subsituut-officier te Alkmaar; by de rechtbank te Rotterdam mr. P. de Josselin de Jong, thans kantonrech ter te Dokkum. De inhuldigingsfeesten in de residentie. Aangezien thans officieel bekend is, dat de beëediging en inhuldiging van H. M. de Koningin in Amster dam op Dinsdag 6 September 1898 zal plaats hebben, kan hieruit wor den opgemaakt, dat H.M. vermoedelijk Maandag 8 September in de hoofd stad zal aankomen en, vermits het voornemen bestaat het verblijf van het hof te Amsterdam 4 dagen te doen duren, ligt het voor de hand, dat de binnenkomst van de Koningin in de Koninklijke residentie 's-Gra- venhage tegen Vrijdag 9 September d.a.v. verwacht kan worden. De burgemeester van 's Gravenhage jhr. mr. De Beaufort beeft Dinsdag avond als oere-voorzitter van het uit voerend comité voor de Inhuldigings feesten in 1898, de vergadering van dat comité bijgewoond, hetwelk, nu ook meer omtrent de voornemens van de Koningin bekend is geworden, de voorbereiding en organisatie der voor genomen festiviteiten met meer kracht kan voortzetten, bijgestaan door de verschillende sub-commissiën en hare onderdeelen. Mej. Catb. van Rennes, te Utrecht, zal tevens de leiding der door haar te componeeren kindercantate voor de aubade aan het paleis, op zich nemen. Nog kan medegedeeld worden, dat de minister van oorlog aan het co mité heeft toegestaan onder de feest nummers op te nemen een taptoe en militairen fakkeltocht, die des avonds verschillende gedeelten der stad zou doortrekken en waarvoor de mede werking is toegezegd van alle mili taire muziekkorpsen aldaar in garni zoen, van tamboers, hoornblazers, trompetters en geleiders, alsmede door den commandant der dienstdoende schutterij, van de kapel van dit korps. Het denkbeeld tot vorming van een amazonenstoet of dames-eerewacht te paard, zal niet verwezenlijkt kunnen worden. In Januari wordt in Den Haag een bureau van het feestcomité gevestigd. Valselie geruchten. Reeds is medegedeeld, dat de politie te Amsterdam, evenals verleden jaar, ook nu, na de aanranding op de Hee rengracht, lastig gevallen wordt met verhalen van avonturen, welke dan met die aanranding in verband zou den staan. Meer dan eenmaal wordt de politie daarbij feitelijk om den min geleid. Zoo kwam Woensdagochtend weder een 14jarig meisje mededeelen, dat zij op de Keizersgracht dooreen man was lastig gevallen, die haar onder meer toevoegde: „ik zal je ste ken" dat die man op het aankomen van een voorbijganger wasweggeloo- pen, en dat de apotheker op den hoek van de Keizersgracht en de Leidsche straat haar bruispoeier had gegeven om van den schrik te herstellen. De apotheker wist echter niets af van dien liefdedienst, en later bekende het kind te hebben gelogen, en liet gansche avontuur te hebben bedacht als voor wendsel om dien dag niet naar haar „dienst" te gaan, waarin zij geen zin had. Mislukte ovatie. Omtrent de verkiezing, die Dinsdag in- het district Hoorn voor een lid der Prov. Staten plaats had, schrijft men aan het „Hold." het volgende: De strijd ging tusschen de heeren A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn (liberaal), S. de Jong Oterleek, (liberaal) en K. A. Kommandeur, (Katholiek). Zimmerman zou het wel worden! Hoorn en de meeste dorpen hadden hem tot candidaat gesteld en het aan tal door de katholieken uit te brengen stemmen was in de groote minder-j heid. Om negen uur 'savonds zat het! stembureau nog te wachten op eenige dorpen, waarvan de lysten niet waren ingekomen. Het stadhuis was vol belangstel lenden. Telkens een hoera! uit de menigte als er een nieuwsgierige bin nenkwam. In „De Doelen" stond de schutters muziek klaar, uitgedost in haar keurig uniform, om by het bekend worden van den uitslag eene serenade te brengen. En daarbij waren nog depu taties van „De IJsclub", „Wielrijders- club", West-Frisia", „Volksverma ken" enz., allen om mee te doen aan de serenade. Het werd negen uur, kwart over negen, half tien, kwart voor tien en om tien uur gaf het stembureau den moed op. Er werd buiten uit den hoop ge zongen En de boeren laten op zich wachten Hiep, hiep, hoerah, Hiep, hiep, hoerah. Maar Woensdagmorgen waren ze weer trouw op hun post, de heeren van het stembureau. Ze zaten er al om acht uur maar er kwam niets.Wognnm en Nibbiks- woud bleven weg.En om negen nur, den officieelen tyd, waren ze er nog niet. Het proces-verbaal kon niet worden opgemaakt. Om kwart na negen kwam bedaard en kalm de man met het proces-ver baal tit Wognum. De president van het stembureau vroeg: „Wist u niet dat u er om negen uur moest zijn?" „Deer hebbe ze me niks van said!" Om kwart voor tien kwam eindelijk Nibbikswoud binnen. Toen kon eerst officieel worden opgemaakt het pro cesverbaal: A. E. Zimmerman 1482, De Jong 581, Kommandeur 953. Volstrekte meerderheid 1509. Alzoo herstemming tusschen de heeren Zim merman en Kommandeur. Een gedenkdag. Op het request van mr. G. Blom te Utrecht waarbij officieele viering van den 250-jarigen herinneringsdag van den Vrede van Manster verzocht werd, is van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken het volgende ant woord ingekomen De minister van Binnenlandsche Zaken, Gezien een adres van Meester Ge rard Blom, te Utrecht, dd. 24 Novem ber j.l., verzoekende dat vanwege de regeering maatregelen worden geno men opdat de 250ste verjaardag der onderteekening van den Vrede van Munster in Nederland worde herdacht door vlagvertoon op alle openbare ge bouwen en door bespreking der ge noemde gebeurtenis op school, alsook door alle andere middelen, welke den minister daartoe geschikt mochten voorkomen Geeft aan adressant te kennen dat met belangstelling van zijn wensch is kennis genomen, doch dat geen toezegging kan worden gedaan, dat door de regeering in den geest van het adres zal worden opgetreden. s-GravenJiage6 Dec. 1897. (w. g.) GOEMAN BORGESIUS. Een huis ingestort. Dinsdagnacht omstreeks half vyf toen de Zuidwestenstorm, die boven Rotterdam woedde, op zyn hevigst was, zyn door een wervelvind twee in aanbouw zijnde huizen op een open terrein aan de Schietbaanstraat omgewaaid en nagenoeg met den grond gelyk gemaakt. Van beide huizen, twee verdiepin gen boog, was de achtergevel opge trokken tot de nok toeWoensdag hoopten de werklui met de kap klaar te komen. Van beide huizen is enkel een brok van den achtergevel blijven staan. De kap, de bintenlagen en zjj- muren liggen verpletterd en versplin terd over en door elkander op den grond verspreid, Dikke balken zyn midden doorgeknapt. Neerbosch. De heer Van 't Lindenhout klaagt in Het Oostendat de financiën der Weesinricbting niet zeer gunstig zyn. „In de laatste vier a vyf jaren is er in den arbeid der Christelijke barmhartigheid een groote opwekking gekomen. Nieuwe arbeidsvelden zijn ontgonnen, de inrichtingen, waarin armen en veriatenen een plaats vin den zyn niet met enkele maar met tientallen vermeerderd, zoodat hier door de last, die op de schouders der vrienden rustte, want al deze stichtingen leven in mindere of meer-1 dere mate van gaven, meer dan verdubbeld is. De nieuwe belastingen, welke vooral zeer zwaar drukken op onze vrienden, die gewoon waren weg te geven wat zy overhielden, deker- kelyke geschillen enz. enz. alles heeft er toe medegewerkt, dat er een moei lijke tyd kwam voor den arbeid der Christelijke liefde. Nu komt daar nog by, dat de weezenarbeid, die in 1863 in Nijmegen begon en op Neerbosch gedurende meer dan het derde deel van een eeuw werd voortgezet, wel eens tot het oude wordt gerekend, waar het jongere geslacht niet zoo mee vervuld is. Slechts enkelen zijn er meer over van hen, die met ons den weezenarbeid aanvingen d. w. z. van den beginne af dit werk hebben gesteund." Daartegenover valt ook wel op nieuwe vrienden te wijzen, doch „dit neemt niet weg, dat de financieele zorgen ons zwaar drukken en het ons wel eens moeilijk valt om na zoovele jaren van stryd en lijden nog met moed den arbeid onder de weezen voort te zetten". Op de laatste bestuursvergadering zyn in het bijzonder de financieele aangelegenheden der Weesinrichting besproken. Daarop is besloten, hoe wel er door het vertrek van weezen plaatsen open zijn, vooreerst alleen by uitzondering weezen op te nemen en wel in de eerste plaats zy, die zonder dak zyn en op geen andere wyzen kunnen geholpen worden. De heer Van 't Lindenhout eindigt met een opwekking om by de a. s. feesten collecten ten behoeve dér stichting te houden. Een Jachtavontuur. Uit Grathem (Limburg) meldt De Ned. Jager-. Toen de heer Verbruggen zich on langs 's avonds aan een boschrand had verdekt om eenige konijnen te ver schalken, mocht deze Nimrodszoon een aardig jachtgeval beleven. Hy bemerkte namelyk hoe een vos, nau welijks 50 pas van hem verwijderd, op een veldhek klauterde en zich daarna languit daarop ncerstrekte. Nieuwsgierig naar de dingen die ko men zouden, bedwong hy zyn lust om den roover het genadeschot te geven, zoodat hy zich verscholen hield, zelfs nauwelijks achtgevende op het vele wild, dat zich allengs uitdebosschen vertoonde. Een haas trok echter zijn bijzondere aandacht, wijl dit argelooze dier reeds meermalen tot zeer naby het hek was gekomen, zonder dat reintje evenwel in 't minst deze aan wezigheid te bespeuren scheen. Op eens echter, en wol na circa V2 uur bewegingloos te hebben gelegen, maakt de vos een vervaarlijken sprong naar den rustig daarheen grazenden haas.... er volgt een jammerkreeteen knal en zoowel roover als buit rollen over elkander heen, gezamen lijk door hetzelfde schot getroffen. Plichtsbetrachting van een hond. Als bizonderheid mag wel mede gedeeld worden, dat een der herders honden, welke by den hoogen vloed te St. Philipsland de kudde met scha pen bewaakte op de schorren, by zyne poging om de schapen te redden zelf omkwam. Het dier had gedurende zeer geruimen tyd om de kudde ge- loopen, ten einde haar naar den zee dijk te drijven, dat, toen het dier zelf moest gaan zwemmen om den dijk te bereikenzoo vermoeid was, dat het den stryd tegen de golven niet kon volhouden, ondanks den betrek kelijk kleinen afstand. Als voorbeeld van plichtsbetrachting alzoo bezweken. Eene ontsporing. Woensdag ontspoorde tusschen Ant werpen en Burgerhout een goederen trein, welke den weg zoodanig ver sperde, dat geen enkele trein van België naar Holland kon vertrekken weg en materieel lijden hierdoor veel schade. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De eerste trein uit Holland, welke te Antwerpen om S'/a uur moet aankomen, kon te Essehen door het niet aanwezig zyn eener machine ten gevolge der ontsporing niet dan met l"/2 uur vertraging ver trekken. De Fransche en Belgische posten kwamen hierdoor 1 '/2 uur te laat aan. onoverwinnelyken Amerikaauschen J kampioen Jemmy Barry uit Chicago en Walter Gret'van Londen. Sedert lang was deze match reeds tegemoet gezien. Het is er zoo hevig toege gaan, dat Gret aan de gevolgen is overleden. Barry heeft dus weer ge' wonnen, maar tevens is een vervol ging wegens doodslag tegen hem ingesteld. Sport en Wedstrijden. Een sport-moord. Te Londen had Dinsdag een vin nige boksparty plaats tusschen den RECHTSZAKEN. Brandstichting te Amsterdam. Het getuigenverhoor in deze zaak werd Woensdagochtend voortgezet met het booren van zekeren timmer man Roodes, den wettigen echtgenoot van Sytske Byker, die in den laatsten tyd met Te Boekhorst leefde. Toen Roodes in het gasthuis ziek lag, nam Te Boekhorst zijne woning in bezit; later trok hij, met den in boedel van Roodes in cluis, naar de Staalstraat. Te Boekhorst gevoelde zich in Roodes' zaken zoo geheel thuis, dat hy diens rekeningenboek plunderde en op zijn naam een bedrag van f 600 inde. Uit het verhoor van den politie commissaris den heer Versteeg bleek hoe krachtig de ontploffing is geweest- Stukken glas uit de etalagekast van Te Boekhorst zyn teruggevonden in het laboratorium aan de overzijde der straat. Den commissaris was al ter stond de kalme houding van Te Boek horst en Sytske Byker, toen deze beiden op het tooneel van de ramp verschenen, opgevallen. Zij deden het voorkomen alsof al hun huisraad was verbrand. Later bleek dat tafels, stoe len en alle voorwerpen van waarde tijdig in een pakhuis aan de Lijnbaan- gracht waren geborgen. Sytske Byker werd door den presi dent er opmerkzaam op gemaakt, dat niemand anders dan zij voor Van Exter de deur ontsloten moet hebben. Dit bleef zy echter ontkennen. Bij de politie had zij zich beklaagd over het verlies van een gouden horloge, ter wyl zij zeer goed wist, dat dat horloge veilig was weggeborgen in een ijzeren kistje in het pakhuis aan den Heili gen weg. Zy hield zich nu ais ware het horloge, dat haar vertoond werd niet het hare, doch de president nood zaakte haar eindelijk het ding als haar eigendom te herkennen. De heer Versteeg vond in het uit gebrande perceel een hoed en jas, die niet aan Te Boekhorst, waarschijnlijk aan Van Exter behoorden, en nam voorts op de Baangracht de meubelen en bij Van den Dool een jas en broek met vlekken in beslagen by een vriend van Sytske Byker een lepeldoosje met 400 gulden aan goudgeld, hem enkele dagen voor de ontploffing door haar in bewaring gegeven. Bekl. gaf voor het geld gegeven te hebben om naar de spaarbank te brengen. En by Van den Dool werden no? de met bloed bevlekte kleeren van Van Exter gevonden. Een werkman, Symons genaamd, thans verpleegde in een der rijkswerk inrichtingen, heeft op den avond dor ontploffing in de Zwanenburgerstraat, en kort na den slag, een man zien voorbijgaan, kreunende van pijn, een zyner handen opstekende en die met: de andere ondersteunende. Hy was klein van gestalte en smal en bleek van gelaat. Van den Dool merkte op, dat Van Exter na de ontploffing koolzwart in het gelaat moet zijn ge weest zoo althans zag hij hem later. Wel was ten processe een portret van Van Exter voorhanden, doch, daar de werkman dengeen, die hem voorbijging slechts van tor zy ie heeft gezien, kon hij niet met zekerheid verklaren, dat het van Exter is geweest. Ook een stalhouder aan den Amstel heeft een man gezien, die zyne handen in de zakken hield en aan wien het te zien was dat hij pijn leed, doch dit geval deed zich anderhalf uur vóór de ontploffing voor, zoodat deze man een ander dan Exter moet geweest zyn. Den volgenden ochtend werd op j den Amstel een bloedspoor ontdekt. De hoofdinspecteur van politie Steen-1 bergen verklaarde in stryd met het door den heer Versteeg medegedeelde, I dat Te Boekhorst en juffrouw Byker I zich, toen zy by het uitgebrande huis kwamen, zeer gedrukt en terneerge-1 slagen toonden, ook later op het politie- bureau. Een zoon van den groentenkoop-1 man van Loenen, die den kelder van het uitgebrande perceel bewoonde, werd van den slag wakker; terstond sprong hy uit bed en liep de straat optoen zag hy een man Te Boek- horst's stoep afhollen. Teruggekeerd in den kelder redde hy zyn vader uit de bedstede, die reeds vlam had gevat en riep zyn broers, die nota bene waren blijven doorslapen, terwijl toch de knal der ontploffing tot op grooten afstand op straat werd gehoord. De man, die van de stoep van Te Boekhorst kwam. hield de handen gesloten en was blootshoofds. GEMENGD NIEUWS Een sensatiestuk. Wy zyn nu nogal gewoon de meeste dingen van het dagelijksch leven op het tooneel te zien voorgesteld. Zóó ver als een troep, die in Engelang de provincie afreist, is men toch nog nergens gekomen. Van dien troep bestaat het repertoire alleen uit het sensatiestuk „De Voetbalkoning". Een elftal voetbalspelers maken dan ook de reis mede. Op het tooueel wordt een volledige voetbalstryd te aan schouwen gegeven, waarbii tamelijk goed spel gezien wordt. Daarmede is het niet uit; in hetzelfde stuk kan het publiek den held, den captain van het voetbal elftal, met een ballon zien opstijgen, een storm op zee zien medemaken, en op de locomotief van een sneltrein zien staan. Ook komt een dynamiet-ontploffing op het too neel voor. Wat wil men meer? Eene prmses-oplichtster. Eenigen tijd geleden logeerde in Genève een hoogst elegante dame, die zich prinses T. noemde. Zy deed in de stad zeer rijke inkoopen. Vooral een linnen- en modewinkel werd door haar begunstigd; dien leverancier liet zij voor meer dan 40,000 fr. leve ren. Aanvankelijk betaalde zy onmid dellijk. Maar op een goeden dag was zij spoorloos verdwenen. De magazijn houder stelde een aanklacht in. en na zorgvuldig onderzoek werd de schoone oplichtster in het Louvrehotel te Parijs gearresteerd, waar zy onder den naam mevrouw Rapp logeerde. Totdat de uitleveringsformaliteiten zijn afgeloopen, heeft men de pseudo prinses nn logies aangeboden in het staats-hotel van St. Lazare. Dramatisch. Een dramatisch voorval met zeer treurigen afloop is Maandagnacht voorgevallen in de correctioneele ge vangenis van Poissy. Maandagavond om elf uur deed de korporaal Creton van het 119e reg. infanterie in gezelschap van een ander soldaat zijne gewone ronde. Na ver scheidene posten bezocht te hebben, richtte hij zijne schreden naar de post no. 6. Thans werd by opgemerkt dooi den op schildwacht staandeu soldaat Depronier, die de hij reglement voor geschreven sommeeringen deed. Drie maal achter elkaar riep hy„Halte- la! Qui vive Daar bij geen antwoord kreeg en den dienstdoen den korporaal niet her kende, legde hy zyn geweer aan en vuurde. De korporaal Creton uitte een kreet van pijn en sloeg tegen den grond. De andere soldaat, die hem vergezelde, maakte terstond alarm, waarop verscheiden militairen kwamen toesnellen. Men riep een dokter en Depronier werd in voorloopige bewa ring genomen. De toestand van den gewonden kor poraal is hopeloosde ongelukkige Depronier is byna krankzinnig van smart; by weent onophoudelijk. Volcan de Paris. Hebt gy reeds van den „Volcan de Parys" gehoord? zegt dé schrijver der fransche brieven in de Pr. Nbr. en s HertC. Bezwaarlyk by al dat rumoer der Dreyfus- en Esterhazery, zelfs al was de valkaan losgebarsten zoudt ge het wellicht niet hebben vernomen, doch hy is niet Ioj.- maar uiteen gebarsten, nog vóór hy bestond. Ziehier de zaak. Snuggere lieden met veel verbeeldingskracht hadden alles in het werk gesteld om van het be- stunr der wereld-tentoonstelling in 1900 gedaan te krjjgen, dat zy op het terrein der expositie een vulkaan, een kunstmatigen krater, zouden mogen oprichten die op gezette uren met een donderend gerommel zyn vuurbrakin- gen zou aankondigen en zyn uitstor tingen van gloeiend lava houden 1 Deze vulkaan zou een curiosi geweest zyn, een „elou" zonder dergade waarby de'Eiffeltoren vul? I als een poffertjeskraam lijkt, maar een enormer curiositeit is, dat zulke lichtgeloovige geïlluraineeri J gevonden worden, die reeds hun g j voor deze „Société pour l'exploitat 1 d'un volcan a Paris" gestort hadö op aandeelen, wier eenig voordeel dat ze uitstekende brandstof voor kachel zyn. De ondernemers, die gek, maar zoo schurkachtig als groot zyn, hebben na het plaatsen aandeelen de sociëteit ontbonden, z dat voor de arme drommels, die w keljjk meenden het dividend van Eiffel tor en te zullen opstrijken, ontbinding der maatschappij een w uitbarsting is geweest, die hun k< taal onmiddellijk verzwond. Spoorwegongeluk. De sneltrein Stuttgart—Zurich, te 8 uur in Schaffhausen moest a komen is een eind vóór dit stat ontspoord. De trein was aanmer lijk te laat, en de machinist wilde door snellen vaart inhalen. Dat m een der oorzaken zyn van het on luk. De trein bestond uit drie sonenrijtuigen, die rechts van dei meter hoogen dijk storttende g derenwagen kwam dwars over rails te staan, de locomotief viel lii van den dyk en boorde een meter den grond. Locomotief en person wagens zyn geheel vernield. Var achttien personen in den trein er zeven gewond, een jonge dame Stuttgart en de machinist levens vaarlyk. De jury te Bielefeld heeft voi geveld in de volgende moordgesci denis. Als aangeklaagden stonden tere zekere Habigsberg en zijn huisvro: De eerste was beschuldigd op Augustus 1894 zyn schoonvader I met voorbedachten rade vermoord hebbende aanklacht tegen de laaf luidde, dat zij te zamen met haar m haar vader met een hamer had handeld. De beschuldigden bekenden del ten laste gelegde misdaad. Habigsb en zyn vrouw leefden met den ou Pott al langen tyd in onmin en b den tegen hem een proces gevo wegens een kleine lijfrente, die grijsaard genoot. By een twist sloeg Habigsberg schoonvader met een knuppel tej den grond en zyne vrouw sloeg i een hamer op haar zwaargowon vader in. Habigsberg werd tot 13 j tuchthuisstraf en 10 jaar eerver veroordeeldzyne vrouw tot 4 ja en 6 maanden gevangenisstraf. Een moord in Perzië. Te Bombay is bericht ontvanj dat de heer Greaves, assistent-dir teur van de telegraafmaatschappy i de Perzische Golf, op een inspec reis tusschen Jask en Chauber d inboorlingen is overvallen. Zij dr gen zijn tent binnen en brachten L op gruwelijke wjjze om het leven, beambten en dragers die Greaves gezelden, sloegen op de vlucht; wat het meênemen waard was, is d de inboorlingen geroofd. Over tabak. De vereeniging, tegen het 'gebri van tabak iri Frankrijk is bezig gelegenheid der in 1900 te Parijs houden tentoonstelling een cong te organiseeren van vereeniging die liet gebruik van tabak bestrijd De President der Fransche v eeniging, de heer Decroix, beschoi het gebruik van tabak als steeds n teloos, dikwijls schadelijk ensorati moorddadig. Deze uitspraak is ni de meening van velen overdrev Tabak is voorzeker een vergift, mi dat is in zekeren zin ook het ge met thee en koffie, producten, we algemeen gebruikt worden. Van i drie artikelen kan misbruik gernai worden, maar daarom is liét ma gebruik nog niet te veroordeelen. tegendeel kan tabak na ingespani arbeid een kalmeerende invloed het gestel oefenen. In Frankrijk is de tabak niet 1 goede qualiteit en in Engeland is zeer moeielyk, zicli zuivere tab aan te schaffen, daar het prod aldaar zeer sterk gesausd woi Sigaren zijn er alleen in het ber van de gegoede klasse, en voor v „Ik heb niet de eer hem persoonlijk te kennen, maar toch veel over hem booren spreken." „Kan ik er van verzekerd zyn, dat gy aan niemand iets zult vertellen, van hetgeen ik u ga meedeelen?" „Zeer zeker, mevrouw. Als advocaat heb ik een eed van geheimhouding afgelegd." Na even nagedacht te hebben viel ik nu, zonder eenige verdere uitlegging te geven, met de deur in huis. „George Gordon en ik zyn in November opgelicht." „Opgelicht, juist mevrouw," herhaalde de advocaat bedaard, hoewel zyn gelaat de grootste teleurstelling uitdrukte en ik uit zijn blik opmaakte, dat bij twijfel de of ik we. goed bij het hoofd was. „Wy werden naar Siberië gebracht." „Naar Siberië, jawel mevrouw Hy teekende daarna myu mededeelingen op, alsof hy vreesde ze te vergeten. „Na een reis van vier maanden ontsnapten wy aan de Russische politie." „Neem my niet kwalijk, maar mag ik u even vragen, waarom gy naar Siberië getransporteerd werdt?" „George Gordon is by vergissing in plaats van prins Borgensky, op wien by gelijkt, in hechtenis genomen, en ik werd voor zijn medeplichtige aangezien. Ophoog bevel werden wy beiden naar Siberië verbannen." Het gelaat van den heer Pelham klaarde ophy be- §on eenige hoop te koesteren, dat hy met een verstan- ig menseh te doen had. „Eindelijk vonden wy iemand, die ons voor drie dui zend roebel over de grens en verder naar Engeland ■yvilde brengen. Gordon had deze som niet by zich en zoo werd besloten, dat ik met een wissel, die op naam van een zekeren Lazare geschreven werd, alleen terug zon keeren. Wanneer Lazare het geld in ontvangst had genomen, zou hy aan zyn vriend in Siberië telegra- feeren, waarop deze dan ook Gordon zou helpen ont snappen. Begrijpt ge me?" „Volkomen. Het is een zeer interessant geval. Wilt ge als 't u blieft voortgaan „Van morgen kwam ik te Londen aan en begaf my dadelijk naar den beer Lazaregezamenlijk gingen wij naar de bank, waar men ons weigerde den wissel uit te betalen." „Heeft de heer Lazare n den wissel teruggegeven „Ja, hier is hy." De advocaat bekeek het papier aandachtig en zeide: „De heeren Duncan. Wel die wonen hier vlak by." „Ja." „Om welke reden wilden zy u niet betalen „Zy zeiden dat Gordon zyn gebeele deposito had op gevraagd." „Bezit de heer Gordon een groot fortuin „Ik geloof, dat hy zeer ryk is." „Toen hy dezen wissel, waar zoeveel van afhangt, schreef, moest hy toch dunkt me in elk geval er by gedacht hebben of hy by dien bankier nog geld had uitstaan ja dan neen." „Zyn leven is er mede gemoeid." „Met uw goedvinden zal ik eens even met den pro curatie-houder gaan spreken. Ik zal niet lang weg blijven." „Gy zult de namen Kavanagh en Borgensky niet noemen „Gij kant u op mjjn voorzichtigheid verlaten,me vrouw". Na tien minuten keerde bij met een papier in de hand terug. „De zaak is heel duidelijk, mevrouw. Den 12en No vember heeft de heer Gordon een som van 5423 pond 17 shilling en 6 stuiver opgevraagd. Er is dus geen ver gissing mogelijk. Toch schijnt het mij onmogelijk, dat de heer Gordon deze daad vergeten heeft, temeer daar de som zeer groot is en het opeischen, ook van den pas munt, bewijst dat hy zyn geheele deposito wilde terug trekken. En toch zegt ge, dat hij niet meer dan twaalf honderd roebel bij zich had. Dat is dus zoo ongeveer tweehonderd pond." „Ja." „Weet gij ook oi hy na zyn vertrek uit Engeland veel geld heeft uitgegeven „Hy zou er geen gelegenheid toe gehad hebben." „Op welken datum zijt gij vertrokken „Denzelfden dag, dat hy zyn geld heeft terugge vraagd," antwoordde ik verward." „Kan hij zijn geld hebben opgevraagd met het idéé het noodig te hebben?" „Hy had er zelfs niet het minste vermoedenvan.dat men hem in hechtenis wilde nemen." „En dit gebeurde op den 12en November?" „Ja, ik geloof het tenminste." „Ah, gij zyt er niet zeker van. Herinnert gij u geen byzonder voorval, dat u den juisten datum kan to bin nen brengen Ik verdiepte my in mijn herinneringen maar te vergeefs. „Wat hebt gy dien dag gedaan? Was het Zondag? Gingt ge naar de kerk?" „Neen „Den vorigen dag dan?" „Ook niet." „En de dag daarvoor?" „O, toen ben ik naar het vuurwerk ia het Cry* Palace geweest." „Dat was dan de 10ezijt ge er zeker van dat niet de 9e was, do verjaardag van den prins van Wales „Ge hebt gelijk; het was de 9e." „En er is maar éen dag tusschen die beide data geweest." „Ja ik ben er zeker van." „Welnu," riep de advocaat uit, naar zijn boekenk gaande, „wanneer de verjaardag van den prins ji op een Zondag is gevallen, en den Maandag daarop vierd is, kunnen wy het raadsel oplossen." Hy nam een almanak ter hand eu vervolgde „De 9e viel op eon Maandag. Het wordt zeer in ressant," voegde hij er bij, weder voor zyn scbryfta plaats nemend en het zweet van zyn voorhoofd wissche Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2