1 dan de vorige, dat de kleine liuis- vreemdelingen. Deze bedenkingen wer- j Naar aanleiding van het handels-wilden met hun kameraad K. het, De officier van justitie verheugde gekomen waren sprongen zij over huren nu minder zwaar worden ge- den ondervangen door deu heer Vlie- tractaat tusschen Nederland en Japan Beursgebouw, dat zy onderwijl reeds, zich over het feit, daar, waar noch, boord en waadden door de branding troffen. Vjjftig opcenten worden ge- lander Hein en den Minister van heven bij een belastbare huurwaarde Justitie, die trachtten aan te toonen, van f 225 en telkens 10 opcenten meer j dat de Nederlandsche justiciabelen by ecne styging dier huurwaarde door deze bepalingen niet in slechter met f 35, zoodat van f 400 en meer deconditie komen. volle 102 opcenten worden Van meer belang en voor den leek Ik zeide reeds, dit is beter, maar j begrijpelijker was een vraag van zui- precies naar den geest der wet is 't ver vormelyken aard, dezein hoe- toch nog niet. Want de styging moet, I ver het tractaat kracht van wet had, naar de wet, en naar 'tmy voorkomt; bindend was, ook zonder dat de bo- zóo worden ingericht dat men, 50 op centen heffende van f 225 de 100 eerst bereike by huren van f 562'/i en meer. Niet met f35, dus niet f 67Va moest de huurwaarde stijgen by elke 10 opcenten. Maar waarom juist met 10 opcenten De Raad nam l:et voorstel zonder discussie of stemming aan wat mij een raadsel zon wezen, als er niet in de vorige vergadering een comité- generaal had plaats gehad, fn die onder-onsjes doet de Haagscbe ge meenteraad tegenwoordig zoo belang rijke dingen af als deze verordening die ons 8 a 9 ton moet opbrengen en Vrijdag nog een waarbij de positie van den directeur der gemeen telijke gasfabriek aanmerkelijk ver beterd werd. Men mag aannemen dat er grondige argumenten waren om hem niet naar Amsterdam te laten ver trekken. Maar mag de belastingbe talende burgerij die niet kennen'? Thorbecke zou zich in zyu graf omdraaien indien hij zag hoe in de stad die de zetel is der wetgevende macht de publieke zaak „publiek" wordt behandeld. Indien ik nu nog niets gezegd heb van de brochure des Prinsen van W ied over de verbetering van den toestand der grachten in den Haag dan is dat uit deferentie voor den Vorst die mijn vaderstad een zoo goed hart toe draagt. Niet gaarne zou ik het eenig by- voegelyk naamwoord bezigen, dat op zyn plan om de grachten schoon te spoelen, door inlating van zeewater, van toepassing zou zijn. Ik laat nog daar, dat het enorme uitgaven zou vorderen, die toch in geen geval gemotiveerd zyn, zoolang niet is aangetoond, dat de bestaande werken niet goed kunnen dienen en de daaraan besteede tonnen gouds dus weggeworpen zijn. Ook breng ik niet in rekening de chemisch-technische bezwaren, die tegen uitspoeling met zeewater zou den zijn aan te voeren. Maar het hoofdbezwaar lijkt mjj het brak worden van den polder, waarvan de residentie deel uitmaakt. Men zou de stad als 'tware van het aangrenzend gebied hermetisch moe ten afsluiten. Waar zouden Delft, Voorburg, Rijswijk, ja geheel Delf land dan blijven met het overtollig boezemwater Gesteld al, dat de wetgever een toestand, als hier ge schetst, in het leven zou willen roepen. Docli dat er kracht zou liggen in zoodanig isolement, weiger ik voor alsnog te gelooven. H. A. GANUS Jr. Parlementaire Praatjes. Alvorens tot Woensdagavond a.s. uiteen te gaan heeft de Eerste Kamer een groot" aantal wetsontwerpen af gedaan zonder debat of stemming. Daaronder de bekrachtiging der Provinciale belasting, de credietwet voor Marine, hoofdstukken I en VII B. der begrooting voor 1898 en de wet op de Middelen voor 1898 zoodat de olie voor he -u-g-en der Staatsmachine op 1 Jau. u. aanwe zig is. Hot eenige wetsontwerp waarover een vry uitvoerige en wetenschappe lijke discussie werd gevoerd, was dat tot goedkeuring van bet verdrag tot vaststelling der regeling van eenige onderwerpen van internationaal pri vaatrecht op de burgerlijke rechts vordering betrekking hebbende. Zooals ik zeide, het debat, waar aan de heereu vao Zinnicq Bergmaan Vlielander Hein en Sassen deelnamen, met de Ministers van Buitenl. Zaken en Justitie, ging nogal diep en was voor niet-juristen niet zoo gemakke- palingen daarvan nader bij de wet waren vastgesteld. De Ministers trachtten duidelijk te maken, dat de bepaling omtrent lijfs dwang blyft bestaan ten aanzien van de burgers der niet-contracteerende rykeu en dat ook in de toekomst cautie zal kunnen gevorderd worden, mits niet op grond, dat de procedee- rende party vreemdeling is, wèl bijv. op grond van insolvabiliteit. De Reg. scheen van meening, dat het tractaat wet is, al worden dientengevolge de bepalingen vau ons recht niet opge heven. Zy kregen echter een andere toepassing. En volgens den Min. van Just, trade-- de bepalingen betreffende cautie en lijfsdwang onmiddellijk in werking, terwijl ten aanzien van de beteekeningen het bestaande recht wijziging zou behoeven. Op een pertinente vraag van den lieer van der Biesen, antwoordde de beer Hein nog, dat eenige bepalingen bindend zyn tusschen de Staten ou derling, de andere alleen voor elk land m verband met de eigen wet geving. Wat ik van de quaestie begrepen heb, is hierboven weergegeven. Sol justitiae illustra nos! Er werd over dit wetsontwerp geen stemming gevraagd. G. Jr. (Wegens plaatsgebrek in het vorig Nr. achterwege gebleven.) Holbericlitöii H.M. de Koningin was Zaterdag tegenwoordig bij de ontvangst door de Regentes van de gelukweuschen der ministers, civiele en militaire autoriteiten en leden der Hofhouding. Hare Majesteiten woonden des voor middags de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk onder het gehoor van ds. Cramer. Huisarchief der Koningin. In den tuin achter het Koninklijk paleis aan het Noordeiude te 's Gra- venhage, is een kloek gebouw verre zen, waarvan men, staande op de brug tegenover de Veenkade aldaar, door de bladerlooze boomen heen den voorgevel zien kan. 't Lijkt zoo uit de verte een op ruime schaal aange legde villa, waarvan echter de boog vormige ramen op een andere bestem ming wyzen. 't Is het nieu.ve huis archief van H.M. de Koningin, met den bouw waarvan in den nazomer van het vorige jaar begonnen is: den 30en October plaatste toen Koningin Wilhelmina een gedenksteen in het in aanbouw zijnde pand. Het gebouw schijnt thans ook in wendig gereed te zijn; men is ten minste begonnen met verschillende archiefstukken, o.a. uit het paleis te Soestdijk, over te brengen. In het nieuwe archief, dat natuurlijk brandvry en naar de eischen des tyds ingericht, zullen de verspreide stukken uitstekend bijeengebracht kunnen worden. Dit de „S taats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rotterdam (zuidelijk) K. J. Razelins te Rotterdam; tot eerste klerk by de topograpbische in richting, de tweede klerk bij die iu- riebting B. C. van Raaindtot klerk bij het Kon. Ned. meteorologisch in stituut voor den tijd van één jaar, C. van Dorssen, en tot tfdelyken klerk J. M. Breedveld. Aan den tweede-luitenant by het korps mariniers J. A. Barran ver gunning verleend tot het \s aarnemen van eene betrekking builen liet zee wezen voor deu tijd van een jaar, in- zyn door den Mikado het Grootkruisverlaten hadden, stormenderhand bin- j de officier, noch de rechtbank bekl. j heen, al zwaaiende met geweren, spe- rlor Onln tron Ho T?ii-7onHo 7.rn vor. nonrlrino-ftn erftworon Rn sahp.ls '/.sur nmt, hn. Irian crR7.i«n. van 3Rn kant. van rfin Rn mosson. nn lint knmn Rn 3a der Orde van de Rijzende Zon ver- j nendriugen, geweren en sabels zag j ooit ha Iden gezien, van den kant van leend aan jhr. mr. J. Roeli. oud-mi-imen door de lucht slingeren; daar- den verdediger was werk gemaakt nister van Buitenlandsche Zakenj tusschen drongen eenige helmen door, vau een vourloopig onderzoek van het Grootkruis iu de Orde van den Heiligen schat aan mr. W. van der Kaay, oud-minister van justitie, bet grootkruis in de orde van de Rijzende Zon aan mr. W. A. P. Verkerk Pi- storius, minister-resident en secretaris- feneraal van het departemen van uitenl. zakenhet commandeurs kruis in de orde van den Heiligen Schat aan mr. J. C. de Marcz Oijens, administrateur van de afd. handel en nijverheid aan het ministerie van wa terstaat het kruis ran officier in diezelfde orde aan de heeren jhr. S. van Citters, boöfjtl-commies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, en mr. C. O. Segers, iuspecteur voor den algemeenen dienst der belastingen aan het departement van financiën, en dat van ridder in diezelfde orde aan jhr. mr. P. G. van Panhuys, adjunct-commies aan het ministerie vau buitenlandsche zaken. Tot ridder-Grootkruis in de orde van den Nederlaudschen Leeuw is benoemd graaf Ottuma. minister van Buitenlandsche Zaken iu Japan. Een nieuwe schouwburg te Amsterdam. De plannen van vóór een paar jaar om in Amsterdam een nieuwen schouwburg te stichten, waarvan toen de heer vanKestereu.sedert-overleden de ziel was. schijnen weer opgevat te worden. Naar men verneemt is het geld om een niet te grooten schouw burg te beuwen, eenigszins in de trant van den Rotterdamschen Tivoii- Schouwburg, bjjeen. De plaats waar die zal komen te staan, is nog niet bepaaldover verschillende terreinen wordt nog gedacht, Gaat alles naar wensch, dan zou men met April reeds beginnen te bouwen. Tevens wordt medegedeeld, dat de man, die aangezocht wordt als artistiek leider van dezen schouwburg op te treden, is de heer L. H. Chrispyr. sedert eenige maanden verbonden aan de koninklijke veroeniging Het Ne- derlandsch Tooneel. De heer Chris- pijn zou, wanneer de zaak tot stand kwam, voornemeus zyn, van het nieuwe theater een gevel-schouw burg te maken eenigszins in de trant van het tegenwoordige Theatre Anto- nie te Parys. Hij zou trachten er voornamelijk moderne werken te spelen, geen kluch ten euz., zoo mogelyk oorspronkelijke, anders nieuwe stukken uit verschil lende talen. De pry zen der plaatsen zou men op de öeste rangen niet te hoog willen stellen, zoodat zy binnen veler bereik zouden vallen, die op de mindere rangen niet te laag, opdat steeds op een goed publiek zou kun-; nen worden gerekend. Een schutterij-incident te Rotterdam. In het Beursgebouw te Rotterdam was Zondagmiddag het le batailloo der dienstdoende schutterij aangetre den om het brandpiket overtenemeD gedurende de maand Januari. 13e opkomst van officiereu, onder officieren en manschappen was ditmaal buitengewoon groot, daar aan een 12- tal leden van het korps dienstme- dailles zouden worden uitgereikt door deu kolonel-commandant J. J. M. Blankenheym, hetwelk gewoonlijk met eenig militair eerbetoon gepaard gaat. Toen de vier compagnieën, die het bataillon uitmaken,aangetreden waren, vroeg een der schutters, zekere Koning, op hoogst ongemanierde wjjze aan zyn 2e luitenant Moens om een „slokkie", waarop hij door voornoemden luite nant op ziju onbeschofte handelwijze gewezen werd. Door meerdere onheb belijkheden wekte de schutter K. de ergernis vau zyu superieur op. Lui tenant M. stelde daarop den waar- nemenden compagnies-commandant, den len luitenant Van Alphen, met. het gedrag van K. in kennis, die na het waren die van politiemannen, die onder aanvoering van den inspecteur Hoeufft met de blanke sabel in de vuist zich van den ingang van de Beurs trachtten meester te maken. De politie bleef meester van hot ter rein eenige sabelslagen daalden neer op de shako's vau eenige schutters en weldra trok de politie met haar arrestant in haar midden het Beurs gebouw binnen en werden de zware hekken met kracht dichtgeworpen en gegrendeld. De onwillige schutter werd voor kolonel Blankenheym gebracht, die hem deed noteeren. Naar men ons ter plaatse mede deelde zal de onwillige schutter voor den schuttersraad terecht staan. Tel De arbeider te Knype, die een drei genden brief ontving, onderteekend „Eenige arbeiders", waarin hem ver zocht werd niet langer bij ziju boer per week voor f3 van 's ochtends 5 tot 's avonds 7 uur te werken wendde zich daar ook mee tot den boer, en kreeg daarop de mededeeling dat hy voortaan f 4 zou verdienen. Men meldt uit Stramproy Dinsdagmorgen werd aan hetsrrens- kantoor te Molen Beersel een ambte naar zoo deerlijk mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Men meent dat i"n den vroegen mor gen eenige werklui gepasseerd zijn, welke hy heeft willen visiteeren, en om die vïsitatatie te ontgaan, hebben ze hem dadelyk tegen den grond ge- Sport en We»lsis*ijdle«D* Voetbal. In den eerste klasse-competitie wed strijd speelde gisteren, Zondag ,„R. A. P." van Amsterdam tegen „Cele- ritas" te Rotterdam. De wedstrijd werd beslist met 3—0 in het voordeel van „R. A. P." Tegelijkertijd speelde „H. V. V." van 's Graveuhage tegen Sparta" te Rotterdam. Laatstgenoemde won met 1-0. RECHTSZAKEN. Inbrekers. De beide Duitschers Gustav Wcer- ling en Ludwig Sehnitzler, die terecht stonden wegens inbraak by nacht in woning t.e Hilversum en twee villa's te Naarden, werden Vrijdag door de Amsterdamscherechtbank veroordeeld ieder tot vijf jaar gevangenisstraf. Krankzinnigheid. Voor de rechtbank te Utrecht heeft, terecht gestaan een meisje, beklaagd van diefstal van vyf portemonnaie's drie naai-étui's, een friseer-étui, een doosje met kaartjes en zeven broches in een winkel. Zij was, blijkens het verslag der rechtzitting iri iiet £7.13. eene dochter uit een gogöedjhuishou- den, de vader was een godsdienstig man. maar de moeder en zusters eu zij deden alles buiten den vader om. Dit drietal scheen ook wel van den diefstal af te weten. De beklaagde sprak allerlei war taal, bijv. dat de telephoon het haar gezegd had. Op de vraag van den president, wat dat met die telephoon was, antwoordde zy, dat waren drie mannen, en dat zat in haar hoofd. Een paar jaar geleden had zy buik vlies ontsteking gehad, en na dien tijd was de telephoon gaan werken. En dan zei de telephoon: neem dit nu eens weg, en dau weer, neem dat nu eens weg, ook zei de telephoon wel eens, leg het nu maar weer neer. Dit laatste zei de witte man, en de afloop der plechtigheid den schutter zwarte zei altijd dat zij 't weg moest K. op ernstige wjjze onderhield over j nemen. Ook werden twee deskundigen ge- de bekl. door twee deskundigen. Het onderzoek had slechts voorloopig kan nen zyn, omdat de tijd te kort ge weest was. Spr. vond het weuschelyk. dat een volledig onderzoek naar beklaagde's geestestoestand werd ingesteld, en stelde daarom voo.\ vertrouwende hiermede ook te voldoen aan den; wensch van den verdediger, de ver dere behandeling vau de zaak uit te stellen tot 7 Februari a.s., en beide deskundigen te benoemen voor het in te stellen onderzoek. Spr. wilde dit alleen nog opmerken dat spr. de deskundigen niet in do gelegenheid kon stellen de bekl. te onderzoekeu. Hierop wilde spr. reeds by voorbaat wyzen. De verdediger, mr. Van Zyst, ant-, woordde dat dit volkomen met zijnen wensch strookte. Wat het laatste betrof, spr. kon de verzekering geven, dat de deskundigen ten allen tydo hun onderzoek zouden kunnen nemen. GELENSD ÜEUWS Een Engelscli generaal ver moord. Volgens officieele mededeeling ver liet generaal sir Henry Havelock Allan, lid van hot Lagerhuis en com mandant van liet Royal Irish regi ment. die onlangs naar Indië ging en Ali Moesjid bezocht om een onder zoek in te stellen naar de beweerde tuchtelooze houding van dit. regiment, Vrijdag Ali Maesjid, om een rit te paard te maken. Hij werd aangeval len door Afridi's, die hem vermoord den zyn verminkt, lyk is teruggevon den eD naar Peshawer gebracht. De zaak Dreyfus. Met eenige beslistheid treedt thans het gerucht op, dat het onderzoek van majoor Ra vary naar de gegrond heid der beschuldigingen welke tegen majoor Esterhazy zijn ingebracht, is geëindigd. De Fiqaro meldt dat het rapport Maandagavond in handen van generaal Saussier zal worden gesteld, maar de Éclair verzekert, dat dit reeds Zater dag geschied is. Beide bladen zijn echter overtuigd dat majoor Esterhazy voor den krijgs raad zal worden gedaagd. Niet om dat er bewijzen voor zijn schuld zyn gevonden, want de rapporteur conclu deert tot het geven van een ordon- nance de non-hen, maar omdat, men aan zyn beschuldigers de mogelijk heid wil ontnemen om te beweren dat men het licht heeft geschuwd. De krijgsraad zou waarschijnlijk te gen a. s. Donderdag worden bijeen geroepen. In do aanklacht zal worden ver meld (volgens de Eclair) dat uit een naawkeurig, grondig en ernstig onder zoek is gebleken, dat de beschuldigers van majoor Esterhazy geen bewyzen hebben kunnen bijbrengen voor lian aantijgingenverder dat ret onder zoek geen spoor van hoogverraad aan het licht heeft gebracht en de „be schuldigde" alleen voor den krijgsraad is gebracht opdat zyn onschuld slechts des te schitterender aan het lich t ko men zal. Het wrak van de „Aden". Sedert Juni ligt liet wrak van de Aden op de klippen vau Sokotra, het groote eiland aan den mond van de golf van Aden. In het begin van November namen t.wee Engelsche firma's te Aden aan, de lading te bergen. Het stoomschip Falcon bracht een ploeg Engelscli werkvolk met de uoodige gereedschappen, sloepen, een ren en messen, op het kamp en de goederen aan. Het waren er wel acht honderd. De Engelschen hadden nog net den tijd het lyf in de stoompinas te bergen. Deu volgenden dag zagen de Engelschen een nieuwe troep prau wen aankomen, en nu gingen de So mali rustig voort met liet bergen van de lading. Zy schenen het werk uit stekend te kennen. Naar de kisten duiken eu ze boven brengen was voor die aartszwemmers natuurlijk een klei nigheid. Een paar dageu zagen de Engelschen dat schouwspel vau de pinas aan. Een Engelsche mailboot, die zij praai den, wilde niets met de Somali te doen hebben en stoomde door. Zoo dacht er ook de Falcon over, die den vol genden dag kwam opzetten. Dit schip nam de bemanning aan boord, de pinas op sleeptouw en liet alle booten en goederen en gereedschappen in handen der zwarten. De mailboot bracht te Aden de zaak aan, on Hr. Ms. Brisk stoomde dadelyk naar Sokotra. Toen daar bleek, dat de Engelsche bergers in veiligheid waren, keerde de Brisk weer den steven en liet de Somali rustig aan den gang. Dit is hot laatste wat van liet wrak der Aden bekend is. Zou het deel der bemanning, dat indertijd in een der reddingsbooten zijn heil zocht, nog in leven zijn Er zyn er nog altijd, die het gelooven, en weer is er sprake van een expeditie om op de Somali-kust te onderzoeken of de schipbreukelin gen daar niet ergens gevangen worden gehouden. Czaar Nicolaas en president Faure hebben op nieuwjaarsdag hartelijke telegrammen van gelukwensch gewis seld. Uit Toulouse wordt gemeld dat het dorp Montauban tengevolge van de doorbraak eener versperring door 2000 kubieke meter kiezelzand is overstroomd. 12,000 kubieke meter kiezel die daar gedurende 40 jaar boven het dorp zyn saamgebracht, dreigen te gaan verzakken. Aan goe deren is reeds veel schade toege bracht; of er persoonlyke ongeluk ken gebeurd zijn, weet men niet. In groot gevaar. Til de vorige week, Vrijdagavond, zijn prins Waldemar van Denemar ken en zyn schoonvader, de hertog van C bar tres dien by in Korsör had afgehaald, aan een groot gevaar ont komen, dat eerst geheim werd gehou den. Hun sneltrein was reeds dicht bij Kopenhagen, Frederiksberg voorbij gestoomd, waar de stationschef ver zuimd had het teelten van stilstaan te doen geven, hoewel een goederen trein op dezeifde rails uit Kopenha gen iu aantocht was. Gelukkig be merkte een ambtenaar, die zich tus schen beide plaatsen bevond, het ge vaar en wist nog bijtijds door een noodsein deu sneltrein tot stilstaan te brengen, die toen naar Frederiksberg terugreed. De stationschef werd ver plaatst, en het gebeurde zooveel mo gelijk geheim gehouden, dat wil zeg genhet staat nu e-.nige dagen later dan anders in de bladen. De Eugelschen in Soedan. Een bataljon van het Warwick- shireregimént en een bataljon vau het Lincolnshire regiment hebben bevel gekregen om binnen weinige dagen naar Wady Haifa te vertr ekken voor den dienst aan do grens. Het zenden van troepen naar de grens staat in verband met de be richten, dat de Derwischen voorne mens zyn noordwaarts te rukken. Zaterdag vertrokken 20 Oman, de ove rigen gaan waarschijnlijk 9 Januari. Beide regimenten zullen ter be schikking staan van sir Horatio Kit chener, den bevelhebber van hetEgyp- groote schuit en een stoompinas op l tisehe.; teger. Waarsi$ijjblyk zullen zij, naar Berbera j 5a, aankomst te Wady Haifa onraid- het eiland en stoomde door. Eenige dagen kon de ploeg niet aan bet werk gaan, omdat liet zoo j stormde, dat al hun booten bijna ver- ^oor c'e woestijn, opgelukten. Eindelijk konden zy bc-1 ginnen. De goederen, die uit het wrak jdellyk doorgaan naar Abn Hamed met den nieuwen spoorweg dwars lijk; te volgen. (In de Tweede Kamer j gaande 1 Jan. 1S98, onder stilstand werd er in het geheel niet over ge-1 van traktement en zonder opklimming zyn onjuiste plichtsbetrachting. Schut- praat, maar in de Eerste zitten jein de ranglijst. i ter K. wilde zich daarop ongevraagd boord. Dr. Van Delden verklaarde, juristen.) i Erkenning. i verwijderen, wat door een sergeant-1 dat waarschijnlijk bij haar dwang- Er waren bedenkingen van zuiver Ingevolge Koninklijke machtiging j majoor belet werd. Van woorden kwamvoorstellingen in verband met hal- stoliëlyken aard, door den heer Berg- is de heerA. J. van der Paauw er- i het tot daden en drongen een aantallucinaties bestonden, doch op'toogen- ,.„r__ooj D mann aangevoerd o. a. de afschaffing keud en toegelaten als consulair agent andere schutters om K. en den lui- blik kon dat nog niet met zekerheid toen zjj in de verte een aantal kleine een Grieksche bende, die door den van den lijfsdwang, de wyze vau van Duitsehland te Maassluis eu tenant heen. gezegd worden. Het was in elk ge-vaartuigen zagen aankomen. Nadeibij bekenden opstandeling Takis aan^e- betoekening van stukken, de afschaf- Hoek van Holland. "oI "on i- - fing ook van de cantiestelling door w w Bij Mavromati, ,een dorp in het neu- gelicht waren, wei den by het kamp - trale gebied, heeft, volgons een be- van de ploeg op don oever opgestapeld, richt uit Athene, een botsing plaats Zoo waren zy een paar dagen bezig, gehad tusschen Turkscbe troepen en Er was een oogenblik van onbe- val een vorm van krankzinnigheid die gekomen bleken het acht oorlogsprau- voerd erd. schrijfeljjke verwarring, schutters meer voorkwam. weu van Somali. Zoodra zy dichtbij zellin te worden. De zomer en winter gingen alzoo aangenaam voor Billy voorbij, maar alsof het toeval het gewild had, werd hy in de season ziek, juist in een tijd dat de in vitaties voor diners, bals on huiselijke partijtjes zijn huis binnenstroomden, de grasvelden te Hurlingbam op hun mooist stonden en de parken er overal op bun iiefelykst uitzagen. Ea het tref al zeer ongelukkig dat de modes juist die „season" Mrs. Billy bijzonder goed stonden. Reeds in de lente hadden Billy en zij plannen voor de toiletjes gemaakt, die zoo mooi moesten worden, dal zy iedereen de oogen uitstakenen de japonnen en hoeden waarvan ieder op zich zelf een kunstwerk •was hingen gereed om de afgunst van de andere da mes gaande te maken. Maar voor het eerst in haar leven toonde Mrs. Billy geen belangstelling in deze zaken. Al l-iun vrienden waren bepaald teleurgesteld, want in gezelschappen was Billy in zyn element en dau was bij ook geestig eu amusant. Maar zooals Lady Gower beweerde, daarom behoefde zyn vrouw zich niet als een gevangen© op te sluiten. Het zou hem niet beter ma ken, als zy zich vau de wereld afsloot en iedereen zou het dwaas vinden. In het oog van de wereld eeen dwaasheid te doen stond voor Mrs. Drayton golyk met een misdaad te be- gaao en daar zy Lady Gower als haar geweten be schouwde, offerde zy haar eigen gevoelens op aan de publieke opinie, en gaf aan de invitaties gehoor. Maar Mrs. Drayton maakte niet zooveel opgang meer als vorige seasons. Haar gesprekken waren zóó onbedui dend,dat men haar zelfs in Park Lane niet amusant vond. Haar lach klonk gedwongen. Zy glimlachte als zij hertogen soms hun wijsheid hoorde uitkramen en werd treurig gestemd by de grappige geschiedenissen, die sommige millionairs verhaalden. Men vond haar een toe wijdende echtgenoote maar haar gezelschap vervelend en in plaats van ^uitnoodigingen beperkte men de be leefdheid tot informaties naar haar man's gezondheid. Mrs. Drayton was hier zeer dankbaar voor, want Billy werd inet den dag zwakker. Zy leefde om zoo te zeggen in een andere wereld, alleen haar man riep haar tot de werkelijkheid terug. Zy kou niet van veel nut zijn, maar toch troostte het denkbeeld haar, dat zjj hem mede hielp verplegen. Maar Billy werd verdrietig. „Lk wilde dat gij wat meer uitgingt," zeide hij tot haar. „Ik krijg een gevoel, alsof ik een verschrikkolyke egoist ben, die je in dit treurige, kleine huisje houdt opgesloten. Daarbij," voegde hy er aan toe, „men zal ,je missen en het land aan my krijgen, omdat ik jethuis houd." Want waar het 'zQn vrouw betrof, liet Billy's menschenkennis hem wel een weinig in den steek. Hij geloofde werkelijk, dat het gezelschap van Hon. Mrs. Drayton zoo op prijs gesteld werd, dat men niet buiten haar kon. „Ik wil liever by je thuis blyven, liefste," antwoord de zij dan. „Ik houd er niet van alleen uit te gaan. Gij moet gauw beter worden en dan gaan wy weer samen." Dit argument hielp voor een poosje, totdat op een goeden avond, toen zij alleen zat, de verpleegster zacht jes binnentrad eu tot haar zeide „Zoudt gy niet een paar uurtjes kunnen uitgaan Ik deuk dat mynheer net erg prettig zal vinden als gij-het doet; hij is onrustig en denkt dat gij om zijnentwil thuis blyft; en juist nu zy aarzelde even voordat zy er aan toevoegde „moet hy rustig worden ge houden." „Is hy erger, zuster?" „Wel beter is hij in elk geval niet, mevrouw; en ik geloof, dat het goed is als wij hem zijn zin geven." Mrs. Drayton stond op, liep naar het venster eu zag naar buiten. „Maar waar kan ik naar toe gaan, zuster?" zeide zy zich omkeerend, terwijl een glimlach om haar lippen speelde. „Ik heb geen enkele invitatie gekregen." „Kunt gy er niet één voorwenden?" vroeg de ver pleegster. „Het is nog maar zeven uur. Zeg, dat ge naar een diner gaat; dan kunt u vroeg thuiskomen. Kleed u spoedig en ga uw man dan goeden dag zeg gen, wanneer u dan tegen elf uur iveder boven komt, zal by denkeu dat gy zoo juist teruggekeerd zyt." „Denkt gy, dat het noodzakelijk is, zuster?" „Ja, mevrouw het is inyns inziens het beste. Ik hoop, dat gij het zult doen." Mrs Drayton liep naar de deur, maar bleef plotse ling staan. „Hy heeft zoo'n uitstekend gehoor, zuster; hy zal natuurlijk luisteren of de deur open gedaan wordt en hèt rijtuig wegrijdt. „Daar zal ik wel ia voorzien," antwoordde de ver- zy dichtbij plecgster. Binnon tien minuten zal ik zorgen, dat het rijtuig voor is. Dan kunt gij aan het eind van de straat uitstappen en terug wandelen, ik zal u zelf inlaten." „En hoe moet ik dan met het thuiskomen doen vroeg Mrs. Drayton. „Een paar minuten voor elf moöt gij u naar buiten begeven, het rijtuig zal u dan weder op den hoek van de straat wachten. Laat u alles maar aan mij ove Binnen een half uur trad Mrs. Dravtón in avond toilet met eeu kostbare juweelen parure in het haarde ziekenkamer binnen. Gelukkig was het vertrek slechts flauw verlicht, anders zou Billy er bepaald aan getwij feld hebben of bet succes van zyn vrouw byzonder groot zou zyn dien avond. Want zij zag er volstrekt niet als iemand uit, die op het punt staat, naar een party te gaan. „De zuster heeft mij verteld, dat gij vanavond naar do Grevilles gaat. Dat, doet mij plezier. Ik beschuldig de myzeif reeds, dat ik u hier de gansche „season" door liet versuffeD." Hy nam haar boide handen in do zjjue en hield haar een eindje van zich af. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2