fr A. Middelberg, directeur der zelfde maatschappij te Pretoria, tot ridder in de Pruisische Kroonorde 3e klasse. Hollandsch vee in Duitschland. De protesten tegen de sluiting der Duitsche grens voor Hollandsch vee nemen toe. Thans heeft weder te Crefeld een vergadering van veehou ders de overtuiging uitgesproken, dat het voor den bloei van den landbouw aldaar noodzakelijk is den invoer van Hollandsch vee tegen dezelfde voor waarden en onder dezelfde voorzorgs maatregelen toe te staan als de invoer van Duitsch vee. In den val geloopen. Dezer dagen werd te Amsterdam een schipper bevracht; het vaartuig was reeds ten halve beladen doch de schipper kwam den volgenden dag niet boven water en men vreesde, dat hem een ongeluk was overkomen. Doch neen. Hij was met zijn jODgen stad waarts getrokken, was dezen door een of andere omstandigheid kwijt geraakt en begaf zich, daar hij niet slaagde hem te vinden, naar het naastbyüg- gende politiebureau om van de ver missing aangifte te doen en opsporing te verzoeken. Nadat dit gebeurd was en ons schippertje meende te kunnen vertrekken, werd hij tot zy'n niet ge ringe verrassing onmiddellijk in arrest genomen en naar de gevangenis aan de Weteringschans overgebracht WaaromHij was geruimen tijd ge leden te Groningen bij verstek tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld, wegens kravval en beleedi ging van den verbaliseerenden veld wachter en zeker van meening, dat de politie aldaar daarvan geen kennis draagt of dat het zaakje intusschen was doodgebloed. De jongen kwam spoedig terecht, en de vervrachter hield het voor ge raden de reeds ingeladen goederen voor eigen rekening in een ander schip over te laden, nadat het bevrachtings contract in de gevangenis in bijzijn van den cipier door partijen schrifte lijk was ontbonden. Een duel. In de vorige week heeft op den Wassenaarschen weg een duel op de sabel p aats gehad tusschen jhr. mr. 8. V. S., ambtenaar aan een der minis- teriën en den advocaat mr. K. O. Jr., te 's-Gravenhage tengevolge eener woordenwisseling. Beide partijen be kwamen eene hoofdverwonding. De justitie stelt een onderzoek in. Vergiftiging in lucifers fabrieken. Wij hebben reeds korteljjk melding gemaakt van een adres, dat dooreen aantal geneeskundigen te Berlijn ge zonden is aan den minister van Wa terstaat, waarin om wettelijke voor ziening gevraagd wordt ten aan. van het arbeiden in lucifersfabrieken. Aanleiding tot dit adres gaf het jongste verslag van deu inspecteur van den arbeid in de le inspectie (de provinciën Limburg en Noordbrabant). Wie de afgrijslijke gevallen van zoo genaamde phosphornekrose in dat verslag leest, zal met de adressanten instemmen, dat daarin voorziening moet worden getroffen. Van zeven ernstige gevallen wordt in het ver slag van dien inspecteur gewag ge maakt. maar hy voegt erbij, dat liy vermoedt, dat minder ernstige geval len met spoedige genezing veelvuldig voorkwamen en dat ook ernstige ge vallen door den dood aan zijn onder zoek zijn onttrokken. De Bredasche medici, die de zaak onderzoent hebben, deelen in hun adres aan den minister dan ook mede, dat de gevallen, door den inspecteur in zijn verslag vermeld, met eenige andere moeten worden vermeerderd, welke niet minder ernstige gevolgen hebben gehad, één zelfs met doode- lijken afloop. Men weet, dat de phosphorusver- giftiging vooral de kaak aantast, het geen bij operatie tot afschuwelijke verminking leidt, die den patient voor het verdero leven het kauwen onmo gelijk en daardoor de spijsvertering en de voeding onvoldoende maakt. Het is de witte phosphorus, die deze verschrikkelijke gevolgen heeft. De adressanten wijzen er echter in hun adres op, dat er in den laatsten tijd terecht aan getwijfeld wordt, of ook de amorphe phosphorus wel zoo absoluut ongiftig is als tot voor kort algemeen werd aangenomen. Zy voe- reu ook aan, dat by werklieden in fabrieken, uitsluitend voor Zweedsche lucifers, choorkalivergiftiging is waar- fenomen, en dat by deze industrie- ewerkiug met de vergiftige lood- zouten in groote hoeveelheid voor komt. Men kan daarom zoo zeggen zy hier zonder overdrijving spreken van eene industrie, die meer dan andere het leven en de gezondheid der arbeiders in gevaar brengt. Zy vragen ten slotte dat, zooals in Dene marken en Zwitserland geschiedt, het gebruik van witten phosphorus zal verboden worden en dat overigens ook de hygiënische eischen, te stellen aan de lucifersfabrieken, verscherpt worden. In het belang van het lot der werk Bennekom aan het weekblad Insu- linde „Omdat onze militaire macht aan houdend vermindering ondergaat door gesneuvelden, gewonden en zieken, herhaal ik mijn reeds 15 jaar ge leden gedaan voorstel, om meer gebruik te maken van Batak-hulp- troepen. Eenige cohorten van 1000 eenigszins geoefende Batakkers, aan gevoerd door energieke officieren, zouden in het door Oemar onveilig gemaakte gebied vallende en stroo iende een gewenschte afleiding be zorgen en, gesteund door onze regel matige troepen, er wellicht in slagen, het gevreesde bendehoofd in handen te krygen of te dooden, vooral wan neer er een premie op zy'n hoofd werd gesteld." De heer Van Bennekom heeft het, dunkt ons, by het rechte eind en zoo hy reeds vijftien jaren geleden het zelfde voorstelde— ook onzerzijds werd daar in vroeger tijd herhaalde lijk op aangedrongen. En nog zijn wjj, evenals hy, van oordeel, dat al heel gauw zou blijken hoe weinig de Atjehers van deze wjjze van bestrij ding gediend zouden zyn en hoe gauw zy het hoofd in den schoot zouden leggen, liever dan het voor hun voe ten te krijgen. (Bat. Nbld Zaak Lutje Bosch. Dezer dagen zyn nog ter griffie van het Hof, om advies, ontvangen zeven requesten van een kapitein en zes eerste luitenants allen houdende verzoek, om gratie voor hun kame raden Lutje en Bosch. (Bat. Hbld.) Perlak. Er zyn, naar de Pinang Gazette weet mede te deelen, tusschen onze regeering en den radja van Perlak moeielijkheden gerezen. In het Edisc-he vielen kortgeleden nige rooveryen voor, waarin de Hollandsche ambtenaren den radja van Perlak beschuldigden de hand te hebben gehaddientengevolge werd een som van zestig duizend dollars van het uitvoerrecht op peper, dat de Nederlandsche ambtenaren als bet aandeel van den radja hadden ont vangen, dezen onthouden. Toen de radja, om een regeling der zaak vroeg, weigerden de Hollandsche autoriteiten iets in deze zaak te doen. In deze omstandigheden, zegt het blad, heeft de radja reden gevonden eeu peper-uitvoer van zyn gebied te verbieden. doen of te aanvaarden, zonder dat het geschilpunt aan den eereraad is onderworpen; hy, die daaraan niet voldoet, stelt zich bloot aan verschij ning voor een raad van onderzoek; de eereraad onderzoekt alle beieedi- gingen of kwetsende handelingen door een officier toegebracht of door hem ondergaan en treedt dan zooveel mo gelijk verzoenend op; de eereraad beslist in hoever de eer van den stand door onwaardig optreden van een zij ner leden is aangetast; in hoever de eer van den officier door derden is aangetast en in hoever de eer van den geh6elen stand door het optreden van derden is in gevaar gebracht. Op die wyze zullen de eereraden het duel kunnen voorkomen en zullen zy adviseerend en controleerend op treden. Met zyn voordracht meende hy den weg te hebben gewezen, die de mili taire eer tot het hoogste standpunt en de hoogste glorie voert, opdat het leger blyve het symbool van orde en tucht, de trouwe bewaker van het vorstenhuis, het bolwerk onzer onaf hankelijkheid. In het debat vond de heer Thom son gelegeuheid het duel af te keu ren als een daad van eigenrechting en als een inbreuk op den rechts- vrede. Tegen die opvatting werd opgeko men door den ritmeester VanLilaar; deze meende, dat een officier een hem' toegebrachten slag alleen met bloed kon wreken, waarop de heer Thom son antwoordde, dat het, om het ver plicht aanzien naar buiten op te hou den, niet noodig is van een hoogst immoreel en onrechtvaardig middel gebruik te maken. De vergadering werd, na nog eenige gedachtewisseling, met een woord van dank aan den inleider, gesloten. RECHTSZAKEN. Hendrik de Jong. De zaak van den bekenden Hendrik de Jong, die sinds 11 Sept. jl. zich in preventieve hechtenis bevindt, is verwezen naar de openbare zitting der rechtbank te Arnhem. Hy zal terechtstaan wegens oplichting en diefstal. Als verdediger is hem toe gevoegd mr. F N. L. Aberson. Sport era Wedstrijden. In de „Ned. Sport" is opgenomen de lyst der verschillende wedstrijden, die het volgend jaar zullen gehouden worden. Harddraverijen en Wedrennen. Breda. (Bred. H. R. Y.) Hard draven en wedrennen, 11 April. Cruquius. (Nederl. H. R. V.) Harddraven en wedrennen, 17 April. Cruys-Bergcn. (Bussum). (Algem. H. V.) Harddraven en wedrennen 19 Mei. Cruquius. (.Nederl. H. R. Y.) Harddraven en wedrennen, 30 Mei Cruquius. (Nederl. H. R Y.) Harddraven en wedrennen, 19 Juni. Clingendaal. (Nederl. H. R. Y.) Harddraven en wedrennen, 16 Juli. Cruys-Bergen. (Bussum). Algem. H. V.) Harddraven en wedrennen 31 Juli. Clingendaal. (Nederl. H. R. V.) Harddraven en wedrennen. 11 Aug. Clingendaal. (Nederl. H. R. Y.) Harddraven en wedrennen, 13 Aug. Clingendaal. (Nederl. H. R. Y.) Harddraven en wedrennen, Sept Cruys-Bergen. (Bussum). Algem. H. v.) Harddraven en wedrennen 18 Sep. Breda. (Bred. H. R. V.) Hard draven en wedrennen, Sept. of Oct. Leges* era Vllooï Duels eere-gerechten. Vrijdagavond vergaderde de Yer. tot beoefening der krijgswetenschap te Amsterdam, waarbij de heer L. do Vlaming, luit.-kolonel op non-acti viteit, eene rede hield over het duel, do raden van eer en de eere-gerech ten.' Spr. behoort niet tot hen, die het duel door machtspreken willen doen verdwynen, doch acht het een stap in de goede richting het duel binnen de angst mogelijke grenzen terug te brengen. Een officier kan tot duel- leeren genoodzaakt worden door het oordcel zjjner kameraden: het is voor een officier dikwyls moeielyk genoe gen te nemen met een excuus, wan neer hem eene beleediging is toege bracht en zyne kameraden meenen dat hy zich de beleediging niet kan laten welgevallen. Waren de eere- gcrechton ingevoerd, dan zou de be- leedigcr kunnen worden vervolgd. Een lieden, dat zoo ernstig hierby betrok- officier bezit meer eergevoel dan de ken is, dringen wy er krachtig op {burger, omdat de militaire stand dit aan, dat de regeering deze zaak termedebrengt. Maar daarom is strenge harte neme, zegt de N. JR. Ct. en controle noodig op hen, die het mili- wy stemmen daarmede van ganscber j tairc kleed onteeren, daarom zyn eere- harte in. C. Koloniën. Een Batak-barisan raden noodig, colleges, welke geroepen 1 zyn om alle krachten tegen officieren [te onderzoeken, ter handhaving van de maatschappelijke verhouding tus- schen de officieren, INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug- Haarlem, 20 Dec. '97. M. de Redacteur Mag ik zoo vry zyn door tusschen- komst van uw geëerd blad eens de aandacht der bevoegde machten te vestigen op den deerniswaardigen toe stand waarin, vooral bij vochtig we der, de Ruichaverstraat zich bevindt? Waar alle achterbuurten, sloppen, gangen en wat dies meer zy, op eene bestrating kunnen bogen, daar moe ten de bewoners der Ruichaverstraat die toch ongetwijfeld in verhouding meer aan belasting moeten offeren dan de bewoners der bedoelde buur ten, zich vergenoegen met een mod derpoel, zonder dat zulks, naar het schynt, den bevoegden autoriteiten ooit ter oore is gekomen. By droog, zonnig of vriezend we der is de toestand tenminste drage lijk, maar is de wind een weinig hef tig of heeft het geregend of gesneeuwd, dan kunnen de bewoners hun pleizier wel op. Men kan, als bewoner der Ruic haverstraat, in den regel twee zaken opmerken, en wel, öf de voorkamer benevens de gang zijn vol stof, öf het geheele huis is bemodderd door het inloopen, tot groote ergernis vooral van de vrouw des huizes, die echter tegen dat alles niets vermag. Ik vraag U, M. de R., is het ge permitteerd dat zulke toestanden blij ven voortbestaan? Telkenmale worden door B. en W. aan den Raad credieten gevraagd voor bestrating van deze of gene nieuwe straat, maar de Ruichaver straat schynt buiten de wet te val len, want niets wordt aangewend om de bewoners van dien viezen boel te verlossen. Dankzeggend voor de plaatsruimte teekent Hoogachtend, Een bewoner van de Ruichaverstraat. Mijnheer de Redacteur Vergun my s. v. p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Gis terenavond toen ik uw blad in handen kreeg mocht het my een groot ge noegen doen een advertentie te lezen in onze zoo eigene moedertaal betref fende een oproeping van Friezen om een Friesch Gezelschap op te richten, hetgeen ik van harte toejuich en ze ker velen mijner landgenooten met my. Daarom Friezen, gij allen, die met een echt Friesch hart bezield zyt en dien onze gastvrijheid eigen is, komt dan op, laat zien aan hen die ons zijn voorgegaan, dat er met hen liefheb bers in grooten getale, GEMENGD NIEUWS Daudets begrafenis. Maandag werd te Parijs op de be graafplaats Père-Lachaise het stoffe lijk overschot van Alphonse Daudet ter aarde besteld. Vooraf was een kerkdienst gehouden in de basiliek van Sainte-Clotilde. Aan het graf werd slechts gespro ken door Emile Zola, den vriend van den overledene, den laatste der Qua 1 re, de club waarvan hy met Daudet, Flaubert en Edmond de Goncourt deel had uitgemaakt. In een korte doch keurige toespraak schetste Zola het verlies dat de Fransche letter kunde door dit heengaan lijdt. De slippen van het lijkkleed wer den gedraget. door Zola, Jules Le- maitre, HeimiqueJDrumont, Paul Her- vieu en Charpentier. De grootste fontein is te vinden in Indianapolis en den 3en Augustus jl. werd toegestaan, dat deze éen uar lang mocht werken. De fontein is een van de watervallen, die nu aangebracht worden aan de basis van het soldatenmonumenl aldaar. Als de geheele fontein klaar is, moeten de beide watervallen eene hoeveelheid water van 7000 gallons per minuut doen vliegen, welke hoeveelheid onder hoogen druk nog kan vermeerderd worden. De gezamenlijke capaciteit van de fonteinen te Versailles, tot hiertoe de grootste, is 80,000 gallons per uur. Deze zyn dus in vergelijking zwak by die van het monument, en reeds by de Fransche fonteinen is het water verbruik zoo kostbaar, dat zy alleen op galadagen mogen werken. Men kan hieruit nagaan, hoeveel het kost om deze fonteinen te laten werken en ware het niet dat by zulk eene gelegenheid de indruk dan ook zeer machtig is, zoo zou het de voor keur verdienen, eene fontein van klei nere afmetingen te maken, waarmede men niet zoo zuinig behoeft te zijn. Een ontmoeting met Rubin stein. „Op een avond", zoo schrijft Franz Trilberg in het Berliner Tageblatt „bracht ik Moritz Kaszmayer, den door het Udelquartet bekend gewor den componist, naar het station. Hij ging naar zijne familie, die buiten woonde. Toen wy de wachtkamer binnentraden, hoorden wij een stem achter ons, die klonk als die van een kuchenden Sonnenthal. „Kaszmayer, Kaszmayer 1" „Rubinsteinriep Kaszmayer dadelijk en toen wij ons omkeerden, stonden wy voor den mees ter. „Goed, dat je er bent, Kasz mayer." riep hij knorrig, „ik verveel mjj^ verschrikkelijk. En hy vertelde dat hij naar Praag moest, maar zich in het hotel voortdurend had vergist en in plaats van Praag Budapest ge zegd had, zoodat hy natuurlijk naai den Budapester trein gebracht was. Toen hy zyn kaartje wilde geven, hoorde hij dat zijn trein pas drie uur later vertrok. Nu zat hy daar in het station en wist niet hoe hy dien tyd zou doorkomen. „Maar nu jullie er zijn kunnen wy tarok gaan spelen." Hij had dit speciaal Oostenryksche spel in Weenen geleerd en er een waren hartstocht voor opgevat. „Maar mijn trein gaat dadelijk", antwoordde Kaszmayer. „Dat "doet er niet toe, je kunt" met den volgenden gaan." Wij gingen dus naar het dichtstbij zijnde café en begonnen tarok te spe len. Na ongeveer een uur stond Kasz mayer op en zeide: „Nu kan ik niet meer blijven, mijn laatste trein gaat weg. „Neen, je moet blijven." ver zocht Rubiustein, „je moogt niet weg." „Maar ik kau anders niet meer naar huis." ..Dat hindert niet, dan gaan je mor gen maar, je bent nog jong en kunt best morgen gaanWat Kaszmayer ook hiertegen inbracht, hy zcide tel kens: „Je bent nog jong en kunt wel morgen gaan." En "als eeu Rubinstein iets vraagt, kan men niet weigeren, das Kaszmayer bleef. Niet lang daar na kwam voor Rubinstein de tyd van vertrek. Maar vriend Anton was niet le bewegen om op te staan. „Nog één oertje," vroeg hy, net zoo lang tot de trein zonder hem vertrok. „Nit- schewozeide hy onverschillig, „ze kunnen in Praag wel wachten, ze zullen er niet aan sterven." Wy speel den door tot het café werd gesloten. Rubinsteins hartstocht was nu eenmaal ontwaakt, en er was geen houden meer aan. Wy moesten met hem naar zijn hotel teruggaan, waar hy een uitstekend souper en een half dozijn flesschen champagne liet komen, en wij gingen met het tarok voort. Het was aardig, op Rubinsteins wyze van spelen te letten. Hij dacht over elke kaart na, alsof hy een nieuwe opera moest componeeren. Wauneer zyn kaart toch niet goed was geweest, sloeg hy met de vuist op de tafel, dat de vensters rinkelden, en waarby bij voortdurend mompelde„ik ben dom. verschrikkelijk dom. ik zal het nooit ieeren," en allerlei Russische vloeken daar tusschen meugde. 's Morgens om 6 uur ging de vol gende trein naar Praag. Wy dron gen nu ernstig op Rubiusteiu's ver trek aan, waarop hij na eenigen te genstand toegaf. ZyD zorgeloosheid had zich gewro ken, hy verloor 96 gulden. „Het souper meegerekend," zeide hij met een zoet- ,is het minstens de halve en ook gy Friezinnen blyft niet achter, maar doet i ook uw best om dat mede te helpen j zuur gezicht, oprichten en in volle glorie te doen opbrengst van een concert in de pro schynen. jvincie". Wy brachten hem naar het Daarom nogmaals roep ik u allen station. Toen de trein zich in bewe- toe: gaat Woensdagavond om 8 uur. ging zette, stak hy zyD hoofd uit het naar de zaal van Felix Favore in de venster en riep ons v rooi ijk toe„Als De langste tunnel. In de Yereenigde Staten zal, als alles naar wensch gaat, over zeven jaar de langste tunnel der wereld te zien zijn, een tunnel van 32 kilome ter. Deze tunnel zal onder den Pikes Peak en diens voorgebergte loopen. Hy begint in de nabijheid der oude stad Colorado City en eindigt by de Faure Mile Creek in Fremont County. Het doel, waarmede deze tunnel ge graven wordt, is tweeledig: hy moet niet alleen tusschen de verschillende plaatsen aan den Pikes Peak onder ling een snellere verbinding tot stand brengen, maar tevens dienen, om de gesteldheid der minerale lagen op deze groote diepte te onderzoeken. Hierby zullen inzonderheid 10 mijlen zijtunnels dienst doen, die de geheele streek van de Cripple-Creek op een diepte van 900 M. als 't ware zullen doorkruisen. Aan de beide uiteinden van den hoofdtunnel is men reeds met het werk begonnen. Volgens be rekening van den ondernemer zullen de kosten gemiddeld 240 dollars per meter bedragen, zoodat het geheele werk op ongeveer 22 millioen dollars zal komen. Over zeven jaar moet men met den tunnel gereed zyn. De grootst bekende parapluie. Na den Eiffeltoren en het Ferriswiel van Chicago zal te Omaha op de tentoonstelling te zien zijn een mede dinger in den vorm van een reusach tige parapluie. Naast de Missouri is een heuvelachtige hoogte waarop het toestel zal opgericht worden, dat rei zigers kan opvoeren tot 575 voet boven de rivier. Men heeft daartoe eerst een steenen fundeering gemaakt, 30 vt. diep by 75 vt. vierkant oppervlak. Het geheel wordt van ijzer en staal gemaakt, en zal 350 vt. boven zyne grondstelling uitsteken. Met eene mid dellijn van 40 vt. zal het een omtrek beslaan van 126 voet. Op het grondvlak wordt eerst eene zware holle standaard opgericht. Rondom dien standaard komen 10 spo ren elk van 4 rails, waarlangs een platform zich bewegen kan dat 200 menschen kan bevatten. De beweging van het platform is dus vertikaal. Op dit platform komen cirkelvormige rails, waarop een onderstel zich be wegen kan dat de basis vormt van de eigenlijke parapluie. Op dat onderstuk staat eene groote standaard, waaraan zijn bevestigd de armen van de parapluie, die dus over eenkomen met de baleinen. Die armen zyn 110 vt. lang, en aan de uiteinden worden de wagens opgehangen. Uit die uiteinden van de armen loo pen voorts kabels over schijven boven den grooten standaard, die binnen in de halte van den standaard worden gestrekt door zware tegenwichten. De wagens zijn als die van hot Ferris wiel, van ijzer en staal en kunnen elk 40 personen bevatten. Er zijn 16 van die compartimenten. Het groote platform, dat 200 personen kan be vatten, gaat tot eene hoogte van 240 vt. en wordt door electriciteit gedre ven en daarmede daalt en ryst de geheele wagentoestel. Daar deze echter ook eene rond draaiende beweging heeft op de cirkel rails van het platform kunnen de toe schouwers de geheele streek overzien. Elke wagen of liever compartiment krijgt een verschillend gekleurde ver lichting en op den top van den stan daard komt een electrisch zoeklicht, dat verstrekt wordt vanwege het ten- toonstellings-comité. Elk uur werden 3 tochten gemaakt. Onder zulk een parapluie kon Noach in zyn tijd met de zijnen geruimen tyd droog geble ven zijn. Hooge huizen. Men kent de enorm hooge huizen in Amerika, waarvan sommigen tot 30 verdiepingen hebben, en die meo gewoonlijk Scyscrapers noemt. Binnenkort "zal te Tokio in Japan een dergelijk gebouw verrijzen. In een land als Japan, dat zoo onder hevig is aan aardbevingen en wervel stormen, heeft men er nooit aan dur ven denken hooge gebouwen te maken. Jaren geleden, toen de buitenland- sche handel in Japan een aanhang nam, trachtten Engeische kapitalisten een gebouw te plaatsen, dat als mid delpunt voor den handel zou moeten dienen. Nauwe'ijks echter stonden de muren of eene aardbeving ver nielde alles in een oogwenk. Het nieuwe gebouw zal daarom van staal gemaakt worden op eene solide steenen fundeering. Het stalen geraamte zal gelijken op St. Paul's gebouw te New-York, en wordt voort gezet tot op de volle hoogte van het gebouw. Ook worden de vloeren daar aan verbonden. Men zal er de nieuwste toepassingen vinden als stoomwerk tuigen, stoomketels, electrisch licht, hitte door stoompompen, wateraan- voer en elevators. Inwendig wordt het afgewerkt met terra cotta. Het zal in het Oosten het eerste huis zyn, dat meer dan 3 verdiepingen heeft. Het bovenste gedeelte zal door het Japanscbe weerbureau ingenomen w orden, dat het mooiste is ter wereld. Jaren lang heeft het stormen voor speld, zoodat het eene betrouwbare gids was voor al de Japanscbe ha ens. Maar het bureau werkte moeilijk, daar de observaties gedaan moesten worden op torentjes, uit het tuig van schepen en door middel van vlie gers en visscherslieden. Men weet namelyk dat op zekere hoogte een vlieger somtijds een tegenstroom on dervindt van de bestaande windrich ting en hiervan heeft liet bureau Uit Transvaal. ri Uit de mail. De oppositie tegen dr. Leyds steel fe nog weder telkens het hoofd op, mai even trouw is de Volksstem er op oi t onware geruchten op de kaak te ste len. Zoo lezen wy nn wederh Onder de buitenbevolking worl het verhaal rondgestrooid hoe do< de Regeering aan deu Yolksraad z< zyn aangevraagd de som vam 170» pd. st. jaarlijks om te dienen voor. salaris van dr. Leyds, ingeval dei mocht worden belast met de taak o( de belangen der Z. A. Republiek Europa waar te nemeu. De beween aanvrage zou moeten dienen om ai het politieke standpunt van presidei Kruger afbreuk te doenimmej daaruit blijkt duidelijk hoe het hooi van den staat er slechts op uit is o| de Hollanders te bevoordeelen De waarheid is, dat de aangevraagi 17000 pd. st. moeten dienen voor (j bestryding van den geheelen buitej landschen dienst der Z. A. Republic! d.w.z. voor de salarissen van alle c* plomatieke en consulaire ambtenari welke de Z. A. Republiek thans m niet bezit maar hoog noodig heel Van die 17000 pd. st. zyn voor hi salaris van dr. Leyds indien h een eventueele benoeming mocht aai nemen slechts zooveel bestemd a voor zyn ambt zal noodzakelijk bljj ken, en door den Yolkraad zal wor den toegestaan. Het is onzinnig om te verkondigd dat de 17000 pd. st. voor dr. Leyd bestemd zyn, het is nog onzinnige zooiets te gelooven. In allen geval] is het niet mooi om het publiek t willen misleiden met mededeelingej die men weet dat onwaar en valse} zyn. Iu een stukje getiteld„Nog altijd j uit te gaan van de volgende begin- Atjeh" schreef de heer K. H. O. van1 selenverbod om oen uitdaging te In duelzaken behoort de eere-raad Smedestraat en (we sillen sjen wat we jullie eens klein geld noodig Jiebt, i dikwijls gebruik gemaakt. keanen.) EEN FRIES. kinderen, schrijf dan maar aan my." j Over het verblijf van den konink lyken commissaris van Mozambique te Pretoria, ontieenen wy aan d Transvaalsche bladen het navol gende Vrijdag, den 18en Nov., op het aan gekondigde uur stoomde de trein welke den Koninklijken Commissar! van Mozambique hierheen bracbj Pretoria's station binnen. ZHEd. dl Staatspresident, dr. Leyds, Comdti Generaal Joubert, de Üitv. Raadsle den Koek en Cronjé, Luit.-kol. Tri chardt, Senhor Cinatti, Consul Gene raai van Portugal, de heeren C. K| van Boeschoten, baron Matalha, M Plate en vele anderen waren op hel platform aanwezig. Buiten stond een afdeeling Staats artillerie in groot tenue als escort! der hooge autoriteiten geschaard. Eej talrijk publiek was aanwezig, en dronj} zich om de officieel e personen, toen' na stilstand van den trein, Z.Exd Mousinho de Albuquerque door dn Leyds werd voorgesteld aan pres Kruger, comdt.-geueraal Joubert eü de ledeu van den Uitv. Raad. Nadat de wederzydsche begroetin; gen hadden plaats gevonden en mei vrouw Leyds, alsmede mevr. Cinatti en hare dochter, aan mevr. De A Ij buquerque fraaie bloemruikers had den aangeboden, begaf het gezelschap zich in de rijtuigen gehuurde caos en reed men in een dichte stofwolk naar het Grand Hotel, terwijl ZHEd] de Staatspresident huiswaarts terug keerde. Voor het hotel, waar de Portui geesche vlag waaide, stonden te Pre toria vrijwilligers geschaarden na dat de gasten binnen gegaan waren, keerden hunne begeleiders terug. Er stood een groote menigte bn het hotel om de bezoekers gade te slaan en te verwelkomen. Des avonds verschenen zy in het theater dat stampvol was. Nadat Zaterdagmorgen de konink lijke commissaris een onderhoud gehad had met den Uitvoerenden Raad over de regulaties inzake het verschaffen van kafferarbeid uit Mozambique ïan ds mijnen, werd te 1 uur in het Grand Hotel een officieel e lunch gegeven aan de hooge gasten, waaraan ZHEd. deelnam. In zyn rytuig. met 4 paarden be spannen, was ZHEd. naar het Grand Hotel gereden, waar president Kru ger mevrouw de Albuquerque den arm bood en van de ont vangzaal naar de zaal geleidde, waar de maaltijd gereed stond. Ry het dessert heeft ZHEd. een heildronk uitgebracht op den Koning en de Koningin van Portugal, welke heildronk beantwoord werd door Sen hor de Albuquerque. Verder bracht) president Kruger een dronk uit op m evrouw Albuquerque. 's Avonds was er een besloten di ner, aangeboden door dr. en mevrouw Leyds. waarna de hooge gasten zich naar het station begaven, begeleid door een detachement van de staats- artillerie. Onder het bulderen van het ge schut stoomde de trein het station uit. De spoorweg van Rhodes. Aan een pa-ticulier schrjjven uit Buluwayo ontleent De Volksstem het volgende De feestelijke spoorwegopening is een compleet fiasco geweest door af wezigheid van personen die niet had den mogen ontbreken. Ook wat aangaat de verwachte op lossing der plaatselijke bezigheid, heeft de zoogenaamde spoorwegopening geen invloed uitgeoefend. Alles is even gedrukt als tevoren, en eieren kosten 17 s. per doziju. Dezer dagen sprak ik met een voorman van een prospekteer syndi- kaatdeze vertelde my, dat by het openwerken van een rif zy binnen een lengte van 120 voet viermaal het

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2