T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht* FEUILLETON. PRINS RORGENSKY (Se Jaargang. Dinsdag 28 December 1897, ■o. 4446 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk ïabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Ftrang'ere G. L. JDAUBE Co. JOHN F. JON.ES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. i het Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën eD Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, o] Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement. Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 reeels f 0.75, elke regel meer/0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandwort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede-, J. LEUVEN, bij de tol; Spaam.da.rn, C. HARTENDORP; ZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, "W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Sedert eenigen tijd zyn aan Haar lem's Dagblad de navolgende Agen ten verbonden Voor het kwartier Amsterdamselie Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17. Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenprieelslraat 30. Voor het Leidschekwartier "W. ZWART, Clercqsiraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van pry's door hen aangeno men, terwyl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoofdkantoor: Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. Postkantoor te Haarlem. Ter bevordering van een geregelde bezorging der by" de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt weder om de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte Nieuw jaarswensehen, welke men op 1 Ja nuari a.s. aan de geadresseerden uit gereikt wenscht te zien, reeds van 23 December a.s. af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen,"ter onderscheiding van die waarvan de bestelling op den gewonen tyd moet geschieden, belmoren voorzien te zyn van een op in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres fetrokken kruis, en uiterlijk den 3ln lecember te 12 uur 's middags ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, zoowel in zijn eigen belang als in dat van don dienst, van do aangeboden gelegenheid tot vroeger ter post be zorgen bij de jaarwisseling zooveel mogelyk gebruik te maken, en bij groote hoeveelheden de kaartjes niet in de bus te werpen, maar af te geven aan het loket Palcketpost. Op den a. s. Nieuwjaarsdag zal het kantoor geopend zijn als des Zondags. Gedurende de uren van openstelling zullen postwissels en spaarbankzaken behandeld worden, met uitzondering van postpakketten en quitantiën. De Directeur van het Postkantoor DOFFEGNIES. 23 Dec. 1897. ook daarom nogal bizonder de aan- j Naar wij vernemen is bet accoord dacht in de politieke wereld, wijl er van 10 procent, aangeboden door den verder zoo bitter weinig voorvalt dat heer J. J. C. Munk, met bijna alge- de aandacht verdient. j meene stemmen aanvaard en liy der- De vroegere amerikaansche gezant j halve gehomologeerd, te Peking Denby, die aldaar tien jaar in functie is geweest, heeft aan de New- Yorh Herald een brief geschre ven, die hierom merkwaardig- is, wijl hij daarin verzekert, dat het in 1895 te Peking bekend is geworden, dat Rusland aan de Chineesche regeering de belofte had gedaan, de dynastie te handhaven. Rusland verbreekt thans die belofte in overleg met. Duitschland en Frankrijk. Denby acht China's zelfstandigheid bedreigd, zoo niet verloren, want Engeland moet ongeneigd zyn, tussehenbeide te ko men. Te Tokio Japans hoofdstad loopt in diplomatieke kringen het gerucht, dat er tusschen Engeland en Japan een overeenkomst is gesloten omtrent het optreden in China. In Japan kent men het Kamer- ontbinden ook. De Japansche Re geering is hiertoe ook overgegaan, nu de samenstelling en de houding der partijen van de Kamer van Afge vaardigden een afkeurend votum tegen de regeering deden verwachten. Za terdag is die ontbinding gedecreteerd. Het is in Soedan niet rustig. De inlandsche hulptroepen van het garnizoen Kassala, die onlangs in Egyptischen krijgsdienst zyn overge gaan, verrasten den 22en van deze maand den post Elfasher der Der- vischen, welke aan de Atbara is ge legen. Zij verjaagden den vijand en brachten hem gevoelige verliezen toe. De stelling werd genomen, veel vee, kameelen en mondvoorraad vielen den veroveraars in handen. Onder de doo- den zyn twee Emirs der Dervischcn. De post Asubri der Dervischen is door de inlandsche hulptroepen inge sloten. De Dervischen hebben Sjendr en Metammeh verlaten en trokken Vry- dag tegen het Egyptische leger op. Men vermoedde dat zij het op Berber gemunt hadden. Zaterdag is Kassala aan de Egyp tische autoriteiten overgedragen, Politiek Overzicht, De gebeurtenissen der laatste we ken in China trekken waarschynlyk STftöSHIEüWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 27 Dec. 1S97. Tot voorzitter van de afd. Haarlem van de Maats, voor Geneeskunde is, in de plaats van den heer Dr. L. C. Op de matinee, die Haarlemsch Mu ziekkorps op den eersten Kerstdag in het gebouw „Arena" to Araster dam gaf, werd aan zyn'directeur den heer C. P. W. Kriens, door den heer Dudok de Wit, namens do Comrais- sie voor deze concerten, een bloem-; stuk aangeboden. De heer de Wit sprak daarbij de: erkentelijkheid van de commissie uit voor de verdienstelijke uitvoeringen van het korps; een hulde, waarmee naar uit hot daverend applaus van de aanwezigen bleek, dezen volkomen instemden. Op den namiddag van den 24sten dezer omstreeks half zes. vatten in een der etalagevensters van het City magazyu van de firma Lamp in de Barteljorisstraat een paar veeren en waaiers vuur door het gaslicht. De bewoners waren er onmiddellijk by om te blusschen, zoodat liet vuur in den aanvang gesmoord en do schade gering is. Toch waren in dien korten tijd de staf van de brandweer, spuit 10 A, benevens de slangenwagen en ladderwagen van de politic aanwezig. Er behoefde evenwel toen geen water meer te worden gegeven. BINNENLAND. Haagsciie Brieven. In de kerken ruischt lieflijk gc- zaDg door de hooge gewelven. De vox humana van het orgel paart zich aan de voix celestes. En in éen machtig accoord stijgt het „Trede op Aarde" omhoog, als een bede tot den Koning der Koningen. Ach, dat het zoo ware Wy behoeven niet eens den blik te wenden tot het buitenland om er stryd te vinden in het eigen land en met den vreemde, om eskaders te zien uitgezonden naar verre gewesten, die, onder voorwendsel zelfs van bescher ming van het Evangelie, alle ver schrikkingen van den oorlog met zich voeren. Wy behoeven het zoo ver niet te zoeken. De parlementaire periode die Donderdagmiddag gesloteu werd, gaf in meer dan een opzicht een onge- wenscht beeld van verdeeldheid en stryd te aanschouwen. Do regeering r». j -- die, naar het fiere woord van den Proot, die aftrad en met herkiesbaar j premier, geen meerderheid zoekt, moest was, gekozen de lieer Dr. J. Timmer.jjet ondervinden, dat het gemis van I een meerderheid waarop te rekenen Wegens drukke bezigheden heeft j valt, de regeertaak niet vergemakke- de heer Mr. F. A. Bijvoet bedanktljjkt. In het ministerieele bastion werd als lid van het Hoofdbestuur (2e Se-' cretaris) van de Feestcommissie voor den Koninginnedag. In deze vacature zal op de a. s. algemeene vergadering moeten worden voorzien. Bovendien zal het Hoofd bestuur voorstellen, aan zijn college twee nieuwe leden toe te voegen. Bewerkt naar het Engdsch.) HOOFDSTUK XL VIL Zij ontmoeten elkaar van aangezicht tot aangezicht. 60' Maar toch was ik my bewust, dat er een geheim be stond, waarvan niemand den sleutel bezat. Maar van ccd ding was ik zeker: ik wist, dat gij eenmaal tot my zoudt tcrugkeeren, en zelfs gij hebt dat ver trouwen niet aan het waukelon kunnen brongen. Toen Judith mij verteld had, dat zy mij ging verlaten, dron gen zij, Kavanagh en haar vader er op aan, dat ik een gezelschapsjuffrouw zou nemen om mij voor te lezen.... Verbeeld u, ecu vreemde in uw plaats 1 Zy dachten, geloof ik, dat ik niet wijs was, toen ik zeide, dat gy bytyds teruggekeerd zoudt zyn. Ennuzijt gij er weder, en dadelijk bereid u op te offeren!" „Het kan verkeer en 1" „Ja!" riep Gordon uit zicb by ons voegend, „en het is waarlijk niet te vroeg." De twee vrienden schudden elkaar krachtig de hand. een bres geschoten— de Minister van Marine viel. Reeds by Binuenlandsche Zaken werd aan het Kabinet een échec bezorgd en een tweede nauwe lijks voorkomen. Op een enkel, on dergeschikt punt van regeeringsbeleid, kreeg liet Kabinet niet zyn zin. Deze feiten leiden er niet toe om de politieke toekomst met groote George's gelaat vertrok zenuwachtig by het zien van de gesloten oogen, die hij nooit meer als voorheen zóo yroolyk zou zien schitteren. „Ziet ge," zeide hy, zyn ontroering onderdrukkend, „zoo'n wederzien is bjjna een tochtje naar Siberië waard, toch zou ik liever gehangen worden dan er ooit weder terugkeeren." „Gij behoeft nu geen vriend meer te redden," zeide Taras. „anders zag ik er u best toe in staat uw edel moedige rol opnieuw af te spelen. Maar mijn vyan- den zijn nu tevreden en zullen my dus wel 'met rust laten." „Ja, oude kameraad, maar wy hebben het slagveld roemrijk verlaten en kunnen onze zwaarden met trots opbergen." Dit was de eenige toespeling, die er op het verleden werd gemaakt. „Wat een prachtig, antiek gebouw!" riep Gordon uit, terwyl by het huis beschouwde, „maar waarom zyn al die luiken gesloten „Die kamers hebben wy niet in gebruik genomen. Juffrouw Lucas heeft haar handen al vol genoeg." „Het is het mooiste gedeelte van het huis/" zeide Judith. „Het mooiste? Wel misschien zouden wy het tot ons gebruik kunnen inrichten. Wat zoudt go daarvan zeg gen, vrouwtje? Willen wy daar ons nestje bouwen?" „Evenals de zwaluwen," antwoordde Judith lachend, „zonder te vragen of men ons wil hebben." „Ja," zeide Taras, „en evenals zy zoudt gy het geluk aanbrengen." Judith en ik begaven ons gezamenlijk in huis. blijdschap te gemoet te zien; aan Jen horizont vertoonen zich donderwolk- jes. En men weet eigenlijk niet wat te moeten hopen, dat het onweer vóór dan wel na do groote gebeurtenis van het volgend jaar zal losbarsten. Alleen 1 blyrt de hoop, dat een politieke wind, eenvan conciliatio en overeenstemming, de donkere wolkjes zal wegvagen. „Vrede op Aarde den menschen een welbehagen." Maar de menschen vechten, staan elkaar naar het levenIn de residentie is zelfs van niet anders sprake dan van het duel derheeren 8. van S. en van O., twee jonge advo caten, de eerste adjunct-commies van Binnenl. Zaken. Zeker, men lacht er mede, dat blijkbaar nóch de dnellan- ten noch de secundanten, een viertal jonge rechtsgeleerden, van sabels en 'sabelsehermen ook maar flauw begrip hebben. Maar dat neemt niet weg, dat 't slechts toeval was, dat zij elkaar niet erger hebben toegetakeld, waar toe de kans grooter was, naarmate de strijders meer onbedreven waren in het hanteeren der wapenen. Ver regaand ergerlyk is het, te bedenken, dat twee vroeger intieme vrienden elkaar naar hot leven stonden niet om de een of andere „bonne cause", maar om derwille van iemand wier levenswandel haar geenszins aanspraak gaf op zooveel verspilling van rid derlijkheid en bloed ten baren behoeve. En nog ergerlijker is bet eigenlijk, dat een grove inbreuk op uo wetteu des lands begaan cn ge favoriseerd werd door mannen, die geroepen zyn door de richtige uit voering dier wetten te waken, door bedienaren van het recht. Men vraagt zich dan ook af of Minister Borgesius zijn strijdlustigen ambenaar zal hand haven. Wat my betreft nu de justitie zich met de zaak bemoeit, hoop ik van harte dat het zestal (ik zal de namen niet noemen ofschoon deze be kend genoeg zyn) er niet zal afko men met 14 dagen brommen. Dat is geen straf. De beste bestraffing schijnt mij in dit geval tijdelijke ontzetting uit het ambt, ook voor den jeugdigen geneesheer die assistentie verleende bij het duel in do Wassenaersche duinen. Ten zijnen aanzien is zelfs het verlangen naar den eersten patient geen verontschuldiging, hoogstens een verzachtende omstandigheid. Vrede op aardeïk ben geneigd het woord zoodanig ter harte te nemen, dat ik hun die onze gemeente bestu ren veel vergeven wil. Vooral indien zy zich van dwaling overtuigd willen erkennen. Ten aanzien van de heffing |der opeenten op de personeele belas- jting zal dat wel noodzakelijk zyn. Men zal zich herinneren, dat ik in deze kolommen de voor eenige maan den getroffen regeling heb bestreden j als in flagrantcn stryd met den geest jder wet. Welnu, de Minister van Binnenlandscho Zaken schijnt van hetzelfde gevoelen en heeft den Raad j medegedeeld, dat hy de desbetreffende l verordening niet kan voordragen ter i koninklijke goedkeuring. Do mededee- ling van dit Ministerieel schrijven aan den Raad geschiedde in comité-gene raal; het publiek mocht blijkbaar niet weten, dat de heeren zoo jammerlijk gedwaald hadden. Maar geheim kon het uatuurlyk niet blijven en de Raad zal wel verplicht zyn om de loopende verordening nog voor een jaar te bestendigen. Het gemeentebestuur verkeert m.i. in oen zeer lastig parket. Reeds vroeger bob ik medegedeeld, dat de verordening was vastgesteld, blijk baar zonder volledige konnis der aansla gen. Men had er maar een slag in geslagen. Is dit juist en ik ben er bijna zeker van dan behoeft het wel niet gezegd te worden, dat de opbrengst van deze heffing tame ly k in de lucht liaugt. Niettegenstaande de krachtige waar schuwingen van een tweetal raads leden, gegrond op gevaar voor brand en paniek, heeft de Raad toestemming verleend aan liet circus-Wulff om in het volgend seizoen te Scheveningen een houten circus op te richten, blyk baar verlokt door de bato van f 2500 die daardoor in do gemeente-kas zal vloeien. Eén raadslid staarde zich zelfs blind op dit cijfer; hy bestreed bet gevaar voor paniek, met verwij zing naar de ramp van Moskou, die in het open veld plaats had. Hebt ge ooit zwakker argumentatie gehoord? Als 2000 menschen worden doodge drukt op een open vlakte, is het ge vaar dan niet onoindig grooter in een omheinde ruimte? Het 40 jarig bestaan van de Kon. Nat. Zangschool voor handwerkslie den is met grooten luister gevierd de aanwezigheid van onze Vorstinnen en haar logé verhoogde de feestelijk heid van het samenzijn. Zelden werd aan de Vorstinnen dan ook een zóó warme ovatie bereid als te midden dezer zonen en doebteren van den arbeid. En het moet voor onze jonge Koningin een aangenaam denkbeeld zyn, tè weten dat deze „kern van mjjn goed Volk" (gelijk koning Willem 1LI de werklieden-zangers eens noemde) zicli in het volgend jaar met. evenveel geestdrift als de andere standen der samenleving, zich zullen scharen om haar troon. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 Januari 1898 bij het departement van oorlog benoemd, tot commies, de adjunct-commiezen J. H. Scheltema en A. F. van Tienho ven, en tot adjunct-commies, de eerste klerk P. Boekhout allen van voor noemd departement. Met ingang van 16 Febrnari 1898 bevorderd tot commies der posterijen van de 3de klasse, jhr. E. v. Bïilow en J. Lazonder, thans commiezen der posteryen \an de 4de klasse. Aan inr. Th. L. M. H. Borret, op zijn verzoek, eervol ontslag verleond als notaris to 'sGravenhage, ingaande met den dag waarop hy het lidmaat schap van den Raad van State aan vaarden zal. Onafgedane wetsontwerpen. De Tweede Kamer liet by haar uit- nog onafgedaan de volgende wetsontwerpen regeling der bestemming van de voordeelige sloten en voorziening in de dekking van do nadeeligo sloten der Indische rekeningen van vorige dienstjaren toekenning van een renteloos voor schot uit 's rijks schatkist ten behoove van den aanleg van een stoomtram weg van Nijkerk over Barneveld naar Ede: bekrachtiging van provinciale hef fingen in Friesland goedkeuring van de overeenkomst tusschen Nederland en België, betref fende overneming van de Nederland- sche gedeelten van eenige in Neder land en België gelegen spoorwegen opheffing der belemmering bij de uitvoering van openbare werken, uit bepalingen van verordeningen voort spruitende nadere voorziening omtrent de uit voering der Boterwet (overbrenging naar de afd. „Landbouw" van hr Dep. van Binnenl. Zaken); bepalingen tot hot tegengaan overmatigen arbeid in brood-, be schuit-, koek- en banketbakkerijen en broodfabrieken (voorstel v. d. heer Pyttersen) wijziging dor Schutterij wet (voor stel v. d. heer Bahlmanu) wijziging der wet, regelende de be vordering, het ontslag en het op pen sioen stellen der militaire officieren by de landmacht; nadere regeling nopens de vergelding van tydelijke diensten met pensioen regeling van het beheer over den voorraad goederen voor klecding en uitrusting voor onderofficieren en sol daten goedkeuring van ruiling van grond en vestiging van nieuwe uitwegen ten behoeve van het Ulvenhoutsche bosch en de domeinon te Ulvonhout; uitleveringsverdrag tusschen Neder land en het Duitscho ryk naturalisatie vau Th. Lamers en zeven anderen machtiging op de Alg. Rekenkamer tot verevening van op den dienst van 1894 niet in uitgaaf aangenomen man daten, en in verband daarmede, ver hooging der begrooting van Oorlog voor 1897; vaststelling van de sloten der Indi sche rekeningen over 1891, 1892 en 1893; idem van hot slot dor rekening voor Suriname over 1894; voorts een aantal rogeeringsin1 tingen op adrossen en verschilleuuv» verslagen en bescheiden. Onze Dooden. In het jaar 1897, dat ten einde spoedt, hadden wy o. a. de navolgeode dooden te betreuren. In ons land M. van Dis Jznv burgemeester van Fynaart. J. S. Roels, kapitein O.-I. leger. A. A. van Heramelen, directeur van den Rottordamschen diergaarde. P. G. van Stoin Callenfels, oud- 1 kolonel der artillerie. Wy hadden elkaar zooveel te vertellen. Door het raam van do zitkamer zagen wy Taras en George arm in arm over het grasveld wandelen, terwijl zy hun pijp nit een en dezelfde tabakszak stopten. Hun hartelijk gelach drong tot ons door. „Dit is de eerste keer, dat ik Taras hoor lachen," zeide Judith. „Die weemoedige berusting stemde my zoo dikwijls treurig; zyn pogingen om de lichtzijde van zyn toekomstig bestaan te ontdekken, bewezen my, hoezeer hij aan het verleden hing en hoe zwaar hem iict tegen woordige drukte. Maar nu gy er zjjt, is alles veranderd. Gy waart hem veel dierbaarder dan zyn oog. Hy leed meer, toen gij plotseling verdwenen waart, dan door het verlies van zyn gezicht, Van deze ramp had by een voorgevoel gehad. Zyn leus was altijd: „dat zyn de kansen van den oorlog." „Hy heeft altyd geloofd, dat gij terug zoudt keeren. De kamer naast de zyne werd voor u bestemd cn inge richt, zoodat ge or ook alle voorwerpen, die u toebc- hooren, zult vinden. „Nog niets van mijn vriendinnetje vroeg hij my byna altyd, als ik zijn brieven had voor gelezen. Altyd was hy met u bozig, dat bemerkte ik maar al te goed. Ik voelde my dikwijls gekwetst, als ik gewaar werd dat ik nooit voor hem kon worden, wat gy geweest waart. Mijn by zyn maakte hem soms zenuwachtig en hy was blijde, als ik hem maar alleen liet. In die oogenblikken dacht hy aan u cn maakte on getwijfeld een vergelijking tusschen u en mij, die niet in myn voordeel was. Nu wil ik u dit alles vertellen, lieve vriendin. Eerst weigerde mijn trots my het u te bekennen, maar ik gevoel my veel te gelukkig om er nu niet rond voor uit te komen." Juffrouw Lucas klopte op dat oogenblik aan de deur en vroeg op nederigen toon, of zy haar lieve juffrouw even spreken mocht. Judith verliet de kamer en gaarne zou ik haar ge- rolgd zyn. De oude vrouw was niet te troostenzy hield niet op zich zelf voor al wat maar slecht is uit te maken, omdat zij zulke leelyke gedachten van my gekoesterd had, toen ik myn leven waagde om haar dierbaren mees ter te redden. Maar gelukkig bekroop haar de angst, dat zy te kort zou schieten in de plichten, die zij in de keukeu te vervullen had en zag zich daardoor ge noodzaakt een einde aan haar mentaties te maken. Na het diner zeide George terwyl hy door het raam naar buiten stond te kijken „Wat een heerlijke avond! Zouden wy niet een h uurtje gaan wandelen?" „Dat is een goed idéé!" riep Taras uit. Judith eu ik hadden er ook wel zin in en dusginge' wy naar boven om ons te kloedenTaras en George af' don ous reeds in den tuin to wachten. Pratend lachend liepen wy den weg af, die naar het hek leidt Zoodra wij ons op den weg bevonden, gingen Tan cn Judith voorop en ik volgde met Gordon, die ec oogenblik stil moest staan, om zyn pyp aan te steker „Dit is nog hetzelfde doosje!" zeide hij een luci afstrykend. „Herinnert gy u nog dcu dag toen wy nog maar twee over hadden?" Ik antwoordde niet, want ik zag Judith en Taras,' ons een heel eindje voor waren, plotseling stilstaan „Die drommelsche windl" riep Georgè uit, zyn

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1