verdienstelijke tooneelspelers, maar vis co mica hebben zij niet voor een dubbel!,je samen. De auteur van deu Nieuwjaars wens:; kan nog geen gewag maken van do jongsie verrassing waarmede het grneentebestuur de belastingbe talende burgerij heeft bedacht. Het is een wijziging van het tarief voor de levering van duinwater, dat, even als or ze hoofdelijken omslag, op de personeele belasting is gebaseerd. Weina die wijziging is weder zoo, da" wc alweer meer zullen te betalen hebben. Het is wei niet veel, (ik kom bijv. van f22 op f25) maar het. is toeh merkwaardig, dat juist weder de middenstand, de gezeten burgerij, het kind van de rekening wordt. Wat blijft er op die manier over van de voorspellingen der vorige Reg., ge baseerd op de aigemoen doorgedrongen overtuiging, dat de middenstand be hoorde te worden ontlast'? Met do gewijzigde personeele belasting zijn wij uk reeds van slechter conditie geworden. Men zegt evenwel, dat de tegenwoordige Minister van Binuen- landsche Zaken, zoo spoedig hij daar- zal wordeu te zijn ingegaan op 28 December 1897. Aan den eervol ontslagen licht- wachter by 's Rijks kustverlichting te Goedereede J. Troost Jzn., mot ingang van 1 Jan. 1898, een pensioen verleend ten bedrage van f 400 's jaars. De kolonel J. C. van Schermbeek, commandant van het 6e reg. inf., op zjjne aanvrage op nonactiviteit ge steld. Hare Majesteit de Koningin-Regen tes heeft namens H.M. de Koningin weder f 2000 doen toekomen aan de Algemeene Synodale comm. der Nea. Herv. kerk ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken eu personen, benevens f750 ten behoeve van liet fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. De zaak Hoogerhuis. Men zal zich herinneren dat mr. 'roelstra in zijne interpellatie over de zaak der gebr. Hoogerhuis, den vrachtrijder Paul van Dijk, vroeger toe materiaal zal hebben verzameld,te Beetgum, noemde als een der ver tot een herziening van de regeling i dachten van de inbraak. Tevens zal der geraeentefinauciën zal overgaan. men nog welen, dat deze. v. Dyk, 'vóór die interpellatie, in stilte naar Amerika afreisde, welk vertrek men Als we deze, voor velen onaange name verrassing niet mederekenen, kunnen we werkelijk zeggentout a la joieEen deel der bevolking, dat wa: meu beau monde noemt, heeftin da afgeloopen week zyn avonden dan sende doorgebracht, eerst op het bal ten Hove, litter op het z.g. adelbor sten-ba! eu eindelijk op verschillende recepties. In de 'volgende week zal het eerste der groote Casino-bals plaats hebben, zooals gewoonlijk gehouden in de prachtige zalen van „Den Ouden Doelen"j waar de koninginueu met prinses Elisabeth zullen verschijnen om luister bij te zetten aan dit feest der aristocratie. Wie ;iu uit den aard van zyn maat- schappeiyken stand aan deze geneug ten geen deel kon nemen, bleef daar om neg niet van genot verstoken. Ei kei; avond was er op 2 of 3 plaatsen „iets te doen". De Franschen kwa men met een welverzorgde reprise van ,,Guillaume Teil", een dier oude opera's met zangmotieven, zooals men ze iu tien moderne werken niet vin den kan. De Italianen, wier roep door een paar minder': geslaa;rde opvoe ringen aan het tanen ging, namen schitterend revanche met de „Rigo leito", waarin de baryton Lunardi bewonderenswaardig was om te hoo» ren ea de alt Bobbio bewonderens waardig om te zien bovendien. Het oog wil ook wat hebbenBeide ge- zeischappen maken op het oogenblik goede zaken. De Hagenaars bleven verstoken van liet voorrecht om het drama „Dreyfus" te zien opvoerenzooals men weet heeft de burgemeester dat verboden. Blijkbaar niet op instigatie van „hooger hand". Want indien meu „internationale verwikkelingen" vrees de, zouden toeh de Arasterdamsche opvoeringen niet zijn toegestaan. Blijk baar heeft men hier dus te doen met het zuiver persoonlijk initiatief van den burgervader, een eigenschap die men niet bij hem zocht. Deze ontdek king is tien drama's waard Wy zyn bezig te zoeken naar een geschikten opvolger voor onzen brand weercommandant. Dat deze slechts voor een jaar zou aftreden, is een praatje. Als zijn opvolger noemt meu den een dezer dagen op non-activiteit gesteldeu kolonel der infanterie van ►Schermbeek. H. A. GANGS JR. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. P. M van Vorst benoemd tot bur gemeester der gemeGnte Dieden c.a. A. G. J. Mastboom tot id. der ge meente Oud- eu Nieuw-GastelG. Scbmitz, id. der gemeente Melick en HerkenboschJ. C. Nelissen tot id. der gemeente Limb richtP. Macssen, lot id. der gemeente Vlodropjlir. V. H. de Villeneuve tot id. der ge- smeente Alblasserdam. Dr. H, R. F. Hubrecht herbenoemd als lid der commissie belast met het afnemen der consulaire examens. De heer G. J. Corev erkend en toe gelaten als consul der Vereenigde; Staten vaa Amerika, te Amsterdam, j Aan jhr. G. S. Bo eel. op zyn ver zoek, eervol ontsla; in verband bracht met de agitatie. Nu v. Dyk ook in Amerika vernomen beeft, dat do agitatie voorduurt en vooral zijn vertrek nu tegen hem als een wapen geëxploiteerd wordt, acht hij het gewenscht ook een woordje daarover te spreken. In het Heeren- veensch Advertentieblad publiceert hy nu een langen brief, waarin hij o. m. de redenon aangeeft, waarom hij emigreerde. Hij scheen in Fries land vogelvry verklaard, men belas terde en beleedigde hem op do bru taalste wyze, zoodat ten slotte zijne eigen vrouw iu hem een medeplich tige aan de inbraak zag. Hij zag met eiken dag zyne zaak verloopen, broo deloosheid zou binnenkort volgen en er restte hem dus niets anders dan in den vreemde verbetering te zoeken. Hij is echter onschuldig on verklaart zich bereid, elk uur naar Friesland over te komen, om ondervraagd te worden, mits men hem do reiskosten vergoedt, daar hy zelf niet iu staat is deze te betalen. Sterk is zijne af keuring over de socialistische persin Nederland, die niet het minst tot zyne verdachtmaking en belastering mede werkte. U.D seling opkomenden bandjir in de Atjehrivier medegesleurd twee Euro- peesche eu twee inlandscho miudere militairen, behoorende tot de afko mende wacht van hot blokhuis Tjot Reuloung. Het gelukte beide inlan ders zich te redden, doch de Euro- peesehe korporaal Dekkers (alg. st. no. 37559) en de Europeesche fuselier Van de Zande (alg. st. no. 45558) bleven vermist en zyn vermoedelijk verdronken. Door een bandjir iu de Selimoen- rivier werd de daarover geslagen tydelijke brug van klapperstammen geheel onbruikbaar. Het 6e bataljon is sedert 7 dezer van Gleiëng te Kota Radja terugge keerd. Moord. Meu telefoneert aan de Javabode d.d. 13 Dec.: Mej. Poppie van Thienen 'te BÏitar Zaterdagochtend te 8 uur door haar oom, den post commies Henri van Tinenen ie Keboemen, die haar ten huwelijk had gevraagd, ver moord. Do moordenaar heeft thans ook zich zelf van het leven beroofd. Rampassen. In liet B. A7, van 11 December is opgenomen een afschrift van de senten tie van het Hoog Militair Gerechts hof iu de zaak van den len luit. der inf. Bosch. Gp Veenhuizen. den len Januari jl. was de sterkte der bevolking van de rijks werkinrichtingen Veenhuizen 3021 man. Gedurende 1897 zijn opgenomen 1651 personen, ontslagen 137Ï en over leden 73. Het 8-jarig dochtertje van B. te Ba- biloniënbroek wist bij afwezigheid der h uisgenooten een ilesch jenever in handen te krijgen, waarvau het zoo veel dronk, dat dé moeder, thuis ko mende, het kind voor dood opnam. De kleine is nog niet buiten gevaar. Schipbreuk. Lloyds seinde Zaterdag uit Lon den Eene boot, waarin zich de gezag voerder, stuurman, kok en sou matroos bevonden van het ss. „Clarisse Rad- cliffe," van Odessa naar Rotterdam, dat 30 December Peniche passeerde,, werd aangetroffen door den. schoener „Charles James.''" kapt, Johnson, van Iluelva bestemd naar Pem-hyn. De geredden npporteeren dat hei ss.,-Cla risse Radcïiffe" bij Dialagig in de nabijheid van Finisterre in zinkenden staat werd verlaten. De overige boo ten waren stukgeslagen en 49 man der equipage bevoaden zich nog aan boord. Men verwachtte dat het ss. spoedig zou zinken. Hot had zeer stormachtig weder te verduren, gehad. De geredden werden door den schoe ner te Falmouth geland. a 1 o m, Goudindustrie. Door den Gouverneur van yuriname is per brief aan do Koloniale Staten kennis gegeven van de ontvangst van een telegram van den Min. van Kol., inhoudende last om de door den Gou verneur voorgestelde vervroegde af- kondigiug van de verordening, waarbij aan het Syndicaat Barr Robertson vergunning wordt verleend om op de daarby gestelde voorwaarden onder zoek te doen naar de aanwezigheid van delfstoffen, aan te houden. „Er zyn, zegt de 1F.-I., die beweren dat de Minister de beslissing genomen heeft op grond dat éen lid der Staten tegcu de verordening heeft gestemd anderen dat vrees voor den invloed van buitenlanders de drijfveer is; weer anderen dat geheel andere mo tieven den doorslag zouden hebben gegeven. „Dat de eerstgenoemde bewering grond van bestaan heeft, is wel niet denkbaar, om de eenvoudige reden dat de Minister het verslag der Staten nog niet kan hebben gelezen en der halve ook niet bekend kan zijn met de door het bedoelde lid aangevoerde argumenten. „En wat de andere redenen betreft? „Bij ons kan 't niet in dat de Mi nister. gesteld se us dat de meenin gen daaromtrent juist zijn, op deze wijze de vrees voor buitenlandsebeu invloed zou willen bestrijden. Zoolang toch Nederlandsche ondernemers door hunne zoo goed als totale afwezigheid blyveu schitteren en de enkelen, die hier nu en dan komen, geen ander ideaal schijnen te hebben dan om kommies by de belastingen te wor den, is te dwaas er aan te denken dat men buitenlanders, die met energie en kapitaal hier komen en zei ven naar de binnenlanden trekken, op dese wijze zou kunnen bestrydon of kort' houden, iets, dat bovendien in elk geval niet in 's lands belang zou zijn. „O ver de derde reden, welke des Minister er toe zou hebben gebracht zich te doen gelden, zwijgen wij liever. „Zoolang men voor dergelijke- ver onderstellingen geen afdoende gron den heeftt mogen ze, onzes .inziens, niet worden geuit. De zaak is te be langrijk, dan dat, naar ons eerde-el. daarover op lichtvaardigs wyze mag {worden geredeneerd. „De goudindustrie heeft, wil zij j.voor de' kolonie wórden wat zij kan ï'zijn„ krachtiges steun noodigv" De IJL-I. is tegen 'b geven van groote concessies, die op speculatie aangevraagd eo niet geëxploiteerd verplicht is zoodra mogelyk ook op groote schaal te exploiteeren. „Daarom zagen wy met voldoening dat de Staten ouze iuzichten deelende, de voorgedragen Verordening hebben goedgekeurd. Dat één lid tegen de Verordening stemde, was niet ter wille van de Verordening- zelve doch wel om haren vorm. „Alle leden waren 't eens. dat ten deze Barr Robertson, om de directe voordooien die de koloniale kas mis- schiou door de afwijking voor een korten termyn zoude missen, niet mocht worden gedwongen, zich terug te trekken, en zoodoende de kolonie de vele cn gewichtige voordeelen doen derven die een eventueel succes haar zou aanbrengen. „Dat do minister van koloniën, dit alles wetendo, nochtans van meening zou zijn, dat de Verordening toch niet mag worden bekrachtigd, is moeilyk aan tc nemen, tenzij voor die mee ning gronden van Staatsbelang zijn aan te voeren, die gewichtiger zijn dan liet belang van Suriuame." Aangevoerd goud in Albinavanl9 tot 25 November 1.1., van Marowjjne 57 Va Gr. en van Lawa 8239. Totaal 8296'/2 Gr. Aangevoerd goud te Paramaribo van 28 Nov. tot S Dec. 1. L, van Su riname 11.814 Gr., van Saramacca 777 Gr., van Marowjjne 6454 Gr. en van Lawa 503 Gr. Totaal 19,54S Graden. Op grond van de enorme hoeveel heid goudboudend kwarts, die by liet machinaal goudwassehen op het pla cer L. F. de Jong is blootgelegd, is een kwartsmoleu door "genoemde onderneming uit Noord-Amerika be steld, welke molen tegen medio Ja nuari verwacht wordt. Atjete Aan een van den eiviete; _v_. - militairen Gouverneur- van Atjebj worclen, gekant, doch het blad denkt web. ccivu. uu«,a- verleend als bur-en Onderhoorigheden ontvangen iele- anders, wanneer, als in 't onderha- tremeester der gemeenten Beverwyk'gram wordt in de Jav. CL hit voLj vige geval, een machtige combinatie en Wlik aan Zee en Duin, met be- gende ontleend: groote terreinen aanvraagt, die zy, paling dat bedoeld ontslag gerekend Acht Dec, werden door een plot- terwille van hare groote uitgaven. het vermetel van mij vindt, dat ik u zulk oen vraag durfde doenl Vaarwel Met snelle schreden liep hy net tuinpad at. zonder een enkelen keer om te zien. Zyn sporen rinkelden, de tuindeur knarste, toeu was liet een oogenblik stü, en wustzyp by elkaar tot het besluit, geen beslissend, bin dend woord over haar lippen te laten komen. De kamerheer was een elegant, goed geconserveerd mau van vier-en-vijftig Jaar. Hy bracht zijn aanzoek veel beter ten einde dan vaandrig Helmsehild en zijn daarna klonken er op den weg weer hoefslagen, die j woordenkeus was wtrefeljjk. 7 - snel verwilderden. - en Margaretlio zat op do bank, j Maar tante scnasm-Je ach verschrikkeh)k over Mar- haar gelaat iu de witte roaoti verborgen. Er glinsterden garethe. Hea kind gedroeg zich ai lieel vreemd, men een paar druppels op de teere blaadjes. "W as dat mor gendauw, of kwamen zy uit een paar mooie oogen i As in een droom keerde zij eindelijk naar haar kamer- tie terug, en nooit heeft zij zich iets kunnen herinneren van het ontbijt, van de binnenkomst van haar oom en tante, of van iets anders, dat dien morgen plaats vond. Maar tegen één uur ontwaakte zij uit haar droomen door paardengetrappel op de brug over de beek, door luid hondengeblaf eu door oen vroolijken uitroep van haar oom eu tante. De heer Sternenberg kwam een visite maken in zyn elegantsten landauer bespaoneu met zyn mooiste vossen, ©n dat nog wel op den middag van denzelidea dag, waarop zij, volgens zyn belofte des avonds op het bal zou komen. Dat was een gebeurtenis, dat Margaretbe wel moest begrijpen, al was zy nog verstrooider en afgetrokkeuer geweest, dan zy dien dag was. Alle kleur verdween uit haar gelaat, en zy begreep niet, hoe haar voeten haar nog konden dragen, toen zy, na een kort onderhoud tus- schen haar oom en den kamerheer, in den salon werd binnengeroepen. Het was haar, alsof zy, zelf volkomen willoos, dooi een onzichtbare macht werd voortgetrok ken en zy raapte de laatste overblijfselen vau haar be- kou geen behoorlyk woord uit haai' krygen, -- maar zy zag er in baar verlegenheid onbeschrijfelijk lief en be koorlijk uiifc, zoodat de verrukking van den bejaarden vryer nog toenam, en hy tante L.eonore toefluisterde: „O, mm cMrer wees zoo vriendelijk, het u niet aan te trekken! Het betooverende wezentje is een volmaakte ingénue, en wij moeten zorgen, haar niet iu de eeu of andere tnquiéktde te brengen... Mon Dien, quelle apparitionLaat haar maar een weinig tijd! 'Zy is charmant, dat kleine ding! Parole d'honneurcharmant! Maar nu moet ik mij recomman- deeren. Ik verheug mij mom., op het g^aoegon van hedeD avond! Au oir dus!" (Slot volgt.) Men schrijft aan de Java-Bode: Den 20en November gingen de com pagnieën, bestemd voor Selimoen, op marsclieerst per tram naar Indra- poeri, alwaar zy om 9 uur 's ochtends aankwamen. Na de goederen op gro- baks geladen te hebben, werd do troep gèphotografeerd en gingen de officieren naar het sociëteitsgebouw, waar de collega's hun een hartelijke ontvangst hadden bereid- Madame Savernywas bezig te repeteeren met kapitein lsang; zij zou dien avond te Iudrapoeri een soirée geven. Te 10 uur werd de op- marsch voortgezet en om 3 uur n.m. kwam men te Glicng aan. De weg was slecht, zoodat de sapies slechts een vracht van 150 kilo konden trek ken. Het was dien dag bovendien drukkend warm, zoodat een vijftal koelies het afiegden en opdegrobaks plaats namen. Te Gliëog bevond zien de majoor De -Jong van het 6e batal jon, bij wien ook de overste Krullte gast was. Met het oog op de vermoeidheid der troepen, werd besioten te Gluing te overnachten» om den volgenden morgen om 6 uur weder op marsch te gaan. Selimoen werd om lOVa-uur met veel hindernissen bereikt. Reeds den volgenden dag ging men aan het werk met het aanleggen van barak ken en wegen, terwijl patrouilleeren ook op liet programma stond.. De kampongs om Selimoen zijn alle ver laten, wanneer de troepen ze door kruisen. Dat ze echter in werkelijk heid bewoond zijn, blijkt uit het feit dat. juist toende klok 12 uur had geslagen en 1 December was inge treden, de vyand van zich liet hoo- ren- De schoten waren vrij juist op het bivak gericht. Onmiddellijk rukte eeu officier met 25 bajonetten uit cm< den vyan op te sporen, doch te ver geefs, voornamelijk omdat bet terrein zoc geaccidenteerd is.. Eerst heeft mem de fe'elimoenrivier te doorwaden, dan over heuvels van 25. Meter hoogte te- klimmen, om verder eenige ravijnesr door te trekken, alvorens aan hef bossbje te komen, waar de vyand zich meestal ophoud. Geen wonder, dat zulk een patrouille hijgende op de'plaats-van bestemming- aankomt. De aanvoerder doet dan heel- wijs om ia de eerste plaats maar te- zorgen dat zyn mannetjes en hij niet in een hinderlaag vallen en bepaalt, er zich dan toe om den vyand in de- ffank te beschieten, hetgeen iu den. regel voldoende blijkt, vooral als de salvo's goed gericht zijn. De vijand trekt dan af, om tegen 6'h uur 's mor gens liet bivak weder wakker te- schieten. Ook pogingen om den vyand in te sluiten, ljjden gewoonlijk schipbreuk, daar deze meest een- domineerend punt. voor zyne operation uitkiest, zoodra hij onze troepen ziet naderen. De gezondheidstoestand te Selioaoeö laat iets te wensehen over. De la.it.- adj. Van Breinen is voor koortsen naar Kotaradja geëvacueerd, terwijl de overste Moorrees ook een tik.ie dezer ziekte te pakken heeft.. Drie Europeesche minderen overle den in 24 uur tydsaan hevige koortsen. Hot peloton cavalerie, 24 "man sterk, is door evacuatie van zes, man reeds tot 18 ruiters gedund. De koortsen kunnen soms zoo kwaadaardig zyn, dat den 28en November een soldaat, die naa? Kotaradja geëvacueerd zou worden, in de tandoe bezweek, toeu het transport vertrekken zou. Het heeft een haartje gescheeld of benevens acht brigades marechaussees daar garnizoen te laten houden. Zoodra het kampement te Gliëug gereed is, komen de 3e en 5e compag nie vau het 12e bataljon ook te Seli moen in garnizoen, zoodat de sterkte daar gebracht wordt op anderhalf bataljon infanterie, een peloton cava lerie en eene sectie bergartillerie. Komt er iets van een expeditie naar de Pedirvallei, dan zai van uit Selimoen over Reung-reuug naar die vallei worden getrokken. De troepen zyn vol,gender wyze gelegerd twee compagnieën logeeren vüorloopig op een plateau by de Se- limoenrivier. Naarmate de loodsen ge reed komen, worden alle compagnieën boven op het plateau gelegerd. Op het oogonblik logeeren de twee andere compagnieën echter in Atjesche wo ningen op den pasar te Selimoen de artillerie eu cavalerie op het etablis sement van den aannemer komen ten noorden van het bivak der infanterie en tea westen van de Selimoen rivier. Het plateau wordt ten oosten door de Seliraoeurivier begreusd en ten wes ten door de sawahs, tot op een ui - gestrektheid van pl.ra. 500 meters. Ten zuiden loopt het plateau boog door en vindt men er ook sawahs op; ten noorden daarentegen laagland, waar de artillerie en cavalerie gele gerd zijn. Doordat het proviarideeren in den beginne met moeilijkheden gepaard gaat, kan het voorschrift dat elke post voor één maand van levensmiddelen voorzien moot zijn. niet nageleefd wor den, zoodat het te hopen is dat geen bandjirs, die de wegen zouden kun nen bederven, oorzaak zulleD zijn dat de posten niet van genoegzameu mond voorraad voorzien kunnen worden. 6 t a m v si a Hfc&ss s* i c h 'Um Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, pass. S Januari Sagres. Het stoomschip Veen dam. vau de Holland Amerika Lyn, vertr. 8 Jan. var- Newvork naar Rotterdam met 1775 vaten margarine en 475 vaten l'ard. Hot stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 7 Jan. voorm. 1 u. te Genua en is van daar naar Padang en Batavia ver-; trokken, Het ondervond vertraging op de reis naar Genua, wegens bevigen storm inet orkaanvlagen in den Atl. Oceaan. Hot stoomschip Bromo, van Bata via naar Rotterdam, vertr. 7 Jan. van Padang. Het stoomschip Prins van Oranje. van Batavia naar Arast., arriv. 8 Jan. te Suez. Het stoomschip Prinses Marievan Amst, naar Batavia, vertrok S Jan. van Amst Het stoomschip Koningin^(Regentes. van Batavia naar Amst, verir. 7 Jan. van Genua, Letteren eitï unst. Mevrouw Aibregt. By gelegenheid van haar gouden feest zal Mevrouw Albregt-Engelman een tocht door Nederland doen. Behalve de vier dagen die zij te Amsterdam optreedt, is de tourmée als volgt vast gesteld 21 Januari U trecht, 22 Januari Haarlem. 23 Januari Leiden-, 25 Januari Schiedam, 26 Januari Den Haag, 27 Januari Gouda, 28 Januari Rotterdam (Tivoli), 31 Januari Breda, Februari Goes, 3 Februari Ylis- singen, 4 Februari Zierikzee, 5 Fe- bruari Gorinehem. 6 Februari 's-Mer- togenboseh,. 7 Februari Nijmegen, 8- Februari Dordrecht, 9 Februari Gu- lemborg, tb Februari Lochem,. 11 'ebruari Apeldoorn, 12 Februari Zutphen, 13 Februari Zwolle, 14 Februari Deventer, 15 Februari Almelo, IS- Februari Öteenwy-k, 17 Februari Heerenveen, 18 Februari Meppel, 29' Februari Leeuwarden, 21 Februari Harlingen, 22 Februari Dockum, 24 Februari Franeker, 24 Februari Bneek. 26 Februari Stads kanaal, 27 Februari Groningen. 28 Februari Veendana, 1 Maart Enk- huiasn. 2 Maart Hoorn, 3 Maart Pur- merend en 4 Maart Den Helder. Hot Bohaemsch strij,j££fuartet zal in de volgende plaatsen concerten gevenJanuari2(5 Btessum, 27 J-Hertogeabosch, 28 Haarlem, 29 LGravenhage, 31 Amsterdam; Fe- bruari1 Rotterdam, 2 Dordrecht, 3 Utrecht, 4 Zutfen, 5 'S'Gravenhage, 7 Amsterdam, 8 Rotterdam, 9 Zwolle 10 Leeuwarden, 11 Groningen, 12 's-Gravenhage, 13 Breda, 14 Amster dam, 15 Rotterdam, 18 Arnhem, 17 Deventer, 18 Amsterdam, 19 Hil versum. Nationale tooixaelwedstrijd. Aan den nationalen tooneelwedstryd ter gelegenheid van het 12'/a-jarig bestaan dei- tooneelvereenigiug „Door Vrienden bijeengebracht'1, Zaterdag avond in „Maisïsn Stroucken" te Am sterdam gehouden, werd deelgenomen door de volgende vereenigingeuRe derijkerskamer „Zwolle" („Thuis ge bleven" van M. Meudes da Costa Sport en Wedstrijden, Voetbal. Zondagmiddag speelde op het ter rein in deu Haag R. A. P. tegen de H. y. V. De uitslag was dat de H. V. met 1 tegen 0 won. Te Heemstede speelden dien dag de tweede klasse clubs Haar!. F. C. eu „Unie" uit Amsterdam. De H. F. G, wou met 4 tegen 1 goals. Huldeblijk vau Sportver- eeulgingeu. In de Zaterdagavond in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden ver gadering van afgevaardigden van sportverenigingen, voor het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Ko ningin, is de tot dusverre voorloopige regelingscommissie definitief benoemd en beslaat uit do heeren W. H. J. Muiier, voorzitter, C. Kirschman, se cretaris, Jasper Warner, penning meester en L. J. "Wyuands, commis saris. Verder zyn de heeren jhr. bh. van de Poll, V. H. J. Muller, jhr. W. Six en E. von Öaher gekozen iu de commissie voor het adres aan H.M. Scliaatsönrij den. Sport im Bi'td verneemt, dat Jaap Eden plan beeft deel te nemen aan een grooten wedstrijd van beroeps- rydêrs; dezer dagen iu Schotland te houden, en waarvan de eerste prijs f600 is. Hardloopen. De lieer J. B. Ausum Jr. alhier ;al in het begin van het a. s. seizoen naar Engeland vertrekken om aldaar in training te gaan voor do wedloo- pen, die aldaar gehouden zullen wor den. Leger5 en tftooi De groote najaarsmanoeuvres zullen dit jaar iu de maand Sept. gedurende S dagen wordea gehouden up het zuidelijk gedeelte der Vel uwe; daar aan zal worden deelgenomen door de staven der 2ö en 3e divisie infanterie, zoomede door het le, 2o. 3e, 5e, 6e eu 8e reg. inf., het le en'2e reg. hu zaren, het le en de rog. veld-an.. 2 compagnieën genietroepen, detache menten hospitaalsoldaten, trein en marechaussee. Leidsche tooneeDereeaiging „Jacob de o-versto Krul] zou er ook geweestCats" („Een partij piket" vau Fmir- zijm Een kogel (loot, door zyne klam- nierRoUerdamsclie- tooneelvere-eni- boe, terwijl de overste ler ruste lag, stuitte pl.tn. '/2 d.M. boven zyn hoofd tegen een paal en recocheteerde op den grond. Inderdaad, ii l'échappé be! 1 De bezetting van Selimoen bestaat uit drie compagnieën van het 12e bataljon cn eene van het 7e. Twee compagnieën van het 12e bataljon komen voorloopig te Gliëng te liggen Men is voornemens een peloton infanterie van 2 officieren en 75 man, ging „Miehei Spr&nger" („Onze Jon gen" 'door T. C. Fuehs). l)e jury bestaande uit de heeren Bouberg Wilson, J. H, Rössing en A. Reyding, deed de volgende uit spraakle prys: „Jacob Gats" van Leiden 2e prys„Zwolle" vau Zwolle, terwyl de le personeele prys werd toegekend aan den heer H. J. Hes hof en de tweede aan mejuffrouw A, M. Dupuis, beideu van Michaël Spriinger" van Rotterdam. RECMTSZAglEK. Mein-eod Voor de Rotterdamscbe Rechtbank had zich Zaterdag te verantwoorden G. Ik, 12 jaar oud, electro-technicus, thans wonende te Zeist. Hem werd ten lasto gelegd, op 24 Februari 1.1, te Rotterdam, ter terechtzitting van de arrond. rechtbank te Rotterdam, tweede kamer, in eeu burgerlijke pro cedure tusschen de commanditaire handelsvennootschap' onder de firma Internationale Electriciteits Maat schappij „Volta", als- opposante tegen die handelsvennootschap onder de firma Kaufmann Landheer als ge- opposeerde, mondeling, persoonlijk, opzettelijk, valschelyk den avolgende verklaring onder eede o. a. hem by vonnis dier rechtbank dd. 14 October 1898 opgelegd, als beslissend te heb ben afgelegd„Het is niet waar, dat wy van den geopgpseerdc hebben ge kocht, de in dagvaarding ouder dag- feekening Februari; 189.5 genoemde goederen." Na eeu uitgebreid-verhoor door deo pjesident mr. Bouvin, bleef beklaagde volharden bij zijn verklaring dat hij geen koopcontract geteekend had. Mr. A. C. van. Blommensteiju, die destijds van de firma Kaufmann Landheer de zaak in behaudelin had, verklaarde,-, als getuige gehoon dat de goederen niet in consignatie waren verkocht. De heer G. U Kaufmann verklaar de positief dat over consignatie niet gesproken was, daar de firma princi pieel daartegen is, doeb de goederei verkocht waren. Betaling was door de Maatschappij „Volta" herhaaldelijk geweigerd, waarop door de firma Ki L. de zaak iu handen van mr. Blommen' steijn gesteld was. Daar de My. „Volta" nimmer eene afrekening of regeling voorstelde kwam der firma E. U L. het ook mei voor, dat de Mij. beschouwde de goe deren in consignatie te. hebben. Bekl. aniwoordcie hierop dat, vooi zoover hem bekend, de bewuste goe deren nog aanwezig moesten zijn. Het M. eischte vrijspraak. D( rechtbank ging in raadkamer. I S S E U IX Stoom-trawlvisschorij. Op het voorbeeld vam Engelani wil Ion de heeren W. van Voorst e G. Dekker te IJmuiden oprich ten de Maatschappij tot uitoefenia der Stoom-Trawlvisschery „Kenne mevland." In een rondschrijven zetten zij il voordeelen dezer visschery uiteen ei deelen, o.a. mede dat, aangemoedigd door de schitterende uitkomsten dj de roeders van den tot. dusverre eeu gen stoom-trawler in Nederland ni( hnn stoomschip behaalden, en Amsterdam èn aan den Hoek va Holland, reeds pogingen worden aai gewend om Maatschappijen tot expl< tatie van Btoom-Trawlers in het leve te roepen. In oeiie voorloopige byeenkoinS den 22oö Dec, gehouden, hebben

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2