PREDIKBEURTEN Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, reis meerdere van zijn vazallen, die' Eerstbedoelde kon zelfsmeedeelen, van zijn afwezigheid anders wel eens gebruik konden maken om zich onaf hankelijk te verklaren, vergezellen. Terwijl hij zelf van plan is om in de volgende twee jaren zich het Fransch eigen te maken, heeft hij Ras Makonnen bevolen zich in het Duitsch te oefenen en Ras Alula om de Russische taal te leeren. De ko ningin Taitu, die trots haar jaren, nog als een buitengewone Afrikaan- dat hij in den laten avond van 1 November een persoon aan de deur van een varkensslager zag morrelen. Hjj is toen op dien man toegegaan en deze liep daarop weg en nu durft hy beweren, dat die persoon en be klaagde ook een en dezelfde persoon zjjn. Zeer gedecideerd in hun verklarin gen omtrent de identiteit van bekl. zijn de getuigen, die hem, achtervolgd. gche schoonheid geroemd wordt en door een heer, uit de Staal straat za- zich mag verheugen in een buiten gewone corpulentie een eigenschap, welke op de Abyssiniërs een groote bekoring uitoefent zal de reis niet meemaken, omdat zij bjj de afwezig- beid van haar gemaal de regeering zal waarnemen. Menelik zal 5000 rid derorden van verschillende klassen meenemen, waarmee hp de ambtena ren van alle Europeesche Staten met welke hjj in aanraking komt, hoopt te verblijden. De negerhuid. Twee Amerikaansche geleerden de heeren Abel en Davis hebben de uit komsten openbaar gemaakt van hun onderzoek naar de reden waarom de negers donker gekleurd zijn. Uit de huid en de haren van negers hebben zij een kleurstof gehaald, die in wei nige stoffen oplosbaar is. De pigment korreltjes bestaan uit kleurlooze grond stoffen, een verfstof en een aantal anorganische bestanddeelen, ook een weinig ijzer. De ontdekkers gelooven dat de kleurstof uit de sappen dei- huid ontstaat, niet uit de roode bloed lichaampjes, zij hebben voor het ge- heele gewicht dat een neger aan die verfstof bij zich draagt, slechts 1 gram gevonden. Die kleurstof houden zij voor dezelfde die in de haren der blanken voorkomt, zoodat tnsschen dezen en de negers slechts een ver schil in hoeveelheid bestaat. Ofschoon de eerste April nog verre is, weet een berichtgever der New- York Herald" te Washington te ver halen van twee nieuwe oorlogswape nen, door een uitvinder in Ohio der Amerikaansche Regeering aangebo den, te weten een „electrische sabel" en een lasso waarmede men den vijand op een afstand door een electrischeD stroom kan dooden. Men verwacht nu dat „de vijand" zich van glazen iso leerhelmen en pantsers zal voorzien. gen komen, op het geroep „houdt den dief" meeliepen en op de Raamgracht bekl. grepen. Beklaagde zegt wel gegrepen te zijn maar hij liep hard, omdat hij een klap had gekregen van iemand, die „een wraak" tegen hem had, en hp nu dezen nazat. Het O.M., waargenomen door den subst. officier van jjuistitie mr. Went- holt, meende op grond der verklarin gen der getuigen bekl's schuld te mo gen aannemen en requireerde tegen hem, die reeds eene veroordeeling we gens inbraak op zijn rekening heeft, een gevangenisstraf van twee jaren. De verdediger mr. Philips meende, dat de zaak volstrekt niet helder is en het bewijs allerminst geleverd. Uitspraak over 8 dagen. Zware mishandeling. Beklaagd van mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende had zich Donderdag voor de Rotter- damsche rechtbank te verantwoorden C. J. op den K., 32 jaar oud, vleesch- houwer te Rotterdam. Hij zou nl. in den nacbt van 27 op 28 September 11. zekeren Bouman moedwillig met een zaag een hevigen slag op het hoofd hebben toegebracht, tengevolge waarvan in den schedel een barst van 6 cM. is ontslaau, terwijl ter plaatse van die barst, de schedel een weinig is ingedrukt en een beensplin ter in de hersenen is gedrongen, door welke verwonding' levensgevaar voor gemelden Bouman. althans eene ziekte die geen uitzicht op volkomen gene zing overlaat, is ontstaan. Bekl. verklaarde ter terechtzitting dat hij zijne vrouw van wie hij reeds 7 jaar gescheiden leeft met getuige Bouman, een pontonnier, had aangetroffen, dat hy daarop met een vleeschhouwerskapzaag geslagen had, met de bedoeling zijne vrouw te treffen. De heelmeesters in het Ziekenhuis dr. H. E. Hesselink en dr. J. A. Guldenarm, als deskundigen gehoord, hadden Bouman onder behandeling gehad. Zij verklaarden eene ingrij pende operatie aan den schedel te hebben verricht en dc geopende plek met celluloid te hebben gedicht, waar over de schedelhuid weer aangroeide. Deskundigen zyn van meening, dat de verwonding blijvend gevaarlijk letsel oplevert, en dat Bouman suffig is geworden en_ ongeschikt voor deu zwaren pontouniersdicnst.. De deskundigen achtten het niet onmogelyk dat eene ontstoking met doodeljjk gevolg kan ontstaan. Get. Bouman was zeer zenuwach tig en werd toegestaan de gerechts zaal te verlaten wegens de warme temperatuur, die op hem van invloed scheen te zijn. Het O. M. requireerde na de ver klaringen der getuigen, die den slag hebben zien toebrengen, waaruit ook bleek, dat Bouman een dreigen Ie houding had aangenomen, 2 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. M. Burgerhout, vroeg eene clemente straf en aftrek der 3 maanden preventief. Pleiter achtte de handelingen der vrouw de directe oorzaak van het gebeurde. Het Openbaar Ministerie bij het Haagsche gerechtshof heeft verhoo ging tot 10 jaar gevorderd van den tot 7 jaren gevangenisstraf veroor deelden Duitscher Frenkel, wegens liet bestelen eener weduwe aan de Turfmarkt in Den Haag, gezamenlijk met een ander, na haar bedwelmd te hebben. Het uitlokken van bekeu ringen. Donderdag werd voor het Kanton gerecht te 's Gravenhage een reeks drankwetovertredingen behandeld, waarbij °°k weder 'als getuige optrad de politie-agent die vroeger, gekleed als Rijnsburger boertje, menig clan destien tapper verschalkt had Maar uu bleek, dat hem slokjes ver schaft werden terwijl by... gekleed was in uniform, hetgeen groote ver- wondering wekte bij den Kantonrech ter, die er vreemd van opzag, dat tappers zonder „vergunning" aan den zoo in 't oog loopenden vyand sterke drank in 't klein schonken, te meer daar een hunner verklaarde den be ambte zeer goed te kennen als de „beruchte aardbeien-boer". Uit de verantwoording van de be klaagden bleek, dat zy den agent, die bevende van de kou en druipende van den regen in hun wyk dienst deed, een glaasje hadden geoffreerd uit medelijden, maar gratis, hetgeen door den agent in zoover niet betwist werd, dat hy het eerste glaasje kosteloos kreeg, maar er bij het tweede op bleef aandringen te betalen, daar hy geen misbruik wilde maken van de goed heid der heeren. Intusschen kwam aan het licht, dat de beambte door zijn chef gelast was het oog te houden op de inrichtingen van beklaagden. Toch onthield de kantonrechter den agent zyn bevreemding niet, dat hy 't voor het constateeren van de over treding noodig geoordeeld had telkens de glaasjes tot den bodem te ledigen, verklaren pertinent hem te herken-lenvjjl een der beklaagden, op deze nen. 'opmerking voortbordurende, meende RECHTSZAKEN. Een waaksche hond. In deu avond van Zondag 14 No vember j.l. begaf de heer Hakvoort, die in de Slaalstraat No. 18 te Am sterdam een komenyswinkel heeft, zich met zijn echtgenoote naar een familielid aan de Lauriergracht. Hij gaf daarvan kennis aan zyn schoon vader, die met een ongehuwde doch ter in de Staalstraat No. 4 woont, en dat geschiedde opdat de schoonvader nog eens op den winkel zou letten, aangezien de bewaking daarvoor was toevertrouwd aan twee honden, waar van echter slechts een waakseh was. Na het vertrek van den heer H. ging de schoonvader met zijn doch ter zitten dammen, toen zy door de Zondagsstilte van de straat het waak sche hondje heftig hoorden blaffen. De dochter vestigde hierop de aan dacht, maar vader zei, dat de hond wel meer aanging als hy alleen was met zijn makker. Men kan zich echter de verbazing der dammenden voorstellen, toen de voordeur, die aanstond, werd open geduwd en de kleine keffer kwam binnen wandelen. De dochter vermoedde dadelijk on raad, maar vader dacht dat zijn schoonzoon was teruggekeerd. Hy ging echter kijken, terwijl de doch ter in de eigen haisdeur bleef staan. Yader rammelde eens aan de deur van den winkel, riep„Betje, ben je al thuis", en ging toen midden op straat staan om te zien of hij boven ook beweging zag. Eensklaps kwam een jongen man het huis uit, snelde den ouden heer voorbij en liep den Kloveniersburgwal op, Na kwamen de buren en de politie op het geschreeuw der dochter af. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek dat er inbraak' gepleegd was. De heer H. werd dus van de Lauriergracht gehaald, en nu werd het onderzoek nauwkeuriger herhaald. 't Eerste wat men vond waren pen nen van worsten, zoodat de inbreker ongetwjjfeldgetracht heeft eerst goede vrienden met de honden te worden. Op de bovenverdieping voud men een eindje kaars, en 't bleek dat het slot van een daar staande linnenkast ge forceerd was en daaruit een doosje met waarde en geld ontvreemd wa ren. Ook was klaarblijkelijk de linnen kast uitgehaald geweest en het bed omgehaald om naar een geldtrommel te zoeken, welke wel, maar goed verborgen, aanwezig was. Hieruit zou men opmaken dat de inbreker, of zoo er meer waren, een van ben met de omstandigheden van het gezin be kend was. De schoonvader had den persoon, dien hy uit het huis had zien komen achtervolgd, maar op den Kloveniers burgwal by het gebouw van de „Maat schappij voor den Werkenden Stand" kon hy niet meer. De vluchteling liep de Raamgracht op en werd daar door toegesnelde burgers aangehou den. Donderdag stond de aangehoude ne, genaamd David de Groot, voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Hij ontkent alle schuld, maar èn de schoonvader èn de ongehuwde zuster dat het doel der drankwet, nl. beteu geling van drankmisbruik, nooit be reikt kan worden indien de politie dienaren op deze wijze te werk gaan. want, aldus maakte hij zijn bereke ning, indien deze verbalisant per dag 20 bekeuringen doet met verbruik van 2 glaasjes by elke overtreding, zou dit een totaal van 40 misbruikte wezen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Anegang 21* Borsalino Hoeden. Lincoln Bennett Hoeden. Fantaisie voor Dames en Kinderen. Opstrijken van Zyden Hoeden gratis. Vervolg Stadsnieuws Ned. Protestantenbond. Donderdagavond trad in de boven zaal van de sociëteit „Yereeniging" de weleerw. heer ds. M. van Kleeff' van Leiden voor de afdeeling Haar lem van den Ned. Protestantenbond op met een boeiende rede over de waarde van het leven des gemoeds. Allereerst stond de spr. stil bij den vooruitgang op elk gebied in deze dagen, waarbij hy deed opmerken, dat, naar men zegt alleen op éen ge bied van dien vooruitgang niet veel valt te bespeuren en wel op dat van het godsdienstige, zedelijke leven, dat met het leven des gemoeds in zoo nauw verband staat. Het gewenschte van vooruitgang ook op dit gebied, bepleitte spreker. In de tweede plaats werd door den spreker de beteekenis van het leven des gemoeds en waar uit liet bestaat, uiteengezet. Daarbij deed hij opmerken, dat Jezus aan dat leven des gemoeds eene groote waarde hechtte en dat de kracht en de beteekenis vaD den godsdienst van ons leven des gemoeds afhangen. Uit dat leven des gemoeds put men kracht voor bet leven in de Maat schappij en daarin vindt men den grond voor den godsdienst. Deze rede, vol beeldspraak, werd door een aan dachtig auditorium aangehoord. Nog werd aan bet einde medege deeld, dat mogelijk de volgende lezing in 't eigen gebouw van den Bond op de Nieuwe Gracht zal worden ge houden. Patrimonium. In de Standaard lozen wy, dat de afdeeling van bet Ned. Werkl. Ver bond Patrimonium alhier in bare vergadering van Dinsdag jl. hare afkeuring heeft uitgesproken over de werkstaking bij den heer Hege mans te Almeloo en besloten daar geen geld voor te zenden. Tot brugwachter aan de Zanders- brug alhier is benoemd W. Verbeide te dezer stede. In 1S97 zijn van bier vertrokken naar Transvaal 14 mannen en 14 vrou wen en 19 kinderen, naar Noord-Ame rika 4 mannen en 5 kinderen en naar Kaapstad 1 man. Schouwburg. Trouw als Staal. Nog maar zelden, zelfs niet by de „Levende Brug" hebben wij zooveel euthousiasme gezien als gisterenavond in den schouwburg. Het publiek, voor namelijk dat van de gaanderij, stond op eikander, hing zoover mogelijk over de balustrade heen om maar niets I te verliezen van hetgeen daar op het tooneel plaats vond. Onder het spel doodelijke, angstige stilte, na elk be drijf zelfs nog onder het spelen bij de een of andere treffende passage een applaudissement, dat hooren en zien verging. Boeiend is „Trouw als Staai" dan ook in de hoogste mate en al bebooren de medewerkenden nu niet tot de keurbende van fijn beschaafde tisten, al overdrijven ze wel eeus wat al te veel, aan het stuk zelf waar het decoratief de hoofdplaats inneemt, schaadt dit niet. Het zijn waarlijk mooie tooneelen, die men ons te zien geeft; natuurlijk het rad van den wa termolen en het tooneel met den stoom hamer zyn het ineest indrukwekkend. Het eerste vooral is een meesterstukje van decoratief, terwijl het laatstge noemde, met zijn stoomhamer die ten bewyze van echtheid, staat te dreu nen en te stampen dat het een aard heeft, zoozeer de aandacht boeit, dat men een speld kon hooren vallen. Na afloop van dit bedrijf een oorverdoo- vend geraas. Fanfares van de muziek met medewerking van den stoomha mer, juichende ovaties van het op gewonden publiek, een enthausiasme zonder voorbeeld. Wat de reclame platen ons beloven wordt ruimschoots gegeven en de boeiende intrige van het stuk doet die mooie tooneelen met nog meer waardeering genieten. In het Brongebonw bood Donder dagavond de heer L. van der Wilk tot feestelijke herdenking van zyn J 40-jarig jubilé, zijnen leerlingen en tal van andere genoodigden een par- tjtje aan. De éléves uit verschillende klassen voerden onder leiding van de heeren Martin Zonen verschillende ver tooningen uit, die zeer in den smaak van de toeschouwers vielen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van Donderdag 6 Ja nuari 1898. Vervolg.) Een dertienjarig knaapje P. v. d. Pol, die met een stuk jjzerdraad had gegooid, en daarbij een ruit bad in geworpen, had zich in de maand Aug. j.l. alhier voor het kantongerecht te verantwoorden. De kantonrechter sprak hem vrjj, op grond, dat de be klaagde niet de bedoeling had eens anders recht te krenken. Daarmede vcreenigde het O. M. zich niet en de zaak kwam voor den Hoogen Raad, die haar naar onze rechtbank ver wees. Het O. M. achtte bewezen, dat hier baldadigheid was gepleegd en requireerde f 1 of 2 dagen. P. Vlug, van Amsterdam had den 27eu Nov. ten nadeele van Schalk huis te Houtrak en Polanen een paar kippen ontvreemd. Daarbij werd hy door dezen landbouwer en zijn knecht op heeterdaad betrapt. Den laatste, die hem wilde aanhouden, gaf Vlug een klap in het aangezicht. Het O. M. requireerde twee jaar gevangenis straf. J. Metzelaar had in den avond van den 4cn December met C. M. J. De Wilde ruzie gezocht, door hem eerst met een brandend eindje sigaar te gooien en toen de Wilde niet met hem wilde vechten, hem een slag in het aangezicht te geven, die nogal aankwam. Deswege requireerde het O. M. tegen hem 45 dagen gevangenis straf. W. F. Bloem, van Overveen bevond zich in den nacht van den 12en op den 13en December op den weg tusschen Bioemendaal en Overveen ouder den invloed van den drank. P. Handgraaf, die daar ook liep, ver maande hem naar huis te gaan. Bloem werd daardoor driftig, greep een mes, niet wetende wat hij deed, en stak daarmede Handgraaf in den arm. Op zijn hulpgeroep kwam een ander ter hulp, die Handgraaf naar den genees heer te Overveen bracht, die hem verbond. Door het ongeval kon Hand graaf een dag of 10 niet werken en leed, de rekening van den geneesheer medegerekend, pl. m. f 20 schade. De eisch tegen Bloem luidde3 maan den gevangenisstraf. G. van Nobelen, arbeider te Hillegom en P. Haak, arbeider te Haarlemmermeer hadden in de maand November j.l. te Hillegom een aantal konjjnen gestolen. De getuige, die de konynen van de dieven had gekocht, kreeg van den ambt. van het O. M. eene flinke vermaning. Daar hij 6 konynen voor f 0,75 had gekocht, meende Z.E.A., dat getuige had moe ten begrijpen, dat er een luchtje aan de zaak was. Deze getuige scheen zich dan ook niet erg op zijn gemak te voelen, nu hy voor de heeren stond. Beklaagden erkende de bun ten laste gelegde feiten. Dc eisch luidde: 4 maanden gevangenisstraf tegen elk. Wegens mishandeling werd te gen J. Sprok kelenburg alhier gcre- quireerd 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank uitspraak doende in de zaak van Aussem, een hooger beroep van het O. M. bij het Kan tongerecht alhier, tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij Aus sem vrijgesproken was van overtre ding der arbeidswet, vernietigde dit vonnis en legde beklaagde eene boete van fl,— of 1 dag op. Wegens diefstal werden J. H. Petersen, J. Melhado, K. v. d. Stad, A. Nijmau, C- Vos, K. van Tienen en A. Koopman, resp. tot opzending 29 November 1901 in een rijksopvoe dingsgesticht: 14 dagen; 7 dagen; 3 maanden gevangenisstrafopzen ding tot 6 Januari 1904 naar een rijksopvoedingsgesticht; en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens desertie; A. Zwaan en E. van Pel tot S en 4 dagen ge vangenisstraf. Heden waren wy in de gelegenheid eene teekening te bezichtigen van liet voormalige Klokkehuis aan het Klokhuisplein alhier. De teekening is ontworpen door den heer Hendrik Velthuijsen, Mr. Timmerman en Aan nemer Spaarn wou derstraat alhier, en ziet er zeer netjes uit. Zij strekt den ontwerper tot eer. Dit ontwerp staat in verband met eene eventueele opdracht der bewo ners der Damstraat, wien deze teeke ning is gezonden, aan den heer H. Velthuysen, om het werk door hem te laten vervaardigen. Het plan is dan om by de a.s. kroningsfeesten aan den boek Damstraat en Klok- liuispleiu bet geheel schitterend ver licht te doen bewonderen. Uitvaart D. Cordes. Heden, Vrijdagmiddag te 12 uur, werd alhier op de algemeene begraaf plaats aan deu Schoterweg ter aarde besteld het stoffeljjk overschot vau den heer D. Cordes, in leven oud president van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, commissaris der Ned. Handels-Maats., dei- Ned. Zuid-Afr. Spoorweg-Maats. en der Wester Suiker-raffinaderij, lid van de Prov. Staten enz. Aan de geopende groeve werden deputaties dezer corporaties, de beeren Mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten, Mr. A. A. Land, griffier der Staten, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. burgemeester van Haarlem en vele belangstellenden opgemerkt. Een groot aantal kransen, meer dan 20, dekte de Ijjkbaar. De heer Ds. Cordesvan Vorden hield aan de geopende groeve eene toespraak. Daarin wees bjj er op, dat de overledene algemeen geacht, be mind en gezien was en dat bjj zjjn leven wèl had besteed, Verder sprak hjj den zoon des overledene toe, en eindigde met een kort gebed. De lieer Dunlop,die hierna het woord nam, zette uiteen de velerlei verdiensten van den overledene voor velen maat schappijen, aan welke spr. met hem had medegewerkt. Verder wees hij er op, dat hier iemand ten grave ging, die de liefde en achtiDg van vele ver diende en genoot. De lieer Hinricfis huldigde daarop namens de Kamer van Koophandel de verdiensten van den overledene, er aan herinnerende, dat deze 32 jaren, een derde van zjjn leven, als lid van dat college, waarvan 12 jaar als voorzitter, zich had gewjjdaan de belangen van handel en nyverheid in de hoofdstad. Hjj eindigde met de verzekering te geven, dat men den overledene steeds zou gedenken. Nadat ten laatste een zoon van den overledene, namens de familie voor de zjjn vader bewezen laatste eer bad bedankt, was de droeve plechtigheid geëindigd. KANTONGERECHT Overzicht strafzaken over 1897'. In 1897 zijn dooi" den Kantoniechtei* 21'20 zaken behandeld, terwijl in 2108 zaken door ZEA vonnis werd gewezen vö"2 be klaagden stonden terecht, waarvan I7ü5 af wezig zijn gebleven '2399 personen werden veroordeeld, terwijl 80 personen weiden vrijgesproken. <3 omslagen van rechtsver volging op grond van Art '216 va i het Wetboek van Strafvorderingen 13 op grond van Art. 39 van het Wetboek var: Straf-1 recht; in "2 zaken verklaarde de rechter zich onbevoegd over de zaak te r-ordeelen en de behandeling van 2 zaken werd voor onbepaalden tijd uitgesteld. In dc bovengenoemde 2108gewezen von nissen werd door den Kantonrechter ge oordeeld over 160 overtredingen der ijkwet. 18 d arbeidswet. 34 o e spoorwegwet. 4 s wapenwet. 35 drankwet. 96 o jachtwet. 6 militiewet 16 boterwet 73 wegens loopen over eens anders grond. 145 n straatschenderij 25 een trekdier on beheerd laten staan. 667 idem der pol. verord. van Haarlem. 22 e idem van Velsen 20 b Beverwijk. 32 p Zandvoort. 2 Bioemendaal. 3d Wijk aan Zee en Duin 2 i) o Haarl. en Spaarnw. 1 overtreding idem van Heemstede. 1 t s Schoten. 4 d v Spaarndam 1 der verordening v Rijnland 2 overtredingen der verordening op de prostitutie. 61 i wegens burengerucht. 6 «als getuige we derrechtelijk wegblijven. 551 dronkenschap. 48 strooperij. 15 idem wegens opgeven vau een valschen naam. 43 b in dronkenschap de orde verstoren. 90 8 het provinciaal regle- op de wegen. 6 het reglement op het Noordzeekanaal 2 Koninkj, Besluiten. 22 p verschillende artikelen v. het Wetb. v. Strafrecht Dat de vermindering van den abon nementsprijs, geljjk te verwachten was, zeer gunstig werkt op her aan tal aansluitingen van de Bell-Te- lephoon alhier, blijkt wel hiernit, dat het aantal aansluitingen dat op l Januari 1897 1S8 bedroeg, op 15 De cember van dat jaar tot 239 geklom men en derhalve met bjjna dertig procent gestegen was. Wjj meldden in ons vorig nummer dat den heer L. van der Wilk bjj zjjn jubileum een zilveren tafelservies is aangeboden. Het album dat dit cadeau vergezelde en de namen der gevers bevatte, doet de bewerkers, den heer P. van Looy voor het fraaie calligrafische werk en den heer J. Smits voor het keurige bindwerk, alle eer aan, Naar wjj vernemen zullen de amb tenaren belast met de inschrjjvingen Ier geboorten aan het bureau van den Burgerljjken Stand alhier in het ver volg bereid worden gevonden tevens als getuigen bjj die aangifte op te treden, zoodat voor hen die daarvan gebruik wenschen te maken het las tige en dikwjjls tjjd- of fooi kostende „getuigen-vragen" niet meer noodig zal wezen. Uit de richting van het Noorder- Buitenspaarne, zijn in 1897 doorge varen 8689 schepen metende 444415 M3. en uit die van het Zuider Buiten- spaarne 7909 schepen metende 388097 Ms. Zandvoort. Op 31 December 1896 bedroeg de bevolking dezer gemeente 2792 in woners. Zjj vermeerderde in 1897 door geboorte met 98 en door ves tiging met 117 personen, totaal 215 personen. Daarentegen verminderde zjj door sterfte met 14 en door ver trek met 106 personen, totaal 210 personen. De vermeerdering bedroeg alzoo 5 personeu, waardoor de ge meente op 31 December 1897 2797 inwoners telde. Het aantal geborenen in de ge meente bedroeg 104 en het aantal levenloos aangegevenen 6. Er werden 22 huwelijken gesloten. Velsen. Met ingang van 1 Januari j.l. is eervol ontslag verleend aan denVjjks- veldwachter W. A. van Keulen te IJmuiden en is inet ingang van 15 dezer in zjjn plaats benoemd de rijks veldwachter (brig, tit.) J. S. L. Wers- ma te Heemstede. Het bevolkingscijfer op 31 Decem ber 1897 bedroeg 4802 m. en 4614 vr. totaal 9416. Op 31 December 1896 bedroeg het zielental 6966. De toename is alzoo geweest 450. TELEGRAMMEN. Engeland en Transvaal. LONDEN, 7 Jam (Reuter.) De Ti mes verneemt uit Johaunisburg dat volgens de Volksstem de regeering juist een telegram van Chamberlain ontvangen heeftwaarin de Engelsche suzereiniteit wordt bevestigd. De Zuid-Afrikaansche Spoor wegen. PRETORIA, 7 Jan. HavasDe heer Leyds is gisteren met den direc teur der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij te Bloemfon tein aangekomen. Zjj zullen met den gouverneur de hangende quaestie van gemeenschappelijk belangm zake de spoorwegen bespreken en denken Zaterdag te Pretoria terug te komen. Uit Spanje. MADRID, 7 Jan. (Reuter) Lenige bladen voorzien een ministerieele cri sis die zich echter zou beperken tot den minister van oorlog, naar aan leiding van de beslissing van het Hof van Justitie welke ten gunste van generaal Wevler uitviel. op ZONDAG 9 Januari 1898. TE HAARLEM. Eglise Wallonne. Voorm. 10 ure, Jules Brun pasteur ii Dasle. Collecte pour la société centrale. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Namidd. 5 ure, Mulder. Ridderstraat Voorm. 10 ure, Ringnaiua. 's Avonds 6 ure, Rinynalda. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Tibben. 'sAvonds öVi ure, Tibben. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Hesla. 'sAvonds 6 ure, Craandijk. Luthersche Kerk. Voorm. 10 uur, Wempe, Namidd. 1 ure, Zondagsschool. Tevens van 1—2 ure, inschrijving van nieuwe leerlingen. 'sAvonds 6'/2 ure, Poolman. Remonstrantselie Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, geen dienst. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 ure en des nam. 5'/a ure, Schotel. Woensdagavond 8 ure, Schotel. Hersteld Apostolische Zending (Internationaal). Witte Heerensteeg no. 15. Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. Godsdienstoefening. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuijlman. Woensdagavond 6V2 ure. Kuijlman. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. 'sAvonds O'/o ure. Hulsman. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wessehlijk. 'sAvonds 6 ure, Wesseldijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 uur. Donderdagavond 7'/i ure in het Tehuis voor Zeelieden, Bijbellezing, Wes- sëldijk. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Heerinqa. BORGERLIJKE STAND. Bevallen: 7 Jan. J. Roestenberg— Corsteu d. F. Barnhoorn—Daane d. J. C. Selbach—Paiing z. Overleden: 6 Jan. M. M. Koopman 11 d. d. L. Poellaan. P. v. d. Veldt 71 j. Schotersingel. T. Schotten 1 d. z. Heerensingel. Stoomvaartberichten, Het stoomschip Rotterdamvan de Holland Amerika Ljjn, van Newyork naar Rotterdam, arriv. 6 Jan., te Rotterdam. Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Ljju, van New york naar Rotterdam, arriv. 6 Jan., te Rotterdam. Het stoomschip Smeroevan Rot terdam naar Java, vertr, 6 Jan. van Suez. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, pass. 5 Jan. Point de Galle. Het stoomschip Bromovertr. 5 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, passeerde 5 Januari Tarifa. Het stoomschip Lawoe. van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Jan. van Perim. Het stoomschip Burgem. den Tear, arriveerde 5 Januari van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3