St. Nicolaas-Wandeling. vaardige, ook kostbare middelen van f van die honden, die zonder eenig na-heeft behaald; alleen in het voorspel I ie doen. Jurkjes, boezelaars, dassen, i in Amsterdam voor het Hof in hooger handschoenen, kousen, alle artikelen,beroep zal worden behandeld de zaak die elke huismoedor noodig heeft zyn'van J-_H. Snijder Sr. (het gebeurde herstel. Ten slotte kwam spreker op tegen 's heeren de Boer's gelijkstelling van socialisten en protectionisten. De lieer Lobman besprak drie pun ter.. ie. keurde by af, dat de Reg. advertenties plaatste in bladen van bepaalde kleur en vroeg enkel adver- teeren in de Staatscourant2e. keurde hy de intrekking van aanhangige wets ontwerpen af, ongewenschte aanlei ding tot vertraging in de ofdoening, van oordeel zijnde dat deze Kamer (iets anders dan by ontbinding) geen nieuwe, maar een voortzetting van de oude was (gelyk ook Buys verdedigd had); .'Se keurde by af de vereeniging van het ambt van Minister en Kamer lid. Uitvoerig zette hy de bekende bezwaren uiteen en vroeg ton slotte op dit punt herziening der gi ondwet. Waar de Reg. een beroep deed op hen die hart hebben voor voorziening in de sociale nooden, verzekerde de beer Troelstra haar den steun zyner partygèüooten. Maar waar de Reg. slechts zwarte stippen zag, ontwaarde spr. een donkeren sluier, een diepe schaduw op de maatschappelijke toe standen. De praktijk der kieswet-van Houten leerde immers, dat honderd duizenden in ons land nog niet in eigen onderhoud en dat van hun gezin kon den voorzien. Dat gold voor de groote meerderheid der 365.000 veldarbeiders, wier loon gemiddeld niet hooger is dan f4 per week. Ik moet my omdat myn ruimte begint optescbieten bekorten in de mededeeling van de verdere beschou wingen van den heer Troelstra, deels een verdediging zyner beginselen, deels een verklaring van wantrouwen in de staatkundige toekomst, zoolang niet het kiesrecht verder was uitgebreid, f^pr. noemde de bezwaren der Reg. daartegen een voorwendsel en meende dat verdere kiesrechtuitbreiding zou zyn een prikkel voor sociale wetge ving. De aangekondigde voorstellen hadden zijn sympathie, doch gingen hem natuurlijk" niet ver genoeg, waar by byv. landnationalisatie begeerde. Over een toekomststaat wilde hy niet spreken, maar tegenover den beerde Boer verdedigde hy het optreden in de kamer van de arbeiderspartij. Ook de heer van der Zwaag richtte een groot deel van zyn aardig en tot gelach stemmend betoog tegen den heer de Boer, dien hij nochtans een „goede kerel" noemde, een man van góeden wil. Hij zeide, dat zijn party met politiek niets had te maken (ge lach). Maar als om zichzelf tegen te spreken, hield hij toch een politieke rede over den k lassen strijd en nog veel meer.. Hy verwachtte niet veel van deze Reg., maar hoopte, dat hy zich vergissen zou. De heer Drucker eindelijk keurde met den heer Lohman de intrekking van wetsontwerpen af, als hinderlijk voor den snellen gang van zaken en ried de Reg. ten slotte sterk aan, voor de verdediging van wetsontwerpen bij éb Kamer gebruik te maken van Regeringscommissarissen. Ten slotte kondigde de Voorzitter zijn voornemen aan om voortaan Dins dags, Woensdags en Donderdags ten 10 unr te beginnen. Hij vond dit beter dan avondzittingen te houden. Wij ook allemaal, meneer de President G. Jr. denken in het water springen, omklonk het koor wat onbeschaafd, hun meester te redden*, voegde hy j B. aan het bovenstaande toe. Dit is naar waarheid gekenschetst Prijsvraag De dood van A. C. Wertheim. Over deze bekende persoonlijkheid, zoo plotseling overleden, nog het na volgende Dat overlyden zal ongetwijfeld groote deelneming wekken in het gansche land, maar vooral in de stad zijner inwoning. Amsterdam verliestin Wert heim een zyner beste burgers, die het wel en wee zijner stad gedurende de laatste 40 jaren heeft meegeleefd met heel' zyn hart en geest. Dat hij is heengegaan op een leeftijd, dien wy door menigeen, die minder goed ge mist kan worden, met vele jaren zien overschrijden, is voor een deel mis schien juist het gevolg van de alge- heele tóewijding, waarmede hij zich gaf aan alles, waarvoor men een be roep deed op zy'n kunde en doorzicht. De heer Wertheim heeft zich niet gespaard. „Het is een zwak van myn karakter, dat ik nooit neen kan zeg- het verheven voorbeeld, door Wert heim gegeven, van toewijding aan het algemeen belang, hy heeft er zijn leven aan gegeven„Ik ben over tuigd", sprak hy in het bovenbedoeld interview, „dat voor mij het oogen- blik is gekomen om te verminderen. Niets is zoo gewenscht voor een menscli als om zijn eigen moderateur te zyn. De erkenning van de nood zakelijkheid om terug te treden ver krijgt men echter eerst ten koste van zwaren stryd. Dien stryd heb ik nu al gedurende een tweetal jaren ge streden. Maar óf de werkzaamheden, waarby men betrokken is, gaan goed en dan wil men mede genieten van hun zon en licht, of ze gaan niet goeden welke kapitein wil zijn schip verlaten, wanneer het in gevaar verkeert ?u Hoewel er in het plotselinge van den dood iets is, dat het verlies op den eersten indruk treffender maakt, in verband met Wertheim's leven be schouwd, met dat leven van ruste- loozen arbeid, met dat leven, waarin geen oogenblik onnut vervloog, heeft dat plotseling heenvaren midden uit den arbeid iets schoons. Zulk een leven te zien afbrokkelen op een lang ziek bed, is iets waarmede men zich moei lijker zou hebben verzoend. Thans zal hy in de herinnering voortleven in de volle glorie van zijn werkzaam leven. In de bovenbedoelde aflevering van Elsevier komt een portret voor van den heer Wertheim, dat zeker wel relykt, maar toch niet weergeeft de ijne intelligentie van zyu gelaat en evenmin die" mengeling van weekheid van gemoed en scherpzinnigheid van geest, die aan zyn oog een zoo bijzon deren glans verleende. Zyn heengaan zal worden gevoeld door de zeer" velen, die teerden op de gaven, die zyn week gemoed hnn niet kon weigeren, (voor 9 uur's morgens wbs hy toegankelijk voor dezulken hoorde hy hun nooden aan) en door al die andereu, bestunrderen van vereeuigingen, vennootschappen, maat schappijen, liefdadige instellingen, wier stut en steun by was en die in de moeilijkste omstandigheden ver trouwden op zyn helder inzicht, groo- ten tact en goed beleid. De heer Wertheim heeft den leef tijd van bijna 65 jaar bereikt. De uitvaart zal plaats hebben Vrij dagochtend te negen uur op de Israë litische begraafplaats bij Overveen. Daar had in liet begin van deze eeuw oen deel der Ned. Isr. gem. te Amst. de later weder verdwenen afgescheidenen een eigen begraaf plaats ingericht, waar nog de afstam melingen van die vroegere gemeente leden ter aarde worden besteld. Volgens eene advertentie in liet Alg. Handelsblad heeft de Vennoot schap De Oruyters Stores te Am sterdam surssance van betaling aan gevraagd. I eenigmgeu in Zuid-Holland had een prijsvraag uitgeschreven voor een eenvoudig gemengd koor, geschikt voor plattelands zangvereenigingen. Ingekomen waren 22 stukken. De heeren Daniël de Lange en Ber nard Zweers hadden zich bereid ver klaard als jury op te treden. Zondag j.l. kwamen genoomdo heeren en het bestuur van den Bond by elkaar. De uitslag was als volgt: lo prijs (f 100), mej. Catharina van Rennes, met „Blauw, blauw bloemelyn"2e pr. (f50), de heer George Beierle, met „Maaiersliod"3e pr. (f25), W. F. Kerper, die vergeten had zijn adres op te geven, met „voorjaarsbe- zieling; 4e pr. (f20), mej. Catharina van Rennes, met „Levenslied". De heeren moesten erkennen, dat van de 22 liederen niet een slecht was. Van twee der niet bekroonde liederen vond men het jammer, dat er niet meer prijzen gegeven konden worden. Deze twee: Van komen en gaan, motto: psalm 133 3 en Cita mors raut, motto: Na lijden verbly- deD, zouden inet enkele wijzigingen bepaald goed zyn. Wanneer deze heeren zich by het bestuur van den Bond bekend willen maken, kunnen zy de aanmerkingen hooren, daar de heeren De Lange en Zweers zich bereid verklaard hebbeD, de liederen met die heeren te be spreken. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 C9nt8 per regel. Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. De Nederlandsclie Opera. Dinsdagavond had in den Stadssch. de première plaats van „Cleopatra" de nieuwe opera in drie bedrijven en een voorspel van den deenschen com ponist August Enna. In de talrijke communiqués, die wy in de laatste dagen van de directie der Opera ontvingen, is inderdaad van het werk niet te veel goeds gezegd. De ouverture en het 1ste bedrijf stempelen Enna tot een componist van zeldzame bekwaamheiddeze beide waren het dan ook, die by het talrijke publiek het meeste succes hadden, een succès, dat zich uitte in eene geestdriftige ovatie, waaraan ook de orkest leden deelnamen, aan den maestra, die in éen der boveuloges de uitvoering van zijn werk bijwoonde. Naast het vry onbeduidende voor spel leverde het eerste bedryf een scherp contrast. De solisten, het orkest, de koren St. NICOL A AS-CADEAU Een degelijk St. NICOLAAS- CADEAU, dat steeds veel vol doet, is een fraaie Geprepareerde Natnmrpalm duurzaam en veelgoedkooper dan levende Palmen. Een groote collectie in deze Planten, waaronder: W A AIERP ALMEN, ARECA'S, DRACAENA'S, enz., zyn in vele prijzen en grootten uitgebreid voorhanden. Een prachtige WAAIERPALM, circa 1 Meter met 5 groote bla deren kost o.a. slechts f3— Eerste Nederlandsclie Fabriek van Kunstbloemen, Detail-Magazijn: Anegang S. gen als men mij roept", heeft hy zelf' j schenen door de aanwezigheid van verklaard in een interview, dat hy den lieer Pinna, die ook de laatste den heer Elout toestond en door dezen I repetities leidde, geïnspireerd, want is openbaar gemaakt in Elseviers er was een zeldzaam schoon ensemble i ook dit jaar den kinderen een ver-1 Maandschrift, in April van dit jaar. verkregen; alles en allen werktenrassing bereiden. Het wordt dus tijd' „Ik beschouw my wel eens als een mede tot het snccès, dat deze opera voor de huismoeders er hunneinkoopen H. In de Kleine Houtstraat in 't Goed koopst Adres, ziet men een menigte gesneden houten klokjes en andere uurwerken, van alle prijzen, die zich uitnemend leenen tot St. Nicolaas cadeaux. Behalve dit trok myne aandacht in de étalage eene uitgebreide collectie poppen, prachtig speelgoed, als tooverlantaarns, muziek- toestellen, bouwdoozen, stoombooten enz. Hier is inderdaad voor elckwat wils. Een paar huizen verder is het meubelmagazijn van den heer Boerée dat ruim van meubelen is voorzien, die alle fraai bewerkt zyn. Dit laatste mag ook worden gezegd van de pi ach- tige turf- en kolenbakken, die bij Ph. Roest op de Riviervischmarkt in grooten getale zyn voorhanden; eveneens tal van andere huishoudelijke artikelen. Van de Riviervischmarkt door de Groote Houtstraat gaande, trok mijn aandacht de étalage van den koek en banketbakkerswinkel van B. J. Reeser. Hier is het een uitgezocht adres voor alle lekkerbekken. Heerlijke banketletters, Fransche confituren en fijne borstplaat zijn niet te versmaden lekkernijen. En dat ze hier goed sma ken, weten velen. De Tijdgeest in de Gierstraat zal tzyn ruim voorhanden. Waar een St. Nicolaasfeest ook goed voor is? Om in de huishouding nuttige artikelen voor dagelyksch of' byna dagelyksch gebruik, waaraan de tand des tyds heeft geknaagd, te ver nieuwen. Want dat met St. Nicolaas in hoofdzaak luxe-artikelen als ge schenken worden gewisseld, is onjuist. Dat kan de heer B. Wolff Jr., ma gazijn „de Huishouding" in de Groote Houtstraat 45 ous verzekeren. Want dit magazijn is niet alleen voor zien van luxe-artikelen, pronkerijen enz. maar men kan er terecht voor de meest huishoudelijke artikelen, van een pollepel af tot een pook en tang toe. Een eindje verder in de Groote Houtstraat, by L. de Jong is even eens eene uitgebreide collectie huis houdelijke artikelen, als hanglampen, ganglantaarns enz. De winkel van den heer J. Veth mede in de Groote Houtstraat No 79, loopt men niet voorbij zonder even te blyven staan. Het wapen van Haar lem is hier keurig van suikerwerk eu chocolade geëtaleerd eu trekt even zeer de aandacht als de klokjes van chocolade die er hangen. Van chocolade gesproken. De heer v. d. Hoek eigenaar van den nieu wen koek- en banketbakkerswinkel in de Spekstraat heeft van deze zoete stof een vry groot schip gemaakt, waarvan de chocolade er zoo heerlijk uitziet, dat men verlangt ze eens te proeven. Hier wil ik ook de gelegenheid te baat nemen u te wijzen op den uit verkoop, die wordt gehouden in de Koningstraat No. 21 by Dijkhoffz. Galanteriën, nikkelwaren, vazen etc. kan men hier dus zeer goedkoop krij gen. Men profiteere er van. In de Spaarawouderstraat zyn ook n paar winkels, die niet onbesproken kunneD blyven. Het is in de eerste plaats het Nieuw Goedkoop Adres, dat zoo juist eene prachtige collectie broches, kinderspeelgoed, poppen en speelgoed heeft ontvangen. In de tweede plaats, de koek- en banketbakkerswinkel van E. J. Hoef man, „de Vergulde Halletjesberg," een by oude Haarlemmers welbekend adres. De boterletters en de boter- banket smaken hier overheerlijk. Het zelfde kan van de chocolade eu de borstplaat worden gezegd. Rieten stoelen zyn des zomers in den tuin zeer gemakkelijk, ze zitten heerlijk. Het kan daarom zjjn nut heb ben mede te deelen, dat by G. Uclit- mann in de Ümedestraat er een groo te voorraad van is. Men krijgt er nu 10u/o korting op. Vervolg Stadsnieuws Na een voor het najaar ongekend langen tijd van rust, zyn stoomgema len en watermolens in den omtrek de laatste dagen in beweging tot lozing van bet zoo overvloedige vallende water. Dinsdagmorgen was het Pol derwater vrijwel op peil, doch de vele regen van gisteren en de stortbuien in den afgeloopen nacht hebben het weder aanzienlijk doen stijgen. Kroningsfeest. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarin den commissiön, die zich in de verschillende straten hebben gevormd om voor de versie ring en "verlichting daarvan zorg te dragen, wordt verzocht de namen en adressen hunner voorzitters eu secre tarissen te willen opgeven. Arrondissementsrechtbank. Men herinnert zich dat in de zitting onzer rechtbank van Donderdag 4 November de zaak van A. de Vries, vader en zoon te Zaandam, wegens mishandeling werd behandeld. De achttienjarige Zaayer werd toen van meineed verdacht. De instructie in deze eindigde Woensdag. De recht bank verleende rechtsingang cn beval zijne voorloopige aanhouding ter zake van meineed. In de maand November ji. is hel stedelijk museum van schildeken en oudheden op het Raadhuis bezocht door 97 personen tegen en door 255 personen zonder betaling. Wij vernemen, dat Dinsdag 7 cember des voormiddags te IOV2 De in de Twynderslaan). Men weet, dat de heer Mr. F. A. Bijvoet de verdediger is. Staal waterbronn en Op de Dinsdagnamiddag gehouden vergadering van de Maats, tot exploi tatie van Staalwaterbroimen, die door den heer D. E. L. v. d. Arend, werd gepresideerd en waarvan reeds kor- telyk melding werd gemaakt waren 29 aandeelhouders tegenwoordig, die te zamen 102 stemmen uitbrachten. Nadat de vergadering was geopend, bracht de president een woord van dank aan hen, die in de obligatielee- ning hadden ingeschreven, inzonder heid aan de directie der Haarlemsche Bank voor den steun en medewerking. De heer A de Clercq huldigde namens de aandeelhouders, onder applaus der aanwezigen, den Raad van Beheer voor zyne flinke leiding. Aan de orde was daarna een voor stel van den Raad van Beheer tot wijziging van de betaling der coupons van de obligatiën. Het houdt in, dat men voor de obligatiën dames-kaar ten van f 2 Va voor het Brongebouw of geld als rente kan krijgen, gelyk iu het laatste prospectus der leening reeds was aangekondigd. Onder ap plaus vereenigde de vergadering zich met het voorstel. Een tweede voorstel van den Raad van Beheer tot wijziging van de af lossing der obligatiën, hield in, dat de obligatiën met f 10, in eens of met eene coupon die kan worden inge wisseld tegen 5 achtereenvolgende jaren een kaart voor het Brongebouw van f 2.50, kunnen worden afgelost. Ook dit voorstel verwierf de instem ming der aandeelhouders. In verband hiermede werd tevens besloten, dat het dividend eerst dan zal worden uitbetaald, wanneer de obligatieloeniug zal zijn afgelost. De regeling der be palingen omtrent de crediet-hypotheek met de Haarlemsche Bank werd aan den Raad van Beheer overgelaten. Een derde voorstel van den Raad van Beheer strekte om hem machti ging te verleenen om de buffetten van hot BroDgebouw te verpachten. Het lokte eenige discussie uit, die door deu heer Mac Donald werd geopend. Deze was er tegen, dat aandeelhouders deze machtiging zouden verleenen. Het gold hier een daad van beheer, waarvan z.i. alleen de verantwoorde lijkheid op den Raad van Beheer moest rusten. Hy vertrouwde dezen Raad de zaak best toe en was van meening, dat wanneer de machtiging werd verleend de vergadering in de rechten van den Raad van Beheer ngreep. De voorzitter antwoordde, dat men bad gemeend, waar hot zulk een in grijpend punt gold, het der vergade ring te moeten voorleggen, en dat de Raad van Beheer zelf in alles de verantwoordelijkheid aanvaardde. Men was echter van oordeel van alles de aandeelhouders op de hoogte te moeten houden. Vandaar dat was besloten dit punt op de agenda te brengen. De heer Mac Donald, die deze goede bedoeling zeer aprrecieerde, hand haafde in zijne repliek zijne mecning. De heer Joh. Enschedé, die zich daarop ook in het- debat mengde, ging ten deele met het betoog van den heer Mac Donald mede, op grond, dat in de Statuten, op een paar uitzon deringen na. alles aan den Raad van Beheer wordt overgelatenmaar meende, dat dan de heer Mac. Donald eene motie had moeten indienen, strek kende, dat de vergadering oordeelde, dat liet verleenen van deze machti ging niet op haar weg lag, maar de zaak aan den Raad van Beheer over liet. Nadat verder de hr. mr. Van Sty rum had betoogd, dat eene verwerping van het voorstel zooals de heer Mac. Donald had gewenscht, een zeer on gezonden toestand zou teweegbren gen, en de heer Mac Donald daarop van repliek had gediend, stelde de heer v. d. Merscb deze motie voor: De vergadering vertrouwen stellende q het beleid van commissarissen cn van den Raad van Beheer, late del beslissing o\ er de al of niet verpach- j ting aan het Bestuur over." Den heer Mac Donald gaf dit aan- j leiding op te merken, dat hy vertrou- wen in den Raad van Beheer stelde en dat hy geen reden vond om dit nog eens uit te spreken. Nadat daarna nog gehad, kwam in stemming eene mo van den heer Mr. Joh. Enschedé.ire dende ongeveer?n „De vergadering gezien het verzc van den Raad van Beheer om ma ;rf' tiging te erlangen tot het verpach e'\- der buffetten, waardeert dat haar v 00, deze belangrijke aangelegenheid dedeeling is gedaanmaar oord lende dat deze zaak aan het Bestie kaD en behoort te worden overge teu, neemt geene beslissing en g a over tot de orde van den dag." le Deze motie werd met 69 stemne voor eu 33 buiten stemming aan'0»1 nomen. De zaak was hiermede eindigd. (De leden van den Raad Beheer hielden zich buiten stemmin De voorzitter deelde ten Iaat a mede, dat binnen kort eone nieu vergadering zou worden bijeeuger pen tot wijziging der statuten. Vole gesteld zal dan worden den Raad 1en Beheer op te heffen en een direc aan te stellen. Hierna werd de gadering gesloten. Door de heeren A, Wijnandsi Heemstede en Ed. L. W. van D ben alhier is een stal voor ren- luxepaarden opgericht. Dinsdagnamiddag ten 5 ure he een begin van brand plaats gehad de uitstalkast van den manufactui J. M. Mok, aau de Lange Veerstr 8, ontstaan by het aansteken van gasgloeilicht. Eenige goederen v de glazen hebben vlam gevat, m zyn fspoedig door den bewoner^ eenige voorbijgangers gebluscht. slangenwagen was aanwezig nU heeft geene diensten verricht Vfciai 1 Dinsdagnamiddag is bij den win lier A. van fcffraaten woneDde R02 steeg no. 1, een bakje met ongev, f 1.5Ö uit den winkel ontvreemd, ge moedelyk door jongens die in den kei waren geweest. uur1 eenige besprekingen badden plaats GEMEENTERAAD, Zitting van heden Woensdag 1 Dec., des voonniddags te 1 uur. Voorzitter de Burgemeester.' Afwezig bij den nudVang der vei de heeren Macau-, de Lanov en met kennisgeving. Punt 1. Mededeel iSSen en ingeko stukken. Do Voorz. deed de navolgende doeling Burgemeester en Wethouders hebbe eer, aan den Raad mede te deelen, da gevolg gevende aan de nitnoodigin hen gericht in de vergadering van 10 een nader onderzoek hebben inge omtrent de vraag, of de gemeen te-a rch zich tegenover den lieer Goedkoop bi heeft verklaard de brug bij de werf Co goed te keuren. Uit dat onderzoek is gebleken, dat geen dienaangaande door den heer G koop in de Opr. Ilaarl. Courant is ges ven, volkomen juist is. De architect geuti bezwaren gemaakt, tegenover den Goedkoop, de brug goed te keuren. 'ijkt uit eene correspondentie lusscb heer Goedkoop en den heer Leijh, laatstgenoemde met verlof in Limburg toefde. Tevens is echter gebleken en ooi heer Goedkoop acht zeer aannemelijk, de heer Leijh bij het voeren van die" wisseling zoodanig onder den indri geweest van de onaangenaamheden, d bij de brug ondervond, dat hij ziel laatste niet meer behoorlijk rekenschap gegeven van hetgeen hij schreef. Hoe laakbaar deze handelwijze ooi blijven B en W. toch van oordeel, di zaak voor ditmaal nog bij eene err berisping kan blijven en stellen zij u voor. ook deze mededeeling voor nisgeving aan te nemen een der leden het woord verlam wordt overeenkomstig het voorstel de dedeeling voor kennisgeving aangenc Voorstel van den heer S. Roo len weg langs de Houtvaart en dens weg op de oorspronkelijke breedte te gen en te voorzien van eene meer afdi beschoeiing, dan voor den dienst 13! 1898 is bepaald. Hiervoor zal, bove op de begrooting reeds geraamd b f 437.50, alsnog eeri som van f noodig zijn. Op voorstel van B en W. wor iorstel gesteld in handen der Comn fabricage. Punt i Voorstel van B. en W. voor den bouw van het nieuwe p bureau toegestaan crediet van f 326 verhoogen met f '2430, omdat de la inschrijver voor het werk. de lirma G en van Servellen, een som van f vraagt, waarbij nog komt een bedru) f 6O0 voor toezicht. Hiertoe werd besloten. Püut 3 Voorstel van B. en YY naar aanleiding van een adres Martin te Bloernendaal te bepalen da gel „Ja, als het goed afloopt," antwoordde ik. Bange voorgevoelens drongen zich weder aan my op. Het was reeds donker, toen wy een troep ongeluk kige veroordeelden tegenkwamen, die hun gebeele reis loopende moesten afleggen. Zij waren geboeid en met kettingen aan elkaar geklonkenonze koetsier liet zyn paarden stappen, om met een van de geleiders te knnnen spreken. Een knappe, jonge man evenals de anderen in een grys uniform gekleed, waarvan de rug een rood merk droeg, maar niet geboeid, sprak ons op gedempten toon aan. Gordon antwoordde in het Fransch, dat wy geen Russisch verstonden. „Oik dacht dat gy ook gevangenen waart," ant woordde de ander in 't Engelsch. aau het accent van George koorend, dat hy een Engelsch man was. „Dat zijn wy ook, maar voorloopig. Men beschuldigt ons van nihilisten te zyn „En is dat niet*zoovroeg onze nieuwe kennis op spottenden toon. „Wel neen. Wy maken een plezierreisje (Gordon was zeer trotsch op deze aardigheid) op kosten van de regeering." „Ah zoo. Eu waar gaat ge naar toe „Dat weet ik niet recht, maar ik geloof dat het plaatsje Orkoutsk heet." „Orkontsk Ik geloof, dat de veroordeelden ook er gens in die buurt gebracht moeten worden. Gy zult er misschien eerst in Juni zjjn niet eerder. Enfin, de reis naar die hel is tenminste aangenamer, als men ze op uw wyze maakt. Goode reis verder!" HOOFDSTUK XXXIV. De brand. „Ik zou geeu hatelijker gezelschap weten dan dit!" riep Gordon uit, toen hy bemerkte dat wy naast de veroordeelden bleven rijden. „Die arme jongen is onge lukkig, dat is duidelyk, maar waarom moet by onze ellende nog door een verzonnen leugen vergrooten Ik had geen moed hem te antwoorden, dat de jonge man misschien gelyk had en dat Orkoutsk werkelijk een verlaten dorp te midden van de ijsvelden van Si berië was. Na een uur bereikten wy de balt, waar we over nachten zouden. Ik had dikwijls over die stations. „Ka- meras" genaamd, hooren sprekenik kende de onaan genaamheden er van maar a) te goed, want ik had ze op de schilderüen van Taras op de weerzinwekkendste wijze afgebeeld gezien. Ik was dus zeer verwonderd een goed bewoonbaar, houten huis voor roe te zien. waar ik met eenige andere vrouwen den nacht zou doorbrengen. Wy M aren maar weinig in getalde vloer was met een grof tapijt bedekt en daar wy geen bed den of matrassen tot onze beschikking hadden waren wy genoodzaakt ons gekleed op den barden vloer ter raste te leggen; dit was een van de onaangenaamhe den, maar nog veel afschuwelijker M-as het in de be nauwde atmosfeer, die er heerschte, te moeten slapen, want de arme vrouwen, die den ganschen dag in de sneeuw hadden goloopen, hadden hare mantels by de kachel te drogen gehangen en deze verspreidden een verschrikkelijke stank. Er waren veel minder vrouwen dan mannen, eu de meesten waren onschuldig, maar vergezelden vrijwil lig hun echtgenoot of ouders naar het verbanningsoord. Ik was er dus veel beter aan toe dan George, die een zaal welke op zyn hoogst twee honderd vjjftig gevan genen kon hergen, met ongeveer zeven honderd misda digers van allerlei slag moest deelen. Zoo'n nacht moest Yvel vreeselijk zyn, want George weigerde beslist er mij iets van te vertellen. Hy bekende me alleen, dat hij geen plaatsje had kunnen vinden om zich neder te leggen en voortdurend gerookt had, om de verpeste lucht een weinig te ontsmetten. „Welnu,' zeide hy opgeruimd, „dat is al wéder voorbij en ik zal vanmiddag maar eens ter dege uit slapen, wanneer wy tenminste niet voor dien tyd het einddoel bereikt hebben." Er werden andere paarden voor onze slede gespan nen eu de twee kozakken, die met ons Petersburg had den verlaten, vergezelden ons ook nu wéér. De reis werd nu zonder ophouden voortgezet, uitge zonderd het dagelyksch overnachten, dat nog drie we ken duurde, nadat wij Moskou achter den rug hadden. Niet zoodra hadden wy Moskou verlaten of ik be merkte, dat George zyn geestkracht al meer en meer verloor, zyn opgeruimdheid geveinsd en z\jn pyp hem onmisbaar werd. Dikwijls zat hy tyden lang droomerig voor zich uit te staren, waarna een zenuwachtige on rust zich van hem meester maakte. Eens dat hy geloofde, dat ik sliep, sloeg ik hem van ter zijde gade, terwijl hij naar de vallende sne vlokken keek, en bemerkte, hoe zijn gelaat plots een zoo diep, wanhopige uitdrukking aaDnam, dat oen van medelijden in myn oogen opwelden. Ik dat hij op dat oogenblik aau Judith dacht, wan dergelijke smart verscheurde myn hart, als ik mij ras herinnerde. Ik had de verandering bij Gordon eerst aan d aangenaamheden, die hy 's nachts moest doorstaaD geschreven, maar nu begreep ik, dat andere rei er de oorzaak van waren. Ongetwijfeld had by vernomen, dat ürkoutsl van die ellendige Laplandsche plaatsjes was, waar sl gedurende drie maanden zon schynt en de sneeuv na het geheele jaar de aarde bedekt. Deze streel goheel van de buitenwereld afgesloten en slecl) volkt, terwyl de weioige menschen, die er woo een onzindelijk en onbeschaafd volkje waren. Myn gezel twijfelde niet of wy zouden voor altyd nai onherbergzame oord verbannen worden. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2