Haarlem s Dagblad De afdeeling Medische Politie wasde Ryks-Universiteiten konden wor- zeer oedriegeiyk nagemaakte biljetten van f 25 in betaling aangenomen. By .aandachtige beschouwing valt echter voor den beer Lohman een welkome aanleiding om op te treden tegen het behoud van vaccinedwang van staats wege. Hy noemde de geneesheeren hardhoorig op dit punt en beweerde dat een niet-gevaccineerd kind geen gevaar opleverde. Anders deed de heer van Kol, die opkwam voor de „eeuwige slavinnen in onze samenleving", waarmede hy de vrouwen bedoelde. 'tKwam er na een wenk van den voorzitter op neer dat de staat z.i. onvoldoende zorgt voor de verpleegsters in Ryks- ziekenhuizen wier dienst te zwaar is. Spr. vroeg een enquête daarnaar, maar de Min. achtte handelen beter; daarom had hy voor het ziekenhuis te Leiden 9 nieuwe verpleegsters voorgedragen. Ten aanzien yan de vaccine-quaestie stond de Min. nog steeds op het standpunt van het Kamerlid Borgesius, nl. dat vaccinatie, onder behoorlijke wetenschappelijke waarborgen, heilzaam en noodig was. De heer Lohman bleef mopperen tegen den geniepigen dwang, omdat ongevaccineerde kinderen van de open bare school worden geweerd. De heer van Kol bleef op een en- quête staan, noemde den toestand der verpleegsters een schande voor het parlement, werd voor die uitdrukking tot de orde geroepen en drong op betere opleiding der „nurses" aan. De afdeelingHoogerOnderwijs bracht als naar gewoontejde antirevolutionaire strijders in het veld en ook enkele katho liek en. De heer Lohmau achtte drie vol ledige academies onhoudbaar en nieuwe uitgaven voor het hooger onderwijs ongerechtvaardigd. Hij bepleitte een andere organisatie der universiteiten, jus promovendi voor het bijzonder hooger onderwijs, eigen eind-examina voor bijzondere gymnasia en verminde ring van de overdreven eischen voor het gymnasiaal-eindexamen, speciaal ten aanzien van het Grieksch.Hiermede vereenigde zich de heer Everts, die echter speciaal andere samenstelling der examencommissies wenschte, op dat daarin het bijzonder-onderwijs voor de helft zou vertegenwoordigd zijn. Dat zou mogelijk een einde ma- keu aan het vooroordeel tegen extra neï. Met dezen spreker was weer de heer Vermeulen het eens, die echter deed uitkomen dat de minister de wet wilde wijzigen wat betreft het eind examen gymnasium, waarvoor spr. hem dank zegde, evenals voor de piannen tot vergemakkelijking der toelating van Zuid-Afr. studenten tot onze hoogescbolen. Spr. verdedigde in den breede de opheffing van het leer vak Grieksch voor diegenen die het voor latere studie niet noodig hebben. Hij waarschuwde echter tegen het faèultatiefstellen van 't Latyn, in zyn cog onmisbaar. Had de heer Vermeulen geen be ginsel-debat gewenscht, ook de heer <ir. Kuyper zeide dit niet te willen. E venwel begaf hij zich in een zoo danig breede uiteenzetting der anti revolutionaire onderwysbeginselen, dat de voorzitter verplicht was hem tot drie malen toe in de rede te vallen. Het bieek toen dat dr. Kuyper's bedoeling was, te ontkennen, dat er vryheid was op onderwijsgebied, om dat aan de hoogescholen in een be paalde richting wordt gedoceerd. Hy verlangde ook de erkenning van het byzonder onderwijs en subsideering speciaal van het byzonder gymnasi aal onderwijs als een blyk van sociale rechtvaardigheid. De heer Roessingh vroeg meer stu diebeurzen, meer kostelooze toelating tot het Loiger onderwjjs: de heer Smidt drong nogmaals aan op het op nemen van leeraren aan gemeentelijke en bijzondere gymnasia en H. B. S. in het weduwen- en weezenpensioen- fonds. De Minister verklaarde dat begin- selverscbil samenwerking niet uitsloot. De liberalen maakten geen misbruik van hun. positie tegenover het byzon der onderwijs. De Regeeringen waren niet eenzijdig in de keuze van hoog leeraren. De Min. hoopte dat te tooneu. By de onderwys-pacificatie was echter overeengekomen, dat men geen steun voor hooger en middelbaar onderwys zou vragen. Nu kwam de heer Kuy per er toch mede en niet gering ook. De Min. wilde echter tegemoet komend zyn, aan billyke eischen vol doen ten aanzien van examina eu minerval. Het Grieksch wilde de Min. gedeeltelijk opheffen misbruiken by eindexamens zouden worden voor komen, op alle wenken gelet, over toegelaten. Zou de Min., vroeg dr. Kuyper, dr. Woltjer (van de Vrye-Universiteit) ook benoemen tot hoogleeraren in het Staatsrecht te Leiden Zeker, riep de Min., als hy de bekwaamste ware. Ja, zuchtte dr. Kuyper, maar onze mannen worden steeds voor de niet bekwaamste gehouden. De heer Drucker vroeg een leer stoel iu de psychiatrie aan een der hoogescholen, by v. te Leiden. De Min. beloofde overweging. Zaterdag voortzetting. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. By kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan J. M. Brouwers, ten bedrage van f 342 'sjaars is aan mr. C. L. M. E. J. F. ba ron Speyart van Woerden, op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend als lid van het college van regenten over het buis van be waring te Roermond, ouder dankbe tuiging voor de in die betrek king bewezen dienstenen is be noemd tot lid van voormeld college van regenten mr. A. M. Pleyte, offi cier van justitie by de arrondissements rechtbank aldaar; is aan jhr. mr. D. G. van Teylin- gen, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de ge vangenissen te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten, en is benoemd tot lid van voormeld college van re genten mr. A. van Laer, raadsheer in het gerechtshof aldaar; is een pensioen van f 117 verleend aan A. M. Postmus, weduwe van den gewezen assistent ten postkantore te Harlingen, J. Lefèbre aan den majoor A. J. Gevers Leuven, van het 3e regiment infan terie, hoofd-officier van het reserve kader, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen der ordetee- kenen van officier van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek geschonken. klacht van meineed in de zaak van Gebroeders Hoogerhuis. de onechtheid dadelijk in het oog, daar de kleur donkerder is dan die van de echte bankbiljetten, decyfers wat grooter zyn en in de waar schuwing tegen namaak onder aan het biljet niet gevangenis maar ge- fangnis staat. Het watermerk ont breekt en het papier voelt eenigszins anders aan. Een bediende in de grossierdery in gedistilleerd aan de Riviervischmarkt te 's-Gravenhage werd Donderdag door zyn patroon naar het agentschap van de Bank gezonden ter verwisse ling van f 400 aan specie in bank papier. Hy heeft het geld echter niet teruggebracht en er zich mede uit de voeten gemaakt, zooals later gebleken is, naar Brussel, waar hy doorjde po litie gevat is. Donderdagavond werd ten huize van den kastelein Witteveen, in de Schrans by Leeuwarden in een paar- denruif het lyk gevonden van een veedrijver. Het stond onderstboven. Het bloed vloeide nog uit mond, neus ooren en oogen. Men vermoedt, dat hij stil den stal was binnengeslopen om den nacht op het hooi door te brengen, en met het hoofd naar be neden in de ruif is gevallen zonder zich weder te hebben kunnen op richten, en op deze wyze is gestikt. Zyne vrouw leefde van hem geschei den. Adelstand. By Koninklijk besluit van 27 No vember 1S97 no. 54 zyn jhr. Carel Pieter Johannes van Lawick, te Teteringen, jhr. Herman Jacob van Lawick, te Princenhagen, jhr. mr. Adolf Charles Marie van Lawick, te Breda, jhr. mr. Victor van Lawick, te Brussel, en jhr. Prosper Henri Julius van Lawick, te Balang-Bendo afdeeling Sidhoardjo, residentie Soe- rabaja, eiland Java. met al hunne wettige, zoo mannelijke als vrouwe lijke, afstammelingen erkend als ge rechtigd tot het voeren van de van ouds in liuu geslacht gevoerde titels van baron en barones. (St.-Ct.) Retourkaarten. Volgens nadere mededeeling bestaat by de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij het voornemen om nog meer uitbreiding aan den geldigheids duur harer refourkaarten in locaal verkeer te geven dan voor eenige da gen werd medegedeeld. De geldig heidsduur der bovengezegde retour- kaarten zou namelyk op een maand worden gebracht, zonder onderscheid van den af te leggen afstand. Koninklijk bezoek aan Ara- sterdam. Maandag 13 dezer zullen H.H. M.M. de Koninginnen Arasterdam met een bezoek vereeren. H.H. M.M. de Ko ninginnen zullen des ochtends met den sneltrein van 9.50 aldaar aankomen en in een hofrijtuig, dat Zondag naar Amsterdam wordt gezonden, zich be geven naar bet Rijksmuseum. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het Paleis op den Dam. De Koningin be zoekt daarna alléén nogmaals het Museum. Met den trein van 3.40 vertrekken de vorstelijke bezoeksters weder naar Den Haag. Valsclie bankbiljetten. Vrijdag is door een der wisselloopers van de Geldersehe Credietvereeniging te Nijmegen een van de waarschyn- Letfteren en Kunst. Het Weekblad Sta Pal!, orgaan van den Oranjebond van orde houdt heden met no. 26 van den vijfden jaargang op te bestaan. Ter vervan ging zal met 1 Januari verschijnen Sociale Stemmen, sociaal-econouisch Weekblad, onder redactie van Mr. Dr. H. S. Veldman te Delft. Onder de medewerkers van dit blad vinden wy ook vermeld den heer H. T. Chappuis van Haarlem. In Eigen Haard van heden is o. m. opgenomen een artikel van S. Kalff over een Indisch portret in liet Rijks- Museum. In de Wereldkroniek schrijft o.a. de heer J. J. Reynders een artikel over J. P. Sweelinck met portret van dezen oud-Hollandschen toonkunste naar. Frans Hals-Comité. Volgens het „N. v. d. D." beeft het Frans Hals-comité reeds verschillende bijdragen van artisten, ook buiten- landsche, ontvangen en zal de onbe kende gever der 30.000 gld. zeker wel vergoeding vinden door de te verkrij gen collectie. Zonder dit vooruitzicht echter, zegt het blad verder, en den toegezegden steun van de Koningin- Regentes, zou het comité zeer zeker niet kunnen slagen, aangezien de tot nog toe van verschillende zjjden in gekomen bijdragen niet meer dan f 5000 beliepen. Het comité zal nu weldra kunnen overgaan tot het uit schrijven van een prijsvraag voor een ontwerp-monument. wogen of kerkelijke hoogleeraren tot lyk in Duitschland vervaardigde en RECHTSZAKEN. Kwakzalverij. Tegen den wonderdokter J. (4. v. d. M., in -t Friesche dorp Winsum. is door het O.M. bij 't kantongerecht te Bolsward wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, eene boete van f 50 of 20 dagen hechtenis ge- eischt. Deze kwakzalver hield zitting in een herberg en bediende zyne klan ten voor ëén kwartje de persoon. Zoodra by een patient zag, wist hij wat hem mankeerde en schreef in den regel voor: in een dikkop anys peperkorrels aftrekken, en daarvan geregeld innemen, eieren met cognac, wittebrood met koevet en blauwe rozynen in 't water. Als deze medi cijnen bleken wat te sterk te werken schreef hy een tegenmiddel voor, nl. gekookte melk met kaneel. Vrijdag heeft aan het paleis van justitie te Leeuwarden door den rech- ter-commissaris het eerste verhoor van personen plaats gehad, ingevolge de GEMENDG NIEUWS Een brief van Mevrouw Dreyfus. De Londensche Sunday Special geeft het facsimile van den volgenden Latynschen brief dien mevrouw Drey fus aan paus Leo XIn heeft ge richt. Vertaald luidt de brief aldus Allerheiligste Vader. Lucie Eugenie Dreyfus, vrouw van een ka pitein van Joodsche afkomst, die een zeer schitterenden rang |bekleedde in het Fransche leger, bidt en smeekt de tussehenkomst af van den Aller heiligsten Vader Leo XIII in het volgende geval Alfred Dreyfus, een soldaat die zyn land was toegedaan, is op op grond van leugenachtig en door dc militaire rechtbank al te lichtvaardig aange nomen getuigenis geoordeeld en door zyn, voor dit geval benoemde, rech ters veroordeeld tot levenslange ver banning onder de hardste omstandig heden Er bestaat twyfel aan de schuld van Dreyfus en hy wordt van dag tot dag grooter. Ook christelijke gemoe deren beginnen ernstig te vreezen dat een anti-semitisch veroordeel grooten invloed heeft gehad in deze zaak. De schriftdeskundigen hebben een merk waardige onzekerheid getoond. De bewyzen, de stukken en de aanwij zingen die aan de geheime rechtbank zyn voorgelegd waren onvoldoende. Na het strenge vonnis werd niemand onzer tot den veroordeelde toegelaten die, wreed van zyn gezin weggerukt, op het Duivelseiland in verschrikke lijke gevangenschap een treurig leven leidt. Lucie Eugenie Dreyfus smeekt aan de voeten van Uwe LLeiligheid in dee moed het erbarmen en het medelijden van den Vader der katholieke kerk af. Zij verklaart dat haar echtgenoot onschuldig is en het slachtoffer van een gerechtelijke dwaling. Daar de man van de menschheid afgesneden is, teekent dit verzoek de bedroefde vrouw, die weenend naar den stede houder van Christus opziet, gelijk eer tijds de dochters van Jeruzalem tot Christus zelf opzagen. Lucie Euge- uie Dreyfus. Sluiting^ der grenzen voor vee. Zooals te verwachten was, heeft de Kamer van landbouw der geheele provincie Brandenburg zich met groote meerderheid tegen de openstelling der Nederlandsche grens voor fok vee uit gesproken; slechts vier stemmen wa ren ervoor. Het bekende besluit van de landbouwers van Bernau en Tel- tow werd als een „bedenkelijke be gunstiging van enkele melk-leveran- ciers en zeer groote benadeeling van den geheelen boerenstand-' verwor pen. Intusschen wordt er van anti- agrarische zjjde op gewezen, dat het voorgevallene aantoont, hoe de land- bouwkringen zelf onderling verdeeld zijn in hun meening betreffende de sluiting der grens. Majoor Ra van', de regeeriugscom- missaris bij den Paryscben krijgsraad, die de zaak-Esterliazy onderzocht, heeft Donderdag kolonel Picquart en, voor de tweede maal, Matthias Drey fus gehoord. Vreemde zeden. De rooverijen in den Kaukasus duren steeds voortroofaanslageu en gevechten met gendarmes en soldaten zijn er aan de orde van den dag. Maar het gaat er soms ook wonder lijk toe, en onder de gendarmes zijn er velen, die vervolgens landlieden helpen. Onlangs meende men den beruchten rooverboofdman Kerim zoo goed als in handen te hebben. Men had hem diclit omsingeld bij kon niet ont snappenMaar hij ontsnapte toch. Hij was plotseling verdwenen en men j zocht hem overal te vergeefs. De roover was gevlucht in het huis van den Pristuwdie de gendarmes aanvoerde. Daar was hy door het j gastrecht gevrijwaard tegen verraad,! en de Pristaw was blijde, toen by den ongenooden gast na een paar dagen 1 veilig over de grens kon brengen. Kerim leeft nu op grooten voet in Perzië, waar hy zich generaal laat noemen. Haïti. De President van Haïti heeft een proclamatie uitgevaardigd waarbij bff aan het volk te kennen geeft dat Haïti voor de tweede maal, in strijd met zyn goed recht, voor de overmacht van Duitschland heeft moeten wijken dat hij tot het laatste oogenblik ge wacht heeft op „moreelen steun", maar dat die weggebleven is. Een Fransch en een Amerikaansch oorlogsschip liggen nu voor Port-au- Prince. Een bericht uit Melbourne aan de Titnev behelst dat de Regeering van Nieuw-Zeeland een wetsontwerp heeft ingediend, waarby de verzekering tegen brandschade verplichtend wordt gesteld voor alle perceelen iu alle districten waar de belastingschuldi gen by algemeene stemming verklaren deze wet in werking te willen stel len. By de voorlezing van dit wets ontwerp ging er in de Kamer eeu algemeen gelach op, waarop de mi nister verklaarde het ontwerp voor dit jaar weder in te trekken. George Vander bilt, de Amerikaan- sche richard, gaat een reis om de wereld maken. Hij heeft zyn leven verzekerd voor een millioen dollars en betaalt daarvoor 35,000 dollars jaar premie, gedurende minstens 20 jaren. Op het eiland Leyte (een derPhi- lippijnsche eilanden) heeft een cycloon gewoed, die aan meer dan 2000 men- schen het leven heeft gekost. Te Athene wordt verteld, dat twee soldaten van de keizerlijke lijfwacht hebben beproefd sultan Abdoel Ha- mid te vermoorden. De opbrengst van vuilnis. Dertig jaar geleden kreeg St. Pan- cratius, een der kerspelen waaruit Londen bestaat, ongeveer f lS.OOOin kas voor zyn afval, die voor de steen bakkeryen werd gebruikt. In 1893 moest het kerspel zoowat f 200.000 betalen om zyn afval kwijt te worden, want de steenbakkeryen gebruikten hem niet meer en bij de stijging der bevolking nam de boeveelheid vuilnis, die te verwijderen viel, steeds toe. Thans heeft de gemeente weder voor deel er vanzy heeft eerst het ver branden van den afval ingevoerd en toen de warmte, die daarbij verloren ging, gebruikt om den bewoners elec- trisch licht te verschaffen. Den ge heelen dag door wordt het vuil aan gevoerd en na verwijdering van groote metalen en aarden voorwerpen in den oven gestort, waaraan een stoommotor is verbonden. Nog grootscheris de inrichting iu de arbeiderswijk Shorediteh, die 125,000 inwoners telt en tot voor korten tjjd f 1.50 voor den afvoer van elke ton vuilnis had te betalen. Thans geeft de verbranding jaarlijks f 36.000 winst, want door een zeer doelmatige in richting worden dynamos gedreven, die in staat stellen aan de grooten- deels onbemiddelde bevolking elec- triscb licht te leveren, dat elke 6 uur voor 8 normaal-kaarsen slechts één stuiver kost. Die inrichting zal daar vooral van nut zijn. als de bewoners, die .veelal meubelmakers zyn die in huis werken, ook goedkoope electri- sclie beweegkracht kunnen krijgen, gelijk men van plan is. Nu reeds wordt die geleverd aan bad- en wasch- iurichtingen. De aanleg heeft 70.000 pd. st. gekost. gebouw door middel van gaskachels aangezien centrale verwarming te kostbaar is gebleken te zyn. Verder zal de groote zaal worden geschilderd en zullen tooneel-requi- siten worden aangeschaft. Kamers van Arbeid. Vrijdagavond heeft de Particuliere Arbeidsraad alhier eene vergadering fehouden met patroons en afgevaar- igden van vakvereenigingen Ier be handeling van de vragen, die door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de arbeidsraden in Nederland zyn gezonden en die be trekking hebben op do Kamers van Arbeid. De vergadering was van meening, dat in deze gemeente behoefte bestaat aan eene Kamer van Arbeid, doch dat de bemoeiingen van die Kamer zich ook alleen moet bepalen tot Haarlem en zich niet uitstrekken tot de omstreken. Verder was men van oordeel, dat iu zulk eene Kamer zit ting moeten hebben patroons en werk lieden, geen tusschenpersonen als mees terknechts, werkbazen, ploegbazen enz., dat hier vertegenwoordig moeten zyn handel, nyverheid, scheepvaart, kunstnijverheid, fabrieksnijverheid en de bouw- en aanverwante vakken. Voorts was men van oordeel, dat de Kamer zoodanig zou moeten worden samengesteld, dat op elke 400 a 500, arbeiders in ieder vak een patroon en een arbeider zitting nemen. Zoodoende denkt men te komen tot een getal van 40. Maandag a.s. zal de Arbeidsraad vergaderen met de arbeiders. Eene instructie is geopend tegen twee personen uit Yelsen, die een jong meisje op schandelijke wijze zouden hebben mishandeld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Vervolg Stadsnieuws Naar wy vernemen worden er op dit oogenblik in 't Brongebouw proe ven genomen met verwarming van 't Heemstede. In aansluiting aan ons bericht van gisteren kunnen wij mededeelen, dat door den burgemeester dezer gemeente de navolgende oproeping gedaan is De Burgemeester van Heemstede verzoekt ieder, die zich in den avond van Donderdag 9 December 1.1. tus- schen 7 en half 8 uur bevonden heeft op den Binnenweg tusschen IJzeren brug en Koediefslaan, en daar mocht gezien hebben een langen, mageren man, vermoedelijk gekleed met pet, donkere lange demisaison-jas, donkere broek en schoenen, daarvan onmid dellijk ten Raadhuize aangifte te doen. Deze man moet te ongeveer kwar tier over 7 uur op den Binnenweg tusschen de kastanjelaan en de kei bestrating een meisje achtervolgd en met een mes bedreigd hebben. De Burgemeester, (was get.) D. E. VAN LENNEP. Heemstede, 10 Dec. 1897. Bevallen J. W. BraamVester d. H. van der Putten—Daniels z. Overleden J. J. Leuven 48 j. J. J. van Es 67 j. H. van Ryn 67 j. Zandvoort. BevallenT. Paap—Kerkman d. Het bouwen van eene villa aan den Hoogeweg voor rekening van de heer Bückmann is niet gegund aan de hee- ren A. en W. Groen, laagste inschrij vers, maar onderhands aan den heer van Keeren alhier. Velsen. OndertrouwdL. Vriend en H- Maijer. Getrouwd J. C. J. v. d. Broek en M. Klos. BevallenE. de Graaf—Cornelis- sen d. P. Heremans—Smit d. D. E. van Leeuwen—Valstar z. M. L. van der Horst Raberg d. C. Griekspoor Dirks d. C. Oorthujjsen—Braam d. M. van Geelen—Nieuwenhujjsen z. A. van den Berg—Kruk z. Overleden: B. Bakker 3 mn. W. van Amerongen 81 j. A. Visser 14 j. K. Visser 3 md. J. H. Bongaerts 46 j. Haariemmerliede en Spaarn- woude. BevallenJ. M. Calvelagen—Piet d. Overleden: S. van Zwol z. 19 j. spreken, een begin te maken. En daarenboven waren mijn plannen, doordat ik mijn vermomming had afgelegd, in duigen gevallen. Getroffen door mijn verlegenheid, verbrak de oude vrouw het eerst de stilte. „Maakt mijnheer het goed?" vroeg zy aarzelend. „Welken mynheer?" „Mijnheer Gordon." „Ja, maar het is al zoo lang geleden dat ik hem ver liet en liet was een verre reis hier naar toeen nu vind ik alles veranderd en enik ben zoo onge lukkig!" Ik barstte in tranen uit, stond op en ging naar baar toe, en terwijl de goede vrouw alle wrok vergetend, mij iu baar armen sloot en met my weende. „Ach, arme kleine, wy zyn allen ongelukkig en het beste is elkaar maar geen verwijten te doen. „Zoodra gy u kenbaar maaktet, kon ik niet langer boos op U blijven, want ongetwijfeld hebt gij bitter moeten lijden om in zoo'n toestand tot ons terug te keeren. „Maar ik kon u niet dadelijk het .bedrog vergeven, dat gij jegens ons bedreven hebt. En dan nog ons te laten denken, dat gij ons niet meer lief hadten den tyd waarin wy zooveei behoefte aan troost hadden, te laten voorbij gaan, zonder een enkel woordje te schrijven. „Enfin, dat is gebeurdIk zal mijn best doen alles te vergeten en wy zullen weder goede vrienden zyn," zeide zjj liefkozend over mijn hand strijkende. „Maar natuur lijk kan alles niet dadelijk weder als voorheen worden." Toen bemerkte zy eerst, welke een vreemdsoortige kleeding ik droeg. „Myn Godgij, met zulke handschoenenGij, die altyd zoo keurig op uw banden waart!" „Ik heb geen andere." „En die japonMen zou denken, dat gij haar uw ge heele leven gedragen liadt." „Een vriendin heeft mij deze gegeven." ..Maar, myn arm kind, hoe zyt ge dan zoo arm ge worden Wat hebt ge met uw geld gedaan „Ik bezit bijna niets meer." Juffrouw Lucas hief de handen ten hemel, om ze ver volgens weder op hare knieën te laten vallen, my steeds met een verwonderd gelaat opnemend. „Zijt gy door verdriet zoo grys geworden „Neen. dat is een pruik. Ik wil niet dat iemand my herkent. Het was mijn plan geweest mijn vermumming ook voor u vol te houden, maar dat was my onmoge lijk'" „Ik beloof u, aan niemand iets te verklappen zelis niet aan mijn meester. En om een goede redenzijn hart zou breken als hy wist, hoe laag zijn vriendinnetje zooals hij u altyd noemde, gezonken is. Hoe verschrik kelijk. En dan nog te moeten denken, dat ik van dit alles de schuldige ben „Gij?" „Zeker. Heb ik niet al het mogelijke gedaan, om u met elkaar in aanraking te brengen. Liet ik bem niet altyd in het salon gaan, om u te begroeten, alvorens bem bij mijnheer Taras toe te laten?" „Wie?"... vroeg ik verslagen. „Wel, mynheer Gordon, wie anders?" Nu begreep ik eindelijk, wat juffrouw Lucas bedoelde, en deze ontdekking benam my een oogenblik de spraak. „Gelooide Taras.ookdat ik mij door den beer Gordon had laten ontvoeren Juffrouw Lucas haalde de schouders op en moest on willekeurig lachen, maar hernam toen weder met bui- teugewonen ernst „Lieve Hemelwat kon hy anders denken." „Kon Tarasdenken, dat ik hem zóo zou verla tenmompelde ik verpletterd. Juffrouw Lucas vond waarschijnlijk, dat ik te ver ging en zeide daarom op berispenden toon „Wees ten minste redelijk, nu het eenmaal gebenrd is, mevrouw. Gy moet niet het onmogelijke vergen. Mijn goede meester heeft er nooit een woord over gerept, maar wat kon hij nu anders veronderstellen. De heer Gordon en gij zijt denzelfden avond, zonder ook maar een lettertje achter te laten, verdwenen. Al hetgeen we van u hoorden was dat de heer Gordon twee dasren na uw vertrek zyn geld aan de bank bad opgevraagd De week van te voren had by u iederen dag bezocht en uw gedrag was zóo vreemd, dat het zelfs myn verwonde ring opwekte. Op een avond gingt gy gezamenlijk uit. en den volgenden dag waart ge zóo ziek, dat er naar alle waarschijnlijkheid iets ernstigs was voorgevallen en er een belangrijke gebeurtenis op til was. Ziet ge, me vrouw, wat moesten we bier nu anders van denken, temeer daar gij geen schrijven achterliet om u te ver ontschuldigen, of om den schijn van u af te wenden." HOOFDSTUK XL. Wat er gedurende mijn afwezigheid was voorgevallen. In mijn verontwaardiging zou ik byna de dwaasheid hebben begaan baar de volle waarheid te vertellen, om Gordon en my van deze beschuldiging te zuiveren. Ter wijl ik nog nadacht hernam juffrouw Lucas weder: „Men kan wel zestig jaar hebben geleefd, en toch nog niet verstandig zijn geworden. Een oude vrouw- ziet de zaken dikwyis heel verkeerd inik heb b. v. dien goeden mynheer Kavanagh ook heel slecht be oordeeld By het hooren van dezen naam, herstelde ik my op eens. „Ziet ge hem dikwyis?" vroeg ik. „Byna elke week brengt hy" één of twee dagen by ons door! [k zou niet weten, wat wy in onze ellende zonder hem zonden moeten beginnen Ik zag om my heen, niet wetende op welke ellende zij doelde. „Het ziet er hier mooi uit," begon ik aarzelend. „Mooi! het is hier een waar paradys," zeide juffrouw Lucas opgewonden. „Gy zoudt den tuin en het huis eens moeten zien en dan die prachtige zangvogels l Daarom heeft mynheer Kavanagh deze buitenplaats ook gekocht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2