St. Nicolaas-Wandeling. Haarlem s Dagblad Tan Wollrabe opgenomen en met een sympathiek bijschrift voorzien. Summa Summarium, hetzij allen Duitsch lezenden, die voor weinig geld een goed tijdschrift wenschen, aanbevolen, en niet het minst onzen leeskringen, particulieren zoowel als openbare. K. Wjj vernemen dat de heer Grb- seels, sedert jaren lid van het R.-K. zangcollege „Laudate Eum in Chor- dis es Organo," parochiekerk van St. Augustinus op het Rusland te Am sterdam, heeft gearrangeerd voor 4- stemmig mannenkoor, soli en orgel begeleiding, de „Missa Solemuis" (in D) van L. van Beethoven, welk arran gement is opgedragen aan genoemd zangcollege. Binnenkort zal hot in studie worden genomen en met mede werking van vele bekende R.-K. zan gers en een uitnemend solo-quartet, aldaar worden uitgevoerd. Het is het eerste arrangement voor mannenstemmen van dit werk. Hbld. Spart en Wedstrijden. Wielemieuws. Jaap Eden is plotseling uit Parijs verdwenen zonder iemand van zijn vertrek kennis te geven en zonder dat men wist waar hy was. Hij is op t oogenblik in Kopenhagen bij zijn vriend Ingemann Petersen, met wien hrj een onderlingen match hield, die met 2 lentrten door Petersen gewon nen werdr In de revanche over 1 Eng. mijl won Jaap met een lengte en nu volgt er een beslissings wed strijd over 2000 meter. Voetbalwedstrijden. Te Rotterdam speelden Zondag tegen elkaar „Sparta" van Rotterdam en de Haarl. Y.C. „Haarlem" „Sparta" won met 3 tegen 1. R. A. P. van Amsterdam won met 10 tegen 1 van „Rapiditas van Rot terdam. De uitslag van den strijd tusschen de Haarl. F. C. en U. N. I. te Am sterdam was, dat Haarlem won met 2 tegen 1. Jacquelin heeft Zondag in het Pare des Princes by Parijs een prachtige overwinning behaald op Tom Linton, die hij over de afstanden van 1 en 5 K.M. gemakkelijk geklopt hoeft. Op de 5 K.M. had de Franschman uit stekende gangmaking van een electri- sche tandem. Linton werd door 2 quadruplets gepaced. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Tan ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender terug gegeven. Handwerkonder wij s. Als oud-onderwijzeres hier ter stede gevoel ik behoefte om een lans te breken voor de onderwijzeressen der le Tusschenschool. Wanneer ik het ingezonden stuk lees in 't Haarlem's Dagblad van 24 Nov. j.l.. komt het mij voor dat het bestuur der Wilbel- mina Naaischool ondoordacht gehan deld heeft, en beneden de waarde, die men de dames bestuurderessen toekent Immers, dames, wanneer men bij Mevrouw H. is uitgenoodigd. laat men deze niet vergeefs op zijne komst wachten en valt daarentegen bij Mevr. IJ. binnen. Dat de Heeren hoofden der beide Burgerscholen de dames hebben ontvangen is een groote be leefdheid hunnerzijds. Yerder komt 't mij voor dat uw gezegde, dat ge noemd stok uw laatste woord zal zijn, een bewijs is van zwakte. De dames der W. N. S. houden 't mjj ten goede, dat ik als mijne meening uitspreek, dat. wanneer men zich tot een strijd in 't openbaar aanbindt, men dien ook moet volhouden tot het einde, tenzij de redactie der gastvrije couranten op een geschikt oogenblik verklaart 't debat te sluicen. Onwaardig is het bewuste stuk en al het verdere geschrijf vo°r de on derwijzeressen der le Tusschenschool, zoolang niet aan hare uitnoodiging voldaan is en zal een barer zich waar schijnlijk ook niet verwaardigen er op te antwoorden. Dit kan ik echter verzekeren, dat ik, hoewel geheel op een neutraal standpunt staande en niet kunnende oordeelen over het Handwerkondcr- wjjs op alle lagere scholen, het eene onbillijkheid vind, de onderwijzeres sen der le Tusschenschool aangedaan, dezen niet de gelegenheid te hebben gegeven om aan het Bestuur der W. N. S. te toonen, hoe het resultaat van bet onderwijs daar is. M. MijnJieer de Redacteur! In uw vorig nommer nam ik kennis van drie dubbeltallen voor vacatures in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. In een van de dubbeltallen vond ik als No. 1 een zeer bekwaam ingenieur, maar die zyu woonplaats heeft te Bloemendaal. Zyn werkkring vindt hij evenwel te Haarlem en nu zou ik toch willen vragen: hebben we in Haarlem geen bekwame personen genoeg, dat er een ingezetene van Bloemendaal, die geen cent in onze lasten bijdraagt, tot het toezicht op ons middelbaar onderwijs moet worden geroepen Over 't geheel zijn de dubbeltallen j dezen keer niet zeer praktisch samen-1 gesteld. In een andere voordracht! komt op No. 2 een ingezetene van Haarlem voor, die een groote fabriek te Halfweg heeft en daar dus den dag doorbrengt Wanneer deze can- didaat volgens den gebruikelijken loop der dingen bij een latere vacature op schuift naar No. 1 en gekozen wordt, dan zal zijn aandeel in het toezicht op het M. O. zich tot den avond moeten beperken. Hoogachtend, F. F. F. Mijnheer Hidelio! In uw laatste Zaterdagavondpraatje toont ge uwe ontevredenheid met de Smede- en Kleinehoutstraters omdat zy nog geen buurtcomité's hebben gevormd voor de a.s. feestviering. Mag ik U er op attent maken, dat U blijkbaar de Zijlstraat vergeten hebt. Want, althans voor zoover mij bekend is, behooren ook wij Zylstra- ters onder de achterblijvers of het moest zijn, dat het comité erg in het geheim werkt. In dat geval mag ik zeker van U wel eenige inlichtingen verzoeken omtrent ons bunrtcomitó, wijl ik gaarne het mijne voor het goede doel zou willen offeren. Hoogachtend, tho dio. A. P. 't Blijkt, dat er nog meer achter blijvers zijn dan ik dacht. Wil de heer A. P. die zich naar ik met ge noegen opmerk voor de zaak interes seert, niet eens eene poging doen om de Zijlstraters tot samenwerking te bewegen Allicht komen de Smede- en Kleine Houtstraters er ook wel toe. FIDELIO. Mijnheer de Redacteur! Hoezeer in den laatsten t\jd de ex ploitatie van de tram Haarlem—Alk maar te loven valt, is er toch één zaak die dringend verbetering be hoeft en dat is de verlichting bij avond. Deze is van dien aard, dat als er slechts een weinig wind staat, de passagiers slag op slag in het pikke duister zitten, daar de lampen dan uitwaaien. Zaterdag- en Zondagavond was dit telkens het geval. Daarom, mynheer de redacteur, zou ik der direc tie wel willen verzoeken, niet om me°r, maar om heter verlichting. Achtend, ben ik Uw Dienaar W. verpakt. Als eene goede 4 ets. sigaar kunen worden aanbevolenn de merken „Hidalge" en „Sylvia". Winterbandscboenen in wol gevoerd voor heeren eu dames, zijn mede in de Koningstraat verkrijgbaar, bij den heer Henri F. Santerelle; ze zullen nu het zoo koud is, wel te pas komenzyt ge toch eenmaal in dien winkel, dan koopt ge mogelijk ook wel wat sporthemden, sportkousen, boorden, zijden cachenez etc., alle j practische cadeau's. Bij het weder naar myn bureau gaan trok nog mijn aandacht de koek- en banketbakkerswinkel van Meereboer in de Groote Hout straat, die ook reeds bekroond is. Beroemd zijn zijne gesorteerde carton- nages; gevulde vruchten als perziken enz. en zyne borstplaat; waarvoorbij hem een goed adres in Haarlem is. U hem aan te hevelen is bijna onnoodig. Ieder Haarlemmer kent zijn adres. By de firma J. C. Haan in de Barteljorisstraat namen wij een kykje van een aardige verzameling St. Ni- colaas-cadeaux, zooals tafel kleeden en tafelloopers, teacosies, fantasie kussens en stoeltjes en, als nieuw artikel, alleraardigste panneaux, imi tatie Gobelin, voor prijsjes van f 2,50 tot f 6,75 en waarvan de eigenaar dige half gefaneerde kleur zeer goed is getroffen. Schuin daartegenover by de firma H.Lamp waren eveneens heel wat nieuwigheden in den rijk geëtaleer- den winkel te zien. Wil men een bonte opsomming? Welnu, we von den daar onder zeer veel meer een kapstok in den vorm van een ry- wielstuurstaDg, een balsband voor flesschen om afloopende druppels op te vangen, een van binnen met gutta percha bekleede schaatsentasch, por- temonnaieketting en verschillende voorwerpen van echt agaatsteen voor de schrijftafel. I. Nu het St.-Nicolaasfeest weder na dert, maakt iedereen zich gereed om zyne inkoopen te doen. Men kan daarvoor in onze Spaarnestad zeer goed terecht. Winkels zijn er in overvloed. Het komt er maar op aan de goede adressen te weten. Die wil ik hier mededeelen aan eene hier ter stode pas gevestigde familie, die my er om v.ioeg. Mevrouwr dan vroeg mij een win kel, waar ze fijne vruchten kon koo- pen. Ik noem haar daarvoor den winkel van Beelen in de Kruis straat. die op dit gebied ruim is voorzien. In de étalage lachen u toe doozen met heerlijke fjjne vruchten. Vorder ziet ge er ook Lnbecker Marsepein, harten van chocolade, die uitstekend zijn geschikt om er uwe kinderen mede te verrassen. Om andere kleinigheden, als: doo zen met soldaatjes, fijne poriemon- naies, portefeuilles, speelgoed, albums, enz. voor ben te koopen, noem ik u De Dric-Prijzen-Bazar, eveneens in de Kruisstraat, die hiervoor eeu uitstekend adres is. Fraaie vazen zyn hier eveneens. Dit alles zal voor de kleinen eene aardige verrassing zyn. Voor de meer ouderen kunt ge goed terecht bij den boekhandelaar firma J. F. van Dobben in de Barteljorisstraat. Fraaie doozen post papier, photographiën, prachtwerken, scheurkalenders, verjaardagalbums en tal van andere nouveauté's die altijd voor Sb Nicolaascadeau zeer geschikt zyn, zyn er in groote getale voorhan den. De fraaie étalage, waarin een en ander netjes is geëtaleerd lokt tot een bezoek uit. Een paar heerljjke banketletters en wat chocoladeletters mogen hier bij niet outbreken. Het aangewezen adres daarvoor is Kuipers op de Oude Groenmarkt. In dezen koek-en banketbakkerswinkel is eene groote keuze en alles smaakt er overheerlijk. Mocht ge soms den naam vergeten, dan wil ik ten overvloede nog zeggen, dat er een portret van H.M. dè Ko ningin in de étalage staatmet een kunstig van suikerwerk gemaakte lijst. Daar uwe zoons hartstochtelijke fietsrijders zyo, zal voor hen eene ware verrassing zyn een wielrijders- tevens zakhorlogedat ik heden zag in den horlogewinkel van den heer H. van Niel, Groote Hout straat 90. Het wordt onder den naam „Velora" in den handel gebracht en ziet er keurig uit. Om het remontoir horloge is eene alluminium-kast, waar door het op eiken stuurstang van een rijwiel kan worden geschroefd. Doet men er echter de kast af, dan kan het als een gewoon zakhorloge wor den gebruikt. Het is dus eene zeer praetisch cadeau, gelyk dit ook eene parapluie is, die m deze regenachtige dagen zeer te pas komt, In de nieuwste modellen en tot eiken pry's ziet men ze in den winkel van de firma Wed. B. Thieman, in deKooing- staat, waar ook prachtige wandel stokken voorhanden zyn. Kleine kistjes met sigaren van 50 stuks voor fl en voor 11.25, kunt ge krygon bij den heer Prins, in de Koningstraat eveneens. Het is het merk „Nederland," dat in blik is INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. GLG NIEUWSTIJDINGEN» Storm en boog water. De storm van Maaudag heeft Rot terdam weer overlast en schade ge bracht in den vorm van hoog water. Omstreeks 7 uren Maandagochtend toen het water zyn hoogste stand punt, 2.71 metor boven R. P. berfikt had, zjjn wederom vele kelderverdie pingen, uitkomende in Hang en Yis- schersdyk, ondergeloopen. Te 33 4 uur stond liet water gelijk met het laagst gelegen gedeelte van den wal aan de Noord-Blaak. In ver schillende winkels in de Keizersstraat en op den Yisschersdijk moet men de wiukelgoederen op de toonbanken en elders hoog op stapelen. Tegen 7 uur was het tramwegver- keer gestremd op de Blaak, Nieuwe- haven. Steiger, Boompjes, Admiraii- teitskade en West Nieuwiand. Niet temin waagden enkele bestuurders van rijtuigen huune paarden aaneen toer door het koude water dat tot aan de buiken der dieren steeg. By al de drukte in de niet over stroomde, doch bedreigd wordende straatjes en straten waren er velen op uit een duitje te verdienen, door. gestoken in ontzaglijk hooge water laarzen, lieden over te dragen. Ook kwamen er schippersjongens met hun roeibootjes opdagen om demenschen, die van hun kantoor kwamen, over te varen. Gelukkig behield de wind geen ge lijken tred met het wassen Van het water. Langzamerhand verminderde hy en ten laatste ging hy bijna ge heel liggen. Nadat de hoogste waterstand te 63/4 uur bereikt was, namelijk 3.34 meter boven R. P. bleef het water tot 8 uur dezen stand ongeveer be houden. Daar trad de eb in en zakte het water merkbaar. Toen om negen uur de wegen weder begaanbaar wer den, bleken er verschillende gaten in de straat gevallen te zyn. De schade, hoewel minder groot doordat velerlei voorzieningen intijds werden aangebracht, bljjkt toch voor velen vry groot, in aanmerking ne mende dat weinig benedenhuizen en kelderverdiepingen, gelegen tusschen de Hoogstraat, Leuvehaven eu Boomp jes, van het water bevrijd bleven. Uit Dordrecht: Nadat een vrij hoog ty Maandag ochtend de biitenstad onder water had gezet, steeg de vloed des avonds tot een buitengewone hoogte. De ge wone ongemakken aan dien toestand verbonden, bleven ook ditmaal niet uit heele straten die van het verkeer zijn afgesneden, werkplaatsen waar niet gewerkt, winkels waar niet verkocht kan worden, opgestapeld hout dat weg drijft enz. enz. Uit Poortugaal en Rhoon De polders gelegen onder Poortu gaal zooals Johanua polder. Grijph- land, Otterbroek eu Janswaal, zijn door het hooge water alle ingevloeid. De aan de Oude Maas gelegen pol ders onder Rhoon. welke niet binnen den zeewerenden ayk ligger, zyn alle ondergevloeid. Te Schiedam zijn by den storm Zon- I dagnacht alleen de keilen onderge- I loopen. Wat er nog aan vee buiten j liep, was reeds des avonds in veilig heid gebracht. Ook het zuidergors is ingevloeid. De waterwacht aan het hoofd bleef den geheelen dag in dienst, daar het water niet van de straat geweest is. Hoezeer eerst tegen 8 uur hoog water verwacht werd, steeg het omstreeks 11 uur tot aan de huizen. Door den hoogen stand der Noordvest stroomde het water over de kade in den Nieuw- landschen polder en zijn de vuren der branderyen in de Konynenbnurt ge- bluscht. Uit Elburg: Het zeewater, dat zeer is opgeloo- pen door den aanhoudenden sterken wind, bereikte Maandagochtend te 6.55 eene hoogte van l.ll M. boven N. A. P. Uit Yeere wordt gemeld, do. '29 Nov.: Er zit een schip op de Banjaard. Er is eene sleepboot uit Ylissingen ontboden. Inmiddels is men hier zelf uitgegaan met eene hoogaarts onder schipper Huybreclits. Uit Brouwershaven: Yolgens rapport van den vuurtoren op Westerschouwen zit een twee mast-stoomschip op Noordland in de Roompot aan den grond. Uit Terneuzen: De reddingboot uit Vlissingen ver trok naar eeoe onbekende stoomboot die in nood verkeert op de Spijker- plaat. Zy heeft te vergeefs getracht te naderen en kon wegens den storm uit het noordwesten niet terug, zoodat zy hier binnengeloopeu is. Yan Scheveningen zyn nog circa 300 schuiten uit, zoodat er in't dorp ongerustheid heersebt. temeer daar't volgens de zeelieden, door hetomloo- pen van den wind, een „lastige" zee is. Door den storm is Maandagnamid dag ten 121U uur in de Ketelboeter- steeg te Leiden een boom en een tuinmuur omgevallen, met het nood lottig gevolg"" dat eene aldaar juist passeerende dienstbode onder het puin bedolven werd. Onmiddellijk daaruit te voorschijn gehaald, bleek zy be wusteloos te zyn en na door een deskundige bijgebracht te z\jn, bleek haar toestand van dien aard dat hare overbrenging naar het academisch Ziekenhuis noodzakelijk was. Te Katendrecht is nog een huis ingewaaid. A. C. Wertheim. f Hedenmorgen is te Amsterdam plot seling overleden de heer A. C. Wert heim. lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal eu chef van tiet beken de bankiershuis Wertheim Gom- pertz. Het Hbld. meldt do volgende bizon- derheden Reeds eenige jaren was hy lijdende, maar niets deed een zoo onverwacht heengaan vermoeden. Hy was heden ochtend, reeds vroeg, nog werkzaam op zyn kantoor en was voornemens naar Den Haag te reizen om de ver gadering der Eerste Kamer bij te wonen. Hy had zich naar zyn achter het kantoor geleg» n woonhuis begeven en werd daar door eeu zijner familie leden bewusteloos gevonden. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp baatte niet meer. Op 12 December zou hy 65 jaar zyn geworden, een jarental dat ieder die het wel meent met stad en land. gaarne nog met vele had verlengd gezien (Naar ons echter bericht werd was de overledene 74 jaar oud). Neder landsehe Vereeniging ter bevordering der Zondagsrust. Maandagmiddag werd iu het „Café Parkzicht" te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering ge houden van bovengenoemde vereeni ging. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer G. de Wijs. die deze opende met een kort wel komstwoord, er op wijzende dat zeven jaar geleden de vergadering ook te Amsterdam werd gehouden, Sedert heeft men inderdaad resultaten ver kregen, doch het is ook gebleken dat vele misstaaden niet op te ruimen zyn, zonder hulp der Regeering. Die vergadering werd toen geleid door den tegenwoordigen minister mr. N. G. Pierson. Vorige Regeoriugen heb ben de Zondagwet vau 1815 niet willen vervangen door een betere: zal men by deze Regeering, nu mr. Pierson de premier is, beter slagen? Spr. heeft er goeden moed op, doch onderwyl dient deze vereeniging krach tig te moeten werken om de Zon dagsrust te erlangen voor hen, die haar nu missen, meestal door onna denkendheid en zelfzucht. De secretaris, de heer G. B. van Aaken Bzn., bracht daarna hot jaar verslag over 1896 uit, waaruit o. a. bleek, dat de vereeniging zoo krach tig mogelyk werkzaam was. Het aan tal leden bleef nagenoeg stationnair, nieuwe afdeelingen werden niet opge richt, terwyl onder het aantal corres pondenten eenige mutatie plaats bad. Het aantal leden bedraagt in de afdeelingen Amsterdam I3J, Brielle 33, Delft 69, Deventer 58, Groningen 31, Gorinchem'16, Haarlem 30, Lei den 85, Meppel 87. Van de overige afdeelingen werd geen ledental ver meld. Yerder werden omtrent de werk zaamheden der afdeelingen uitvoerige mededeelingen gedaan, waaruit bleek, dat in verschillende steden de ver eeniging niet zonder vrucht werk zaam was. Het uitgebreide jaarverslag dat zeer bemoedigend luidde, werd door de aanwezigen zeer toegejuicht. Uit bet verslag van den penning meester den heer fl. Meyboom bleek dat het saldo gover 1895 bedroeg f 847.93in 1896 word ontvangen f 1110.80'/aj uitgegeven f 1144,28, zoo dat er thans een saldo is van f S14.151/» De rekening en verantwoording des penningmeesters werden onder dank zegging goedgekeurd, waarna door den voorzittef verslag werd uitge bracht over het te Brussel gehouden internationaal congres van Zondags rust, waaromtrent destijds reeds het voornaamste in de dagbladen werd vermeld. De rapporteur wees er als een bijzonderheid op, dat een Nederlaud- sche afgevaardigde op dit congres, de heer Patyn, kort geleden te Leiden promoveerde in de rechtswetenschap met een academisch proefschrift over „Zondagsrust", terwijl ook eorlangs aan de Amsterdamsehe Universiteit een doctorandus met een gelijkluidend proefschrift hoopt te promo voeren. Overigens wees hy er op dat de hoofd zaak op het congres was de strijd tusschen de voorstanders van wette lijke regeling der Zondagsrust en degenen, die in deze slechts vrucht machten van den arbeid van het farticulier initiatief; Zwitserland en 'rankrijk waren vooral krachtig tegen een wettelijke regeling gekant. Den laatsten dag van het congres is mot verpletterende meerderheid uitgespro ken, dat de wetgever op het punt der Zondagsrust dient te helpen na eeu voorloopig onderzoek. De heer Obermeijer bracht namens de vergadering den voorzitter dank voor de wyze, waarop hij de Vereeni ging en ook de Regeering te Brussel had vertegenwoordigd. Besloten werd o a. nogmaals by de regeering aan te dringen op de be noeming eener commissie tot ouaerzoek, in hoeverre Zondagsrust in de onder- scheiden takken van bedrijf en nijver heid kan worden ingevoerd. Door het hoofdbestuur was iu het begin des jaars een onderzoek ver zocht naar de regeling van den Zon dagsdienst der sluis- en brugwachters. Yan den toenmaligen raiuister van waterstaat, den heer Yan der Sleydeu, werd het antwoord ontvangen," dat eenige jaren geleden eene bijzondere regeling van den Zondagsdienst der sluis- en brugwachters was vastge stel cl, en dat Z. E. voorshands eene herziening dier regeling niet noodza kelijk achtte. Een voorstel van 's-Gravenhage om bij den Nederlandschen Journalisten kring pogingen te doen tot bet ver krijgen dat Zondags geen nieuwsbla den worden uitgegeven en bewerkt, gelijk met de N. R. C. het geval is, is aangenomen bij acclamatie. De vergadering droeg het hoofdbe stuur op, eene lyst van sprekers op te stellen, die zich bereid verklaren in het winterseizoen in afdeelingsver- gaderingen op te treden tegon zekere vergoeding van onkosten, tiet hoofd bestuur werd gemachtigd, naar aan leiding van een voorstel derafdeoling Haarlem, de rijks- en gemeentebestu ren met klem te verzoeken, bij hot verleenen van concessies voor den aan leg yaa tramwegen te zorgen, dal aan het personeel zooveel mogelyk een vrije Zondag worde gewaarborgd. Het hoofdbestuur zal, op voorstel der afdeeling Leiden, pogingen aanwenden om te verkrijgen, dat op de spoor wegen alle retourbiljetten, op eeu Zondag vervallende, geldig zullen zyn op den daarop volgenden Maandag De afdeeling Utrecht uitte de klacht, dat de militaire autoriteit in enkele garnizoensplaatsen onnoodige werk zaamheden laat verrichten door de militairen. De heer Meyboom, lid van het hoofdbestuur, merkte op, dat de re geering volstrekt niet onverschillig is voor de Zondagsrust der militairen. Zoo in strjjd daarmede werd gehau- de'd. moest dit aan de plaatselijke autoriteiten geweten worden. De af- deeliug kreeg dus den wenk, zien tot die autoriteit te wendon. By accla matie werd aangenomen een voorstel der afdeeling Utrecht, om bij gelegen heid der inhuldiging van Koningin Wilhelmina aan haar en hare moe der, de beschermvrouw der vereeni ging, een adres van hulde aan te bieden. Daarna werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren W. C. van der Haak te Rotterdam en prof. dr. J. D. van Yeen te Utrecht, waarop de vergadering gesloten werd. De vereeniging hield des avonds aausluitend by hare vergadering van Maandagmiddag, eene openbare sa menkomst in Maison Stroucken, waai de heeren dr. P. H. Ritter en A. P. Obermeyer als sprekers optraden. Naar men verneemt zullen doG fanfarekorps „Kunst na arbeid" bonden aan de Haarlemsche Jt lingsvoroeniging „Pred. Xïï op den eersten Kerstdag en op Nieuwjaarsdag van 's morgens 73 8s/4 uur, van den toren van de gi kork eenige Kerstliederen en Koi worden ten gehoore gebracht, o leiding van den directeur, den C. G. J. Rtlhl. Eraani. Woensdag 8 December zal de liaansche Opera hier ter stede nieuw optreden in de concertzaal de „Vereeniging", nu met „Ern« opera in 4 bedrijven van Verdi. Hardloopen. Naar wy vernemen zullen de ren J. Dondorp, S. Mok, J. Joo 1' en G. van Kampen Zondag 5 1 by gunstigjwederloopen van den I sprong by de Kazerne tot de Schc brug. Het vertrek heeft te 1 uuri plaats. Allen loopen voor de ee maal en zyn leden van de Athleti; vereeniging Koningin Wilheln Als prys is een bronzen medaille geloofd. Men verzoekt ons aangaande Zaterdagavond gehouden vergade van oud-indische militairen nade melden, dat de Oj,komst slecht omdat men niet met het doel Insulinde is bekend. Dit doel is den in te zamelen teneinde bij kroning van H. M. de Koningin, M. een vaandel aan te bieden" en in het Ryks-Museum te plaat met album der gevers, allen i indische Militairen. Het van de ge resteerende deel zal dienen tot st ting van een pensioenfonds voor duwen en weezen van oud-strijc dat onder beheer van hoofd- en an officieren van het Indische leger staan. D a Ver-w iadsnüeuws Ned. R. C. Volksbond. De afdeeling Haarlem van den Ned. R. C. Volksbond vergaderde Maan dagavond in de groote zaal van de fS'ocieteit de Kroon. Na opening zong het zangkoor onder leiding van den heer Andriessen zeer verdienstelijk het Bondslied en een paar andere liederen. Het woord werd daarna ge geven aan den heer Hageman, die een paar voordrachten hield, die zeer in den smaak vielen. Het bleek, dat genoemde heer de kunst van voordra gen zeer goed verstaat. Inzonderheid droeg hy zeer goed voor „Salomo's eerste gericht". In de pauze had de bestuursverkiezing plaats in de vaca ture Aussera. De uitslag is, dat ge noemde heer werd herkozen. In de eerstvolgende bijeenkomst, die Mzian- dag 15 December zal worden gehou den, zal weder een geestelijke als spreker optreden. I Wij vernemen, dat de eerwaarde I heer Wierdels. geestelijk adviseur van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. C. Volksbond, op den 15en Februari zyn l2'/a jarig priesterschap zal her denken. Door burg. en weth. is op verz eervol ontslag verleend aan den 1 C. J. Bleekendaal als eersten luitei ■oy het korps brandblusschers. oi dankbetuiging voor de diensten geruimen tjjd aan de gemeente wezen. Voorts zijn bij dat korps benoejl] tot le luitenant de heer J. F. E r man thans 2e luitenant; tot 2e li nantdeheer R. C. Broekmeyer tl sergeant-majoor; tot sergeant-ma de heer K. Pauder thans serge; 1 tot sergeant de heeren A. A. van Berg en W. Hagen, thans vrywillij bij spuit 10. In ons vorig nummer deelden mede, dat er van gemeentewege zicht gehouden werd op het per van den heer Heitrnan wegens vaar voor verder instorten. Wy doelden echter het afgebrande ceel van den iieer Dahlhaus, ooi de Kleine Houtstraat gelegen. De heeren Heitmau Co., KI Houtstraat 108. die door het ong< op Zondag 21 dezer, voorloopig in hun bakkerij kunnen bakken, ben nu tijdelijk een andere bakÏ! gehuurd, waardoor zy in staat hunne klanten vanaf Dinsdag30 o, vember, evenals te voren te bedie .j en is het brood dus weder verki baar in de Kleine Houtstraat ei de Oranjeboomstraat Zandvoort. Maandagmiddag was voor de 1 een stoomboot in 't zicht, die het onstuimige weder genoodza was te ankeren. De storm heeft alhier veel sen aangericht. De dninen namen deu vloed van Maandagavond Vi merkelijk af, de bomschepen wer hevig tegen de duinen geslagen. Voorts zyn door deu storm eei waranda's weggerukt aan den Rn geweg en Boulevard en van i daken werden pannen weggesling N Door den gemeente-veldwacl Ehbrecht is tegen J. de J. te 1 sterdam, proces-verbaal opgema; wegens het, zonder verlot van burgemeester, gelegenheid geven het houden van hazardspel op openbaren weg (art. 457 Weth van Strafrecht.) B Haar lemm er meer. Het stelen van vee uit de weid Haarlemmermeer neemt haDd hand toe. Van liet onlangs geste paard van den landbouwer Tiem is tot op heden nog geen spoor dekt. Thans is bij den landbouwei de Vlieger en J. Romijn een geit de weide ontvreemd. Yan het vreemden van een der geiten is dader bekend en van de tweede geil door de activiteit van den gern. v< wachter Slootweg de huid in bes genomen en tor beschikking der just gesteld. S Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2