Inkwartiering. ■bs der Fidschi-eilanden, denkt het r olgende jaar een reis door IC ar opa ee aoen om een bruidegom voor zich lib zoekeu. Do prinses geniet van het apngelsche ministerie van koloniën hen jaargeld van 84000 gulden, dat )»jj haar troonsbestijging verdubbeld iyordt. Daarbij bezit zij nog landerijen, (Juizen enz. Ze is donkerbruin, by :awart af, en zou gaarne een beschaafd '.Europeaan van goede familie tot ijchtgenoot hebben. Hy zal eerst als minister of opperrechter aangesteld cfrorden zoodra zy op den troon zit. i Opstand in Cliina. 0 Volgens berichten uit Tientsin is r iet in het noorden van China weer jinrustig. De gouverneur van Jo-ho vin zyn Tartaarsche troepen moeten -(n verscheiden gevechten door op- itandeliugen verslagen zyn, en de stad >ing-tsjoéan is in banden van de op standelingen gevallen, wier aantal o,< a 1000 geschat wordt. Men vreest dat ils generaal Ni-eb, commandant in le provincie Tsji-li, die nu ook tegen Ie rebellen opgerukt is. wijken moet, ie opstandelingen zich meester zul- eu maken van den spoorweg van jjan-hai-kwan naar Tientsin. Reclame c U it Massachusetts in de Vereenigde haten wordt gewag gemaakt van e sen modorn-Amerikaansche reclame. 3 Eenigen tijd geleden ontvingen ver- J icheidene ingezetenen aldaar een sier- 3yk gedrukte circulaire van don vol lenden inhoud „üitnoodiging tot het jywonen van den lijkdienst voor den eWelEdelen heer Joe Kicklby, op lichter der voornaamste fabrieken 5 ran gezouten spek in de Westelijke n Staten, welke thans onder directie 1 staan van zyn opvolger Nick Kicklby 'iiie de exploitatie heeft uitgebreid duet de invoering van vijf nieuwe specialiteiten op het gebied van ge bokt, gedroogd en geconserveerd verscb vleesch. I Geschiedende deze üitnoodiging na- neus den zoon van den overledene en zijn aaustaanden schoonzoon dr. j Mark M arden, den beroemden oog- heelkundige, onlangs benoemd totia- e specteur der hospitalen van Wiscon sin, die deze gelegenheid te baat Decrat. omzijn talrijken patiënten ken nis te geven, dat zyn kliniek, die alle dagen van twee tot vier uur ge- apend is, heden gesloten zal zijn." 0 1 Bankroof. 0 Onlangs is melding gemaakt van den brutalen bankroof te Benoni. Blijkens de Volksstem zyn twee der daders gevat. „De politiehoofdman li Alexander heeft, aldus laat zich dit eblad uit Durban schrijven, „den Sen j November twee der mannen gevat. Hoe de desperado's naar Durban ,-j ontkwamen is niet bekend, maar men e gelooft dat zy omtrent Vrydag bier ■kwamen en poogden zich veilig te 0 verbergen in kleine hotels en boar- T dinghuizen, maar zy slaagden hierin rjniet daar er geen ruimte was; van- ij daar dat zij naar het Royal Hotel 5 gingen. 3 Een politiebeambte waarschuwde zyn chef om ongeveer half 12 en deelde hem zyn vermoeden mede. Alexander a begon toen 's morgens om zes uur 1 met zyn operaties en na een groot aantal telegrammen met den Prokureur Generaal van Natal gewisseld te heb- jjben kreeg bij van den Durbanschen Magistraat verlof tot huiszoeking. ;1 Hy en de konstabels gingen in ge- jfwone kleeren naar het Royal Hotel c en overvielen de twee mannen, die t zich bedaard naar het politiebureau olieten brengen. Hunne zadeltassohen bevatten van vijf tot zes duizend pond a hoofdzakelijk in bankpapier die in beslag genomen werden en aau de eafdeeling der Nationale Bank in be swaring werden gegeven. De gevan- genen waren hoogst verontwaardigd en beriepen zich op de wet en wensch een advocaten te spreken. Maarniet- c tegenstaande dit alles werden ze achter slot gebracht en zullen heden voor den Magistraat verschijnen. 0 De advocaten hebben zicli met de h gevangenen in betrekking gesteld. Het schijnt dat Natal machteloos fl is, daar er geen uitleveringstractaat 1 bestaat. ,i De grootste kerel van de drie is gepakt; een klein man van middelbaren leeftijd is nog vrij, maar de gewapende politie is hem op het spoor. A lie drie ,j hadden onderhandeld over passago- biljetten op een Oostkust-stodmboot. jj Do gearresteerden geven op te heeten J. Wright en Öbeman. Twee [prach tige revolvers werden onder hun ba- Lgage gevonden. Het is mogelijk dat de roovers vol- 5 geus de Natalscheimmigratiewet kun- j nen behandeld worden en als onge- e wenschte landverhuizers over de gren zen worden gezet, b Snel recht schijnt te Durban ge- ii woonte te zyn. A lthans reeds den 9den d November hebben de dieven terecht e gestaan. Van deze rechtszaak lezen li wij in de VoUcsstem het volgende q De twee mannen die zich opgeven als zijnde James Wright en George Sherman, stonden terecht voor den if magistraat, op een aanklacht van dief- if stal van 12,126 p. St., of van het in on- e wettig bezit zijn van 6250 p. St., ge- v stolen van de Nationale Bank te 31 Benoni. De rechtsgeleerde O'Hea vroeg toe stemming om te trekken op het geld dat van (le gevangenen afgenomen was voor hun uitgaven in verband met doze rechtzaak, doch de magistraat weigerde dit. zeggende dat als de man nen onschuldig waren zy in staat zouden zijn hun rechtsgeleerde te be talen. Sergeant Alexander legde getui genis af dat by de twee mannen ge arresteerd had, en vroeg een week uitstel om een getuige uit de Z. A. Republiek te doen overkomen, om wie reeds getelegrafeerd was. O'Hea vroeg do invrybeidsstelling zyner cliënten, op grond dat er geen uitleveringstractaat tusschen de Z. A. R. en Natal bestaat De Magistraat zeide 'dat hy een bezworen getuigenis bad der politie, dat de roof in de Transvaal was ge schied en dat het gestolen eigendom in het bezit was gevonden van de be schuldigden. De Magisiraat stelde de zaak uit tot Vrydag. Het Hof was stampvol. Wrights houding was achterdoch tig, dóch Sherman was een weinig zenuwachtig. De derde desperado is nog niet gevonden. De opstootjes in Praag. Uit de nadere berichten over de gebeurtenissen do vorige week in Praag afgespeeld, blykt duidelijker hoeveel er verwoest is en hoe hache lijk de positie der Duitschers is ge weest. Een brief uit Praag van den 3en vertelt dat de Duitschers niet alleen op straat maar ook in buis in levens gevaar v. aren. Ontelbaar zyn de grove mishandelingen tegen ieder die in verdenking stond van Duitscher te zyn. Weken zullen noodig wezen om de schade die vooral de kleine win keliers geleden hebben, to becijferen, en het aantal gewonden zal wel nooit met juistheid geconstateerd kunnen worden, daar de meesten om begrij pelijke redenen niet naar de commis sariaten van politie of de heelkundige stations zyn gegaan, om zich te laten verbinden. Ia de voorstad Zjizjkov werden de soldaten door bet achter de muren geposteerde grauw met een bombar dement van steenen begroet. Zy be antwoordden dien aanval met schie ten, waardoor twee plunderaars ge dood, en veel gewond werden. In de voorstad Smichov moesten honderd schoten gelost worden, voordat de oproermakers begonnen te wijken. Donderdagnacht werden 151 meDSchen opgepakt wegens plunderen en bin nendringen in vreemde huizen, en de meesten hadden mossen eu breekijzers bij zich. De wonden van de mensehen die op de commissariaten en reddings stations verbonden werden, waren hoofdzakelijk door kogels, bajonetten, sabels of geweerkolven veroorzaakt wel een bewijs hoe hevig er gevoch ten is. Bij de proclamatie van het krijgs- recht was bevolen dat om negen uur 's avonds alle restauraties en koffie huizen gesloten moesten zijn, en dat niemand zich na dat uur op straat mocht vertoouen. Patrouilles droegen zorg dat de menschen aan dit bevel gehoorzaamden. Den volgenden dag durfde niemand op straat zonder de blauw-wit-en-roode .Slavische kokarde; diezelfde kleuren werden uit de dak vensters gestoken, eu overal zag men werklui bezig om zoo spoedig mogelijk de Duitsche opschriften in de winkels en op de gebouwen door Slavische te vervangen De Duitsch-Tsjechi- scbe opschriften in de trams had men met strooken papier, waarop Tsjechi sche opschriften stonden, laten be plakken. De verwoesting die in de chemische, anatomische, pathologische en natuur kundige laboratoria der Duitsche hoogeschool zijn aangericht, moeten vreeselijk zyn. By het eerste bombar dement op Dinsdagavond werden 598 vensterruiten verbrijzeld, en by het tweede 's namiddags op den volgenden dag nog 300. Het gepeupel kroop, na met bijlen de vensterlatten stuk ge slagen te hebben, naar binnen en sloeg de instrumenten, de praeparaten, kortom alles, kort en klein. De grond droop van sterkwater ea spiritus, zoo dat de minste onvoorzichtigheid met vuur een groot ongeluk had kunnen veroorzaken. Secties en operaties kun nen nog niet verricht worden. Uitgeplunderd werden een groot aantal hotels, daaronder de by alle reizigers bekende Hotel de Saxe en Gasthof zum blauen Stern, verder koffiehuizen, restauratiën en winkels. In de voorsteden ging het nog veel erger toe; zoo werden in Weinberge, waar vele joden wonen, allejoodsche winkels geplunderd. Byna zes uur lang kon het gepeupel er alles kort en klein slaan, voordat soldaten en politie kwamen aanzetten. Een voor werp van byzonderen haat was de afgevaardigde Richter; zyn huis werd bestormd, en de menigte drong naar binnen om te lynchen. Gelukkig dat hij niet thuis was. Een gelijk lot was professor Pfersche, denzelfde die zich by de vechtpartij in het parlement met een mes had pogen te verdedigen, toebedacht. Hij was echter zoo voor zichtig geweest om in Graz te blijven. Ziju woning werd uitgeplunderd. In de voorstad Zjizjkov werd de fabriek van Schimmer uit Leipzig verwoest, de ijzeren poort werd inge slagen, zoodat het personeel over de daken moest vluchten. Brandende lappen werden in de fabriek gewor pen om deze in brand te steken. De Duitsche school werd vernield waarbij de politie van haar revolvers moest gebruikmaken. Toén echter de plun deraars het stadhuis aanvielen, wer den zjj door de soldaten verdreven, die daarby flink uit hun repeteerge weren schoten. De Duitsche hoogeschool en alle overige Duitsche scholen zyn geslo ten. Niemand heeft den moed ze te openen. De professoren zijn grooten- deels Daar Weencn gevlucht, en vele Duitsche onderdanen hebben zich bij hun regeering beklaagd over de mis handeling die zy ondergingen omdat zy Dnitsch spraken. Sinds Woens-: dag durft niemand dit meer te doen. Intusschco heerscht de rust van het: graf in Praag. Als die rust drie of vier dagen lang niet meer gestoord wordt, zal het krijgsreebt opgeheven worden. De eenige verstoring van de doode- lijke rust in Praag na het afkondi gen van den kleinen staat van beleg is geweest een schot, dat Vrijdag avond uit een huis in de Brenute- gasse op een voorbijtrekkende pa trouille jagers werd gelost, maar riie mand trof. De huiszoeking leverdo twee revolvers op. De wanordelijkheden iu andere plaatsen hadden weinig te beteekeneu. Te Sclilan, Chrudim, Tabor, Ga- blonz en Nacbod hadden Duitsche en joodscho huizen te lijden, te Brau- nau sloeg een troep Duitschers bij zeven Tsjechen de ruiten in, te Tet- scnen eu te Bodenbaeh waren sameu- scholingen, maar zonder kwade ge volgen. In Pilsen was het rustig. Werwoig Stadsnieuws By monde van den majoor II. Th. Chappuis, commandaut van het alhier in garnizoen liggend bataljon infan terie werden Maandagmiddag op de binnenplaats van de kazerne voor het front van den troep uitgereikt het officierskruis voor 15-jarigen dienst aan den off. van gezondheid lste kl. L. A. H. Jansen en den len luit.-adj. J. \Y. van Alphen, van het bataljon. Onlangs schetsten wy de moeilijk heid waarin het bestuur der Boe. „Vereenigmg" zich bevond, daarliet, tweemaal eene algemeene vergadering uitschrijvende, telkens de vergadering moest sluiten, omdat het aantal opge komen leden niet toereikend was. Thans is by het bestuur een ver zoek van meer dan 40 leden iuge- komen, om opnieuw een algemeene vergadering uit te schrijven. Naar wy vernemen zal die nu in de tweede helft van December plaats hebben en op de convocatie tevens een voor stel worden gedaan tot benoeming van een eere-lid der sociëteit. Den 6 len Januari e.k. herdenkt de lieer L. vau der Wilk den dag, waarop l'ij voor veertig jaar optrad als hoofd eeuer school. Sedert is de heer Van der Wilk onafgebroken by liet onderwijs werkzaam geweest en staat nog nu, Daar men weet, aao 't hoofd eener bloeiende Meisjesschool, waar het onderwijs door autoriteiten op dit gebied zeer wordt geprezen. Het zal dan ook zeker den jubi laris op zijn feest aan blijken van sympathie niet ontbreken. Herbesteding. By de lieden, Dinsdagmiddag, dooi den garnizoens-commandant alhier ge houden berbesteding van de levering van aardappelen, noodig voor de sol- datenmenages alhier over het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Mei 1898, was .-lechts een inschryvings- biljet ingekomen, dat van de firma Wed. T.H. Hartoch voor f 3,40 de HL. Heden werd voor het Hof te Am sterdam behandeld het hooger beroep van B. M. Snyder, J. H. Snijder en K. Ootes, betreffende het gebeurde in de Twijnderslaan. Wy vernemen, dat de procureur-generaal requireerde tegen B. M. Snyder 4 maanden en tegen de beide anderen 3 dagen, con form liet vonnis onzer rechtbank. J. H. Snyder werd door den heer Mr. F. A. Byvoet verdedigd. Aangaande het Zondag te Amster dam gehouden Volksconcert zegt het „Handelsblad": Met onverdeelde aandacht werd ge luisterd naar het mooie programma dat Kriens' kapel ten gehoore bracht1 Er werd na de uitvoering der kla rinet-solo door den heer Kriens niet alleen geapplaudisseerdmen juichte en wuifde hem toe." Heemstede. De Christ. Jongelings-Yereeniging alhier „God met ons" hoopt den 13n dezer haar 3e jaarfeest te houdeo. Dit feest, afgewisseld door toespra ken, voordrachten en samenspraken, zal worden opgeluisterd door eenige zangstukken der chr. zangvereemging „Ex Animo" alhier. De vergadering wordt gehouden in de bizoudere protestantsch'e school. Zandvoort. Evenals in vorige jaren zyn ook in dit jaar ter gelegenheid van het St. Niccilaasfeest al de schoolkinderen onthaald op St. Nicolaaskoeken door Mevr. de Favauge te Heemstede., IJpolders. In een te Amsterdam gehouden ver- gaderiug van landbouwers uit deze en omliggende polders is in beginsel besloten tot oprichting eener afdeeling van den Bond van verbouwers van beetwortelen, gevestigd in Zeeland. Heden nacht, terwyl twee stroo- pers bezig waren in de duinen wild te bemachtigen, ging het schot van een hunner plotseling af met het ge volg dat de volle lading terecht kwam in het dijbeen van zyn metgezel. De ongelukkige, een zekere K., is per as naar het ziekenhuis te Haarlem ver voerd. BURGERLIJKE STAND. Bevallen 5 Dec. AB. Wieflëring Ophof d. 6. M. v. Velzen--Zuider- duin z. J. S. Spierings- Willerose d. E. v. d. Tol—v. Leeuwen d. E. Wes- seliugh—Peters d. Overleden 5 Dec. H. W. Storm— Delveiidiep 70 j. Oranjeboomstraat. 7. P. A. van Det 70 j. Jansstraat. StoQmwaaHlbefNGhfere Het stoomschip Prins Willem II vertrok 4 December van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Prins Willem 1V arriv. 4 Dec. van Amsterdam te Pa ramaribo. Het stoomschip Oengaran. van Java naar Rotterdam, arriveordc 6 Dec. te Marseille. Het stoomschip Ardjoeno, v. Rot terdam naar Java, arriv. 5 Dec. te Southampton. Het stoomschip Prinses Sophie arriveerde 5 December van Batavia tc Amsterdam. Het stoomschip Koningin Wilhel- minavau Amsterdam naar Batavia, pass. 5 Dec. Perim. Het stoomschip Veendam, van de Holland Amerika Lyri, vertr. 4 Dec. vau Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Edamvan de Holland Amerika Lijn, van Amst. naar Newyork, pass. 5 Dec. des vm. 10 u. 30 in. Scilly. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 4 Dec. vau Paramaribo naar Amsterdam. VERVOLG Een deballotago. Naar aanleiding vau de deballoiagc vau een Kamerlid voor het lidmaat schap vau de „Witte Sociëteit' in de residentie, lezen wy iu de Haag- sebe sprokkelingen van het Utr. Dagblad: Êen groep van een goede honderd Hagenaars heeft weer eens met suc ces een poging gedaan om hen te rechtvaardigen, die aan de „bour geoisie" bekrompenheid toeschrijven en tevens doen zien, dat de „vorste lijke residentie" ten spyt van hare byna 200,000 inwoners, nog niet aan de akeligste on vergun mij voor ditmaal deze uitdrukking de ploer- tigste kleinsteedschheid ontgroeid is. In de groote sociëteit, waarvan een 3000tal menschen vau allerlei jrang en kaliber lid zyn, do zg. „Witte", worden maandeiyks een zeker aantal personen geballoteerd en hooge uit zondering is 't. als cr - ecu of twee per jaar misschien niet door komen. In de afgeloopen week had er zulk een ballotage plaats, en het resultaat is, dat (ofschoon in de laatste dagen een paar honderd ledeu, van het kabaal vernomen hebbende, iu ver ontwaardiging opkwamen om te stem men) een hoogst achtenswaardig man, lid der Tweede Kamer, een der nota- helen in een onzer voornaamste pro vinciesteden, wethouder (of oud-wet houder) in zijne woonplaats, is gede- bailoteerd En waarom en waardoor'? Omdat hy behoort tot dio^ democratische groep, waarvan mr. Kcrdyk voorzit ter is: een gruwel, naar 'tschijnt in de oogen van de „Hoogwel"- en „Weledelgeboren" heeren leden der aristocratische ..Witte". Omdat hy in zijn district gekozen werd ter yer- vangiag van zijn oom of neef, wiens gematigd liberalisme meer naar den zin der ..edelgeborene'1 opposantenis. En doordateeu of enkele oud- liberale medeleden van het nieuwe Kamerlid van hunne politieke onbe vangenheid en van hun ruimte van blik en opvattingen blijk gaven door hem met alle macht tegen te werken Natuurlyk heeft 't daarbij aau insi nuaties met ontbroken. Tegenover een aantal leden was 't gemakkelijk, doen gevoelen dat „zoo'u radicaal" toch eigenlijk zoowat een „sociaal" is, want een aantal goedgezinde so- cieteitsleden hebben natuurlijk geen tyd om zich van die vervelende poli tiek op de hoogte te stellen en te on derscheiden tusschen een vrijzinnig ,raan met sympathie voor landnationa lisatie en een socialist, en schrappen dus met alle pleizier iemand, van wien verteld wordt dat hy eigenlijk een geestverwant van Pieter Jelles en Rienzi is. Anderen, die niet in de schaduw van de groudige kennis van den be trokkene kunnen staan, laten zich aanpraten, dat zoo'n burgermannetje niet in den voornamea kring behoort. en dit te eerder, naarmate zy zei ven meer in de benauwdheid hebben gezeten, toeu hun voornaamgenoeg- heid werd gewogen. En zoo kreeg de anonieme tegenwerking die voor namelijk oow's nederlaag vau Juni op den overwinnaar wreken wilde gemakkelijk het veroischte percen tage bijeen. (Van elke 100 leden, die er aan de stemming deelnemen, moeten er 81 voor den candidaat zyn, om hem te doen aannemen, zoodat ditmaal 125 van de ruim 600 voldoende wa ren om door hun zwarte boon hem te doen vallen.) Dat dit even ergerlijk als voor hen, die het uitlokten. Vernederend resul taat geen gevolgen hebben zal, zou ik niet durven verzekeren. Want niet alleen is het Kamerlid, dat den uit- gestootene voordroeg, niet de man om zulk een kleingeestige laagheid kalm te verdragen, zonder zyn nobele verontwaardiging over zooveel be krompenheid te uitenmaar le Ka mer in baar geheel is er door belee- digd, wat o.a. hieruit blykt dat zelfs de heer Gleichman, naar 'k vernam, in de laatste dagen nog is komen stemmen voor den candidaat, terwyl anders mannen van zyn hooge positie aan die ballotages nooit deelnemen en ze aan de gewone bittertafeltjes overlaten. Een Engelscli leestje. Het nieawste waarmee in Eagel- sehe familiëa do lange winteravonden zullen worden gekort, moet het vol- geude zyn. Zoodra de winter komt met sneeuwjacht en ys, en een ilik- kerend houtvuur in den haard te be schouwden is, als een der aangenaam heden in liet land van den nevel, dan za' de Engelschman. die meent een vereerder van den goeden toon te zyn, minstens eenmaal in de week zyn vrienden op een „Chestnut-party'' vragen. „Chestnut" heet in Engeland de daar zoo beminde eetbare kas- tanj'e die geroosterd wordt tusschen de ijzeren staven van het hekje, dat het houtvuur omgeeft en die daar zoolang blyveo zitten, tot zy met luiden knal - openbarsten en niet zeiden den daarop wachtende iu den schoot springt. Een „cbestnut-party" nu is een avondfeestje, waarop, terwyl de gas ton in een kring om het vuur zitten, eeu groot presenteerblad met kastan jes wordt opgedragen. In het midden van deze hoog-op gestapelde vruchten hangen zoovele bonte lintjes als er personen in liet gezelschap zyn; ieder trekt een lint en aan het onder de kastanjes ver borgen einde daarvan liangt een num mer, hetwelk aan hem of baar, die het trekt de beurt aanwyst, wanneer hy of zij vertellen moet. Die verba len moeten altyd eenigszins in ver- baad staan met geroosterde kastanjes. Terwyl de kastanjes knappen by het vuur, onder de zachte tonen van een speeldoos of van een mandoline -- •lie thans zoo gaarue wordt bespeeld door de Engelsche dames geeft ieder zjin „chestnut-story" ten beste, Die welke het meest we'et te boeien, krijgt een prysje, in den vorm van een aardig souvenir waarop de datum van den avond en de namen dor gas ten zyn aangegeven. Nadat deze prijs is behaald, zet men zich aan tafel voor een eenvoudig souper. Een anarchistische moord- Melding is gemaakt van den moord op den Franschen schoenmaker An- toine Brosette te Londen in Longacre of liever gezegd in de met Lougacre in het Strand evenwijdig loopende Castle-street. Deze moord heeft veel opschudding verwekt, dewyl men de misdaad in verband brengt met een auarchistisch komplot, waarvan Bro sette het slachtoffer zou zijn gewor den. Brosette, die te Londen al vele jaren woont en eeu tamelijk groote kiaudisie genoot, vooral in de theater- kringen. alwaar men zija fijnen en smaak vóllen lederarbeid wist te waar- deeren, voerden schynbaar een zeer ingetogen eu stil bestaan. Vrienden had hy slechts weinige en die kwamen meestal by hem muziek maken, want Brosette speelde goed viool, doch hij bezocht nu en dan de Fransche clubs, die in Solio en rondom Leicester Square nogal talrijk zijn. Of hy cr echter hoofdzakelijk met. de uitheem- sche anarchisten verkoerd heeft we ten wij niet. De ambtelijke lijkschou wing voor don Coroner, welke morgen gehouden wordt, zal misschien dien aangaande moer licht verspreiden. Middelerwijl zijn de nasporingen der politie in deze richtiDg vooralsnog zonder gevolg gebleven. Daaruit alleen is meu nochtans niet gerechtigd de conclusie te naken, dat Brosette geen geheime spion der Fransche, Duitsche of Russische regeering was, en dat hij niet uit dien hoofde door een anar chist is omgebracht. Er zijn omstandigheden, die op het tegendeel doelen. Brosette is waar schijnlijk gedood in den nacht van Zondag op Maandag, maar het juiste uur is nog niet bekend. Men heeft het ontzioldo lichaam van don bui tengewoon zwaren, Franschman, die tusschen vijftig en zestig jaar oud moet zjjn geweest, pas Dinsdagmid dag gevonden. Hij lag in een leuning stoel met afgesneden strot cn zyn hoofd vertoonde ernstige wonden. Een groote verwarring iri het vertrek schijnt een hevige worsteling aan te tooiien. Waarschijnlijk is er niet veel geld of geldwaarde verdwenen. Koof kan derhalve kwalijk de drijfveer by dezen moord zijn geweest, en al zou de dader het een en ander hebben meegenomen, wie zegt ons of hij liet niet gedaan heeft, om het onderzoek op een dwaalspoor te brengen. Boven dien moet B. papieien Lebben nage laten, die thans in hauden der politie zijn en waarover zy zich niet uitlaat. Misschien behelzen die do oplossing van het raadsel, waarom Brosette zich niet moer onder de levenden bevindt. Inmiddels lykt de politie het spoor geheel bijster. Een man, dien zy voor- loopig iu hechtenis had gebracht, omdat hy onder verdachte omstandig heden in het huis waar Brosette op de tweede verdieping woonde, zich vertoond had, heeft zij, na een aan houding van slechts weinige uren, weder moeten laten ioopeu, en oogenschynlijk zal het aantal ge heimzinnige moorden, in denjongsten tyd te Londen gepleegd cn ongestraft gebleven, weder met een vermeerderd worden. TELEGRASftftïEiitt, PRETORIA, 7 Dec. (R.O,) De burgers van Transvaal zyn overtuigd dat de aankoop van den spoorweg naar Delagoa-Baai, die tot nu toe stond onder contrülo van de Neder- landsch Zuidafrikaansche Spoorwog- mpij. niet wenschelijk is. Het verdrag van 1895 met Portu gal bepaalde, dat de vervoerkosten vau goederen naar Transvaal over Delagoabaai, drie percent vau de waarde niet zouden mogen te boven gaan. Dit verdrag verviel na vyf jaar, maar het aanvullingstractaat van 1894 bepaalt, dat bet verdiag zoolang de Nederlandsche Maai- schappy daarin aangewezen, zou be staan, vau kracht zou blyven. "VVauncernu do Nederlandsche Maat schappij ophoudt to bestaan ten ge- volgo van den aankoop harer lyneu door de Transvaal, dan zal men in 1902 een nieuw tractaat moeteu sluiten. President Kruger zegt nog dat de Nederh-Zuidafrikaansche Spoorweg- maaischappij altyd op bevredi gende wyze quacsties over tarieven en vervoer beeft geregeld. Als Transvaal de Nederlandsche lyu naast, zuilen er nieuwe overeen komsten moeten worden aangegaan cu aangezien allo nieuwe verdragen met Portugal uit kracht van de Londensche conventie door de En gelsche regeering zullen worden ver worpen, gelooft do president niet, dat men zich voor den aankoop van den Delagoa-baai-spoorvveg al de onaan genaamheden op den nals moot halen, die er uit voort zouden kunnen vloeien. SHANGHAI, 7 Dec. (È.-O.) Vol gens een telegram uit Tsinanfu aau de North China Daily News hebben de Duitschers de stad Kiao-Chau, achttien my len vau den baai gelegea op 3 dezer bezet. De ('hineezea trekken terug. Familieberichten, Getrouwd3 Dec. E. N. Greven stuk cn G. van Geut, Baauibrugge. Bevallen5 Dec. S. Frankfort- Van Praag d. Amst. Overleden22 Nov. Wed. E. H. F. Moltzer Bleuuiinck 68 j. Sluis. 2 Dec. D. Koning 71 j. Abbekerk. E. II. J. barones van Slingelandt jd. 16 j. Well, Bommel or waard. 3. F. W. Offerraeier 58 j. Amst. J. F. Wan ner—Van den Berg 66 j. Amst. W. Schuyfc 82 j. Oost-Blokker. 4. Jhr. 1. P. Ploos van Arastel 68 j. Amst. B. Kopevsmit 82 j. Arnhein.VVed. M. C. Hingst Mtiller 57 j. den Haag. 5. J. H. F. Vogel jm. 25 j. Amst. D. Alderse Baes jd. 24 j. 1 hemen. ,T. v. d. Werke jm. 28 j. Vcrseke. 5.E.J. van Kuijk—Kristel 64 j. Amst. Burgemeester en Wothouders vau Haarlem, Gezien de artikelen 17, is eu 19 der wet van 14 September 1n66 (Stbl. no. 138); Brengen ter kennis, dat de lijst van inwoners, die voor het verleeneo vau inkwartiering en onderhoud iu aan merking komen, is herzien, eu dat die lyst gedurende veertien dagen ter inzage is nedergelegd op de gemeente secretarie (afdeeling Militie en Schut terij) en by afschrift is aangeplakt. Bezwaren tegen dio lijst kunnen van 22 December 1897 tot 4 Januari 1898, op ongezegeld papier worden ingediend. Zy, die mochten verlangen dat voor hunuo rekening de inkwartiering worde uitbesteed, kunneu eene daartoe strek kende aanvrage ter gemeente-secre tarie (afd. Militie en Schutterij) ou- derteekenen. Haarlem, 7 December 1897. Burgemeester en Wethouders roornoemd BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. VARIA. Kindermeid, tot zenuwachtig kind van vijf jaar Nu Bertusje, ik zal uog 'n ver telsel doen, en dan moet je gaan sla pen, dadelijk hoor, of anders komt de boeman je balen. Hij ligt onder je bedboor je 'm wel grommen Zij maakt een schrikbarend geluid. Hoor je dat? Opgepast dus. Hy zal met huid eu haar jc verslinden, als je niet zoet bont. Luister: Er was eens 'n jongentje, zoo oud als jij, en dat heette ook Bertus. Op een donkeren dag liep het door een dicht bosch, toen er een akelig, héél akelig monster uit een hol kwam, regelrecht op liet kind aan. Het dier had oogen van vuur en roode klau wen en tanden zóó lang en vurige vleugels. Het kwam naar kleineu Bertus toe, en beet hom een arm af, cn een oog uit, eu toen smeet het hem in T donkere hol, dat wemelde van leeuwen, tijgers, wolven en jakhalzen, cn ook slangen waren er, een hcele boel. En een van die slangen kroop naar hem toe eu slingerde zich om hem heen, en al zyn boenen kraakten. Verbeeld je eens. Toen kwamen al de andere wilde beosteu op hem af en scheurden hem in stukken en toen verslonden ze ook zyn pa en ma. Nu. is dat geen mooie gsschie- denis? Maar ga nou slapen als 'n brave jongen: vooral je oogen dicht houden, want dat monster zit aan het voeten einde van je bedje, en als je de oogen open doet, zou je het zien. En de slangen zyn ook in de buurt en zul len je kwaad doen, als je nog praat Ga nu lekker slapen, als 'u braaf kind, en morgen zal ik je dan weer een ander aardig sprookje vertellen. Waarom sta je zoo te rillen en te beven. En wat moet dat klappertan den beduiden, hè? Houd op met grienen, of ik doe dadelijk de deur open eu iaat den ijs beer binnen. Zoo, goed je hoofd maar onder de dekens. Goeien nacht, Bertus, slaap lekker Onversaagd. Een uitstekende piaa'iste zat aan tafel naast kolonel Z. eu vroeg hem op beminnelijken toon Kolonel, houdt u van muziek? Mevrouw, antwoordde de kolo nel met woest rollende oogen, ik ben bang voor niets

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3