu gaf de Staat in de Développe- ments van het Belgische budget 16,277,905 dienstdagen, of, na aftrek van de kleine verloven van 15,649,540 dienstdagen met broodrationswaar tegenover hy ons, met inbegrip van de kleine verloven, slechts 9,937,948 dienstdagen stonden. Naar den maat staf, dien België oplevert, zou hier mede slechts eene uitgave gemoeid geweest zyn van f 13,240,305, terwijl het gevonden bedrag op deze posten bedraagt f14,783,596, alzoo f 1,543,291 hooger is. Nu moest hierbij nog drieërlei in het oog worden gehouden vooreerst, dat de kleine verloven, wijl zij geen vasten voet van vergelijking aanboden voor ons land, zijn buiten rekening gelaten, terwijl, worden zo iu rekening gebracht, het verschil tot hoven de twee millioen zou stygen in de tweede plaats, dat in België het broodration op 14 centimes, dat is op 67/n cent, was geraamd, en by ons op 4'/i cent, dus 2 cent lager; in de derde plaats, dat op den sterkte staat voor dat jaar in België voor kwamen ruim 3000 officieren, allen met tractement, tegen nog geen 2000 ten onzent. Naar aanleiding van deze beschou wingen merkten andere leden op, dat zeer zeker het aangeduide verschil aanzienlijk is, maar dat men het ver schil in levensstandaard hier en in België niet mag voorbijzien. Trouwens, zoo werd gezegd, bij dergelijk nevens elkander stellen van totalen van cij fers blijven steeds belangrijke facto ren buiten rekening, zoodat aan zoo danige vergelijkingen niet te veel waarde is te hechten. Zoo hyv. de hoogere bezoldiging van ons kader. Een en ander niet geheel ontken nende, bleven eerstbedoelde leden niettemin van oordeel, dat het verschil tusschen de kosten in verband met de legersterkte hier en in België te groot is, om er zich met enkele al- gemeene opmerkingen van af te ma ken. Ook op Zwitserland werd gewezen om te doen uitkomen, dat elders op defensiegebied voor minder geld meer wordt verkregen. Het oorlogsbudgot in Zwitserland, zoo werd medegedeeld bedraagt slechts ongeveer f 10,000,000 en daarvoor heeft deze Staat een leger, het onze in getalsterkte verre overtreffend. Hiertegen werd aangevoerd, dat eene vergelijking met "Zwitserland allerminst kan opgaan, waar dit land èn wegens den volksaard zyner be woners beter dan eeni<g ander land kan volstaan met naif geoefende troepen, en slechts op zeer enkele punten versterkingen behoeft aan te leggen en te onderhouden. Het zou trouwens nog zeer de vraag zijn, of het Zwitsersche leger, als liet tot een oorlog kwam, in staat zou blijken, zy liet ook tijdelijk, stand te houden tegen meer dan eén legerkorps. In Zwitserland zelf wordt over de bruik baarheid van het leger vaak met bezorgdheid gesproken. Bovendien ziet men. by de Despreking van het Zwitsersche stelsel van legerorgani- satie, in den regel over het hoofd, dat wel is waar de uitgaven uit de Bondskas betrekkelijk gering zyn, maar dat ook de kantons zich daar voor geldelijke offers moeten getroos ten. Aan het slot dezer bespreking werd door verscheidene leden aangedron gen op de benoeming eener Staats commissie tot het instellen van een onderzoek, of bezuinigingen op het budget van oorlog zyn aan te bren gen hy welk onderzoek ook de toe standen en organisatiën in de legers van andere kleine Staten uil een financieel oogpunt te beschouwen zonden zyn. Tegenwoordigheid van geest. Een zeer merkwaardig geval, dat onlangs in Atjeh is voorgekomen, wordt ons uit een particulier schrijven Een kanonnier van het Indisch nam, twee maanden geleden, bad in de Atjeh-rivier, dicht bij de Demmeni-brug. Opeens voelt hij zijn knie gegrepen eu beseft dat een krokodil hem heet heeft. Geen oogenblik verliest hy zyn tegenwoor digheid van geest. Hij steekt fluks een zijner handen in den geopenden bek waarmee het dier de knie omvat hield, en krabt het met de nagels in de keel. Nog eenige malen sleurt het monster hem mede, maar laat einde- lijü los en de kanonnier redt zich op deu oever. Hy werd in het hospi taal opgenomen en de zware wonden terstond ontsmet en verbonden. Maar er kwam koorts bij, zoodat de ge neeskundigen het noodzakelijk acht ten het gewonde heen aan de heup af te zetten. Deze operatie is met goed gevolg volbracht en de flinke militair was bij het afzenden van den brief buiten gevaar. Jammer, dat zulk een kranig man zijn been moet missen en voor den dienst ongeschikt is geworden. Hem zal zeker bij zyn terugkeer de noodige steun niet ontbreken. Hbld. Eene inzameling. Voor het gezin van Buhre, dat by den brand in de Westerstraat te Am sterdam, op 3 November twee kin deren zoo noodlottig verloor, is on- feveer ingekomen een bedrag van 2266. De thans ontvangen bijdra gen zyn voldoende om Buhre en de zijnen degelijk te kunnen helpen. Vooral de "bewoners der Westerstraat die zoo flink medehiclpen om hun getroffen buurtgenooten ter zyde te staan, komt een afzonderlijke hulde toe. Op verzoek van den commissaris van politie aan de Noordermarkt deu heer J. B. Daman, kwamen met hem de heeren A. Alberts, W. K. M. Bengel, B. E. Bredenbach, E. W. de Jong, J. A. Veltman, en J. Vonk byeen om te spreken hoe de gelden het best warén aan te wenden. Den gevers kan medegedeeld wor den, dat een flink bedrag zal bestemd worden om Buhro weder een netten inboedel te verschaffen, terwijl het overige teu zynon name zeker zal worden belegd. Op deze wijze mag de toekomst van net gezin met de betrekking, die man en vrouw thans hy het dagblad De Echo bekleeden, verzekerd neeteD. CJirysanthemum-tentoon- stelling. Onder grooten toevloed van belang stellenden had Maandagmiddag iu Artis te Amsterdam op de Chrysan themum-tentoonstelling de wedstrnd in het bouquettenbinden plaats. De uitslag wasle prijs Betsy Valken burg, 2e Betsy Nering Bügel, 5e Jo hanna Zwollo, Ge A. C. J. Weissen bach, allen te Amsterdam 3e prys Cato Eldering te Overveen4e Syl vius, Den Haag: 7e Jeanne Vernèae, Bussum. Slechts twee beroepsbind- sters namen deel aan den wedstrijd, van wie bekroond werd met den len Srijs P. Pompcr, en met den 2don ohanna Blom, beiden te Amsterdam. De bakkersbeweging te k-Gravenhage. De tijdelijke inkwartiering van de gezellen der brood- en meelfabriek in Deu Haag is Zaterdag jl. opgeheven. Zij hebben thans allen hunne wonin gen weder betrokken en zyn gisteren avond naar de fabriek gegaan, zon der dat eenig incident heeft plaats gehad. Om en in de fabriek is uu alles weder rustig, terwijl de werkzaam heden hun gewoon verloop hebben. Visscherij. Men schrijft ons uit Scheveningen: Als de tweede helft van November ons geen stormachtig weder brengt en men dus geregeld kan bly ven door- visscben tot de eerste dagen van De cember, dan zal het jaar '97 nog tot de vry goede liaringjaren kunnen ge rekend worden, 't Is waar, er zyn ree- ders, die met hunne besommingen ver beneden het bedrag zyn, dat voreischt wordt om de geheele onkostenreke- ning te dekkenmaar dat zyn er slechts enkele. Het meerendeel heeft dat bedrag bereikt, velen hebben dat JBewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXV. De ontknooping nadert lat is allesBegrijpt ge het nu. Neen, nog niet geheel. Wat heeft dit alles met uw reljjk met miss Bell te maken Judith weet dat, als de laatste pogingen van baar er mislukken, hy de ware toedracht der zaken moet lemen en ziet gy, zij is evenals haar vader een nig trotschzy draagt het hart zeer hoog en zou nooit willen trouwen als haar vader my tot last Het is dwaas van haarwe moeten immers samen iwen, zij noch ik zou ooit een ander kunnen lief ben. Maar ik vereer haar hierom nog des te meer! het is zoo'n lief meisje!" Me dunkt toch dat gij wel behoefte zult hebben haar ffjjls te zien, zelfs al kunt gij haar niet trouwen," De ik aan mijn eigen gevoelens voor Taras den- „Owij zien elkaar somtyds, wel niet eiken dag en dikwijls niet in een geheele week. Judith heeft veel te doen, zy heeft een betrekking als onderwijzeres gekre gen. Hieruit merkt gij welk een werkzaam meisje zy is. Dit blijft onder ons, want de kolonel met zijn be krompen begrippen zou het verschrikkelijk vinden als hy hoorde dat zyn dochter op zoo'n manier in haar onderhoud voorzag." „Maar hoe kunt gij dit voor hem geheim houden „Odat gaat gemakkelijk Hij verbeeldt zich, dat zy een visite by Mrs. Kavanagh, een oude vriendin van haar, gaat maken." „Mrs. Kavanagh!" riep ik verwonderd uit. „Ja, Mrs. Charles Kavanagh, de schoonzuster van Barry." „Ik wist niet eens, dat by hier nog bloedverwanten bezat." „Dat verwondert mij niet, want Kavanagh is zeer gesloten en zelfs geheimzinnig op zekere puntenmen kan er nooit achter komen, wat by denkt, weet of doet. Ik kende hem reeds jaren, toen ik eerst vernam dat hy nog een moeder had." „Leeft zy nu nog?" „Ja, ze woont te Sydenham. Vindt gij het niet vreemd. Taras en ik zyn, geloof ik, de eenige intieme vrienden van hem. Het is toch iets heel natuurlijks dat men over zyn betrekkingen spreekt, en hoewel ik zeker weet, dat hy zich als een goed zoon en broeder gedraagt, vertelt hy ons toch nooit iets van hen." Na deze mededeelingen van Gordon kon ik niet an ders verwachten of Kavanagh? zou mij niet eerder 2 eenige inlichtingen komen geven, voordat het geduld van Rudersdorf byna uitgeput zou zyn. Op een goeden morgen, het was geloof ik de 9e November, zeide Taras tegen me, terwijl hy even van zijn courant opkeek „Er is van avond vuurwerk in het „Crystal Palace". Willen we er heengaan?" Ik stemde vroolyk in zyn voorstel toe. „Dan zal ik tegen de lunch thuis komen," zeide hy naar het venster loopend. „We moeten van dezen mooien dag profiteeren, het zou misschien de laatste kunnen zijn Dit gezegde klonk my als een verschrikkelijke pro fetie in de ooren, en de toon, waarop hij deze woorden sprak, was ecnigszins droevig, alsoi een somber voor gevoel hem drukte. Ik dacht, dat wij den middag en avond gezamenlijk zouden doorbrengenmaar toen Taras, thuis komende Gordon in een druk gesprek met me vond, inviteerde hy hem ook, denkende mij hiermede een genoegen te doen. Ik was boos, dat hy het vijfde wiel aan den wa gen wilde zyn; maar myn gramschap was verdwenen zoodra we het paleis bereikt hadden. Ik was er nog nooit geweest, zoodat, bij het zien van de prachtige tuinen en de bloemen, my'n vroolykheid spoedig terug keerde. Gordon was bijzonder opgeruimd en zijn opgewon denheid scheen aanstekelijk te werken. Deftige, oude heeren en kellners met hun uitgestreken gezichten keken ons telkens verbaasd aan, wanneer wy het uitschaterden van lachen. S3 J-c-J Na eenigen tijd begaven we ons naar het terras om het vuurwerk te zien afstekenor stonden reeds vele toeschouwers en juist toen bet laatste stuk werd af gestoken, hoorden wij een stem in onze nabijheid uit roepen „Eindelijk heb ik je dan gevonden Het was Kavanagh. Ik herkende hem niet dadelijk, daar myn oogen een weinig verblind waren door de vunrzee, die wy zoo even gezien hadden. „Wy hebben je de trap af zien gaan," zeide hy ons de hand schuddend. „Myn schoonzuster drong er op aan, achter op te loopen, maar ik heb je in de foule uit het gezient verloren. De dames zyn naar het zijgebouw gegaan." Langzaam aan drongen wy door de menigte heen. Bij de deur was het gedrang zóo groot, dat Kavanagh en ik van Gordon en Taras gescheiden werden. Wij bleven by de deur op hen wachten. Het gegons van de stemmen om ons heen, belette ons een gesprek te voeren, maar terwyl ik Kavanagh aanzag, viel het my op hoe vermoeid en slecht hy er uitzag. Eindelijk kregen we Gordon in het oog; hy was alleen. „Waar is Taras?" vroeg Kavanagh snel hem by den arm grijpend. „O! hy komt dadelijk," antwoordde Gordon lachend. „Hij liet een paar onbeschofte kerels, die hem op zij wilden dringen, voorgaan." „In 's Hemelsnaam, zoek hem dadelijk op! Wy moeten hem geen oogenblik alleen laten. Ruaersdort is hier!"

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1