HAARLEMSGHh SCHETSEN. St, Nicolaas-Wandeling, By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 3 Dec. zijn de vol gende personen geplaatst: 3 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Beide Kamers der Staten-Gcneraal vergaderden Donderdag. In de Eerste Kamer bracht de voorzitter, door allen staande aange hoord, hulde aan de nagedachtenis van A. C. Wertheim, memoreerende diens gaven van geest en hart, onver droten ijver, veelzijdige kennis, be langstelling in alles, welsprekendheid en aangenamen omgang, waardoor hij zeker by de Kamer in goede herin nering zou blijven. Zich aansluitend bij de betuiging van leedwezen over het verlies dat de Kamer geleden had, sprak de Mi nister de Beaufort, namens de Reg. een kort maar fijngevoeld woord. Ook buiten de staatkundige kringen, bui ten deze Kamer, buiten de stad zijner inwoning, had A. C. Wertheim steeds belangstelling getoond voor al wat goed was en schoon en zich daardoor aanspraak verworven op de dank baarheid des volks. Nederland al dus eindigde de Min. heeft een zijner vei diensteljjkste burgers, een z\juer edelste zonen verloren. De Kamer deed de reeks van kleine ontwerpen af, die door haar buur vrouw aan de overzijde waren goed gekeurd. De heer Brantsen hield nog eens een pleidooi voor de Hollandsche tegenover de Gruyèrekaas On Frank rijk minder zwaar belast.) De Minis ter De Beaufort hoopte op een gun stige beschikking der Fransclie Reg. De Senaat ging toen tot na Kerst mis uiteen. In de Tweede Kamer hield de Mi nister Pierson een zeer uitvoerige rede ter beantwoording van de alge- meene beschouwingen over de staats- begrooting. Even welsprekend als logisch, ge- lyk steeds, begon de premier zijn dauk uit te spreken voor de welwillende bejegening van het kabinet en voor de oud-ïïollandsche gematigdheid der Dan met erkenning, dat door alle partijen bjj de verkiezingen ge zondigd was deed hy uitkomen hoe bjj de herstemmingen gebleken was van het bestaan éener groote liberale party, met beginselen als ver- eenigingspunten der fracties. Daarom was ook het kabinet geformeerd uit die groote liberale party. De Min. legde de pertinente verklaring af, dat het volkomen homogeen was ten aanzien van de beginselen ook op sociaal gebied en betreffende de staats bemoeiing. Niet uit de uitersten der party, maar uit de middengroepen was de Reg. gevormd. Zy wilde nóch over dreven staatszorg, nóch een laisser faire. Alvorens het kabinet te for- meeren, had spr. zich overtuigd, dat alle bewindslieden het eens waren, bereid sameutewerken in de punten van practische politiek. De ministers geleken niet op elkaar als de deelen van een Tauchnitz-editie. Gelukkig niet. Het waren zelfstandige mannen. En zy mochten verschillend denken over de technische toepassing van beginselen, ten aanzien dier beginse len zelf bestond geen verschil. Vervolgens beantwoordde de Min. den aanval van Dr. Kuyper. Wat was de kroon fundament of orna ment? Geen van beide! Hart en hoofd van den Staat! Welke vlag voerde de Reg.? De Nederlandsche driekleur! Wat beoogde zij? Rechtvaardig heid, zonder aanzien des persoons, met eerbiediging van alle godsdien sten en richtingen! Waar zocht zij haar meerderheid? Nergens! De Reg. die een meerder heid zocht, ware verloren. Deze Reg. wilde steun vinden by alle partyen. Nu kwam de Min. tot'de beant woording van meer speciale punten. Zondagsrust. Over het beginsel was men het eens. De vraag of een Rjjkswet algemeene regelen behoorde te stellen, was in onderzoek. Het kiesrecht. - De Min. was nog, als bjj zjjn vroeger optreden, over tuigd, dat de Kamer een breeden, electoralen grondslag mist. Toch wilde dc Reg. dit onderwerp laten rusten. Toonden de omstandigheden, dat dit verkeerd was, welnu, dan was redres mogelyk. De financiën. Zuinigheid was gewenscht. Toch stonden groote uit gaven te wachten voor dc sociale wet geving. Dit maakte versterking van middelen noodig; uit het tarief, uit de successierechten misschien. Een vast plan was er nog niet. Maar de Reg. zou trachten de middelen te vinden, lettende op de belangen van handel, nijverheid en landbouw. Intrekking der wetsontwerpen. De Reg. ging er toe over omdat hèt gerietlyk was voor de nieuwe bewinds lieden, om niet aanstonds met werk overstelpt te worden. Er is geen ver traging door ontstaan. De advertentien. De Min. zou de zaak doen onderzoeken. Adver- teeren in de St Ct. alleen ging niet. Vereeniging van Kamerlidmaatschap en Ministerschap. De Reg. zag er geen bezwaar in. I De socialisten. De Min. had een i De moordenaar G. C. F. Miiller, hoogen dunk gekregen van hun ge- die wegens gekrenkten toestand zijner matigd optreden in deze Kamer. Het groote verschil tusschen hen en ande ren was, dat zy de armoede wilden doen verdwnnen. Maar dit oecono- misch verschijnsel kan men niet op heffen dit te willen is de fout der socialisten. Die fout is echter een prikkel voor andere partyen om het pauperisme te bestrijden. Spr. hoopte op den steun der socialisten voor de Reg., ook al zouden dezen niet geheel voldaan zijn. De pensioneering. Teleurstelling was niet gerechtvaardigd. De Reg. moet de kosten kennen en zooveel meer. Moest zy nu toch een ontwerp beloven? Administratieve rechtspraak. De Reg. had er nog geen tijd voor ge vonden, hoewel 't punt op haar pro gram stond. Het kon eventueel ver dedigd worden door Regeeringscom- missarissen, tegen welke de Reg. in beginsel geen bezwaar had. De muntquaestie. De Min. achtte onze sedert 1872 gevolgde muntpoli- tiek de beste en maatregelen onnoo- dig. Waren ze noodig, hij kon ze nemen in 't belang van ons crediet. Van het tot stand komen eener bime tal listische unie verwachtte de Min. niets. De Reg. zeide de premier ten slotte was zich bewust, dat zy strijd zou hebben te voereazy zou dat doen, moedig en cordaat, hopende op toenadering, wegnemende steenen des aanstoots. Niet voor zich, niet voor haar party verlangde zjj lauweren, maar alleen voor Parlement en Volk, dat zich eerlang eerbiedig zou scha ren om den troon van onze Koningin! (Bravo" s. Ik heb de lange en belangrijke re devoering van onzen „prime Minister" zoo uitvoerig weergegeven, dat ik my van het overige debat meteen Jantje van Leiden moet afmaken. Byna alle sprekers die in eersten aanleg het woord voerden, repliceer den. waarby de heeren Kerdijk en Kuyper nog een beetje twistten over de vraag of links-antirevolutionairen en liberalen terecht of ten onrechte by de verkiezingen elkaar bestreden. Twee nieuwe sprekers voerden het woord, de heer Veegens, die uitstel van het kiesrecht vraagstuk afkeurde ('maar daarom de Reg. zijn medewer king niet onthield), en de heer Bahl- mann, die den liberalen hun anti-pa- pisme verweet. Dit kabinet was een jjartykabinet, terwijl het een konink lijk kabinet had moeten zijn. Het program der Reg. stond vijandig te genover sprekers partij. Spr. wilde at aantoonen ten aanzien van den leerplicht, maarde Voorzitter remde. Dat onderwerp was niet aan de orde. Ook verdedigde de heer Bahlmann evenredige vertegenwoor diging. Hjj achtte den toestand der financiën ongunstig en drong op be zuiniging aau. Na een dupliek van den heer Pier son werd bet algemeen debat gesloten, Hoofdstuk I (Huis der Koningin) en Hoofdstuk II (Hooge colleges van Staat) ten deele goedgekeurd. G. Jr. Callantsoog. Jhr. mr. D. van Foreest te Scha- gen geeft in een openbaar schrijven zijne meeniugen over de zeeweringen te Callantsoog te kennen. Schrijver verklaart daarin, dat hy na veertig jaar lang de Callantsooger zeewering te hebben bezocht, tot de conclusie is gekomen, dat er tusschen de strandpnlen 8 en II dreigend ge vaar van een doorbraak is ontstaan, dat van de poging tot duinaanwin- ning door middel van het rietscherm en het stroo-plant systeem geen an der succes |is verkregen, dan dat de duinen aldaar zjjn achteruitgegaan dat de kilometerpalen die eertyds aan den voet van het duin stonden thans een eind ver in zee staan en zoo de merkteekenen zijn geworden van het verloren terrein en dat niet zekerheid kan worden verklaard, zoo het ge weld der zee nog veertig jaren on gestoord zijn gang kan gaan, de dui nen achter paal 13 geheel kunnen zyn verdwenen en daar benoorden tot aau paal 8 als zeewering vau geen belang meer zullen zyn. Door deu laatsten storm zyn de duinen voor het dorp Callantsoog zeer afgenomen. Van den Zanddijk dien men had weten te vormen is op vele plaatsen niets meer te zien. Vooral by paal 13, een der meest bedreigde punten, is de verwoesting zeergroot. Een gedenkdag. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk is voornemens de aandacht der kerkeraden te vesti gen op het feit dat 30 Januari 1648 vrede te Munster gesloten is en ben uit te noodigen, de aandacht der ge meenten te vestigen op de groote be- teekenis van deze gebeurtenissen, waarvan op dien datum in hot volgend jaar de 250-jarige herdenking zal plaats hebben. De aanranding te Amsterdam. De toestand van Cato Ramus is nog dezelfde. Zy is door den com missaris van politie, den heer Ver steeg, gehoord. Het onderzoek leverde echter nog niets op. De inhuldigingsfeesten doen zich reeds gelden voor het inhuren van verblijven in het volgend seizoen te Scheveningen. Zoo verneemt men dat de villa's „Sophia" en „Mathilda" gehuurd zyn door Z.D.H. den prins von Wied, terwijl de villa's „Mon Repos", „Éettie" en „Augusta", reeds door verschillende landgenooten ge huurd zyn. geestvermogens van alle rechtsver volging is ontslagen, is Donderdag morgen uit Rotterdam onder strenge bewaking naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik overgebracht. Met de Donderdagochtend te Maas- si nis teruggekomen bomschuit Hol land II, stuurman den Duik, is be houden aangebracht een der matrozen van de bomschuit Vrouw Adriana wier bemanning vermoed werd omge komen te zyn by den jongsten storm. Deze visscher had zich zwemmende weten te redden. Een 15-jarige jongen te Oud-Beijer- land was Woensdagavond stil achter op een der zandwagens van de stoom tram geklommen. Onder het rijden viel hy er af. waardoor de achterste wagens over hem heengingen, die hem de beenen geheel van het lichaam scheidden.Naar zyne woning gebracht, stierf hy eenige oogenblikken later. Naar aanleiding van het bericht omtrent eene aanhaling te Zevenaar van gouden en zilveren werken, wordt nader aan het N. v.d. D. medegedeeld, dat de waarde der aangehaalde voor werpen niet ongeveer vijftig duizend gulden bedraagt, maar door de amb tenaren is geschat op ruim tweedui zend gulden. Overreden. Tusschen Oudenbosch en Rosendaal is Donderdagavond een zevenjarig knaapje, dat voor zyn moeder bood schappen moest doen, te pletter ge reden door trein 53 H. 8. M. Toen de trein te Esschen aankwam, zat het mandje met boodschappen aan de machine. Men ging zoeken en vond weldra het misvormde lijkje. Schade visscherij. Byna geen bom of logger komt nu te Scheveningen binnen of zy hebben groote verliezen van netten entoebe- hooren, verscheidene zelfs van hunne geheele vleet. Voor de haringvisschery zal dit-, naar men verwacht, een aan zienlijke schade opleveren. Reeder A. de Mos, te Scheveningen, heeft by de politie gemeld dat zyn bomschuit Vrouw Adriano by den jongsten storm is verongelukt en de equipage, bestaande uit 9 man, slechts gedeeltelijk is gered. Uit Katwijk aan Zee Na den storm wordt de aankomst der schuiten met ongeduld verbeid. Een groot gedeelte der vloot is reeds hier aangekomen en elders binnengeval len. Menschenlevens zijn, zoover men weet, niet te betreuren, doch het ver lies aan want is zeer aanzienlijk. Sommige schuiten hebben tot eigen behoud de vleet moeten kappen, en leden daardoor groot verlies, andere hebben hun tuig met groote moeite binnengehaald, doch misten veel net ten en touwwerk ook zag een enkele een gedeelte der vangst over boord slaan. Hoewel het moeilijk is op het oogenblik de schade te begrooten, kan men gerust zeggen, dat zjj zeer belangrijk zal zyn. Gesnapt en ontvlucht. Te Füddern, een op 20 minuten van Sittard gelegen grensdorp, zou Woens dagmiddag de dienstbode van den landbouwer Nelissen tot het doen van eenige inkoopeu zich naar Sittard be geven. Daartoe wilde zij van japon verwisselen. By het openen der kleer kast bemerkte zy een daarin verscho len, haar onbekend manspersoon. Een gil en hulpgeroep deed de beide zoons van den huize toesnellen, die den on bekenden gast stevig vasthielden tot politie was ontboden. De onbekende werd naar Havert overgebracht, daar in het gevangenhuisje geborgen, om Woensdagochtend in handende] justitie te Heinsberg te worden overgeleverd. Toen men jech ter Woensdagochtend het ge vangen huisje ontsloot, was de vogel gevlogen. De arrestant had zich door het dak een uitweg weten te banen. Zyn identiteit vermocht men niet vast te stellen. De regenmeter van Frederiksoord wees voor November aan 44.5 m.M. Van Zaterdag 27 Nov. tot en met Woensdagnacht 1 Dec. viel daarvan alleen 37.9 m.M. In Nov. '96 viel er slechts 6.3 m.M. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Een zeer gepast St. NICO- LAAS-CADEAU is: Tien Teekeningen van P. van Looy, met bijschriften van Fidelio In cartonnen band. Knip dit uit en laat het Boek halen by Uwen Boekhandelaar of bij den Uit gever J. C. PEEREBOOM, KI. Houtstraat 14. De prys is een gulden. Letteren en Kunst. In plaats van den heer Gerard Keller, die om gezondheidsredenen heeft bedankt, is tot hoofdredacteur van de Arnhenische Courant benoemd mr. J. A. van Gilse, lid der Tweede Kamer. RECHTSZAKEN. Eene belasting-quaestie. De Haagsche rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde zaak van mr. baron Van Goltstein, onzen gezant te Londen, tegen het bestuur der directe belastingen, ter zake de terugvorde ring van hetgeen hy over de jaren 1895—96 en 1896—97 aan bedrijfs belasting had betaald. Men herinnert zich dat de terugvordering was ge grond op de uitlegging van art. 1 lid d, der wet van 2 October 1893 tot heffing eener belasting op bcdryfs- en andere inkomsten, waarin als be lastingplichtig ook worden gouoemd allen die een Nederlandsch staatsambt uitoefenen buiten het ryk „zonder daar aan persoonlijke lasten onder worpen te zjjn." Nu was de geheele vraag welk karakter de zoogenaamde rates heb ben die onze gezant en do overige leden der legatie te Londen betalen. De rechtbank ging dit uitv oerig na en betoogde dat, ook na de invoering der Local Government, dat van 1888 het karakter der rates geen wijziging had ondergaan, en al is het waar dat niet alle rates betzelfde karakter dragen, die de gezant betaald had en waarvan de terugvordering gevraagd was, dragen alleszins het kenmerk van een persóónlijken last. Op deze gronden werd het rijk veroordeeld tot terugbetaling der onder protest betaalde bedrijfsbelasting tot een bedrag van f795.20. Een beruchte dief. H. Verwaay, die de firma Peek Cloppenburg te Amsterdam, vooreen winterjas oplichtte, werdDonilerd. door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem. 1 Dec. '97. Een protest. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ondergeteekende na mens het PI. Arb. Secretariaat het volgende in uw geacht blad opgeno men. Reeds eerder had ik gelegenheid te wijzen op het feit dat het vrjje den ken niet tolvrij was; dezer dagen is iets afgespeeld aan de C. W. der H. S. M. wat wjj zelfs niet vermoedden dat nog mogelijk was; toch is het ge beurd, en wjj achten hot noodzake lijk door middel van uw blad hierop te wyzen, er tegen te protesteeren, en alle waarlijk vrijzinnigen op te roe pen het zelfde te doen. Ter zake. Enkele dagen geleden werd een werkman tot proefwerk toegelaten aan de Centrale Werkplaats der H. S. M. alhier. Nu ontvangt geen en kel werkman ooit een vaste aanstel ling, zoodat dan ook, wanneer het proefwerk is opgeleverd volgens oor deel der assistentopzichters als „goed" „zeer goed" of uitmuntend het uur loon wordt bepaald en de proefwer- ker beschouwd als te zyn aangeno men. Alleen wanneer het proefwerk wordt verprutst volgt geen bepaling van het uurloon en wordt zoo'n werk man niet aangenomen. Deze werk man maakte proef bank werk „zeer d" en proefplaatwerk „uitmun tend"; toch moest by het veld rui men, omdat éen der bankwerkers met een zeer kwalijk verleden hem tegen over de opzichters als socialist be kend maakte. Waar moet dit heen medeburgers, als in het klassieke land van gewe tensvrijheid zoo werd geketterd door zich noemende vrijzinnigen. Hier is met opzet afgeweken van eengejjkte gewoonte, ten eerste door dubbel proefwerk, tweedens door bet niet laten volgen van de gewone aanstel ling na gunstig proefwerk om anders denkenden te treffen. Wie nog eenige liefde bezit tot ware gewetensvrijheid, wie nog eeni- gen eerbied bezi^voor anderer politieke meening, die protesteert met ons tegen deze uitsluiting. Men make er zich niet af, met een dooddoener door te zeggen, dat de H. 8. M. in dienst neemt" wieu zjj wil en omgekeerd, want dit wettigt vol strekt niet een dusdanig optreden. Elk bovendrijvende party of rich ting begunstigt wien zij wil; dit is het recht der sterkste. Dit oude ver sleten denkbeeld heeft afgedaan. Er bestaat een zedelijk recht dat meer gewicht in de schaal legt; dit, dat ieder het recht op het leven heeften dat dit recht niet behoort gekocht te worden door de huig naar den wind te hangen, maar ongeacht wolk be ginsel men is toegedaan, de werkman, mits hij voldoet aau zekere vakeischen, het recht tot werken heeft. Als men, zooals in het onderhavige geval, afwijkt van alle tot dusverre gevolgde traditiën, om andersdenken den te weren is dit in stryd met elk loyaal begrip over onze volksvrijheid. Dat alle vrijzinnigen protesteeren tegen dezen aanslag op het leven van een eerlijk, braaf, werk-en bekwaam vakman. Op arbeiders, er dreigt gevaar Het PI. Arb. Sec., J. HOFLAND, Secr. Mijnheer de Redacteur! Het schijnt dat de Heer W, die een stuk plaatste betreffende de ver lichting der Stoomtram Haarlem- Alkmaar, zich niet herinnert, welk hondenweer het Zaterdag en Zondag geweest is. Verder zullen wjj de zaak niet beantwoorden. Achtend, Uw Dienaar X gevoerd zijn over de vraag wanneer wordt de St Nicolaasavond gevierd, is mjj in 't geheel niet gebleken wan neer nu eigenljjk de officiëele dag en avond, de dag waarop de meesten St. Nicolaas vieren gehouden wordt. Hoe is het nu, kan ieder de St. Nicolaas vieren op den datum, dien hjj wil of is het het streven om allen het feest te laten vieren op den 6en en 7en December, daar dit voorde win keliers beter uitkomt. Deze vraag zou zich geheel op lossen wanneer de meeste winkeliers bekend maakten dat hunne winkels op Zondag den 5den December ge sloten waren. Dan zou bljjken dat de St. Nicolaas officieel den 6en en 7en gevierd werd. U mjjnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik hoogachtend, TIMMER. Het komt ons voor, dat de offici ëele avond die van Maandag is. De wenscheljjkheid daarvan is door onzen burgemeester uitgesproken Daar het orgaan der winkeliers en neringdoenden, de Haarlemsche Han delsvereniging, bovenstaande ver klaring' des Burgemeesters heeft uit gelokt, achten wy het niet waarschijn lijk, dat dezen hunne winkels dezen Zondag zullen sluiten, wel het tegendeel. RED. Mjjnheer de Redacteur Mag ik u verzoeken onderstaande in uw veel gelezen blad op te nemen, j Bjj de vele discussies, die reeds Vervolg Stadsnieuws Koninginnefeest in 1898. De Feestcommissie voor den Ko ninginnedag begint weer met ijver aan de toebereidselen voor het vol gende Kouinginnefeest. Vorige jaren was ze er zoo vroeg niet bjj en er behoort een weinig verbeeldingskracht toe, om zich in December te verdie- fien in de bijzonderheden van een open- ucht-feest, maar 't is dan ook zeker, dat het feest in '98 veel, veel schit terender zjjn zal. dau de twee van 1897 en '96 te zamen. In den loop van deze maand zal er een algemeene vergadering van de Commissie worden gehouden. Daar zullen, als gewoonlijk, de verschillende Commissiën worden ingedeeld (behalve die voor den optocht, die reeds lang geconstitueerd en aan den arbeid is) en ook de dag, waarop Haarlem zal feestvieren worden vastgesteld. Naar et schjjnt, helt het Hoofdbestuur er toe over, den 31sten Augustus, deu verjaardag der Koningin, daarvoor te behouden en niet tot de inhuldiging te wachten. Meer dan ooit zal ditmaal alge meene samenwerking van de geheele burgerjj noodig wezen, om het feest goed te doen slagen. Over den finan- ciëelen steun, die onmisbaar is, spre ken we nu nog maar niet: die aan vrage komt ter harer tjjd vanzelf wel. Heusch, niemand behoeft bang te wezen, dat hjj zijn geld niet aan den penningmeester zal kunnen kwijt raken. Maar ook de moreele steun is dringend noodig en daarop heeft het Hoofdbestuur deze week reeds een beroep gedaan, toen het de buurt- coraités opriep tot samenwerkiug. Misschien denkt wel dit of dat buurt- coinité„wat heeft de Feestcommissie eigenlijk met ons te maken en wat hebben wij met de Feestcommissie van doen? Ieder doet zijn gedeelte van het werk en daarmee houdt het op." Maar zoo eenvoudig is de zaak toch niet. Laat ons daarvan een staaltje geven. In den optocht, dien meu wil gaan houden, komen triomfwagens voor. Natuurlijk zullen die vooral in de hoogte, meer dan in de breedte, wor den gebouwd, want alleen als zoo'n gevaarte hoog in de lucht steekt, kan iedereen er wat van zien. Maar wan neer nu in een of meer hoofdstraten wordt versierd met dwars over de straat en laag hangende guirlandes? Hoe moet de optocht er dan door? Hjj kan er natuurlijk niet door en 't. gevolg zou zijn, dat de optocht deze straat zou moeten vermijden. Dit zouden vele buurtcommissies toch ook niet wenschen. Indien dus de Feestcommissie dc medewerking der buurteomités in roept ea daarvoor vraagt, of de ver schillende Besturen daarvan zich bjj den algemeen Secretaris, den heer W. C. de Yos, willen opgeven, dan is dat niet om hun het roer uit de handen te nemen, maar om met hen te overleggen, hoe men gezamenlijk ieder op zyn eigen schip, zóódanig zal, varen, dat de heele vloot éene richting uit gaat en de schepen niet tegen elkander aanbotsen. Uitvaart van A. C. Wertheim Heden, Vrijdagmiddag, had op de Israëlitische begraaf plaats nabjj Over- veen de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. C. Wertheim. Eene groote menigte belangstellenden was op de begraafplaats aanwezig. Daaronder merkten wy, behalve dé- put, atiën van verschillende vcrceni- gingen, ook op leden der Provinciale Staten, met den heer O. van Tien hoven, de Commissaris der Koningin eene deputatie van het Leger des Heils en anderen. Te ongeveer één uur kwam de stoet op de begraafplaats aan. Daar hield j de heer Dr. J. H. Dunner, van Am sterdam in het reinigings-gebouw eerst eene rede waarin hy de groote gaven van hart en geest van den overledene roemde en hem vergeleek by generaal Abner van koning David. Nadat daarna de eenvoudige houten kist in de groeve was neergelaten, sprak de heer Van Perelstein, voor zitter van het Ned. Isr. kerkbestuur aan de geopende groeve het eerst. Hy zeide, dat waar de dood van Wert heim voor land en volk een groot ver lies is, zy een ramp voor de Isr meente is, wier hart en ziel hy Al zyne krachten wydde hy aa bevordering van de belangen die meente. Geene opoffering was h« groot. Hy laat eene ledige p achter, die niet gemakkelijk is a vullen. Men kan, eindigde spr., geen schooner monument stichten zyne daden na te volgen. De heer prof. Quackeen van den overledene, was de trw spreker. Hy wees er op, dat i< een Wertheim lief had, die kende, en roemde zijn hooge ligentie. Hy had wel tegenstam zeide spreker, maar nooit v den. Het instandhouden van wat goed was, was zyn lust en lii Niemand klopte by Wertheim te geefs aau. Zyne liefde en zijn bi hartigheid, de gaven, die hooger de intelligentie staan, bleken vo door zyn iudividueele tegemoet ming aan do armen; behalve, wa voor gestichten deed. De heer Boissevain sprak verdei mens de Maats.-Nederland en de Van Hal als directeur van het mansgesticht te Egmond. De lai wees erop, dat men Wertheim in mond nooit zou vergeten en da met zyn helder hoofd en vers een ieder voorging. Dan sprak nog iemand namen loge „la belle ame". Na dezen hiel heer Van Ogtrop, als voorzitter va Ned. Ver. van den effectenhandel toespraak, waarin hy een woord hulde btacht aan den overledene wat hy steeds voor de beurs hai daan. De heer Gerlaclisprak namen Ned. Iud. Spoorwegmaatschappij zeide, dat die maatschappij z\jQi heeft te danken aan de a< zon en de energie van Werth wiens naam steeds met eerbied worden genoemd. De heer V. d. Stempel sprak nai het personeel. Hy roemde den c ledene als een humaan en rechtvaa chef, die hen steeds voorging eo personeel veel goeds leerde. Ten las dankte naraeus de familie een b van den overledene. Vermeld dient nog te worden, bij de groeve o.a. zes oude zeelii vau Egmond waren, die een pr tige krans in den vorm van een ai op het graf neerlegden. Vele k sen werden later aangebracht. Groot was de belangstelling by begrafenis Achter den stoet gii 24 volgkoetsen en drie wagens bloemen. Een man is ter aarde besteld w naam lang by velen zal voortle Oudstrijders Insulinde. Naar wy vernemen is de bee van Opzeeland voorloopig aanges als commissaris voor het Loco Ho comité, gevestigd te Amsterdam, behartiging der zaken in Haar Door Burgemeester en Wethou zyn benoemd voor het jaar 189S deskundige, om te schatten de h waarden der lokaliteiten, waar in gemeente sterke drank wordt kocht in het klein, de heer I Davids, en tot deskundige om de gemeente op te treden by de schattingen van de huurwaarden lokaliteiteu, waar in het klein stf drank wordt verkocht, de heei H. van Asch, beiden alhier. In den afgeloopen nacht zijn w drie konijnen ontvreemd van een wooud erf aan het Nauwe Gel dei zepad alhier. Hedenmorgen ten ruim 10 ure is tweewielige wagen beladen met len katoen bij het ryden van de Ji brug in liet water van de N. Gri gereden. Ook de twee werklie die deu wagen bestuurden, zyn te ter geraakt maar dadelijk door omstanders gered, die ook den wa met balen katoen op liet droge ben gebracht. Gisteren namiddag ten 4 ure ii het St. Elizabeths gasthuis alhier genomen de werkman Kops, woon. tig te Spaarndam die aldaar door ongelukkig toeval een heiblok op hoofd had gekregen en dientengev zwaar verwon d was. Hy is reeds 6'/j ure des namiddags aan de gevol overleden. Velsen. Alhier gaf Donderdagavond in Ned. Herv. Kerk de zangvereenig „Hosanna" eene uitvoering, die z druk bezocht was. Het k-ior bra o. a. goed tengehoore„Allesisga eene compositie van J. J. H. Verh op woorden van J. J. Cremer en heerlyk land", eene hebreeuws melodie, vierstemmig bewerkt S. de Lange. Freule Boreel van gelanden, eene dochter van den gemeester van Haarlem, die welwill hare medewerking verleende, behai met, haar prachtig vioolspel vele juichiugen. Zy speelde „Adagio" Ries en „Hollandsche liederen" Röntgen. De Weleerw. Heer Ds. K die als spreker optrad, beval ook eeue collecte, die zou worden gel den ten voordeele van de uitbreic der Christelyke School. (Slot.) Het vanouds bekende magazijn de firma de Lange van Ei, de Groote Houtstraat is weder v< zien van tal van artikelen, die uitstekend voor St. Nicolaascadel leenen. Het St. Nicolaasfeest wi

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2