erkenden zij,datdaaraan scbaduwznden verbonden zyn. Voor Lombok hadden velen liever een geheel verbod van opiumgebruik gezien. Onze schatkist. Reeds eene oppervlakkige ontleding van den staat des rijksmiddelen voor November geeft goede uitkomsten. Bij een totaal van f 13,2 millioen, is er f 1,7 millioen meer in de schatkist gevloeid dan verleden jaar. En, groeps- fewyze genomen, is er, de geheel on- eduidende akten voor jacnt en vis- scherjj er buiten gelaten, maar écne enkele bron van inkomst welke dit maal minder heeft opgebracht: de loodsgelden. Alle andere groepen zyn vooruitgegaande directe belastingen met ruimschoots 5'/i ton, de accijn zen met 8,4 ton, de indirecte belastin gen met f 236,000. De invoerrechten gaven f25,800, de postery f38,200 de telegrafen f 11,260 meer. Eene nadere beschouwing geeft wei nig minder gunstige indrukken, 't Is waar, de suiker-accijns (waarvan men klimmende opbrengst verwachten mocht) gaf ruim 6^4 ton meer; de successie-rechten kwamen met f256,000 boven het bedrag van ver leden jaar. Dus is er van het hoo- gere totaal der maand 8,8 ton alleen aan deze twee middelen te danken. Maar, voor alle andere middelen te zamen blijft er dan nog eene byna even groote vermeerdering over, nml. van f823,000. En dit krijgt temeer beteekenis, wanneer men opmerkt dat onder die middelen zich er een be vindt waarvan men by voorbaat eene lagere opbrengst kon verwachtenhet personeel. Daaruit is f820,250 ont vangen: verleden jaar gaf het f 940,900; met de 1,2 ton dus, die onder dit hoofd minder binnen is gekomen, moet het pasgenoemde bedrag van f 823,000 nog vermeerderd worden. Dit geeft ruim 9.4 ton, hetgeen, als hoogere opbrengst van de gewone middelen over éene maand, zeker als zeer bevredigend mag worden geken schetst. Het zijn in de eerste plaats de directe belastiugen (zonder het personeele geweest, welke tot deze uitkomsten hebben medegewerkt. Bij de grondbelasting, tot voor kort ach terlijk, is in November flink aange zuiverd, zoodat er 2.2 ton meer van binnen kwamde bedrijfsbelasting gaf 3.4 ton meer, en de vermogens belasting 1.1 ton. Dit alles met het gevolg dat (het personeel er buiten gelaten) de directe belastingen voor de 11 maanden een totaal aanwijzen, ruim 7'/* ton hooger dan voor het ze'f de tijdvak van 1896 en f 1,192,000 hooger dan de raming. Ook met de accijnzen ging het in November be ter het gedistilleerd kwam vooruit met f 114,00; de zoutaccijns met f 20.5000 bieren en azynen met f18,000. Bij het geslacht, dank onge twijfeld voor een goed deel aan de lagere vleeschpryzen, bedroeg desty- giug f 57,900, d. i. bijna 18 pet. Over dit middel heeft men van 'tjaar niet re klagen; het gaf in de 11 maanden byna 1.5 ton meer dan ten vorigen jare (5.22 pet.), en overschreed de 'raming met ruim dat bedrag (f 168,900). Als nu in December bij de accijnzen op gedistilleerd en zout de stijgende beweging aanhoudt, is er alle kaDS, dat onder dit hoofd de uitkomst van het geheele jaar weinig of niets te wenschen zal overlaten. Alleen by de indirecte belastingen treffen wij een middel aan, waarmede het niet best schijnt te willen vlottende zegelrechten. Voor de maand f 28,600 lager, staan deze voor de 11 maanden 1.16 ton beneden verleden jaar, terwijl de ra ming nog niet eens bereikt is. Krach tig blijft de vooruitgaande beweging van de posterybij eene opbrengst van f771,500 ruim f38,000 meer, met het gevolg dat voor de 11 maanden de vermeerdering reeds byna 2:;/i ton beloopt. Toch is ook deze uitkomst nog iets beneden de raming. By de telegrafen moet in aanmerking wor den genomen de invloed van den in- tercommunalen en van den interna tionalen telephoondienst. Trekt men wat daaruit binnenkwam af, dan blyft er van de vermeerdering van f11,260 welke dit middel bjj verleden jaar te zien geeft, slechts een kleinigheidje over. Wat eindelyk de invoerrechten betreft en de loodsgelden, bij de eerst genoemde bedraagt voor de maand de vermeerdering f25,800, d. i. ruim 3s/4 pet, en voor de 11 maanden on geveer f 135,000, d. i. 1.7 pet, terwyl de raming overschreden is met ruim 2.6 ton. En by de loodsgelden toont wel November eene verzwakking aan van f11,700 of 6.4 pet., maar voor de 11 maanden staat de opbrengst byna 1 ton boven verleden jaar en byna 3 ton boven de raming. Vatten wy het bovenstaande samen, dan blykt gezegd te kunnen worden dat November voor de schatkist eene j geenszins onbevredigende maand is geweest. In het geheel hebben de rijksmiddelen nu f110,803,000 opge bracht en wel is er, by 1896 verge leken, nog een nadeelig verschil, maar dit is reeds teruggebracht tot slechts weinig meer dan f2 millioen, en de hoofdoorzaak ervan ligt by de in een tijdperk van overgang verkeerende belasting op het personeel. Honoris causa. De öenaat der Amsterdamsche Uni versiteit heeft Maandag besloten het doctoraat in de klassieke letteren aan te bieden aan den heer M. B. Men- des da Costa, te Amsterdam leeraar in de oude talen en conservator aan de universiteit-bibliotheek. De Senaat grondt deze eerbetoo- ning voornamelijk op het feit dat de heer Mendes da Costa met denLeid- schen hoogleeraar dr. J. van Leeu wen Jr. eene uitgaaf bewerkte van Homerus, naar bronnen die tot dus ver onbekend waren. Zooals bekend, heeft de heer Men des da Costa zich o.a. verdienstelijk gemaakt by de opvoering van Anti gone in het Grieksch, destijds door de Amsterdamsche gymnasiasten voor het voetlicht gebracht, later by de opvoering van Oedipus, eerst door de Utrechtsehe studenten, later door de artisten van de Kon. Ver. „Het Ne- derlandsch Tooneel." De plechtige promotie zal, zooals bij dergelijke gelegenheden gebruike lijk is, plaats hebben op 8 Januari e.k. den Dies der Amsterdamsche Universiteit. Hbld. De heer H. C. C. van Rysbergen, tijdelijk leeraar injde wis-en natuurk. aan de H. B. S. te Dordrecht, is be noemd tot ingenieur by den aanleg der tramweg Amsterdam—Haarlem. De politie moest Maandagavond uit den schouwburg te 's Gravenhage een student verwijderen, omdat hij 't twee bezoekers, die rustig in een der bovenloges zaten, zeer lastig maakte en zonder aanleidiug een hunner met een tooneelkyker een bloedende wonde in het gelaat had geslagen. Typhus te Voorburg. Men meldt ons uit Voorburg: Van 20 October, toen het eerste geval zich voordeed, tot heden, zijn aangegeven 32 gevallen; daarvan zijn 4 patiënten overleden, 18 hersteld, en nog 10 in behaudeling. Nieuwe ge vallen hebben zich in de laatste 14 dagen niet voorgedaan, zoodat de ziekte waarschijnlijk tot staan is ge komen. De uitstekende maatregelen door het gemeentebestuur, in overleg met heeren doktoren, genomen om de ziekte zooveel mogelijk te beteugelen hebben dan ook prachtige resultaten opgeleverd. Op eene bevolking vau pl.m. 3500 zielen slechts 32 gevallen, duidt wel dat strenge hygiënische maatregelen eene epidemie kunnen voorkomen. Werd menig gezin financieel ge troffen door ziekte der kostwinners, Dinsdag verspreidde zich door de ge meente" een blijde mare. Nadat H.M. de Koningin-regentes zich vooraf om trent den toestand in onze gemeente! had laten voorlichten, ontving de bur- gemee8terDinsdag,met een begeleidend schrijven, een koninklijke gift, ten einde deze te verdeelen onder de be hoeftige gezinnen welke door de heer- schende ziekte worden getroffen. Was het in menig huisje duister waar ziekte en armoede aanklopten, thans valt een lichtstraal in menig gezin, van waar uit een diepgevoelde dank zal stijgen tot Haar, die zoo met haar volk medeleeft, die zoo weet te troosten en den armen zieken eene hulpe is. N. R. Ct. Inbrekers. Vau zekeren Sier te Volendam is Maandag door inbraak, terwijl de bewoners afwezig waren, ongeveer f25 gestolen. Door ijverige nasporin gen is het den gemeente-veldwach ters van Volendam en Edam mogen gelukken, de daders, zekere N. van Volendam en S. van Edam, op te sporen en tot bekentenis te brengen. Het geld was nog in hun bezit, en kan nu den armen man worden te ruggegeven. N. en S. hebben meer von nissen gehad, en zyn heden ook nog van een diefstal van eenden overtuigd geworden, dien zy mede bekenden. De politie deed een goede vangst. Beide personen zjjn gevankelijk naar Haarlem gevoerd. Men meldt van Hoek-vau-Holland: De dekknecht P. de Graaf, van den zandzuiger Neptunusliggende in den Nieuwen Waterweg, is Dins dagmorgen, bij het aan boord komen met de jol, hieruit gevallen en ver dronken, hoogstwaarschijnlijk tenge volge van den stoot by het aanleggen. Pogingen tot redding werden ter stond gedaan, doch waren vruchteloos. De man laat eene vrouw met vier kinderen achter. Een onveilig museum. Uit Amersfoort meldt men Het museum van de oudheidkun dige vereeniging „Plehite" is gesloten en de voorwerpen zyn, goed ingepakt, tijdelijk geborgen in eenige lokalen van het burgerweeshuis, daartoe wel- willand doof Regenten afgestaan. Het bestuur was hiertoe genood zaakt omdat het gebouw scheuren vertoonde, welke volgens deskundigen het ergste deden vreezeu. Station te Amersfoort. Naar men meedeelt zyn de plan nen voor het nieuwe station te Amers foort thans gereed. Zyn wy goed ingelicht dan is tevens in menig op zicht voldaan aan het billijk verlan- -,n van den Amersfoortschen handel. De los- en laadplaats zal komen tusschen het station van de Holland- sche Spoor en het Administratiege bouw aan den Soesterweg, dus zoo dicht mogelijk by de stad. Er komt een luchtbrug by den spoorbrugover gang, zoodat het wachten voor ran gerende treinen uit is. Er wordt een 14 meter breede weg aangelegd van het snijpunt Soester weg en Korte Bergstraat naar het nieuw te bouwen station. Het terrein daarvoor is in de vorige week aange kocht door den Staat der Neder landen. Zeer vermoedelijk komt er ook een personenhalte bij de Koppel. Mond- en klauwzeer. Jan Boom, de wonder-veedokter uit Delden, die voor de „Overyselsche Landbouwmaatschappij" een proef zou nemen op een zeer aan klauw zeer lydende koe te Appeltern in Gel derland, is ouverriehter zake terug gekeerd. Hoewel hij aangenomen had de koe in 3 dagen radikaal te gene zen, is hij 14 dagen er mee bezig ge weest, doch te vergeefs. De. loting voor de nat. militie in de gemeente Baarderadeel werd we gens een ouder het oog van den bur gemeester gepleegde informaliteit van onwaarde verklaard. Aan hen. die by de eerste loting waren vrijgeloot en by de Zaterdag gehouden nieuwe loting een dienst plichtig nummer trokken, werd door den burgemeester medegedeeld, dat voor zyn rekening een nummerver- wisselaar zal worden Verwaarloosd. In het gesticht Calvariënberg te Maastricht is opgenomen een idioot uit de gemeente Itteren, die door zijne huisgenooten gedurende eenige jaren in een hok was opgesloten en door de marechaussee in deerniswaardigen toe stand werd aangetroffen. Hij was geheel verkromd door de houding, die hy in het hok moest aannemen en zag er bovendien zeer verwaar loosd uit. Een oude bekende. -Over Zwigtman van Noppen deelt het Maandbl. tegen de kwakzalverij medeln geen tijd hebben wy iets van dezen ouden kennis gehoord dezer dagen echter werd ons van belang stellende zyde een bericht toegezonden, ontleend aan The Chicago Record van 28 October '97. Het luidt aldus „Een kwakzalver naar de gevangenis gezonden. „Dr." D. A. Zwigtman van Noppen, zich noemende professor aan de People Medical Institute, was schuldig bevonden aan het uitoefenen der geneeskunde zonder daartoe ge rechtigd te zyn en derhalve dooreen jury veroordeeld tot 200 dollars boete en de kosten. Hy was niet in staat te betalen en werd daarom tot gevan genisstraf veroordeeld. Het proces was Van Noppen aangedaan door John A. Barnes, procureur van dc gezond heidscommissie, en wel tengevolge van een groot getal klachten, tegen hem ingebracht. Bij de behandeling der zaak bleek dat hy reeds vroeger wegens dezelfde overtreding was ge straft, weshalve de hoogste straf werd gevorderd. Er werd verder op gewezen dat Van Noppen zich, jaren geleden, door een dubbelzinnige advertentie in het bezit had weten testellen van een dertigtal diploma's van Duitse he geneeskundigen, waarvan hij de nameu vervalschte. De gevangene is 50 jaar oud." Letteren en Kunst. Het jV. v. d. D. meldt nader, dat het orkest uit Glasgow (75 leden) met Kes zeer waarschijnlijk in de eerste dagen van Febr. een reeks concerten hier te lande geven zal, en wel te Amsterdam, Haarlem (mati- née), Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. De heer Sons, concert- meester-le violist by dat orkest, zal vermoedelijk als solist optreden. Museum van Natuurlijke Historie. Dr. Jentink's verslag over den toe stand van s Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden, Sept. '96 tot Sept. '97, is grootendeels al weer een droevig relaas van Jen on- gelyken strjjd, waar het groote pu bliek weinig of niets van hoort, den nu al jaren achtereen door het per soneel van het Museum met den moed der wanhoop gestreden strijd tegen vocht, schimmel en insecten. Men zou den epischen gang die er zit in sommige bladzijden van dit verslag, méér apprecieeren als de zaak zelf niet zoo hoogst treurig was. „De slecht sluitende kastenwaar door aanvallen van insecten en vocht niet belet worden de voorwerpen aan te tasten, zyn oorzaak, dat letterlijk in alle afdeelingen bederf en vernie tiging zyn ingetreden; honderden ske letten van vogels zyn bedorven, bij honderden vogels zyn de snavels door schimmel aangetast, hoorns en ge weien zijn wit" van den schimmel, in galerij en magazijn is, niettegen staande voortdurende zorg, overal vreterij van insecten te bespeuren, waarmede het vernielingsproces der gansche collectie door my reeds in vorige verslagen voorspeld fei telijk is aangevangen. In het najaar van 1896 verkeerde de collectie con- chyliën en lagere dieren in groot ge vaar: door afsluiting der beide gale rijen en plaatsing van eene kachel. die een half jaar ongeveer dag en nacht door gebrand heeft, is iu dien zeer ernstigen toestand eenige ver betering gebracht, terwijl de conser vator dier afdeeling bijna het geheele jaar door, zyn tijd geabsorbeerd zag door te redden wat er te redden was veel schoons is in die afdeeling voor goed bedorven veel voor altijd ge mutileerd. Maanden lang heb ik ge werkt om de eierencolieetie tegen volkomen ondergang te beschermen, daar het glaswerk, waarin de eieren geborgen waren, voor een groot deel vernietigd door chemische werking, gebroken was en uit elkander viel, natuurlijk zeer ten nadeele van de zoo teedere eieren. De droge schaal dieren zijn wit van den schimmel en worden nu, overal waar de zon schijnt, te drogen gelegd." Dr. Jentink legt uit, hoe het mo gelijk is dat zoo'n toestand voort duurt, die toestand is altijd maar „voorloopig". Sedert 1875 is er steeds sprake geweest van den bouw van een nieuw museum van natuurlijke historie, maar de periode van onder zoek en voorbereiding duurt nu al meer dan twintig jaar en de treu rige gevolgen vau dien onzekeren toestand zyn natuurlijk niet uitge bleven. Van het personeel sprekend brengt dr. Jentink een warme hulde aan dr. J. Büttikofer „Een groot verlies aan weteuscliap- :e werkkracht is het vertrek van J. Büttikofer naar Rotterdam. De voorwaarden hem aangeboden als I directeur van den Dierentuin waren Ivan zoo overwegenden financieelen invloed, dat hij, hoe ongaarne ook, zijne geliefkoosde betrekking aan het Museum meende te moeten verlaten. Alle pogingen door het curatorium en door mij schriftelijk en mondeling by den minister van binnenlandsche zaken, mr. S. van Houten, gedaan om dien uiterst verdienstelijken amb tenaar voor 't Museum te behouden door hem eene bescheidene trakte- mentsverhooging aan te bieden, heb ben schipbreuk geleden. „Zyne rustelooze arbeid heeft overal in de uitgebreide vogelen-collectie des Museums sporen van zijne ern stige studie achtergelaten, als zoo vele fondamenten, waarop door die na hem komen, kan voortgebouwd worden." N. R. Ct. Leger en l/loot De le-luitenants H. C. A. de Block en jhr. E. A. L. Gevers Deijnoot, van het reg. gren. en jagers, die in het begin van dit jaar 10 maanden ver lof verkregen tot het maken van eene reis om de wereld, zyn weder in de Residentie teruggekeerd. De le-luit. G. van Olden, van het reg. voornoemd, die voor hetzelfde doel eveneens 10 maanden verlof kreeg, is niet terug gekeerd hy is op zijn verzoek voor den tijd van een jaar op nonactiviteit gesteld buiten bezwaar van de schat kist en is in Indië achtergebleven. RECHTSZAKEN. Eea Moord. Met gesloten deuren, zoodat het tal rijke publiek werd teleurgesteld, het welk bij het Paleis van Justitie was bijeengekomen in de verwachting den moordenaar te zien en de behaudeling der zaak by te wonen, erd Maandag voor de rechtbank te Assen behandeld de zaak van Jan N., oud 19 jaren, arbeider te Emmer-Compascuum, be klaagd van in den avond van 7 No vember 1.1. in het Munsterscheveld, gem. Emmen, de 16jarige Hendrikje Hummel eerst te hebben mishandeld en daarna met een mes den hals te hebben afgesneden en alzoo om het leven gebracht, ten einde zich voor de gepleegde mishandeling straffeloosheid te verzekeren. Het O. M., waargenomen door mr. W. O. A. Scholten, vorderde levens lange gevangenisstraf. Mr. P. Oosting, advocaat te Assen, ambtshalve als verdediger van den be klaagde optredende, vroeg vrijspraak voor beklaagde van het eerste gedeelte der beschuldiging, als niet bewezen, vorzoeht de rechtbank een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van beklaagde, in elk geval hem eene lichtere straf op te leggen dan ge- eischt is. 20 December zal de rechtbank uit spraak doen. Brandstichtende spuitgasten. De twee geëmployeerden vanspuit 7 te Rotterdam the reeds vroeger terechtstonden beschuldigd van moed willige brandstichting, hielden Dins dag wederom de aandacht der Rot- terdamsche rechtbank bezig in ver band met het rapport door nieuwe deskuudigen omtrent den geestes toestand van een hunner uitge bracht. Overeenkomstig de conclusie van dit rapport eischte het Openbaar Ministerie opsluiting in een krank zinnigengesticht van den eenen be klaagde. terwijl het voor den andere vijf jaar eischte, verminderd met de preventieve hechtenis. Hooge Raad. Voor den Hoogen Raad werd Dins-J dag behaudeld de zaak van den com- missionnair in hypotheken te 's-Gra- j venhage, die wegens medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte (het! verstrekken van zegels tot het makerij van valsche schuldbekentenissen) tot I 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld j werd. Mr. L. W. van Gigch, uit Amster-i dam, ontwikkelde^voor denrequirant een drietal cassatiemiddelen, in hoofd zaak betoogende dat ten onrechte de hoofdschuldige (de pleger van de valschheid) als getuige onder eede is gehoord tegen den requirant. Het O. M. zal 27 December con clusie nemen. GEMENGD NIEUWS. By het bezoek, dat Prins Albert jl. Zondag aan Luik bracht deed zich het zeldzaam geval voor, dat een. rijtuig in het gedrang kwam en door het opdringende volk letterlijk plat gedrukt werd. Uit de Engelsche arbeidérs wereld. De uitslag der stemming van de leden der vakvereenigingen, betrok ken by de workstaking der Britsche Engineersis de verwerping der voor stellen van de patroons door byna 95 pet. der werklieden. Ruim 53000 stemden tegen en slechts 500 voor de voorstellen der patroons. Wat daarvan de gevolgen zijn, zal wellicht nog heden blyken, als de resultaten bekend worden van de by- eenkorast die Dinsdag is gehouden. In een redevoering, welke de minister van koophandel, de heer Ritchie, Maandag gehouden moet hebben, zou deze verklaard hebben dat de confe rentie van Dinsdag een eind zou ma ken aan de werkstaking. Waarom, vonden wij niet vermeld. Waarschijnlijk wel niet, omdat de werklieden zouden toegeven. Er staan voor hem rechten op het spel, die hun heilig zyn. Zy hebben reeds maan den lang met bewonderenwaardige opofferingen den strjjd daarvoor vol gehouden en nu wellicht hun midde len uitgeput raken, ontvangen zy van verschillende zijden steun. Het bestuur van de „Amalgamated Society of British Engineers" heeft 10,000 pd. st. ontvangen voor de strike-kas. De vakvereeniging der wevers van Lancashire zei 10,000 pd. st. per week ter leen toe, die der letterzetters een bedrag van 5000 pd. st. die der metselaars 10,000 pd. st. in eens en per week nog 3000 pd. st. Naar schatting zal de stakingskas tegen Kerstmis over 375,000 pd. st. kunnen beschikken, waarmede de werklieden den strjjd nog wel wat kunnen volhouden, zelfs al volvoert de patroonsbond zijn bedreiging, dat nog dertig firma's hun werklieden den dienst zullen opzeggen, wanneer de conferentie van Dinsdag niet tot een gunstig resultaat luidt. Ook hebben de stakers een belang rijken zedelyken steun gekregen van de zyde van Oxford College. De voornaamste vertegenwoordigers van deze school hebben in een protest tegen het ultimatum der patroons ver klaard dat dit ultimatum een vol strekte ontkenning van de wettige rechten der „trades unions" is. De zaak der stakers schijnt dus niet zoo heel slecht te staan. Meent de heer Ritchie misschien te weten, dat de patroons hun eischen zuilen terug nemen Een Franschman heeft een middel gevonden om de trillingen of flikke ringen weg te nemen, die bij kinema- tografische voorstellingen hel oog ver moeien. Men beweegt een stukje gaas onder het kyken voor de oogen ver ticaal heen en weer. De Franschman, die op dit idee is gekomen, vervaar digt ze in den vorm van een waaier. De uitslag is verrgssend, zegt 'tj Nieuws. De zaak Dreyfus. De lntransigeant kwam Dinsdag opnieuw met een verhaal over geheime stukken betreffende het proces Drejq fus. In een officieele nota van Eavas verklaart de regeering dat zij opnieuw categorisch en volkomen de sensatie-^ wekkende uitingen tegenspreekt, die voortdurend worden verspreid. De regeering houdt zich bezig met de vraag wat gedaan kan worden tegeri het voortdurend verspreiden van ver zinsels en verdichte verhalen. Zy is vast besloten, als dit niet eindigt, in overleg met het parlement de noodiga maatregelen te nemen om er èen einde aan te maken. Naar aanleiding van de ongeregeld' heden in het quartier Latin, van waai troepen studenten naar het gebouw van den Senaat en naar de Figaro trokken enweg mei Scheurer-Kest ner enz. riepen, heeft Zola tot de jeugd een pathetischen brief gericht die Dinsdag is uitgegeven. „Wie zal opstaan om te eischen dal er gerechtigheid gedaan worde, ali gij het niet doet, o jeugd, die buitei] onzeu strjjd van belangen en persoueij staat, die nog niet betrokken of ge compromitteerd zjjt bij zaken die he Nu begreep ik, waarom hy my die brieven had ge geven en deze gelegenheid te baat nemend, vroeg ik of hij eeu ongelukkige vrouw, een schepsel zonder naam. die zich niet durfde vertoonen, bedoelde. „Dat kan myn vriendinnetje niet zyn," zeide hy be droefd. „Zy zou niet bevreesd voor my zijn. Wy waren altyd znlko goede vrienden en dat zouden wy nog zyn. Door te gelooven, dat ik baar bard zou vallen, oor deelt men sti enger over my, dan over haar." „Voor u is zij niet bang, maar wel voor minder edel moedige menschen dan gij." „Heht gij my niet gezegd, dat zij ongelukkig is Kan ik haar helpen?" „Dat hoopt zy. Haar geluk hangt er van af, hoewel zy het u niet zou durven bekennen." „Vertel my eens wat zij van my verlangt?" „Zy beeft geld noodig." „Niets anders?" „Neen." Hy boog het hoofd, orn zyn leed voor my te verber gen maar zich herstellend 'vroeg hy zacht „Arm kind! wanneer zy alleen maar geld noodig heeft om gelukkig te worden, dan zal zy het hebben." Hy stond op en liep op den tast naar zyn schrijfta fel, waaraan hij plaats nam. Uit een der laden haalde hij een chequeboekje te voorschijn, en ua eenige oogen- blikken het papier bevoeld te hebben, zette hy in den linker hoek zyn handteekening Daarna scheurde hy de chèque er uit en zeide, haar aan my overreikend „ik heb de som oningevuld gelaten. Zegaan myn Aat ?i\ haar naar haar goedvinden mag invullen en vooral, dat baar geheim bjj mij goed bewaard is en zy mjj gelukkig heeft gemaakt door in haar nood aan mij te denken." Ik nam de chèque aan, en stamelde eenige onver staanbare woorden van dankbaarheid. „Gij bljjft toch wel een paar dagen „Neen ik vertrek heden." „Moet gij een verre reis maken?" „Ik ga naar Londen," antwoordde ik ontwijkend. „Hebt gij daar kennissen?" „Ik bezit geen enkelen vriend." Hy zweeg een oogenblik, hevig ontroerd door myn antwoord, dat zoo in stryd was met hetgeen er van myn vlucht werd verteld. „Maar gy zult toch wel een enkelen vriend „Geen éen," viel ik hem in derede, „behalve juffrouw Lucas en Plotseling greep hy myn hand, terwijl een glimlach zijn gelaat verhelderde. „Eu my01 mocht myn gehoor en myn verstand mij al bedriegen, mijo gevoel zegt mij, wie ge zyt. La ten wy met dit kinderachtig spel ophouden. Vertrouw my, lief vriendinnetje." Eenige oogenblikken hielden wij elkander stilzwij gend vast. Hield misschien hetzelfde gevoel van wee moedige, vreugde onze tongen geboeid? Weilicht verwachtte hij, dat ik hem mijn verdriet zou toevertrouwen, en myn hart by hem uitstorten, opdat by ray zou kunnen troos ten. Maar hoe dan ook, ik verbrak de stilte niet. Toen ik mij vooroverboog om zijn hand te kussen, viel er een traan op, die aan mijn oog ontgliptemaar dat was ook het eenige, waardoor ik verraadde, wat er iu myn bin nenste omging. „Kan ik niets voor u doen vroeg hy gejaagd. „Neen, niets meer, dan gij reeds gedaan hebt. Nie mand kan mij helpen en daarenboven is het ergste ge leden. Eenmaal znllen gelukkiger dagen aanbreken en dan zal ik u alles vertellen." „Ik verlang niets te weten. Wanneer het ergste voor bij is, willen wy er niet meer aan terugdenken. Laten wy naar don tuin gaan", vervolgde hy op vroolyken toon, terwijl hij opstond; „de zon schijnt zoo helder van daag." Hij stak zyn arm door den myne. Op het oogenblik, dat wij het vertrek verlieten, wierp ik er nog een laat- sten blik in. Een boek lag op tafel, en het vouwbeen, dat er tusschen was gestoken, duidde zeker de plaats aan, waar Judith met voorlezen gebleven was. Een ruikertje narcissen stond in een vaas op tafel en ver vulde de kamer met eeu heerlijken geur. Ongetwijfeld had zij deze bloemen geplukt, om hom genoegen te doen. In de zijkamer zag ik een tuinhoed liggen, die haar toebehoorde. Taras glimlachte, toen hy hem al tastende naar den zijne, even aanraakte. „Ik heb zeker myn hoed in de andere kamer laten liggen," zeide hy zich naar het salon begevend. Ik volgde hem tot aan de deur. Daar stond de piano en daarnaast de vioolkist van Taras. Het vertrek was keurig gemeabeld, nog nooit had ik zoo'n smaakvol gearrangeerde kamer gezien. Onze zitkamer in Lambeth was veel eenvoudiger en telkens en telkens merkte ik by my zelf op, dat Judith met haar fijuen smaak veel k„,I Dicht by het venster voor een mooi, laag stoeltji stond een raam, waarop baar handwerk gesponnen was Daartegenover een ouden leuningstoel van Taras waarop hy altijd zoo gaarne zat. Taras scheen het dn een genoegen te vinden in de nabijheid vau Judith tj vertoeven, want zelfs zyn hoed lag op haar handwerk Daar brachten zij dus te zamen hun leven door; zon der twijfel was hy nog even in die kamer teruggekeerd om het een of ander te vinden, wat hem aan haar hen innerde. Toen hy zijn hoed had gevonden, vluchtte ik in dl gang terug. „Weet gij den weg vroeg hy. „Ja, want gisteren ben ik liet grasveld overgestoken.' „Dat weet ik. Ik voeide wel, dat iemand my aan stootte en wist, dat gij u in myn nabijheid moest bé vinden. Evenwel ik verwachtte u ieder oogenblik. Zo! dit een soort vau helderziendheid, als 't ware een nieut zintuig zijn, om my het verlies van myn oogen eenigs zins te vergoeden, of enkel het vertrouwen, dat my] hoop eenmaal verwezenlijkt moest worden, datzelfd vertrouwen, hetwelk eeu speler bezielt, telkens en tel kens weder zijn geluk te beproeven, totdat zyn laatst kans verkeken is? Het geluk en het leed zyn ook inh^ leven gelijk verdeeld, na regen komt zonneschijn en zo ook omgekeerd. Maar wanneer men maar moed hond zal de fortuin, als ze ons landen tijd den rug heeft to gedraaid, toch eenmaal tot ons terugkeeren." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2