PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. Geldermalsen bij zijn zwager, den beer G. van Wijk, opgenomen. Na een proces-verbaal in handen van politie te Geldermalsen te hebben gelaten, reed de lieer Rit Jr. met getuigen naar het gerecht te Tiel om eene aan klacht in te dienen. Nog dienzelfden avond vervulde majoor Huibrechts met jjver zijnen plicht door v. A. ge boeid voor den burgemeester Van Deil te brengen. Deze gelastte echter v. A. op vrije voeten te stellen. Inmiddels was een officieel telegram uit Tiel gekomen om den dader ge vankelijk over te voeren, waarop ma joor Huibrechts nogmaals voor de taak werd gesteld, v. A. in hechtenis te nemen. Ook nu gelukte dit, waar na v. A. des anderen daags naar de gevangenis te Tiel werd gevoerd. In zyn meer dan dertigjarige ambtsver vulling waren nog nooit handtastelijk heden tegen den heer Rit gepleegd, v. A. staat te slechter naam en faam bekend, en wordt door de dorpelingen gevreesd. Een smokkelaar gedood. Door Belgische ambtenaren die in hindernis lagen tusschen Luik en Maastricht, zijn eenige Hollandsche smokkelaars overvallen die koebeesten over de grenzen wilden brengen. Op het zien der ambtenaren namen de smokkelaars de vlucht, waarbij huu eenige schoten werden nagezonden, met het noodlottig gevolg dat een der vluchtelingen doodeiijk werd getrotfen. Zijn lijk is later gevonden. De onge lukkige woonde tè Stamproy en laat eene vrouw met 3 kinderen na. Leiieren en Kunst. Omtrent de aangekondigde uit voering van de Haarlemscbe Kunst club in den Schouwburg (te 's- Gravenhage) op 29 Decemb. meldt men ons voorloopig, dat voor de pauze eenige zangnummers en kleine come- diestukjes zullen komen en na de pauze het hoofdnummer, d. i. „De Muiderkring", opgevoerd zooveel mo gelijk in de taal van die dagen (1625). Door den heer Sommei- is expresselijk een doek voorstellende de Slotzaal te Muiden, geschilderd; het stuk zeifis door een dame gemaakt. De beroemde mannen der oudheid zullen met Tes- selsehade, Anna Roemer en anderen daarin optreden. Medewerkers zijn de heerenTh. Chappuis, majoor der inf.; mr. L. O. Kronenberg, mr. W. W. Van Hulst, Mos, le luit. der cav.; Van der Moer, le luit. der inf., en de dames: Smit Kleine—Fastré, Yan der Garden—Bouvy, A. en T. Drost, A. de Graaff, F. Nieuwenkamp, M. Smit Kleine en M. Frjjlinck. Ook op andere plaatsen is bovengenoemde Vereeniging, voorzitter F. Smit Kleine, uitgenoodigd op te treden. Yad. Ln Eigen Haard, van heden is o. a. opgenomen een artikel met afbeel- dingeu van J. B. L. over de veepest in de residentie Batavia, en een van G. de Voogt, eveneens met afbeel dingen over honden op oude afbeel dingen terwijl S. Kalff zijn artikel over een Indisch portret in het Rijks museum vervolgt. De Wereldkroniek geeft nogmaals een artikel met afbeeldingen over kapitein Dreyfus' gevangenis. Verder een afbeelding der nieuwe Doops gezinde kerk te Dordrechtportretten van Alphonse Daudet, jhr. van Nis pen tot Sevenaer en W. Degenhardt. allen met bijschriften, enz. Daudet. De dood van den frauschen schrijver Alphons Daudet kwam voor zijn ge zin even onverwacht als voor het publiek. De schrijver was opgewekt en wel .aan tafel gegaan. Plotseling kreeg hij een flauwte. De hulp der in allerijl ontboden geneesheeren mocht niet baten. De artikelen in de fransche bladen, die verhalen van de laatste oogenblik- ken van den bekenden auteur, en in 't kort zjjn leven en zijn werk samen-1 vatten, bewijzen hoe bemind hy was, j en hoe zijn boeken gewaardeerd wer-1 den. Als mensch ging er een groote be- koring van hem uit. Hij was een ver rukkelijk en onuitputtelijk causeur., De meeste Fransche literatoren van onzen tyi hebben aan zyo tafel ge zeten en genoten van zijn gesprekken, die het eigenaardige meDgsel van zui delijke levendigheid en Parysch ver nuft hadden dat ook in zyu werken zoo aantrekt. Toen Fromont jeune et Risler ainé zijn naam voor goed vestigde, woonde Daudet iu het Marais, in het oude hotel Lamoignon. Dat was na den oorlog en het beleg, waarin de schrij ver zijn plicht gedaan had als soldaat; het was toen al tien jaar geleden dat rOEillet blanc door de Comédie-Fran- Saise werd opgevoerd, en er waren een jaar of wat verloopen sedert Petit Chose, de Lettres de mon Moulin, de Lettres a un absent, de Contes du Lundiook zyu eerste Tarasconnade was al verschenen. Later betrok hy een appartement in de avenue de l'Ob- servatoire. Daar, in die stille, deftige wijk scbreef hy Les Rois en Exil, TEvangcliste, Sapho. Een van de ha bitués van zyu woning in de avenue de l'Observatoire was Gambetta. Na tuurlijk voelde men daar ook den pols slag van het groote letterkundige le ven. Met verscheiden van de be- roemdsten was Daudet intiem. Zijn verhouding tot de Goncourts is nog pas door de gebeurtenissen van den laatsten tyd toegelicht. In deze woning kreeg Daudet de eerste waarschuwing van de vreese- lyke kwaal, die hem langzaam zou sloopen. Een paar jaar later verhuisde hy naar de rue de Bellechasse. Twee maanden geleden woonde hy daar nog. Van zijn buiten Champro- say teruggekomen, ging men dadelyk aan 't verhuizen. Daudet had al lang met dat plan omgegaanhij zocht een plekje waar hy lucht, zon eu boomen 'zien kon, in dat Parys dat zoo somber is voor wie niet kan uit gaan. Eindelijk had hy het gevonden. Zijn studeerkamer zag uit op een tuin dien hy wel als een miniatuur kon beschouwen van zijn park te Champ- prosay. In de rue de Bellechasse zijn al de romans en de tooneelbewerkingen van die romans, na Sapho, ontstaan. Laat stelijk nogSoutien de Familie, dat geïllustreerd verschijnt in de Illustra tion. Veertien dagen geleden corri geerde hy daarvan de laatste proeven. In het Journal van Vrijdag drie artikelen over Daudet: van Francois Coppée, Ernest la .Jeunesse en vooral een mooi en aandoenlijk van', Catulle Mendès. De begrafenis was bepaald op he denochtend, in de kerk van Sainte- Clotilde. Sport en Wedstrijden. Een mooi verhaal. Uit Chicago komt een ijzingwek kend verhaal. Ten-einde Newyork te overtreffen, had men daar een zevendaagschen wielerwedstrijd georganiseerd. Twaalf reden afdeu 5en dag waren er nog drie overtwee waren doodgevallen en een was niemand weet waarheen met zyn wiel uit de baan gevlogen en als een komeet in de ruimte ver dwenen. Dien 5n dag sprongen de slag aderen van no. 10. Den 6en dag werd no. 11 stapelgek; maar het publiek eischte. dat de eenig overgeblevene de volle 168 uren zou blijven door wiele ren. De ongelukkige deed 't; maar toen de klok de laatste minuut aan wees, was hy niet tot staan te bren gen; hy rolde almaar door, met ge-^ weldige vaart, tot hij den achtsten dag necrsmakte en dood bleef liggen.' By de lijkopening bleek, dat de ver stijfde armen al sinds ten-minste twee dagen dood waren en de hersenen een kringvormige ligging hadden aange nomen de ongelukkige was gestor ven aan „delirium cyclonaris." „All Australia" maakte in de match tegen de Engelsche cricketspelers te Sydney in de eerste innings 257 pun ten (de Engelsche 581) in de tweede 438. Met een kleine honderd punten kannen de Engelschen dus Minnen. GEMENGD NIEUWS Uit de Engelsche arbeiders wereld. De commissie uit de „Engineering Conference1' heeft ter kennis van de conferentie gebracht dat een voorloo- pige overeenkomst is getroffen op alle puaten behalve den eisch der werk- _-eden van een 48-urige arbeidsweek, welke eisch door de werkgevers werd verworpen. De conferentie werd daarop ver daagd, terwijl nogmaals de werktuig makers zullen stemmen over het ge schilpunt. Er is een werkstaking uitgebroken onder de machinisten, behoorende tot het personeel der stoomvaartlijn Allan, te Glasgow. Hun dienstweigering dreigt den stoomvaartdienst van Allan te zullen ontwrichten. De grief der werkstakers schijnt te zijn het zeer korte verblijf aan den vasten wal by de aankomst der stoombooten. Er gaan ongunstige geruchten no pens de Vrjjdag gehouden conferentie der engineers. Naar het heet is geen definitieve schikking verkregen. De gedelegeerden der werklieden voor spellen mislukking en onbepaalde ver daging der conferentie. Een pijnlijke toestand. Te Worms werd dezer dagen „Dou Carlos" gespeeld. In het groote too- neel van Don Carlos eu prins Eboli stond de prinses eensklaps op van den divan, waarop die beiden zaten en liep het tooueel af. Maar al heel gauw kwam hy terug en speelde weer voort. Het publiek vernam later, dat de hartstochtelijke prins een speld, die aan de kleeren van prinses Eboli had gezeten, in den mond had gekregen. Op het tooneel kon hij die speld niet verwijderen, dat had iemand achter de coulissen moeten doen. De Panamazaak. Door agenten van de recherche te Parys zyn Vrijdagavond de oud-afge vaardigden Planteau, Laisaut, Gail- lard eu Boyer gearresteerd, als betrok ken in de Panamazaak. Zij zouden hedeu voor het hof van assisen ver schijnen. Verder zijn nog in verband met deze zaak gevangen genomen de afge vaardigde Maret eu de oud-afgevaar digde Saint Martin. Pierre Vaux en Jean Petit werden in 1852 door het Hof van Beine-et- Loire tot levenslangeu dwangarbeid veroordeeld. Thans is dat vounis door het Hof van Cassatie vernietigd en de Staat is veroordeeld aan de familie van Vaux 100.000, aan die van Petit 50.000 frs. schadeloosstelling uit te keeren. Uit Kreta. Onder de christenen te Chauia heerscht, volgens den correspondent van de Times, groote opgewonden heid wegens den moord, midden in de stad door mohammedanen gepleegd op een christelijk koopman. By de begrafeuis van den vermoorde waren alle winkels van christenen gesloten. Internationale troepenafdeeiingen pa trouilleerden door de stad en by de begrafenis waren Italiaanscbe troepen en Montenegrynsche gendarmen tegen woordig. Bisschop Nikeforos is uit naam van de christelijke notabelen met admiraal Canevaro over den toestand gaan spreken. De vlootvoogd beloofde dat de orde gehandhaafd, en dat de moordenaars gestraft zouden worden. Intusschen hebben de christenen buiten de stad nu ook een moham- medaanschen schaapherder vermoord en zyn schapen meegenomen. Vervolg Stadsnieuws Naar wij vernemen is Haariemsche Frans, die uit de gevangenis ontvlucht was, door de Rijkspolitie wederom gevat te Barsingerhorn. Naar wy vernemen heeft het con- cert-Zalsman door de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" Woens dag jl. gehouden na aftrek der on vermijdelijke onkosten ruim f550 opgebracht. Wy verwijzen hierbij naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin het „Doopsgezind Zangkoor" belicht, dat door onvoorziene omstan digheden le de uitvoering van Dins dag 21 Dec. op Woensdag 22 Dec. is gesteld en 2e niet de heer Joh. Kerkhoff, violist te Arnhem, maar de heer Leendert van de Tand, 1ste violist van het Haarlemsch Muziekkorps, als solist optreedt. Sehermwedstrijd. Heden, Zaterdagmorgen ving inde groote zaal van „Felix Fa vore" de reeds in een vorig nummer aange kondigde sehermwedstrijd aan. De heer A. J. Meijerink, die den wed strijd met een hartelijk woord van welkom opende, bracht daarin ook een woord van dank aau hen, die prijzen hadden uitgeloofd, inzonder heid aan den Burgemeester dezer ge meente. Het verloop van den wedstrijd, voor zoover den uitslag bij het afdrukken van ons blad bekend is, volgt hier onder Afd. A.a. Degen. Ingeschreven 29 deelnemers. Pryswinners F. v. d. Stappe van „De Vrye Wa penbroeders" van Amsterdam, en E. Valenca, van „O. A. S. C." van Am sterdam. Afd. A.b. Sabel. Ingeschreven 26 deelnemers. Pryswinners Ph. Th. Stol en J. J. Meijerink, beiden van „Excelsior" te Haarlem. Aan den wedstrijd d. voor instruc teurs die daarna aanving namen 3 personen deel. Van deze was de win ner van het kunstvoorwerp, een prach tig portret van H.M. de Koningin in lijstje, de heer L. J. M. P. Van Humbeek, directeur van de „Vrye Wapenbroeders." Af deeling b. c. Degen. Ingeschre ven 13 deelnemers. Prijswinners Jac. Hamilton, Schutterij Haarlem, Schenkan „Vrije Wapenbroeders." Amsterdam. De wedstrijden duren voort. De optocht in 1898. Vrydagavond heeft de Commissie voor den optocht iu 1898 vergaderd met het hoofdbestuur. Besloten werd den eersten groep, voorstellende „de stad Haarlem" weg te laten om verschillende redenen en den optocht derhalve te doen be staan uit 5 groepen, namelijk de jeugdontworpen door Vaarzon Morel, Haarlem als Bloemenstad en ontworpen door denzeffde een wagen, die zal worden ingericht als symbolieke hulde aan hei konink lijk gezag, omgeven door ridders, die het beschermenkunsten, ambachten en fabrieksnijverheid, waarvoor tee- keningen zyn ontworpen door de hee ren J. A. G. v. d. Steur en J. v. d. Berg; de Sport, ontworpen door den heer Stroth. Haarlemmermeer. GetrouwdA. Schyff en J. v. Dyk. Bevallen: C. Kalmthout -Groote- |mau d. J. Poortvliet—Oudenaren d. jj. Maaskant—v. Tol z. E. Kocb 'Broertjes z. M. v.Staveren—v.Schie z. G. Holleman—de Laat z. N. Oost- wouder—Rip d. G. den Rooijen— Ver beek d. G. Hogenhout—de Graan z. en d. II. Boekhoven—v. d. Linden d. F. Blijleven—den Hollander d. J. v. d. MaasLakeman z. A. de Jong— Groeneveld d. OverledenC. M Bouma 60 j. J. Oomen 76 j. H. C. Anspach 59 j. D. Karstanje 67 j. M. Kastanje 35 j. E. B. H. Wamsteeker 10 md. M. C. Cor- nelisse 3 wk. Heemstede. BevallenA. M. Corsten- van dei- Ploeg d. M. H. Landmeier—Kales d. J. Roelofs—van Oruijningen z. Zandvoort. Door den heer P. 1. R. de F. is voor liefdadige doeleinden eene som van f 100 beschikbaar gesteld. BevallenA. Schut—Zwemmer d. Velsen. By de gehouden aanbesteding voor de onderhoudswerken dezer gemeente, waarvoor 11 biljetten waren ingeko men, is het werk gegund aan H. C. Krabbe voor Santpoort voor f567,80; G. H. Philips voor IJraui- den voor f 1050; P. Hamers voor Vel sen voor f 1535,50. OndertrouwdC. Broek en M. Zwemmer. J. Burger enA. v. Ilage. Bevallen H. v. d. Ende—de Rooy d. H. Schoon—Prevost z. M. J. Hei lig— Barthel z. H. Jansen—Tetenburg z. A. Anisz—Heeremans d. A. van t Slot—Barmentloo z. B. Vos—Dijk man z. A. Lodewijk -Peerdeman d. A. Rozemeyer—Tuin d. OverledenG. v. Ekeren 77 j. H. A. van Olsen 57 j. Spaarndam. Ondertrouwd,T. M. Mentjox en J. Schepers. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: M. A. Scharrighuisen- van der Fange d. OverledenN. van Eks m. 79 j. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Brand te Amsterdam. Vanmorgen omstreeks halfacht liet de suikerbakker G. H. Lotze, die woont in de 2e Laurierdwarsstraat 48, suiker smelten in een pannetje op het vuur. Niet minder dan onbe waakt gelaten melk kan ook smel tende suiker zich uitzetten en bij zekeren hittegraad de pan verlaten. De gesmolten suiker van den heer Lotze borrelde in het vuur, dat het pannetje verhitte, raakte in branden toen de brandweer gewaarschuwd en van verschillende kanten te hulp was gesnel l, stonden winkel en ach terkamer geheel in brand en lekten de vlammen reeds aan voor- en ach terkantvan den gevel der tweede verdie ping. Met twee Veclitkranen was men het vuur spoedig meesier, maar het benedenhuis is deerlyk uitgebrand en de puinhoop doet niet vermoeden, dat voor enkele uren daar een ver lokkende voorraad suikerbakkersgoed iu velerlei verscheidenheid lag uit gestald. Persoonlyke ongelukken vielen niet te betreuren, daar alle bewoners zich intijds konden redden. Huis en in boedel waren verzekerd. Hbld. TELEGRAMMEN. De vrede gesloten. ATHENE 18 Dec. (R.-O.) De Ka mer nam het ontwerp-wet tot ratificatie van het vredesverdrag bij derde lezing ,n. De Kamer ging daarna voor onbe- paalden tijd uiteen. POSTERIJEN. Lijst van onbekende brieven, ver zonden door het Postkantoor te Haar lem, gedurende de 2e helft der maand Nov. 1897. Snel, AmstelveeuP. v. Edem Mej. M. Bakker, J. Wits, Smink, C- Sander, allen AmsterdamBotterop, Gouda; J. Pragt, Mej. Leitzinger, E. L. Büehner, allen 's Gravenhage Theod. F. K. de Marez Oyens, Gro ningen; D. Faber, Van Wieringen beiden HaarlemDirecteur Dieren tuin, Helder; Mevr. Crooy Teepken, Naarden; Boer, Reewijk; E. de Lange, J. P. Wolffram, I. v. d. Kasteelen allen te RotterdamH. Branderhorst? Briefkaarten. G. H. Menses, Mej. Ida Mollinger, Mej. de Min, Levi, L. Pruissink^ J. Mulder, allen te Amsterdam Mej. Kuiken Mej. v. d. Putten, Rotter dam. Buitenland. Mej. A. Rüster, ErfurtF. Fran- kin, Louvainv. Rechteren Altena, Mollard, beiden te ParijsMej. M. Micocci, Rome; G. v. Notten, G. J. v. Notten, Singapore. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 Dec., 1897 des na middags van 12 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Marsch uit Jeplita. Handel-Sulfte. Grosser religiöser MarschLux. 3. Sonate no. 6 Mendelssohn. 4. Intermezzo uit Ca- valleria Rusticana Mascagni. 5. Méditation. Guilmant. Stoom vaartberichten Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, vertrok 17 Dec. van Marseille. Het stoomschip Obdam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotterdam naar Newyork, pass. 17 Dec. des nam. 4 u. Lezard. Het stoomschip Oceanien, met de Fransche mail, arriv. 16 Dec. te Suez en heeft de reis naar Marseille voort gezet. Het kan den 21en aldaar wor den verwacht. Het stoomschip Prinses Amalia van Amst. u. Batavia, pass. 17 Dec. Kaap Roca. Het stoomschip Koningin Wilhel- rnina, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 17 Dec. te Padang. Het stoomschip Victoriaarriv. 16 Dec. te Brindisi met de mails van Indië, China en Australië. op ZONDAG 19 Dec. 1897 TE HAARLEM. Groote Ka. Voorm. 10 ure, Moeion. 's Avonds 6 ure. Gerth van Wijk Jr. pred. te Bennebroék. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Janskerk. Voorm. 10 ure. Jonker. Bakenesserkerk. Voorm. 10 ure, Hilbrander. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Boon. Namidd. 2 ure, Zondagsschool. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 ure, Gorïlag. Doopsgez. Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Barger. Nam. 2'/ï ure, Barger. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Nam. 6'/j uur Hulsman HiUegom. Voorm. 10 ure, v. Veen. 's Avonds 5 ure, dezelfde. Familieberichten, Getrouwd 15 Dec. (Bij volmacht): J. B. Schuil en A. J. Hol, Harlin- gen. D. M. Grünwald en H. Poppers, Winterswijk. 16. A. Ham en N. J. C. L. Oudegeest, den Haag. Bevallen 16 Dec. G. Witsen Elias —Van der Goes d. (reeds overl.) Oegstgeest. O. M. J, Reuser—Cami- nada d. den Haag. Overleden11 Dec. H. A. Mole naar 58 j. Putten (Veluwe). 16. A. S. van der Chijs jd. 57 j. Zutphen. Wed. G. Bijl—Winkel 70 j. Hoog woud (Gouw). W. Gillot 61 j. Amst. 16, A.Rovalk 42 j.Amst. H. F. Deel 6 j. Slocb teren. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 17 Dec. C. I. Ver- w~ en A. L. Wiikens. Bevallen: 15 Dec. M. H. Evelein Evelein z. 17. A. Overbeek- van Ekeren d. 18. G. J. A. Janzen Kraak z. Overleden: 16 Dec. L. J. Huls bergen 6 m. z. Kennemerstraat. Zie vervolg Advertentiën in het 2e blad. Heden overleed tot onze diepe droefheid. Nikolaas van Eks. na voorzien te zijn geweest van de 1111Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Namens de lluisgenooten, Til. SLUIMER. A. C. ZEESTRATEN. Vijf li ui zen. 15 December 1897. Eenige en algemeene kennisgeving. „Ik? Hoe dan?" mompelde Judith geheel verslagen. Maar by'na tegelijkertijd riep zy verwijtend uit „Mijnheer Kavanagh „Neen," antwoordde hy hartstochtelijk, „ik laat uw hand niét los, voordat gy mij hebt aangehoord en ge zegd of ik eenige hoop mag koesteren. Ik moet nu spreken, ik heb zoolang gezwegen als ik kon en zelfs in de moeilijkste oogenblikken mijn gevoelens voor u verborgen gehouden. Ik heb u hef, Judith - al een jaar lang, ja, van af deD eersten dag, dat ik u ont moette, heb ik u bemind. Mijn liefde was hopeloos, want ik beminde u reeds, voordat Gordon den schat, waarvan hy met zijn lage ziel de waarde niet kon be grijpen, versmaadde. Na zijn vertrek heb ik steeds iu de hoop geleefd u eenmaal de myne te mogen noemen." Nu doorzag ik hem Dit was dus de reden, waar wy ons suf op gedacht hadden Hy wilde George zyn verloofde en tegelijkertijd zijn fortuin out- rooven en daarom werden wij naar Siberië getrans porteerd. „Ik wil niet trouwen!" antwoordde Juditb meteen stem, die van aandoening trilde. „Die gedachte zou ik mij kunnen verklaren, als de ontrouw van George u nog versch iu het geheugen lag. Daarom heb ik myne gevoelens onderdrukt en gewacht u mijn liefde te verklaren, op gevaar af dat gij my voor koud en ongevoelig zoudt houden. Wanneer Gor don gestorven en u tot het einde toe trouw gebleven was. dan zou ik kunnen begrijpen, dat de herinnering aan hem een hinderpaal tusschen ons was eu ik zou uw besluit eerbiedigen. Maar nu hy getoond heeft de voorkeur aan zoo'n onwaardig schepsel te geven, moet dunkt me de laatste vonk van genegenheid voor hem uitgedoofd zijn, of ik heb my zeer in u vergist. Neen, dan heb ik liever, dat gij om een andere reden weigert mijn vrouw te worden, ofschoon dan de vriendschap voor iemand, die mij zeer dierbaar is, een harde proef zou moeten doorstaan." „Ik begryp uniet." „Ik zal u alles uitleggen, al bemerkt gy daardoor hoe zwak ik ben. Ik ben jaloersch op Taras. Die ja loezie is ontstaan op den dag, dat gy hier kwaamt eu niet zonder reden al meer en meer gestegen nu is het mij onmogelijk haar langer te onderdrukken. Ik moet sprekeü om een einde aau deze folteringen te maken. De pijn, die Taras leed toen men hem vitriool in de oogen wierp, is gering vergeleken by de smart, die myn hart verscheurde, als ik hem uw hand zag drukken." „Mijnheer Kavanagh!" „Neen, neen, gij zult my tot het einde toe aanhooren. want hec is misschien de laatste maal dat ik u spreek. Gy zjjt alles voor Tarasgy verlaat hem geen oogen- blik op den dag en moet dus wel gevoeld hebben, hoe zeer hij u lief heeft,!'" „Wanneer ik dat dacht zou ik niet langer by hem blyven." „O! zeg dat nog eens! Want als gij my verzekert, (lat hij u niet bemint, weet ik ook, dat gy hem niet lief hebt." „Hy bemint my niet Wanneer gy weten wilt, waar om ik biervan overtuigd ben, zal ik het u zeggen." „Neen, dat kan my niet schelen. Het is voldoende dat ik bet weet, en ik dank God, dat myn vermoeden onjuist is geweest. Vergeef my als ik u hebbeleedigd. Gij moet my vergeven als gij begrijpt, dat ik juist door myn innige liefde voor u zooveel dwaasheden bega. Zie eens hoe mijn hauden beven. Als gy eens wist, wat ik gedaan heb om u tot de myne te kunnen maken!" Hij zweeg, toen hy bemerkte dat zyn hartstocht hem op gevaarlijk terrein bracht. „Gij doet my schrikkenLaten wy naar huis gaan. Gy kny'pt myn hand nog fijn!" zeide Juditheenigszins knorrig. „Het is voorbij! Zie maar, nu ben ik weder kalm. Gij moogt heengaan, maar geef my dan tenminste eenig antwoord. Wanneer gy neen zegt, zal ik nooit meer op het onderwerp terugkomen en zelfs als gy mij beveelt te vertrekken, zuit gy mij nooit wederzien. Gy hebt mij gezegd, dat gy niet wilt trouwenWaarom dan niet?" ..Dat weet ik zelf niet. Myn gevoel komt er tegen ophet is dwaas en misschien doe ik er verkeerd aan." ..Owanneer liet slechts een quaestie van gevoel is zult gij het met ter tijd wel te boven komen. Denk over mijn verzoek na. Het is een veel te ernstige zaak om dadelyk te beslissen. Is het nooit in u opgekomen, mijD crouw te worden?" „Nooit. Ik beschouwde u meer als een oprecht, edel moedig vriend, maar nooit „Als minnaar. Ik weet, dat ik my stjjf en koel voor doe, en zelden myn gevoelens verraad, maar ik heb ook een hekel aan flirtation. De liefde is veel te ernstig om mede te spelea. Een man moet in zyn geheele leven slechts één groote hartstocht kennen, waarbij a'Ie andere in het niet verzinken. En liet is een dusdanige liefde, welke ik voor u gevoel. Denk deze week eens over mijn aanzoek na en deel me Zondag uw besluit mede. Ik vraag u alleen of ge my dit beloven wilt." „Ik beloof het u," zeide Judith flauwtjes. ..Ik dank u uit den grond van mijn hart; ge kunt er van verzekerd zijn, dat ik niet beproeven zal ver andering in uw eerstgenomen besluit te brengen. Als gy myn vrouw niet wilt worden, verlaat ik den vol genden dag Engeland, en keer nooit weder terug. Maar laten wy nu als goede vrienden naar huis teruggaan. Kyk, uw vader zit nog buiten 1" Judith antwoordde niet. Misschien vroeg ze zich zelf af, wat er van haar zou worden als zij Kavanagh niet trouwde, en dit had ongetwijfeld in zijn bedoeling gelegen. HOOFDSTUK XLV. Judith. Ik oordeelde het wel noodig de ontdekking, die ik gedaan had aan den heer Pel ham mede te deelen, ten minste ten deele, en wat ik voor hem verzweeg, was eigenlijk in mijn oogen het belangrijkste. Dien zelfden avond bood zich de gelegenheid daartoe aan. Zyn zuster had hem uitgenoodigd te komen soupeeren en ons een oogenblik alleen gelaten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2