ADVERTENTIEN. Verificatie. Verificatie ECHTSCHEIDING. u Letterl. Vereen, „J. J, CREMEIb'1- (>1 nieuwe uitvinding: en wy gaan tevens zoo beknopt mogelyk de verdere hier laten volgen. De voornaamste voor deden zyn dan: De enorme bezuiniging van stoom verbruik. Zooals ook leeken zullen begrypen, zal het „volhardingsver mogen", allen lichamen eigen, de be weging, welke haar medegedeeld wordt, trachten te behouden. By de bestaande heen-en-weer-gaande ma chines. is dit niet alleen uit het oog venoren, doch zelfs tegengewerkt. Aüe krachten, welke ook op den zuiger werken, worden zonder het minste verlies een geringe wrij ving buiten rekening gelaten di rect op de dryfas overgebracht, zon der kracht verspil lende overbrenging tengevolge van zuiger, drijfstang en krukas. De turbine kan toegepast worden op raderbooten, schroefboo- ter. locomotieven, autocars, brand spuiten; stationnair voor het drijf werk. waarbjj óf de machine gefun deerd is óf direct aan de balken van het machinehuis bevestigd is. By al deze rangschikkingen treedt in de eerste plaats op den voorgrond, dat de turbine slechts een vijfde of een zesde van de tegenwoorgdige plaats ruimte in beslag neemt. Zij staat ge heel stil en de as behoeft niet op buigingskracht berekend te worden, aangezien de koppels van krachten, op de as werkende, de buiging der as totaal opheffen. Hierdoor wordt ook het stooten der machine geheel vermeden. Dat hiervan weer een ge ringe slijtage het gevolg is, spreekt vanzelf. Voor dynamo's is de turbine direct aan te koppelen; het aantal omwen telingen is geheel onbeperkt en naar Wïi.ekeur to regelen. De turbine, bij s: oinbooten toegepast, veroorlooft een veel lichteren bouw van liet vaartuig, terwpl wat haar afmetingen aangaat een groote vermeerdering van laad vermogen voor het schip verkregen wordt. De machine kan op hoogst een voudige wyze ingericht worden voor hoogen druk, compound-, tripl° com pound systeem enz., waarby dan alle machinedeelen roteeren. En om ten slotte het zeker niet minst belangrijke voordeel te noe men door één enkele handgreep is zelfs bij de grootste machine in volle werking, achteruitbeweging te ver krijgen. Hiervoor was tot lieden by de bestaande machines een afzonder lijke inrichting, ja zelfs, een speciale stoommachine noodig. De heeren Van Gink en Holsboer hebben aan een Duitsche firma hnn uitvinding voor één milloen mark ver kocht. In alle landen, waar dit mo gelijk was, is reeds octrooi genomen, hetwelk op den kooper is overge gaan. Het recht om de uitvinding toe te passen opgas- en benzinemotoren heb ben de beide heeren zich echter voor behouden. Bovendien hebben zij zich het recht bedongen van den verkoop der nieuwe turbines in Nederland en koloniën. De turbine, toegepast met gas, pe troleum, benzine enz., waarvoor reeds octrooien zyn aangevraagd neemt nog geringere afmetingen aan en zal zich bijzonder eigenen voor automobilen, waardoor een geheel rustige gang van het paardenlooze rijtuig verkre gen wordt. Het gewicht van de uitvinding in aanmerking nemende en vooropstel lende de vermeerderde reputatie, die onze Nederlandsche ingenieurs in het algemeen en het wakkere tweetal in het bijzonder in den vreemde zul len verwerven, wanneer zooals ver wacht wordt door deze uitvinding zulk een belangrijke wyziging het stoomwezen wachtende is, zien wij de eerste proef met de nieuwe tur bine, die reeds in aanbouw is en die eenmaal voltooid, natuurlijk voor eiken technicus te zien zal zijn. met belang stelling te gemoet. Hbld. Endegeest. Vrijdagnamiddag zal door B. en W. van "Leiden in tegenwoordigheid der daartoe uitgenoodigde autoriteiten de offieieele opening plaats hebben van het krankzinnigengesticht „En degeest". Gevat. De dader van den brutalen dief stal in het manufacturen-magazyu van dc Gebr. Englander te Alkmaar is Woensdag door de politie gearres teerd te Uitgeest. Onder de in beslag genomen goe deren bevonden zich een aantal kar petten. dassen, gemaakte kleeding- stukken, knoopen, linnens, doeken, enz. De dief had zich toegang weten te verschaffen door middel van een val- schen sleutel. Het is zeer waarschijn lijk, dat reeds herhaaldelijk aan het magazijn zoodanig bezoek is gebracht. Veesmokkelen. Dinsdagmorgen omstreeks-t uur be gaf zich een beude van een kleine 10o man, begeleidende een 40-tal koeien, te Koewacht over de grenzen. Pas waren ze 18 minuten op Belgisch grondgebied of ze werden door een aantal ambtenaren overvallen. Nu ontstond er eene algemeene verwar ring. De meesten maakten met hunne koeien rechtsomkeert, doch de stout- moedigsten vluchtten verder. Slecht drie koeien vielen in handen der ambtenaren. Dezen gingen om assistentie en bijgestaan door ambte naren uit Stekerie en eenige gendar men achtervolgden zy de vluchte lingen. Dezen waren echter in de duisternis verdwenen. Toch slaagden zy er in nog een viertal koeien aan te houden, die reeds bij een herber gier te Sinay gestald waren. In sommige streken van Overysel ziet men het vee nog grazen als in den zomer. De weiden hebben nog alle een frisch aanzien. Het bouw land is droger dan men zich ooitom do^eu tyd van't jaar herinnert, waar door meu nog evengoed kan ploegen en eggen als in den zomer. Men schrijft uit Drente Het mooie weer van den laatsten tyd geeft aan onze landschappen een mooi aanzien. De winterrogge geeft het veld een prachtig groen kleed, welks gelijke men slechts ziet op vruchtbare weilanden in het late voor jaar. Of de boeren zich ook verheu gen in het wassen der rogge in dezen tyd, is twijfelachtig. Mon meent dat dit aan de vracht geen voordeel doet. Toch is het mooie weer voor hen niet zonder waarde. Zy kunnen nog ploegenzy kunnen nog mesten, en hunne koeien kunnen nog buiten zijn. De bezigheden buitenshuis maken het dus niet noodig, dat zij denganschen dag bij den haard zitten om de kou sen en sokken voor de leden van het huisgezin te breien en te herstellen. Dat is hier het werk der mannen. De vrouwen kammen en spinnen de wol. Het is eene uitzondering, als hier eene vrouw kan breien. Het verplichte on derwijs in handwerken brengt hierin echter langzamerhand verandering. Letteren en Kunst- Naar wij vernemen zal, daar dr. Bronsveld aan 't einde dezes jaars dertig jaar redacteur zal zyn van de Stemmen voor Waarheid en Vrede het December-nummer een album be vatten, bestaande uit bijdragen, inge zonden door de medewerkers aan dit „Evangelisch tijdschrift voor de Pro- testantsche Kerken waarin onder ons de oude „Boekzaal der geleerde wereld" voortleeft." Ned. Dagbl. Sport en Wedstrijden Automobielentocht Parijs Amsterdam. Dinsdag is de commissie voor een automobielen-tocht van Parijs naar Amsterdam en terug, vergaderd ge weest te Parys, onder voorzitterschap van baron Van Zuylen. Het bureau werd als volgt vastgesteldvoorzitter baronRogniat, vice-voorzitters Prévost en graaf de Chasseloup-Labat, secre taris graaf de la Vallette, tweede secretaris G. Sencicr. De regelings commissie bestaat uit graaf de C-has- seloup-Laubat, Prévost, Ballif, Meyan, Gastine, Thévin en Houry. Met algemeene stemmen werd be sloten, dat de tocht in afdeelingen zal geschieden. De voornaamste af deelingen zullen waarschijnlijk zyn Parijs-Dinant (300 K.M.); Dinant- Maastricht (180 K.M.); Maastricht Amsterdam (120 K.M.). Dinant en Maastricht zullen in elk geval de voornaamste stations zijn. De classi ficatie voor de deelneming is: le categorie, rijtuigen met 2 plas 2e cat. met 2 tot 4 plaatsen3e cat. met meer dan 4 plaatsen. Motocycles: le cat., van 0 tot 100 K.G. gewicht, 2e van 100 tot 200 K.G. gewicht, 3e automobiel-rywielen. Tot starters werden benoemd de heeren Herlier, Varennes en Hërard. Een. wereldwandelaar. Op Slangenvecbt bij Breukelen ont moet men steeds iets bijzonders. Kalm aan tafel om 6 uur, wordt op eens by monde van een ambtsdienaar een vreemdeling aangediend. De heer Dudok de Wit, als altijd zeer gast vrij, verzoekt den vreemdeling, een Duitscher, binnen te komen en ziet voor zich niemand minder dan de heer Friedrich Gustav Koegel, die sedert korten tijd zyn reis om de reld te voet heeft beëindigd in 22 maanden. Door uwen sport-verslaggever ge- interviewd, deelde de heer Koegel mede, dat hij nu op zyn terugkeer naar het ouderlyk huis naby Leipzig was en niet kon nalaten aan den be kenden wereldwandelaar op Slangen- vecht een bezoek te brengen. De beer Koegel is 47 jaar oud en ziet er fiink uit als iemand van ruim 25. Hy was op een koopmanskantoor in New-Vork en maakte van daar een voetreisje naar San Francisco, 5000 K.M. In San Francisco opperde hij het plan voor een reis rood de wereld. Men zal eenigszlns vreemd opkijken als men verneemt, dat Friedrich Gustav Koegel, „Meisterscbaftsfuss-geher der Welt", die 40.000 kilometers in 2 jaar en zeven maanden aflegde, wegens lichaamszwakte voor den militairen dienst in Duitschland afgekeurd is. Zijn bovenlichaam was misschien niet zeer sterk, maar dat hy over een paar sterke onderdanen kan beschikken, zal wel niemand betwijfelen. Tel. leeftyd van 82 jaren heeft bereikt, C. M h t« Wijk aan Zee en J. r. d M houdt bjj zich nog bezig met de lei- te Wijk aan Zee en Duin. wegens verwek- ding van de exercitiën der schutters ken van rumoer; no. l, 2. 3 en 4 ieder en neemt nu reeds maatregelen voor ,ot ?®ne hoete van f2 subs. 2 dagen hecht, de oefeningen der schutters in het no" 5 en 6 ,edar tot PPI' volgende jaar. Vervolg Stadsnieuws Concours „Orpheon". De Koninginnen hebben aan de Kon. Zangv. „Cecilia" te 'sGraven- hage dank doen betuigen voor de medcdeeling van de overwinningen Zondag te Amsterdam behaald en haar belangstelling daarmee te ken nen gegeven. Onder de bewyzen van sympathie, die „Cecilia" ontving, behoort zeer waardeerend en vriendschappe lijk schrijven van de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" alhier, die den tweeden prys in den zelfden wedstrijd behaalde en die haar ergernis en leedwezen te kennen geeft over de wanklanken op dit concours vernomen. Het antwoord van „Caecilia" vangt aan als volgt: „Met wezenlijk genoegen ontvin- „gen wy Uwe gelijkwenschen by ge degenheid van do door ods te Am- „sterdam behaalde overwinning en „omdat zij komen van de zyde eener „Yereeniging, die wy zoo hoog waar- „deeren en omdat in de gegeven om standigheden, ze getuigen van eene „sympathie, die wy op den hoogsten „prijs stellen. „De verzekering, dat uwe leden „allen ten sterkste den hoon af keuren, „die ons en de jury trof, nemen wij „met erkentelijkheid aan. Zy was „voor ons overbodig, doch zelfs de „minste twijfel daaraan is thans ge- „heel weggenomen. Het schrijven eindigt met een ge- lukwensch wegens de behaalde over winning en een verzekering van vriend- Voorts ontving „Zang en Vriend schap" nog liet volgende schrijven; „Tilburg 23 Nov. 1897". „WelEdele Heer! Ik was getuige „van uwe prachtige uitvoering op „Zondagavond en al hoewel ik U zeer „zeker den eersten prys toegekend „had, feliciteer ik uwe Vereeniging „met het behaalde succes. Uw Zang „was voor mij wonderschoon. Niet ..minder wensch ik geluk aan uwen „Directeur, voor wiens Directie ik „een ware sympathie gevoelde. „LEO S WAGEM AKER". ..Directeur „Souvenir des Montag- nards". Teyler. Prof. dr. Bussemaker, tot voor kor ten tyd leeraar aan ons haarlemsch gymnasium, thans hoogleeraar te Gro ningen, opende Woensdagavond de reeks der lezingen in de gehoorzaal van Teylers Genootschap. De zaal was geheel vol en de aanwezigen gaven van hunne ingenomenheid met -het optreden van den spreker reeds bij diens binnenkomst door applaus blyk. Prof. Bussemaker gaf een levens schets van Giulio Alberoni, die in 1664 geboren werd in een dorpje in Piacenza. Door bekwaamheid en com plaisance wist hij op te klimmen tot secretaris van den hertog van Vendó- me, speelde een rol aan het spaansche hot', wist te bewerken, dat Elizabeth van Parma koningin van Spanje werd, brak toen den franschen invloed aan liet hof door de ongenade van Prin ses Orsini te bewerken en arbeidde, behalve aan zjjn eigen verheffing, aan zjjn ideaal, om Italië te bevrjjden van de Duitschers met dc hulp van Spanje. l'itvoerig beschreef spr. hoe ten slotte Spanje dan ook den oorlog aan Oostenrijk verklaarde en daarbjj zulk een échec leed, dat Alberoni zjjn macht en invloed verloor en door het spaan sche kroningspaar, dat de handen van hem aftrok, uit het land werd geban- nen. Zjjn persoonljjkheid, een mengel moes van bekwaamheden en ondeug den, vergeleek ,-pr. ten slotte bjj die van een John Law, een Dubois terwjjl hy, de literatuur over dezen avonturier besprekende, er evenwel op wees, dat de geschiedschrijvers jegens hem niet aitjjd billjjk waren geweest. Leger en Vloof Een veteraan. De oudste officier der Nederl. schut- terjj, de lieer C. Peters te Groningen, draagt thans een kruis waarop het aantal dienstjaren als 55 vermeld staat. Een zoo langdurige dieosttjjd bjj de schutterjj is eenig in de histo rie. Maar er is meer. De heer Peters is eigenlijk 66 jaren in actieveD dienst. Den 3en April 1832 trad hjj in mi litairen dienst onder koning Willem in 1841 onder koning Willem 1L verliet hjj den dienst, maar reeds in het volgend jaar werd de lieer Pe ters benoemd tot officier bjj de schut terjj te Groningen. Ofschoon de nestor der officieren van land- en zeemacht reeds den'll, huisvrouw [van' G. v. U. to Haarlem, Vanwege het Ministerie van Wa terstaat. Handel en Njjverheid werd heden aan het gebouw van liet Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel, loopende van 1 Januari 1S98— 31 December 1900. Raming f 7800 per jaar. Van de 11 hiervoor ingekomen in- schrjjvingsbiljetten was dat van A. Bos te Helder het laagst voor f 6700 per jaar. Het driejarig onderhoud derRjjks- zeeweringen op het eiland Texel, pro vincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1898, 1899 en 1900. Raming f2500 per jaar. Vai de 9 hiervoor ingekomen bil jetten was het laagst dat van A. Bos te Helder voor de som van f2039 per jaar. En vanwege het Ministerie v. Hin- nenlandsche Zaken mede aan het ge bouw van het Provinciaal bestuur voornoemd: Het maken van een gebouw voor de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wen aan de Camperstraat te A rast. Raming f145.000. Hiervoor kwamen 11 biljetten in waarvan dat van W. F. Gnirrep te luidde maanden. Voor Vermaas bepleitte Amsterdam bet laagst voor f 144.390. d" verdediger mm lichtere «trui. I lgen L H. W. 5. van aamperbeke werd u wegens landlooperij le Deemster geeischt: tl/li j ti dagen hechtenis en '2 jaar en 4 maanden Zitting van Woensdag. opzending. Het bleek, dat beklaagde pas 5 (Vervolg uitspraken.) jaar in het krankzinnigengesticht te Medem- 9e K. IJ. D, IJ., T. M W G. M v. d. blik had vertoefd. 5 en 6 ieder tot eene boete subs. 3 dagen hechtenis. 10e. P. B. Ax„ S. G Hz, en M. S. Az., te Wijk aan Zee, le. wegens verwekken van rumoer, 2e wegens ten aanzien van den 2e beklaagde straatschenderij, no. 1 en 3 ieder tot eene boete van f3 subs. 3 dagen hechtno. 3 bovendien tot eene boete van fl subs 1 dag hechtenis lie. P. K. A. J. S, P. J. fl., M. L W - F. Ben \Y J. te Haarlem en J v. A. te Spaanulam no I tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht., no. 2, 3 en ieder tot eene boete van f l subs. 2 dagen hecht, no. 5 tot eene boete van fl subs. 1 dag hechtno. 6 ontslagen van rechts vervolging. 12e. J. H. SI., te Oudshoorn, wegens Sn de provincie N.-H buiten noodzaak een voetpad berijden, tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. 13e. W. DJ. L. en J D., te Haarlem, no. 1 en 2 wegens te Haarlem met een rijwiel, no. 3 wegens te Haarlem met een rijtuig des avonds rijden zonder licht, ieder tot eene boete van f0.50 subs 1 dag hechtenis. 14e. M. C. S-, te Haarlem, R. G. te IJmuiden en T. K. te Haarlemmermeer, wegens te Haarlem l ijden met een hond zonder muilkorf, ieder tot eene boete van fl subs. 1 dag hecht. 15e. P. H Iv., en W. II. K., te Haarlem, wegens te Haarlem op straat buiten de urinpirs wateren, no. 1 tot eene boete van f I sub. 1 dag hecht., no. 2 dagvaarding nietig verklaard. 16e. J v. II. te Haarlem, wegens te Haarlem met een stationneerend rijtuig, zoolang hij naar vracht zoekt, uit de file rijden, tot eene boete van f1 subs. I dag hechtenis. 17e. G. M. v. M., G. B., te Haarlem, G. A. 8. te Schoten en J. B te Heemstede, wegens te Haarlem met een rijwiel opeen voetpad komen, ieder tot eene boete van f 1 subs 1 dag hechtenis. 18e. J. D, te Uaarlemmerliede en Spaarn- woude, en J. E S. te H arlem. wegens te Haarlem rijden in verboden richting, ieder tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hech tenis. 19e. A. N. zwervende, wegens te Haarlem ongeoorloofd zijn badriif van liedjeszanger uitoefenen, tweemaal gepleegd, tot twee boeten van f1 subs. 1 dag hecht, voor elke boete. 20e. C L., zwervende; 1e wegens te Haarlem ongeoorloofd zijn bedrijf van lied jeszanger uitoefenen 2e wegens dronken schap gepleegd bij 2e herhaling 2 maal gepleegd, tot eene boete van f2 subs. I dag hecht, en bovendien tot 2 maal 3 dagen hechtenis. 21e. J. M. S., huisvrouw van P. J D. te Haarlem, wegens te Haarlem een per soon, lijdende aan eene besmettelijde ziekte in een rijtuig vervoeren, daartoe niet met goedvinden van den Burg. bestemd, tot eene boete van f2 subs I dag hecht. 22e. J. A K., J. C. Ren J W. M. te Haarlem, wegens te Haarlem, als bezoe kers te laat in eene tapperij vertoeven ieder tot eene boete van f1 subs. 1 dag hecht, voor ieder. 23e A V. te Haarlem, wegens te lem te laat zijne tapperij openhouden, tot eene boete van f3 sub. 2 dagen hecht. 24e. M. E. S te Haarlem, wegens te Haarlem op ongeoorloofde uren vloerkleed- je- uitslaan, tot eene boete van f l subs. 1 dag hecht. 25e J. S.. te Haarlem, wegens te Haar lem ongeoorloofd op straat vuurwerk afste ken, tot eene boete van f2 subs. 2 dagen hechtenis. 26e. J. C. en W. A. C.. zwervende, we gens te Velsen ongeoorloofd op straat mu ziek maken, ieder tot eene boete van f I subs. 1 dag hechtenis. 27e. Wegens dronkenschap, I). C., L. C. v. L, L. B, te Haarlem, en E. B zwer vende, ieder tot eene boete van 1'2 subs, 'a dagen hecht. L. P., zwervende, 2 maal gepleegd tot eene boete van fl en eene boete van 12 subs I dag voor de eer-te en 2 dagen hecht voor de tweede boete L. S te Heemstede en J. v. K te Hille- gom, ieder tot eene boete van fl suhs. 2 dagen hecht. A L\, te Velsen en E. P. te Zandvoort, ieder tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 2» No vember 1897. Heden hadden zich te verantwoorden H. D. Vermaas en II. A. Stiphorst, ter zake, dat zij in de inaand October van een melk wagen aan den Schalkwijkerweg een paar jassen gezamenlijk hadden ontvreemdal thans, wat Vermaas betreft, dat hij wetende, dat de jassen door diefstal waren verkregen, de helft van de opbrengst ten geschenke had aangenomen Nadat de heer griffier het bevelschrift tot verwijzing had voorgelezen, vroeg de ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. C. Jolt. Prins het woord. Wat liet Vermaas ten laste gelegde aangaat, pleitte hij nietigverklaring der dagvaarding, daar geen bepaald feit was aangeduid, maar twee feiten, waaruit eene keuze kon worden ge daan, wat de verdediger niet in overeen stemming met de wet achtte, liet O M deed naar aanleiding hiervan opmerken, dat de taak van het O. M. is te zorgen, dat het repleegde misdrijf behoorlijk worde gestraft n dat op grond daarvan eene alternatieve dagvaarding i- geoorloofd Valt de beklaagde dan niet onder de bepalingen van liet eene •tikel, dan toch valt hij onder die van een ander. Deze wijze van dagvaarding is usance het Wetboek van Strafvordering verzet zich er niet tegen. In dit geval,zeidespr. ten laatste, is van diefstal in vereeniging gepleegd, sprake De verdediger volhardde bij zijne opinie, nog doende opmerken, dat al is iets usance dit nog geen bewijs is om er mede mee te gaan. Na re- en dupliek vergaderde de rechtbank in raadkamer om er liet verzoek van den verdediger te be- adslagen. Overwegende, dat de dagvaar ding voldeed aan dr* bepalingen van Art. 143 Wetb. van Strafvorderingen dat de wet niet verbiedt iet- subsidiairs ten laste teleg- jen, ging de rechtbank niet in op het ver zoek. De zaak werd daarna verder behan deld Het bleek, dat Stiphorst Vermaas tot de daad bad overgehaald I)e eisch Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord .Holland is ter kennis gebracht: dat in deze provincie de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, is bepaald op Vrydag 31 December 1897, met zons ondergang, en dat alzoo, op grond van het be paalde bjj liet eerste lid van artikel 27 der Jachtwet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klein wild, uiterlyk tot en met 14 Januari 1898 zal mogen plaats hebben. Het stoomschip Drenthe, van Rot terdam naar Java, arriv. 24 Nov. i Batavia. Het stoomschip Prins Frederik Heridrikvan Suriname naar Amst, arriveerde 24 Nov. des middags 12 uur te Havre. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arriv 22 Nov. te Batavia. L Het stoomschip Salah. vertrok 2tl Nov. van Batavia naar Rotterdam] Het stoomschip Bromovan Rot-1 terdam naar Java, vertr. 24 Nov. vaal Port Said. I Het stoomschip Werkendam, van Den 26en November a.s. zal een lyk de Holland Amerika Lyn, van Amst, in het Mausoleum op de Algemeene Begraafplaats worden bijgezet, zoodat het aantal overledenen nu zes be draagt. naar Newyork, vertr. 24 Nov. voorm. 7 u. 45 m. van Boulogne. IJmuiden. Men schryft ons: Zondag j.l. gaf de nog zeer jeug dige tooueelvereeniging „Vriendschap en Genoegen" van Haarlem eene open bare uitvoering in cafe „Cycloop" alhier van den heer Jac. List. Opgevoerd werden twee verschil lende blijspelen en eenige comische en dramatische voordrachteneen en ander werd, het nog kortstondig be staan in aanmerking genomen, zeer verdienstelijk opgevoerd. Haarle mmermeer. De buitengewone versterking der Ryks veld wacht alhier om toezicht te houden op de telephoonlynen is op geheven. Op onderscheidene plaatsen ir Haarlemmermeer worden putboriugen 'aan, ten einde te trachten bron- gas te verkrijgen. Op de boerderij van den landbouwer Eyken, waar ze in overvloed aan wezig is, wordt het met succes ver bruikt. GEMENGD NIEUWS Weggezonken. Een uitgestrekte gemetselde kade te Lissabon is Maandagmorgen vroeg onverwachts weggezonken in de Taag. De kade had een front van driehon derd meter aan de rivier, zy was op de modder gebouwd, omdat by de peilingen voor den aanleg tot een diepte van 36 meter geen vaste bo dem werd gevonden. Dank zij het vroege uur waarop het ongeluk plaats greep, waren er geen menschen op de kade. Ware het ongeluk een paar uur later gebeurd, dan zou het wellicht honderden men- schenlevens hebben gekost. De ma- terieelo schade wordt ruw op zes millioen gulden geschat. De pest in Bombay. De pest woedt nog met onvermin derde hevigheid te Poona enteSurat en is voor het eerst opgetreden te Belgaum en te Ahmeduagar. Twee derden der inwoners van deze-plaats zyn gevlucht. Te Bombay zijn Dinsdag 26 ziekte en 10 sterfgevallen voorgekomen. TELEGRAMMEN» PRETORIA, 25 Nov. (Havas). Het uitleveringstractaat tusschen Na- tal en de Z.-A. Republiek, dat in het geheim gesloten is en in werking trad onmiddellijk nade afkondiging in de staatsbladen van Natal en van de Republiek, wekt algemeene bevredi ging. De Volksstem hoopt, dat de Por- tugeesche Cortes ook het ontwerp- uitleverings-tractaat zullen goedkeu ren, dat reeds door Transvaal is mede gedeeld. Want als er geen tractaat met Lorenzo Marquez bestaat, zou dit gebied het toevluchtsoord kuunen worden van misdadigers en voort- vluchtigen uit Zuid-Afrika. Op een reis in het Oosterdistrict werd aan president Kruger de vraag gesteld, of Transvaal niet geneigd is, een uitleveringstractaat met Rhodesia te sluitenhierop antwoordde de pre sident Ons Transvaal sluit geen trac- taten met parias en moordenaars. Ook de Volksraad van de Oranje Vrystraat weigerde verleden jaar een tractaat met Rhodesia goed te keuren. TWEEDE KAMER. Heden nam de Kamer een aautal wetjes aan. Dinsdag komt deStaats- begrooting aan de orde. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 25 Nov. L. A. Drignv en M. G. G. Hoogeboom. Bevallen: 24. M.M. Joustra—van Brussel (1. C. Prinsen--Rob d.L. van Kuyk-Stienstra d. J. C. Noë—van Amstel z. 25. T. Schepers— Lykles z. A. F. Kroes—Hamers z. Overleden: 23 Nov. P. J.A.Borg- houts. 1 m. z. Fr. Halsatr. T. de Veer 63 j. Fr. Halspl. 25. P. Miesye- rius 2 m. z. Brouwersstr. E. v. Veen 46 j. K. Margarethastr. A. C. Braay 63 j. d. Amsterd.st. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze hartelijk geliefde vader, de heer Theodoras de Veer. in den ouderdom van ruim 63 jaar. Namens de weder- zijdsche familie, Thf.odorusde Veer Jr. Johannes de Veer. Haarlem, 23 Nov. 1897. Eenige en algemeene ken nisgeving. Bij beschikking dd. 17 Novernbei '1897 van den Edel Ach tb. Heei Rechter Commissaris in het fail lissement van D. C. BUIS, amb! naar bij den vrachtgoederendiens der Moll. IJz. Spoorw. Mij te Haar lem, is bepaald: 'le. dat de vorderingen der cre diteuren moeten worden ingelever voor 27 December 1897, ten kan tore van den Curator, Spaarne 'li te Haarlem; 2e. dat de verificatic-vergaderinj zal plaats hebben op Maandag 2 Februari 1898 's voormiddags tei HV, uur in het Paleis van Justiti. te Haarlem. De Curator Mr. W. VAN HULST ■cli ':idr G. Spanjaard. Bij beschikking dd. 18 Nuvrmbe 1897. van den EdelAchtb. HeeBak Rechter Commissaris in het fail lissement van GIJSBERTl SPANJAARD vroeger houder va^ac een pension, thans werkman Jan Gijzen vaart. gom. Velsen bepaald le. dat de vorderingen der ere diteuren moeten worden ingelever vóór 30 November 1897 ton kantor van den curator Groote HoutstraajZoi 145 te Haarlem 2e. dat de verificatie-vergader zal plaats hebben op Maandag December 1897 's voornliddags te. '11 Va uur in het Paleis van Just it rspi te Haarlem. De Curator Mr. 1.. C KRONEN BEU( mvi I) Bij vonnis van do Arrondisq ments-Rechtbank t,e Haarlem, den negentienden Maart 1800 v en negentig, geregistreerd, huwelijk.bestaandetusschen ROS BERSÖLEZE. buiten beroep blijf houdende te Heemstede CITARLLS S. L. STERK, zond bekende woonplaats binnen Y Koningrijk op vordering van eed genoemde door echtscheiding or bonden verklaard, met alle gevi gen door de wet daaraan geheel 11 m. •d Jorha irrl. Toy, iji geheel -i .tromp -■ Viool met Kist, Trombone. tromp en Clarinet te koop. Voorhand een groote partij pianomuz.. pracl banden. Oude boekh. en leesinr. Heiligl. No. 1. Aan 't zelfde ad een kamer te huur voor eon in TE KOOP: Echte Eng. BULDOGGEN, 6 v ken tevens een Kippenloop ook i schikt, voor Volière. Adres: Al sterdamstraat No. 33. Een goed onderhouden NAAIMACHINE uit de hand te koop gevraagd Br. onder motto «Naaimaehin Nassaulaan 19 rood. In __tvan eer c chikt 'event Stoomvaarftberichien. Hot stoomschip Edamvan de Holland Amerika Lyn, van New- York naar Amsterdam, arriv. 24 Nov. te Amsterdam. Het stoomschip Javavan Amst. naar Batavia, arriveerde 24 November te Batavia. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amst., arriv. 24 Nov. te Suez. Het stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Nov. Gibraltar* door den heer jrSTl-S VAN MAITUK op Maandag 29 Nov. 189 des avonds te 8 uur. in den Sein burg. Toegang Donateurs Dames. Aangifti uitsluitend voor en Leden met I ijk voor het lidmaatsd j kan alsnog geschieden, liefst sch telijk. bij G. J. van GASTEREN, Vo J. S. DE BRUIJN, C. M. NOBELS. Sol Zij te hufch«m al Sen. t »a< vaardi Stre Brie liet bu

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2