weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 20 November 1897, No. 4415 HAARLEM'S DAGBLAD ^BOISr2NrElVCEITTSFT?,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het gekeeïe Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Directeur-Uitgever Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer t22. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartrc. Met nitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advextentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bhemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; Zand voortG. ZWEMMER; VelsenW. J. RU1JTER Beverwijk, JHOORNS; Hülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. et bijvoegsel van dit blad dat vdagavond verschijnt zal bevatten: hvakz alver. Haarlemmer Hal- j CCLXL VI. Binnen- en Bui- Indsche berichten. Varia. trtenliën enz. Aan hen die daarop zijn ge meerd. wordt hierbij verzonden 47 van het Weekblad voor de d. Ik No., groot 8 bladzijden, bevat van fraaie, gekleurde platen en voor kinderen alleraardigsten i. De prijs per 3 maanden is slechts Jents.) fficieele Berichten. Nationale Militie. irgemeester en Wethouders van riem, ragen ter kennis van debelang- ienden, dat de eerste zitting van Militieraad lichting 1898, voor gemeente zal worden gehouden Doelen alhier, op Maandag den December aanstaande, voor ben, wie bij de loting No. 1 tot en is ten deel gevallen, en op den 14n December aanstaan- voor hen, aan wie by de loting 281 tot en met No. 581 is ten gevallen, telkens des voormid- te 10 ure, en dat die zitting be- d is tot het doen van uitspraak ent: verschenenvrijwilligers voor de y, lotelingen, die redenen van vrij- ig hebben ingediend; lotelingen, in de Artt. 55 en 56 Wet bedoeld, en eindelijk le overige loteliDgen. larlem, 18 Nov. 1897. Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. irgemeester en Wethouders van ien te weten, dat van heden op werkdagen, van des voormiddags ot des namiddags 4 uur, tot 2 e.k., 'snamiddigs ten 2 ure, ter ente-secretarie ter visie is ne- elegd, het ingekomen verzoek- iftmetde bijlagen van A. J. Stoel b vergunning tot oprichting van smedery aan denHarmenjansweg, at op den veertienden dag na o, zijnde 2 December e.k., des ddigs ten 2 ure op het Raad- der gemeente de gelegenheid zal en gegeven, om ten overstaan van [emeente-bestuur bezwaren tegen oprichten dezer inrichting in te |p. irgemeester en Wethouders van jem, en te weten, dat bij hunne be schikking van 4 November jl. aan W. Worst vergunning is verleend tot op richting van eene koek- en banket bakkerij in het perceel aan de Zijl straat 9aan de Directie der Haarl. Stoomverffabriek, voor den tijd van zes maanden vergunning is verleend tot plaatsing van een gas-generator in het perceel in den Veerpolder en aan C. Doncker vergunning is ver leend tot plaatsing van een gaskracht- werktuig in de perceelen aan de KI. Houtstraat 71 en Groendaalsteeg 2 en 4. Haarlem, 18 Nov. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Keizer Wilhem heeft weer eens een speech gehouden, in bewoordin gen, die wol in staat zyn om tot lange, breedvoerige nabetrachtingen en pro testen te leiden. Ter gelegenheid van de beëediging der recruten voor het slot te Berlijn zeide hij o. a. „Wie geen braaf Christen is, is geen braaf man en ook geen braaf Prui sisch soldaat, en kan onder geen om standigheden doen wat in het Prui sisch leger van een soldaat verlangd wordt." Als gewoonlijk eindigde de rede mot een aansporing tot onvoor waardelijke gehoorzaamheid, als de Keizer beveelt „onze hoogste goede ren tegen den buitenlandschen of bin- nenlandschen vijand te verdedigen." Dat Duitschland na het vermoor den van twee duitsche zendelingen in China, geen heil ziende in het ver krijgen van voldoening van China langs diplomatieken weg, vlug en krachtig met haar eskader in de chi neesche wateren is opgetreden, blijkt uit de bizonderheden over de landing aan de Kiaotschaubaai, welke Maan dag plaats bad onder bevel van den vice-admiraal von Diederichs. De drie forten aan de Kiaotscbou- baai waren bezet door 1500 Chinee- zen. De Duitsche admiraal plaatste zijn schepen, de Kaiser, de tweede klasse kruisers Irene en Prinzess Wilhelm en de derde klasse kruiser Arcona tegenover deze forten, en gaf bevel onmiddellijk te vuren, zoodra daartoe bevel werd gegeven. Daarna zond by een ultimatum aau den Chineeschen generaal, die commandant is van Kiaot- schau en eischte van dezen de ont ruiming der versterkingen binnen den tjjd van drie uur. Daarop liet de admiraal 600 man met zes kanonnen in de booten aan land zetten. De Chineezen aarzelden eenigen tijd, doch toen zij de Duit- scbers van den kant der baai steeds meer zagen naderen, vluchtten zy lials over kop in de achter de forten Do Duitschers rukten kalm voor waarts, bezetten de forten en haal den do Chineesche vlag neer om die te vervangen door de Duitsche, welke door de schepen met het gewone saluut werd begroet. De Chineesche generaal is niet ge vlucht, doch heeft zich met zyn fa milie geplaatst onder de bescherming der Duitschers, welke bescherming hem bereidwillig is verleend 1 De forten zijn nu in handen der Duitschers en, meldt men uit Shanghai, zullen waarschijnlijk ook in die han den blijven. Zou de bezetting slechts tijdelijk zyn en alleen geschieden om pressie uit te oefenen ou de Chineesche re geering om voldoening te geven?Of zou Duitschland op deze wijze vasten voet in het Oosten van Azië willen krijgen? Sommige voorname pers-or ganen antwoorden bevestigend op de laatste vraag. Ook wordt beweerd dat bet hier slechts eene manoeuvre geldt om den Duitschen Rijksdag te nopen den wensch van den keizer en de regee ring te vervullen door kredieten voor vlootversterking toe te staan. Volgens een bericht van Dinsdag uit Konstantinopel aan de Times heeft de Sultan zich bereid ver klaard de eiscten van den Oosten- ryksch-Hongaarschen gezant Calice betreffende de gevraagde voldoening over bet gebeurde to Mersina, volledig in te willigen. Dit zal den gezant worden medegedeeld na den kabinets raad van heden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 19 Nov. 1897. WiUem van Zuijlen. Een van die avonden, die nog steeds zoozeer in den smaak van zoovelen vallen, een voordrachtavond van onzen "Willem van Zuijlen staat wederom te wachten. Met een goed gekozen programma, vol afwisseling en waarbij verschillende nieuwe nummers, zal de heer van Zuylen Maandag alhier op treden in den schouwburg, waarheen ongetwijfeld velen zullen optrekken, vooral te verwachten, doordat de ge vierde acteur door bijzondere verbin tenissen hier dezen -winter niet meer zal kunnen optreden. Alg. Ned. Werkl. Verbond. In de dezer dagen gehouden leden vergadering van de af deeling Haar lem van het Algem, Nedorl. Werkl. Verhond werd algemeen erkend de noodzakelijkheid tot oprichting van Kamers van Arbeid in deze gemeente en werd niet getwijfeld aan de moge lijkheid om tot goede samenstelling daarvan te kunnen komen. In dezen geest zal nader uitvoerig aan Burgem. en Weth. op hun ver zoek geantwoord worden. Een zelfde verzoek was ingekomen van den Particulieren Arbeidsraad. Na eene bespreking werden twee afge vaardigden benoemd om eene vergade ring van den Arbeidsraad by te wonen. Instemming vond eene poging om in samenwerking mot andere vereeni- gingen, zoo mogelijk tot geheele af schaffing van nachtarbeid voor de bakkers te komen, 's Morgens geen versch brood voor de arbeiders is geen bezwaar. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 18 Nov. hebben zich de volgende personen aangemeld 3 voor werkvrouw. 1 voor naai ster. 1 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwer ker. l voor sigarenmaker. 6 voor loopwerk. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Nov. zyn de vol gende personen geplaatst: 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden by den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. De Kamerzitting begon Donderdag om half twee 's ochtends waren er afdeelingen. Er zou geen avondzitting zyn,wylj vele leden verhinderd waren. En om het debat te bekorten, deed de Min. van Kol. nog eenige mede- deelingen. De Min. zou overwegen wanneer een leeaing voor Indië het best kon worden geslotenmaar by zou niet wenschen, dat het een speciale hypo- theekleening was op de spoorwegen. De te verwachten bestuursreorga- nisatie op Java en Madoera zou niet tot bezuiniging kunnen leiden. Tot nu toe hadden 62 kust-vorstjes op Atjeh zich aan onze souvereini- teit onderworpen. Beloften wilde de Min. tenslotte niet doen. Hy zeide slechts, wacht op mijn daden. Toen kwamen de replieken los. Die van de heeren Van Kol, die zyn standpunt, dat wij Atjeb moeten los laten, vasthielddr. Kuyper, die een bravo uitlokte, toen hij in gloedvolle woorden het behoud onzer koloniën als noodzakelijk bepleitte. Practisehe beteekenis hadden deze vernieuwde redevoeringen evenmin als de her haalde bestrijding van den heer Van Kol door kolonel Verhey. Het thema, dat we uit Indië hoe eer boe beter weg moeten, werd nog eens bepleit door den heer Van der Zwaag. En toen kreeg men de opmerkelijke verklaring van den heer Ketelaar, dat hy de motie-Van Kol had onder steund, maar, nu daaraan de betee kenis eener motie van wantrouwen werd toegekend, baar zou afstemmen. Na een korte repliek van den heer Pynacker Hordijk kwam toen de beer Troelstra weer aau het woord en het eerste parlementair kabaaltje, sedert Domela niet beleefd, was er. In de Atjeh-politiek wantrouwen uit te spreken, was, zeide hy, giste ren zjjn bedoeling. Maar nét was geenszins zyn bedoeling geweest den Min. verdacht te maken. Die verklaring lokte hevige pro testen uit. Waarom hebt ge het dan gezegd? Waarom dan de betrekkingen van den Min. opgesomd werd er geroepen. De Kamer werd rumoerig. Hy had gesproken gelijk hy deed, zeide Troelstra, om aantetoonen, dat wanneer een groot-kapitalist een der belangrijkste portefeuilles beheerde, het bestuur |hier en in Indië kapi talistisch was. Dat kon met eerlijkheid gepaard gaan klonk weer een stem. En de heer Troelstra herhaalde, dat hy de kapitalistische Regeering, niet den persoon des Min. had aangevallen. Het regende interruptiën. De Voor zitter hamerde er duchtig op los, stilte voor den spreker verzoekende. Maar de Kamer was verontwaardigd. Zy liet den Voorzitter kloppen. En boven dat geklop uit, galmde de heer Troel stra met enorm stemgeluid zijn aan klacht tegen de kapitalistische maat schappij uit. De Minister kwam nog aan het woord, kort, even nog enkele dingen beantwoordend. Aan het adres van den heer Troelstra zeide de Min., dat door arm en ryk nog vertrouwen wordt gesteld in het bestuur van Nederland en Indië en dat ook kapitalisten een open oog konden hebben voor de noo- den der lagere standen. Bravo-geroep. De beraadslaging werd gesloten de motie-van Kol in stemming ge bracht. De commies-griffier lasde heer Troelstra De heer TroelstraTegen(groote hilariteit). Het was een vergissing, 't moest vóór zyn. De motie werd verworpen met 72 tegen 3 stemmen (die van de heeren van Kol, Troelstra en v. d. Zwaag). Nu de artikelen. G. Jr. Over een maidenspeech. Wy lezen in het Handelsblad: De minister van koloniën heeft Woensdag aan een der Amsterdam- sche afgevaardigden, den heer Groen van Waarder, een „uitbrander" gege ven, die waarlyk niet onverdiend was. Getuigde het niet van een zeer be krompen opvatting van ons koloniaal bezit, te beweren dat hy het behoud of het verlies onzer koloniën niet veel meer op het spel zou staan dan de gelegenheid voor sommige jongelieden om in Indië een baantje te krygen? Vooral nu wy door de afschaffing van differentieele rechten den voor sprong missen dien we weleer had den Weet die afgevaardigde dan niet, dat het grootste deel der Indi sche producten nog altijd naar Neder land komt en kent hy de beteekenis van het koloniaal bezit niet voor on zen handel en scheepvaart? Juist op de „Eilanden", waar de heer Groen is gekozen, komt het zoo duidelyk uit welk belang het bezit van Insu- llnde voor ons volk heeft. En gaat het aan. Indië als een dreigenden „lastpost" voor testellen, nu alleen voor de Indische staats spoorwegen die ongeveer 4 mil- lioen opbrengen tot en met 1898 130 millioen zullen zyn uitgegeven, terwyl de Indische schuld die nu 44 millioen bedraagt, slechts tot 99 mil lioen behoeft verhoogd te worden en tevens de kosten van zoovele andere groote werken en van den Atjeh- oorlog geheel bestreden zyn? De „maidenspeech" van don heer Groen heeft dan ook in d Kamer algemeen verbazing gewekt, en niet minder ergernis by de partygenooten onder wier vlag hy mede is gekozen. UIT AMSTERDAM. Van offlcieele zyde wordt ons mede gedeeld, dat in eene Zondag 11. ge houden vergadering van de Vereeni- ging „de Ry'wielindustrie" meer dan 60, waaronder zeer groote adverteer ders van het weekblad „de Kampioen" orgaan v/d. A. N. W. B., besloten hebben in dit weekblad niet meer te adverteeren. Een en ander vindt zyn oorzaak in het feit. dat de firma Thieme, uitgeefster van het blad, wederom de pry zen der annonces heeft verhoogd, die toch reeds ho9ger gesteld waren dan by den vorigen uitgever. Een soort boycott dus! De nieuwe winkelgalerij te Amsterdam. In de Raadsvergadering van Woens dag 10 November 11. werd, zooals men weet, goedgekeurd de voordracht van B. en W. tot den verkoop van ge meente-bouwterreinen aan de Raad huisstraat eu de Keizersgracht. De terreinen groot 2020 M2. werden verkocht voor f 300,000 aan de heeren Staal en Haalmeijer makelaars van de Levensverzekeringmaatschappij „Utrecht" te Utrecht. Door dezo Maatschappij werd aan de architecten A. L. van Gendt en Zonen opgedragen een plan te ont werpen, welke teekeningen aan B. en W. ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Waarschijnlijk zal men over een maand antwoord erlangen. Dan wordt met den bouw begonnen, en men denkt daarmede in hot voorjaar van het jaar 1899 gereed te zyn. Aan de zjjde van de Raadhuisstraat zullen verrijzen 17 winkelhuizen, op de Keizersgracht 1 winkelhuis en 2 woonhuizen. De winkels met de bovenverdiepin gen aan de Raadhuisstraat worden gebouwd binnen de rooilijn, terwyl de galerij het trottoir overdekt. Die galerij is dus niets anders dan een voor elk toegankelijke overdekking. Zy rust op hardsteenen pijlers. Van die py'lers loopen boogen naar het front der winkels, terwyl de pi- FEUILLETON. mm BORGENSKY. [(Beiuerkt naar het EngeUcli.) HOOFDSTUK XXVIII. Onze gevangenneming. aar toch hadden wy nog geen twee meter geroeid e stootten ergens tegen aan. A begrepen niet wat het was, want toen de schip a lantaarn omhoog hield, zagen we niets, wat de aak er van kon wezen. k verwed er wat onder, als die dnivelsche vreem- jgen ons niet deze poets hebben gespeeld. Want Engelschman zoudt je aan zyn verwenschingen her hebben." torna roeiden wy twintig minuten stilzwijgend lotseling bromde onze schipper iets tnsschen de tan en liet één riem losmaar, terwyl hy nu op hield spreken, nam hy beide riemen weêr op en roeide vernieuwden moed verder. Maar het annrde niet of hy begon weêr te mopperen en trachtte met een riem voort te roeien. Deze manoeuvre herhaalde zich drie keer, totdat Gordon hem eindelijk vroeg, wat er aan scheelde. „Ja, dat weet ik zelf niet mijnheer. Ik roei zoo hard als ik kan en toch geloof ik, dat wy voortdurend af drijven. In elk geval is het mijn schuld niet. Wy had den al lang over kunnen zyn. Ziet gij nergens een licht „Nietshet is overal even donker." „Wy moeten er toch komen, dat staat vast," mom pelde de schipper met een riem voortroeiend. Even daarna hy „Hoort gy geen andere roeiboot achter ons aanko men, mijnheer?" „Neen." „Toch is het zoo. By den Hemelik geloof dat daar een groot schip voor anker ligt. Dat is hetWacht even!" riep hy driftig uit, zyn hand in het water stekend, „wy zakken veel sneller af dan de stroom ons zou kunnen meêsleuren." Hy hield de lantaarn in de hoogte, terwijl hy eenige verwenschingen mompelde. „Dat dacht ik wel 1 Die schurkenZy hebben ons aan een kabel vastgehaakt en op sleeptouw genomen." Hij zette het licht neder en maakte scmelyk den haak los, maar niet zoodra had hij dit gedaan of de andere boot keerde en botste tegen de onze aan. By het zwakke schijnsel van de lantaarn, zagen we hoe iemand ons bootje vastgreep. Op hetzelfde oogenblik, dat onze uitdoofde en in het water wierp, zoodat wy nu in het stikdonker ons lot moesten afwachten. De schipper was met een gesmoorden kroot in elkaar gezakt en bleef voor levenloos liggen. Wy hoorden nu op gedempten toon bevelen geven en een regelmatig ge klots van riemeu op eenigen afstand van ons- Gordon had zich hersteld en vroeg gebiedend, wat dit alles beteekende, maar geen antwoord ontvangend en begrijpend dat hy in het duister toch niets kon uit richten, begon bij zooveel mogelijk te trachten mij ge rust te stellen Hij begreep volstrekt niet, wat die aanranding be teekende, maar giste, dat men van plan was hem in hechtenis te nemen. Ik vroeg mij zelf af, hoe dit avon tuur nog zou eindigen, want ik verkeerde nog steeds in de veronderstelling, dat men Gordon naar de herberg transporteerde. Op eens hoorde ik het schelle, doordringende fluitje van onze sleepboot, welk geluid op eenigen afstand beantwoord werd. Ik meende, dat dit geluid van den oever kwam, en ontdekte nu té midden van de duister nis een gloeiend puntje, waaruit ik opmaakte, dat wy spoedig de overzijde bereikt zouden hebben. Maar toen wy het lichtje naderden, zag ik dat het een rood schijn sel was, dat onmogelijk van een gaslantaarn afkomstig kon zyn. Daarop floot onze boot voor de tweede maal en weder beantwoordde een ander dit signaal, waarop ik naast het roode licht ook een wit licht ontdekte. „Zoo iets vreemds heb ik nog nooit beleefd!" zeide Goedon stom van verbazing. „Daar ligt vlak voor ons een groote stoomboot." Nu begreep ik alles! Men zou Gordon ongetwijfeld dadelyk aan boord van de Russische stoomboot bren gen, in plaats van hem eerst in de herberg te lokken, zooals Kavanagh bad gewild. Eenige oogenblik ken later konden wy do pijp van de stoomboot duidelijk onderscheiden. Op het dek by de trap stond een officier in een langen mantel gehuld, met een lantaarn in de hand; toen by bet schijnsel op ons gelaat liet vallen, werd ik een oogenblik door het schelle licht verblind. De man, die in ons bootje was gesprongen, roeide bet naar de stoomboot en legde het vast. De officier groette beleefd en zeide in het Russisch: „Wil Prins Borgensky zoo goed zyn aan boord te komen Ik kende genoeg van de Russische taal om deze woorden te verstaan. „Wat zegt die man, juffrouw?" vroeg Gordon my. De moed ontzonk my, maar ik herstelde my spoedig en antwoordde „Hij zegt, dat Taras aan boord is en u verlangt te zien." „Groote God!" zeide Gordon opstaande, „nu begrnp ik alles. Zy hebben onzen armen vriend opgelicht! Wy zullen niet veel voor hem kunnen doen vrees ik, maar in elk geval moet ik hem spreken." „Waar ben ik toch stamelde de schipper opeens. „Wat willen die menschen van ons?"

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1