T weede Editie. Het meisje ra dei lien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. £5e iaai-gang. üaandai; 17 Januari 3333, Ro 4462 HAi&LSM A^B02sr2srEaVLS3Sra?SI325,IlJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden-1.65 Afzonderlijke nummers0 05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Van 1-5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten mor het Buitenland: Compagnie Génércde de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ.Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arropdissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.7-5, elke regel meer j 0.15; Reclames per regel /"0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemend.aal, Sandooort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen"W. J. RU1J TER Beverwijk, J. 'HOORNS; B Weg om, ARLE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. <hi7,r Agenten. Aan Haarlem's Dagblad zijn de navolgende vaste Agenten verbonden: Voor het kwartier Amsterdamsche Poort C. VINK, A. L. Dyserinckstr. 17. Voor het Rozenpriëel: K. VOS, Rozenpriéélstraat 30. Voor het Leidschekwartier W. ZWART, Clercqstraat 136. Advertentiën worden zonder ver hooging van prys door hen aangeno men, terwjjl ook voor Abonnementen op de Courant door hen wordt zorg gedragen. Hoof dkantoor Kleine Houtstraat 14. J. C. Peereboom, Directeur- Uitgever. OfficieeSe Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 30 December j.l. aan Th. M. Blom vergunning is verleend tot uitbreiding van eene smederij met gasmotor in de perceelen aan den -Jansweg No. 15 en 13. Haarlem, 14 Jan. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris. C. M. RASCH. STADSNIEUWS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 15 Jan. 1898. .Museum van kunstnijverheid. In de Rotonde van liet Museum van Kunstnijverheid zal Zondag a, s. en volgende dagen tentoongesteld zy'n eene ryke verzameling boekbanden, reproductiën uit verschillende tijdper ken, waarvan de oorspronkelijke exemplaren zich bevinden in het Britsch Museum te Londen. Deze Reproductiën munten vooral uit door schoonheid van uitvoering cn z\jn voor studie der boekbinderskunst van het grootste belang. Zondag is de toegang vrij. Aan correspondenten wordt in ber innering gebracht, dat berichten over zelfmoord door ons niet worden ge plaatst. Wy berinneren bierbij er aan, dat Zondagavond aanst. in de sociëteit „Vereeniging" de Oostonrijkscbe illusionist prof. Ch. Kalb en de Spaansche magierin Mary Fay zul len optreden. Deze avond belooft zeer interessant te worden. In Rotterdam by Pflegiug hadden zij een groot succes. Den 14den Januari vergaderden de bewoners van de Nassaufaan ter be spreking van de versiering ter gele genheid van het Kroningsfeest op 31 Augustus a. s. Aangemoedigd door bet succes bun onderling te beurt ge vallen op 31 Augustus 1896 was de opkomst zeer bevredigend. Als be stuursleden werden gokozen de hee- renJ. Overakker, Voorzitter; J.S. van Velthuysen, Secretaris; A. Din- newet, Penningmeester; J. Meijer en W. Pli. Noë, Commissarissen. By bot pliilbarmonisch concert dat Maandag a.s. voor de leden der socië teit Vereeniging gogeven wordt door Haarlemsch" Muziekkorps, zal Mej. Jeanne Landré als soliste mede werken Zij zal daarbij ten gehoore brengen Recitatief en Aria uit Haydns Schöp- fung eu in de tweede afdeeliug drie liederen, van Schumann, Ries en Löwe. Het orkest heeft op 't pro gramma de ouverture Figaro's Hoeli- zeit.Sciènes pittoresques van Massenet, Zorahayda van Svcndsen. de ouver ture Oihello, fantasie op Tannhauser, en als slotnummer Souvenir d'Espagne van Hack. Een uitgezocht programma dus, dat met de medewerking van Mej. Landré zeker vele hoorders zal hebben. Den lsten Januari 1898 is te dezer stede, ouder leiding van den heer A. J. Meyorink, opgericht de Gymnas tiek- on Scherinvereenigmg „Rip- perda", tollende 12 werkende leden. President is de heer P. Westendorp, secretaris de heer J. v. 't Wout. Blijkens de thans verschenen lyst v.in het bestuur en de leden der Vereeniging vau Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland, telt. zij 102 leden, en daaronder de eere leden mr. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van AmsterdamP. B. J. Ferf, lid van Godep. Staten alhier; mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin alhiermr. A. A. Land, griffier der Staten alhier, en H. J. Versteeg, burgemeester van Schiedam. Het bestuur bestaat uit de heeren jhr. mr. J. W. G. Boreol van Hoge- landen, voorzitter; H. J. Calkoen, 2e voorzittermr. C. M. Rasch, secre taris mr. H. J. C. van Tienen, 2e secretaris, en F. Groot Jbzn., pen- ningmeester. In eene Vrijdagavond gehouden ver- j gadering van bewoners van de Oude j Groenmarkt en de Spokstraat tot het i vormen van versieringsplannen by gelegenheid van de kroningsfeeston werden, naar wy vernemen, de hee- ron V. E. van VrieslandH. Daudey A. v. d. Velde, Ver delen Van Cittert als bestuursleden gekozen. Aangaande het plan der versiering of verlichting zal in eene op Vrijdag 28 Januari te houden vergadering eene beslissing worden genomen. Bruno Steinöel. Donderdag 20 dezer treedt hier het beroemde wonderkind Bruno Steindel op. Het programma voor Let concert in ons blad aangekondigd is als volgt: le gedeelte uit de Sonate op. 53 van L. von Beethoven, Nocturne van Field, kleine stukjes vau Raif, Godard, Marek, eenige uit Mendelssohn's Lie- der obne Worte, eu een compositie van hemzelf. Zeker zal bet den kleinen pianist niet aan belangstelling ontbreken. B 8 N K E H L 28 O Geen buitenlandse!!© bezoekers. Het bericht van liet Xiemos van den Dag omtrent bet schrijven, dat de hoofden onzer missiën in het bui tenland vanwege H.M. de Koningin- Regentes ontvingen, vult de bericht gever aan dat blad volgenderwijze aan Zooals ik u bereids seinde, wensebt Hare Majesteit de Koningin geen vreemde vorsten by Hare kroning te ontvangen. Ik kan u wat meer uit voerig hieromtrent berichten en wel dat aan al onze vertegenwoordigers een schrijven namens H.M. is ver zonden, inhoudende den last van de regeering, waar by de betrokken ge zant is geaccrediteerd, uitdrukkelijk te doen weten, dat 't geenszins in de bedoeling van Hare Majesteit ligt van de plechtigheid Harer kroning een buitengewone gebeurtenis tema ken, grooter en officieeier dan die vau wylen Koning Willem II en Koning Willem III. H.M. wenscht Hare kroning bescbouwd te zien als eene plechtigheid die alleen plaats heeft tusschen Haar en het Neder- landsche volk, en geeft daarom den wensch te kennen, dat de regeerin gen noch door haar vorsten noch door buitengewone gezantschappen by deze plechtigheid uitgenoodigd zullen zijD. Drankbestrijding, i In een te Amsterdam gehouden by- eenkomst van afgevaardigdeu van i draukbestryders-vereenigingen is de vraag besproken of het wenschelyk i zou zyu een enquête-commissie in het leven te roepen tot nauwkeurig onder zoek van bet drankmisbruik in het Indisch leger. Er werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Van Herwarden, Nationaal Christ. Geheelonth.-Vereeniging, G. Velt- huysen Jr., Ned. Christ. Gebeelonth.- Bond, Th. W. v. d. Woude, Ned. Onderw. Prop. Club voor drankbe strijding, W. L. Schram, Ned. Vereen, tot afsch. van sterkeu drank, en mevr. Hovy, van de Vrouwen Christ. Ge heelonth. Unie. Eene aanranding. Een ongehuwde vrouw uit Ryswyk, die Donderdagavond met de stoom tram Den Haag—Delft aankwam, werd op het Huygensplein te 's Gra- venhage door een haar onbekenden man onverhoeds van achter aange vallen. Hy bracht met een scherp voor werp haar eeu steek in de zijde toe, waardoor alleen de kleederen bescha digd werder. De aanrander had zich ijlings verwijderd. De aangevallene gaf op het politiebureau zijn signa lement op. Uit een politieonderzoek is geble ken, dat de aanranding waarschijnlijk voortsproot uit wrok tegen den vrijer van het meisje en dat er een nauw verband schijnt te bestaan tusschen het gebeurde en vroegere mishande lingen, waaraan de vryer heeft bloot gestaan. Verder worden nog do volgende bijzonderheden gemeld De aangevallene, eene fatsoenlijke dienstbode, ongeveer 30 jaar oud, n wam geregeld eiken Donderdag in den Haag uit Ryswyk óf te voet óf per stoomtram om baar vrijer te bezoeken. Kwam zy te voet, dan giüg haar aan st aande haar tegemoet, anders niet. Donderdagvond nu, toen zy per stoom tram gekomen was, werd de jonge- dochter op het Huygensplein, vóór de Van der Duynstraat, aangesproken door een man gekleed in zyn werkpak, die tegen haar zeide: „de B. dit is de naam van baren vrijer „laat je weten dat je niet moet gaan naar de Lange Beestenmarkt (daar woon den zyn ouders), doch over de Zout keet naar de Zusterstraat," alwaar de vrijer overdag is in zyn koffiehuiszaak. Hierop antwoordde zy dat zy dit niet deed en de kerel, die netgesprek voorde met de hand in den rechter broekzak, baalde die er uit en gaf haar een duw in de linkerzijde. De dienstbode viel daardoor op den grond en vervolgde baren weg verder met een omnibus naar de Lange Beestenmarkt. Daar aangekomen kwam een poli tieagent, die inmiddels haar wederva ren bad vernomen en vroeg haar na te gaan of zy ook ergens verwond was. Dientengevolge kwam men tot de ontdekking, dat haar mantel en japonlijf waren doorgestoken meteen mes, dat. echter afgestuit is op de ba lein van baar corset. Tot zoover bet verhaal van de dienstbode. Het inmiddels ingestelde onderzoek heeft verder aangetoond dat haar vryer haar in 't laatst van 't vorig jaar te voet teruggebracht had naar haar dienst te Ryswyk; dat hij, alleen terug gekeerd, toen is aangevallen door drie personen, waarvan één zeide „ja dat is hy," en die hem hebben afgeran seld, waarbij de geslagene zelf zich echter niet onbetuigd beeft gelaten. Twee dagen daarna heeft hij weder moeilijkheden gehad na terugkeer van een feestje in een woning aan het Hoo- gezand. Voorts is gebleken, dat by de vorige week ia zijn koffiehuis gehad beeft enkele personen die het gelag niet betaalden en toen door hem uit de herberg gezet zijn en dat zijn vader, die soms zijn zaak waarneemt, datzelfde ondervonden beeft. Ook is men te weten gekomen dat de kaste lein Donderdag in zyn koffiehuis tot een paar gekomene kennissen, in tegenwoordigheid van eenige andere bezoekers, zeide, dat zyn meisje Don derdagavond in de stad zou komen, hij baar zou gaan balen, doch dat zy, by verhindering, alleen naar liem toe zou komen. Het gebeurde met zyn meisje geeft den indruk dat de aanval bet gevolg moet zyn van wrok tegen haar vryer. Letteren en Kunst. Gedenkteeken Buys Ballot. Eene internationale commissie beeft zich gevormd tot het oprichten van eenig gedenkteeken ter herinnering aan "den heer Bays Ballot, den be kenden meteoroloog. Geldelijke bij dragen kunnen o. a. gezonden wor den aan den beer Dr. Maurits Snel len, hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor.-instituut te „De Bilt" bij Utrecht. Meerdere bijzonderheden vermeldt een heden in Eigen Haard liggende circulaire. In Eigen Haard van heden ver volgt Dr. Jan Ten Brink zyne novelle uit de geschiedenis der Nederlandsche letteren „Brechtje Spieghel", geeft L. C. T. Bigot velerlei bijzonderheden over Haarden met afbeeldingen en schrijft S. Kalft* een artikel, getiteld „In den Surinaamschen achterhoek", Naar aanleiding van de aardbeving op Amboina worden in de Wereld Kroniek eenige bijzonderheden van dit eiland medegedeeld en er eenige kijkjes op gegeven. Ook is in dit nummer o. a. een portret van den nieuwen minister van marine opge nomen. Verder is er weder een sport- bijvocgsel bijgevoegd. Motley's „Rise of the Dutch Republic." Het auteursrecht van dit boek in dit boek in Amerika is onlangs ver vallen, daar hot in 1855 is uitgege ven cn in in Amerika dit recht slechts 42 jaar van kracht is. Dat dit boek zich nog steeds in een groote popu lariteit kan verheugen bewjjst het feit dat reeds verscheidene goedkoope uit gaven zijn aangekondigd. Ook wordt een uitgave aangekondigd, waarin de inbond van de drie deelen wordt ver kort en samengetrokken in één boek deeltje. Christelijk Anarchisme. Christelijk anarchisme is de titel van een boekje, dat ons werd toege zonden en alhier op de drukkery „Vrede", Leidscbevaart 234 het licht zag. „Felix" is er de schrijver van. In den breede wordt er in uiteenge zet de leer der liefde, zooals die in Rusland door de sccte der duchoboren wordt beleden en geleefd en waarvan, naar algemeen bekend is, de heer Van der Veer de apostel in ons land is,3gelijk de Rus Tolstoy er de prediker van is. Vau de toepassing van dezen leer der liefde verwacht de schryver alle heil. Het inprenten van dat be ginsel der liefde moet aller streven zyn. Geen weelde kent de christelijke anarchist, dierlijk voedsel eet by niet, enz. Vrede en vrijheid zyn de beide vormen, waarin de liefde zich open baart, zegt de schrijver. Den krijgsdienst moet de christe lijke anarchist weigeren, omdat hy daarmede z. i. tegen geloof en ge weten zondigt. Zoo deden ook de duchoboren. Vandaar, dat zy door do Russische Regeering werden vervolgd en ellende hun deel werd. Men zou ze dus martelaars vau hun beginsel kunnen noemen. De voordeelen van de uitgave van dit geschriftje zijn bestemd voor een fonds tot onder steuning van deze vervolgde ducho boren. RECHTSZAKEN. Hendrik de Jong. De kantonrechter te Nijmegen ver oordeelde Donderdag den bekenden Hendrik de Jong, thans gedetineerd in het buis van bewaring te Arnhem wegens het verwekken van uachtge- rucht en het opgeven van een val- schen naam, tot twee boeten, een van een gulden en eon van vijftien gul den, subsidiair eeu en tien dagen hechtenis. Trijntje R. stond Vrijdag voor do Amsterdamsche rechtbank terecht we gens bet innen van geld op een spaar bankboekje dat aan een ander toebe hoorde. Er was f 100 op ingeschreven voor haar broeder, een ongelukkigen jongen. Het boekje stond op naam van de zuster van de beklaagde E. R. Trijntje was met haar man in Augus tus gelogeerd bij haar familie te Am sterdam. Terwyl de huisgenootcn weg waren, beeft zij uit een kastlade het boekje genomen en is er mode naar het kantoor der spaarbank op den Dam gegaan. Zjj vroeg f25 afschrij ving, doch de ambtenaren vertrouw den de zaak niet, daar het meisje dat gewoonlijk kwam, veel jonger was. Toen zy reeds het ontvangstbewijs met E. Rgeteekend li ad, werd baar verzocht haar geboortebewijs te halen, ter controlo. Zij kwam terug met de trouwakte harer ouders. Het geld werd toen afgegeven. Een andere vervalsching pieegde zij naar aanleiding van hetzelfde. Haar 5man zou f50 te leen krijgen vaneen FEUILLETON. Naar het engelsch. HOOFDSTUK Hl. „Wanneer de jeugd schoonheid ontmoet, Klopt het harte sneller." 4) Daar tegenover, een eindje verder op den heuvel staat O'Connell's buis, zooals de boereu het uit den omtrek nog altijd noemen; bet ligt half verscholen achter een groep boomenboomen, die er waarschijnlijk met opzet zijn geplant, om vau uit het huis den molen niet te be hoeven zien! Het is een eenvoudige, vierkante woning, die ook bouwvallig begint te worden, wat gedeeltelijk aan den wind en het slechte weder te wijten is; de eenige opluistering is een groot, sierlijk boogvenster op de eerste verdieping aan de noordzijde aangebracht en het eikenbosch je by den ingang. Eertijds beeft er eeu sloot om het huis geloopen die nu evenwel droog en begroeid is met gras en vergiftig onkruid. Zonder twijfel werd deze sloot door een of ander riviertje gevoed, eu diende om den molen aan den gang >.e houden, dat nu op haar beurt ook uitgedroogd is. Maar een persoon is van meening dat de zon dien dag wel wat al te veel warmte geeft. Kaptein Adare, die reeds vroeg uit visscben was gegaan, heeft, nu de avond begint te vallen bet riviertje de Arrigaun, dat ver weg tusschen twee groote heuvels zyn oorsprong heeft, eo recht op den ouden molen aanloopt, bereikt. De vangst is slecht geweest, zoo slecht dat zolfs visscbors van beroep, die toch zeker wel tot de gedul digste schepsels behooreu, bet land aan hun vak zou den gekregen hebben. Hilary heeft tot, nu toe zijn lief hebberij nog uiet verwenscht. maar nu by het modderige, ondiepe riviertje beziet, dat bovendien nog vol water planten is, begrypt hij, dat hy tot spot van de visscben zou strekken, wanneer hy hier een vlieg wilde uitwer pen, en staat dus stil om te overleggen, welken weg het spoedigst naar huis leidt. Deze? zegt hij by zich zelf een blik op het pad achter zich werpend maai bij wordt er niet wijzer door. Hij heeft steeds de rivier gevolgd, waarbeen zy hem ook bracht, er niet aan den kende de wegen te onthouden, zoodat hij, nu hy den weg beschouwt, die zich als eeu wit lint eindeloos ver uitstrekt, niet weet of hy bytyds voor het diner tbuis kan zyn. Waar bevindt hy zich toch? Hy kijkt rechts en links maar bespeurt nergens een levend wezen en zelfs geen rookwolkje duidt hem de plaats van de een of andere boerenhoeve aan. Nog eenmaal wendt hy zyn oogen naar den ouden molen, die hem by den eersten aanblik zóo onbeheerd heefr tóegeschonen. dat hij zyn plan om met den eigenaar kennis te gaan maken, dadelijk opgaf. Wie kan daar nu wonen, in die oude barak zonder vensters en bijna zonder dak, welke meer geleek op een schilderachtige ruïne, dan op een menschel ij ke woning. Hoewel hy met onverschillig gelaat den bouwval aan schouwt, schijnt bij zyn oogen er toch niet te kunnen afwenden, totdat, zy plotseling op een opening, waarin vroeger ongetwijfeld eeu venster was geweest, blijven rasten. Hy gelooft stellig iemand te zien staan, hoewel hy er niet zeker van is, daar de zon, die een half uur geleden nog helder scheen, zich verscholen heeft achter een dunnen nevel, welke alle voorwerpen onduidelijk maakt. Maar nu de zon voor een oogenblik door den mist heendringt kan hy de gedaante béter onderscheiden ze is slank en meisjesachtig. „De witte dame", zegt hy glimlachend tot zich zolf. „Maar wie het ook zij, ik veronderstel, dat die persoon my in elk geval wel den weg zal kunnen wyzen." Hy waadt door het riviertje, dat evenwei zóo ondiep is, dat het eigenlijk dezen naam niet meer verdient, springt over een muur en bevindt zicb weldra vlak on der de muren vau den ouden molen. Hy is juist aan geland by de smalle opening, waarachter by bet vrouws persoontje ontwaard heeft, maar opkijkend ziet hy slechts een ledige ruimte. „Daar stond zy", zegt hy tot zichzelf, den molen om loopend, totdat by by een groote opening komt; ouge- twyfeld was dit eenmaal een deur, en verderop bevin den zich meer van zulke openingen, maar hy gaat de eerste de beste binnen cn klimt dc trap op, die tegen en muur, welke zich aan zyn rechterhand bevindt, is bevestigd. Voor hy evenwel de half vergane trap bestijgt, heeft hy op den muur by de opening een zwart geschilderd pijltje bemerkt, dat benedenwaarts wijst. Hy heeft het m het voorbijgaan gezien, maar ook verder geen notitio meer van genomen. Boven gekomen bukt by zich om zijn hoofd niet te stooten en stapt dan op den graanzolder, die vroeger vele schepels graan bevatte, en nu vermolmd en gevaarlijk is voor iemand, die niet goed uit zijn oogen kiikt- hii is totaal ledig, behalve Z\j staat bij zyn binnenkomst op. Juist dringt de zon weder door den nevel, zoodat bet volle licht op haar valt. Zy heeft zich by zyn nadering omgekeerd en ziet hem aan met een kalraen, waardigen blik, waar geen de minste vrees nit spreekt, De vloer tusschen hen zou haar als beschermer kun nen dienen als tenminste het dwazo idee van dien noodig hebben een oogenblik by baar was opgekomen want de planken zyu zóo vergaan en gesplctou hier en daar, dat de diepe afgrond zichtbaar is. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1