NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. ISc Jaas-gjsng. Zatepdan 18 December 1897, Ha 4433 jöJB02STIsrai3^CEIEsr TSPBL7S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post Q.37*/s Directeur-Uitgever ^ODVTEi^TsrsrTrErcsr: Van 1—5 regels 59 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Elrangère G. L. DAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi-s Faubourg Monlmartre. Met uitzonderingjjvan het. Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels r'0.75. elke regel meer/0,1-5; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP I'eisen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen ZandvoorlG. ZWEMMER; en Advertentien aan. S8F" Aan hen die daarop zyn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 51 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen cn een voor kinderen alleraardigstcn tekst. De pry's per 3 maanden is slechts 60 Cents.) Het bijvoegsel van dit blad dal Zaterdagavond, verschijnt zal bevat ten Haarlemmer Halletjes CCLXLVII. Binnen- en Buiienlandsche berichten. Varia. Advertentien enz. OfHcieeie Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 30 Dec. e.k., 's namiddigs ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie zyn ne- aergelegdde ingekomen verzoek schriften met de bijlagen vanH. Lon don om vergunning tot oprichting van eene slachterij en rookery op een ge deelte van het perceel aan de De Keystraat; van Tb. M. Blom om ver gunning tot uitbreiding van zyne sme derij met gasmotor in de perceelen aan den Jansweg No. 15 en 13; van G. J. Heenk om vergunning tot plaat sing van eene gasmotor in de smederij in het perceel aan de Kruisstraat 18 en dat op den veertienden dag na heden, zynde 30 December e.k., des namiddags ,ten. 2 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oplichten dezer inrichtingen in te Haarlem16 Dec. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Keizer Wilhelm heeft door het ver trek van zijn broeder prins Heinrich met het dnitsche eskader naar de chineesche kust weer eene schoone gelegenheid gehad om in een gloeiende speech te wijzen op Duitschlands ge wichtige rol in de staatkunde en daarby wat voor hem de hoofd zaak was de noodzakelijkheid tot uitbreiding der duitsche vloot opnieuw met vuur te bepleiten. In zyn toespraak tot prins Heinrich by het feestmaal in het Slot te Kiel zeide do keizer, dat de taak die thans den Prins te beurt valt de logische consequentie is van wat zyn groot vader en de groote kanselier op staat kundig gebied hebben gegrondvest en van wat zyn vader op het slagveld i heeft verwonnen. „In dat Duitsche ryk heeft de ver bazingwekkende ontwikkeling zijner handelsbelangen zulk een omvang aangenomen, dat liet mijn plicht is, den nieuwen Duitscheu Hansa mijn steun en bescherming toe te zeggen. En tevens geldt het hier den Dnit- schen broeders van geestelijken stand, die uitgingen oin in stilte te werken voor hun geloof, bescherming tever- leenen. „Onder de Duitsche oorlogsvlag zai onzen handel eerst recht datgene ten deel vallen, waarop wy meenen aanspraak te kunnen maken. De Duitsche handel kan zich slechts toe nemend en zeker ontwikkelen, als by zich veilig voelt onder de macht van het Rijk. En de macht van dit Rijk is de maebt over de zee. Het eene kan niet bestaan zonder het andere. „Het .door uwe divisie versterkte eskader zal ter bescherming van de vaderlandsche belangen tegen ieder een moeten optreden, die den Duit- schers iets in den weg wil leggen. Daarom moeten onze landgenooten in den vreemde de vaste overtuiging hebben, dat zij, of zij priesters of kooplieden zyn, als het noodig is, steeds op den steun van het Duitsche rijk kunnen rekenen. Indien iemand het ooit zou ondernemen ons in ons goed recht te krenken of te bena- deelen, dan treedt tusschen beiden, met uw gepantserde vuist, en zoo God wil, vlecht u lauweren om uw jeugdig hoofd, die niemand u zal be nijden. „In de vaste overtuiging dat gij naar goede voorbeelden handelen zult en voorbeelden zyn in ons Huis genoeg aanwezig en dat gij in overeenstemming met mijn gedachten en wenschen zult optreden, drink ik op uw welzijn met den wensch voor e8n goede reis, veel succes en een ge lukkigen terugkeer." Prins Heinrich dankte, in antwoord op 's Keizers toespraak zijn broeder er voor, dat deze hem dit bevel beeft opgedragen. Hij verzekerde dat hy er niet toe werd aangelokt door het vooruitzicht op roem of lauweren. Hij voelt er zich toe aangetrokken het evangelie des Keizers te gaan ver kondigen in het buitenland, en te prediken aan allen die het hooren willen en vooral aan hen, die het niet willen hooren. Dat wil by op zyn vaandel schrij ven. En hij besloot zyn toost met de woorden: „Den geliefden Keizer voor eeuwigHoera Donderdag na negenen lichtte te Kiel de kruiser Deutschland het an ker, met den keizerlijken standaard en de oorlogsvlag in top geheschen. In den doitschen Rijksdag had Don derdag de eerste lezing plaats van het nieuwe militaire strafwetboek. De rijkskanselier hield eene rede ter aan beveling, aan het slot waarvan hy zeide, dat de verbonden regeeringen in het invoeren van een algemeen militair strafproces voor het geheele duitsche leger een vooruitgang voor de duitsche natie zien. Het wetsontwerp zou niet tot stand gekomen zyn, als niet de overige bondsvorsten van belangrijke rechten afstand hadden gedaan. De rijkskan selier beval de aanneming van het ontwerp aan in den voor de verbon den regeeringen aannemelyken vorm. In Zwitserland heeft Donderdag weer eene verkiezing plaats gehad voor een bondspresident. Gekozen werd door den bondsraad de heer Ruffy uit Waadland, met 133 van de 150 stommen. In de regeering zal de nieuwe president de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaarden. De grieksche Kamer was Donder dag bijeen om over het vredestractaat to onderhandelen. Het werd dien dag in eerste lezing goedgekeurd. Zairnis wees in den aanvang der besprekin gen op den haast die er is bij het aannemen van het tractaat daar de sultan het reeds bekrachtigd heeft.Van ernstige oppositie was by de bespre kingen geen quaestie. De „Gaceta" te Madrid maakt een aantal telegrammen openbaar, gewis seld tusschen den Spaanschen premier Sagasta en den gouverneur-generaal der Filippijnen, welke het bericht be vestigen dat de leiders, der opstande lingen zich onderworpen hebben. De gouverneur is van oordeel dat do voorwaarden der onderwerping hoogst eervol zyn voor Spanje. Sagasta wensch te den gouverneur geluk, die beval, de operatiën te staken op voorwaarde dat Aguinaldo en de andere hoofden van do regee ring der rebellen onmiddellijk zouden vertrekken en den 27en dezer zich naar Hongkong zouden inschepen. Zij zullen worden begeleid door den lui tenant-kolonel Uvera, om hunne per soonlijke veiligheid te waarborgen. Hunne partygenooten, zullen de wa pens neerleggen. De Times verneemt uit New-York dat democraten in het Huis van Af gevaardigden zich verzetten tegen Mc Kinley's beleid in zake Cuba; deze partij verklaart zich vóór de motie van den Senaat, tot erkenning van de Cubaansclie opstandelingen als oor logvoerende party. De leiders van de Democraten zeggen, dat de leiders dei- Republikeinen de munt-kwestie en de Cubaansclie kwestie gebruikt hebben om Cleveland's beleid af te breken waarom zouden wy nu op de zelfde wijze Mc Kinley bestrijden? De correspondent voegt er bij dat de kansen op een onvruchtbare en veel bewogen zittingsperiode van bot con gres nu aanmerkelijk toegenomen zyn. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 17 Dec. 1897. Uit eene annonce in ons nummer van heden blijkt, dat Zondagavond alhier in de Concertzaal van de Soc. „Yereeuiging" een concert zal worden gegeven door een gedeelte van het koor, met instrumentale krachten ver sterkt, van de N. en Z. Ned. Opera Vereenigiug, onder leiding van den heer August Hoedemakers. Blijkens eene ontvangen recensie in een Ara- 8terdamscb blad is zeer te loven de vertolking der verschillende nummers voor zang, door koor en viool op een eenigen tyd te Amsterdam gehouden concert en het programma, dat toen werd uitgevoerd. Een bezoek aan de uitvoering op Zondag kan daarom elk worden aangeraden, al zou het alleen maar zijn ten behoeve der slacht offers van de debacle der opera De Groot. Tram naar den Zijlweg. Onder de bewoners van den Zjjl- weg en aangrenzende straten circu leert het navolgende adres, dat reeds een groot aantal handteekeningen heeft verworven. Aan den Raad der Gemeente Haarlem, Geven met verschuldigden eerbied te kennen: de ondergeteekenden, allen bewoners van den Zijlweg en aangrenzende straten te Haarlem, dat adressanten met belangstelling kennis hebben ge nomen van het feit, dat deHaarlem- sche Tramwegmaatschappij zich op nieuw tot uwen Raad heeft gewend met eene aanvrage van concessie tot het aanleggen van onderscheidene tramlijnen door de gemeente en dat in het geprojecteerde plan weder is opgenomen dc aanleg van een traject van de Groote Markt over den Zijl weg tot den spoorwegovergang al daar dat adressanten het plan der Tram- maatschappij ten zeerste toejuichen en het nuttig oordeelen ter onder steuning der concessieaanvrage als belanghebbende ingezetenen van hunne ingenomenheid met het daarbij ter goedkeuring voorgelegde tramplan aan Uwen Raad te doen blijken, in de volle overtuiging dat do vergemakkelijking en ontwikkeling van het verkeer tus schen de buitenwijken onderling en met de stad in lang gevoelde behoefte voorziet en in het algemeen belang der ingezetenen strekken zal; dat inzonderheid voor de onderge teekenden als bewoners van het kwartier, dat in de laatste jaren aan den Zijlweg binnen de palen der ge meente ontstaan is en zich gaande weg belangrijk blijft uitbreiden de behoeften aan een gemakkelijk, goed koop, geregeld en snel verkeermiddel met de binnenstad zich meer en meer doet gevoelen eene behoefte waaraan de dienst der Bloemendaalsche Tram wegmaatschappij slechts op zeer ge brekkige wijze kan tegemoet komen, doordien de door haar ondernomen ritten te weinig hare prijzen in ver houding tot het traject te hoog en hare voertuigen veelal voor het be reiken van ondergeteekenden meer dan overlade* zyn, doch waarin door de uitvoering van het plan der Haar- lemsche Tramwegmaatschappij ten volle voorzien zal worden dat adressanten echter niet alleen in hun eigen belang, maar ook in dat der andere ingezetenen speciaal der bewoners van die stadsgedeelten, 'waarheen en waardoor de tramweg maatschappij voornemens is na beko men concessie ook hare lijnen te brengen, uwe goedkeuring juist van de lyn over den Zylweg op de aller eerste plaats wenschelyk en noodig oordeelen, omdat, zoo zij goed zijn ingelicht, de aanleg dier andere lijnen, waarvan evenzeer groot gerief voor de betrokken ingezetenen, maar niet even rijk voordeel voor de Maat schappij kan worden tegemoet gezien, van die goedkeuring afhankelijk is gesteld. Weshalve ondergeteekenden Uwen Raad met vorigen eerbied dringend in overweging geven aan de Haar- lerasche Tramwegmaatschappij de ge vraagde concessie tot het aanleggen der geprojecteerde lynen, inzonder heid van die over den Zylweg, to ver- leenon. (Volgen de handteekeningen). ARROfeDI SSEEtiENTS- RECHTBANK Zitting van Donderdag 16 De cember 1897. Weprens mishandeling werden veroor deeld G. Broek, J. J de Vries en JlKuiper, respectievelijk tot f 10 of 10 dagen, flOof 10 dagen en 14 dagen gevangenisstraf. Wegons het inslaan van ruiten J.F. Th. van Riet en L. Daniels en K. Siderius, resnectievelijk tot f3 of 6 dagen en 14 dagen gevangenisstraf. Wegens diefstal van vleesch K. Ouwe jan tot 4 maanden gevangenisstraf. Wegens beleediging van den heer J. H. M. Evelein werd de landbouwer D. v. d. Heuvel veroordeeld tot f 25 op 15 dagen. KANTONGERECHT. De Kantonrechter heeft op 15 Dec. 1.1 uitgesproken de navolgende vonnissen 1. P. L. E, S. N. J. M., en K. F. te Haarlem, wegens overtreding der arbeids wet no. 1 en 2 ieder tot eene boete van f 2 subs. 1 dag hecht. no. 3 tot eene boete van f 2 en twee van f 1 sub. 2 dagen voor de eerste en 1 dag voor de twee laatste boeten, no. 4 tot eene boete van f2 sub. 2 dagen hecht. 2. N. F. H. te Haarlem wegens b:j het passeeren van een trein de sluitboomen niet sluiten aan een overweg, tot eene boete van f2 sub. 2 dagen hecht. 3. P. K. te Haarlem, wegens ongeoorloofd op den openbaren weg gelegenheid ge1 tot bet, houden van een hazardspel, tot f 10 sub. 8 dagen hecht. 4. A. S., G. B., B. D. te Santpoort, W. v. d A. en P. J. v. d. A. te Hillegom, we gens ongeoorloofd loopen over een anders grond no I, 2 en 3 ieder tot eene boete van f2 na 4 en 5 ieder tot eene boete van f3 subs. 3 dagen voor ieder. 5. I.. O. R. L., F. D v. D., II. J O.. D J. SP. A J.. P. C. J V en W. F. P. L W. te Haarlem, wegens straatschenderij, no. 1 tot f2 boete subs. 2dagenhecht.no 2 en 4 ieder tot eene boete van f 0.50 sub. 1 dag hecht. no. 3 vrijgesproken, no. 5 ont slagen van rechtsvervolging no. 6 tot f 5 boete subs. 3 dagen hecht en no. 7 tot f3 subs. 2 dugen hecht. 6. W. G. R., W. A. R., J F. K. en G. P B. te Haarlem, wegens verwekken rumoer no. 12 en 3 ieder tot f 2 subs. 2 dagen hecht. no. 4 tot f2 boete subs. 3 dagen hecht. 7. II. II. te Purmerend wegens als ge tuige opgeroepen wederrechtelijk wegblij ven, tot f3, sub. 2 dagen hecht. T II. C v. R en M. II. B. te Haarlem, wegens als hoofd van een gezin aan het gemeentebestuur geen kennis geven van ieder opgenomen lid in het gezin, no. t tot eene boete van fl sub. 1 dag hecht., no. 2 tot f2 sub. 1 dag hecht. 9. J. d K. te Velsen, wegens op den openbaren weg een wapen bij zich hebben tot f 1 boete sub. 2 dagen hecht 10. T H. K. te Haarlem, lo. wegens ongeoorloofd sterken drank in 't klein ichenken, gepleegd bij herh. So. wegens sterken drank verkoopen aan een kind he neden 16 jaar, tot eene boete van f100 ;ub 8 dagen hecht, en tot eene boete van f 1 sub. I dag hecht. 11W. A. te Haarlem, wegens ongeoor loofd sterken drank in 't klein verkoopen tot eene boete van f20 sub. 10 dagen hecht. 12. II. M. A. B. te Amsterdam, wegens bij het opvragen der plaatsbewijzen geen bewijs hebben voor een kind tot f 1 boete sub 1 dag hecht. 13. Wegens overtreding der ijk wet A.N., V. J. M. N.. J. G P. v. D P. S, C P. F V. en N. P. G- te Haarlem ieder totfl boete subs. 1 dag hecht., II. v. D., te Haar lem, tot tien boeten van f 0.50 subs. 1 dag hecht, voor elke boete. K. v. E en J. K. te Haarlem ieder tot vier boeten van f 0.50 sub. 1 dag hecht, voor elke boete, J. J, D. en J. B. te Haarlem ieder tot drie boeten van f0,50 subs. 1 dag hecht voor elke boete, no. 1 bovendien vrijgesproken van het meer dere' II. E. te Haarlem tot 3 boeten van f 0.50 en eene van f 1 subs. 1 dag hecht, voor elke boete en P. II. II. te Haarlem tot twee boeten van f0.50 sub. 1 dag hecht, voor elke boete, J. C. F. W. te Haarlem tot eene boete van f I en eene van f 0.50 sub. 1 dag hecht, voor elke boete. 14. P. J, K. en J. C. W. te Haarlem, no. 1 wegens in de prov. N. H., no. 2 we gens te Haarlem rijden met een hond zon der muilkorf, ieder tot eene boete van fl sub. 1 dag hecht. 15. J. v. L. te Sandpoort en H. B te Haarlem, no. wegens in de prov. N. H., no. 2 wegens te Haarlem rijden met een rijwiel des avonds zonder licht ieder tot eene boete van f0,50 sub 1 dag hecht. 16. L. V. te Haarlem en A. H. V. te Lei den wegens in de prov. N. H. buiten nood zaak een voetpad berijden, ieder tot f 1 boete sub. 1 dag hecht, 17. C. K. en J. K. te Velsen wegons zich met wildstrikken in het veld bevinden, ieder tot fó boete sub. 4 dagen hecht. 18. C. V. te Bloemendaal, wegens doen van pogingen om wild te bemachtigen met wildstrikken, tot f5 boeto sub. 3 dg hecht. 19. J O. te Velsen, wegens ongeoorloofd in open jachttijd wild vervoeren, tot f5 boete sub. 4 dagen hecht. 20e. D. de M. te Haarlem, wegens te Haarlem rijden in verboden richting, tot fl boete subs. 1 dag hecht. 21 e. H. M. te Haarlem, wegens op den openbaren weg een schuthok niet verlich ten tot f0.50 boete subs. I dag hecht. 2'2e. T. F te Haarlem, wegens te Haar lem op bevel der politie zich niet uit eene tapperij verwijderen tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. 23e. H. II. te Haarlem, wegens te Haar lem 1 e. varkens houden 2e. eene mestver- zameling houden, tot twee boeten van f0 50 subs. 1 dag hecht, voor elke boete. 24e. J. K. te Haarlem, wegens te Haar lem in strijd met de vergunning varkens houden, tot f0 50 boete subs. 1 dag. hecht. 25e. J. A. te Haarlem, wegens te Haar lem eene mest verzameling houden tot f 0.50 boete subs. 1 dag hecht. 26e. J. M. en R. S. te Haarlem, wegens Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XLHI. De raad van den advocaat. 61) „Wanneer de heer Gordon nu eens niet terugkeert, wat zal er dan gebeuren, mynheer Brett?" „Dan zal mijnheer Kavanagh er toch wel zonder kleerscheuren afkomen. Al wat de goede kolonel in de zaak verdient, zal als aflossing beschouwd en op de rekening van den heer Kavanagh overgeboekt worden. Met ter tyd zal de hypotheek zonder twijfel afgedaan worden, want de zaak gaat goed en de fabriek werkt nu reeds met drie ovens." „Zeidet ge ook niet, dat de heer Kavanagh nog an dere fabrieken had gekocht „Ja, twee of drie kleine. Hy heeft dit gedaan, toen hy vernam, dat zijn concurrenten, de gebroeders Hin ten, van hun fabriek een maatschappij op aandeelen gingen maken. De heer Kavanagh zag in, dat dehee- ren Hinton zonden beginnen met de zaak aanmerkelijk uit te breiden en terecht, want dc nieuwe maatschappij was van plan op staanden voet alle pottenbakkerijen van den heer Gordon over te nemen." „En wat zou er dan van de hypotheek op de firma Bell en Gordon terecht komen?" „Die zou ook door de maatschappij overgenomen wor den, want de directie van een flrma, die gelanceerd wordt, laat zich door zulke kleinigheden niet afschrik ken." „En indien de nieuwe koopers er nu eens op ston den, dat de hypotheek onmiddellijk werd afgedaan, wat dan?" „Dan zou mynheer Bell zich zeker genoodzaakt zien alles in den steek te laten en zijn leven in een armhuis te eindigen." „Maar mynheer Kavanagh zou hem als man van eer, natuurlijk schadeloos stellen uit de mooie winst, die hij met deze speculatie gemaakt heeft" „Ja, waarschijnlijk zou by als man van eer zóo han delen." En terwijl de advocaat my van terzijde een knipoogje toewierp, zeide hy op geruststellenden toon „Zooals ge ziet juffrouw, is uw geld goed geplaatst." „Dank u, mijnheer Breit. Wanneer cr iemand komt. om mij te spreken moet ge zeggen, dat ik over een uur terug zal zyn." Het rijtuig waarmede ik gekomen was, wachtte nog voor de deur. De heer Pelham zeide aan den koetsier, waar h\j wezen moest en nam naast mij in de cab ,Die personeD, waarover de heerjBrett sprak, z\jn dus dezelfden, die gij bedoelt, juffrouw „Ja zeker." „Begrijpt ge goed, hoe de zaak in elkander zit?" „Ik geloof wel, dat ik begrepen heb wat uw klerk vertelde." Maar ik wil er voor den lezer bijvoegen, dat de bij zonderheden van deze zaak mij toen ter tyd veel min der duidelijk waren, dan na afloop van de geheele ge schiedenis. „Het is duidelijk, dat Kavanagh alles ora zoo te zeg gen in een koffer pakt, om er gemakkelijk mede te kun nen vluchten, als de omstandigheden hem daartoe dwin gen. Al zyn maatregelen zyn genomen met het oog op de mogelijke terugkomst van den heer Gordon. Ik be hoef u niet nog eens te zeggen, hoe noodzakelijk het is, dat uw verblijf alhier voor Kavanagh verborgen blijft. Wanneer hy maar de minste achterdocht kreeg, zou alles verloren zijn. Eén ding is my niet recht dui delijk," vervolgde de advocaat na even te hebben na gedacht, „waarom heeft hij zich niet dadelijk van die winst verzekerd, door het aanbod van die nieuwe maat schappij aan to nemen? Hy zal toch wel weten, dat éen vogel in de hand heter is dan tien in de lucht. Een man die zoo weinig eerlijkheid bezit, moest zich niet uit genegenheid voor een ouden man aan een échec blootstellen, zelfs niet als hy kolonel Bell kon sparen. Maar ik wed, dat hy het wel met de een of andere be doeling heeft godaan." Het ry'tuig hield stilde heer Pelham steeg uit en trad het gebouw van de bank binnen. Met een van vreugde stralend gelaat kwam hy terug. „Alles is uitstekend in orde," zeide hij, vlug in het rijtuig springende en terwijl wij voortreden, telde hy telkens en telkens weder de bankbiljetten, alsof hy er een genoegen in vond die kostbare papieren aan te reiken. De heer Lazare ontving ons uiterst beleefd, telde op zijn beurt het geld na, haalde den brief van Schemyl uit zyn schrijftafel en las hem aandachtig door. „Gij komt juist by tyds, waarde juffrouw," zeide hü terwijl by het telegram schreef„mijnheer Schemyl zal morgen uit Moskou vertrekken." „Maar myn vrienden bevinden zich niet te Moskou." „Neen, dat weet ik, zy zullen nu op de hoogte van Voronstkaïa zijn. Maar ongetwijfeld zal de heer Sche myl daar het telegram niet willen ontvangen. Weet gij ook, wie hem nu aan hot posthuis vervangt? „Zijn broeder Borgis, geloot ik." „O, dan wensch ik u geluk, want Borgis Schemyl is bijzonder uitgeslapen in zulke gevallen. Morgen zal Peter Schemyl waarschijnlijk een telegram van zyn broeder uit Moskou ontvangen, waarop hij uw men den op do een of andere manier over do grens zal helpen." „Gelooft gij, dat hun ontsnapping zal gelukken vroeg ik ongerust. „Ik heb er allo hoop op, nu Borgis zich ook met de zaak belast heeft. Do eenige moeielykheid zal zün, om over de grens te komen, en wanneer gy in Londen geen vijanden hebt, die de Russische politie kunnen waarschuwen dan. kunt gy uw vrienden binnen vier of vyf weken verwachten." Terwijl de heer Pelham eenige oogenblikken met mij over dit vooruitzicht had gesproken, eindigde hij met te zeggen:

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1