T weede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Bla JLSÊ BXUiY. 15e Jaargang» Dinsdag 4 Januari 1898, Mo. HAARLEMS DA6BLAD TTSPBIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent, gevestigd is (kom dei- gemeente), per 8 maanden3.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371; 2 ADV ■HLboX^TSTTIËIsr; -egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. 'iU :.:iwncnte.n en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kl> ;:.o Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer f22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUoité Etrangère G. L. DAUBE <k Co. JOHN F. JONES, Sure., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels r"0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoorl en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandroortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUI JTER BeverwijkJ. HOORNSBülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Uit Peking is te Londen bet be richt gekomen, dat de chineescbe re geering geen leening zal sluiten met Rusland, maar wel met Engeland. Dit zal door door de russische re geering stellig niet gaarne gezien worden, naijverig als zjj is op Enge land, vooral op het invloed krijgen in China. Zooals gemeld is had Rnsland eene buitenlandsche controle opdebinnen- landsche inkomsten van China als voorwaarde gesteld voor de leening voor het geval China in gebreke mocht blijven. Tegen die controle is China echter zeer gekant. Als de onderhandelingen over de leening falen, zal China de oorlogs schatting aan Japan kwijten in over eenstemming met het tractaat van vSimonoseki. Ondertusschen heeft de Cbi-eesebe regeering haar beslissing uitgesteld tot na de feestdagen en de ontvangst van het antwoord, dat de Britsche gezant uit Londen wach tende is. Het is gebleken, dat de aanwezig heid van europeesche eskaders de missionarissen nog niet vrijwaart voor onaangename bejegeningen van de zijde der chineesche overheid. Zoo hebben nu de duitsche zendelingen te Tsao-Chan op het schiereiland Shan tung zich beklaagd bij den gezant van het duitsche rijk te Peking, ba ron von Heyking, dat de bevelhebber van het chineesche garnizoen hen dreigend heeft toegesproken of zich op dreigenden toon over hen heeft uitgelaten. Baron Von Heyking eischtevande Chineesche regeering het ontslag van uen betrokken bevelhebber, met me dedeling van een afschrift van het telegram van den Tsung-li-Yamen waarin het ontslag wordt aangekon digd voor Donderdagavond 6 uur. De Tsung-li-Yamen vroeg uitstel tot 8 uur des avonds, waarop de Duitsche gezant dreigde Peking te zullen ver laten. Bij de verzending van dit telegram was de gezant nog op zijn posf. De Chineesche regeering is ongerust. De Times verneemt uit HoDgkong dat daar in het arsenaal de grootste bedrijvigheid beerscht; men betracht volstrekte geheimhouding ten aanzien van deze toebereidselen. Evenals vorige jaren heeft op de nieuwjaarsreceptie op het E'.ysée te Parijs de pauselijke nuntius, als deken van het ambassadeurs-corps in Frank rijk, het woord gevoerd tot den heer Fatire, waarop deze een antwoord gaf, dat ook gebruikelijker wij ze eene bespreking van Fraukrijks positie in de boitenlandsche politiek behelsde. President Faure zeide dan 0. a. dat de gevoelens der vertegenwoordigers van de hoofden der staten een en al vrede waren, het ideaal der vol keren: Frankrijk zal in de taak, die zjj zich heeft aangewezen, niet ver zwakken. De uitkomsten, in het afgeloopen jaar verkregen, zijn niet van dien aard dat zy Frankryks pogingen en verwachtingen zouden ontmoedigen. Dank zy der wijsheid en den geest van eenheid tusschen de mogendhe den, kwam het hooge belang, aan het behoud van den algemeenen vrede verbonden, ongeschonden uit de zware beproevingen te voorschijn. Ook de Hongaarsche premier baron Banffy heeft voor de nieuwjaars receptie gebruik gemaakt om eene po litieke rede te houden. Hy verklaarde, dat de regeering alle beloften van haar program heeft vervuld. Zy acht zich gerechtigd om alle aanvallen, waaraan persoonlijke geschillen ten grondslag liggen, af te slaan. Zy betreurt liet dat de overeen komst met Oostenrijk niet tot stand is gekomen, maar dit feit is geschied zonder dat de regeering daarin aan deel heeft gehad. De ondervinding stelt Oostenrijk ten plicht de econo mische banden met Hongarije niet te verbreken, niettemin heeft deze nei ging baar grenzen. De minister-pre sident is overtuigd dat zij in over eenstemming met de belangen des lands heeft gehandeld. Hy keurt ten sterkste de voorvallen in de Kamer af en spreekt de overtuiging uit, dat hy erin zal slagen, met den steun van den vorst en de liberale partij een oplossing te vinden dio een eind zal maken aan de moeilijkheden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 3 Jan. 1898. Naar wy vernemen heeft de heer Mr. C. Joh. Prins bedankt als lid van het Bestuur der Vereeniging te gen het mishandelen van Dieren al hier. Indien de financiën het toelaten zou het Hoofdbestuur van de Feestcom missie voor den Koninginnedag op den 31sten Augustus van dit jaar een herinneringsboom willen planten. De plaats waar dit dan zou geschie den is nog niet bepaald. Jubileum F. J. Poutsma. Gelijk in een vorig nummer reeds met een enkel woord werd gemeld, werd Vrijdag alhier op eene in een der zalen van „Felix Favore" gehouden bijeen komst herdacht het 25-jarigjubileum jvan den heer F. J. Poutsma, als districts-schoolopziener. Onder de vele i genoodigden werden opgemerkt de heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, met den secretaris, de districtsschoolopziener in N. Hol land, de heeren Mr. Gerdeuier van Bussum en Roodenburch van Hoorn, de arr. schoolopzieners de heeren dr. :E. v. d. Ven, Blum van Alkmaar, 1 Jhr. Striek van Linschoten, van Texel, de heer Calkoen, schoolopzie-1 ner te Edamde heer Bakels oud-1 schoolopziener te Koog a.d. Zaan. een aantal directeuren van kweek scholen hoofden van lagere scholen en anderen. Nadat de heer en mevrouw Pouis- ma, waren binnengeleid, door eene commissie, ait de heeren Btissemaker en Brouwerbestaande, te circa KP/a uur,bief een mannenkoor onder leiding van den heer Berkenhoff een feest lied aan, op woorden van den heer H. S. Loran. Vooraf was mevrouw Poutsma een bouquet aangeboden. De heer P. H. van der Ley nam daarop als voorzitter der regelings- commissie het woord om den jubilaris te complimenteeren. Hy bracht in herinnering, hoe sinds 25 jaren het onderwys en het onderwijzend perso neel van een belangrijk deel van deze provincie het voorrecht gehad hadden in ruime mate de bescherming, stenn raad, voorlichting, liefde en vriend schap van den jubilaris te mogen ge nieten, en dat daarom by allen in stemming had gevonden het denkbeeld om dit heuchelijke feit op waardige wijze te herdenken. Ten eind het feest een intiem karakter te geven had men ergeene ruchtbaarheid aan ge geven. Lj Ver der wees de heer V. d. Ley op het gewicht van de taak van den jubilaris, welke niet gemakkelijk kau worden genoemd. Hy roemde daarby de stipte nauwgezetheid, de warme belangstelling en den prettigen om gang met den jubilaris, die voor allen die met hem in aanraking kotnen een bron van veel genot is. Ook wees spr. er oj), dat zijn hart warm klopte voor de financieele bezwaren der onder wijzers, bepaaldelijk van hen, die aan bekwaamheden en geschiktheid de noodige ervaring paren, maar niet in een zoodanigen maatschappelyken toestand verkeeren, overeenkomende met hunne ontwikkeling, hunne be hoeften en hunne positie. Kon alles veranderd worden overeenkomstig uwe weuschen, zeide spr., geen mini mum-lijder was te vinden by het on derwijzend personeel in Nederland. Daarvoor betuigde spr. den jubilaris zijnen dank. Daarnaast huldigde spr. hem voor wat hij voor het ouderwijs zelf deed. Kenmerkend noemde spr. het, dat zy wier godsdienstige overtuiging niet toelaat dat kerk en school van elkan der gescheiden worden, even warm in hunne betuigingen van sympathie waren als zy, die eene andere ziens wijze huldigen. Van de zijde der Roomseh-Katholieke scholen was spr. opgedragen bij deze gelegenheid zoo nadrukkelijk de opdracht verstrekt, hartelijke waardeering nit te spreken voor hetgeen de jubilaris deed en de christelijk-nationale en andere scho len, zoowel als de openbare willen in dit opzicht geen van alle ten achter staan. Aan het einde zijner toespraak zeide de heer v. d. Leij het navolgende: Geachte heer Poutsma levendig herinner ik my de woorden, die u mij eens toevoegde „in het verleden ligt het heden in het nn wat worden zal." Hoe toepasselijk zijn die woorden op dit oogenblik wel op u! Allen hopen wij, dat deze dag ge durende langen tijd in aangename herinnering zal blijven. Daarom nemen wy de vrijheid u een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden, waarvan gedachtig aan de woorden, die ik zooeven in herinnering bracht, de symboliek uiet is buiten gesloten. Album, stoel en schrijftafel. Zinnebeelden van erkentelijkheid, overpeinzing, werkkracht, verleden, heden toekomst. Sieraden van een ernstig nauwgezet man. Of vormen ze niet de omgeving, waar beelden van verleden, het huidige oogenblik doorzweven, opdoemende voor het geestesoog, dat ook het toe komstige speurt Bevat het album wei niet herinne ringen aan vroegere daden en toe standen Is niet de armstoel de zetel der contemplatie? En is de schrijf tafel niet de geboorteplaats van aan staande verrichtingen, die weldra weer in schoone harmonie zich zul len voegen by wat eertijds ont staan is. Zoo ziet dan hier*dit nog onbe zielde goed, dat deze functiën zal vervullen in de schoone entouragie uwer geestelijke werkplaats. En die zal werkelijkheid zyn. De hoop is ons gegeven, de innige hoop, dat deze levenlooze voorwerpen als met leven bezield zullen worden door uwe langdurige wijdende en toe wijdende tegenwoordigheid." Spr. eindigde daarop met: Leve het echtpaar Poutsma, welke kreet door de aanwezigen tot driemaal werd her haald. De burgemeester, jhr. Boreel van Hoqelandennam daarop het woord om de bekwaamheden en werkzaam heid, die de jubilaris steeds ten toon spreidde te huldigen. Aan het einde zijner rede wensebte spr. hem toe, dat hy nog vele jaren in zyn betrek king mocht werkzaam zyn. Mr. G er denier richtte tot den ju bilaris als een oud-collega het woord en bracht vele bijzonderheden uit het j leven van den jubilaris in berinne-i ring, hem toewenschende, dat hy nog lang zoo helder van hoofd en jong van hart als thans mocht zijn. Nadat ook de heer Bakels den ju bilaris had toegesproken, hield deze zelf eene toespraak om alien, die hem zulk een genoeglijke ure hadden be reid, hartelijk dank te zeggen. In het bizonder richtte hij tot de heeren van der Ley. Boreel, Gerdenier en Bakels het woord. Ten slotte riep hy aller medewerking voortdurend in. Daarop zong het mannenkoor nog- maals een lied. Ten laatste sloot de! heer van der Leij met eene korte! toespraak het meer officieele ge- deelte van het samenzijn. Hy dankte allen, die tot het goed-1 slagen van het feest hadden mede gewerkt en allen, die door hunru; tegenwoordigheid van hunne belang stelling hadden blijk gegeven, inzon derheid B. en W. onzer gemeente. Velen maakten hierna nog gebruik van de gelegenheid om den jubilaris persoonlijk te complimenteeren. Uit de loopbaan van den heer Poutsma zij ten slotte medegedeeld, dat by te Heerenveen werd geborente Sloten en Buitenpost in Friesland eerst in- stituteur wasdaarna hier schoolop ziener werd; van hier als zoodanig bij de nieuwe wet op het 1. 0. naar Hoorn vertrok en vandaar na het overlijden van den heer Van Eyk weder alhier als schoolopziener werd benoemd. Een kwarteeuw. Op 1 Januari vierde ODze geachte stadgenoot, de heer H. J. Geyl, firma Martens eD Zoon, Timmerman en Aan nemer alhier, zyn 25 jarig jubileum. Hij herdacht n.I. het overnemen der zaak van de firma Martens en Zoon. De heer Geyl heeft in die 25 jaren i zijne zaken steeds hoog gehouden, en zich den naam der firma waardig ge toond, getuige de verschillende wer ken, welke hy gedurende dien tijd met succes uitvoerde. Op dezen feestdag waren de geza menlijke werklieden uitgenoodigd om half 12 in den morgen aan de werk plaats te komen, waar z\j later in het door hen versierde kantoor hunne op wachting maakten om den patroon te ontvangen en hem als blyk van sym pathie een souvenier aan te bieden. Dit laatste geschiedde bij monde van den onderbaas den heer Otter, en viel zeer in den geest, en werd door den jubilaris met dank aanvaard, ou der een kernachtige toespraak. Daarop werden allen verzocht in de woning van den jubilaris eenige gezellige oogenblikken door te brengen. Hier schetste de heer Geyl de geschiedenis van de afgeloopen 25 jaren, daarby herinnerende dat thans zijn oudste zoon, de heer C. J. Geyl, aan de zaak wordt verbonden. Hij hoopte, dat door deze nieuwe kracht en het. samen werken van het personeel de zaak nog meer in bloei zou mogen toene men. De bedoeling was niet een feest te bereiden, maar ieder die aan de zaak verbonden is, een souvenir in geld te geven, om daarvoor zichzei- ven een blijvende herinnering aan te schaffen, naar keuze. Dit viel ook naar alle genoegen uit. Te Heemstede werd Zondag ge speeld tusschen de „Haarl. F. Cen „Quick" van Amsterdam. De H. F. C. won met 5 tegen 2 goals. Het adres van bewoners van den Zylweg en aangrenzende straten, ten gunste van een zijlijn van de paar dentram Groote Markt—Zijlweg, is thans reeds door meer dan 300 per sonen geteekend. Daartegenover staat een adres van 65 bewoners uit de buurt waar de lijn zon loopen, om die niet tot stand »e doen komen. In het afgeloopen jaar zyn door de politie alhier opgemaakt 712 prooes- sen-verbaai wegens misdrijven en 1300 ter zake politie-overtredingen, waar onder 451 wegens openbare dronken schap. Voor het examen Fransch middel baar onderwijs akte B. op 30 en 31 Dec. is geslaagd mej. Lucie Vos, al hier. BINNENLAND Haagsche Brieven. Deü lezer heil in 1898! 't Zou misschien ook voor degAl Haagschen briefschrijver nu het©- oogenblik zyn om in sentimentaliteit-1" neder te zitten en een terugblik :e werpen op de gebeurtenissen van he' afgeloopen jaar, voor zoover de goe«' stad zyner inwoning daarby betrc ken was. 6 Een gelukkig jaar is het niet ge- 0 weest, dat jaar 1897, van zuiver ge meentelijk-administratief standpunt gesproken, tenminste. De groote vraagstukken van ge- meentelyk-pnbliek belang kwamen oek in dat jaar niet tol opiossiug en een der belangrijkste daarvan, de quaestie der grachtverversching ging eerder achteruit dan vooruit, den goeden naam van de Hofstad tot zeif in het buitenland benadeelend. Een wel niet populair, maar emi nent en knap burgemeester verliet ons, plaats makend voor een van wien tot op dit oogeubük alleen te zeggen, valt, dat hy eerder zeer populair zai worden dan ooit voor een knap, Iaat staan voor een eminent man te wor den gehouden. Verminderd vreemdelingenverkeer moge in den afgeloopen zomer een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend op eenige takken van bedrijf, summa summarium was het jaar 1897 uiet ongunstig voor 's Gravenhage's han del en nijverheid en spreekt een steeds stygende opbrengst der vermogensbe lasting van toenemende welvaart. En wat 't nieuw ingetreden jaar betreft in niet mindere mate dan voor geheel Nederland zal 't, maar inzonderheid voor de residentie van onze jonge Vorstin een uitermate belangrijk jaar zyn. Moge liet haar die wy allen lief hebben, Koningin Wilhelmina, eeu jaar van ryken zegen zijn! Moge het Kroningsjaar voorspoedig wezen voor land en volk! Moge aan hen die onze goede Haghe besturen de wijsheid worden geschon- Iken, om de gemeente te regeeren op |eeu wyze die. aan haar bloei bevor- jderlyk, aan de aanspraken van eene i kleine wereldstad recht doe weder- j varen I 1 Wy beleefden het zonderling schouw- J spel.dat op denOudejaarsdag de vroede vaderen op de Groenmarkt by urgentie saamgeroepen, nog vereenigd waren ;in het late namiddaguur. Nu de Regeering dreigde met niet goedkeuring der verordening regelende de heffing der opcenten op de personeele belasting, was 't noodig, dat inderhaast een nieuwe verordening werd vastgesteld. Die verordening is in zoover beter 3) Toen ik opstond om te vertrekken, zeide Billy dat hy ook heen moest gaan en mij wilde vergezellen. Waren zij een paar alledaagsche geliefden geweest, dan had ik er wel voor gezorgd hun de gelegenheid te geven onder vier oogeu vau elkaar afscheid te nemen maar bij „William Drayton" en de oudste miss Lovell, was zulk eeu taktiek geheel overbodig en ik wachtte dus totdat zy elkaar de hand hadden gedrukt en begaf my toen met Billy naar beneden. Maar in de vestibule riep hy plotseling uit: „Wel, lieve HemelEen oogenblikje," en hy snelde naar bo ven, twee treden tegelijk overslaand. Waarschijnlijk had hy onderweg reeds gevonden wat by zocht, want ik hoorde geen kamerdeur open en dicht doen. Met een onverschillig gelaat zag ik hem de trap af komen. „Ik had myn handschoenen laten liggen," verklaarde hy, zyn arm door den mijnen stekend. „Trouwens dat gebeurt my wel meer." Ik zeide niet, dat ik ze hem uit zyn hoed had zien nemen en in den achterzak van zijn jas stoppen. In de volgende drie maanden kwam Billy weinig in onze sociëteit; de kapitein, die er zich op liet voorstaan de meest cynische opmerkingen van alle clubleden ten beste te kunnen geven had hy ze met een beetje meer oorspronkelijkheid gekruid, dan zou het niet te bejam meren geweest z\jn voorspelde dat Billy na zijn hu welijk zyn schade dubbel en dwars zou inhalen. Toen ik eens in schemer op straat wandelde zag ik iemand voor my uit loopen, wiens gestalte my aan Billv deed denken, in gezelschap van een dame, die veel van da oudste juffrouw Lovell had; maar in Battersea Park verwacht men niet aristocratische verloofden bij avond te ontmoeten, en daarbij liepen de beide personen hand in hand, zoodat het geheel sterk deed denken aan het besluit van een roman uit de „London Journal"; ik moest my dus vergist hebben. Maar toch zag ik ze op een avond in het Adelphi- theater zitten, blijkbaar meêgesleept door het sentimeu- teele melodrama. In de panze maakte ik by hen myn opwachting en verkocht grappen ten koste van de opvoering, maar miss Lovell verzocht my ernstig haar genoegen niet te verstoren en Billv scheen in vollen ernst de vraag te opperen of het te pas kwam, dat Will Terriss zijn vrouw behandelde zooals hy deed. Ik nam afscheid van hem en keerde naar myn eigen gezelschap terug en ik heb gegronde redenen om aan te nemen tot genoegen van alle partijen. Zy troQwden met bekwamen spoed. Maar in één op zicht hadden wij ons bepaald vergist. Zy bracht geen cent bruidschat mede. Maar zy schenen zich volkomen tevreden te stellen met hun lang niet groot inkomen. Zy betrokken een net ingericht huisje in de nabijheid van het Victoria-station en huurden een „brougham" ge durende de „season". Zij ontvingen niet veel menschen, maar zij zagen er kans toe zich te vertoonen op plaatsen, waar het chic was dat lieden van hun stand zich vertoon den. De „Hon. Mrs. Drayton" zag er nu voel jonger uit dan toen ze nog de oudste miss Lovell was en daar zy er zeer goed slag van had zich te kleeden, maakte zy spoedig groote vorderingen in de algemeene achting. Billy vertoonde zich overal met haar en schepte klaar blijkelijk zeer veel behagen in den opgang dien zij maakte. Men zeide zelfs, dat by de ontwerpen voor zyri vrouw s japonnen teekende, en ik heb zelfs gezien, dat hy de costumes bij Russell en Allen stond te bestudeeren. De voorspelling van den kapitein werd niet vervuld. Blasé-Billy— ais deze bijnaam tenminste nog van toe passing kan blijven bezocht zelden of nooit meer de sociëteit na zijn huwelijk. Maar ik begon veel mot hem op te hebben en ook zooals hij my van te voren gezegd had, met zijn vrouw. Ik vond hun kalme onversehillig- üeid inzake de strijdvragen van den dag een bepaalde verademing in vergelijking van de overspannen gesprek ken, die men op andere plaatsen over wetenschappelijke onderwerpen hield. In de ontvangkamer van hnn gezellig huisje in Eaton Row vond men het de moeite niet waard woorden te verspillen of George Meredith hooger stond dan George R. Sims of andersom. MenJ beschouwde beiden als menschen, die voor een zekere som geids een zeker quantum amusement leverden. Indien ik gedoemd ge- weest ware mijn leven in dit huis te slijten, zou deze i Philistijnsche onverschilligheid me waarschijnlijk zeer i geërgerd hebbenmaar in de gegeven omstandigheden j was het mij een bepaalde verkwikking en ik maakte gaarne van het hartelijk welkom, dat er my geheeten werd, gebruik, een welkom, dat ik geloof zeer oprecht ge- meend was. Naarmate de tyd verliep hechtten zy zich al meer en meer aan elkaar, een feit dat des te opmerkelijker was, I daar men my verzekerde dat zoo iets in die kringen slechts zeldeu voorkomt. Op een zekeren avond kwani ik een weinig vroeger dan gewoonlijk en werd binnen gelaten door den onhoorbaar loopenden major domus. Zy zaten nog te schemeren met de armen omjelkaar geslagen, Het was onmogelijk ongemerkt weg te sluipen, daarom was het maar het beste de zaak ouder do oogen te zien en begon ik te kuchen. Eéu span burgerlijke echteüe- den zou onmogelijk een meer verlegen houding hebben kunnen aannemen. Maar dit voorval was toch van invloed op onzen verderen omgang, want van nu af aau werd ik als een i vriend beschouwd, in wiens gezelschap men de vormen niet zoo strikt in acht behoefde te nemen. Mijn waarnemingen in deze leidden ray er toe om aan te nemen dat de uitingen van liefde al in alle standen dezelfde zyn. En dit behoeft de cynische don Juans van de 19e eeuw ook eigenlijk niet tevewonderenWas hot reeds niet zoo ten tijde der woeste Hunnen?en beoogt het arme kantoorklerkje wel wereldsche voordeelen, wan neer hy het even arme naaistertje vraagt zyn levensge-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1