vraagd, wegens verschil van inzichten met den president, den heer van Ho- gendorp (die geen ontslag heeft ge- vraagt.) Er schynt moeite gedaan te worden om de zaak sub rosa bij te leggen. Maar de heeren staan blijk baar solidair tegenover den president. En vermoedelijk zal het voor dezen zynwijken of sneven. De Hagenaars hebben gelukkig weer iets om over te praten! H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. hesluiten. Benoemd tot president der arron- dissements-rechtbank te Zutfen, jhr. mr. D. O. Engelen, thans rechter in gemeld collegemet ingang van 1 Januari 1898, voor den tijd van drie jaren, tot directeuren uit den handel by bet vrij-entrepot te Schiedam, de heeren J. J. G. NoletenP. Loopuvt, beiden te Schiedam. Benoemd tot heemraad voor de scheepvaart voor de gem. Breda van het heemraadschap van de Mark en DiDtcl. prov. Noord-Brabant, mr. M. P. M. van Damin het bestuur van het waterschap van den Oude IJsel, prov. Gelderland, tot heemraad, W. G. F. Jut. en tot plaatsvervangend heemraad, C. B. \Y. Kehrertot dijk graaf van den polder Westzaan prov. Noord-Holland, C. Kuyt Dzn.tot dijkgraaf van den polder Ser Lip pens. F. Dekkertot dijkgraaf voor den polder Willem, jhr. P. H. A. Martini Buys; tot lid van het Rijks bestuur van den Oude Lindedyk, in de gemeente Weststellingwerf, K. P. Oostentot dyksgedeputeerde van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten, R. van Dijktot dijksgedeputeerde in het bestuur der Contributie Zaedijken van Oostdoa- geradeel, A. E. v. Kleffens. Pensioen verleen 1 ten laste van den Staat aan A. de Rooy, ter. bedrage van f456 'sjaars; aan L. E.Maritz, ten bedrage van f1022 'sjaars. Aan den tijdelijk gepensionneerden officier van gez. der 1ste klasse P. Baarslag opnieuw toegekend bet hem bij Kon. besluit van 9 Juni 1892 ver leende pensioen van f575 's jaars, thans voor den tijd van een jaar, te rekenen van l Juli 1897. Aan den tijdelijk gepensionueerden luitenant ter zee 2de klasse G. O. van Kuvk opnieuw toegekend bet hem b\j Kon", besluit van 20 Mei 1S92 ver leende pensioen van f725 sjaars, thans voor een tijdvak van_drie jaren te rekenen van 1 Juni 1897. Raad van. State. Tot leden van den Raad van State zyn benoemd mr. Henny te Amsterdam, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en mr. Th. Borret, oud-lid van de Tweede Kamer en lid der Provinciale Staten van Zuid- Hoiland, te 's Gravenhage. Inlmldigingsfeesten De minister deelt in zijn Mem. van Antw. op de Staatsbegrooting mede, dat de post „inhuldiging van H.M. de Koningin' thans in verband met een waardige ontvangst van de Indische vorsten en de buitenlandsche pers van f50,000 op f100,000 is ge bracht. Nieuwe Postzegels. Wy vernemen, dat prof. Stang in zijn atelier het portret van H. M. de Koningin etst. De ets zal bestemd wor den voor een postzegel, die ter ge legenheid van de aanstaande kroning za! worden uitgegeven. I)e nieuwste partretten en ook de grootste ets, die hij voor de lirma Fr. Bufi'a onder handen heeft, dien den hierbij als model. De houding van het hoofd zal dezelfde zijn ais bij den tegenwoordigen postzegel, bet gelaat iets naar voren gericht, doch niet genoeg om beide oogen te zien. Hbld. Een aanranding te Amster dam. Na de aanslagen op meisjes in de Van Eeghenstraat en in de Spinoza- straat te Amsterdam had men geluk kig niet meer van dergelijke aanslagen in deze stad geboord. Thans heeft, helaas, wederom een dergelijk ver foeilijk feit plaa's gehad. De politie heeft de volgende ken nisgeving verspreid ..Zaterdagavond te ongeveer G uur is aan de Heerengracht bij de Ro meinsarmsteeg een 16-jarig meisje, dat van haar atelier kwam en zich naar huis wilde begeven, door een jongen man met een pet op, die achter haar liep, onverwacht in den rug ge stompt, waarna de onbekende ijlings door de gemelde steeg vluchtte. Het bleek spoedig dat zij verwond was; zij is eerst door eeue oude vrouw en daarna door een politie agent en anderen ondersteund, naar het politiebureau in de Molsteeg ge leid, waarop hare opname in het Bin- nen-Gasthuis is gevolgd. De commissaris van politie in de le sectie (voormalige öt. Pietershal) aldaar verzoekt bovengemelde oude vrouw en voorts een iegelijk die in deze inlichtingen zou kunnen geven omtrent den onbekenden dader, zich ten spoedigste te zijnen bureele te vervoegen." Omtrent dezen aanslag zijn aan het Hbld. nog de navolgende bijzonder heden ter oore gekomen. Het meisje is de dochter van een horlogemaker, woonachtig in de buurt van de Nieuwmarkt. De ouders ver tel dou ons dat zij werkzaam was op een mode-atelier op de Heerengracht by de Romeinsarmsleeg. Zij was steeds vroolyk en opgewekt van aard en ge woon des avonds na liet einde van haar arbeid dadelijk naar huis te gaan. Dit is ook blijkbaar Zaterdagavond haar bedoeling geweest. Naar zij baar ouders verteld beeft, voelde zij op eens een stomp in den rug en zag, zich omkeerende, een man, die haastig weg liep, zoodat zij alleen weet te vertellen dat do man een pet op had, maar overigens geen signalement kou op geven. Aanvankelijk voelde zij geen pijn. doch toen zij de Gasthuismolen- steeg doorgegaan zijnde bij de Paleis straat kwam. voelde zij erge pijn in den rug en vroeg een oude vrouw om eeus te zien of er iets bijzonders aan baar rug was. De vrouw ontdekte toen in den wintermantel, juist onder den kraag, dien de verwonde tegen den regen had opgezet, een snede, blijkbaar toegebracht met een scherp voorwerp. Onderwijl waren ook een politieagent en nog een paar burgers toegeschotenhet meisje werd door hen naar het politiebureau aan de Molsteeg gebracht, waar bleek dat de steek door de overige kleeren was gegaan en bet meisje in den rug was gewond. Of die verwondiDg ernstig was, kon daar ter plaatse niet gecon stateerd worden, liet meisje is toen per brancard naar bet Binnen-Gast- buis gebracht. Daar is gebleken, dat de verwonding in den rug vrij ernstig moet worden genoemd en zelfs ge vreesd werd, dat de longen waren aangedaan. De toestand der patiente was^Zaterdagavond tegen elf uur weer vrij bevredigend, doch den ouders was verzocht in "den nanacht toch nog eens in het Gasthuis te komen. De ouders, door deze treurige ge schiedenis natuurlijk diep geschokt, konden zich niet begrijpen waarom men hun dochter dit leed liad berok kend. Zy was nog veel ie kinderlijk om zich met jonge mannen in te laten, nooit was iets opgemerkt of gehoord van een vrijerij of iets dergelijks. Ook aau wraak van den een .of auderen persoon kan, naar zy vertelden in 't minst niet gedacht worden. De politie-commissaris der le sectie, de lieer Versteeg, heeft dadelijk een gestreng onderzoek gelast en 't is zeker te liopeu dat de personen, die opgeroepen worden, meerdere inlich tingen zullen kunnen verschaffen, die tot de arrestatie van den bedrijver van dezen even snooden als lafbarti- gen aanval zullen kunnen leiden. In de Romeinsarmsteeg heeft men op het. in de oproeping der politie genoemd uur niets bijzonders opge merkt, niemand verdacht hard zien wegloopen. Op dat uur was het in de steeg zeer drukde knechts van den stalhouder Korthof, die op dat uur bezig waren rijtuigen schoon te maken, noch de melkboer, die er woont en .bezig was voor de deur zijn gereed- j schap schoon te houden, hebben een 1 verdacht persoon bespeurd. I De officier van Justitie teAmster- i dam herinnert uitdrukkelijk aan de premie van f 500, in het begin van dit 'jaar uitgeloofd voor een ieder, die aanwijziugen doet ter zake van de aanranding en verwonding van vrou- wen daar ter stede, die leiden tot ontdekking van den dader of de daders van die feiten. Stormweer. Ongeveer half acht Zondagavond brak boven Amsterdam een hevig onweer los; felle bliksemschichten doorkliefden de lucht en werden on middellijk gevolgd door hevige don derslagen; onderwijl woei een halve storm en kletterden regen- en hagel buien. Juist op het oogenblik dat een zware donderslag de huizen in de 3e Oos terparkstraat deed trillen, omtrent acht uur, werdeu drie in aanbouw zijnde perceelen, waarvan twee in eigendom behoorende aan de heeren Gebrs. de Boer en een ander van den aannemer Raven, zwaar door den storm geteisterd. Van het laatste per ceel wankelde de vloer van den zol der en stortte op de lager gelegen verdieping met donderend geraas. De derde verdieping zakte ineen. De zijmuur, voor zooverre in den don ker was waar te nemen, hield zich goed. Een gedeelte van den gevel met de kozijnen helden naar de straat zijde zoo over, dat zij waarschijnlijk ook zullen bezwijken. Geen persoonlijke ongelukken von den plaats. De ruïne wordt door po litie bewaakt. De treinen naar Amsterdam uit de richting Hilversum ondervonden veel vertraging door omvergewaaide telegraafpalen. Een zeeramp. Van den heer D. Nieman, gezag voerder van het Zaterdag binnenge komen stoomschip Prins Frederik Hendrikontvangt het Hbld. de vol gende medeieeling: „Toen wij hedenmorgen met het stoomschip Prins Frederik Hendrik op reis van Havre naar Amsterdam Dungeness passeerden en aldaar den loods voor IJmuiden aan boord namen maakte deze ons deelgenoot van een ongeluk, hetwelk eenige uren te vo ren daar had plaats gehad. Volgens zijne iuededeeling dan had er ten 0 u. 30 m. v.m. cene aanvaring plaats tusschen een Engelsch en een Oosten- rijksch stoomschip even beoosten Dun geness. Het Eug. stoomschip, ko mende van Antwerpen, had juist zijn loods, dien dat schip van die have mede had genomen, op den loodskot- ter voor Goereê, Maas en Brouwers haven afgezet, toen het 't Oosten- rijksche schip aanvoer, hetwelk on middellijk daarna zonk. Aan boord van den Hollandschen loodskotter was men getuige van de aanvaring. „In een oogwenk had de loodskot ter twee barer booten bemand en op weg naar de plaats des onheils; dat die spoed niet overbodig was, bleek uit liet feit, dat de geheele equipage van het Oosteurjjksch scliip reeds den dood nabij was. daar zij allen te wa ter lagen en zich vastklemden aan de deklading (balken) van liet schip, die bjj het zinken \an het schip los gekomen waren en ronddreven. Wegens de helde'e sterrenlucht zagen de tot redding gekomen Hol- landsche loodsen de geheele equipage aldus ronddrijven, uit al hun macht schreeuwende om hulp en weinig mi nuten later stonden 20 man der equi page op het dek van den loodskot ter. „Voorwaar een groote satisfactie voor de tot redding uitgegane man nen. Vier schipbreukelingen verdron ken, terwijl de geredden stijf van de koude waren en eenigen van hen zich reeds niet meer konden staande hou den, De loodskotter bracht de schip breukelingen te Folkestone aan wal. Toen wij de plaats des onheils pas seerden staken de beide masten van het gezonken schip een paar voet uit liet water, terwijl het Eng. schip een mijl er van af met ingeloopen boeg ten anker lag doch later onder stoom ging. „Door peiling bevonden wy dat de ligplaats van het wrak is 0. 2o. N. miswijzend van den vuurtoren van Dungeness op ongeveer 3 Eng. mijl afstand van laatstgenoemden toren, terwijl als bewijs boe gevaarlijk dit wrak voor de scheepvaart ligt, diene dat een om de West koersend stoom schip Zondagmorgen slechts op bet uiterste oogenblik de toppen der mas ten in zicht kreeg en alleen door hard stuurboord te geven er juist van vrij liep." De aanvaring had plaats tusschen het van xYntwerpen naar Cardiff zich op reis bevindende stoomschip Baron Androssan en het van Rouaan ko mende stoomschip Jokai. Eene oude gewoonte. Men schrijft uit de Alblasserwaard Een oud gebruik is het nog in deze streek wanneer het vee van onze land bouwers in St. Kathrynennacht nog niet is opgestald geworden en dus nog in de weide loopt, dat dan vele arme luidjes dien nacht er op uitgaan om de koeien te melken en zoodoende menig pintje melk huiswaarts bren gen. Komt dan de boer in den vroe gen morgen, dan ontwaart hij, dat men hem is vóór geweest en in den regel wordt niet veel onderzoek naar het gepleegde feit ingesteld. Deze week nu hebben de St. Kathrynrael- kers het uitmuntend getroffen. Daar door het ongekend zachte en droge weer Donderdag 25 November nog veel melkvee buiten liep. kon menige arme drommel zich kosteloos en onge straft menige pint melk verschaffen 'n groot verschil met verleden jaar, toen er reeds half November geen beest meer in het land te zien was. Nu door de koude der beide laatste dagen is het vee in de weideu zeer opgedund. Men meldt uit Wamel Een landlooper, wien Vrijdagavond de middelen ontbraken om in zyn lo gement het logies vooruit te betalen, is Zaterdagochtend aan den weg dood gevonden. Ernstige brand. In een boerenbeliuizinge teOdoorn is Zaterdagavond brand ontstaan. Het perceel werd geheel verwoest. De vlammen sloegen over op de omliggende gebouwen met het nood lottig gevolg, dat het logement, de kerk met den toren, 3 hoerenbehui- zingen benevens een schuur in de asch werden gelegd. Protest. De afdeeling Loosduinen van het Ned, Werkliedenverbond Patrimo nium, den 24sten Nov. vergaderd, protesteerde: „tegen de stelselmatige uitsluiting van antirevolutionairen in de verschillende commission, saam- gesteld voor het huldeblijk eu feest viering ter eere van onze KoniDginne. Terwijl het liaar een eere is er op te kunnen wijzen, dat Loosduinen tot die enkele gëmeenten behoort, welke hierop een gunstige uitzondering maken." Sguort esi Wedstrijd era. Cricket. Na in Nieuw-Zuid-Wales nog een gemakkelijke overwinning op een 22- tal 2e kl. spelers behaald te hebben, is Stoddart's gezelschap Woensdag avond te Brisbaue aangekomen. De Engelschen werden dooreen talrijke menigte aan het station met geestdrift ontvangen en aan Stoddart werd zyn gouden horloge en ketting, hom pas in Australië aangeboden, gerold. Leger en Vloot De nieuwe kepi's. Men schrijft aau de Tel. Het is te verwachten dat van Rijks wege een onderzoek zal worden inge steld naar do prijzen van bet nieuwe hoofddeksel onzer militairen, l it de kleedingraagazynen worden de kepi's op 'smans rekening verstrekt voor den prys van f2.36, terwijl ze bij particulieren verkrijgbaar ziju voor den prijs van f2,—. van model, en buiteu-raodel voor f2,75. De kepi' die uit 's Rijks magazijnen geleverd worden zyn slordig afgewerkt eu zien er onooglijk uit, terwijl die voor f 0.36 minder door particulieren worden ge leverd er zeer net uitzien. Alleen voor de infanterie wordt door het Rijk dus al meer dan f4000 onnoodig uit gegeven voor bedoeld hoofddeksel. GESAENGD NIEUWS De zaak Dreyfus. De bladen geven de meest uiteen- loopende berichten omtrent het ver hoor van kolonel Picquart. De Lanterne verzekert, dat de confrontatie van den kolonel met com mandant Esterhazy hovige incidenten heeft tengevolge gehad, j De Matin weet te vertellen, dat kolonel Picquart geen enkel nieuw 'document ter zake dienende heeft (medegebracht. Hy heeft eenvoudig als zyn meening te kennen gegeven, dat Esterhazy te gelyker tyd werd aangesteld door Duitschland en Italië en dat hy een medeplichtige had aan de bureau's van het état major. Deze medeplichtige zou door den kolonel genoemd zijn. Volgens de Echo de Paris is de zaak nog gelijk ze was. Generaal De Pel lieux zal voor de laatste maal de be trokken partijen hooren. De Patrie en de Jour vernemen, dat generaal De Pellieux achtereen volgens kolonel Picquart en comman dant Esterhazy heeft gehoord, doch dat zjj niet. zijn geconfronteerd. Eerst genoemd blad weet er nog bij te ver tellen, dat de prefect van politie de zaak Dreyfus in handen heeft gekre gen en dat de dag van gisteren niet zou eiudigen zonder een belangrijke rechterlijke beschikking, die een ar restatie zou ten gevolge hebben. Dit maal zou er sprake zyn van de arres tatie van een burger, geen officier. De Dépêche Coloniale haalt nog eens op de vraag of de veroordeelde op het Duivelseiland iets afweet van de agitatie, die geheel Europa bezig houdt. En het blad komt tot de slot som, dat er geen sprake van is, dat hij op de hoogte gesteld zou zijn. Dreytus is opgesloten binnen een zwa- reu muur, die met groote kosten op het plateau van het "eiland is gemet seld. Geen geluid kan hem bereiken. Een krant lezen is aan den gevangene niet vergund. Brieven, die ook maar een eenvoudige toespeling op de ge beurtenissen zouden bevatten, wor den onverbiddelijk achtergehouden. Ieder die het wagen zou op listige wyze het eilandje te naderen zou zich blootstellen aan het vuur der Hoteh- kiss-revolverkauonneu, die op alle punten zijn opgesteld. De A'orddeutsche Allgemeine Zei- tang kan verzekeren, dat de bewering van een der Parysche bladen volko men ongegrond is, dat de Duitsche Keizer vóór het uitspreken van het krygsrechterlijk vonnis tegen Dreyfus ia een eigenhandig schrijven aan den toeumaligeu president van de Fran- sche republiek de voorspraak van den aangeklaagde zou zijn geweest. De Keizer, zegt het blad, heeft nooit in deze aangelegenheid een brief ge schreven. Volgens de „Intransigeant" zou kolonel Picquard, die Zaterdagavond van het hotel „Terminus" vertrokken is, dertig dagen vesting-arrest hebben. De beslissing daaromtrent zou heden officieus bekend worden gemaakt. De minister zal verder, wordt er gezegd, Dinsdag mededeelingen doen betreffende het onderzoek van den heer Pellieux, dat gesloten is. Volgens hetzelfde blad zou Ester hazy in deze zaak geheel onschuldig zijn verklaard. Deze mededeelingen moeten evenwel met de meeste reserve worden opgenomen. De „Figaro" zegt, dat de heer Pel lieux by derden beslag heeft lateu leggen op de correspondentie van Es terhazy; in deze correspondentie moet Esterhazy beleedigende en heftige aanvallen hebben gedaan op de hoof den van het Fransche leger. De „Fi garo" noemt de in beslag genomen stukken ..stupéfiants." Een brief van den hertog van Orleans. De hertog van Orleans heeft een lang schrijven gericht aan kolonel Parceval, waarin hij het incident be treurt, dat de glorierijke eer van het leger op het spel staat en hy geeft zjjn afkeuring te kennen over de traagheid, welke duldde, dat aan die eer "zulke slagen werden toegediend Het schryven eindigt aldu>Wan neer het God behaagt, mij de kroon terug te geven, zal ik in myn gewe ten en in de macht der monarchisti sche instellingen de kracht vinden, welke noodig is om naar behooren de eer der Fransche soldaten te bescher men. Kerkhofroof. Een eigenaardige soort van dief stal is te Berlijn de vorige weekwe der veelvuldig voorgekomen. Zondag ijl. was het kerkhofdag: dan trekken 'duizenden naar de begraafplaatsen om de graven hunner verwanten met bloemen te versieren. Hierin is in de laatste, jaren groote weelde gekomen; prachtige kransen met kostbare lin ten worden by grooten getale nedergelegd. Een aantal daarvan wordt dan weldra geroofd, vooral door vrouwen naar men beweert die het gestolene dan vaak meenemen omer de graven van eigen ver wanten op andere kerkhoven mee te versieren. De „Osservatore Romano" meldt, dat te Turijn gevankelijk is aangebracht markies Adriano Colocei, oud-Ka merlid, die vervolgd wordt wegens medeplichtigheid in het bankschan daal van Como. Colocci was naar ons land gevlucht en is hier aangehouden op verzoek der italiaansche regeering, en ver volgens door de Nederlandscbe justi tie uitgeleverd. Sfoomvaai-tüieir'ichten. Het stoomschip Soenda, van Amst. naar Batavia, passeerde 26 November Perim. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst.. arriv. 27 Nov. te Genua. Het stoomschip Koningin Wühel- mina, van Amsterdam naar Batavia, pass. 27 Nov. Kaap del Armi. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik:, van Suriname naar Amster dam, vertrok 25 Nov. des avonds 10 uur vau Havre en pass. den 2Gsteu des ochtends 7 uur Dungeness. Het stoomschip Spaarndamvan de Holland Amerika Lyn, vau Rot terdam naar New-York, passeerde 27 Nov., des nam. 2 uur 30 m. Lezard. Het stoomschip Salak, vau Java naar Rotterdam, vertr. 26 Nov. v. Padang. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 30 Nov., 1897 des na middags van 2—3 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Bach. 2. Choral (Meistersing.) Wagner. 3. Sonate no. 2 Mendelssohn a. Grave adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. Pax Yohiscum Schubert. 5._Graud March Jekgli. Aflcop der1 Veilingen in het Verkoopil. ..De Gouden Leeuw op Zaterdag 27 Nov. 1807. 1. Een Huis en Erve, Dubbele Buurt No. 12. 2. Id. id. naast het voorgaande. 3. Id. id. naast het voorgaande. 4. Id. id. naast het voorgaande. 5. Twee aaneenverheelde Huizen en Erven naast het voorgaande. 6. Een Huis en Erve, Spaarne No. 3. 7. Id. id. naast het voorgaande. 8. Id. id. naast het voorgaande. 9. Id. id. naast het voorgaande. De perceeleu No 1 tot "en met 10 I gecombineerd f 9085. H. T. Peltenburg. i 11. Een Huis en Erve, Dubbele Buurt No. 26. 12. Id. id. naast het voorgaande. 13. ld. id. naast liet voorgaande. 14. Id. id. naast het voorgaande. 15. Id. id. naast het voorgaande. 16. Id. id. naast het voorgaande. 17. Een Huis en Erve, Spaarne No. 25. 18. Id. id. naast het voorgaande. 19. Td. id. naast liet voorgaande. 20. Id. id. naast het voorgaande. De perceelen No. 11 tot en met 20 gecombineerd f S120. J. C. v. Reysen. 21. Een Huis en Erve. Raarasteeg No. 14. 22. Id. id. naast het voorgaande. De perceelen No. 21 en 22 gecom bineerd f2060 M. M. Mok. 23. Id. id. achter het voorgaande. 24. ld. id. naast het voorgaande. 25. Id. id. naast het voorgaande. De perceelen No. 23. 24 en 25 ge combineerd f1425 M. M. Mok. 26. Een Huis en Erve, Raamsteeg No. 8. 27. Id. id. naast het voorgaande. De perceelen No. 26 en 27 gecom bineerd f 4635. W. Heeres. Vervolg Siadsnieutvs Tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterersehool in de Jansstraat alhier, is benoemd de heer J. Jaars- ma te Assen- 't Was Zondagavond zeer vol op liet populair-concert. in de Arereeniging door liet strijkorkest van het Haarl. Muziekkorps gegeven. De Holl. Karakter Humorist, Nico de Haas, had veel succes met zyn voordrachten. „Ik geloof, dat ik wel weet waardoor uw vertrouwen in Kavanagh geschokt is. Nu zyn plan is door middel van onze arrestatie de vervolgingen van Taras publiek te maken, om de Russische politie zoodoende voor goed elke poging tot ontvoering te beletten, komt het u vreemd voor, dat wy ons reeds een week op deze stoom boot bevindeu en er geen enkelen maatregel schijnt ge nomen te zijn om ons op te sporen. Maar vergeet niet, dat dit schip reeds onderweg was, voordat onze ont voering bekend werd, en dat de mist, die ons verhin derde zee te kiezen, ook hun belette ons spoor te vin den. Daarenboven bevonden wij ons al in volle zee, toen de mist nog niet geheel opgetrokken wasdit heb ik van uit myn hut gezien." „Neen, dit is toch niet de reden, dat ik Kavanagh wantrouw." „Welke dan?" „Myn veranderde toestand draagt waarschijnlijk tot mijn vermoedens hij. Ik heb voortdurend in een koorts achtige opgewondenheid geleefd, zoo dat ik niet instaat, was kalm na te denkeu. De gedachte, dat Taras ver moord zou worden, verschrikte mij zóo. dat ik dadelijk in de plannen van Kavanagh toestemde." „Dat begrijp ik volkomen, want ik zou het ook ge daan hebben. Alleen heb ik my ten zeerste verwonderd, hoe gy zoo goed uw tegenwoordigheid van geest kondt bewaren. Maar wat is de oorzaak van uw wantrouwen, dat wilde ik gaarne weten." „Kavanagh vertelde mjj dat, wanneergjj gearresteerd waart, ik myn vrijheid weder terug zou krygen. Be grijpt gij, waarom ik ook aan boord van de stoomboot moest gebracht worden?" „Maar gy hebt zelf medegewild, dat weet ge wel." „Ik heb voldoende bewyzen dat, als ik u niet uit eigen beweging was gevolgd, ik met geweld ontvoerd zou worden. Iedereen hier aan boord weet, dat ik met Prins Borgensky gea'Testeerd moest worden." „Ik kan geen verklaring voor deze geheimzinnige han delingen vinden. En gij „Wel zeker; men wil zich van my ontdoen." „Waarom?" „Uit vrees dat ik iets zal verklappen." „Maar deze zaak wordt immers toch bekend ge maakt." „Neen, dat zal ze nooit," zeide ik beslist. „Kavanagh heeft er zelfs niet aan gedacht. Wanneer deze geschie denis bekend werd, zou het by het eerste onderzoek het beste uitkomen, dat hij deze plannen in de hand had gewerkt en dit zou ongetwijfeld noodlottig voor hem zijn. In zijn oogen heeft zijn leven evenveel waardeals het uwe. Waarom zou hij zelfmoord begaan om u voor ballingschap te vrijwaren. Hij heeft evenals gij vrienden en kennissen in Engeland. „Dat is waar." „Welnu veronderstel dat hij werkelijk het voornemen had opgevat Taras te redden „Gy wilt hiermede zeggen, dat hy misschien geen ge wone schurk is," viel Gordon mij op scherpen toon in de redi, „en dat zelfs een schurk nog wel eenige deug den kan bezitten!" „Juist, dit alles veronderstellende, zou het dan niet mogelijk kunnen zyn, dat de verleiding om Taras ten koste van ons te redden, te sterk is geweest, daar hem geen andere keuze overbleef, dan dit of zyn oigen be- op te offeren, ja zelfs zijn leven in de waag schaal te stellen „Ik stem toe dat dit mogelijk is," zeide Gordon. Toch was hy zenuwachtig en niet op zyn gemak, omdat men hem het vertrouwen in zyn vriend en in de menscbheid in het algemeen wilde ontnemen. „Eenmaal zal de waarheid toch aan liet licht komen", hernam hij, zijn gelaat van mij afwendend. „Hoe zou dat ooit kunnen Wanneer we in Siberië zijn, verneemt niemand meer iets van ons." „De politie zal spoedig bemerken, dat Taras nog in leven is, daar hij natuurlijk met het tentoonstellen van zijn meesterwerken zal voortgaan." „Vindt gij het waarscbynly'k, dat zjj ons naar En geland terug zullen laten keeren, om daardoor het bewys van hun onhandigheid te leveren?" George klopte langzaam zyn pijp uit, alvorens hy antwoordde. Daarop haalde hij diep adem en zeide „Welnu, wanneer we in Rusland aankomen, zullen wy zien, wie van ons beiden gelijk heeft." „Dan is het te laat!" mompelde ik, terwijl ik my zelf hoe langer hoo meer schuldig begon te gevoelen. „Ik had heter moeten denken, by hetgeen ik deed I" „Maar lief kindriep George uit, op dien vriend- schappelyken toon, welke hem zoo eigen was, „wat er ook gebeurt, niemand zal u ooit iets kunnen verwijten. Wanneer deze man slim genoeg is om een troep nihi listen en de politie, die beide achterdochtig zyn, om den tuin te leiden, is het niet verwonderlijk, als hij een onerg- denkend meisje zonder slag of stoot voor zyn plannen wint. Gij kunt er van verzekerd zyn dat, wanneer dit hem niet gelukt was, hy wel een ander middel zou ge vonden hebben om zijn doel te bereiken. Gij zijt niet de eenige persoon, die de dupe is geworden;'ik ben er om dit te bewijzen, ik, die door den vriend, dien ik meende te kennen, als een schaap naar de slachtbank wordt gevoerd. Maak u dus geen zelfverwijten." En mij krachtig de hand schuddend, voegde hjj er by: „Wy zyn immers beiden zyn slachtoffers HOOFDSTUK XXXm. Wij vertrekken naar Orkoutsk. Naar de onderstelde doek verscholen sterd had. volgende gebeurtenissen te oordeelen, ver- ik, dat Rudersdorf zich achter het zeil- zoodoende ons gesprek afgelui- >d at Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2