PREDIKBEURTEN ABVERTENTIËN. waarvan gemeld gebouw met de daarin aan verschillende eigenaren toebe- hoorende goederen is verbrand. Het getuigenverhoor nam den ge- heelen dag in beslag43 werden er gehoord. Vooral dienen daaronder vermeldP. J. de Vos hoofdagent en H. H. Arïëns, agent van politie, en de schilder J. H. Parck, die allen, zonder aarzelen en stellig verklaren, dat zy beklaagde omstreeks 12 uur door den hoofdingang op het terrein hebben zien gaan. Bekl. heette deze verklaring onwaar. De overige ge tuigen moesten uitlatingen van bekl. over vermoedelyken brand komen me- dedeelen. Te zes uur was het getuigenver hoor afgeloopen. Woensdag was het O. M. aan 't woord. Tegen den beklaagde werd acht jaren gevangenisstraf geëisclit. De verdediger, mr. Van Geleiu Vi- tringa, toonde aan dat alle bewijs ontbreekt dat de brand is gesticht en zelfs de aanwijzingen bekl. niet als dader doen kennen. PI. wijst op de tegenstrijdigheid in de aanwijzing en concludeert" tot vrijspraak. Zijn ver zoek om invrijheidstelling werd ge weigerd. Uitspraak 28 Dec. Vervolg a Stadsnieuws Dat de firma N. G. de Vleeshou wer Co., Warmoesstraat 14, alhier, niet achter wil staan bij velen, in 't reclamemaken, bewijst hoe door haar op de enveloppen wordt geplak t een bil jetje. in den vorm gelijkend op een postzegel, waarop staat behalve het Haarlemsche wapen: „N. G. de Vlees houwer, Warmoesstraat 14, Haarlem, in ondergoederen." De lithografische afwerking laat niets te wenschen over, en is van de hand des heeren N. G. de Vlees houwer. De uitvoering van dezen z.g. post zegel is zeer te roemen en doet ook den steendrukker alle eer aan. Muziekuitvoeringen. Voor de tweede séance van het Kwartet-Robert, die Dinsdagavond plaats had, waren ter uitvoering ge kozen Op. 15 (in e) van S. de Lange, Op. 12 fin Es) van Mendelssohn en Op. 59 no. 2 (in e) van Beethoven. Op de eerste plaats een woord van sympathie aan de heeren Robert Sr. en Jr., Tak en de Maaré voor hun lofwaardig strevenook te doen ken nen en waardeeren wat op het gebied der kwartet-muziek door onze land- genooten, of door de hier levende en werkende buitenlanders werd ver richt. Dat doen kennen en waardeeren sluit natuurlijk een waardige vertol king in zoo technisch als artistiek. En dat ons haarlemsch kwartet zich van deze verantwoordelijkheid bewust is, bleek ook nu weer by de uitvoe ring van Sam. de Lange's op. 15. Met intelligente zorg v/as bet werk in zijn bouw en motievenbewerking doorzien en zoo kon het dan ook, zelf bij deze eerste uitvoering, op den toehoorder vrijwel zyn volle werking doen. Als nu die werking, op my althans, niet bizonder groot was, raag ik dit niet anders dan aan de compositie zelf toeschrijven. Inderdaad by alle waardeering van wat in vorm of bewerking van dit kwartet de geoefende hand verraadt en dat is zeker niet weinig maakte het op mij meer den indruk van een goed geslaagd studiewerk dan van een bezielde kunstuiting. We hooren welke klankeffecten alzoo met de vier strijkinstrumenten zijn te ver krijgen en hoe interessant zich, in den kwartetvorm, de gekozen motieven laten bewerken en combineeren, maar in die motieven zelf zingt zich geen sterk geëmotioneerde ziel uit en dit is toch ten slotte het eenige waar aan wij in een muziekstuk het kunst werk erkennen. Intusschcn hebben de talentvolle executanten het werk on getwijfeld in een betrekkelijk zeer gunstig licht gesteld. Dit strekt hun tot geen geriDgen eer en geeft hun aanspraak op den dank van compo nist en auditorium. Mendelssohns Op. 12 werd vertolkt op een wijze die de natuurlijke frisch- heid van dit weinig pretensieuse werk volkomen deed genieten. Vooral de bekende Canzonetta iets sneller gespeeld dan gewoonlijk maakte een vriendelijken indruk. Meer voldoening nog schonk het humoristisch getinte kwartet van Beet hoven, waarvan de uitvoering- voor de spelers een triomf en voor de toehoor ders een genot was,dat>aan deze tweede séance van ons steeds voorwaarts stre vend Kwartet-Robert de beste herin neringen zal doen bewaren. Woensdagavond gaf het Doopsge zind Zangkoor, onder leiding van den heer J. de Nobel eene uitvoering in „de Kroon", terwijl in degrootezaal der Vereeniging het door mej. Jeanne Landré ingerichte Zalsman-concert plaats had. ïk hoorde in de Kroon het eerste deel der uitvoering die geopend werd met twee gezangen uit den Doopsgez. Liedcrbundél. In de zorgvuldig ge nuanceerde voordracht en de nauw keurige uitspraak der tekstwoorden toonde het koor de wenken van zyn instructeur ter harte te nemen. Een heid en klank lieteu weinig te wen schen over; gestreefd worde nu naar die ongedwongenheid in de voordracht, waardoor voor den toehoorder de ge dachte aan inspanning en studie op den achtergrond raakt. Het in de Duitsche taal en niet zonder aplomb gezongen „Hallelu jah" van Handel besloot het eerste deel van 't programma. Twee solisten luisterden door hunne medewerking de uitvoering niet wei nig op. Door mej. G. Schagen hoorde ik twee liederen (v. Hol en v. Rennes) met mooie, gelijkmatig ontwikkelde stem en recht muzikaal voordragen. Het voornaamste, zoo niet eenige ge brek in mej. Seh's optreden blyftnog steeds te weinig zelfvertrouwen. Laat ze tocli eens in haar capaciteiten gaan geloovenDe begeleiding dezer soliste was bij mej. Riepsaame in goede han den. In de plaats van den op het pro gramma vermelden heer Kerkhof uit Arnhem trad de heer Leendert v. d. Tand (le violist van het Haarl. Mu ziekkorps) als solist op en wel met „Voorspel en Adagio" uit het Viool concert (in g) van Max Bruch. Hij toonde zich daarbij niet alleen een vioolspeler met veel virtuose hoedanig heden, maar tevens een kunstenaar van warm temperament. Zijn artistiek spel (begeleid op de piano door den heer O. Andriessen) heeft ongetwijfeld zeer veel tot het welslagen van deze uitvoering bijgedragen. Voor Jeanne Landré's Zalsman- concert hadden zich eenige muzikale krachten van welluidenden naam be schikbaar gesteld. Bovendien werkte mede een uitgelezen dameskoor onder aanvoering van den heer Willem Landré. Dit koor deed zich (na de pauze) hooren in „Sur la mer" van d'Indy en „Vor der Klosterpforte" van Grieg. Klankgehalte, volume en beschaafde voordracht beantwoordden aan de hoogste eischen alleen liet, jammer genoeg, de intonatie nu en dan iets te wenschen over. Hierdoor maakte vooral d'Indv's „Sur la mer" niet den vollen indruk waartoe dit heerlijke werkje vol stemming in staat is. Gelukkig bleef de absoluut reine intonatie der sopraan-soloparty voortreffelijk gezongen door mevr C. niet zonder weldadigen invloed op de „stemming" van het koor, zoo dat de totaalindruk verre van ongun stig was. Toch moet als uitvoering Grieg's werk hooger gesteld worden, want behalve dat ook hier de solo partijen by de dames (alt) en Jeanne Landré (sopraan) in de beste handen waren, genoot men in het slotgedeelte de volle klankweelde van het uit muntend saamgestelde! koor. TnSiChen de beide hier besproken nummers werden door de concert- geefster en den heer Job. Broek (ba riton) een paar duetten (van Götze en Klengel) gezongen, natuurlijk tot groote voldoening der toehoorders. Niet minder succes oogstte onze be gaafde violist Joh. Steenman met zyn zeer gelukkige voordracht van een Romance en Mazurka vanZarzycki. Alle nummers werden op voorbeel dige wyze door den heer Henk van Breemen, die zich in het eerste deel ook als solist had doen hooren, op een mooien Bechstein-vlengel bege leid. Het geheel droeg het stempel van voorname, intieme kuDst. PHILIP LOOTS. KANTONGERECHT. De Kantonrechter heeft dezer dagen uit gesproken de navolgende vonnissen. I. F. H. zwervende, wegens te Haarlem een bewoond vaartuig in een water doen liggen, tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. '1 A. B Az. te VeJsen, wegens doen van pogingen om wild te bemachtigen met wild strikken, tot f5 boete subs. 6 dagen hecht. 3 F. v. B te IJmuiden, wegens le, op Zondag jagen, '2e zonder acte, en 'Ie jagen zonder vergunning tot twee boeten van fa subs. 4 dagen hecht, voor elke boete. 4. M M. te Haarlem, wegens over treding der ijkwet. tot f l boete subs. 1 dag hecht. 5. J W. A. L. te Haarlem, wegens het het in zijne tappéi'ij niet opgehangen heb ben van een gewaarmerkt atschrift der vver- Igunninga tot fl boete subs. 1 dag hecht. 6. J. W R. te Haarlem, wegens verwek ken van rumoer, tot f2 boete subs. 3 da gen hecht. 7. II P P. J. v. d. A.. te Hillesom, K. K.j D. S„ Chr. W., en C. W te VëlSëüy wegens ongeoorloofd loopen over eens an ders grond ieder tot f 3 subs. 3 dagen hecht. fl. W. D. te Zand voort, le wegens straat schenderij. 2e wegens het opgeven van een valscben naam, tot f3 subs 2 dagen hecht, en vrijgesproken van het meerdere. 10 H. A. Rte Haarlem, wegens te Haarlem met een handwagen op een voet pad komen, tot 10.50 boete subs. 1 da" heclit. II. W. .1 L. te Amsterdam, wegens te Haarlem rijden met een hond zonder muil korf, tot f I boete subs 1 dag hecht. 12 J. K. en P. .1. B te Haarlem, wegens te Haarlem ongeoorloofd eene mestverza- meling houden, ieder tot f 1 boete stibs. 1 dag hecht 13. S. 11 te Haarlem, wegens te Haar lem zijne tapperij te laat open houden, tot f 3 boete subs. 1 dag hecht. !4. A. G., C v. G., te Haarlem, wegens te Haarlem te laat in een tapperij ver toeven, ieder tot f 0.50 boete subs. 1 dag hecht. 15. J. L. V., te Haarlem en A. v. d. V zweivende, wegens te Haarlem ongeoor loofd zijn bedrijf van liedjeszanger uitoefenen, no. 2 tweemalen gepleegd, no. 1 tot eene boete en no. 2 tot twee boeten van f 1 subs. 1 dag hecht voor elke boete. 16. II 11, te Haarlem en G B. te Zand- voort. wegens te Haai lent rijden in verbo den richting, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. IT. J. H. B te Haarlem, wegens te Haarlem des avonds rijden met een voertuig zonder licht, vrijgesproken 18 T. J. V te Haarlem, wegen* te Haar lem onreinheden op straat werpen, tot f 1 boete subs. 1 dag i.echt. 19. P J d. B., te Haarlem en J.J.v. R. te Amsterdam, wegens te Haarlem op straat huiten de urinoirs wateren, ieder tot f 0.50 boete subs. 1 dag hecht. '20 G. G. en F. L., te Velsen, wegens te Velsen op straat met geld spelen, dag vaarding nietig verklaard. 21. Wegens dronkenschap. P. S. tellaar- lem. vrijgesproken: C. B te Heemstede en F. F. te Haarlem, ieder tot eene boete van f 2 subs. 2 dagen hecht.A. v. B .1 M. j le Haarlem en H M te Beverwijk, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hecht.K. B te j Haarlem en A. C K. te Beverwijk, ieder tot f 1 boete subs. 2 dagen hecht. ARROfêDISSEMENTS- RECHTBAWK Zitting van Donderdag 23 De cember 1S97. Den llen November, op denSt, Maartensdag. waren eenige kinderen, eeue oude gewoonte getrouw, te Zaan dam aan het St. Maarten zingen. Bij den winkelier H. Perk kwamen zij ook en haalden volgens diens zoon F. H. Perk, een 20jarige scholier, daar baldadigheid uit. De jeugdige Perk werd er driftig door," deed de deur op een kiertje open, en gaf daar door een schop. Ongelukkig raakte hij een klein knaapje op een zeer ge voelige plaats, tengevolge waarvan het in elkaar zakte en door anderen naar huis werd gebracht. Dr. Sasse, als deskundig getuige gehoord, verklaarde als zyne medische opvatting, dat de schop geen hevigen schop scliynt ge weest te zyn. Andere getuigen verklaar den, dat de schop was toegebracht,maar konden niet zeggen, dat er baldadigheid was gepleegd. liet O.M. doende opmer ken, dat hier lichamelijk letsel was toe gebracht en dat er boos opzet in het spel washet eerste door den schop eu door schrik ontstaan; keurde het optreden van beklaagde af en req ui- reerde, beklaagde aan mishandelingj schuldig verklarende, 2 maanden ge- vaugenisstraf.De rechtsgeleerde raads- man van beklaagde, mr. Joh. Spoor van hier, ging de zaak zeer uitvoerig na, in een mooi pleidooibetwistte het in de zaak als bewijsmateriaal gediend hebbende en evouzoo, dat er opzet was gepleegd, wat toch een noodig element voor mishandeling is, gelyk o. a. is uitgemaakt door een vonnis van de rechtbank te Amster dam van 12 April 1889, to vindon in het Weekblad v. h. Recht 5779, en concludeerde op grond daarvan tot vryspraak van beklaagde. Mocht de rechtbank echter van meening zyn, dat een veroordeeling moet volgem dan verzocht spr. beklaagde als straf eene geldboete op te leggen. Na re en dupliek werd de uitspraak be paald op heden over 14 dagen. Meineed. - De Rechtbank heden Donderdag uitspr.iak doende in de zaak van T. Zaaijer. tegen wien in de zitting van Donderdag 1.1. wegens meineed was gerequireerd 1 jaar, met aftrek van preventieve hechtenis, verklaarde hem schuldig aan het ten laste gelegde en legde hem op grond van art. 20/ Wetb. van Strafr. en art. 164 Wetb. van Strafvordering, 6 maanden ge vangenisstraf op, met aftrek van pre ventieve hechtenis van af 4 Nov. Moordaanslag. Heden middag omstreeks half drie heeft Hermanus Hartman, een reizend koopman, in de slaapstede van Cor nells van der Kolk iu de Noorder Schoolsteeg, de vrouw met wie hij leefde, Aaltje van Dragt, een messteek in de borst toegebracht, nadat eerst een woordenwisseling tiisschen hen had plaats gehad. Hartman nam daarop de vlucht, doch werd spoedig door de politie gegrepen en naar het bureau ge bracht. De vrouw werd door den heer Van Maas verbonden en bevindt zich redelijk wel. Het Volks-douchebad. Heden waren wij in de gelegenheid een kijkje te nemen van de teeke- ningen, van het volks-douchebadhuis, ontworpen door de architecten Roog en van den Ban en dat voor de afd. Haarlem van het Witte Kruis hier ter stede zal worden gebouwd. Het gebouw is achtkant en bevat twaalf cellen, waarvan drie een af zonderleken ingang hebben dezen zyn bestemd voor bezoekers, die iets meer betalen. Deze cellen, die voor zien zijn van kleedkamertjes, liggen aan den buitenkant, aan de binnen zijde loopt er een gang langs en in het middelpunt bevinden zich boven elkaar de kelder, de machine voor wa erverwarming en de drooginricn- ting. De cellen zyn zoo ingericht, dat er desnoods een kuip in kau worden geplaatst, maar voorloopig zal men zich tot douches bepalen. Ze worden lanw gegeven en kunnen wanneer de bader dat wenscht, door een koude douche gevolgd worden. Uit een dezer dagen door ons af gedrukte circulaire van de afdeeling is den lezer gebleken, dat het be- noodigde kapitaal nog niet geheel by elkaar is. Wij wenschen daarom de zaak in den financieelen steun der burgery gaarne aau te bevelen. Zij is voor onze gemeente van het hoogste gewicht, want al mogen verschillende inrichtingen in onze stad gelegenheid geven tot baden voor meervermogen- den, voor den werkman was er tot nu toe niets van dien aard. De be doeling nu van dit douchebad is, voor enkele eenten een bad te verschaften. Ook in andere opzichten streeft de afdeeling er naar, nuttig te zyn. Zij stelt voor onvermogenden kosteloos artikelen voor ziekenverpleging be schikbaar; zy heeft een desinfecteur die by leden voor 30 en by niet-leden voor 50 ets. per uur werktzy zendt jaarlijks naar de mate barer krachten herstellende zieken naar Heideheuvel in 't Gooi kortom zy verdient grooter belangstelling, dan die baar tot nu toe betoond is. Voor slechts een gulden per jaar wordt men lid. Woensdag viel den \Y el Eer w. Heer P. Egert genaamd Br. Ambrosius hier tor stede bekend als Overste op richter van het gesticht St. Joannes de Deo alhier eene verrassing ten deel door het ontvangen van het be- uoemingsbrevet tot Officier der „Rit- ter-Orde St. Catli. de Moat-Sinai," als bewijs van waardeering zijner Stichting alhier, alsmede der werken van menschlievendheid hier volbracht. Bouw gevangenis. Door den Minister van Justitie is» in verband met het plan om niet een kleine zooals aanvankelijk de bedoeling was, maar een groote gevangenis aan bet Harmeujansveld te stichten, ver zocht dat de gemeente nog een strook grond van dat veld aan het Rijk zal afstaan. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten (juiste grootte nader op te meten) en wel tot denzelfden pry's als het in 1895 aan liet Rijk verkochte stuk van dat veld. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat Haudel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het voorzien der boorden van liet Groot Noordhollandsch Kanaal. Ra ming f 1500.— Van de 5 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van J. de Vries te Purinerend het laagst voor f 1440.—en vanwege bet Pro vinciaal bestuur van Noordholland mede aan het gebouw voornoemd het 3-jarig onderhoud van den grintweg van de brug aan het einde derBree- laan nabij den Iluigendyk naar Ur- sem, gedur. 1888,1899 en 1900. Ra ming f 201S.— per jaar. Y an de 4 hiervoor ingekomen bil jetten was dat van Job. Hille te Ursem het laagst voor 1790.— per jaar. Tot lid van het Prov. College van toezicht op de Herv. Kerken in Noord Holland is benoemd de heer R. J. D. Hartkamp, burgemeester van Enkhuizen. Het plan. Anderlieggeu— Neumeyer. Onder dagteekeriing van 20 Octo ber j.l. beeft de speciale commissie voor de tramplannen rapport uitge bracht aan B. en W. over de con cessie-aanvrage van de heeren Ander heggen en Neumeyer voor een elec- trische tram tusschen Amsterdam eu Haarlem. Met volle overtuiging adviseert de commissie, in beginsel deze conces sie te verleenen. ouder voorwaarde: lo. dat binnen een jaar na dagtee- kening van de definitieve concessie voorwaarden aan de werken binnen deze gemeente zoodanig begin van uitvoering zal zijn gegeven, dat de voltooiing der lijn, naar het oordeel van B. en W. binnen een overzien baar tijdsbestok als verzekerd mag worden aaogemerkt en 2o. dat de som van f5000.— tot storting waarvan adressanten zich bij missive van 22 September laatstleden bereid heb ben verklaard onder bepaling dat deze som by den aanvang der werk zaamheden in deze gemeente, eigen dom van de gemeente zal worden, ook zal verbonden blijven tot verzekering der richtige nakoming der sub lo ge noemde voorwaarden en alzoo by niet- nakoming daarvan aan de gemeente vervalt. B. en W. zyu het hiermede eens, doch willen duideiijkslialve het woord ook uit de voorwaarde sub. 2o. lich ten. Wegens plaatsgebrek moet een ver slag van een Woensdagavond gehou den Landbouw vergadering, tot een volgend nummer blyven liggen. Heden zijn voor het apothekers examen geslaagdaan de universiteit te Amsterdam de heer W. Sneltjes en aan die te Utrecht de heer War nier, beiden alhier. Aanstaanden Maandag vergadert de kiesvereenigitig „Vooruitgang" al hier tot het verkiezen van twee be stuursleden, in de plaats van de heeren Fr. Lieftinck en A. H. van Tubergen, die beiden herkiesbaar zyn. Friesche vereeniging. De kleine zaal van Felix Favore was vol van voorstanders en nieuws gierigen, toen er gisteravond over eeu Friesche vereeniging zou worden ge praat. Het beginsel er van door Dr. J. B. Schepers uiteengezet vond in stemming en nadat hij in hoofdtrek ken de voornaamste bepalingen zoo als die de ontwerpers voor den geest stonden, had toegelicht, werd er beslo ten dat de vier die de vergadering by een geroepen hadden, de spreker met de heeren Hoff, Hellinga en Zyl- stra, waarbjj de hoer Bourna zich iv el wou aansluiten, een voorloopig regle ment zouden maken. In Januari zal dat aan de goedkeu ring van leden en begunstigers wor den voorgelegd. Vroeger hebben wy reeeds bericht, dat het Hoofdbestuur van de Feest commissie voor den Koninginnedag overleg wenschte met de verschillende bunrtcomité's. Thans kunnen wij mede- deelen, dat het Hoofdbestuur deze Comité's, voor zoover zij zich opge geven hadden, per circulaire heeft uitgeuoodigd tot eene conferentie op 27 dezer in een van de lokalen der Sociëteit Vereeniging. Mocht een buurtcomité zich onver hoopt niet by den Alg. Secretaris hebben opgegeven, dan zullen niette min zijne afgevaardigden ter verga dering gaarne welkom zyn. Bennebroek. O ader voorzitterschap van den Heer P. N. van Doorninck Burgemeester, vergaderde W oensdag de Raad alhier. Tegenwoordig alle leden. Tot Ambtenaar van den Burg. Stand wordt herbenoemd de Burge meester, met alg. stemmen. Herbenoemd werd als wethouder, de Heer H. v. d. Vossen met 5 stem men; een verkreeg de Heer A. J. E. Baron van Ittersum, terwyl één blanco briefje was ingeleverd. Deze verklaarde tot groot genoe gen der vergadering zich deze be noeming te laten welgevallen. De Vooriitter verklaart, dat het hem aangenaam is den benoemde geluk te kunnen wenschen met zyne ver kiezing, en acht het zeer in het be lang der gemeente dat de Raad deze keuze heeft gedaan. Spreker wyst op het aangenaam samen werken met. den benoemde, en uit den wensch dat dit zoo moge blyven. De Heer v. d. Vossen dankt daarna voor het in hem gestelde vertrouwen. Alsnog deelt de voorzitter mede dat de zaak betreffende den walmaur dor Bennebroekerbrug tegenover bet perceel van A. Wakker thans geheel is geregeld, en in het vervolg geen last voor de gemeente meer zal ople veren. By de gebruikelijke rondvraag wijst de Heer van Lierop, gesteund door den Heer Keydon op den slechten staat van een gedeelte van den Bin nenweg, en wordt na eeGige bespre kingen besloten daaraan het noodige te doen. Hierna wordt de zitting gesloten. Haarlemmermeer. Te Aalsmeer heeft gedurende deze maand geen enkel sterfgeval plaats gehad. Wel een bewys dat de gezond heidstoestand niets te wenschen over laat. Tot zesden veldwachter te Haar lemmermeer, standplaats Nieuw-Ven nep, is benoemd W. Begeer, agent van politie te Leiden, en tot chefveld- wacliter N. Slootweg, veldwachter alhier. Sloten. De raad dezer gemeente besloot op voorstel van B. en W. aan de heeren Anderheggen c. s. ondere zekere voor waarden concessie te verleenen voor den aanleg en exploitatie van de tram lijn Overtoom—Haarlem, voor zoover deze gemeente betreft. Zand voort. Benoemd tot onbezoldigd ambte naar der secretarie alhier, de heer G. H. van Waveren te Haarlem. Tot bestunrsleden van de Christe lijke Zangvereeniging alhier zyn be noemd de heeren A. van Zadel, Jb. Hollenberg Jzn., J. van der Werft* Azn., en A. Zwemmer Azu. Tweede Kamer. Men seint ons uit den Haag De Kamer is uiteen gegaan. I)e heer Hintzen (Rotterdam) diende zyu ontslag in. GEfólENGD NIEUWS Het bestuur van liet Prins van Wales Hospitaalfonds heeft Maandag op Marlborough House vergaderd onder leiding van den doorluchten bewoner. Uit bet verslag van den penningmeester, lord Rothschild, blijkt dat het fonds beschikken kan over 187,000 p. st., waaronder 20,500 p. st. aan jaarlyksche bijdragen. Afschuwelijke moord. De jury-rechtbank van Bayreuth heeft dezer dagen drie doodvonnissen uitgesproken over een echtpaar en een dochter die met onmenschelyke wreedheid den man der dochter hadden vermoord. Reeds by het huwelijk op 10 Octo ber 1896 rees er ongenoegen tusscben den man en zyn schoonouders, omdat hij niet 12000 Mk., zooals deze ver wacht hadden, maar slechts 5000 Mk. mede ten huwelijk bracht. Voort durend gaf dit reden tot twisten en in Oct. van dit jaar. toen de gemeen schap van goederen van de echtge- nooteu van kracht was geworden, vatten vader, moeder en dochter het duivelachtig besluit op om den man te vermoorden. Den 9en November werd de afgrijselijke daad volvoerd. Terwijl de man rustig lag te slapen, sloop zyn schoonvader naar het bed en sneed hem met een pasgeslepen sïachtorsmes den hals door. Het slachtoffer was doodelyk getroffen, maar kon nog naar de woonkamer vluchten. Daar werd hy aangegrepen door zijne vrouw en zijn schoonmoe der, die hem op den grond wierpen en vasthielden, totdat de vader hem don balsslagader geheel doorgesneden had. Den volgenden morgen maakten beide vrouwen groot rumoer en rie pen zij onder een stortvloed vau tra nen uit, dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. De ware toedracht der zaak kwam echter spoedig aan het licht. De drie schuldigen werden ge vangen genomen en ter dood veroor deeld. By een stierengevecht te Guadal- jara .Spanje) beeft een losgebroken 'stier drie toeschouwers gedood. Er ontstond een paniek, waarbij 5 per sonen zwaar, 30 lichtgewond werden. De begrafenis van den vermoorden Engelschen tooneelspeler Terriss heeft Dinsdag onder een enorme belang stelling plaats gehad. De Koningin heeft haar rouwbeklag doen toekomen aan Mevrouw Terriss. Een honderdjarige bruigom. Te Saint Joseph in den staat Mis souri is de honderdjarige John Over ton gehuwd met eene madame Mary Henderson, die haar 79ste jaar is in getreden. Arm in arm zyu zy gegaan naar den ambtenaar van den onrge- lyken stand en vandaar naar een Methodisten predikant. Op de trestelde vragen antwoordden zy beiden dui delijk en met zekeren trots. Overton zeide, dat hij geboren was by Pitsburg in Pennsvlvauië den 5 October 1797, en dat. hjj eerst sedert twee jaren in Saint-Joseph woonde. Vroeger had by in den staat Arkansas gewoond, waar hij beurtelings vrederechter, burgemeester en directeur van het postkantoor te Boles was geweest. Hij was nooit ernstig ziek geweest, had nooit raedicyuen gebruikt, had nooit sterken drank gedronken en nooit gerookt. Hy is nog zeer goed ter been en loopt uren lang zonder stok. Hij lieeft den veldtocht iu Mexico mee gemaakt, heeft gediend in den seces- sie-oorlogiu den slag bij Shiloh ver loor hy de helft van zyn linkeroor, waarvoor hy eon pensioen van 10 doll, per maand geniet. Overton was twee maal getrouwd, hy heeft tien kinde ren zyne tweede vrouw stierf in het begin van dit jaar. Wat zijne vrouw aangaat, deze werd juist op haar trouwdag 77 jaar. Zy is sedert vele jaren weduwe en heeft zeven kinde ren. op ZATERDAG en ZONDAG 25 en 26 Dec. 1897 Eerste en Tweede Kerstdag Zandvoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hulsman. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hulsman. Bennebroek. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. 's Avonds 7 ure. Gerth van .Wijk Jr. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Op beide feestdagen collecte voor de Zending. Houtrijk en Polauen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Heer inga. Tweede Kerstdag. Voorm. 9'/i ure, Heeringa. Nam. 2' 2 en u'/a ure Kerstfeestvieriug door de kinderen der Zondagsschool. iMet Kerstboom). BÜRGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 23 Dec. W. Erdt- sieck en T. van Zomeren. Getrouwd23 Dec. W. Pfersich en G. O. M. Geesink. Bevallen: 20 Dec. E. v. Loenen Harding d. 21. P. G. J. Ivors— Kroonenburg d. 22. J. A. Harten, dorp—Leben z. J. M. Kleiu -v- Maanenburg z. 23. R. de Vries—v. Amerongen d. Overleden: 23 Dec. H. P. v. Eeuwyk 4 j. Ban nest. Familieberichten. Overleden: 13 Dec. P. G. Goslings 60 j. Amst. 19. J. A. Smits, Schoon hoven. A. M. .Jerphanion— Larasvelt 29 j. Amst. 20. J. M. van Dapperen 76 j. Heeren veen. O. Veenendaal 46 j. Amst. C. W. E. Vaillaut 83 j. den Haag. 21. Wed. A. C. B. Bouman Heeneraau si j. den Haag. 22. J. Teixeira de Mattos jm. Amst. Stoomvaartberichten Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriv. 22 Dec. te Port Said. Het stoomschip Frinses Alarie van Batavia n. Amst., pass. 22 Dec. des morgens 5 uur, Dungeuess. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amst. n. Batavia, arr. 22 Dec. te Genua. Het stoomschip Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, arr. 22 Dec. des ochtens 7 uur te Havre. Het stoomschip Lawoevan Java naar Rotterdam, vertrok 22 Dec. van Rotterdam. Het stoomschip Oranje Nassau vertrok 21 December van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Spaamdam. van de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, pass. 22 Dec. des nam. 12 u. 45 m.. Wight Voor de bewijzen van deel neming. ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Broe der en Behuwdbroeder, den Heer P. A. VAN DET, betuigen wij on zen hartelijken dank. Mede namens de Familie. A. II. v. d. MARK—v. Df.t. (4. v. i). MARK. \V. L. v. DET. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader. betuigen wij onzen oprech ten dank. Wed. L. v. i». LAAN df. VRIES, geb. Oost. Mede namens Kinderen en Beh u wdkindéren. XE KOOP: Een mooie Mahoniehouten LIN NENKAST a f30 en 0 STOELEN, nieuwe stijl, a f20. AdresGasthuisvest 23. Wegens de lage prijzen van vet gemeste Koeien en vet gemeste Kalveren, blijf ik steeds doorgaan inet eerste kwaliteit te verkoopen tegen de lage prijzenook extra fijne Rolpens tegen 00 Ct. per half kilo. op de Ged. Voldersgracht 8. J. BARTEL.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3