I Haarlem s Dagblad veer 300,000 fr. vermaakt had aau een „naamlooze vennootschap" van spiritisme onder leiding van zekeren Levmarie. Deze is de uitvinder van de „geesten"-photographieën, een uit vinding waaraan de reciiter echter geen geloof hechtte, want de uitvin der werd even als de photograaf, die lichtbeelden van de „geesten" ver vaardigd had en wel allereerst van allen Kardec in 1875 tot een jaar gevangenisstraf en 500 francs boete veroordeeld. Hjj werd door de Spiritisten als een martelaar beschouwd, vooral door mevr. Rivail, die toen z\j op 88-jari- gen leeftyd overleed haar gelieele Fortuin aan de „naamlooze vennoot schap" vermaakte. De geldigheid werd door de naaste bloedverwante, een 90-jarige dame betwist. Deze zwichtte echter voor de bedenking dat zjj ver moedelijk het eind van een proces niet zou beleven en liet zich voor 20.000 fr. afkoopen. Ook een ander „geloovige" had aan de vennootschap geld vermaakt, maar de wettelijke erfgenamen zetten het proces voort met dit gevolg, dat in hooger beroep de vennootschap, als niet voldoende aan de eischen der wet, nietig werd verklaard en daarmede de erfstelling. Nu komen ook de erfgenamen van mevr. Rivail op om do goederen, welke Leymarie bezig is te vereffenen, op te eischen, bewerende dat de oude mevrouw Rivail half kindsch was toen zij haar testament maakte en dat de afstand door de 90-jarige nicht gedaan niet kan worden ingeroepen omdat een nietig verklaarde vennootschap geen rechten kon verkrijgen, en noch kon erven noch overeenkomsten aan gaan. Zieken in het turksche leger' Onze correspondent deelde dezer dagen mee dat in Thessalië na den oorlog 25,000 Turksche soldaten wa ren gestorven, en dat er de laatste maanden wekelijks op zijn minst 500 zieken werden geëvacueerd. Volgens een andere opgaaf, die met deze vrij wel strookt, bedraagt het aantal zie ken die sedert het begin van den oorlog zijn teruggestuurd thans 25,000, terwijl nog 5000 wachten op de ge legenheid om naar Konstantinopel te worden vervoerd. Het is dus te be grijpen, dat het leger nu en dan laan- gevuld moest worden. N. R. CL Wat uitvinders verdienen. Het komt soms voor, dat een uit vinding haar ontstaan te danken heeft aan een plotselingen invalde meeste uitvindingen echter zijn het resul taat van lange, ernstige studiën en moeielijken geestesarbeid. Dikwijls hebben de voorafgaande proeven een vermogen verslonden, dikwijls ook ging de uitvinder, kort voordat het geluk hem wenkte, te gronde of was hij genoodzaakt voor een betrekkelijk geringe som zijn denkbeeld prijs te geven. Dit overkwam bijv. den ont dekker van de goedkoope fabiikatie van het ultramarin. Geluk speelt bij uitvindingen ook een groote rol, en kleinigheden worden dikwijls beter beloond dan gewichtige ondekkingen, vooral wanneer deze laatste geen be trekking hebben op voorwerpen van algemeen gebruik. Zoo heeft bijv. het bekende cri-cri, het speeltuig voor groote kinderen, dat voor ongeve'r 20 jaren van Parijs uit een rondgang om de wereld beeft gedaan, zijn uitvin der tot een vermogend man gemaakt. Maar ook nuttige kleine dingen heb ben soms een groot vermogen opge bracht. Zoo verdienden Howe, de uitvinder van de naaimachine, schoon wel wat laat, en Singer de verbeteraar dezer machine, vele millioenen met hun uit- sk. vindingen. De porseleinen klok boven bet de gasvlam, de hoefijzertjes onder de hielen der laarzen, de rolschaatsen, is i zjj alle maakten hun uitvinders schat- rijk. Wat de stoomploeg en de tele- 2h- foon opgebracht hebben is niet te be er- 1 rekenen. Ook de uitvinder van het rin gasgloeilicht, prof. Auer van Wald- Ibeck. trekt vrij wat inkomsten van izijn uitvinding. m I Liefdesdrama. I Uit Rome wordt geschreven aau laa te Tel.: tte Een sensatiemakend zaakje is, of rer- 'iever was, de gerechtszaak van As suntarella, of de kleine Assunta. Assuntarella is 16 jaren oud, en aig jeen van de mooiste meisjes van Tras- jteveregroot en flink gebouwd, heeft /er- ze oogen die men hier „dolcissimi" jnoemt, en prachtig mooi haar. Ze was verloofd met Emanuele hetgeen niet wegnam dat en 'ze toch zonder hem nog wel eens dansen wilde. Op zekeren avond bad der- ze dat weer gedaan, maar tot straf daarvoor had haar minnaar, dit ver van nomen hebbende, haar een pak slaag toegediend, onder bedreiging als 't niet weer gebeurde, haar te zullen laten iloopen. wel Assuntarella wist wel wie haar den, verklapt had Beppina, een getrouwde op buurvrouw. Zjj vroeg deze om „op- Beppina antwoordde met :em- obscene woordenen haar man, Gae- tano, voegde bij die woorden bedrei- dus'gingen. Tervolgens opende Beppina het vuur en gooide Assunta een pot eten tegen het hoofdwaarna Gae- den tano haar met een stok sloeg. Toen daarop Assunta's moeder toesnelde, Ikreeg deze niet alleen van den man, maar ook nog van den eveneens aan- gerukten broer, en moeder van Bep pina slaag, en werd ze op den grond gegooid. Daarna wierpen alle vjjf zich op Assunta maar deze opende, juist ben Beppina haar een schop tegen 't onderlijf gaf, haar mes en stak het haar direct in het hart. Deze tragedie werd gedurende vjjfj dagen voor het Hof van Assises be handeld. De eigenaardige gewoonten van Trastevere, de kleine twisten, veeten, afgunsten en liefdesgeschiede nissen der schoone Trasteverine meis jes kwamen daarbij, geïllustreerd door breedsprakige verklaringen van 32 getuigen, in het volle licht. De procureur-generaal, comm. Mar- tinolli, eischte de veroordeeling van Assunta. Doch haar advocaat, Albano, wist aan de jury de zaak als wettige zelfverdediging voor te stellen. En Dinsdagmorgen volgde, onder toejui ching van het talrijke publiek, de vrijspraak van Assuntarella. Onder geleide van haren weer ver zoenden minuaar en vele vrienden verliet ze in vrijheid de gerechtszaal. U ziet, dat we hier tegenwoordig voor Parijs volstrekt niet meer onder doen. Haïti. Op Haïti wordt de toestand met den dag hachelijker. Het ministerie is afgetreden om aan een interpellatie over het jongste conflict met Duitsch- land te ontkomen. Er is een nieuw ministerie opgetreden met den heer San Victor als minister van buiten- landsche zaken, dat zal trachten do ontevredenheid tegen president Tire- sias Sam, die zeer hoog gestegen is, baas te worden. Bismarck in proces. Bismarck is in proces met een zijner ambtenaren, een opperhoutvester die onlangs werd ontslagen eu beweert, dat hem boven het bepaalde pensioen van 4500 mark nog 900 'sjaars toe komt, die de prins hem 20 jaar ge leden bjj zijn overgang uit den staats dienst in dien van Bismarck voor bij verdiensten zou hebben verzekerd, en wel mondeling in aanwezigheid van graaf Wilhelm von Bis marck." De prins beroept zich op een schriftelijk contract van 1895, waarin niets van die 900 mark voor komt, die zich ook niet herinnert raondeliug te hebben beloofd. De hout vester beweert bovendien dat zijn aanstelling heeft plaats gehad op den grondslag,dat de pensionneering alleen zon plaats hebben krachtens de be palingen der pensioenwet en hij alleen wegens ongeschiktheid voor den dienst had mogen worden ontslagen. De zaak is nu voor de rechtbank te Altona aanhangig, die Bismarcks zoon als getuige heeft opgeroepen. Wal visch vaar der s in nood. Vijf Amerikaansche en drieEngel- sehe walviscbvaarders, die een paar maanden geleden door het ijs ten noorden van de Behring-straat inge sloten werden, zijn nog zoek. Ver moedelijk bevinden ze zich ergens in den omtrek van Herschell-eiland. Daal de bemanning niet op een overwin tering voorbereid is, bestaat er veel kans dat allen van koude en honger zullen omkomen, als de expeditie, door de Amerikaansclie regeering uit gezonden om hen te hulp te komen, hen niet zeer spoedig bereikt, en ka pitein Garvin, die nog juist bij tijds aan het ijs ontsnapt en nu te Queens- town aangekomen is, heeft daar niet veel hoop op. Een troon vacant. Wie herinnert zich nog dien fan- tastischen en onmogelijken „koning," die eens onder den wijdschen naam van Aurelius Antonius I, koning van Araucanië, in geheel Europa bekend was eu nu eindelijk in de grootste ellende als een eenvoudige mij-heer- van Tonneiusin Marseille gestorven is? Hij had zich op een goeden dag voorgenomen koning te worden en daar er toevallig geen troon vacaut was, waarvoor hij in aanmerking zou kun nen komen, zag hy zich genoodzaakt, er zelf een te maken, onder in het zuidelijke Zuiden van Zuid-Amerika, in Araucanië, Daar er zich in het nieuwe koninkrijk hoegenaamd niets bevond als een half-barbaarsche in- 1 rndsche bevolking, kwam de monarch naar Europa om zich, onder hooghar tig wegschenken van ordeteekenen en titels van allerlei aard, van alle voor het regeeren zoo noodzakelijke instru menten, van minister tot kamerheer toe, ce voorzien. Toen weldra daarop het sprookjes- koninkrijk door de ijverige bemoeiin gen der Chilenen tot in-elkander- storten gebracht was en de koning als „Ex" naar Marseille terugkeerde, dacht geeii, mensch meer aau de hof- houding, die naar do wildernis over- gevoerd was. Nu heeft een Fransche; onderzoeker in Patagonië onder andere merkwaardigheden, het geheele voor malige hof van koning Aurelius Anto nius I terug gevonden. Het hof is, wat orden en titels betreft, nog goed onderhouden, maar bevindt zich helaasin ernstige financieele moeilijk heden en leeft van de opbrengsten van een zeer primitief koffiehuis. Wan neer het nu een andere origineel invallen zou den vakanten troon vau Araucanië door geld of legermachten te veroveren, kan hy zich de uit gaven voor een hofstaat besparen: Dat is er allemaal nog! om vee te zoeken, toen negen kaffers op hen afkwamen; zjj staken de knieën in den wind, en de oudste wierp zyn geweer neer, om zich van alle ballast te ontdoen ten einde beter te kunnen hardloopen, toen een der kaf fers het geweer opnam, en zyn been afschoot. De jongere broeder kwam echter vry, en liep zoo hard hy kon naar huis, gaf het zyn vader te kennen en beiden bestegen hunne paarden en binnenkort waren zy op de plaats waar het gebeurde plaats vond, toen de vader tot zyn verbazing en hart verscheurend leed moest vinden, dat de kaffers zyn zoontje de keel half afgesneden, de maag opengesneden en de ingewanden ope- gehaald had den, en toen aan een boom hadden „Men kan zich het gevoel van den bedroefden vader by dit schouwspel goed voorstellen, en by besloot dadelijk het bloed van zyn onschuldig kind te wreken. Hy klom vervolgens van zyn paard, en beval zijn zoon op het andere paard te blyven zitten, en als hy zag, dat hy (de vader) viel, moest hy naar huis jagen en het aan zyn moeder boodschappen; maar zooniet, moest hy daar blijven. Hy liep toen een paar honderd schreden ver, toen hy op de 9 kaffers aankwam. Zy liepen dadelyk storm op hen', doch voor zy bij hem waren, schoot hy er 3 dood. De overige 6 pakten hem aan, maar Hendrik van der Merwe, die reeds in Calvinia berucht was om zy'ne groote lichaamskracht, en als door hooger macht ontvangen, stond als een boom, en sloeg met zyn geweer alle zes ter neder. Met een aan stukken gebroken geweer keerde hy terug, en stelde het bekend aan den Duitschen generaal, die, na de zaak onderzocht te hebben, hem SO pd. st. present deed en hem een goede betrekking gaf, door hem officier van een|der regimenten te maken. De zaak-Dreyfus. Onder de berichten welke sommige Fransche bladen nog rondstrooien over de zaak-Dreyfus-Esterhazy, wil len wij het volgende niet onvermeld laten. Le Petit Journal vertelt dat ma joor Ravary, de regeeringscommis- saris by den krijgsraad, waarvoor de zaak gebracht is, verschillende be ambten van het station Meaux by Parys zal hooren, over een belang rijke vondst die den eersten Decem ber zou zijn gedaan in een trein, ko mende van Parys. Er werd dien dag in eeu coupé eerste klasse een advo caten-portefeuille gevonden, die door den stationschef in tegenwoordigheid van verschillende b. ambten werd doorzocht, teneinde den eigenaar te ontdekken. Het bleek dat de porte feuille toebehoorde aan den afgevaar digde De Reinach, maar voor dat de beambten dit wisten moesten zij tal van papieren doorsnuffelen, die alle betrekking hadden op de zaak-Drey fus en van het hoogste belang wa ren, zegt het Petit Journal. Majoor Ravary heeft Dinsdagmid dag twee schriftkundigen geraad pleegd, en vervolgens byna vier uren achtereen majoor Esterhazy in ver hoor genomen. Woensdagmorgenzijn de stationschef en eenige beambten van het station te Maux, waar de afge vaardigde Reinach zijn portefeuille had laten liggen, verhoord. Een held. Uit Stellenbosch vermeldt een cor respondent aan „Ons Land" een hel dendaad van den heer Hendrik van der Merwe, vroeger woonachtig te Spitskop, in het district Calvinia, maar thans in Damaraland in Trans vaal. „De heer van der Merwe zend on langs zyn twee zoontjes naar het veld INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceats per regel. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkery in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. Vervolg Stadsnieuws Naar wij vernemen bestaat by de aanvragers van de Electrische tram Amsterdam—Haarlem (langs den straatweg) van de lieeren An derheg gen c. s. het bepaalde voornemen, om de planuen reeds in 1898 uit te voeren. Naar men verneemt, zyn door den Heer L. van der Wilk, Hoofd eener Meisjesschool alhier, ter gelegenheid van zyn 40-jarig jubileum, de leer lingen van zyne inrichting uitgeuoo- digd tot het bijwonen van eene avond partij in het Bron gebouw, op Donder dag OjJanuari a.s. Sehouwburv. Nederl. Tooneelvereeniging. A.s. Donderdag optreden der Ned. Tooneelvereeuiging, artistiek leider Henri van lvuyk, met eene opvoering van „Jan Ougeluk" (Hans Hucke- bein), het nieuwste succes-blyspel van het Lessing-Theater te Berlijn. De opvoeringen van dit jongste pro duct ran het bekende tweemanschap Blumenthal en Kadelburg, waaraan wij „Stadslucht" en nog "zoovele an dere welgeslaagde blijspelen te dan ken hebben, waren voor dit gezel schap zoowel te Amsterdam als daar buiten één waar succes. Men leze daarvoor slechts het zoo zeldzaam éénstemmige oordeel der pers. Vooraf gaat „Als er één schaap over den aam is, daaeen bly- spelletje van de niet minder goed bekende compagnons Meilhac en Halévv. De Nederl. Tooneelereeniging zien wy in den laatsten tijd slechts zelden hier ter stede; toch is zy èn door eene gelukkige keuze van stukken, èn door het zoo goed verzorgde dei- opvoeringen, by zoo velen sympathiek. Lohengrin. Woensdag 29 December a.s zal door het Nederl. Opera gezelschap directie C. v. d Linden, alhier eene opvoering gegeven worden van Lo hengrin" met den heer Orelio als Frederik, graaf van Talramond. La ter zullen wij nader op deze voor stelling terugkomen. Zalsman-Concert. Het concert door de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" ten voor- deele van den heer Gerard Zalsman gegeven, had Woensdagavond een tal rijk publiek naar de Vereeniging ge lokt. Waar dus met ingenomenheid van het artistiek welslagen dezer uit voering mag worden melding gemaakt, kan tevens de verwachting worden uitgesproken, dat het financieel resul taat zeer belangrijk zal blijken. In 't belang van onzen sympathieken stad genoot zeker een verblijdend ver schijnsel. De medewerking van eenige zeer begaafde kunstenaars gaf aan bet con cert groote aantrekkelijkheid. Daar was op de allereerste plaats onze meesterzanger Joh. Messchaert die. in de gelukkigste dispositie, een ze vental liederen van Schumann. Lëwe en Grieg voordroeg op een wijze die zyn toehoorders eenvoudig in verruk king bracht. Ook mej. Cornelic van Zanten, de om haar veelzijdig talent zoo hoog geachte boofdleèrares van het Amster- damsche Conservatorium, oogstte met hare vyf liederen veel bijval en be zorgde, na Sterren en Heiddied van Bern. Zweers, den aanwezigen com ponist een hartelijke ovatie. De heer Henk van Breemen speel de op zeer artistieke wyze de Sonate in C van Weberen behalve als hoogst muzikaal klavierspeler toonde hy zich daarby ook als ontwikkeld en onver moeid technicus want de sonate eischt ook aan physieke kracht en Fingerfertigkeit veel. Hij boeide met het omvangrijke werk zyn auditorium ten einde toe en dit strekt hem tot grooter eer dan de warme bijvals betuigingen die hem, allerminst on verdiend. ten deel werden. Het koor zong de beide nummers waarmede onlangs te Amsterdam zoo'n schitterend succès en een zeer eervolle tweede prys behaald werden. Hoe verdiend dat succes en die prijs war en bleek Woensdagavond vooral uit het effectvolle koorwerk Germinal van Riga. Ofschoon de uitvoering van dit werk te Arasterdam hooger stond dan deze wat begrijpelijk is kwam het ryke kluukgehalte der liedertafel eu de intelligente voordracht toch ook hier glansrijk aan den dag. Deus nostra spes van Brandts-Buys bleef nog iets meer bij de concours-uitvoe- riug ten achter wat nochtans niet belet ook deze vertolking een voor weinig liedertafels bereikbare te ach ten. Trouwens uit wat „Zang en Vr iendschap" dezen avond presteerde bleek duidelijk genoeg,dat bet zich met alle recht onder de voortreffelijkste der vaderlandsche- en wellicht ook buiten- landsche liedertafels mag rangschik ken. De luide toejuichingen die vooral na het laatste koor weerklon ken kunnen zangers en directeur, den heer W. Robert, ten bewijs strek ken, dat hun eervol streven zoo hernaaldelyk reeds met lauweren be loond door velen met belangstelling en svmpathie wordt gadegeslagen. PHILIP LOÖTS. ARRÜföDISSEffilENTS- Ziling van Donderdag 16 De cember 1897. Meineed. Men zal zich herinneren, dat in de zitting onzer rechtbank van Don derdag 21 October, A. de Vries, va der en zoon, van Edam zich hadden te verantwoorden wegens aaugrypen, slaan en op den grond werpen van W. de Boer aldaar. Nadat het getui genverhoor had plaats gehad werd de verdere behandeling der zaak tot over 14 dagen uitgesteld teneinde de be klaagden in de gelegenheid te stellen getuigen a décharge op te roepen. Onder deze laatsten was de 18-jarige T. Zaayer, die in de zitting van Don derdag 4 November verklaarde, dat de politie eerst by de zaak was ge komen, toen de mishandeling geheel was geëindigd, dat de Boer was ge struikeld over den drempel en niet er uit was gegooid eu meer gezeg den, die lijnrecht in strijd waren met andere verklaringen. Daar ge tuige Zaayer by zijne verklaringen volhardde, werd tegen hem eene zaak wegens meineed aanhangig ge maakt en hy voorloopig aangehou den. Heden diende deze zaak. De gemeenteveldwachter Rexwinkel verklaarde, dat de politie alleen by de zaak was geweest en dat Zaayer er het laatste bykwam en dus niets kan hebben gezien en eene andere getuige M. Medik, dat de jonge De Vries tegen Zaayer had gezegd, dat hy de verklaring moest afleggen, die hy (De Vries) voor hem op papier had gesteld en dat liy dan eene goede belooning zou krijgen. De jonge De Vries had hem letterlijk tot het af leggen eener valsche verklaring ge prest. Ouder snikken bekende be klaagde Zaaijer alles. Het O. M. deed in zyn requisitoir opmerken, dat niet deze beklaagde, maar De Vries de hoofdschuldige is, die tot twee keer toe zyn booze genius is geweest.) Eerst had hy hem in de tram tot een j valsche verklaring aangezet en later toen hy in de wachtkamer der recht bank was, nadat hy in zwijm was gevallen, en de veldwachter v. d. Marck hem aanmaande de waarheid te zeggeu, was hy hem met gebalde vuisten voorbygeloopen. om Zaayer schrik aau te jagen. Verder kondigde het O. M. meerdere zaken wegens meineed in de zaak van De Vries aau, daar naar zyne meening meerdere getuigen niet de waarheid hadden gezegd. Het O. M. had diep medelyden met den beklaagde, maar was van meening, dat hier geen mis plaatst medelijden moest zyn, en dat geen geringe straf mocht worden ge- eiseht, daar het feit een zeer ernstig misdrijf is. Als verzachtende omstan digheden in aanmerking nemendede jeugd van Zaayer en het overhalen van De Vries Jr., requireerde het O. M. ten slotte 1 jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. Spoor riep de clementie der rechtbank in. Uitspraak over 8 dagen. Wegens beleediging werd tegen H.' Bon geëischt f 25 of 20 dagen. Eenigen tyd geleden maakten wy in deze rubriek melding van dief stal van lood door Groenewoud en Van der Vennep te Zaandam gepleegd ten nadeele van DeRooy aldaa-. De opkooper van dit lood, L~. Muuse, had zich heden te verantwoorden wegens het opkoopen van lood van diefstal afkomstig. Het bleek, dat beklaagde eerst had geweigerd het lood te laten zien, toen De Rooy er om had ge vraagd en gezegd de herkomst ervan niet te behoeven op te geven; maar later toch eenig lood had laten zien, toen met de politie werd gedreigd, dat get. De Rooy met zyn knecht als hun eigendom hadden herkend. Nog werd verklaard, dat Muuse, toen de zaak uitkwam, om verzachtende om standigheden had gevraagd. Beklaag de nam eene houding aan alsof hy hier geheel onschuldig stond en be weerde, dat de getuigen niet geheel de waarheid spraken. De waarn. president mr. 't Hooft deed opmerken dat bekl. wel Lad moeten iuzien, dat de zaak niet in orde was, daar de jongens voortdurend lood brachten. De getuigen, die den diefstal hadden gepleegd,' bekenden aan beklaagde het lood te hebben verkocht. Het O.M. requireerde wegens heling 1 jaar ge vangenisstraf met het oog op het im- moreele van de handeling van be klaagde. Op een goedkoope, maar oneer lijke wyze, dacht een dienstmeisje G. J. Kroékkamp to Wyk aan Zee aan haar huishouding te komen, toen zij zou gaan trouwen. Van de dame, bij wio zy diende, ontvreemdde zy tal van huishoudelijke artikelen, die in een huishouden goed te pas komen, van Mei tot September. Een doofpot! een schilderij, botorhambordjes, een kolenbak, een cognacstelletje en tal van andere kleine artikelen, die ter terechtzitting als overtuigingsstukken aanwezig waren. Enkele dezer arti kelen, beweerde beklaagde, had zij ge kregen. Hoe brutaal beklaagde han delde, bleek wel hieruit, dat zij zelfs een schilderstuk van den overleden echtgenoot der dame had ontvreemd. Het bleek dat beklaagde aan haar echtgenoot had wjjs gemaakt, dat zij alles had gekregen. De eiseh luidde: 6 maanden gevangenisstraf. De hier te Haarlem bekende inbre ker „Haarlemsche Frans", die o. a. inbraak heeft gepleegd ten huize van den heer P. C. van Vlissingen, later te Gouda en Dordrecht, is uit bet krankzinnigengesticht te Medemblik, alwaar hy den laatsten tyd zat opge sloten, ontvlucht. Heden, Donderdag brachten een dertigtal leden van de Vereeuiging van oud-strijders vau het Ned. Ind. leger „het Vaderland getrouw", hun kameraad de Jouge, in leven tamboer der schutterij alhier, die ook lid der Vereeniging was, grafwaarts. Namens de Vereenigingsprak de heer Winkler. In waanzin. Heden namiddag werd ons medege deeld, dat vanmorgen om een uur of vyf, de vrouw van zekeren M. wo nende in 't Krom in een vlaag van waanzin uit het raam harer woning, eene eerste verdieping, sprong op de binnenplaats van net daarnaast gele gen perceel, waar zy op een mand met flesschen terechtkwam. Deerlyk bebloed werd zy door haai' man ge grepen, nadat zy nu nog door een ruit van het benedenhuis was ge sprongen. De bewoner van dit huis wist niet wat or gebeurde toen hy den slag hoorde en werd met vrouw en kinderen ontsteld wakker. In de Woensdagavond ten stad- huize gehouden vergadering van de Plaatselijke Commissie voor het iu 1898 aan H. M. de Koningin Weduwe- Regentes aan te bieden Nationaal Huldeblijk heeft de Penningmeester, de gep. kapitein t. z. J. C. Joekes. medegedeeld, dat door de ingezetenen is bijeengebracht een bedrag van (na aftrek der onkosten) ongeveer f3000. De penningmeester verklaarde zich gaarne bereid tot het in ontvangst blyven nemen van giften. Aanbesteding. Vanwege liet Ministerie van Wa terstaat, Handel on Nijverheid werd heden aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur alhier, aanbesteed: le' Het maken van een berg- en herstelplaats voor de deuren der groote schutsluis te IJmuiden met sleephel- ling en bybehooronde werken, bchoo- rende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken aldaar. Raming f71600. Van de 13 hiervoor ingekomen in- schryvingsbiljetten was dat van J. Hillen te Utrecht het laagst voor f 70900. 2e. Het bouwen van een pontwach- terswoning te Watergang, onder de gemeente Landsmeer, behoorende tot de werken van hot Groot Noordhol- landsch Kanaal. Raming f 4800. Hiervoor kwamen 17 biljetten in, waarvan dat van J. Plas te Pur- mereud het laagst voor f4271. 3e. Het herstellen van de ebdeuren der groote opening van de schutsluis Willem 1, behoorende tot de werken van het Groot Noordhollaudsch Ka naal. Raming f5200. Van de 8 hiervoor ingekomen in- sehryvingsbiljetteu was dat van C. Schoonboom te Voorburg het laagst voor f 4440. 4. Het leveren en plaatsen van meerpalen langs het Noordhollandsch Kanaal. Raming f3000. Hiervoor kwamen 19 biljetten in, en was dat van A. Krnnen te Den Helder het laagst voor f2971. Maandagavond a. s. vergadert de kiesyereeniging „Burgerplicht" ter verkiezing van een bestuur. Bloemendaal. Gemeenteraad. In de lieden, Donderdagnamiddag, alhier gehouden gemeenteraadszitting, die door alle leden werd bijgewoond, werd uit het door B. en W. opge maakte drietalA. Veldkamp, te Leiden, J. C. Draaisma te Boskoop en J. C. Zoetkamp, tot gemeente- verloskundige gekozen mej. A. Veld kamp, voor don tyd van oen jaar, met ingang van l Januari a.s. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van den hoofdeïyken omslag tot een bedrag van f93.40. Den heer Natte, onderwijzer aan de gemeenteschool te Overveeu werd op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Benoemd werd in zyne plaats de heer M. J, Doemen, uit dit door B. en W. opgemaakte drietalM. J. Doemen, te Beek en Berg, J. M. S. H. Rysloo, te Oud-Castel en C. J. Ponger van Buiksloot. Uitgeloot werd no. 34 van de geld- leening van 1868, aflosbaar op 1 Ja nuari 1898 en toebehoorende aan de erven van C. D. v. d. Vliet. Besloten werd verder als kantoor houders der telefoon met ingang van 1 Januari voor een jaar, deurpost- directeur en zyn assistent tegen eene vergoeding van f 125 per jaar aan te wyzen. Een ander voorstel van B. en W. om aau het Eyk voorloopig niet om een telefoonkantoor te Bloemendaal te verzoeken, werd voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd dat de heer C. ■J. Roozen Dzn. zyne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie had aaugonomendat van den heer Iieinierse, den commandant der brand weer, weer een schrijven was ingo- konien, waarin hy, hetgeen de heer Barnaart aangaande de brandweer te Vogelenzang had gezegd, bestreed. Na de rondvraag werd de vergade ring gesloten. IJmuiden. Een der manschappen van deNoord- sche bark „Andwake" was Woens dag bezig eenige werkzaamheden te verrichten op het bovendek, toen bjj door een onbekende oorzaak plotse ling in het ruiin viel, waardoor de man een schedelbreuk bekwam. De ongelukkige is reeds aan de gevolgen overleden. Santpoort. Bjj een landbouwer te Bloemendaal ver dronk voor een paar dagen eeu koe die verkocht werd aan iemand teSantpoort. Deze verkocht liet vleescii aan inge zetenen die na gemaakt gebruik bjjna allen ongesteld werden. Een stuk vleeseh is in beslag genomen en voor onderzoek opgezondeu aan den dis- tricts-veearts. De politie heeft de zaak in handen. In de alhier gehouden vergadering van de afdeeling „Beverwijk eu om streken" der,,Voreenirig van gemeente ambtenaren en beambten" waren van de ongeveer 60 slechts 10 leden aan wezig. Die geringe opkomst werd ge deeltelijk veroorzaakt jdoor het ongun stige weer. gedeeltelijk doordat ver schillende leden-onderwijzers avond school hadden. Een reglement werd vastgesteld en de contributie bepaald. Volsen. Voordracht onderwijzeres. 1. mej. J. 1.. Mulder, te Wijk aan Zco eu Duin. 2. inej. M. J. Bollé, te Colyiisplaat. 3. mej. A. Kossen, te Koog aan de Zaan. VERVOLG MEUWST9JDIKGEN. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van I Oranje-Nassau W. Degenhardt, oud- onderwijzer te Amsterdam, i Aan D. Dirkmaat, gewezen cipier j van het huis van bewaring te Utrecht, 1 verleend een pensioen ten laste van den Staat van f681 'sjaars; id. aan ■P. Vogelzang, ten bedrage van f373 'sjaars. Erkenning. j De heer P. Th. Grenager, ingevolge I Koninklijke machtiging benoemd tel

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3