is Maandag onder vele blijken van belangstelling op Eik-en-Duinen be graven. Aanwezig waren o. a. de com missaris der Koningin in Zuid-Hol land. mr. Fock, en de inspecteurs der posterijen in Noord-Holland en Gel aerland. Een prijsvraag voor vrouwen- kleeding. De rubriekcommissie voor Industrie van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid heeft besloten, eer prijsvraag uit te schrijven tot het verkrijgen van een gezonde, prakti sche en toch tegelijkertijd smaakvolle vrouwenkleeding. In zeer vele opzichten zoo wordt in de desbetreffende circulaire gezegd beantwoordt toch de tegenwoordige vrouwenkleeding niet aan dit ideaal en het is daarom gewenscht, dat de vrouwen, wier belang het in de eerste plaats is, dat hierin verbetering kome, de handen ineenslaan om dit doel te bereiken. De commissie stelt zich voor, door het uitschrijven dezer prijsvraag be voegde en belangstellende personen op te wekken, hun gedachten over deze belangrijke zaak te laten gaan, om door eventueele inzending te doen blijken, in hoeverre deze door velen zoozeer gevoelde behoefte aan verbe tering in de werkelijkheid tot prac- tische resultaten kan leiden. Ér wordt verlangt een volledig stel onder- en bovenkleeding (met uitzon dering van hoofddeksel en schoeisel), waarbij uit de keuze van vorm en grondstof blijkt, dat de inzendster (in zender' de eischen kent, die de ge zondheid stelt aan een doelmatige en tevens fraaie kleeding. Ter beoordeeling van het ingezou- dene heeft de industrie-commissie een jury bereid bevonden en benoemd, welke is samengesteld als volgt Mevr. dr. M. HammerDu Saar. pres.. Amsterdammevr. E. Verrijn Stuart— Gunning, Secr., 's-Graven- haee. Witte Brugmevr. C. Goekoop —De Jong van Beek en Donk, 's-Gra- venhagemej. E. Kerleu, hoofd eener toekenschool,' Amsterdam mevr. Em- merechts, 's-Gravenhagemevr. E. Koopmans—Maire, 's-Gravenhage mej. A. F. Steyn, 's-Gravenhage. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van f800. Voor onder- en boveukleeding, ieder afzonderlijk, wordt een eerste prys an f 250 uitgeloofd. Mocht een ge combineerde "inzending voorkomen, aan welke in beide afdeelingen de eerste prijs wordt toegekend, dan zal aan deze een extra prijs, boven de 2 maal f 250, van f 100 ten deel vallen. Voor iedere af deeling wordt een tweede prijs van f 100 uitgeloofd. Verder kunnen eervolle vermeldin gen worden toegekend. Door de jury zijn verschillende eischen gesteld, "die men in het pro spectus vermeld vindt. Op aanvrage zal dit aan belangstellenden gaarne worden toegezonden. Ia de amsterdamsche bladen bepleit de heer M. Z. Boolemau, Nieuwen- djjk 199 (lste etage) Amsterdam, in eene „Oproeping aan het Nederland- sche Volk", de wenschelijkheid der stichting van een monument voor wijlen den heer A. C. Wertheim, be staande in het oprichten van eene Abraham Carel Wertheim-Stiel ding, welke zich ten doel stelt, te handelen zooals de man, wiens naam deze stichting zou dragen, bij zijn leven in het groot gewoon was te handelen. Zijn wensch is, dat deze stichting door bekende N ederlandsche ingeze tenen moge worden overgenomen, met de vestiging van den hoofdzetel te Amsterdam, en verdere afdeelingen in alle groote steden van Nederland want A. C. W.'s goedheid strekte zich uit over geheel Nederland. Ook bepleit X. in het Hbld. het denkbeeld om het Oosterpark te Am sterdam te herdoopen in het A. C. Wertheim-Park. Oplichters. In de Spuistraat 180 te Amster dam, was sedert eenigen tijd een zaak gevestigd, waar men voor 10 ets. een Tot kon koopen, waarop huishoudelijke artikelen konden getrokken worden. Degenen, die echter loten namen, zijn bedrogen uitgekomen. Het huis is leeg, de firma is verdwenen. Op de deur is een plakkaat aange plakt waar door de volgende woor den een ieder van dit feit wordt in keunis gesteld „Deopligters zijn met de noorder Zon vertrokken". Brand te 's-Gravenhage. Zondagnacht omstreeks 1 uur ont stond plotseling door een tot nog toe onbekende oorzaak een felle uit slaande brand in perceel 42 aan de Koningstraat te 's-Gravenhage, in welk huis een winkel in bedden, ledi kanten, spiegels enz. wordt gehouden. De bewoners, man, vrouw en kind, sliepen in het achterhuis. Toen zij door het rumoer ontwaakten, was de toegang naar buiten door vuur en rook reeds afgesneden. Alle drie wer den door de politieagenten Snel en Van Vliet aan de achterzijde van het huis over een muur heen gered en bij de buren binnengebracht. Het vuur werd beperkt tot den winkel. De bewoner was tegen brand schade verzekerd. De heer B„ winkelier in de Lijn- markt te Utrecht, betrapte Zaterdag middag een juffertje, dat bij hem in den winkel was, op diefstal van eene portemonnaie en andere voorwerpen. Hoewel zij aanvankelijk alle schuld ontkende, was zy ten slotte toch ge noodzaakt de ontvreemde voorwerpen voor den dag te brengen, waarna men haar liet gaan. Bij nader onderzoek kwam men echter tot de ontdekking, dat er nog meer voorwerpen en sie raden werden vermist, zoodat men besloot de politie met het gebeurde in kennis te stellen. Het gevolg hier van was, dat de juffrouw kort daarna in hechtenis werd genomen en dat de politie tevens een aantal nieuwe por- temonnaies, lederen naai-étuis, broches enz., die nog in haar bezit werden bevonden, in beslag nam. Een vreemde viseh. Men schryl't aan het Vtr. DU.-. Door den visscher J. Helder, van Paterswolde, zijn twee visschen van zeer bizonderen vorm gevangen. De ademhaling geschiedt niet door kieu wen, maar door 7 ronde openingen aan den kop, terwijl de bek veel overeenkomst met dien van een bloed zuiger heeft. De lengte bedraagt 3 d.M. Wjj kunnen ons het beest nog met te best voorstellen, zegt het V. D. Misschien kan een onzer deskundige lezers gissen welk dier bedoeld kan zijn. Voor een Aprilvisch is het in elk geval nog wat te vroeg. Inbraak. Zaterdagavoad is te Rheden inge broken in de woning van de aldaar wonende diacones, tijdens deze afwe zig was. Door liet. uitsnijden eener ruit heeft men zich toegang tot de woning weten te verschaffen en al daar een kastje opengebroken, waar uit ongeveer i 30 is gestolen. Een in de keuken hangende armenbus had men eveneens geledigd. De politie heeft dadelijk een onderzoek inge steld. Zondagvoormiddag geraakte te Til burg, de 15-jarige machinist-leerling M. bij het rangeeren van de stoom tram onder de locomotief met het ge volg dat de machine over zijn hoofd ging. Hij was terstond een lijk. Een wonderdier. By den veehandelaar Van Hoff te Nijkerk od Veluwe heeft een koe een kalf ter wereld gebracht, dat met recht den naam van een wonder- kalf kan dragen. De kop van 't beest heeft veel weg van die van een papegaai en 't heeft tanden zoo groot als die van een paard. Voorpoot.en zyn niet aanwe zig; van de achterpooten is slechts iets zichtbaar, waaraan echter geen klauwen zitten, doch groote nagels. Het overige is gelijk aan dat van een gewoon kalf. De eigenaar heeft 't verkocht aan een paar Amersfoorters, die 't tegen betaling 't „belangstellend publiek" lateu zien. Blyft 't kalf in het leven, dan zal 't misschien nog een winst gevend zaakje voor de koopers worden. Smokkelaars. Men schrijft uit Zeeuwseh-Vlaan- J deren Zooals wij reeds meldden, hebben de Belgische ambtenaren in de na bijheid van de gemeente Koewacht Donderdagnacht een belangrijken aan slag gedaan, waarbij twee smokke laars "gearresteerd werden en acht koeien in handen der douanen vielen. Nu verspreidde zich Vrydag het gerucht, dat één der smokkelaars voor de som van 50 francs de ambtenaren op de boogte had gebracht en men daaraan dien ongunstigen uitslag te danken had. Men kan begrijpen, welke alge- meene verontwaardiging er heersebte en wraak, bloedige wraak werd ge zworen. De verdachte werd denzelf den avond nog aangevallen en zoo mishandeld, dat men hem nog niet naar huis heeft kunnen vervoeren. Twee arabteuaren brachten het er nog slechter af. Zij worden door een grooten troep smokkelaars overvallen Een kon, ofschoon gewond, nog de vlucht nemen; de audore bleef met uitgerukten baard bloedend op den weg liggen. Wanneer, zoo vraagt men zich hier af, zullen do grenzen weer geopend worden, waardoor aan al deze walge lijke tooneelen voor goed een einde zal komen? Kr aaien -slimheid Een aardig staaltje van schrander heid by een kraai werd dezer dagen te Zandvoort waargenomen. Een kraai vond aan het strand een mossel en bestemde die voor zijn middagmaal. De schaal bleek echter zoo bard te zyn, dat hy die met den snavel niet kon stuk krijgen. Toen vloog hij met zyn buit herhaalde ma len omhoog en liet de mossel dan vallen, in de hoop dat de schaal op die wyze zou breken. Toen hein echter ook dat niet gelukte, wist het dier er wat beters op; hy vloog hoog bo ven den boulevard, waar de schaal, na eenige raaien op de steenen ge vallen te zijn, ten laatste barstte en de kraai aldus zyn doel bereikte. Een ander opmerker verhaalt dat hy aan de Wadden ook meermalen gelegenheid had kraaienbij het stukma ken van mosselschelpen te bespieden en te zien, dat ze daarmee hoog in de lucht vlogen en ze op steenen lieten vallen, om ze zoo te breken. Nimmer zullen zy ze laten vallen op glooiingen van groote keisteenen, om dat de mossel daartusschen zou val len en buiten 't bereik van den kraai zou kunnen gerakon, doch wel op bestratingen vau baksteenen, waar- tusschen het zoozeer begeerde voedsel niet kan verdwijnen. Op een grooten keisteen, die afzonderlijk ligt, laten ze de schelpen ook wel vallen, schijn baar wetende, dat ook daar de prooi hun niet kan ontglippen. R o l o i fa. In het „Bat. N.bld." leest men: Van Singapore ontvangen berich ten melden ons, dat in den Wetge- venden Raad aldaar heel wat te doen geweest is met betrekking tot de ontdekking van valsche Nederlandsch- Indische muntstukken, hoofdzakelijk rijksdaalders en guldens, —eenzaak, waarvan naar buiten zeer weinig is uitgelekt. Ongeveer drie maanden geleden kwam de Singapoorsche politie op het spoor van een valsche-muntersbende en arresteerde een klingaleeschen geld wisselaar en een Chinees. De eerste ontving van den laatste het nage maakte geld tegen belangrijk lageren prijs dan de muntwaarde, en zette dit van de hand aan Cbineezen en de bemanningen van schepen, die naar de Indische havens vertrokken en het valsche geld in omloop brachten. Beiden werden door den rechter schul dig bevonden en veroordeeld. Het Nederlandsche consulaat, dat in deze zaak de hand had gehad, drong er verder in door, en wist na dere aanwijzingen te doen. Deze leid den tot.de wetenschap, dat twee Euro peanenbeiden reeds wegens andere overtredingen gevangen naar het scbynt, aan de vervaardiging der valsche munt medeplichtig zouden moeten zijn. In details is de zaak niet bekend, lntusschen zouden deze Euro peanen verklaard hebben te kunnen aantoonen, dat door tusschenkomst van i een hunner eene Chineescho firma te Singapore uit Europa een compleet! stel werktuigen heeft besteld voor de vervaardiging van Hollandsch geld. Zooals het meer gaat, bracht ook reeds ette'yke mill, aan valsch geld door het Engelsch Kanaal hun weg naar Nederland gevonden hebben. Er schijnt reden te zyn om dit te ge- looven, nu de laaiste mailbladen reeds waarschuwen tegen het in Holland circuleerende valsch zilvergeld; een voorzichtige exploitatie daar brengt mede, dat men het eerst met kleine hoeveelheden beproeft. En verder kwam er opnieuw be vestiging van het bekende feit, dat China voor groote bedragen valsch geld uitvoert, niettegenstaande er reeds verscheidene valsche munters zwaar gestraft zijn. Wat er meer van de zaak is weteu wy niet, doch het is te hopen, dat de samenwerking van onze gevol machtigden te Singapore met de Straitsregeering tot eenig practisch resultaat heeft geleid of nog zal leiden. De lieer v. St. t. B., redacteur van de „Deli Ct.", schrijft naar aanleiding van het vonnis, uitgesproken door liet hoog militair gerechtshof over de officieren Lutje eu Bosch, onder meer: „Natuurlyk willen wij niet wijzer zijn dan dit hooge rechtscollege; het heeft de letter van de wet moeten toepassen. Wy zouden echter gaarne willen pleiten voor het aannemen van ver zachtende omstandigheden. Gedurende 24 jaren voeren wij ginds een oorlog tegen een volk, dat ons redenen ie over gaf om het te verafschuwen als roofzuchtig, moorddadig en iu hooge mate verraderlijk. Het heeft ons slageu toegebracht welke zelfs het zachtste gemoed in een tygernatuur moesten veranderen, een aantal dierbare en hoopvolle levens is daar gevallen. „Wanneer dan na zulk een langen bitteren strijd de militair niet meer zoo in allen deele geheel normaal kan denken over het al dan niet ontzien van een vyand, waarvan soms plot seling geproclameerd wordt dat hij ontzien moet worden wegens gebleken goede gezindheid, dan kan die mili tair niet maar aanstonds ook weer iu een lam veranderen en zijne gevoelens naar dien plotselingen ommekeer wij zigen. „Een mensch blijft mensch en een militair in den strijd kan niet steeds zoo bedaard nadenken als een rech ter in zyn studeercel." Den 31en October is, naar men aan het „Bat. N.bld." meldt, liet fregat Atjeh te Ampenan aangekomen inge volge eene telegrafische oproeping. De Atjeh zou moeten dienen tot tuchtiging van een der Balische rijk jes; welk, wist men het blad niet te zeggen, evenmin wat de reden tot de bestraffing is. Leger en Vbot Het „Sims-Dudley Powder- Pneumatic kanon". Zooals bekend is ontstonden de z.g. pneumatische kanonnen door het stre ven om projectielen, met eene groote hoeveelheid brisante springstof gela den, te kannen voortschieten zonder gevaar voor ontijdige ontsteking ten gevolge van den schok, waarmee het projectiel zich door den druk der bus- kruitgassen in beweging stelt Zelfs bij de meest langzaam verbrandende buskruitsoorten is die schok nog zeer aanzienlijk. Vervangt men nu de bus- kruitgassen door samengeperste lucht, die met niet te hooge spanning toe gelaten wordt achter het projectiel, en zorgt men dat die spanning con stant blijft zoolang het projectiel zich in den vuurmond bevindt, dan zal het mogelijk zijn op die wyze aan het projectiel een voldoende aanvankelijke snelheid mee te deelen by een kleine aanvangsversnelling. Het projectiel kan dab dunwandig zyn en een groote hoeveelheid zeer brisante springstof b.v. dynamiet of springgelatine be vatten." Daarom worden deze kanon nen ook wel „dynamietkauonneu" ge noemd. De pneumatische kanonnen zyn in Amerika voor kustverdediging op groote schaal ingevoerd, doch hebben het groote bezwaar, dat zy een kost- ia deze zaak de eene misdaad de j bare en omvangrijke installatie metoverleden is. was nog geen veerfes andere aan het licht. En indien waar de noodige machines, ketels en lucht- jaar oud. Zijn eerste Afrika-r ol is wat men daar vertelt, dan moeten pompen vereischen. j maakte hy in 1884, toen hy met e© Het Sims-Dudley Powder-Pneuma-Oostenryksche expeditie het gebip tic kanon (de namen Sims en Dudley1 van den benedenloop van den Konjk zyn op dit gebied geen onbekenden) doorkruiste. In 1S86 ondernam hei geeft een oplossing van hetzelfde j met een opdracht vaa het ministeiy vraagstuk zonder dien lastigen na- van buitenlandsche zaken te Berlijro s^eep van machinerieën. Iu plaats van zyn eerste expeditie naar Kameroeu door samengeperste lucht wordt het hy voer de Woeri tot bij den watiw projectiel voortgeschoten door bus- kruitgassen, waarvan de spanning door een zeer kleine ladingdichtheid, laag en weinig veranderlijk gehouden wordt. Een dergelijk kanon werd onlangs beproefd voor rekening van het Noor- weegsclio gouvernement opdeschiet- plaats van Sir W. Armstrong, Whit- worth en Co. te Silloth. De beproeving geschiedde in tegenwoordigheid van luitenant Moe (Noorwegen) en don heer Smithson (van de fabriek van Armst ong). Yan deze beproeving zyn eenige gegevens bekend geworden. De gasdruk bedroeg 6000 lbs. per Eng. dra. is 400 atm. De grootste bereikte schootsverheid was plm. 1750 yards. De projectielen veroorzaakten een zeer hevige ontploffing, waardoor in het zachte zand gaten werden gemaakt van 6—8 voet middellijn en 4 voet diepte. Hetzelfde kanon zal naar Frankrijk worden overgevoerd, ten einde daar beproefd te worden door het Fransche gouvern., terwijl het op het verzoek van den Saltan van Turkije ook aan de Dardauellen zal worden beproefd. val Jabasi op, eu onderzocht het 13i van rivieren tusschen de mondi el van de Rio del Rey eu de Menii Zyn bekendste cn belangrijkste toe re in deze streek was echter die v 1S89; Zintgraff was de eerste Eui peaan die het maagdelijke woud ti schen Kameroen eb liet Benoewe-g bied doortrok en die groote zyriv ie van den Niger van Barombi uit 1 n reikte. Met een grooten omweg ov>n Jola keerde hij, een jaar na zyn v<n trek, aan de kust terug. In 1893 en '94 heeft Zintgraff, zyn ontslag geuomon te hebben i it? den Duitschen dienst, reizen gemaa»0 in Duitsch- en Portugeesch Oofl Afrika, Transvaal enz. Het bezwaren der veiligheidskle pen aan stoomketels, dat vooral den Rijn nog al schijnt voor te komi heeft de aandacht getrokken der Du sehe Unfall-Berufsgenossenscbafti Thans wordt door de West-Duitse J Berufsgenossenschaft to Duisburg de Elbescliitffabrt-Berufsgenosse '1 SpoH es* Wedstrijden» Schaken. In aansluiting- aan een vorig be richt deelt de N.S. mede, dat op Za terdag 11 en Zondag 12 dezer in de zaal van het sportterrein te 's Gra ven hage, des avonds te 8 uur, een schaakpartij zal gespeeld worden met levende figuren. Zestien jonge meis jes zullen als pages gekleed voor pionnen fungeeren, terwijl alle overi ge figuren zeer prachtig zullen ge kostumeerd zyn. De leiding der par tyen zal geschieden door de heeren H. D. B. Meyer, secretaris van den Nederlandschen Schaakbond, en J. W. te Kolsté. Eerst zal er een partij van twee bekende meesters gespeeld worden, daarna eea of twee mooie problemen en eindelijk een vrije party tusschen de beide leiders. Op Zondag 12 dezer zal er een kleine schaakwedstrijd gehouden wor den in twee klassen. Aantal spelers: lste klasse 12, 2de klasse 20. Voor hen die in de eerste ronde afvallen, voor bezoekers en toeschou wers, zal gelegenheid zyn om aan een tombola-wedstrijd deel te nemen. RECHTSZAKEN. Eene installatie. Maandagmiddag is iu eene plech tige zitting van de Amsterdamsche rechtbank mr. E. M. von Baumhauer als officier van justitie bij die recht bank op de gebruikelijke wijze geïn stalleerd. By het woord van welkom, hem door den president mr. Luden en den waarnemend officier baron d'Ivoy toe gesproken, werden door deze beiden in vleiende taal de verdiensten, de kennis en het karakter van den voor ganger van den nieuwen dignitaris, mr. Ort, gehuldigd. Voor de balie werd het woord gevoerd door den deken der orde van advocaten mr. E. N. Rahusen. GELENGD NIEUWS Falbs voorspellingen. Volgens Falb zal 31 Augustus de kritiekste dag zijn in't volgende jaar. Zyu weersvoorspellingen luiden in 't. kort dat Januari en half Febr. heel mooi, Maart tot Juni allerbe droevendst grillig, koud, afwisselend weder zullen brengen. Behalve 31 Aug. zullen er nog 10 kritieke dagen in de eerste soort zijn. Zintgraff. Eugen Zintgraff, die volgens parti culiere berichten, te Berlijn ontvan gen, op Teneriffe aan moeraskoorts schaft te Maagdenburg een pren uitgeloofd van 1000 mark voor de vinding van een doelmatig toestel, c het bezwaren der ventielen belet! In het huisgezin van een Ooste ryksch Kamerlid. Waarom hu it baby, Kaatje? Hij zoekt z ra trompet en een fluitje en zijn mor harmonica. En ik ben mijn tang. ra it: hakbijl en de waterleiding-spuit kw li Domme meid, je weet toch c ni meneer vandaag zitting en die din« noodig heeft! Het duel tusschen ReinachenM lerand, naar aanleiding van een belep diging, door den laatstgenoemde ia Kamervergadering vaa Zaterdag g uit, heeft Zondag iu de omstrek van Parys plaats gehad. Er wesp tweemaal goschoten, maar zonder i si sultaat. De Griekache krijgsraad heeft ree twee officieren, majoor Carbuni majoor Athanassiade, veroordeeld o uit het leger verwijderd te word wegens hun laf gedrag in den oo log. Boter en Margarine. De Chemiker Zeitung deelt h volgende mede over een nieuw ee voudig onderscheidingsmiddeltussch N boter en margarine. Bij een onderzoek van boter vior de aandacht van Hoffmann op e P eigenaardigheid eener oplossing vik' margarine m aether, welke voor co tröle werd gebezigd. Een drupp van deze oplossing was op een g! zen plaat gevallen, en de na verdai d; ping der aether achterblijvende vl had een gekartelden rand, gelijk tandrad. Onmiddellijk werd op d zï zelfde wyze boter onderzocht; i1" vlek daarvan had echter een gla den, cirkelvormigen of iets gegolfd rand. In het geheel werden zes monstf margarine onderzocht en steeds zi men den tandradachtigen rand. 1 dit onderzoek loste men twee deel van het vet op in tien deelen aethi daarna filtreerde men door een tree ter. welke met een glazen plaat 1 dekt was. Een druppel van deze o lossing liet men ter hoogte van meter op een reine glazen pla vallen. De verdere experimenten leerde dat zwakker oplossingen van b.v.10 pi den tandrad vorm nog duidelijk ded uitkomen. Natuurlijk kan deze reactie sleeh als vóór- of liulpproef worden g bruikt, temeer wyl mengsels vi margarine of boter den tandradvoi niet of slechts zeer onduidelijk do ontstaan, alleen dan, wanneer h gehalte aan margarine zeer groot Het experiment heeft echter in zo ver beteekenis, dat het spoedig i met kleine hoeveelheden kan geschi den. Een bruidegom gevraagd. Prinses Tono-Maruanu, kroonpri Er waren reeds twee uur verloopen, voordat hy te rugkeerde. Maar wy bemerkten dadelijk aau zijn vroo- ljjken tred en schitterende oogeu, dat onze zaken niet hopeloos stonden. „Hij moest eerst goed dronken zyn," zeide hij om zyn lange afwezigheid te verklarendaarop zette hy zich naast ons bij het vuur. „En dat duurde een hceleu tyd, hoewel ik hem toch van nw geld trakteerde. Zoolang hy niet dronken was, kon ik niets met hem aanvangen voer niets ter wereld wilde hy het vertrouwen dor re geering schenden. De dood en schande stonden hem te wachten, en zoo praatte hij maar steeds door. Maar langzamerhand kwam hy onder den invloed van den sterken drank en vertelde mij dat hy eens vyf onge- lubkigen uit Siberië had helpen ontsnappen en twee van ben over de Russische grens gebracht had. Einde lijk en ten laatste noemde hy my een som, waarvoor by u beiden tot Beriyn wilde brengen. Zooals ik wel verwachtte, overtreft deze verreweg het geld, waarover gij kunt beschikken." „Hoeveel is het" vroeg Gordon gejaagd. „Vijfhonderd roebel, dus precies genoeg voor een van u, om naar Beriyn te komen." „Dat zou dus vijftien honderd roehei voor ons drieën zyn en wy hebben er twaalf honderd. Maar gij hebt het Engelsche geld niet medegeteld." „Toch is die som zelfs niet genoeg voor twee." „En ge zeidet „Gij moet vijfhonderd roebel aan Peter Schemyl be talen. Gy kunt toch niet vergen, dat bij het voor niets doet" „Dat is zoo." „In ieder geval loopt hy gevaar en wil daarvoor be taald worden, zooals trouwens ieder eerlijk man zou verlangen. Gij moet rekenen dat deze onderneming u het dubbele van de som kost. Zyn diensten moeten be- loond worden en in zoo'n geval als het uwe halen zy er van wat zj kunnen." „Welk een schandelijke afzetterij!" bromde Gordon. „Kunnen we hem niet dwingen?" „Op welke wyze? Hoe kunnen wy eenigen dwang op hem uitoefenen. Gij zyt aan zyn genade overgele verd en daar profiteert hy vangy kunt er zeker van zyn, dat hij besloten heeft u al uw <*eld af te zetten. Hy zal u b.v. voor het voedsel het dubbele vau den ge wonen prijs rekenenbet gevaar is gering en het kóst hem slechts een paar borrels aan dezen of geenen die mochten vinden, dat liy al zeer veel brood noodig had, om in de behoeften van zyn huisgezin te voorzien." Wy zagen elkander stilzwijgend aantoen wendde Gordon zich tot my en zeide zuchtend: „Welnu, lief kind, ik vrees dat gij alleen moet terug- keeren." Eerst zag ik hem en daarna 1 van stom van verbazing aan. Deze laatste sloeg Gordon met een gelaat, dat de grootste nieuwsgierigheid uitdrukte, van ter zjjde gade, maar sprak evenwel geen woord. „Ik alleen vertrekken!" vroeg ik angstig. „Tk weet er niets beters op, nu wy u geen van bei den kunnen vergezellen." „O, de gedachte om alleen te reizen maakt my niet beangst, maar ik zou u niet gaarne in den steek laten." i „O! bekommer u maar niet om ons. Wanneer die oude bedrieger u voor duizend roebel naar Beriyn wil brengen, houden wy nog tweehonderd roebel over om van te leven, nietwaar kameraad voegde hij er by, Ivan vriendschappelijk op den schouder kloppend, alsof nu alle hinderpalen uit den weg waren geruimd en hy met Ivan op eeu vertrouwlijken voet wilde komen. „Er is nog een ander middel," zeide Ivan zeer ern stig, toen hij zich van zijn verbazing hersteld had. „Wy zouden op de een of andere kaart kunnen nazien, waar wij ons bevinden en dan den tocht te voet afleggen." „Dit voorstel is nog zoo kwaad niet," zeide Gordon. „Maar niet zeer practisch, vrees ik. In den winter is zoo'n reis zeer moeilijk en daarbij de kans om de douanen voorby te komen zeer gering." „Beter weinig kans dan in het geheel geen. Dit is een troost voor u Aura, nu gij ons moet verlaten „Waarom kan ik niet by u blijven? Gelooft ge, dat ik zoo egoïstisch ben, na al hetgeen wy te zaraen heb ben geleden riep ik met de oogen vol tranen uit. „Gód bewaar' my, dat ik u zoo onrechtvaardig zou beschuldigen, maar gy hoort welke moeilijkheden Ór aan dezen tocht verbonden zyn. Gy moet bedenken dat gy een meisje zijt, al behoort gy ook tot de moedigsten en edelsten van uwe sekse." „Ik za! u niet hinderlijk zyn, en geen enkele klacht zal over mijn lippen komen." „Ik twyfel niet of mejuffrouw zou alle zwarigheden trotseeren, terwijl haar gezelschap ons de reis zeer zou veraangenamen," zeide Ivan met zulk een beleefdheid, als hy my tot na toe nog niet had betoond, „maar ik moet u oen ding doen opmerken. Deze tocht duurt i waarschijnlijk eenige maanden en gedurende al dien ti kunnen wy niets doen om Taras te redden." Ik schaamde my diep en verweet my zelf, dat ook maar een oogeublik Taras had kunnen vergeten., „Kavanagh kan elk oogenblik een bevel ontvang Taras uit den weg te ruimen." „Ik zal gaan!""riep ik met even veel vnur uit, waarmede ik eerst Gordon had trachten over te half de reis gezamenlijk te ondernemen. „Denk er nog eens goed over na, voordat gij een b sluit neemt," begon Ivan weder. „Het is volstrekt ni zeker, dat gij Londen ooit zult bereiken. Al zal Schera alles in het werk stellen om u over de grens te bre gen, zoo kan hem dit toch op do een of andere mani belet worden. Een van zyn handlangers zou hem ku nen verraden, uit njjd, dat hij naar zijn zin niet go genoeg betaald wordt. „In dat geval is «alle kans om Taras ooit weder zi< m voor u verkeken oa dan zult gij ook uw vriend, (lil gij verlaten hebt, naar alle waarschijnlijkheid nooit me terng zien. Gy wordt óf naar Siberië gezonden of w in een gevangenis opgesloten, waar gy nocli van o noch van iemand anders ooit meer iets verneemt. Wordt vervolgd.) di P P M bi P al st

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2