stonden 8281 aanslagen in den hoof- del \jken omslag. Elke aftrek van f 100 vermindert dus het belastbaar inkomen met fS2S,100 ongerekend nog den aftrek voor ieder lid van het gezin. Woensdagavond trad in Teylers Gehoorzaal op (in de plaats van Prof. Mr. G. A. van Hamel, die door ziekte verhinderd was) de heer J. D. Bierens de Haan. met een rede over Parsifaü Kerstfeestviering. De Zondagschool in de Bakkerstraat vierde reeds Woensdagavond in de Bakenesserkerk haar Kerstfeest, waar de Weleerw. lieer Ds. Jonker de kin deren toesprak. Alle leerliDgen wer den rijkelijk onthaald en kregen bo vendien nog scheurkalenders, boekjes of platen ten geschenke, 't Wasvoor hen een prettige avond. Vereeniging voor Handels-en Kantoorbedienden. De heer mr. H. Ph. de Kanier hield Woensdagavond voor de Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden voor Haarlem en Omstreken eene lezing over het onderwerp: „Uit mijn Dagboek." Inderdaad zeer grappige staaltjes uit de rechtspractijk deelde spr. "mede, die het auditorium zeer vermaakten. Geestig hekelde hij ver schillende toestanden. Zoo is in geen enkele wet de positie, die men han delsbediende noemt, omschreven. De wet kent alleen schepelingen en dienst boden. Door de rechtbank te Rotter dam alleen is eens uitgemaakt, dat een boekhouder met eene dienstbode geiyk staatMaar anders is jaren ite vergeefs getracht de handelsbedienden onder den rubriek dienstboden te rangschikken. Verder behandelde spr. den toestand van de gehuwde vrouw krachtens ons nederiandscli rechtdie inderdaad meer en meer onhoudbaar wordt, ge lijk door voorbeelden werd aange toond, byv. wat aangaat het in ge meenschap van goederen trouwen. Dat het .met de zaak van de onthef fing der' ouderlijke macht zoo slecht staat, keurde spr. af; met verwijzing naar wat in deze in Engeland wordt gedaan. Daardoor gaan vele kinderen verloren en dit is in strijd met wat chrisrenen past. Na de pauze droeg de l.eer De Kanter voor „de Mottige" van Werumeus Buning. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Zoo de Kamer by het spoorweg debat in een bommeltrein zat. bij de andere afdeelingen van bet hoofdstuk „Waterstaat" ging de behandeling in een sneltrein-tempo waardoor het mo gelijk werd ook „Koloniën" nog Woensdag gereed te krijgen en Don derdag, ten 10 uur beginnende, het misschien zonder avondzitting te kun nen plooien. De posten voor liet IJkwezen lok ten bij de heeren de Klerk en Dob bel man verzet uit tegen de voorge nomen opheffiog der kantoren Nijme gen en Breda,welke opheffing bestreden werd in het belang der kleine indus trie. Dit verzet openbaarde zich in een amend, van den laatste om f 4250 op de begrooting te brengen ten eiade die kantoren te behouden. De Minister bestreed het amend, en vond geen reden de kantoren, die niet uoodig waren, te handhaven ter wille van de ambtenaren. Door deze bezuiniging kon de positie der andere y kers wor den verbeterd. Het amend, werd verworpen met 44 tegen 28 stemmen. De heeren Hartogh en Nolens dron gen aan op wijziging onzer mijnwet, teneinde een betere exploitatie der kolenmijnen in het Zuider- en natio naal belang te waarborgen. Beiden merkten op, dat de concessiën onher roepelijk zyn, ook al wordt er niet geëxploiteerd. Dat mocht niet langer. Zy vonden steun bij den Min. die aankondigde, dat een wyziging dei- wet reeds in bewerking was. Cp een vraag van den heer Bahl- raann kon de Min. ook het bevredi gend antwoord geven, dat een nieuw wetsontwerp tot verzekering tegen ongelukken in fabrieken en werk plaatsen binnen den kortst mogelijken tyd zou komen. De toepassing der arbeidswetten gaf den heer Pyttersen aanleiding te spreken over de in de jongste ver slagen gedane mededeelingen betref fende den ergerlijk ongezoDden arbeid in de lucifersfabrieken. >Spr. drong aan op maatregelen tegen dergelijke gevaarlijke industrie. Voorts vroeg hy maatregelen tegen de gedwongen winkelnering in de Langstraat ëu stelde ook de "vraag of in dc te verwachten wet tot bespreking van overmatigen arbeid het bakkers bedrijf zou zyn begrepen. Andere vragen stelde de beer Heldt nl. of do tabrieksinspectie zou worden uitgebreid met mannen der practyk en ook iuspectrices en of de Reg. wilde waken tegen overmatigen arbeid van winkelmeisjes. Dit laatste kon de Min. niet doen zonder wyziging der fabriekswet. Uitbreiding der inspectie kon vooreerst niet geschieden, maar moest komen en dan zou op de wenken worden gelet. De a uaestie der lucifersfabrie ken zou de Min. ter hand nemen. Bij een regeling van het arbeidscontract kwam de winkelnering van zelf ter sprake. Maatregelen tegen overma tigen arbeid van bakkers lagen in 's Min, bedoeling. Posteryen en telegraphie gaven tot een aantal wenken en weuschen aan leiding, waaruit ik het voornaamste aanstip door de vermelding van wat de Minister daarop te kennen gaf. De Minister herhaalde dan wat hij reeds in de stukken zeide. dat hy zon waken tegen achterstelling van telegraaf- bij postambtenaren. De Min. zou overwegen of het aantal brievenbussen in de steden sterk kon vermeerderd worden. Hij schatte de uitgaven voor eens op f50.000. De invoering van „open brieven" was in overweging en kon ter sprake komen bij een wyziging der postwet. Gelijkstelling van vróuwen en man nen was bij den postdienst niet mo gelijk; naar verbetering der verhou ding zou de Min. streven. De Min. was voornemens een re geling rau de bezoldiging der brieven gaarders, naar anciënniteit en grootte van het kantoor, voor te stellen. Hy had nu reeds f30.000 gevraagd voor de postboden, f20,000 voor de bestellers. Iets ruimere bezoldiging zou 4 ton kosten. De Min. wilde meer doen als hy er het geld voor had men hoefde geen pressie op hem uit te oefenen. Een verlaging van het telegramta rief voor perstelegrammen (verdedigd door dr. Vermeulen (hoofdredacteur van De Tijd) vond by den Mir. groote sympathie. Maar niet alleen voor de pers die daarmede echter ook het best gediend zou zyn voor ieder een wilde hy groote telegrammen, zeg boven 20 woorden, goedkooper maken. De Min. beloofde spoed in deze aangelegenheid. De lieer Drucker verlangde geen antwoord op zyn vraag om overwe ging van aanwending van een deel der Rykspostspaarbankfondsen tot be vordering van betere woningtoestan den. De geheele begrooting werd zonder stemming goedgekeurd. By Koloniën werd geen langdurig algemeen debat gevoerd. De heer Geertsema, die het op houden van koffie bij de laatste vei ling toejuichte, drong er op aan om de oogsten van 1897 en 1898 bij vei ling te verdeelen over 2 jaren. De heer Kuyper maakte eenige aanmerkingen over het voorkomen van dronkenschap bij het Indisch leger en drong aan op beperking van de verstrekking van jenever. Zelfs vroeg hy een proef by eenige com pagnieën met afschaffing van het jene- verdebiet in de cantines. De heer Heldt vroeg bepalingen omtrent minimumloon en maximum- arbeidsduur in de bestekken voor openbare werken. De heer van Kol wees op de op richting eener maatschappij tot ex ploitatie in Nieuw-Guinea en vroeg den Min. een onderzoek naar de bron nen van dat land alvorens tot debe- stunrsvestiging over te gaan. Met een beroep op de sterftecijfers deed de Minister Cremer uitkomen, dat de dronkenschap by het Indisch leger weinig voorkomt, een enkele compagnie wellicht uitgezonderd. Ge heel verbod van drankverkoop achtte hy schadelijker, dan matige verstrek king. Tegen misbruik zou worden ge waakt. liet denkbeeld van drankvrije compagnieën wilde de Min. overwe gen. Ook den wenk van den heer Heldt; maar by concurrentie van het buiten land had dit bezwaren. In antwoord aan den heer Van Kol zeide de Min. dat de aanvraag der heeren Verloop c. s. niet van I ernstige studie getuigde, eigenlijk 'kinderwerk was. By dit hoofdstuk kwam in behan deling het amendement van den heer VanKarnebeek en 21 anderen om f75000 uit te trekken voor te ver loeren gastvrijheid, in den ruimsten zin, aan de Indische hoofden en Vor sten die in het Kroningsjaar zouden uitkomen naar Holland. Dit amend, lokte de verontwaardi ging uit (natuurlijk!) van den heer Van der Zwaag en ook verzet van den heer Veegens die meende, dat de Kamer dergelijke uitgaven niet moest opdringen. Maar de Min. nam het amend, met sympathie over. Hij kreeg daardoor „vastigheid" in zyn overleg met de Ind. Reg. Op niemand zou pressie worden uitgeoefend wie komen wilde kon dat doen. Maar de vrijgevigheid der Kamer zou een goeden indruk maken en men kon voor dit geld ook oenige „kleintjes" laten overkomen, zonder pressie. Het nu gewijzigd artikel werd aan genomen met 09 tegen 10 stemmen zonder stemming de begrootiug voor Suriname en Curasao. Aan dr. Kuyper is verlof verleend om op een nader te bepalen dag den Min. van Kol. eenige vragen te stel len over het verstrekken van gelden voor heidensche offerfeesten in Indië. G. Jr. Hofbericht: H, M. de Koningin en prinses Eli sabeth van Waldeck Pyrmont woon den Woensdagavond in het Gebouw voor Kunsten "en Wetenschappen het eerste gedeelte van het derde concert- Diligentia by, waar de heeren Joh. Messchaert (zang) uit Amsterdam en Willy Burmestei- viool) uit Weimar, als solisten optraden, Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester: van Rozendaal (Gelderland), mr. R. J.C. baron Van Pallandtvan Oudewater, R. W. Haentjes Dekker, secretaris dier gemeente; van Noordscharwoude, O. Kroon Mz., secretaris dier ge meente; vau Baarland, A. Brugge- man, secretaris dier gemeente; van Mijdrecht, J. G. de Voogt; van Dalf- sen, F. H. baron Muiert, secretaris dier gemeente; van Scbinnen, R. Diederen; van St. Aunaland, A. J. Bierens; van Nieuw-Vossemeer, J. A. Martelmans van Doorwerth, Ph. F. A. J. baron van Brakell Door- wert; van Olst, jhr. G. van Suchte- len van de Haare; van Lemsterland, H. Luiking; van St. Maarten, W. Schermerhorn, en van Leeuwarden, mr. J. baron Van Harinxma tlioe Slooten. Beuoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te 's Gravenzaude R. J. G. Bakhoven, thans in gelijke betrekking te Grouw. Pensioen verleend aanJ. M. van der Ley, wed. J. Janszen, meester knecht by den ijzeren bouw by 's Ryks werf te Amsterdam, f 275 M. C. Jilderda, wed. J. Hoekman, kominiesverificateur le categorie by 's Ryks belastingen, f192; A. C. M. van Dapperen, wed. J. L. Piuisse, magazijnmeester bij 's Ryks werf te Amsterdam, f 600 T. G., B. W., W. en J. Th. F. Gorter, kinderen uit het huwelijk van wijlen mr. W. Gorter, laatstelijk president der arr. rechtbank te Dord recht, f600; H. L., L. L. en J. J. Walter, kin dereu uit het huwelijk van wjjlen L. Walter, laatstelijk kommies 3de klasse by 's Rijks belastingen metD. Lede- boer, hertrouwd met D. J. van der Linde, f 153, met intrekking van het aan hunne moeder toegekend pensioen van f245; S. P. Spille, wed. dr. W. K. J. Schoor, leeraar aan de Rykshoogere burgerschool te Meppel, f 720 J. de Haan, kommies 1ste klasse bij 's Ryks belastingen, f495; G. W. van Heerde, kommies lekl. by 's Ryks belastingen f630; M. J. J. Jansen, kommies le klasse by 's Rijks belastingen, f 510. Aan den tydelyk gepensionneerden adelborst der 1ste klasse W. P. de Eerens opnieuw toegekend een pen sioen van f400 'sjaars, voor den tijd van twee jaren, te rekenen van 1 October 1897. De afgetreden minister vau marine, de heer Jansen, heeft Dinsdagmid- i dag van de ambtenaren van zyn de-1 partement afscheid genomen. Woensdag voormiddag half elf had in het departement de overdracht van de portefeuille aan den minister ad interim, gen.-majoor Eland plaats. Meuwjaarsweiischen. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der by de aanstaande jaar wisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid open gesteld om brieven, kaartjes en ge drukte nieuwjaarsweuscheu, welke men op 1 Januari a.s. aan de geadres seerden wenscht te zicu uitgereikt, reeds van 23 December af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onderscheiden, behooren over de ge heele lengte van het adres twee zich kruisende strepen getrokken te zyn. Zy moeten uiterlijk 31 December, te 12 uren middag, ter plaatse van be stemming zijn aaugebracht. Het publiek wordt, zoowel in zyn eigen belang als in dat vau den dienst, bijzonder aanbevolen, vau deze gele genheid tot vroegere bezorging by de jaarwisseling gebruik te maken. (St.-Ct.) Kilometerboekjes. Door de Staatsspoorweg-maatschap pij worden 1 Januari ook kilometer boekjes 3e klasse voo- 5000 kilome ters ingevoerd. De prijs dezer boekjes is f70 (dus f5 minder dan voor 5 Boekjes van 1000 K.M.), de geldig heidsduur is één jaar, de waarborg som f5. De afgifte dezer boekjes ge schiedt voorloopig slechts gedurende de maanden Januari. Februari en Maart 189Sna afloop der drie maau- den zal worden beslist of de uitgifte zai worden gestaakt, dan wel of daar mede ook na dien tyd zal worden voortgegaan. Amerikaanscli. Er was eens 't is een anecdote, waarin bet verhaald wordt een examinandus, die op alle vragen, hem door de examinatoren gedaan, ten antwoord gaf„niets gemakkelijker dan dat". „Niets gemakkelijker dan dat" zie hier de woorden, die in gulden lette ren gebeiteld mochten worden in den gevel van het „Independent Medical College" te Chicago, een model-hoo- geschool voor de genees- en heelkunde. Er behoeft waarlijk by het bestaan van dergelijke instituten in Amerika geen gebrek aan geneesheeren wij schryven opzettelijk niet geneeskun digen te beerschen. Tegen betaling van 75 tot 200 dollar kan iedereen, die een klein beetjo verstand van geneeskunde heeft en nog minder van de heelkunde weet, zich in den tijd van zes maanden te Chicago een diploma verzekeren, dat hem in staat stelt als een dokter van zessen klaar te gaan praktiseeren. „The Independent Medical College" wordt gevonden in het Volks-Iusti- tuut in de Yan Buren Leavitt's straten. In een ons toegezonden uit knipsel van een Amerikaansch blad vinden wy enkele bijzonderheden om trent deze vreemdsoortige instelling, welke wy om der curiositeitswille onzen lezers niet willen onthouden. Het grootste deel van de vertrek ken van het College worden in beslag genomen door een drukkersleerling en een stenograaf, die waarschijnlijk hun medewerking verleenen voor de opgeschroefde en uitvoerige prospec tussen en circulaires, die de wereld worden ingezonden. Het overige wordt gedaan door dr. J. Armstrong, den voorzitter en peuningmeester van het College. Komt men bij den doctor om in lichtingen, dan zet hy op zeer vrien- delüken toon uiteen, welke factoren er voor het diploma vereischt worden. De eerste factor is geld. Het liefst heeft men, dat de vereischte som in eens wordt betaald, maar is de student door samenloop van omstandigheden wat platzak, dan wordt hem wel eenig uitstel toegestaan. De tweede factor is een weinigje, een heel klein wei- nigje kennis van de geneeskunde. „Onze examens zijn niet streng", zegt de doctor, als men hem vertelt, dat men totaal een leek is in het „vak van medicijnen" en toch zich zoo spoe dig mogelyk aan de praktijk wenscht te wyden. „Als gy maar een beetje hebt gestudeerd, behoeft gij hier waar schijnlijk niets meer te leeren" zegt dr. Armstrong. „Wy geven by voor keur onzen studenten onderricht in de leer der vergiften en in de midde len, zich tegen het gebruik daarvan te beschermen. Ook waarschuwen wy hen er wel voor, in !t begin niets aan chirurgie te doen. Ik sta u borg, dat wy u binnen zes maanden een diploma kunnen uitreiken, waardoor gjj een lucratieve praktijk kunt verkrijgen". Dan haalt de doctor een Doekje voor den dag ter grootte van een zak- editie van Gulliver's reizen. Dit boekje zegt hij behelst in een notedop de kunst om alle ziekten en wonden te genezen, van longtering tot een vloobeet. De boeken in andere hoo- gescholen gebruikt, bevatten te veel, dat van geen belang is. Als een stu dent dit kleine boekje onder de knie heeft, hetwelk in een paar weken het geval is, ook al komt hij rechtstreeks van achter den ploeg, is hy meer waard, dan wanneer hy al de dikke boekdeelen uit een bibiotheek van buiten heeft geleerd. De doctor laat ook een leerboek voor anatomie en physiologie zien, dat hy een wonder noemthet is niet dikker dan een sneedje brood met ossentong belegd en geeft aan, hoe men een mensch met succes op alle plaatsen kan kerven. „Onthoud evenwel dat men niet met de heelkunde moet beginnen. Eveneens zou ik u niet raden, in dezen Staat te praktiseeren. want de wetten, zie je, de wetten zyn hier nog al zonderling. Michigan is de beste Staat voor onswy hebben daar veer tig of vijftig gegradueerden. Wy heb ben eveneens gegradueerden in Indi ana, maar ons diploma wordt niet in alle Staten erkend". Ten slotte geeft Dr. Armstrong den studenten, die zich als ieerlingen van het college willen laten inschrijven, een lyst van de professoren die aan zyn model hoogeschool lesgeven.Het lijstje telt 22 namen. Bovenaan prijkt die van den hier te lande welbekenden kwakzalver Zwigtman van Noppen. Tel Te Blackburn in Lancashire brak in Augustus een werkstaking on der de timmerlieden uit. Nu is einde lijk de staking zoo goed als tot een eind, hoewel patroons noch werklie den toegegeven hebben. Dc patroons hebben geleidelijk ander werkvolk in dienst genomen, en de stakers heb ben elders werk gevonden. Onder de vreemde timmerlieden, die te Black burn zijn ingevoerd, zyn verscheiden Nederlanders, zoo lezen wy in een Engelsch blad, en er is in Nederland nog een groot aantal timmerlui be schikbaar, als het eens noodig mocht worden, staat er by. De barbier Smelten te Gorinclient had een klant onder het mes, die ge woon was per abonnement voor 3 maanden f2.50 te betalen. De drie maanden zyn juist om en dus wordt een rijksdaalder neergelegd, die S. met do woorden „Dankje wel" in ont vangst nam. Inmiddels had een Duitscher op den scheerstoel plaats genomen, die na geschoren te zijn, een gulden neer legt en zonder geld terug te vragen met zenuwachtigen haast zich ver wijdert. De heer S. roept hem terug maar krijgt ten antwoordIch zalile nicht mehr. Tableau Iedere barbier zou wel wecschen dat hij meer zulke klanten had Werkstaking te Almelo. In den stand der werkstaking is nog geen verandering gekomen. De arbeiders willen van hun eisch van loonsverhooging afzien, mits allen weer aangenomen worden en dit nu wei gert de heer Hedeman volstrekt. Ook de permanente commissie, vroeger door den heer H. zelf in het leven geroepen, wil hij niet meer erkennen. De steun aan de werkstakers ver leend, die in den laatsten lijd afnam, is, ua de weigering van den heer H. om zijne werklieden op de oude voor waarden weer in dienst te nemen, weer toegenomen. Zoo werd Maandag en Dinsdag jl. in Enschede f605 ontvangenin de laatste weken was dit bedrag tusschen de f400 en f 450. Ook in de andere palatsen neemt de steun weer steeds toe. I Hierover was H. zoo ontsticht, dat hy Woensdagmorgen de woning der weduwe binnendrong en eenige scho ten uit een revolver loste, die geluk kig geen doel troffen. Onmiddellijk daarna schoot hij zich zelf een kogel in 't hoofd. Hij ver zocht den inmiddels geroepen dokter dea kogel niet te verwijderen, daar hy sterven wilde. Na de eerste geneeskundige hulp, is hy met den trein van 12 uur naar Groningen vervoerd, om te worden opgenomen in 't Academisch Zieken huis. Desertie. Twee soldaten van het koloniaal werfdepot, Belgen van herkomst, hebben Dinsdagavond beimelyK hun garnizoen verlaten, met het doel om, evenals vroeger, eenige hunner kame raden hadden gedaan, naar hun va derland terug te keeren. De politie te Harderwijk, van het voorgevallene onderricht, nam echter dadelijk flinke maatregelen tot hunne opsporing, zoodat zy reeds te Nijkerk werden aangehouden. Een dievegge. By den landbouwer R., onder Lun- teren, werd den laatsten tijd her haaldelijk diefstal gepleegd, zonder dat men, zelfs by gestrenge bewaking dag en nacht, den dief ontdekken kon. Alleen de dienstbode beweerde den dief herhaaldelijk te zien, maar kwam men op haar hulpgeroep toe snellen, dan was hy plotseling ver dwenen. Zelfs de politie bleek on machtig het raadsel op te lossen. Thans is het eindelijk gelukt de daderes te ontdekken, en wel in de dienstbode. Zy werd nauwkeurig nagegaan en op heeterdaad betrapt. Voor de politie heeft zy volledig be kend. De ontvreemde goederen, als rijstemeel, steenkolen, enz., werden verbrand of door haar verborgen. Men gelooft hier eer met een manie te doen te hebben in plaats van met de zucht, zich te verrijken. Sport en Wedstrijden. Kegelconcours. Uitslag van den 2eu korpsdag van het concours van „Ewaldi" te Am sterdam op Zondag 19 Dec. Harmonie, Leiden. 126 punten Oranje Kegelclub, Amsterdam, 115 p.Harmonie, Alkmaar, 101 p.Am sterdam, Amsterdam, 101 p.; Uit spanning door Inspanning, Leiden, 98 p.; Columbumbus, Utrecht, 94 p.; B. A. L., Alkmaar, 91 p.Germania, Utrecht, 85 p.; Humor, Amsterdam, 79 p.Onderl. Amsterd. Kegelclub, id., 79 p.Poedelhaat, id., 7S p. Gezelligheid, Bussum. 77 p!Vrien denkring, Utrecht, 70 p.Odi, Am sterdam, 61 p.Sparta, id., 61 p. S. S. S., id., 60 p.Fram Fram.. id., 59 p.Excelsior, id., 44 p.T. O. G. I. D. O., id., 40 p. De wedstrijd voor de dames van alle afgevaardigden is op Maandag 27 December e. k. Aanvang des mor gens 11 uur. Wedstrijden te Davos. Te Davos waar op 5 en 6 Februari 1898 de wereldkampioenschappen zul len plaats hebben over 500, 1500, 5000 en 10,000 meters, zullen buiten dien nog de volgende wedstrijden ge houden worden. Schoonrijden, kam pioenschap. open voor leden van alle schaatsenrijdersbonden. Inleggekl frs. 10, prys gouden medaille van 300 frs., zilveren medaille, bronzen medaille. Wedstrijden voor juniores, entree frs. 5voor dames en heeren teza men en voor twee dames of twee heeren. Verder wedstrijden voor jongens en meisjes van 13—16 jaar en wedstrij den van kinderen onder de 13 jaar. De inschrijvingen sluiten op 3 Febr. des avonds om 8 uur bij het rege- liugscomité te Davos-Platz. Poging tot moord en tot zelfmoord. Te Winschoten had zich onlangs zekere Huisman, van Vlachtwedde, als schoenmakersgezel by de wed. Holt verhuurd. Hy werd verliefd op de weduwe, maar daar zjj niets van hem wilde weten, wees zy hem de deur. op een schitterende gedachte was gekomen, zeide hy op overredenden toon „Als ik hem eens veertig jaar bezorgde?" „Doe wat gij wilt," antwoordde Gordon onverzette lijk, „afranselen zal ik hem toch." „Waarde mijnheer Gordon, gy verliest geheel uit het oog, dat de strekking van de wet niet is, iemand in een vlaag van woede te tuchtigen, maar integendeel racet dienen om de hernieuwing van een misdaad te voorkomen." „Hond u kalm." hernam Ivan. „Hij zal zich toch niet laten overreden." „Denk over de gevolgen ua. mynheer," drong de ad vocaat aan, zich tot Gordon wendend. „Morgen zal Kavanagh volgens zyn gewoonte een visite op de Hof stede maken." „Dat is vroeg genoeg. Dan zullen wy hem morgen wei krijgen." „Dus gy blyft by uw plan om hom af te ranselen „Ja," zeide George beslist. De advocaat trok een gezicht, alsof hy een bittere pil te slikken kreeg, en vervolgde: „Dat zal dan morgen gebeuren, dau is het Zaterdag zooals gy weet! Wat denkt gy, dat uw vyand dan 's Zondags zal doen „Te bed blijven om van zijn pak slaag te bekomen." „Neen. mijnheer," wederlegde de advocaat, wiens zachtmoedigheid na in een soort koüpigheid verander de. ..Hy zal zich terstond naar zyn fabriek begeven, wel wetende, dat er 's Zondags geen een knecht van hem werkt, en wy geen maatregelen kannen nemen om hem te arresteeren. Gy kunt er van verzekerd zijn, dat hij al zyn geld in de kas bewaart. Ik weet dit, want op een avond, dat ik laDgs het kantoor liep bemerkte ik een opening in het luik en zag, dat er boven de brand kast een lamp brandde, zoodat de politieagent, die de ronde- deed, telkens een kijkje kon nemen of alles nog in orde was. Kavanagh heeft meer dan vyf dnizend pond in handen, welke u toebehooren. Hy zal er met het geld van door gaan en voor Maandag Engeland reeds verlaten hebben. Daar gy dien man even goed kent als ik, kunt gij niet zeggen, dat de veronderstel lingen onwaarschijnlijk z\jn." „Neen: maar het is al weer koren op mijn molen. Wat kan my mijn geld schelen, als hy ray maar niet ontsnapt!" „Gy zult er uw fortuin mede verliezen." „Dat zal ik in elk geval wel, dat begrijp ik," zeide George. „Gij zult alles behouden, Gordon," zeide Ivan met zyn onverstoorbare kalmte. HOOFDSTUK XLVII. Zij ontmoeten elkaar van aangezicht tot aangezicht. George ging nit om een Kngelsche pijp en Engel- sche tabak te koopen. want na zyn verbanning vond hy alles wat Engelsch was, even heerlijk en prachtig. De kleine advocaat, die nog alle mogelijke moeite deed om hem van besluit te doen veranderen, vergezelde hem. Zoodra zy vertrokken waren, haalde Ivan een zak boekje te voorschijn, en toonde my een plan van een huis. „Daar hebt gij gewoondkunt gij my ook zeggen, wie het nu gehuurd heeft?" Toen ik de teekening van dichtbij bekeek, zag ik dat het een plan was van de pottenbakkerij, de binnenplaats, het atelier van Taras en onze vorige woning. „Het huis staat nu ledig." Hij knikte tevreden met het hoofd, stak het boekje in zyn zak en knoopte nu een gesprek met mij aan over myn eigen ontsnapping, waarin hy meer belang stelde dan hy tot nu toe voor het overige gebeurde had betoond. Toen de anderen terugkwamen zweeg hij weder. Gordon had een stevigen stok gekocht; en de heer Pelham zette een gezicht, alsof de wereld op 'tpunt stond te vergaan. Wij gingen allen gezamenlijk naar Londen. Daar aan gekomen namen Gordon en ik een cab om ons naar het andere station te laten brengen de advocaat en Ivan verlieten ons. Wy waren beiden ten zeerste verbaasd, toen Ivan op het laatste oogeublik George zijn hand toestak, zeggende: „Vaarwel, Gordon!" „Maar gy gaat toch met ons mede, beste kerel riep Gordon uit. „Gij moet Taras toch zien." „Neen, neen, ik zou uw aller genoegen met myn zure gezicht maar bederven. Misschien kom ik Maandag evenmisschien" voegde hy er bij, de hand van Gor- RECHTS2AKEN. Brandstichting op de Arnhem- sche Tentoonstelling. Dinsdag stond voor de rechtbank te Arnliera terecht J. de Graaf, zich noemende Van Hattum de Graaf, ter zake. dat hij in den laten avond van 12 Sept. 1897 te Arnhem op het landgoed Sonsbeek in het houten j hoofdgebouw van de Geldersche Ten- toonstelling van Nijverheid en Handel opzettelijk brand heeft gesticht, van j welke daad gemeen gevaar voor goe deren te duchten was, en ten gevolge don loslatend, en my nog eens voor het laatst toe knikkend. Wy zagen hein verwonderd na, weinig vermoedend dat wij onzen vriend voor altijd vaarwel hadden ge zegd. Aan het station te Woking namen wy een huurrij tuig om ons naar de „Hofstede" te brengen. Taras en Judith wachtten ons aan het park op. Toen George haar reeds uit de verte toowuifde, liep zy hem tege moet. George was met één sprong het rijtuig uit en drukte haar tegen zyn borst, terwijl zy op haar teenen ging staan om hem een kus op dc lippen te drukken. Taras zeide niets maar hield zwijgend mijn handen in de zijne. Wy waren beiden te aangedaan om een woord te kunnen uiten. Toen wy door de laan naar huis wan delden, zeide hy „Edel vriendinnetje... myne Aura! ge zyt altijd nog dezelfde! Zyt ge nu teruggekomen om mij niet meer te verlaten „Nooit, nooit zal ik nu weer heengaanriep ik op gewonden uit. „Myn innigste wensch is altijd by u te mogen blijven en nu heb ik ook geen geheimen meer voor u!" „O gy hebt wel goed kunnen zwijgen, en ik was zoo dom om de ware toedracht der zaken niet te begrijpen Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2