kapelaan van de St Katharina-kerk te Amsterdam en vervolgens rector van de St. Hnbertus-kapel. Met de heeren mr. Tan der Biesen en Schmitz was hy een der stichters van de St. Josephs Gezellen vereeni- ging, aan welke vereeniging hy van de oprichting, op 4 Jan. 186S, zijn beste kl achten wijdde. Deze Vereeniging, een „huisgezin" van handwerkslieden, onder priester lijke leiding, stelt zich ten doel het individueele en sociale leven der hand werkslieden te verbeteren. Dat doel hield de overledene steeds voor oogen; plichtsbetrachting hield hy den ge zellen steeds voor en in plichtsbe trachting en voortdurende werkzaam heid ging hy hen voor ten allen tijde. Twee maanden na de oprichting der Vereeniging werd by tot vice-presi dent van den Raad van Best. der Ver eeniging benoemd en na den dood van deken Van Lnnen tot Rector Centr.-Pres. gekozen. Hy was het die den stoot gaf tot stichting van het bekende gebouw der Vereeniging aan de Stadhouders kade, waarvan hy de kosten voor een groot deel uit eigen middelen bestreed. Steeds kenmerkte hy zich door bui tengewone werkzaamheid, soberheid en liefdadigheid; voor de sociale nooden in onze maatschappij had hy steeds een open oog; die te verbete ren was steeds zyn streven, met de politiek liet hy zich ongaarne in. Men zal zich herinneren dat Hare Majesteiten bij een Harer jongste bezoeken aan Amsterdam de stichting der Vereeniging bezochten en toen door jiir. Van Nispen werden rond geleid. De Regeering erkende in 1897 zyne verdiensten door hem te benoe men tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was verder bestuurs lid van de „Vereeniging tot Welda digheid van den Allerheiligsten Ver losser". De plechtige uitvaart zal plaats hebben Donderdag a.s. Ebld. Gebed in den Raad. Men herinnert zich de oude quaestie van den gemeenteraad te Amsterdam over de afschaffing van het gebed, dat de voorzitter vóór den aanvang der werkzaamheden uitspreekt. Ook in andere plaatsen is deze zaak meer malen besproken, en werd het gebed bier behouden, daar afgeschaft. De burgemeester van Ouder-Amstel eeft eene andere oplossing gevonden. Deze geeft den leden, voordat de vergadering is geopend, vyf minuten tijd om te bidden. Hy beroept zich op het reglement van orde, dat zegt, dal, de vergadering „wordt geopend met gebed". Er. staat nergens, dat do voorzitter opent met het uitspre ken van het gebed. Zeker eene practische oplossing. Naar den zin van aller Ouder-Amste- laren is zij echter niet. (U. D.) De door het Engelsche schip Sie- tonv.fi geredde equipage, acht koppen van dé te Noordwyk gelande bom schuit retronella en Johanna, is be- houden te .Sunderland aangebracht. De reedery Wed. v.d. Toorn ontving hiervan telegraphisch bericht, onder by voeging: schuit en jongen zyn weg. Door verkeerden wisselstand reden Zondagmorgen twee locomotieven te Esschen tegen elkaar. De machinist bekwam hierdoor een hoofdwond, maar hec andere personeel kwam er met den schrik af. De tender stond dwars op het spoermet vereende krachten werd gewerkr, zoodat juist het spoor vrij was, toen de eerste internationale trein van Parijs naar Amsterdam aan kwam. Gebr. Hogerhuis. Volgens .,De Sociaal-Democraat" is. zooals gemeldjs, by den officier vau justitie te Leeuwarden door de moeder en zuster der gebroeders Hogerhuis een aanklacht wegens meineed inge diend tegen Gaize Raitsma. die de voornaamste getuige was in het bekende proces. Het is een uitvoerig opstel, waarbij zy tot de conclusie komen „dat het bewijs is geleverd dat het lantaarntje door de inbrekers achter gelaten, niet van de Hogerhuizen, doch van Paulus van Dyk afkom stig is; dat sporen van de worsteling met Sieds Jansma bij geen der gebr. Ho gerhuis, doch wel by Paulus van Dijk aanwezig zyn bevonden. dat de bloedvlekken op de venster bank by Haitsma gevonden, het nood zakelijk maken, dat een der inbrekers verwond is geweest, welke verwon ding by geen der gebrs. Hogerhuis, doch wel by Siobout Alberda is ge constateerd dat in den nacht yan de inbraak, zoowel daarvoor als daarna, drie per sonen door verschillende getuigen zyn aangetroffen op den weg naar en van Beetgum, weikeu weg de Hogerhui zen om by Haitsma te komen, niet hadden te gaan, terwyl Paulus van Dyk hem wel noodig had dat een grondig onderzoek, door de justitie in te stellen bij Eeltje Ringia, Pieter de Jong, Hermanus de Jong, Daan Bakker, Jelle F. Dijkstra en Klaas ötienstra en verder by Pieter Wassenaar, Minse de Yries, Romke Althuis en Gerrit Reitsma, arbeiders te Beetgum, aan liet licht zal brengen, dat de inbraak by Haitsma niet het eenige misdryf is, waarin Paulus van Dyk een rol vervult en dat Yan Dyk en Allard Dijkstra, die zich in den aanvang hebben meester gemaakt van alle pogingen, om de onschuld der gebr. Hogerhuis te bewijzen, intussclien door het verspreiden van allerlei praatjes de publieke opinie tegen de Hogerhuizen hebben trachten in te nemen." In de toelichting van dat uitvoerig stuk, dat blijkbaar door een deskun dige hand is opgesteld, worden ver schillende uitingen opgesomd welke die getuige omnent het uiterlijk der gemaskerde personen die de inbraak gepleegd hebben, kort daarna tegen over verschillende personen zou heb ben gedaan en waaruit zou blijken dat zy slechts op anderen dan de veroordeelden van toepassing konden zyn. Twee personen met wie hij indien geest gesproken zou hebben, wor den genoemd en zijn, volgens de aanklacht, nog nimmer door de justitie als getuigen gehoord. Ditzelfde is ook niet" geschied met andere personen die verklaringen zouden kuuDen afleg gen ten bewyze dat drie met name aangeduide personen de inbraak heb ben gepleegd. Het blykt niet of deze aangevoerde feiten reeds begrepen waren in het nader nauwkeurig onderzoek dat volgens de verklaring van don minister van justitie heeft plaats gehad en dat tot versterking van de schuld der veroordeelden heeft geleid. Zoo niet, dan is de officier van justitie te Leeuwarden, volgens art. 31 wetb. van strafr. alsnog verplicht „naar om standigheden aanvankelijk alle narich ten te verzamelen en in te winnen welke dienstig zijn over de zaak (d. i. thans de beweerde meineed van den getuige Haitsma) licht te verspreiden". Hy zal stellig niet nalaten te onder zoeken wrat er van deze beweringen waar is, en of deze aanleiding geven tot het instellen van een nieuw onder zoek door den reckter-eommissaris. Het weder in November. Aaan het maandelyksch overzicht van het weder, mede gedeeld door liet Kon. Ned. Met. Instituut ont- leenen wy het volgende. Het tijdvak van stil, vaak mistig weer, zonder regenval van eenig aan belang en by hoogere barometerstan den, den lGdeu October ingetreden, eindigde den 26sten November met eene plotselinge omslag tot storm weer. Gedurende de eerste dagen der maand heerscht mistig koud weer by zwakken Oosten windden 6den ver oorzaakt een zeer vlakke depressie geringen regenval, waarna bet weer opklaart en de wind Z.O. wordt. On der den invloed eener depressie bij Schotland ruimt de wind gedurende de volgende dagen tot Z.W., terwyl de bewolking gering is, en de tempe ratuur stygt. Daarna daalt de barometer onder den invloed eener depressie, die zich den 15den als een stormcentrum over het Skagerak vertoont, terwijl een uitlooper over ons land regenweer brengt. Het weer klaart aanstonds weer op, en is verder by Z. tot W, wind vooral 's morgens mistig. Den 19den komt een storm in N.-Scandi- uavië, die in ons land alleen den ma tigen wind tot N.NYY. doet ruimen terwyl het weer mistig blyft. Gedu rende een tweeden storm, die over Scandinavië heentrekt, blyft het weer I by zwakken Z.W. wind mistig. Daar na wordt de wind N.O. en O. en daalt de temperatuur dioden 26sten, terwyl do wind Z.O. en de hemel helder wordt en de temperatuur tot 8° onder het vriespunt zinkt Een depressie evenwel, die by Schotland is verschenen doet den wind verder tot Z.W. ruimen en de temperatuur stygen, terwyl reeds op den avond van den 26sten bij aanwakkerenden wind sneeuw- en regenweor intreedt, Den 29sten verschnnt een zeer diepe depressie by Schotland, die in ooste lijke richting over Denemarken naar Rusland trekt en den 28sten een Z. Westerstorm met onweer, -- den 29sten een N.Westerstorm veroor. zaakt. Zy wordt op don voet door een tweede depressie gevolgd, die den 30sten een Z.Westorstorm geeft. In aansluiting met deze weersge steldheid is de gemiddelde baroine- er- stand byzonder hoog, (in de laatste 48 jaar slechts tweemaal overtroffen, 1S677G5.8; 1889: 766.4) en liet aau- tal dagen met mist 21, zeer groot. Te De Bilt werd tweemaal een kring om de zon, eenmaal een krans om de zon en 5 maal een kring om de maan waargenomen. Koloniën Atjeli. Uit Kotaradja meldt men aaD de Deli CL: Heden (21 Oct.) kwam hier tele foonbericht, dat 2 comp. inf. van Indrapoeri van nacht waren uitge rukt om een buis te omsingelen, waarin vyanden zouden zyn. Het gelakte den wd. controleur, le luit. Roon, met een detachement het huis te omsin gelen zonder door de Atjehers be merkt te zyn. Eenige salvo's deden 8 vyanden vallen, terwijl een 10-tal wist te ont komen; bij de ingesteide vervolging, waarby luit- Roon en luit. Baudoin onder de voorsten waren, werden er nog 4 neergeschoten, terwyl by den terugtocht nog 1 in een hinderlaag viel; eenige Beaumont geweren, kle wangs en lanzen werden buitgemaakt, terwijl van onze zijde geèn enkel man sneuvelde of gewond raakte, zoodat wij op succes konden bogen. Selimoen zal spoedig bezet worden. En bij een later schrijven Op den 25en October is Öelimoen bezet door twee corapagniën van bet 12e bataljon uit Kotaradja, eene com pagnie van het 7e bataljon van Gleïeng en eene niet bespannen sectie artillerie. Overste Krull van Gloïeng gaat mede om het bivak in te richten, dat uit een kampeinent zal bestaan van tydelyke materialencavalerie en artillerie paarden komen als alles klaar is. De J.-B. schrijft: „Het stoomschip Reael bracht den 27en October den len luitenant der infanterie H. J. Yoskuil en 13S on derofficieren en minderen ziek van Atjeh ter verpleging in het militair hospitaal te Padang aan. Op de afge legen posten scbynt van officieren en manschappen meer dan het mogelijke gevergd te worden. Te Gleïeng is volgens een correspondentie in de Sum. Ct. een ziekenrapport van slechts 100 man een gunstige uitzondering." Den 12en April li. overkwam den 2e luitenant der artillerie R. van Eek te BaDjoebiroe bij het houden van theorie over de inrichting en werking van de tydbuis bij het be handelen van een gevulde granaat kartets het ongeluk dat,jdit projectiel uiteensprong, tengevolge waarvan zes kanonniers gewond werden. De heer Yan Eek werd deswege door den krijgsraad te Magelang, „wegens liet onwillig toebrengen van kwetsuren uit onvoorzichtigheid onder verzach tende omstandigheden" veroordeeld tot een geldboete van fÖO, subsidiair tot zeven dagen militaire detentie. Bij sententie definitief van 15 October heeft het hoog militair gerechtshof het vonnis van dien krijgsraad ver nietigd en den appellant vrijgespro ken, omdat het hof diens schuld niet wettig cn overtuigend bewezen achtte. (J.-B.) {beklaagden Sarpan, huisjongen van den heer Ingerman, en Amai, be diende van den heer Schut, en diens vrouw Moerni, schuldig aan den dief stal, indertijd ten nadeele der Deli- maatschappy gepleegd, en veroor deelde den eerste tot vyf jaren, en de beide laatsten tot twee jaren dwangarbeid buiten den ketting. Het blad schrijft tot toelichtin; van dit telegram „Geruimen tijd geloden werd te Medan, terwyl hot personeel van het hoofdkantoor der Deli-Maatschappy zyn middagdutje deed, een tamelijk groot bedrag uit de brandkast ont vreemd zonder dat sporen van braak daaraan te bespeuren vielen. Al da- deiyk viel de verdenking op de be dienden der heeren H. Ingerman, secretaris, en Schut, kassier der maatschappij, die in hetzelfde go- bouw wonen waarin de bureaux ge vestigd zyn. Dit vennoeden is thans door den landraad tot zekerheid go- bracht." Bij de inhuldiging. In het loge-gebouw te Batavia heb ben, naar de „Java Bode" meldt, een veertigtal personen vergaderd, die dooi den resident bet meest geschikt wer den geacht om de leiding op zich te nemen van de viering van bet kro ningsfeest van H. M. Koningin Wil- helmina. Aan ieder der aanwezigen werd het volgende concept-programma uitgereikt, dat in de eerste plaats be doelt de gelegenheid tot deelname aan de feesten zoo algemeen mogelyk te maken, zoodat niemand buiten-geslo ten kan worden. Zondag 2S Augustus bidstond in alle kerken (met muziek en koren in de Willemskerk, bij te wonen doorZ.E. den Gouverneur-Generaal en hooge autoriteiten. mdag 29 Augustus opening en in wy ding van liet Wilhelminapark te Weltevreden 's avonds galavoorstel ling in den schouwburg. Dinsdag 30 Augustus voormiddags Allegorische en historische voorstel lingen op het feestterrein van liet Ko ningsplein 's avonds 9 uuralgemeeue taptoe; tuin-concerteD in Concordia en Harmonie. Woensdag 31 Augustus. Algemeeue feestdag 6 uur v.m. Overal klokken, gamelang enz., 7 uur groote wapen schouwing Koningsplein. 10 uur plech tige audiëntie in het paleis te Ryswyk of in liet gouvernements-paleis Wa- terlooplein. Volksspelen Koningsplein, 's Avonds algemeene illuminatie, 10'/2 uur vuurwerk op het Koningsplein. Donderdag 1 September. Algemeen kinderfeest in den dierentuin des morgens. Feest ten paleize des avonds. Vrydag 2 September. Des morgens militair tournooi en assaut op bet Koningsplein. Des avonds verlichting, vuurwerk en waterfeest in de haven te Tand jong Priok. Uit Medan is den 3en November aan de J.-B. getelegrapheerd Heden verklaarde de landraad de Sport en WedskijtHen. De reis om de wereld door 5 dwergen. Vyf dwergmuizen, van Su matra afkomstig, zyn den 5den Sep tember op reis getogen van Chicago naar New-York, met het voornemen om de wereld om te trekken, en uiterlyk den 4dcn September 1899 's nachts voor twaalvenin de stad van uitgang terug te zyn. Zij wordenfdaarby'J vergezeld door een kornak, den heer Henri Dhartmont, die met deze onderneming zijn fortuin wil maken. Hij heeft namelyk een contract gesloten met groote Ameri- kaansehe uitgevers, waarin zij ver klaren, hem 20,000 dollar te betalen voor het monopolie van het avontuur lijk verhaal van vijf dwergmuizen uit Sumatra, die een reis om de wereld hebben gemaakt. Onder deze voor waarden dat Dhartmont op weg zou gaan zonder een cent op zak, zonder eenige bagage, met uitsluitend een linnen pakje aan en dat hij binnen twee jaar terug zal zijn. Zaterdagavond hebben wy van twee dwergenmuizen, met bun impresario bezoek gehad. Het eerste wat deze vertelde was het droevig overlijden van het ouderlyk muizen paar, al da delijk na het vertrek, en van ëen hunner dochtertjes, die in Antwerpen door een kattenaai is gedood. Dat is voor Dhartmont drie duizend dollar I schade, want voor elk van de vyf'le vende dwergmuizen die hy zou mee-1 brengen in Chicago zou hij bovendien j duizend dollar krjjgen. j De twee overlevende reizigertje schenen niet te treuren om het ver lies. Toen Dhartmont het sigarenkistje waar zy inzaten, onder zyn mantel uithaalde, kropen zy, heel intelligent rondkijkend met hunne pikzwarte kraaloogjes, nieuwsgierig uit het fla nellen lapje, en, zorgvuldig aan elkaar verbonden door een zilveren kettinkje, met zijden halsbandjes om. maakten zy een drukken onderzoekingstocht over de schrijftafel van steller dezes. En Dhartmont nam de wonder kleine beestjes half zoo klein als een veldmuis, met heel grappige handjes aan de pooten liefkoozend op, streelde ze, en sprak ze toe met „mes bébés" voor en na, in allerlei toere intouaties. „O, ze kennen me als een bond", zei hy eenigszins dubbelzinnig; „als ik ze laat loopen, volgen ze me op straat, niet waar bébé'sEu in extase„zy zullen me maken tot een kapitalist, moge ik voor hun sterven behoed blyven." Dhartmont reist met zyn muizen zooals hij wil, te voet, per trein of boot, als hy 't zelf maar betaalt. Za terdag kwam hy te Rotterdam aan, uit Brussel, daar uit Antwerpen, waar hy 10 November arriveerde. En nu gaat hy verder over Den Haag, Am sterdam, Keulen, Hanover, Hamburg, Berlijn, Breslau, Petersburg, Moskou, Odessa, Tiflis, Teheran, Herat, Kan dahar, Bombay, Madras, Calcutta, Mandalay, Bangkok, Singapore, Ha noi, Hongkong, Sjanghai', Pekiug, Wladiwostok, Tokio, Jokohama, Ho nolulu, San Francisco, Denver, en Chicago. Dharmont is 38 jaarhy werd iu Amerika geboren uit Fransche ouders, en van Frankrijk uit maakte by veel verre handelsreizen, vooral naar het Oosten. Ook deed hy veel aan de wandelsport. En onderweg verdient hij geld door in de groote steden conférences te houden, door zich voor geld door de dagbladen te laten interviewen, arti kelen te schryven bijvoorbeeld voor (1e Matin en de Patriot, door handelsopdrachten uit te voeren, maar vooral door zyn postzegelzaakje. In alle laDden verzamelt hij die, en hij beweert er nu zeker al eenmillioeu te bezitten. Zyn bagage b'yft zoo licht mogelijk. Een stel linnen draagt hij mee, zijn papieren, en den grooten zak met postzegels. Hij eet zeer wei nig, drinkt de dranken van elk land, en de Schiedam hier beviel hem helaas van alle weer het best. Henri Dhartmont denkt erover te Rot terdam tot Dinsdag te blyven, omdat hy zoo veel gehoord heeft over onze markt. N. B. Ct. Voetbal. Uitslag van Zondag gehouden wedstrijden der vereenigingen in de eerste competitie. Haarlem: Haarl. Yoetb. Club .Haarlöm" tegen „Celeritas" te Rot terdam. Door Haarlem gewonen met 3 tegen 0. WIT Amsterdam: R. A. P. aldaar tegen „Sparta" van Rotterdam. Door R. A. P. gewonnen met 3 tegen 0. Tweede klas competitie. Tc Heemstede: „Volharding" Amst. tegen de „Haarl. F. Cl." Door „Volharding" gewonnen met 5 tegen 2. „Quick" tegen „Edo" te Amst. met tégen 2. E. H. V. L. baron van Boeron en R. W. Wijnmalen van het le en A. 'G. M. J. baron van Oldenneel van i het 2c reg. huzaren, j By het wapen der genie is het j onderscheidingsteeken verleend aan do le luits. jbr. mr. J. van Heems- kerek van Beest, te 's-Gravenhage eu C. C. Petri, te Amsterdam. By de mil. administratie is het on derscheidingsteeken verleend aau den le luit.-kwartierm. D. A. L. van An- del, van het reg. gren. cn jagers. Land- en Tuinbouw. Het laatste nummer van het Week blad voor bloembollencultuur bevat de agenda van de 92e algemeene ver gadering van de algemeene vereeni ging voor bloembollencultuur, hier op 27 December te houden. Daarop komt o.a. voor een voorstel van het Hoofdbestuur, dat de vereeniging ais zoodanig deelneme aan de Wereld tentoonstelling te Parijs van 1900. Leger en Vloot Heden bad te 's-Gravenhage op de Maliebaan, de plechtige uitreiking plaats voor de onderscheidingsteeke nen voor 15-jarigen officiersdienst. Aan de navolgende officieren van het wapen der art. is het onderschei dingsteeken voor 15-jarigen officiers- dienst verleendA. J. P. Pfeiffer, le luit. le reg. veldart.jhr. E. H. ytorm van 's Gr avesan de, W. C. ba ron Roëll en H. B. Schreuder, id. 2e reg., M. S. Buys Ballot id. 3e reg.; X. C. K. Lasöuder, le luit. le reg. vest, art.; A. L. Hestra, S. C. Meerdink, kapt. en K. C. Ketner en C. H. Carbier, le luit. 2e reg.J. A. de Bruyn, kapt. 3e reg.J. C. ten Hoever de Brauw en J. C. M. Pompo, kapt. en J. van Gruting, le luit. le reg. vest, art.; A. van Toornenburgh, Le luit. pantserfort-art.J. P. Smeetsj id. pyrotechnische werkplaatsen en aan den kapt. magazijnmeester J. Jochem. P>ij bet wapen der cav. is het on derscheidingsteeken verleend aan den ritmeester L. S. Gerard van Sijsen, van bet le reg., benevens aan de le sluits. W. J. Tilanus, van bet 3e, P. om het leven wilde brengen, en toen ik u goed aanzag werd ik getroffen door de edele, goedhartige uitdruk king die op uw gelaat rustteik werd er door aan getrokken „Lyk ik misschien op iemand, dien gij kent?" Ivan Zonder Naam knikte toestemmend met het hoofd en vestigde zyn oogen op het vuur, terwyl zyn gezicht betrok. „Een vreemd geval" mompelde Gordon; „mijn gelijke nis met een Rus redde bet leven vau den laatste, maar bracht my tegelijkertijd in dit ellendig oord." „Wie was dat?" vroeg lvan, zich driftigomkeerend. „Taras Prins Borgensky." „Taras riep de ander uit, terwyl hy opsprong. „Leeft hy nog?" „Voor ongeveer twee maanden, toen wy hein verlie ten, was by nog gezond en wel." „Waar woonde by?" „Te Londen. Kent gij hem Welke Rus kende vijf jaren geleden Taras niet?" Eenige minuten hield hij een alleenspraak in zyn eigen taai, die ik echter niet volgen kon. Maar plotseling zweeg hy en zeide tot ons als om zich te veront schuldigen „Ik oen vyf jaar opgesloten geweest in de vesting Petropawlowsk. Niemand mocht my bezoeken en daar in onze gevangenis alleen moordenaars en dieven zaten, en geen politieke misdadigers, kon ik met niemand over hem spreken." En na eenige oogeablikken vervolgde hy met een stem, die van aandoeuiug trilde: „Ik dacht, dat hy ook reeds gestorven wasby was mijn vriend Hy zag peinzend voor zich en pookte met zijn stok in het vuur. Toen scheen hy zich weer onze aanwezig heid te herinneren, want uit medegevoel hadden ook wy gezwegen en vroeg „Hebt gij Taras gekend?" „Ja zeer goed." „Is hy gezond? Wat doet hy nu? Hoe brengt hy zyn leven door? Vertel mij als 'tu blieft alles, wat gij van hem weet." „Gij zult beter op al deze vragen kunnen antwoorden dan ik," zeide Gordon tot my. Lk nam nu het woord eu beschreef hom tot in de bijzonderheden ons levenook vertelde ik fiem van de meesterwerken van Taras. „Ha! ha!" riep Ivan mot een woeste vreugde uit, toen ik hem de beteekenis van den beeldengroep uitlegde. „Hy is nog altyd even doorzettend, een goed strijder I Maar laat dé Russische politic hem maar kalm zijn gang gaan?" „Ongelukkig niet En daarop verhaalde Gordon hoe men hem reeds twee keerbad trachten op te lichten en ik beide beeren hun po gingen verijdeld had hy liet niet na er Ivan op te wij zen dat hy zijn redding in het geheel niet aan liet toe val, maar aau myn moed en toewyding te danken had. „Neem mij niet kwalijk'" zeide Ivan hem in de rede vallend, „ik dacht dat Engelsche vrouwen niet veel meer konden dan babbelen. Maar kunt gy niet nagaan van wien deze voortdurende vervolgingen uitgaan „Ik schaam my haast om u te zeggen, dat ik een van myn landgenooten verdenk." zeide Gordon. „Een Ier?" vroeg Ivan kortaf. „Ja." „Zeg mij dadelyk zyn naam Barry Kavanagh." „Ellendige schurk 1" siste Ivan tusschen zyn tanden. „Kent ge hem dan." „Ja, en ik heb goede redenen dat ik mjj zoo over hem uitlaat. Is hy getrouwd Hebt gy zyu vrouw wel eens ontmoet? Zy zal nn zoo ongeveer dertig jaar zyn blauwe oogen een bekoorlijk, eenigszins verlegen per soontje. Wees niet bevreesd om mij te vertellen water van haar geworden is." Wy zeiden hem toen, dat Kavanagh een vrijgezel was. „Goddank, dat zij gestorven is! Ik heb nog liever dat hij haar vermoord heeft, want de gedachte dat zy misschien aan zyn schurkenstreken deelnam, zou ik niet kunnen verdragen zy was myn zuster Daarom stelde ik ook vertrouwen in hem. En toen ik hem al mijn geheimen had me-gedeeld, leverde by my aan de politie uit. Dit is ook de reden, dat ik zooveel jareu ge vangen heb gezeten. Het doet er nu noettoe!Yertcl mij alles van hem tot in de kleinste bijzonderheden. Dan zal ik u op myn beurt, ook het een en ander mee deden." Wy verhaalden hem alles, wat wy van Kavanagh wisten. Ivan was weder tot kalmte gekomen en luis terde opmerkzaam toe, terwijl bij onbewegelijk in de zelfde houding bleef zitten en geen woord uitte, zoolang wy dit onderwerp behandelden! Hij betwistte onze ver onderstellingen niet, maar zeide, toon George zweeg GESflEWQÖ EtilEUWS Brakms' nalatenschap. Er is alle kans, dat er over de na latenschap van Brabms toch een groot proces zal worden gevoerd. De Weener „Yereeniging van muziek liefhebbers", de pensioen vereeniging Franz Liszt te Hamburg en de Czerney-vereeniging eisclien de nala tenschap op, de eerste op grond van een niot door den overledene getee- kend, de laatste twee steunende op een wel door Brahms onderteekend testament. Voort zyn er 22 bloedverwanten van den componist, 19 van vaders zijde, 3 van moederszijde, gedeeltelijk farmers in Amerika, gedeeltelijk Duitschers, die een aandeel opeiscben. De nalatenschap bedraagt naar d9 inventarisatie heeft aangewezen, on geveer 400,000 mark. De bibliotheek en de muziek gaat naar den Verein für Musikfreunde. Meer dan 600 brieven, waaronder ceuige van Wag ner, Liszt en andere bekende compo nisten, zyn gevonden. Dood van een ontdekkings reiziger. De Afrika-reiziger Eugen Zint- graff is volgens te Berlijn ontvangen particuliere berichten Zaterdag zq Toneriffe aan malariakoortsen be zweken. Een gerechtelijke dwaling. In 1852 werd do onderwijzer Pierre Vaux, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens een reeks brand stichtingen in zyn woonplaats Longe- pierre in het district Chalons-sur- Saöne. De man werd naar Cayenne overgebracht en stierf daar. Hy' liet een zoon na, die hem door zyn byzyn het leven verhelderde en die na zijn dood naar Frankrijk terugkeerde, waar hy zich een positie verwierf door ingespannen arbeid. Hy is thans afgevaardigde voor Dyon. Door toedoen van dezen zoon zal thans het vonnis van den vader her zien worden. Er zyn er velen die van den beginne overtuigd waren van de onschuld van Pierre Yaux, maar alle pogingen om een herziening van het proces te verkrijgen, waren tot dusver mislukt, hoewel zelfs een rechter die de zaak uit eigen bewe ging bad onderzocht, de overtuiging had gekregen dat een ander dan Yaux de schuldige was. Ten slotte is het den onvermoeiden aanhouder gelukt de herziening van bet proces te verkrijgen. De zaak is Zaterdag voor het hof van cassatie gekomen. Klondyke-expeditie. Onder leiding van Otto Nordens- kjiiild te Upsala, den leider van de jongste Zweedsche Yuurland-expedi- tie. zal in Maart van het volgend jaar een wetenschappelijke expeditie van Stockholm uit naar Klondyke plaats hebben. Het gebeele gebied van de Yukonrivier zal onderzocht worden, vooral ook met het oog op het vinden van nieuwe goudbedden. De kosten, die op 25 tot "30,000 kro nen geraamd wordeu, zullen worden gedragen door een consortium, dat blijkbaar industrieele ondernemingen in het goudgebied van Alaska be- „Gy hebt or niet liet flauwste begrip van, welke lage beweegredenen er achter al deze handelingen schuilen. Was Kavanagh u geld schuldig?" „O, eeu bagatel een sommetje, dat by met, kaart spelen aan. mij verloren had." Ivan fluisterde daarop Gordon iets in, dat klaarblij kelijk Diet voor myn ooren bestemd was. Gordon schudde ontkennend liet hoofd en vroeg „Kunt gy uit al wat ik u verteld heb, niet opmaken welke redenen hij gehad heeft ons naar Rusland te la ten voeren? „Ik begrijp, dat hy zich van de juffrouw wilde ont doen. Maar om u hier naar toe te voereneen ge wone schurk zou er geen bepaalde reden voor behoe ven te hebben, maar Kavanagh wel." „In elk geval kunnen wy ons nu troosten met de gedachte, dat zy den armen Taras met rust zullen la ten, tenminste als de minister van justitie, die nn d© vergissing wel zal bemerkt hebben „Wees gerust, die is van alles op de hoogte!" zeide Ivan, liet hoofd opheffend. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2