T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PRINS BORGENSKY. I5e Jaargang. Maandag 13 December 1897. ■o 4434 HAARLEM'S DAGBLAD JLB03ST2Sr^T^i!EEa<TTSI3K.I J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 A -m-pnmT?.'T---m-r^'TiTTfrNr- Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangére G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartrc. Met uitzonderingj.van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75. elke regel meer ƒ0,15: Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeem-stedeJ. LEUVEN, bij de tol HOORNS; Hülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten Vehen, W. J. RUI J TER BeverwijkJ. Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Politiek Overzicht. De Duitsche Rijksdag is Vrydag begonnen met de eerste lezing der rijksbegrootiog. De staatssecretaris Thielmann gaf een financieel overzicht. Hy begon met een overzicht van het budget jaar 1896, daarna van de be grooting van 1897, welke een over schot van 20 millioen oplevert. De douane-rechten en tabaksbelas ting kunnen bovendien 70 millioen boven de raming opbrengen, waarvan 32 millioen tot schulddelging gebruikt wordt. De onderhandelingen over op heffing der suikerpremiën zijn op het doode punt gekomen, maar het nieuwe Amerikaanselie tarief zal hierin mis schien weer levendigheid brengen. Het binnenl. suikerverbruik is iets ver meerderd de Duitsche suikerindustrie zal echter steeds voor export moeten blijven werken. Thielemann behandel de daarna verscheidene posten van de begrooting voor 1898. Het totaal der begrooting van buitengewone uitgaven blyft 34 millioen beneden die van dit jaar. De spreker verzocht als nieuwe ling den Rijksdag om een welwillende iritiek. Heden is de behandeling voortge zet. Op gezag van de Times hebben wy :emeld\ dat de Duitsche regeering lesloten heeft de chineescbe haven öao-Tsjoa op een later vast te stel en tydstip te ontruimen, en dan een [olenstation in Fo-kien te verkrijgen. Genoemd engelsch blad spreekt over iet feit zelve van de bezetting van leze haven het volgende oordeel uit: „Wij zijn niet voornemens de kracht ontkennen van de argumenten, /elke in Duitschland zyn gebruikt er betougiug van de noodzakelijkheid (an een kolenstation in de wateren 'au het Verre Oosten, dat kan dienen Is een point d'appui voor zijn vloot, laar deze zelfde argumenten behel- en een herziening van het machts- venwicht in die streken, waarvoor xroot-Brittanje, met zyn vele han- elsbelangen in China en Japan, niet nverscbillig kan zyn. Het raag wel eens herinnerd worden, at er een eilandengroep is aan den ïond van de Yang-Tsze, welke wy eDS bezet hielden, en waarop wij ekere rechten hebben gehouden onder e Conventie van 1846. Wy hebben e aan China teruggegeven, doch rider de wederzijdsehe verplichting, at China ze nooit aan een andere reemde mogendheid mag afstaan, en lat wij ze zullen verdedigen in geval e mochten worden aangevallen." Volgens geruchten zal de samen telling van het nieuwe Italiaansclie ministerie—di Rudini als volgt zyn Di Rudini, minister-president en minister van binnenlandsche zaken; Brin, marineLuzzati, schatkist Codronchi, onderwijsZaDardelli, justitie; San Marzano, oorlog; Vis conti-Venosta, buitenlandsche zaken. Het Hongaarsche Huis van afge vaardigden hoeft met 185 tegen 37 stemmen besloten alle amendementen van de oppositie af te wijzen en liet regeeringsontwerp tot regeling van de verhouding met Oostenrijk naar de commissie voor de financien te zenden. STADSNIEUWS eerste en tweede pagina. Haarlem, 11 Dec. 1897. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Op de den 7 Dec. 1.1. gehouden verg. waren tegenwoordig de heeren mr. Joh. Enschedé, Tb. Figée, J. H. Kersten, J. Sabelis, J. J. Kerbert, E. J. Westerveld, H. T. Peltenburg, J. J. F. Beynes en A. do Clercq. Werd mededeeling gedaan van een sedert de vorige vergadering inge komen missive van Burgemeester en Wethouders, d.d. 1 December, waarbij aau de Kamer, zoo mogelijk vóór 15 Maart e.k., toezending wordt ge vraagd van een verslag van den [toe stand, waariu handel en Dyverheidin deze gemeente in het jaar 1897 heb ben verkeerd. Werd besloten aan dit verzoek ge volg te geven, nadat vooraf aan heeren fabrikanten en industrieelen eene circulaire zal zijn gezonden, waarbij zy worden uitgenoodigd om trent den toestand hunner nijverheid inlichtingen te willen geven, zoo mo gelijk eeDigszins vollediger en meer zakelijk dan tot hiertoe door de meesten aan de Kamer zyn verstrekt geworden. Voorts was ontvangen een schrij ven, gedagteekend 17 November, van den Particulieren Arbeidsraad alhier, waarbij naar aanleiding van de dezer zijds aan dien Raad gedane uitnoo- diging om over de door Buig. en Wcth. ten gevolge van een schrijven van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan deze Kamer gedane vragen over het alhier oprich ten van een of meer Kamers van arbeid, met baar in haar eerstvol gende vergadering mondeling van gedachten te wisselenwordt me degedeeld, dat die vragen door den minister reeds rechtstreeks aan hun collega waren gedaan en men het daarom van weinig nut achtte aan de gemelde uitnoodiging der Kamer gevolg te geven. Werd besloten hiervan, alsmede van den door de Kamer genomen maat regel om door openbaarmaking der gestelde vragen, ook andere vereeni- gingen of belanghebbenden in de ge legenheid te stellen zich hierover tot de Kamer te wenden, hetgeen ech ter zonder gevolg is gebleven aan Burgemeester en Wethouders mede deeling te doen en daarbij te kennen te geven dat aan de Kamer overi gens geene omstandigheden bekend zyn waaruit de behoefte aan de op richting van Kamers van arbeid voor bepaalao bedrijven hier ter stede of in den omtrek zonde blyken. Eindelijk was ingekomen een afdruk van een door den Raad van admi nistratie dor H. IJ. S. Maatschappij aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht adres, houdende be zwaren tegen bet wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tusschen Nederland en België op 23 April 1897 te Brussel gesloten, be treffende overneming van de Neder- landsche gedeelten van eenige in Ne derland en België geleden spoorwegen, en van de mede tot die spoorwegge deelten betrekkelijke met de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen gesloten overeenkomst, en we k adres aan deze Kamer met ver zoek om ondersteuning is toegezonden. Hoewel door de vergadering met groote belangstelling van dit adres werd kennis genomen, besloot zij ech ter omtrent het verzoek om onder steuning nog geene beslissing te nemen, maar ter betere beoordecling van de zaak de schriftelijke godachtenwisse- ling in de 2de Kamer af te wachten, terwijl zij tevens besloot om, zoodra die stukken verkrijgbaar zullen zyn, ze ten fine van onderzoek te stellen in handen eener commissie, tot leden waarvan werden benoemd de heeren Mr. J. Enschedé, J. Sabelis en H. T. Peltenburg, die verklaarden deze be noeming aan te nemen. Tevens werd goedgevonden van dit besluit der Kamer reeds nu aan den Raad van administratie der H. IJ. S. Maatsch. kennis te geven. Vóór het sluiten der vergadering werd door een der leden ter sprake gebracht de sedert onlangs gebrachte wijziging in den tijd van buslichting (des avonds) aan het postkantoor al hier, welke vroeger 2 maal plaats had, en wel te half 7 en te half 10 uur, en nu maar eenmaal en wel te 8 uur plaats heeft, tot groot ongerief van belanghebbenden. Werd besloten te doen onderzoeken of er mogelijkheid zou bestaan dat hierin wijziging werd gebracht. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag voor het laatst de tentoonstelling van graphi- sclie kunst waaronder proeven van lichtdruk, van kleurendruk en van boekdruk nit verschillende landen en naarde nieuwste vindingen voorko men geopend zyn. Zondags is de toegang vry. Th. Figee. t Donderdagavond werd de heer Tho mas Figee alhier ongesteld en Vry- dagmiddag omstreeks een uur is hy reeds overleden. Hij was de oprichter van de Werf Conrad, die zeker haren tegenwoor- digen bloei dankt aan de wijze, waarop hy de grondslagen vestigde. Het ont brak hem niet aan zaakkennis, door zicht en ondernemingsgeest en nadat de Werf in andere handen was ge komen, maakte hy deel uit van een consortium, dat zich ten doel stelde goud te verzamelen uit italiaansclie rivieren. Hier trof hem een beroerte, die na een langdurig ziekbed een ge deeltelijke verlamming tengevolge had. Na zyn herstel nam de heer Figee ontslag als lid van den Gemeente raad, welk ambt by jaren had be kleed. Hier was hy nimmer eenveel- prater, maar zyne adviezen over tech nische zaken, zyn meeningen over de toekomst van Haarlem ten aanzien van zyn handel en nijverheid, vonden steeds een aandachtig gehoor. Hij was een groot voorstander van de verwij ding der sluis te Spaarndam, waar van hij het ontoereikende by erva ring kende en verwachtte hiervan naast een flinke stationsvernieuwing in den geest van het plan—Telders, voor Haarlem veel goeds. Geen dezer beide verbeteringen heeft hij voltooid gezien. Tot zijn dood toe was hy lid geble ven van de Kamer van Koophandel, die hem eenige malen tot haren vice- voorzitter verkoos. Zelfs in de laatste jaren, terwijl het gaan hem moeilijk viel, was hij nog met allerlei plannen bezig en placht te zeggen„de bee- nen willen niet meer, maar 't hoofd is nog wel helder." De koning schonk deu heer Figee de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij bereikte den leeftijd van 55 jaar. Wij vernemen, dat Maandagmiddag te 12 uur zyn stoffelijk overschot op de Katholieke begraafplaats te O ver veen zal worden ter aarde besteld. E* GO j 3 ri F "S I g I t> I j o ill R R I Rslvh I I uê oJ O I h i «a o I 2 3 I 02 03 1W' w •r-i ca 2 N oo S CO O i I v. I V. «5 00 o i i R r, 5 ©ój O -H CO^ g 2 p II OT C ■5?o *11! Ia I I Voer het examen voor apothekers bediende gehouden te Groningen 9 en 10 December, is geslaagd mej. J. G. Huykman van hier. Schouwburg. Plicht en X-Stralen. Het gezelschap, onder directie van de HH. Schwab en Malherbe had gisterenavond wind, regen en sneeuw getrotseerd om ons met bovenge noemde stukken eenige aangename oogenblikken te bezorgen. Het publiek was echter thuis gebleven. Slechts een vijftigtal menschen vulden de zaal. In weerwil hiervan werd met entrain gespeeld. Door het publick werd vaak levendig geapplaudisseerd. X-Stralen is een alleraardigst blijspel, eene aaneenschakeling van vergissin gen. Het vereischt geene bijzondere krachten, maar dwingt door de kluch tige toestanden de toeschouwers tot een voortdurend lachen. „Plichi" kon ons niet be vallen. Wy knnnen ons wel voorstellen, dat het hard is wanneer een arts het sterf bed van zyn eigen kind verlaten moet om aan dat van anderen hulp te verleenen, maar wanneer er toch niets meer aan te veranderen en de dood niet meer te voorkomen is, kan er volgens onze meening van strijd moeielijk sprake zijn. Op het buitengewoon populair con cert a.s Zondag in de Vereeniging te geven door het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps, zal zich de Hollandsche coupletzaugcres Lucie Saufiet doen hoorentusschen de twee concertge deelten zal de muzikale clown, Mathieu Cöln, hout- en strooinstrument-vir- tuoos, mandolinist. snelteekenaar, enz. enz. slechts een keer optreden. Met het oog op het te verwachten drukke bezoek, zullen de entreekaar- ten ook 's namiddags te verkrijgen zyn. Zaug en Vriendschap. Wij voldoen gaarne aan het ver zoek om nog eens de aandacht te vestigen op het Buitengewoon Con cert, op 15 dezer door genoemde Lie dertafel te geven ten voordeele van den zanger Zalsman. Voor liet goede doel werken daar bij geheel belangeloos mede Mej. Corn, van Zanten, Hoofdleerares in de zang Conservatorium te Amsterdam, do Heer Job. Messchaert, de Heer An ton H. Tierie en de Heer Henk van Breomen. Daar zelfs onze groote Messchaert voor het plan zijne kostelijke mede werking ten beste geeft, zal het Con cert aantrekkelijk genoeg zijn. Niet minder dan 7 liederen zullen door hem ten gehoore worden gebracht o.a. van Loewe en Grieg. De Liedertafel zelve zal de beide koorwerken zingen, waarmee zy in den Zangwedstrijd te Amsterdam met zoo schitterend succes werd bekroond, waardoor het publiek dus gelegenheid heeft kennis te maken met twee zware maar prachtige a Capella koorwer- Op de Matinee te geven door het strijkorkest van het Haarl. Muziek korps a.s. Zondag 12 December, wordt als hoofdnummer de 2e symphonie van Beethoven uitgevoerd èn zal de heer Tas twee nummers voor vioolsolo voordragenin het belang der goede uitvoering zullen de deuren onder het rauziekmaken gesloten blijven en pre cies half 3 worden begonnen. Kwartet - Robert. Gisteren (Vrijdag) avond gaf bet kwartet—Robert met groot succes eene séance in het nieuwe Concert gebouw „Concordia" te Bussum. Het zeer gedistingeerde publiek gaf herhaaldelijk blyken van groote inge nomenheid met de uitvoering. Dinsdag 21 December geeft het kwartet zyne 2e séance alhier. De Haarl. Bakkersgezellenvereeni- ging „Ons Genoegen", afdeelin" van den Ned. Bakkers-Gezellen Bond, houdt Zondag 19 dezer eene verga- pering in lokaal Damstraat 6, zooals uit achterstaande advertentie blijkt. Zeker ter bespreking der quaestie van nachtarbeid. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. In de Vrijdagzitting werd de beraad slaging over Binnenlandsche Zaken voortgezet. Uit de groote hoeveelheid van stof zal ik maar een keuze doen. De nieuwe post van f 10.000 voor subsidie aan instellingen tot drankbe strijding gaf den heer Truyen aanlei ding tot een door den voorzitter on derbroken rede over clandestienen drankverkoop en der Comm. van Rap port tot de vraag of de som verdeeld zou worden tusschen geheelonthou ders- en matigheidsgenootschappen. De heer Nolting ging iets verder en zou bepaaldelijk de voor subsidieering in aanmerking komende vereenigingen genoemd willen zien. Men moest ech ter z. i. het kwaad dieper zoeken en de ellendige arbeiderstoestanden, voor al wat buisvesting betreft, verbeteren. De Minister verklaarde dat hy do som onpartijdig zou verdeelen tus schen geheelonthouders en afschaffers, zonder onderscheid van kleur. Hoe? dat wist de Min. nog niet. Gaarne zou hy ook de dronkaards-asylen steunen en even goed werklieaen- vereenigingen. De heeren van Bylandt (Apeld.) en Dobbelman gaven te kennen, dat slechte huisvesting vaak 't gevolg is van het drinken. Men woont in een krot omdat men drinkt. Het omge keerde werd verdedigd door den heer Nolting op kalme, door den heer van Kol op heftige wjjze. Heel leuk merkte de Voorzitter op, dat men 't over 't artikel blijkbaar eens was. Een goede reden om niet langer te praten maar het goed te keuren. Tegen den post van éen ton voor de ontvangst van gasten by de inhul digingsfeesten verhief de heer Van der Zwaag zyn stem en de heer Van Kol stemde met hem mede; 72 leden stemden voor. F E UI LL ETON. (Beicerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XXXIX. De angst maakt mij bijna waanzinnig. D Op een goeden dag tenminste wanneer de heer azare zich door myn advocaat zou laten verbidden - zou ik ook iu die lanen mogen loopen en het ude, maar schilderachtige huis betreden. Een van de luiers zou de mijne worden, wellicht een veel mooiere Is myn vorige Maar zoover was het nog niet en zeker zou het nooit Dover komen, als ik my aan meer zulke onvoorzichtige aden, als welke ik den afgeloopen dag begaan had, huldig maakte. Nauwelijks had ik myn luchtkasteel opgebouwd of et stortte ineen. En het was my, alsof iemand my in et oor fluisterde „Gy maakt u allerlei illusies, die nooit vervuld zul- !o worden. Slechts van één ding zij t gij zeker; gij staat als een gevloekte aan den ingang van het paradijs." Taras speelde viool. Do zuivere, doch melancholieke tonen drongen tot my dooraandachtig luisterde ik toe, j want ik bad hem nooit van te voren hooren spelen. Al hooger en hoogerstegen de tonen, welke my als wilde angstkreten j in de ooren klonken, totdat zij overgingen in een treurige i melodie, die myn hart met wanhoop vervulde;toen ver- J wyderde ik my, want het was my onmogelijk die mu- ziek langer aan te hooren. Dien nacht logeerde ik in de herberg „de Koren- schoof". Den volgenden morgen verliet ik haar om naar Londen terug te keeren. j „Gy kunt den eersten trein nog halen, wanneer gij flink doorloopt" zeide de herbergier. Zeer verlangend zoo spoedig mogelijk den uitslag van het bezoek van myn advocaat bjj den heer Lazare te vernemen, liep ik, zoodra ik uit het gezicht van de herberg was, schielijk voort om den trein niet te mis sen. Toen ik het geluid van wielen achter mij hoorde, was ik wel genoodzaakt myn stap te vertragen, om den gang van een oude dame weder te kunnen nabootsen. Het geluid naderde al meer en meer; twee groote krul- harige honden snelden my voorbij en to©11 ik omkeek zag ik een open rijtuig, waarin een heer en dame za ten, naderen. Het gelaat van de laatste was van mij af gekeerd, en de heer zat voorovergebogen aandachtig te luisteren naar hetgeen zy zeide. Zy reden my voorbij zonder naar mij to zien of bun gesprek te stakenmaar ik had hen herkend en bleef, als door den bliksem ge troffen, stilstaan. Het waren niemand anders dan Taras en Judith Bell! In mijn ontsteltenis staarde ik het rijtuig na, totdat tiet eindelijk een hoek omsloeg. Wat beteekent dit? vroeg ik my zelf af, aangegre- door een woedende jaloezie. Wat deed Judith daar in dat rijtuig? Waar zouden zy naar toe gaan Ongetwijfeld wilden zij ook nog den trein naar Londen halenwanneer ik mij dus haastte, zou ik ze op het perron nog eens kunnen zien. Maar ik verzette geen voet. De gedachte van hem weder te zien, deed mij pijnlijk aan. Yoor hem en my zou het beter zyn, dat wij elkaar nooit weer ont moetten. Was hy met Judith getrouwd? Toen myn woede be daarde, scheen my dit ongeloofelyk toe. Ik wilde de waarheid kennen en dan maar hos eerder hoe beter, wanneer ik toch voor goed van hem afstand moest doen. Maar van wieu zou ik alles kunnen vernemen Plotse ling bedacht ik my dat, wanneer Taras en J uditli naar Londen waren, juffrouw Lucas alleen in huis moest zyn. Ik kon haar uithooren, zorg dragende dat zij my niet herkende, als tenminste de geheimzinnigheid, waar mede ik my genoodzaakt zag te omhullen, moest blijven voortduren. Ik liep terug, stapte het ijzeren hek door en richtte mijn schreden naar het huis. Hoewel ik geen vrees koes terde de oude vrouw ziek te vinden, knikten myn knieën toch onder onder het gaan en had ik nauwelijks kracht om aan de bel te trekken. Door de glazendeur zag ik juffrouw Lucas naderen. Haar tred was nog altijd even zwaar en ook droeg zy nog altyd dezelfde muts met den grooten strik on der haar kin. Zy groette my met een ernstig gelaat en zag mij eenigszins wantrouwend aan, zeker vanwege myn sjofele kleeding en vreesachtig uiterlijk. Ik stond met den rug naar het lichtzy kon my dus niet herkennen en alleen een vreemde zou ze ook zóo ontvangen. Maar ik was zoo gewend, haar goedig glim lachend gelaat te zien, dat ik geheel verslagen, zonder een woord te uiten, bleef staan. Alles scheen veranderd te zijnhet gelukkige verleden zou nooit meer terug- keeren. Ik trachtte ray de zinnen te herinneren, waarmede ik haar had willen aanspreken, maar myn geheugen liet my in den steek en na eenige woorden, nu eens in 'tFransch dan weer in het Engelsch te hebben gesta meld, riep ik plotseling wanhopig uit „Maar kent gy my niet meer, juffrouw Lucas Zy huiverde, opende den mond, staarde my eenige oogenblikken aan, draaide my vervolgens in het licht en riep uit: „Groote God! is het mogelijkGy teruggekeerd Zij was geschrokken, maar ik zag, dat zy door ver schillende gewaarwordingen werd aangegrepen. Toen zy een weinig tot kalmte was gekomen, zeide ze met een zeer ernstig gelaat, dat mynheer afwezig was. „Dat weet ik; ik kwam hem tegen, maar heb hem niet aangesproken, omdat ik niet herkend wilde worden." „Dat verstaat zichhernam zy op veelbeteekeneuden toon. „Wilde Mevrouw my spreken?" „Ja, ja, juffrouw Lucas," stamelde ik verward. Haar koelheid en afgemeten manierendeden mij ontstellen.Waar om noemde zij my nu no|r Mevrouw? Zij ging my voor naar haar kamer, die aan de keuken grensde en bood my een stoel aan. Ik zweeg, niet wetende hoe aan het onderwerp, waarover ik haar wilde

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1