4 1 IÉ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD mm x PRINS BORGENSKY. 85e Jaargang- iro faam RRaansisr B December !897, ffo 4428 f .ri s SÉËB lp 1 J^lSTS^vdZSIIsrTS^ J"S Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheole Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 «de omstreken en franco per postO.S?1/.» JLXDRTIEIELT'SLTOriOarCT: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Ab®nnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buil en land: Compagnie Générale de Publidté E Iran g ere G. L. DAUBE <b Co. JOHN F. JONES, Sua., Parijs SI bis Faubourg Montmarlre. Met uitzondering; van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot. plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem i- de prijs der Advertentiën var. 5 regels f 0.7-5. elke regel meer j 0J5Reciames per regel r"P,3". Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemend aai, Sandnoóri en yvho'(v, P. v. d. RAADT, Sandjoort: He&trósikdz, .T. LEUVEN, bij d© tol; Spaarnd/imC. HARTE1SDORP j Zandvoorf G. ZWEMMER; Vehen, W. J. RUIJTF.L Betervil, J. HOORNS: INlgom, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten neimn Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Politiek öve^zicht. Er zijn twee bericliteu verspreid, ie er op zouden wijzen, dat er ge- dreigt voor de rust in de poli- eke wereld, wanneer wij niet vooruit eesten twijfelen aan de werkelijk listige strekking daarvan. Ten eerste bu bericht dat zou wijzer, op een rooterc spanning tusscbcn Duilsch- ind cu China naar aanleiding van et gebeurde to Kiaotsjou. Aan de „Vossisehe Zeitung" wordt ml. uit Wilhelmshaven gemeld, dat uizend man marine-infaoteriecn twee onderd man marine-artiileric, deze latsten met een groot aantal veld- tukken, mobiel gemaakt worden om iet 1 ransportschcpen zoo spoedig oenlijk naar China scheep te gaan. )ok de Chiueezen hebben op het ebiereiland Chantoeng een groote roepeumacht samengetrokken. De chineesche regeering wil in rcrkelyk westersclien trant de quacs- ie oplossen, door eene scheidsrcch- Blijke uitspraak nml. De regeering te Peking zou wen- ehen dat de Belgische of Nederland- ehe de leden van een raad van arbi- rage aanwees. China zou er niet in geslaagd zyn, tuslands tusscheukomst te verkrijgen, aar Rusland de vrije hand wenscht - e houden in Korea, r- Mocht Duitschland, zooals nu ge jubeld wordt, ook een privilege eischen ctpet betrekking tot, de oxplóitatie der ,n olenmijnen in de provincie Chan- -lpoeng, dan zou Engeland, aldus de "Times", dorgelijke voordeelen ver- ingen in de Jangste-kiang provin ciën. Officieus wordt verzekerd, dat van )uitscbland uitgegane gedaclitenwis- elingcn over de quaestie van Kiao- sjou met de mogendheden die er het laast bij betrokken zijn, volmaakt riendschappelijk en tot genoegou van )uitscbland zijn afgeloopen. Het tweede ernstig gerucht is. dat e president der Yereenigde Staten, lac Kinley, in zijn boodschap aan het lODgres over Cuba een oorlogszuch- igen toon tegen Spanje zal voeren n dreigen met eene tusschenkomst an de Unie als Spanje er niet in laagt vóór 1 Januari 1899 den vrede pp Cuba te herstellen. Het is echter best mogelijk, dat dit ;erucht op niets anders neerkomt op eeu bcursmanoeuvre. Want iet is het eerst op de beurs te New- fork verspreid. De Italiaansche Kamer heeft, be- aadslagende over het wetsontwerp ot wijziging van do wet op de be vordering, een amendement aangeno- tegen den ziti van den minister van oorlog, die in deze omstandig heden de Kamer verzocht de beraad slaging over het wetsontwerp maar te staken. De „Times" verneemt uit Johannes burg, dat president Kruger, te Bel fast sprekende, andermaal de instel ling van een mijnbestuur op dei: Rand met Transvaals onafhankelijkheid on- ■vereonigbaar heeft genoemd en be vestigd, dat er in Europa en elders geheime agenten zyn aangesteld. STADSNIEUWS eerste en tweede pagina. Haarlem, 4 Dec. 1897. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid* zal aanstaanden Zondag de ten toonstelling betrekking hebbende op de grafische kunsten nog tentoonge steld zijn. Een tentoonstelling van bet werk der leerlingen der aan het Museum verbonden school voor Kunstnijver heid is in voorbereiding. Het Museum werd gedurende de maand November bezocht door 610 personen. Zondag is de toegang vrij. Ernani. 't Is onzen lezers reeds bekend, dat aanstaanden Woensdag in de groote zaal der SociëteitVereeniging de ope a Ernanieen der meesterstukken van Verdi, door de itaiiaausche opera zal worden opgevoerd. Een van de ver diensten van dit werk is. dat de tekst van gelijke waarde is als de muziek hij kwam voort uit Victor Hugo's bekend drama van dien naam. De drie sterren van bet gezelschap Signora Carnielli en de heeren Colazza en Lnnardi werken er in mede, de heer Colazza in de titelrol. Niet minder dan vijfmaal is de opera met deze bezetting te Amsterdam opge voerd en telkens voor een volle zaal. 't Is derhalve niet ongerechtvaardigd ook hier van de opvoering groot suc ces te verwachten. De heer Joh. Brugman, de bekendo muziekcriticus van de Telegraaf geeft in het nam i er van 16 November j.l. over een der opvoeringen to Amsterdam eeu zeer gunstig referaat. Wij ont- leenen daaraan het navolgendo: „De heer Lunardi (Don Carlos) „was weer de held van den avond: „reeds in de 2e acte moest hy een ge deelte lierhalen, in de 3e bleef het „gejuich, ook toen by aria „Oh rln vnr/V: nummer het bericht weggebleven, dat de bouw van het nieuwe politicbureau is goguud aan de firma Giebels cn van Servelien, met de bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeids duur. Do lieer N. v. d. Vlerk, die zyne: zaak overgeplaatst heeft van Gier- straat 46 naar Gierstraat No. 59, heeft haar thans geheel naar de eischen des tijds ingericht. De ontvang- en pas kamer, waarin een zeer nette kast staat met verschil lende soorten leder en andere bonoodigdheden, alsook en kele gipsafdrukken en een paar fraaie houten leesten, ziet er zeer netjes uit. Achter deze kamer bevindt zich de werkplaats, tevens reparatie-inrich ting. De heer N. v. d. Vierk die or thopedisch schoenmaker is, vervaar digt schoenen voor alle mogelijke ab normale voeten. Do verbouwing is geschied door den heer J. A. v. d. Vlerk. J.l. Vrijdag is het geschut dat tot nadere beproeving op zijn bedding van golfijzer onder Haarlemmerliedë was blijven staan, naar Amsterdam overgebracht. Do bodem was niet meer dan di rect by liet afschieten gezakt, zijnde 12 millimeter. ARROKDI-3SEHIERTS- REGHT8A®K Zitting van Donderdag 2 De cember 1897. (Slot). In deze zitting deed de rechtbank de navolgende uitspraken Wegens diefstal werden veroor deeld P. Prinsen, B. Beentjes, L. v. d. Klashorst, M. F. Sckabbing, C. Dnys, C. Karten, J. Walot, Hf Th. Vermaas, H. A. Stiphout, resp. tot f 3 of 6 dagen, 2 dagen, 4 maanden, 3 maan den, 2 dagen, 2 dagen, 6 maanden en 6 maanden gevangnisstraf. Wegens mishandeling: D. Ko ning, J. Teeling, J. Winkel, A. Mul der en D. Mulder resp. tot f 25 of 10 dagen 10 dagen 4 maanden4 maan den en 4 maanden gevangenisstraf. Wegens landloopery L. H. W. Sclieltus van Kamferbeke tot 2 dagen hechtenis en 2 jaar en 4 maanden opzending. „5e"verd'anni" had herhaald, nog ge- duimen tijd aanhouden. Ook de finale „van die acte werd gebisseerd. „Van Elvira eisclit Verdi de kracht „van een falcon en de beweeglijkheid „van een coloratuurzangeres, ik acht „het geen geringe verdienste te kun- „nen verklaren, dat mevrouw Carnielli „op een slechts kleine uitzondering na „aan die beide min of meer tegenstry- „dige eischen voldaan heeft". Er waren hedenmorgen te twaalf uur velen op de begraaf plaats aan den Scnoterwcg, die het stoffelijk overschot van den heerA. van der Laan alhier naar zijn laatste rustplaats kwa men begeleiden. Wij merkten o. a. op, de hoeren mr. A. A. v. d Mersch, W. Stolp, H. S. Loran en anderen. Hun aanwezigheid gaf opnieuw het. bewijs van de achting" cn de vriend schap, die zoovelen dezen eenvoudi- gen, degelyken en welwillonden man gedurende zyn leven hebben toege dragen. Een groot aantal kransen dek ten de lijkbaar. Aan de geopende groeve voerden het woord de heer M. O. de t Kauter en de heer mr. H. Ph. de Kan- Door een vergissing is in ons vorig1 ter, die beiden de verdiensten van den overledene huldigden. Do eerste als een den omroeper was bekend gemaakt, oud vriend van den overledene en de j doch de aftrek was gering. laatste als voorzitter van de af deeling Haarlem van den Ned. Protestanten bond. De zoon van den overledene dankte voor de zijn vader bewezen laatste eer. Gedurende de afgeloopen maand zijn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier Aangev. Verk. Prijs. Boter 609 KG. 609 KG. 10,90 1,10 Biggen 785 st. 714 st. f6,— 11,— Schram. 374 st. 362 st f 10,— 15.00 Aard. 1928 HL. 1928 nL. f 1.50 3.— Appelen970 HL. 684 HL. f2.50 f 12.— Peeren 960 HL. 753 HL. f3,f12. S fig iM E S3 L A H O Over dat gedeelte van de uitvaart van den heer A. C. Wertheim, dat te Arasterdam Vrijdag plaats had, nog' het volgende: Reeds langen tijd voor negenen vulde Vrijdagmorgen een dicht opeen gedrongen monschenmassa de straten in de nabijheid van liet sterfhuis van don heer A. C. Wertheim, Heeren gracht 615, zoodat het bijna niet mo gelijk was zich een weg daarheen te bauen. De gordijnen van het „Panop ticum", in de Amstelstraat, waren naar omlaag en een rouwfloers was aan den voorgevel aangebracht. Aan den schouwburg van Lier was dit eveneens bet geval. Een groot portret van den overledene was daar het middelpunt der rouwdraperie. Te negen uur precies werd de kist in den lijkkoets gedragen. Hier achter volgden drie rijtuigen, waarop tal van kranse: waren opgestapeld. Een veer tigtal rouwkoetsen sloot zicli daarbij aan. In de Amstelstraat gekomen werd door het orkest van het Grand- Théatre de „Marche funèbre" van Chopin ten geboore gebracht. Door zeer veel belangstellenden en nieuws gierigen omstuwd, trok do stoet daarop langzaam verder over de Blauwbrug, door de Nieuwe Amstelstraat, het Jonas Daniël Meijerploin (waar nog meer belangstellenden zich aansloten), langs de N. HeereDgrachl, de Prins Hendrikkade, waar op enkele plaat sen, als by de St. Olofs-poort, nog kransen werden aangedragen, verder langs de Haarlemmerstraat, Haar lemmerdijk en langs den Haarlem merweg, waar de meesten weder den terugtocht naar de stad ondernamen, naar de Israëlietische begraafplaats te Overveen. Men sebryft aan het „N. v. d. D." uit Rozendaal: Het was een treurig gezicht voor hen, die lieden aan de haven alhier een kijkje kwamen nemen. Niet min der dan 193 schapen, in denjongsten storm verdronken, eeno geheele kudde, lagen in eene weide, om van de huid ontdaan te worden. Zes slagersknechts waren daarmede bezig. Het vleesch der verdronken dieren is voor 10 cent De eigenaar der schapen heeft door deze ramp alles verloren. Door de politie is te 's Gravenhage aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld een jonkman, ver dacht by ingezetenen ten nadeelo van oene vereeniging aldaar op valschelijk vervaardigde quitantiëu gelden te hebben geïnd. Een aardig sommetje moet hy op die wijze reeds hebben ontvangen. Vees mokkelen. Het veesmokkelen aan deZeeuwsch- Belgische grenzen is tegenwoordig meer dan erg, zoo zelfs dat op den middag groote partijen van 100 en meer stuks vee door een aantal man nen over de grenzen wordt gedreven, waartegenover de commiezen dikwijls geheel machteloos staau. Letteren en 2Cunsi. UIT AMSTERDAM. Ned. Tooneelvereeniging. Do artistieke bent in den Holland' schen! Schouwburg heeft Vrydaga vond voor het voetlicht gebracht „In térieur" van Maeterlinck en heeft het noodig of gewenscht geoordeeld, dit op tiet programma te plaatsen bij „het" lachsucces der laatste twee we ken „Jan Ongeluk". Maakt het al een onaangeuamen indruk Blumeuthal en Kadelberg op één affiche te zien met Maeterlinck, de voorstelling van gisteravond heeft bewezen, dat de Ned. Tooneelveree- niging wel zal doen met één der beide stukken van het programma te doen verdwijnen en ik ben zoo vry haar te adviseeren „Intérieur" te doen ver vallen. „Intérieur" is een meesterwerk, dat meesterlijk wordt gespeeld door van Kuyk en Ternooy—Apèl met de da- mos van der Horst en Faassen en „Intérieur" zal niet nalaten en heeft by vorige opvoeringen door andere gezelschappou niet nagelaten, een (lie pen indruk te maken op hen, die wei nig in aantal, dan het tooneel hooger eischen stellen aan het relatief genot van een „gezelligen avond", op hen, die niet verlangen te worden onthaald op een serie glossen nu en dan van verdacht allooi, die door eenige ver velende dialogen verbonden, onder don naam van blijspel of klucht opgang maken en op hen, die waarheid'van ons tooneel eischen en niets gevoelen voor de bloedige vertoouingen onzer tweede en derde rangs-théaters, die door „draken" op te voeren hun treu rig, noodlijdend bestaan met moeito voortslepen. „Intérieur" behoort te worden opge voerd met terzijdestelling van de raato- rieele eischen cener directied. w. z. stukken als deze behooren te wor- dera opgevoerd op invitatievoorstel lingen op voorstellingen, waarop sprake kan zijn van een kleinen 'erin:. per pond verkrijgbaar, zooals doorvan bezoekers en niet van „oen vol o zaal". Die kleine kriug, ja zü zal der Directie geen financieel voordeel brengen, maar deze laatste zal het genotvol bewustzijn kunnen hebben do kunst te hebben gegeven ora de kunst en zij, noch hare tooneelspe- lers zullen zich hebben te ergeren aan een publiek als dat Vrijdagavond de voorstelling bijwoondeaan een publiek, dat ondanks van Kuyk's en Ternooy's spel en hot diepaangrij pende werk niet vermocht onder den indruk te geraken van het tragisch stuk leven,'dat (l«iar, aan de andere zijde van liet voetlicht werd afge speeld op eene wijze, die eene groote bewondering en een innige dankbaar heid afdwingt voor het uitnemend kunnen van de leden van dit tooneel- gezelschap. De bezoekers van gisteravond heb ben, voor een groot (teel, zich erger lijk misdragen en ook van Kuyk en de andere optredenden, hebben bij het terugroepen z°er duidelijk en zeer terecht door bunue houding hun mis noegen te kennen gegeven en het is daarom, dat de Directie wel zal doen tenminste op deze wijze geen tweede voorstelling te doen plaats hebben. Zy denke aan de parelen en de zwij nen en heeft thans het recht zicli af te vragen of voor de galerij dan wel voor de stalles politietoezicht noo- Eigen Haard van lieden bevat o.a. een artikel van onzen stadgenoot, den heer J. G. Veldheer, mot ïllustratiën naar penteekeuingen van den schrij ver en een van dr. J. C. Costerus, kijkjes in het laboratorium van de firma Kuhn en Co. met af beeldingen. De Wereldkroniek geeft een artikel over de Dreyfus-zaak met een paar daarop betrekking hebbende afbeel dingen en verder een levensschets met portret o. m. van den lieer A. C. Wertheim. De „Holl.Revue" van November is wederom zeer lezenswaard. Ze bevat eon frontispiece Winter van Th. van Hoijtema, waarvan hot symbolieke schoon nog niet tot ons is doorge drongen onder het hoofd belangrijke onderwerpen o.a. een artikel over dou aanwas van do bevolking van groote steden: een karakterschets van deu heer J. H. Krolage, le roi de la tulipewederom een zeer uitvoorig overzicht van de tijdschriften en als boek van de maand een bespreking over Equality van Bellamy. Ten slotte de rubriek De boekentafel, waarin de portretten voorkomen van Seipgens en Allard Pierson, Dr. Grace en Maurits Wagonvoort. Sport en Wedstrijden. Nu meldt ook de Kampioen van heden, dat Jaap Eden zichteKopen- bage by zyn vriend Ingeman Petersen bevindt en met dezen een match beeft gereden. Dit bericht ontleent liet blad aan de Vélo. Dit parysche sportblad FEUILLETON. Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXXV. Wij ontmoetten den man met den rooden baard. 16) Ik viel spoedig in een diepen slaap, die naar mijn meening zeer lang duurdemaar to n ik ontwaakte verklaarde Gordon, dat liet nog volstrekt geen tyd was om op te staan. Toen ik voor do tweede maal myn Dogen opsloeg, vond ik hem nog geduldig op zyn post zitten, hy weigerde evenwel do wacht aan mij over te 'even. Eindelijk, toen ik voor de derde maal wakker werd, stond hij mij toe mijn legerstede te verlaten. De dag begon reeds aan te breken, en nadat Gordon nog wat hout op het vuur geworpen en mjj den stok overhandigd had, met den raad hem een forschen tik )p zijn voeten te geven, wanneer ik eenig gerucht hoorde of iets verdachts bemerkte, liet hy zich in den greppel glijden. Na eenige oogenblibken hoorde ik aan zyn diepe ademhaling,;^ at hy ingeslapen was. l Er waren een paar uur verloopen, toen hij opstond. my verzekerende dat hy voor dien dag geen rust meer j noodig had. Niets verhinderde ons om den tocht voort 1 te zetten. Het zou te langwylig worden als ik dit gedeelte van onze reis uitvoerig beschreef. Alleen wil ik vermelden, dat het geduld en de onvermoeide goedheid van George steeds dezelfde bleven en er geen verandering in onze omgeving kwam tot op den vierden dag na onze ont snapping. In den loop van den middag bereikten wij een weg, die het bosch doorsneed en naar de vlakte leidde. Deze ontdekking gaf ons weder nieuwe krachten, evenals een woestijn-reiziger verkwikt wordt by het zien van een meer in een luchtspiegeling. Geen levend wezen was er op don weg te bespeuren, maar wy bemerkten de sporen van sleden, in do pas gevallen sneeuw. „Die weg is niet lang en loopt al maar recht uit," zeide George. „Wat zullen wy doen?" vroeg ik, bevend over al myn leden. „Wanneer deze weg naar een hoeve leidt, zyn wy ge red. Niemand zal ons eenig voedsel weigeren, als men ziet in welk een toestand wy ons bevinden. Maar daar tegenover staat dat, wanneer wy in een dorpje te land komen, wy veel kans loopen opnieuw gevangen geno men te worden. Wilt gy hier blijven, en my even op verkenning laten gaan?" „Neen, neen. Ik ga mede; wanneer men u in hech tenis neemt, raag men het mij ook doen." „Dat is ook wel zoo goed als in dit verwenschte bosch te blijjvcn. Wij loopen in beide gevallen gevaar, maar ik vind het veel verkieslijker in hechtenis tc worden genomen, dan den hongerdood te sterven. Welnuwat wilt ge doen?" „Samen onzen tocht voortzetten." „En hopen, dat alles een goede wending zal nemen zeide hij waardig, terwijl hy my de hand drukte. „De hoop gaf ons nieuwe kracht en geruimen tijd stapten wij flink door, maar toen de avond begon te vallen, ont zonk my de moed. Alles scheen voor myn oogen te draaien tn door gebrek aan voedsel werd myn tred wankelend. Het kwam mij voor alsof er noor een eind aan dien weg zou komenik leunde zwaar op den arm van George, terwijl myn beenen over den grond voort sleepten. Gordon, die voelde hij vermoeid ik was, zeide tot mij „Ik kan niet meer, zusje! Laten wy hier vannacht blijven. Wy zullen van een lekker soupeetje droomeu, en we willen hopen, dat die droom morgen werkelijk heid wordt." „Wanneer wy maar konden inslapen om nooit meer te ontwaken," mompelde ik flauwtjes. „Dat zult ge niet meer zeggen, wanneer wij een fiink stuk roggebrood met een weinig zout voor ons zien liggen," hernam hy, met zyn lippen smakkend. Wij verlangden niets mojr dan deze eeuvoudigen maal tijd Daarop begonnen wy de toebereidselen voor den nacht te maken. „Er is er nog éen in," zeide George zyn lucifers doosje in den zak stekend, toen het vuur vroolyk op vlamde. Wij zetten ons neder met den rug naar den wind gekeerd en begonnen eenige pijnappels los te plukken, want door een toeval hadden wij bemerkt, dat sommige een eetbaren kern bevatten. Plotseling werden we in deze bezigheid gestoord door een kort gegrinnik achter ons. Wy keerden ons dadelijk om en zagen een man met een reiszak over den schouder en een stok in de hand voor ons staan. „Wio zyt gy?" riep Gordon opspringend uit. „Ivan zonder naam," zeide de ander in goed verstaan baar Engelsch. „Wy hebben elkaar al eens meer ge zien, maar by een beter vaar dan dit." Hy schoof zyn kap naar achter, zoodat een groot kaal hoofd, en een gelaat, dat naar evenredigheid hier van veel te klein was, met een rooden baard zichtbaar werd. Het was dezelfde man, dien wy by den braad van de Kameras hadden ontmoet. „Gij hebt al een heele gekke plaats uitgezocht om uw bivak op te slaan," zeide bij steeds grinuekend. Hy wierp zijn tasch op den grond en ging naast ons zit ten. „Ik kan wel zien, dat gij nog nieuwelingen in liet vak zyt. Een oude rot, d. v. een lid van de familie „Zonder naam", zou ten minste do moeite hebben ge nomen, zicli te verzekeren van welken kant de wind kwam. Maar gy zyt misschien uw vrijheid moede en uitgeput van honger, hè?" „Waarom vraagt gy dat?" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1