Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. ISe Jaargang. Dinsdag 7 December 1897, ■o 4428 HAARLEM'S DAGBLAD ^E03sr3srEnvrsnsr,z'SFEoij"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemèente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per p«st 0.371/2 .ATDVTEÏR/TIEIISrTTËnSr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agente» en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicilé Etrangère G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre Met uitzondering£van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MA_R Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Baarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZand voort, G. ZWEMMER; VelsenW. J. RUI J TER Beverwijk, J. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Het belangrijkste bericht van de vorige week is dat het definitieve vredesverdrag tussehen Turkjje en Griekenland Zaterdag is geteekend. Tevens is ongeveer gelijktijdig het bericht tot ons gekomen, dat de mogendheden het eindelijk eens sehy- nen te zijn over den aan te wijzen gouverneur van Kreta. De uitverko rene is, volgens den correspondent van de Standard te Konstantinopel, de heer Pet. oviteh, een neef van vorst Nikita vaD Montenegro. Boscbidar Petrovitch Njegos is mi nister van binnenlandsche zaken en voorzitter van den ministerraad. Hij bekleedt dit ambt reeds tien jaar, maar van zyn regeeringsdaden valt niets te zeggen, omdat vorst Nikita feite lijk zijn eigen minister is en zelf met ijzeren gestrengheid zijn onderdanen regeert. Het is te hopen dat de gezanten, die besloten hebben hun beraadsla gingen over Kreta geheim te houden, het spoedig eens zullen worden over de regeling van den toestand op het eiland, want deze is waarlijk aller treurigst. Volgens te Kanea ontvan gen bericht liggen de Kretenzers thans onderling overhoop. De opstan delingen van de provincie Sphakia zijn slaags geraakt met die van Kis- samo. Dientengevolge is het verkeer in het binnenland gestremd. De internationale commissie te Athene heeft een ontwerp betreffende het toezicht op de schikking met de schuldeisehers van Griekenland uit gewerkt; de grondslagen worden ge heim gehouden. De commissarissen hopen dat Griekenland, indien het dit ontwerp aanneemt, een leening van 3Vs pCt. zal kannen plaatsen; zoo niet, dan zou het slagen eener leening twijfelachtig zijn. Tijdens den griekscli-Turkschen oorlog heeft Bulgarije, gebruik ma kende van eene goede gelegenheid om de turksche Porte bang te ma ken, gevraagd om Ier ais, van het verkrijgen waarvan zou afhangen hare onzijdigheid. Nu wordt gemeld, dat Bulgarije de her als krijgt, als ten minste de Porte Diet weer aan het terugkrabbelen gaat. De grootvizier heeft formeel beloofd na de sluiting van den vrede met Griekenland aan het vorstendom vier berats te zullen verleeneu. Het gaat den nieuwen minister president in Oostenrijk niet dadelijk naar den wind. Zaterdag werd ten minste gemeld, dat hij in zijn onder handelingen niet is geslaagd. De kei zer zou hetProvisorium goedkeuren. In Italië dreigt een kabinetscrisis. Het heet dat het Kabinet zal aftreden om zich dadelijk weer opnieuw samen te stellen, maar na eerst den minister vau oorlog te hebben gedebarqueerd. Naar de Correspondencia te Ma drid uit Newyork verneemt, ispresi- nent Mac Kinley van zins te vermy- den dat het Congres een aanvallende houding aanneemt in de Cubaansche quaestie. De leiders der partyen heb ben beloofd opstokende bewegingen te bedwingen. Men gelooft niet dat het Huis van afgevaardigden de houding zal blijven aannemen, welke haar door de meerderheid is voorgeschreven. De presidentieele Boodschap zal gunstig luiden voor de Spaansehe politiek,maar de gedragslijn der Unie bepalen, voor het geval dat de autonomie bedreigd werd. Ten opzichte van liet doodeenvou dig in bezit nemen van Kiautsebau door de Duitschors, komt de Lon- densche Standard met een hoogst be langwekkende mededeeling. waarvan de waarheid helaas uiet zoo spoedig te bewijzen is. Het blad beweert nl. te weten, dat Duitschland onmiddel lijk na de beëindiging van den Japansch-Chineeschen oorlog aan het Chineesehe goeveruement het afstaan van deze of een andere goede haven gevraagd heeft, doch dat China daar geen ooren naar had en de onderhan delingen omtrent dit punt zooveel mogelijk rekte. Te midden daarvan bewezen de beide arme Duitsehe zendelingen hun vaderland den onschatbaren dienst den toorn van de geloovige volgers van Confucius zóódanig op te wekken, dat zij (de zendelingen) vermoord werden. Een bericht uit Berlijn zelf doet zien, dat Duitschland ernst svil maken met het in beslag nemen en houden van het stuk Chineesch grondgebied. Immers, er is bevel gegeven tot ver sterking van de Duitsehe vloot in de Chineesehe wateren, hetgeen geschied zou zijn met het oog op „de twijfel achtige houding" van Rusland en Frankrijk. Wie weet, of het muisje van Kiautchan dus niet een staartje in Europa zal hebben? Naar uit New-York aan de Times wordt gemeld, koopt Rusland te San Francisco op groote schaal legerbe- hoeften voor Siberië aan. Menschen die in Siberië gereisd hebben, beweren dat er zoo'n oorlogsbedryvigheid heerscht, alsof in do leute een veld tocht moet worden ondernomen. De Times verneemt uit SjaDghai dat er uit Europa vjjf Russische dril meesters zyn aangekomen. Te Kanton zijn twee, te Swa-tou en Foe-tsjang een, en te Sjanghai drie Russische douane-beambten aangesteld. Franschen uit Tongking vragen grondconcessies in de grensdistricten Kwang-si en Jun-nan, en een spoor wegconcessie door Jun-nan naar Se- tsjwang. Ook verzoeken ze dat er Fransche tolbeambten worden aange steld in Kwang-toeng, Kwan-si, Jun- nan en Se-tsjwang. Men verzekert dat president Kru- ger tot dusver groot succes heeft gehad met zyn verkiezingsreis door de oostelijke districten van de repu bliek. In een meeting te Lydenbnrg ver klaarde de president dat de regeering nooit zal gedoogen dat de dynamiet- industrie wordt onderduikt, hoewel zy vast besloten is het dyuamiet goedkooper te maken. STADSNIEUWS. eorste en derde pagina. Haarlem, 6 Dec. 1897. Sckouwburg. De Zwerver Zoowel voor hen, die nog plaatsen hebben te nemen, als voor hen die dit reeds deden, achten wij het niet ondienstig er op te wijzen, dat de schouwburg-directie op verzoek der Vereenigde Rotterd. ;Tooneelisten. teneinde de voorstelling een goed ver loop bebbe en het gezelschap nog bij tijds met den trein kunne vertrek ken. zich, hoe ongaarne ook, genood zaakt heeft gezien de opvoering van „De Zwerver" op a. s. Woensdag reeds te zeven uur te doen aanvangen. Yoor het examen wiskunde M. O.. K. I. is Zaterdag te 'sGravenhage geslaagd de heer J. W. de Koning alhier. Hardloopen. Zondag werd door eenige stadge- nooten hard geloopen op den Scboter- weg van de Kleverlaan af tot de brug te Schoten en terug. De uitslag was dat G. van Kampen den weg aflegde in 16 min. 3 sec., S. Mok in 18 min. 4 sec., terwyl J. Dondorpen J. Joosten het opgaven. Ook werd Zondag eene zilveren medaille uitgereikt aan Schotanus in verband met zyn hardloopen over den weg Haarlem-Amsterdam en terug, op 21 November. Weldadigheid naar Vermogen Afdeéling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 6 Dec. hebben zich de volgende personen aangemeld 6 voor werkvrouw. 2 voor naai ster. 4 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 9 voor loopwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor schilder. 1 voor portier. 1 voor pak huisknecht. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Yan 1 Nov. tot 6 Dec. zyn de vol- gendo personen geplaatst: 3 voor werkvrouw, l voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur "verkregen worden hij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Haagsche Brieven. De zaak Dreyfus Ajakkeszegt de lezer be gint Ganus nu ook al over die ge schiedenis,die ons geïnteresseerd heeft, maar gaandeweg ïs gaan vervelen. Oordeel niet te snel, o voorbarige lezer en laat mij de zinsnede afmakeQ. De zaak Dreyfus heeft een voor- looper gehad, in zekeren zin een ana loog geval, maar van minder betee- kenis,~in den Haag, 25 jaren geleden misschien. Ik heb 't van een der „oud ste inwoners," die wel niet steeds te vertrouwen zijn. maar in dit geval van een betrouwbaren. Dus, 25 jaren geleden, zat in het burgerlijk en militair huis van arrest op de Prinsegracht een sergeant majoor opgesloten, onder verdenking, van diefstal uit de kas der ménage tot een bedrag vanf 2.73. Dit tekort was geconstateerd door den met het toezicht belasten kapitein, die, naar een ander garnizoen over geplaatst, tusschentijds overlegging der ménage-staten vroeg. De sergeant majoor hield stokstijf zijn onschuld vol en beweerde dat zyn chef, op het oogenblik der controle, een beetje boven zijn theewater was. Die contra- beschuldiging diende alleen om het geloof aan zyn schuld nog te ver zwaren, en niet minder werkte daar toe misschien mede de omstandigheid, dat de sergeant-majoor Israëliet was. Ziehier de eerste analogie met het geval-Dreyfus* En boven het hoofd van denonge- lnkkigen onderofficier zweefde Themis' zwaard, het maximum10 jaren gevangenisstraf. Zyn geloofsgenooten besloten ech ter pogingen in het werk te stellen 'smans onschuld aan te toonen en vonden ook bij andersdenkenden stenn. Zy riepen rechtskundigen by stand in, lieten inzage van de stukken der in structie nemen, hoorden getuigen, enz., in éen woord zetten een contra- instructie op touw. Tweede analogie met het geval Droyfus. Bewezen werd, dat de aangeklaagde geen misdrijf, hoogstens een slordig heid op zyn geweten had en dat in dit geval de controleerende kapt. zich de onregelmatigheid te wijten had. De sergeant-majoor werd vrijgespro ken met een vermaning om geen fou ten meer te maken. Do kapitein kreeg zelfs geen dag arrest! Derde analogie met het geval- Dreyfus Zooals ik zeide, de zaak was veel minder ernstig, maar had toch de veroordeeling van een onschuldige tengevolge kunnen hebben. Moge de Hemel ons landje bewaren voor zulke narigheden als de Dreyfus- affaire in Frankrijk! Wij hebben waarlijk al genoeg aan de wisselvalligheden van ons bekoor lijk klimaat. Zóo mooi weer, zóo regen of storm, of wel allebei tegelijk. We heb ben er in de residentie duchtig van ge profiteerd en onze arme Hcheveningers zyn alweder in rouw gedompeld, 't Was weder een roerend moment, na het bedaren van den storm, daar op den straudmuur. Daar stonden zo weer bij tientallen, de oude „joejen" en de jonge vrouwen, de grootmoeders en de kleinkinderen, allen angstig starend op de groote, nu kalme watermassa vóór hen, den horizon peilend met het geoefend oog, om een schuitje te ont- dekkon. En een trilling van vreugde ging door de ryen als men er éen gewaar werd, koers zettend naar de kust, zonder noodvlag in top, „een van ons" en „alles wel aan boord". Men lotte maar weinig op de hon derden Hagenaars die in andere rich ting uitkeken, naar een groot Deensch schip, dat daar juist lag waar eens de „Adder" vergaan was. De zeelie den hadden er weinig oog voor. Een paar uren te voren, toen zij meenden dat het vreemde schip gevaar dreigde, ja, toen hadden ze eigen narigheid vergeten; rappe handen hadden de reddingboot aan het strand gesleept en kloeke mannen stonden gereed om „uittegaan". Maar 't was nietnoodig. De vreemdeling verkeerde niet in ge vaar; een paar sleepbooten kwamen van den Hoek opzetten en namen hem achter zich. Dos staarden de Sche- veningers weder op de oneindige zee als om haar een antwoord te ontlok ken op de vraaghebt gij de onzen gespaard De telegraaf heeft het antwoord gegeven. En dat antwoord is niet bemoedigend. Op enkele uit zonderingen na bleven menschen en schepen gespaard, maar vele bommen verloren de vleet, of moesten die kappen. En de campagne die zich zoo goed liet aanzién, eindigt met een verlies, dat de twee ton gouds zal overschrijden. Buiten de parlementaire kringen is er weinig nieuws. De menschen heb ben het druk met den St. Nicolaas, hoewel het ongunstige weder natuur lijk van nadeeïigen invloed is geweest op het bezoek der magazijnen. Boven dien, het aantal winkels in luxe artikelen vermeerdert steeds. Zoo opende do bekende firma Hagemeyer uit Rotterdam een io- en uitwendig schitterend magazijn in onze Hoog straat, een pronkstuk van bouwkunst en smaakvolle versiering. Het is weer een staaltje van het verschijnsel waar op ik vroeger weesde invasie van buiten. Haagsche winkeliers doen veel aan poutiek, zitten in kiesver- eenigingen en andere genootschap pen, schrijven in adressen aan Kamer en gemeenteraad die colleges wetge- venden arbeid voor, bestrijden „Eigen Hnlp" en andere coöperatie, vechten te vuur en te zwaard tegen oneer lijke concurrentie tot al welke dingen zy, als staatsburgers, natuur lijk volkomen gerechtigd zyn maarverzuimen zich te wapenen tegen den inval van Amsterdamsche on" Rotterdamscbe firma's, die, alleen denkend aan handel en nijverheid, gaandeweg het koopend publiek in palmen en de beste winkelhuizen tevens. Er schijnt een speciale Nemesis voor politiseerende winkeliers te wezen. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten Benoemd tot burgemeester der ge meente Heerde, Th. van Trichttot eerste klerk bij de Topographische Inrichting, de tydelyk geëmployeerde by die inrichting A. F. Treep; tot ontvanger der directe belastingen, in- invoerrechten en accijnzen te Middel burg, A. L. Thierens, ontvanger der zelfde middelen te Helder; tot ont vanger der accijnzen te Rotterdam (oud Delfshaven) J. M. du Celliee Muller, ontvanger der directe belas tingen te Kesteren c.a. Yoor den tijd van 5 jaren, gerekend van 6 November 1897, benoemd by het personeel van den geneeskundi gen dienst der laudmacht, tot reserve officier van gezondheid der 2e klasse, de heer R. P. van Calcar, arts. Goedgekeurd dat M. van Heioma. burgemeester der gemeente Hoeve laken, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan mr. W. A. van Hoek, opzijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend alskantonrechter-plaats- vervanger, in het kanton Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Kolonel De Smaguino, militaire attaché van Rusland by de hu ven van België en Nederland standplaats Brussel, is te 's Gravenhage aan een beroerte overleden in het Hötel des Indes," waar hij sedert eenige dagen verbleef. De heer Smaguine voelde zich gedurende eenige dagen onwel en werd Donderdag, toen hij naar Brussel wilde terugkeeren, op het perron van het Holl. Spoor zeer on gesteld, weshalve hij naar het hotel werd teruggebracht. Denzelfden nacht is hy overledeD. Het stoffelijk over schot is Zaterdagavond overgebracht naar de Russische kapel aan den ouden Scheveningsche weg en Zondag naar Brussel en van daar naar Rusland vervoerd. In het „Hötel des Indes" hebben eenige lijkdiensten, bijgewoond door het personeel der Russische legatie, plaats gehad. Jhr. H. C. J. M. van Nispeii tot Sevenaer. Amsterdam en vooral het Roomsch- Katholieke deel der bargery, heeft wederom een groot verlies geleden door het onverwacht overlijden van jhr. H. C. J. M. van Nispen tot Seve naer, Reet. Centr. President der St. Josephs Gezellenvereeniging. De overledene, die oen ouderdom bereikte van byna 62 jaren, gevoelde zich Zaterdagavond eenigermatc on wel. Zondagochtend stond hy reeds tydig op, ongeveer half zeven uur, en ging zich kleeden, toen plotseling de dood intrad. Zonder doodstrijd blies hij den laatsten adem uit; de ontboden geneeskundige kon slechts zeggen dat de heer Yan Nispen ten gevolge eener hartverlamming was overleden. Hij begon zyn geestelijke loopbaan als kapelaan te Beverwijk werd, daarna [(Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXXY. Wij ontmoetten den man met den rooden baard. 47) „Omdat de rook recht over den weg wordt gedreven en het posthuis nog geen vijfhonderd meter van hier verwijderd is. De chef heeft bevel gekregen alle ver- oordeeldon, die hem in handen vallen gevangen te nemen of dood te schieten. HOOFDSTUK XXXVI. De vrijheid kost één roebel per dag. „Men zou zoo zeggen, dat gy het gevaar nog al licht telt," zeide Gordon. „Misschien zyt gij het leven moede „In het geheel niet. Want ik heb juist drie dagen vrijheid gekocht en die kost mjj éen roebel, ziehier," zeide Ivan zijn tasch openend. „Wat hebt gij daar in vroeg George levendig. „Zooals ik u zegdrie dagen vryheid. Wat ik hier in heb is even onmisbaar als kostbaar. Hoeveel tyd denkt ge, dat ge nog kunt leven, met geen ander voed sel dan die pijnappels Hoogstens twaalf uur, naar hot zwakke uiterlijk van deze dame te oordeelen." „Wat hebt gij daar in dien zak, laat zien," herhaal de George woedend. „Brood en ik verzeker u ik zal het als myn leven verdedigenzeide Ivan, toen hy de woeste uitdruk king op ons beider gelaat bemerkte. ,,'Wy sterven van honger en hebben in drie dagen niet gegeten. Och, geef ons een stukje brood „In het posthuis kunt gij zooveel krijgen als ge maar wilt. Schemyl moet zyn gevangenen wel in het leven houden, totdat er een troep kozakken voorbij komt, die ze verder kan vervoeren. Waarom zal ik mijn vrijheid om uwentwil prijsgeven Gordon zag my aan met een blik, die scheen te wil len zeggen: „Is hy van plan ons uit te leveren?" Ik knikte bevestigend, waarop hij myn hand greep en zeide „Kom laten wij gaan 1" „Ik geloof, dat gij denkt, dat ik iets kwaads in den zin heb," zeide Ivan, toen hy ons zag opstaan. „Nu zie ik wat het uitwerkt als men te verstandig wil zyn, men loopt altyd kans de een of andere goede ziel kwaad te maken. Wanneer gy maar een paar roebels rijk waart „Wat!" riep Gordon uit zyn overjas openrukkend, om zyn portefeuille te zoeken, „wilt gij uw vryheid verkoopen „Ja; Schemyl heeft altyd nog voorraad, voor iemand die goed van geld voorzien is. Er is ook genocgbij den bakker!" vervolgde hy zijn tasch openend en een brood te voorschijn halen. „Een roebel is wel wat duur, maar die arme agenten moeten ook leven." Zonder een woord te spreken, reikte Gordon hem een biljet over, rukte hem het brood uit de handen, en brak het in tweeën, waarna wy het als uitgehongerde beesten verslonden en alles vergatenbehalve de dier lijke vreagde, die wy smaakten, by het stillen van on zen honger. Ik weet niet wat Ivan tegen ons zeide, maar eindelijk waren we wel gedwongen naar hem te luisteren. „Waar ziet gy een armen drommel eigenlijk voor aan bromde hy. „Weet gij hoeveel het biljet waard is dat gij my ge geven hebt?" George schudde ontkennend het hoofd. „Duizend roebels 1 Daar kan men zeker drie jaar vryheid voor koopen. Neem het spoedig terug, anders krijg ik nog lust om u te vermoorden." Hij drukte het George in de hand, en keerde ons den rug toe, waarna hy met de ellebogen op de knieën en de kin in de handen gesteund in het vuur staarde en zich zachtjes heen en weder wiegde. Gordon zag my van terzijde stom van verbazing aan. Wij twijfelden beiden of de man wel goed by zyn hoofd was. Maar toen Ivan zonder naam zag, dat Gor don hot biljet nog steeds in de hand hield, ontstak hy in woede. „Stop het weg, gauw, zeg ik u 1 Weet gy dan niet, dat het bosch wemelt van ongelukkigen. Zelfs voor min der, zouden zjj u zonder eenig gewetensbezwaar uit den weg ruimen. En waarom ook niet?De noodzake lijkheid kent slechts één wet, nlm. alles is toegestaan wanneer men zyn leven kan sparen. Denkt gij niet dat ik, toen gij uw brood zat te verslinden, plannen maak te, n te vermoorden. De dood zou veel gelukkiger voor u beiden zyn, en bovendien zou u, de regeering en ook my veel moeite bespaard worden. Toen gij my om brood vroegt, joeg uw blik my vrees aan. In elk geval is brood maar een middel om te bestaan, en het doel van ons is toch om de vryheid te herwinnen. Men verdedigt zyn leven, zoolang men hoop koestert die vrijheid te verkrijgen, maar ook is die hoop ver vlogen, wel dan kan men zich wel van kant maken.'J „Ik begryp niet dat gij, met zulke begrippen er niet met dat biljet van door zyt gegaan?" „Dit plan bracht ik niet ten uitvoer, omdat de ver leiding om u te vermoorden veel grooter was. De mo- gelijkhoid bestaat, dat gy nog meer geld by u hebt, waardoor ik myn ontsnapping zou kunnen bewerkstel lingen." „Waarom hebt ge mij niet gedood, als ge er zooveel lust toe gevoeldet „Om een dwaze reden eigenlijk Iets in uw per soon en uw gestalte maar niet die woedende uit drukking op uw gelaat hield my terug. Op het kritieke oogenblik scheen net my, alsof ik een dierbaren vriend

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1